De Nieuwe ïexelsche Courant u 150 Maken los* FRIS0 BAAI D0UWE EGBERTS No. 4701 46ste Jaargang Woensdag 11 Jan. 1933 Van week tot week Het moet wel beter worden. Stillen de hoest 30 Perzië en zijn olieschatten. Het Rapport der Commissie van 500. Texelsche Berichten Cent VINDT GEEN BETERE Dij inzending aan Theebons Tinnen theebusje op Texel huls aan huls gelezm. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder t.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40' Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 4.29 ZATERDAGAVOND. Het „jaar van ellende", gelijk de „N, Rott. Crt." haar oudejaarsavond-hoofd artikel betitelde, is nu goed en wel be graven en het nieuwe jaar heeft zijn op wachting bij de menschheid gemaakt. On der zoo gunstig mogelijke omstandig heden, hoorden we iemand zeggen, im mers, redeneerde bij, de teruggang 1930- '31-'32 kan volgens menscbelijke bereke ning onmogelijk worden voortgezet, tenzij de groote ramp komt in de vorm van we reldoorlog of wereldrevolutie, en derhalve is er alle reden om aan een opgang voor 1933 te denken. Men mag dit zelfs ver wachten. Voor deze redeneering valt het een en ander te zeggen. Zij berust op een gezond optimisme en hoewel de talrijke uitingen bij de jaarwisseling van staats lieden, mannen van zaken, en journalis ten meestal niet zoo optimistisch klon ken, vaak zelfs allesbehalve Colijn! zou het best kunnen wezen, dat onze zegsman gelijk kreeg en 1933 eenmaal een heel wat betere naam zal nalaten dan zijn voorganger, die bet overal en bij ieder grondig heeft verbruid. —o De eerste dagen van het nieuwe jaar gaven belaas nog geen enkele reden voor eenig optimisme, doch dit behoeft niet te verontrusten, want het begin van een nieuw jaar hangt nog zoo hecht samen met het oude, vooral met het laatste ge deelte daarvan, dat een plotselinge om mekeer niet verwacht kan worden. De beterschap moet langzaam komen, zooals bij elke zware zieke, die bezig is het van; de dood op te halen en wanneer wij eerst na een paar maanden stevige teekenen van vooruitgang zien op economisch en politiek gebied, dan mogen we al blij zijn In Duitsdhland zit men nog met een massa oud zeer, dat men hoopt in 1933 grooten- deels te kunnen wegwerken men krijgt de indruk, dat nergens in Europa de stem ming zoo hoopvol, of betrekkelijk hoopvol is als bij onze oostelijke buren. Tot de talrijke onopgeloste vraagstuk ken, die het jaar 1932 zijn opvolg-er naliet, behoort het geschil tusschen Perzië en de Anglo-PersiSn petroleummaatschappij,dat binnenkort voor de Volkenbond zal ko men. Over deze kwestie, die in de laatste weken zeer de aandacht trok, deelt de Perzische gezant in Berlijn, tevens geac crediteerd in den Haag het volgende mee: De kwestie is niet van vandaag of gis teren, aldus de gezant, zij is reeds onge veer een kwart eeuw oud. Want sedert 1905, in welk jaar Perzië zich ©en be hoorlijke grondwet gaf, duurt aan één stuk door de stormloop onzer openbare meening, onzer pers, onzer elkaar opvol gende parlementen tegen de concessies die de British Persian Oil Company in 1901 verkreeg. Deze concessie was ver leend voor de tijd van'60 jaar; daarvan zijn nu 32 reeds voorbij. Zij loopt ech ter onder onduldbare voorwaarden. Eerlijk gesproken, bestond in 1901, toen de con- oessie werd verleend, in die zuidelijke en zuidwestelijke provincies van ons land, waarin de British-Persian laat werken, heelemaal geen staatsgezag. Daar vond men toen bijna anarchistische toestaijden. Roofzuchtige Sheiks deden wat zij wilden, door geen politie lastig gevallen. Tegen- woordig is Perzië een staat van orde, misschien mag ik zelfs zeggen: een zeer beschaafde nationale staat waarin geen roofzuchtige Sheiks meer te vinden zijn en geen enkele soort van wetteloosheid. Doch er is één uitzondering: De Bri tish-Persian Oil Company stelt zich voort durend boven de landswetten. Wij denken er niet aan, de groote verdiensten te verklei nen, die de Engelsche maatschappijen zich heeft verworven bij de ontginning onzer olieschatten. Onze olievoorraden nemen- tegenwoordig de derde plaats in de we reld in en vormen zoo een groot deel van onze nationale rijkdom. Desniettemin dient gezegd, dat de zeer gerechtvaar digde winst der Engelsche onderneming zeer veel