(Bn6eüoaaRt. Zeevaartschool Texel. Gemengd Nieuws LICHTPUNTJES. MAAR Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan der school op 15 Februari 1930 hebben we in ons blad van 1 Febr. '30 een artikel opgenomen, dat we eindigden met deze woorden: „Onze beste wenschen vergezellen hen (we spraken over de lee raren, aan de school verbonden) nu de school haar 4e lustrum tegemoet gaat/' Wie had toen reeds kunnen veronder stellen, dat onze Z.V.S. nog maar enkele jaren zouden worden toegemeten? Opheffing dreigt schreven we reeds met ingang van 1 April a.s. en, zijn we goed ingelicht, dan zal er aan het ministerieel besluit, waarbij met ingang van die datum de subsidie ingetrokken werd, wel weinig te veranderen zijn. Uit goede bron vernamen we, dat onze burgemeester te den Flaag reeds stappen heeft gedaan om het besluit ongedaan te maken of althans in voor Texel gunstige zin gewijzigd te krijgen. Het heeft echter niet mogen baten, ondanks alle motieven, welke in Texels belang, in dat van het zeevaartkundig onderwijs in het biezon- der, met klem werden aangevoerd. Ook de Inspecteur-Oeneraal van het Nijverheids onderwijs, op wiens adviezen per slot de minister is aangewezen, was niet te ver murwen en bleef bij zijn mccning, dat Texel zijn Z.V.S. zal moeten missen. De omstandigheden in aanmerking ge nomen er moet geducht op de rijks uitgaven besnoeid worden en bovendien zijn er stuurlui in overvloed (veel werk- loozen; velen, die voor 3e stuurman va ren met diploma 2e of zelfs le op zak!), is opheffing noodzakelijk. En bij Texel alleen zal het niet blijven. Zoo moet de Inspecteur zich uitgelaten hebben. Al langer dan de meesten dachten, zat de opheffing der school „in de lucht".' Het rapport-Welter adviseerde in die richting. Evenwel is vorig jaar door het verleenen van eervol ontslag aan de leeraren Willemsen en Qooyer opheffing verhoed. Het is echter gebleken uitstel van executie te zijn. Het is op grond van inlichtingen, bekomen na degelijke informatie, dat wij, voorzien, dat op 1 April de bijl zal vallen, welke een einde maakt aan het bestaan van onze Z.V.S. Een zwak punt, dat de school nood lottig moet zijn geworden, we wezen er al op is gelegen' in liet feit, dat ze van de oprichting tot op heden in totaal door slechts 39 leerlingen van op Texel wonende ouders werd bezocht. Thans zijn het er drie van de 26 (de leerlingen Gie- les, Van der Kooij en Stern), een te ge ring percentage om als motief voor hand having der school te kunnen worden aan gevoerd. Reeds hebben we in het vorig nummer onze spijt en teleurstelling uitgedrukt over de datum, met ingang waarvan de Minis ter onze school het leven wil ontnemen. Waarom nu juist 1 April en dus midden in de studietijd en niet September, zoodat de 2e klas haar eindexamen nog zal kun nen doen? Wat is daarvan de reden? Luister, lezer en ge zult vermoedelijk met ons van oordeel zijn, dat wel het portemonnaie- maar niet het onderwijs- belang hier op de voorgrond is gesteld (Indien we ons vergissen, geven we gaarne gelegenheid tot repliek) Waarom opheffing per 1 April? Omdat dan de kans grooter is dan op 1 Sept om de leeraren De Vries en Ruijterman geplaatst te krijgen op een andere school voor Nijverheidsonderwijs, waarvoor zij de vereischte bevoegdheden bezitten. Wordt de school gehandhaafd tot 1 Sept., dan zullen die leeraren vermoede lijk daarna op wachtgeld moeten worden gesteld. (Mevr. Vis is op tijdelijke aan stelling benoemd; de heer Schmidt gaat op wachtgeld). Bezwaren, te berde gebracht namens ingezetenen, die aan de Z.V.S. een goed deel van hun inkomen danken (pensions), en namens neringdoenden, die in meerdere of mindere mate door opheffing worden gedupeerd, worden van nul en geener waarde geoordeeld, immers, zoo moet er geantwoord zijn: „Dat is geen kwestie van onderwijskundig belang, al spijt het ons voor die Texelaars". Nu vragen we ons af: Welk ond.erwijs- belang wordt nu door de opheffing per 1 APRIL gediend. Naar onze meening geen enkel. Zelfs wordt de studie der leerlingen aanmerkelijke schade 1 jge- bracht, al gaan ook de meesten van hen met directeur De Oroot naar Harlingen over. Zou daaraan nu geen mouw te passen zijn? Het is wel een lastig probkcm. Direc teur De Groot zal in ieder geval wel naar Harlingen vertrekken, per 1 Maart mis schien, in elk geval niet later dan 1 ApriL Wordt het bestaan der school tot Aug- Sept gedoogd, dan zal Ieeraar De Vries de lessen van directeur De Groot kunnen overnemen en kunnen de leerlingen van de 2e klas nog eindexamen doen. Is dit niet door te voeren? HET OORDEEL VAN DIREC TEUR DE GROOT. We hebben de heer De Groot gevraagd, hoe hij over het geval denkt en kunnen als zijn antwoord meedeelen, dat hij van pogingen om de school voor Texel te be houden, absoluut geen succes verwacht. Hij kwam tot deze conclusie na een be zoek, dat hij met burgemeester Oort aan de Haagsche autoriteiten bracht. De stemming was er van die aard, dat vol- volgens de directeur de school niet te be houden zal zijn. De beste oplossing lijkt hem te trachten de school tot het eerst-» volgend eindexamen te doen voortbestaan Daarmee zou de 2e klas ten zeerste ge baat zijn, terwijl de le klassers z.i. niet beter kunnen doen dan per 1 Maart met de directeur overgaan naar Harlingen ACTIE. Het Gemeentebestuur doet stappen bij de Minister met het doel te trachten de school alsnog voor Texel te behouden. De Comm. van Toezicht op het Zee vaartkundig Onderwijs zond een request aan de Minister met het verzoek het mo gelijk te maken, dat de school in elk ge val nog tot het eerstvolgend eindexamen behouden wordt. Propaganda N.V. De propaganda-avond, te organiseereh door de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, is voor Oude- schild bepaald op Zaterdag 14 Jan., voor den Burg op Zondag 15 Jan. (Eerder werd ons dit anders opgegeven.) Men verzoekt ons nog te melden, dat leden van de Jeugdbond voor Onthouding het tooneelspel „Een Moeder" zullen opvoe ren. (Adv. volgt.) CONSULTATIEBUREAU. Een groot aantal moeders heeft zich gisteren met haar baby's tusschen elf en twee uur aan het Consultatiebureau ver voegd, dat zijn eerste zitdag hield. Door de beperkte tijd heeft dokter Ten Brugge- cate, als kinderarts aan het bureau ver bonden, slechts 35 zuigelingen kunnen onderzoeken, zoodat verscheidene moe ders met hun kleintje onverrichterzake moesten vertrekken. Om haar terwille te zijn wordt een extra zitdag gehouden op a.s. Vrijdag op dezelfde plaats en tijd. In het algemeen echter zal de arts alleen op iedere eerste Vrijdag van de maand te consulteeren zijn. Het doet ons genoegen, dat reeds zoo veel moeders aan de goede raad gevolg 'hebben gegeven. Het pleit voor de goede opvatting van hun schoone taak. Zeg niet: „Mijn kind is gezond, dus dat Bureau is niets voor mij". Bedenk: Alleen als uw kind gezond is, kunt ge u daar ver voegen. En ook dan kunt ge er nog veel leeren. OUDESCH1LD. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 3 Jan.: 1409 Kg. wulken 1115 ct. 4 Jan.: 2486 Kg. wulken 1 U/216Va ct.; 546 Kg. zoute garnalen 17231/2 ct. 5 Jan.: 1029 Kg. wulken 15V224 ct. 232 Kg. zoute garnalen 2325 ct. Mondharmonica-club opgericht. Woensdag werd op initiatief van de lieer D. C. Kooij alhier getracht tot op richting van een mondharmonica-club te komen. Er waren een tiental belangstel lenden in het café van de heer Bakker aanwezig, die allen als lid toetraden. De heer Kooij vond dit aantal groot genoeg om te beginnen, hoewel nieuwe leden nog gaarne worden ingeschreven. Het spreekt vanzelf, dat ook liefhebbers van buiten Oudeschild als lid kunnen toetreden. De opkomst was niet zoo groot als verwacht werd," doch er was diezelfde dag vergadering van de Korfbalclub, waar van eenige leden ook hadden toegezegd te zullen komen. De 'heer Kooij ver wacht danook, dat het ledental nog wel wat zal stijgen. Volgende week zal nog maals worden vergaderd om een repetitie dag, etc. te bepalen. Kerknieuws. Tot kosteres der N.H. gemeente alhier is benoemd mej. J. Weijdt-Hoogerheide. De heer M. Vlas bedankte wegens hooge leeftijd. Uit de dagbladen van Donderdag: Het zeekasteel Atlantique, door brand vernield, had 260 koppen aan boord. Het was zonder passagiers van Bordeau op weg naar Le Havre om te dokken. Het was op de Isle de Franoe en de Normandie na het grootste Fran- sche mailschip. De keuken van het zee kasteel telde 70 koks en 14 banketbak kers. Aan boord waren een tennisruimte, bibliotheek, winkels van bekende firma's, enz. Het schip werd door 20.000 lampen verlicht. Bouwsom was 400 miljoen frs,. Later bericht omtrent de Atlantique: E>e brand duurt nog steeds voort. Ver moedelijk zijn 20 leden der bemanning omgekomen. Verscheidene teekenen wij zen er op, dat de brand zou zijn aange sticht. Hij moet in een leege le klas hut zijn ontstaan, juist onder de cabine voor draadlooze telegrafie, waardoor de marco nist maar eenmaal het S.O.S. kon seinen. Van kortsluiting zou geen sprake zijn. De directie deelde mee, dat de schade ge heel gedekt wordt door verzekering. Tegen de verdachte van de moord in 1929 op het 10-jarig meisje Marietje van Os in de Blijdorperpolder te Rotterdam gepleegd, is tien jaar gevangenisstrat ge- eischt. Prof. Piccard brengt een be zoek aan Amerika. Te Hoensbroek was een veehouder in een schuur bezig ratten met electr. stroom te dooden. Een 15-j. knaap kwam er mee in aanraxing en viel dood neer. De garnizoenen aan de O.-grens van Frankrijk worden 1 April versterkt. Duitschland vraagt Ver. Sta ten uitstel voor betaling op 31 Mrt. a.s. van 33 miljoen mark. o Uit de dagbladen van Vrijdag: Sleepbooten zijn er gisteren in geslaagd kabels vast te maken aan het wrak van de toen nog steeds brandende Atlantique; het zou naar Havre worden gesleept en daar tot zinken worden gebracht. De voormalige president der Ver. Staten Cal vin Coolidge is overleden. Te Londen is een 10-j. jongen aan het slaapwandelen gegaan. Hij opende een raam en viel van zeventien meter in een tuin. Een drooglijn brak zijn val, zoodat hij slechts een paar kneuzingen bekwam. In de Mammouth Canyon is een lawine naar beneden gekomen., waardoor 3 personen werden gedood. Het conflict tusschen Mariene Dietrich en Paramount is bijge legd. In Amerika vielen bij auto-onge vallen in 1932 29000 dooden, in 1931 25000. De loonsverlaging bij de Ned. Spoorwegen zal geen 10 maar acht pet. bedragen. In de St. Anthoniebreestr. te Amsterdam is een kammenwinkel uitge brand. De bewoner werd gewond, groote schade werd toegebracht. In de