grooter is dan de winst, die Perzië zelf van zijn petroleumschatten heeft. Volgens de voorwaarden»der con cessie zelf, die wij onbehoorlijk vinden, iheeft de Perzische regeering recht op 16 pet. van de netto-winst die zoowel de British-Persian zelf als haar talrijke doch termaatschappijen maken. In werkelijkheid ontvingen wij amper 5 pet. De tijden zijn echter voorbij, dat de volken zich laten bevoogden. Wij kunnen niet meer ge- doogen, dat een buitenlandsche maat- sohappij alle wettelijke voorschriften en verordeningen aan haar laars lapt. Bie- zonderheden daaromtrent zullen in Ge- inève ter sprake worden gebracht. De tegenpropaganda, die zoo heftig mogelijk tegen ons werkt, beweert, dat Perzië's optreden scherp beïnvloedwordt door bolsjewistische raadgevingen. Daarover 't volgende: Wij onderhouden zeer zeker vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-republiek, onze noordelijke buur vrouw. Doch er is te onzent geen sprake van bolsjewistische stroomingen Onze Iheele aard is anti-communistisch. En het allerminst zijn wij communistisch in onze buitenlandsche politiek, die vrij is van alle buitenlandsche invloeden. Wij moeten niets hebben van haat tegen vrienden. - Tot zoover de Perzische gezant. Zijn uitlatin gen verdienen ongetwijfeld de aandacht van de openbare meening, die tot heden wei ietwat eenzijdig werd ingelicht over het geval. Een drietal jaren geleden beeft presi dent Hoover een commisie van niet min der dan vijfhonderd deskundigen inge steld zóó'n regeeringscominisie hebben we zelfs in ons land nog nooit gehad; er zullen bij ons misschien wel vijfhonderd regeeringscommissies aan het werk of aan het slapen zijn, maar een commissie van vijfhonderd! welke commissie een on derzoek moest instellen naar de middelen om tot betere economische toestanden te geraken. Deze commissie heeft dezer da gen haar rapport uitgebracht, zij is van oordeel, dat de mogelijkheid bestaat, dat een hevige revolutie op til is, die tot ernstige beperking van de democratische vrijheden en regeeringsvormen zou kun nen leiden en dat men een en ander wel licht zou kunnen voorkomen door 't bijtijds nemen van verstrekkende sociale maat regelen en voorzieningen, als daar zijn: nationale samenwerking op economisch en sociaal gebied; opvoering van de koop- kracht des volks, door hooger loonen en salarissen; betere verdeeling van het in komen der natie; invoering van de werk dag van zes uur en een werkweek van vijf dagen, dus dertig uur werk per week, enz. enz. President Hoover beeft een inleiding tot het rapport geschreven en zegt. daarin, dat ieder er uit kan 1-eeren, waar de sociale druk nijpt en waarop de belang rijkste pogingen dienen te worden ge richt, om op doelmatige wijze verbete ring aan te brengen. Dit rapport en deze inleiding zijn wel het merkwaardigste dat in lange tijd is verschenen en zij bewijzen duidelijk, dat er iets aan bet veranderen is in de wereld. Verkoop van biggen. De Plaatselijke Commissie, belast met de uitvoering der Crisis-Varkenswet, brengt onder de aandacht van belangheb benden, dat thans gelegenheid tot levering van biggen bestaat. Omtrent plaats, tijd, prijs, enz. zullen de commissie-leden en de merker gaarne inlichtingen verstrekken. SPORTNIEUWS. Texelsche Korfbalbond. Uitslag der Zondag gespeelde wedstrijden: De Cocksdorp: S.V.C.-D.T.S. 3—2; Oudeschild: O.K.C.—D.O.H.2—11; Den Burg: Verdo-Nigrode Zwaluw 6 0. De stand ondergaat geen wijziging. o Wedstrijden voor a.s. Zondag: Den Helder: H.K.C.Verdo-Nigro. Den Hoorn: de Zwaluw—S.V.C. Den Burg: D.O.H.—D.T.S. Uitvoering O.K K. Men deelt ons mee, dat gymnastiekver- eeniging O.K.K., van den Helder, op Za terdag 4 Febr. in hotel Texel een uit voering zal geven. Giften voor de Ziekenauto. In dank ontvangen van de Moderne Landarbeidersbond Eierland f7.—. (resul taat eener collecte op een vergadering). Van Dansclub T.O.P. f72.10. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd hier door architect L. Igesz., van de Koog, voor rekening van de heer K. Pen aanbesteed de uitbreiding van hotel de „Oranjeboom" niet een toon eet zaal. De uitslag was: Timmerwerk: W. Bruin f7494; j. Drijver f6575; v. Wessem* f6361. Betonwerk J. Trap f4500; N. Graaf f4425; C. Keijzer f4320; J. Daalder f3940; J. W. Bakker f3580; „Vobie"* Vinkeveen f 3380. Massa: N.V. Handelmij. Cup f19773; J. Drij ver f16995; J. Daalder* f16740. Timmer- en loodgietersvverk: J. W. Bakker f10614. Beton-, electr.