dag bladen interessante foto's, uit vliegtui gen genomen, van de brandende „At lantique". Volgens laatste berichten trachten sleepbooten het schip, terwijl 1 nog hevig brandt, naar Cherbourg te slee pen. tlltlllllllllliillllllllllllllllllllilllilllllllllUllllllllllllllllllll illinium voor de jeugd, mmiiiiii mimmiimiiimmmimmiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiii Beste Jongens en Meisjes. Oplossingen van de Oudejaarspuzzle kunnen nog gezonden worden tot Woens dag a.s. I11 afwachting van de uitslag van ons laatste dozijn raadsels heb ik hier vier nieuwe: 123—4. Raad naar vier woorden, waarvan je de lettergrepen hier vindt. De beteekenissen zijn: 1. Een kundig man. 2. Vrekkig. 3. Losgaan. 4. Opnieuw doen. De lettergrepen zijn: pe eur len in ren re ha ra ge in.— ni tee lig fe. Inzenden na no. 12. Veel groeten van OOM KO. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlilllllllllllllllillil llllllllllll Van de Boekenplank. millllllll iiiiimmmimmimmimimmimimmimiiiiiiiimi „Een Mensch Ontwaakt", door Char- Ashleigh Geb. f3.50. Een eenvoudig levensverhaal, waaraan slechts weinig veranderd werd om het in romanvorm te brengen. Het is de eerste ling van deze jonge en veelbelovende schrijver, die reeds een bewogen leven achter de rug heeft. Hij beschrijij ft hier het leven van Joe, een Londensche achter- buurtsjongen, die met zijn ouders naar Zuid-Dakota verhuisde en de meedoogen- looze hardheid v an het leven in het land der felle tegenstelling aan den lijve leerde kennen. Doch dit boek is meer dan een verkapte autobiografie uit de wereld van schooiers en misdadigers. Het is de geschiedenis van de groei en het ontwaken van een menschenkind, en als zoodanig een „do cument humain". Doch in de wereld, waarin deze mensch leeft, een merk waardige wereld, die zeker niet de onze is branden de groote problemen van onze tijd, en zoo groeit dit boek uit tot een „document social", en de Londensche straatjongen, de Amerikaansche zwerver wordt een symbool, welks beteekenis over de grenzen van landen en werelddeelen heengaat. In een boek kan een schat van 1000 jaar ervaring verborgen liggen. —o Het BOEK is het eerste en het edelste massa-product ter werekL o Een viertal bekroonde boeken voor de jeugd: Jac, Hazelaar, „Floris Ommeganck". 'n vroolijk en spannend boek van de 16e eeuwsche timmerszoon'Floris, die mét de poppenspeler Arend Vygh naar het Zot- tenland trekt. Voor kinderen van 1015 jaar. (Geb. f2,90.) R. W. Doodewaard-Godschalk, „Be roepsfilm". Een boek van meisjes aan het begin van haar loopbaan, zóó van school, zoo in het volle leven. Dit boek ver telt, hoe zij terechtkwamen en hoe ieder van haar het meest geschikste plaatsje wist te veroveren. Voor meisjes 14—IS jaar. (Geb. f2.90.) C. Asscher-Pinkhof, „Aan Wal". Leest hierin, hoe Jantje na een rustig leventje aan boord bij haar vader, die turfschipper is, zich aan wal door het leven slaat, on danks tal van moeilijkheden. Voor meisjes 12—16 jaar. (Geb. f2.90.) A. den Hertog, „De Vrededwinger'L Frans, de jeugdige verslaggever van het Haagsche Dagblad, beleett in dienst van de Vrede een reeks geheimzinnige avon turen, waarmee de lezers, jongens van 1314 jaar, in spanning zullen meeleven. (Geb. f 2.90.) „Een Estnische roman" heet het boek „Toomas Nipernaadi" van August Gadit. Het is een frisch, geestig boek uit een voor ons vrijwel onbekend land. Een boek voor gevoelig denkende menschen, een zeer belangrijk werk. Inhoud, opzet en uitbeelding zijn origineel, merkwaardig en boeiend tegelijk, (t 2.90). In 1932: 28 dooden en 29 gewonden. De onbewaakte spoorweg-overgangen in ons land hebben een zekere beruentheid verworven. Sinds 1922, toen de spoorweg wet bepaalde, dat voortaan bij algemeene maatregel van bestuur ontheffing zou kunnen worden verleend van de verplich ting tot het afsluiten van overwegen en de bewaking van 'n groot aantal overwegen sindsdien is opgeheven, zoodat er thans zelfs tweemaal zooveel onbewaakte als bewaakte overwegen zijn, is het aantal qjigeiukken op de onbewaakte overwegen sierk toegenomen. De doodeniijst vertoont een bijna on afgebroken stijgende lijn: in 1925 maakte de onbewaakte overweg 11 dooden en 18 gewonden, in 1926 resp. 17 en 17; in 1927 resp. 20 en 27; in 1930 „slechts" 11 doo den en 25 gewonden; in 1931 tenslotte vielen er 44 dooden. Wanneer wij thans de balans van het afgeloopen jaar opma ken dan komen we tot de slotsom, dat de dood op de onbewaakte overweg weer 28 slachtoffers eischte. Voorts dat er 11 menschen zwaar en 18 licht gewond wer den. HOE LANG NOG? Met voldoening kan worden geconsta teerd, dat sedert Juli in de ijzer-industrie en in de steenkolenmijnbouw van het Roergebied 10.000 arbeiders opnieuw te werk gesteld konden worden. De hoop schijnt gerechtvaardigd, dat de betere gang van zaken, die zich in de ijzerindus trie manifesteert zal aanhouden en zoo doende ook aan de steenkolen-mijnbouw ten goede zal komen. Krupp von Bohlen-Halbach heeft te Maagdenburg op een vergadering ver klaard, dat hij ondanxs de huidige nood toestand en ondanks alle, door onjuist menschelijk inzicht veroorzaakte moeilijk heden, met vertrouwen en goede verwach tingen de toekomst tegemoet ziet. De Standard Oil Co. of New Jersey verwacht, dat de petroleumindustrie in staat zal zijn, op basis van de tegenwoor dige omvang van zaken, haar exploitatie winsten in de toekomst te verbeteren. De katoenverschepmgen uit Vancouver hebben in 1932 een nieuw record bereikt: 104.7 mill, bushels tegen het oude record van 97.39 mill. (1928). Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar was de grondstemming op de meeste effecten- t beurzen gunstig, terwijl de koersen rnee- rendeels aantrokken. Het internat, index cijfer is de laatste week van 1932 van 37.8 tot 39.0 gestegen. Dit is de hoogste stand, die in het laatste kwartaal werd bereikt. In de laatste week van 1932 bleef de belangstelling voor Duitsche buitenland- - sche leeningen bestaan en deze trokken dan ook weer krachtig in koers aan. De Duitsche buitenlandsche leeningen bereik ten zelfs de hoogste koers in 1932 en zijn t.o.v. de laagste koersen in Mei met 150 pet in waarde gestegen. De verkoop van motoren door de Krom hout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. steeg over 1932 in het buitenland, in cy linders uitgedrukt met ruim 15 pet. Uit te New-York gepubliceerde eerste jaar-balansen van groote banken, blijkt, duidelijk een verbetering in de gang van zaken. Van de Bankers Trust Cy., waren eind 1932 de „deposito's" 46.3 mill, dol lar hooger dan eind 1931. B. en W. van Rotterdam deelen mede, dat de gevolgen van de crisis zich gaande weg zoodanig hebben doen gevoelen, dat -nog verder gaande maatregelen moeten worden voorgesteld, dan verleden jaar In het gemeentelijk bestel zullen zij diep ingrijpen De totaal-opbrengst van de in 1932 in de Rijksafslag te IJmuiden geveilde visch bedroeg acht miljoen gulden tegen 11.5 miljoen gulden in 1931. O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6