-, loodgieters- en zink werk: J. W. Bakker f14194. Schilderwerk Roeper f784; Dekker f744; Vonk en Boon f727; Bremer f666; L. Graaf* f573. Electr. aanleg: Knoppert f549; Agter f450; J. Bruin 449.35; Paagman f428; Oebr. Dros (Oos terend) f397; R. Daalder f379; Dros' Auto Centrale f299.50. Loodgietersvverk Paagman f 1483; N. de Graaf f 1360.50; Agter f1215; Qele* f1168. Metselwerk Koorn f5200; De Kort f4913; J.Trap f4820; C. Keijzer f4572; N.Oraaf* f4450. Metselwerk, gewapend betonen electr.: L. Bruin f9090. Metsel-, grond- en betonwerk: J. Trap f9275. Laagste inschrijvers. In massa is J. Daalder laagste. j Werkverschaffing. In deze gemeente zijn thans bij Staats- boschbeheer plm. 90 personen te werk gesteld en wel met ingang van 2 Januari 1.1. Voor het diepspitten varieert bet loon naar de aard van de te bewerken grond van f3.40 tot f5.40 per Are. Voor sloot- graven wordt 20 ct. per str. M. betaald, alsmede z.g. laarzenvergoeding. Over het tijdvak van 2 Januari tot 4 Januari werd aan 90 man met inbegrip van laarzenvergoeding, brandstoftoeslag, afstandvergoeding en vergoeding wegens lichtverlet uitbetaald f591.46, dus f6.57 de man over drie dagen. Buiten de extra, vergoedingen voor laarzen, kolen en af stand (voor die drie dagen totaal resp f5,28, f41.50 en f 19.31) werd f525.37 ontvangen, hetgeen neerkomt op plm. 26 ct. per uur. VAN PUNTEN ONTVANGT U EEN PPAGMTIG CEI1AMERD C*EN SIERAAD VOOR UW THEEBLAD DE COCKSDORP. Voetbal. S.V.C.Zeemeeuwen: 1—1. Om 10 uur speelde S.V.C. tegen Zeemeeuwen, onder leiding van de heer A.Stolk. Aan beide kanten werd flink gespeeld. Het was een pittige wedstrijd met S. en Z. om beurteil in de aanval. Tot aan de rust wist Lager- veld het S.-doel schoon te houden. Hij had zijn dag en stopte op schitterende wijze verscheiden ballen. Ook onze linkshalf, C.v.Boven, blonk uit en heeft' heel wat ballen op prima wijze wegge werkt. Een pluim verdiend, hoor. Nadat beide doelen verschillende malen belaagd waren, gaf H.Stolk S. de leiding. Met de stand 1—0 voor S. ging de rust in. Na- de rust hetzelfde op- en neergaande spel, doch al spoedig wist Z. gelijk te maken. S. zat er goed op en verscheidene malen werd het Z.-doel bedreigd. Alles ging ech ter naast of over. Ook Z. zag geen kans meer een goal te maken. Het einde kwam met gelijk spel. Korfbal. S.V.C.—D.T.S.3 2. Om 2 uur werd de competitiewedstrijd S.V.C.D.T.S. be gonnen. Scheidsrechter de heer F.Stolk. Al dadelijk zat S. er goed op en na 6 min. spelen gaf A.Stolk S. de leiding, 7 min, later was het 2-0 en precies na ©en kwar tier spelen was het 3—0 voor S. Dit werd D.T.S. te erg. Ze pakten flink aan en 3 min. later maakte D. haar eerste doel punt. D. kwam er nu beter in ©n gaf niet veel kans meer, hun plaatsen was veel beter dan dat van S., maar doelpunten kwamen tot aan de rust niet meer. Met 3—1 voor S. ging de rust in. Na de rust, had D. het spel steeds in handen, doch doelpunten bleven voorloopig uit, totdat na 25 min. spelen D. het tweede doelpunt scoorde. De verdediging van S. was goed; daardoor bleven de doelpunten uit. vToCh had D. de meeste kansen. We verwachtten dan ook al, dat het minstens gelijk spel zou worden, maar gelukkig voor S. wist de verdediging, waarin de gebr. Stolk uitblonken, verder doelpunten te beletten. Met een 32 overwinning voor S.V.C. kwam het einde. Aan de heeren A. en F. Stolk onze har telijke dank voor de goede leiding bij het voet- en korfballen. Vermoedelijk speelt ons Veteranenelftal a.s. Zondag tegen de Texel-veteranen. Adspiranten ontvangen die dag Texelsche Boys. N.L. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. Ter Schegget komt hier in de Oeref. Kerk H.V. over „De Arme Friesche Heide" spreken en zal zijn rede met licht beelden toelichten. TEXELSCHE COURANT 11 12 13 14 15 16 17 Jan 8,29 9,10 9,45 10,21 10,56 11,33 =B» MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooxtn 20 on 30 ct. Bij Apoth. en DrogistflA i kost een half pond Friso- Baai (Geel- merk). Per ons 12 ct. p. llons 6 ct. Héél goedkoop! Héél bestl

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1