De Nieuwe Texelsche Courant No. 4702 46ste Jaargang Zaterdag 14 Jan. 1933 Voor de Zondag. Eerste Hnlp PUR0L EERSTE BLAD. TELT GIJ MEE? Texelsche Berichten TOEWIJDING. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel Sluis aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langrveld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 d.( iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.— 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURO—DE KOOO v.v. Van den Burg: 8.15 4.00* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURO—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondem.: E.Boekei, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP-DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.— 3.45'; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. lien H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59fl 9,34 7,38 fl 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 fl 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 0B 15,28 17,17 B 18,33 15,56 B 17,18* 18,59 20,52 20,59 B 22.32 16,44 B 18,51 21,30 d 23,05 18,36 20,28 21,59 fl 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 fl 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31. fl Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; ffi Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. 't Is een zeer pijnlijke ervaring, als we merken, dat we voor vele menschen maar „lucht" zijn; want we willen graag iemand zijn. Aan ons oordeel hechten we nogal gewicht en we wenschen, dat een ander er tenminste ook eenige waarde aan toekent. Men ho eft nog niet erg ij del te zijn om 't onaangenaam te vinden, als niemand hem opmerkt. Hoeveel kramp achtige en vaak zotte pogingen om maar op te vallen, kunnen we overal gadeslaan. Voor velen is 't de grootste smart, van de ouderdom, die hen dagelijks plaagt, dat zij, die eens in tel waren, ach teloos voorbij gegaan worden; men hecht geen beteekenis meer aan hun persoon en oordeel. Begeert menigeen daarom ook niet in volle wapenrusting te mogen ster ven, bevreesd voor die roemlooze aftocht naar het vergeten worden? Zijn beteeke nis te verliezen, niet meer mee te kunnen, uit de gelederen te moeten wijken en achter te moeten blijven; men vraagt onze raad niet meer, voor anderen kunnen we niets meer zijn dat alles is wel een neele knauw voor de menschelijke trots en hoogmoed. Want men wil in grootere of kleinere of heel kleine kring, al naar dat men in het leven geplaatst is, een po sitie innemen, iemand van beteekenis zijn. Het is de begeerte naar macht, die zich Mill® VAN ZON EN MAAN. #5 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 15 Jan. 8,40 9,42 8,01 4,15 M. 16 10,01 9,53 8,— 4,16 D. 17 11,22 10,03 7,59 4,18 W18 10,15 7,58 4.19 D 19 0,47 10,29 7,57 4,21 V. 20 2.16 10,48 7,56 4,23 z 21 3.47 11,13 7,55 4,25 Donderdag 19 Jan.Laatste kwartier hierin uit. Ga eens uw feitelijk leven en streven na, vooral uw gedrag en verhouding tot andere menschen en zie welke rol in, dat alles de wil tot macht speelt. Wan neer deze weerstreefd en gedwarsboomd wordt, langs hoeveel kronkelwegen tracht hij zich dan te uiten: door de over macht van de ander te ondergraven, ver dacht te maken, of in afgunst, nijd, boos heid en spot een uitweg te zoeken. Menig maal werpt hij zich op een ander terrein: de geestelijk minderwaardige streeft naar lichamelijke kracht, de mismaakte naar geestelijke voorrang. Op alle mogelijke manier trachten we zoo iemand van be teekenis te zijn. Maar het pijnlijke wacht ieder op alle gebied, n.l. dat die beteekenis beslist weer afneemt, want wij menschen hebben nu eenmaal slechts voorbijgaande beteekenis. Dit mogen we nimmer uit het oog ver liezen. Niet wat a'nderen in ons ziei; is per slot van rekening van belang, maar wat wijzelf eerlijk, onbevangen, onbevoor oordeeld speurend, in ons ontdekken. Te streven naar verbetering van ^eigen- ik" is van meer belang dan pogingen, om groot en goed en gul te „schijnen" in de oogen van anderen. ZONDAG, 15 Januari 1933. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Werken brengt gezondheid en geest kracht voort. Marie Corelli. MAANDAG. Geen mensch doet kwaad, of hij doet het zichzelf aan. DINSDAG. Nooit overijld en nimmer het eerst moogt gij de vriendenband breken. Edda. WOENSDAG. Kunt gij uw zorgen met niemand doe len? Zoo vernielt het getob uw leven. E d d'a DONDERDAG. Het is moeilijker, maar grooter, het ongeluk te dragen, dan er zich aan overi te geven. VRIJDAG. Een halve waarheid is zoo goed als een heele leugen. ZATERDAG. In de eenzaamheid moeten wij waken over onze gedachten, in ons huisgezin over ons humeur, in het gezellig verkeer over onze mond. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de 1 N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso-^ Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in dezes tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-s uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag-=g sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. 1 NV. PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 1 AMSTERDAM C. H Voor Middenst. Federaties en Bonden g kan een speciale overeenkomst getrof- gfen worden ten behoeve hunner leden HYGIENE en VEILIGHEID. WENKEN VOOR MOEDERS (van de Nederlandsche Bond tot Be scherming van Zuigelingen.) De beste voedingswijze voor de zuige ling is de voeding aan de borst. Sterfte en ziekte bij zuigelingen, gevoed aan de borst, zijn veel geringer dan bij fleschkinderen. Een moeder, die in staat is haar kind te zoogen, doch dit nalaat, doet nadeeL aan gezondheid en Leven van haar kind. In vele gevallen, waar de moeder meent, niet iin staat te zijn, haar kind te zoogen, blijkt, dat het vermogen om te zoogen, wel degelijk aanwezig is. Het is derhalve plicht de zuigeling aan de borst te houden, tenzij door een ge neeskundige is verklaard, dat de moeder daartoe niet in staat is. De gemengde voeding, waarbij de zui geling slechts gedeeltelijk aan de borst wordt gevoed, is te verkiezen boven die, waarbij de zuigeling in het geheel geen moedermelk krijgt. Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond. Afd. Texel. Een tamelijk groot aantal personen gaf Woensdagavond gevolg aan de uitnoodi- ging van de afd. Texel van bovenge noemde Bond om ter vergadering te ko men in de Oranjeboom, waarin als spre ker de heer Van de Kerkhof, hoofdbe stuurslid, zou optreden. Na een inleiding van de heer Kerkhof, afd.-voorz., kreeg de heer Van de Kerk hof het woord. Hij ving aan met in korte trekken een antwoord te geven op de vraag: „Waarom georganiseerd?" Hij ging de geschiedenis van de Moderne Vakbeweging na en maalde een vergelij king van de jaren met een onbeperkte arbeidsdag, rechteloosheid en machteloos heid van de arbeiders met deze tijd, waar in we de voordeelen kennen van Onge vallen- en Ziektewet, arbeidscontracten, enz. Spr. wijdde uit over de verdeeldheid der arbeiders, welke tot stichting van afzonderlijke bonden heeft geleid. Het N.V.V. telt nu 315000 leden, het Chr. Vakverbond 101450, het R.K. 176650. Het N.V.V. strijdt tegen het kapitalisme en ijvert voor collectieve arbeidsovereenkom sten. Onze Bond, aldus spr., is er bij aan gesloten. Om onze werkloozenkassen te kunnen redden (de Minister weigerde an ders steun) en om de bouwcredieten van 20 miljoen, welke in uitzicht werden ge steld, hebben wij ons bij een voorgestelde loonsverlaging van 810 pet. neergelegd. Echter heeft de Minister Ln de Kamer te kennen gegeven, voornemens te zijn we genaanleg in werkverschaffing te doen uitvoeren. Zoo dreigt veel productief werk aan de bouwvakken te worden ontnomen. Tegen dit onheil zouden we stelling kun nen nemen, als we maar sterker in aantal waren. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten'75 ct. Laxeer-Tabletten 6o ct. Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ten gemeentehuize had ik, aldus ging spr. verder, in tegenwoordigheid van voorz. Kerkhof en seer. London, een on derhoud met burgemeester Oort en weth. Parlevliet, maar ik stond verstomd over hun mentaliteit. Weth. Parlevliet zei on omwonden het geven van geld aan arbei ders, zonder dat zij er voor werken (steunregeling), demoraliseerend te vin den. Wij moeten ons krachtig organisee- ren om uit de hoofden van allen, die zoo' denken, de muizenesten op te ruimen Als de drie landelijke organisaties tot overeenstemming komen inzake een steun regeling, mag die door een wethouder niet worden gesaboteerd Onze leden mogen niet in een werkverschaffing be landen Spr. besloot met mee te deelen, dat er nog een Neutrale Bond van Bouwvakar beiders is. Deze telt echter maar 773 leden en is volgens spr. overbodig. De Moderne Bond telt 31000, leden, de R.K. 29000, de Chr. 13000. Eenige leden maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Gevraagd werd, waarom er toch geen rekening gehouden werd met het feit, dat schilders, metselaars, timmerlui, enz. in de werkverschaffing niet kunnen pre- steeren, wat van 'n grondwerker verwacht mag worden. Zij komen daardoor aaneen behoorlijk loon niet toe. Spr. kon hierop slechts onvolledig antwoorden, om dat hij met de plaatselijke toestand on voldoende bekend is. Wel meende hij te kunnen opmerken, dat steun minder de moraliseerend werkt, dan het werken in „slavenkampen" als de werkverschaffing hier. Gezien de mentaliteit van burge meester en weth. P„ verwonderde spr. zich hierover niet. De toestand op dit gebied is hier erger dan elders, schan dalig zelfs, hetgeen overal elders uitge bazuind zal worden. Men denkt bepaald, aldus spr.: We zitten hier op een eiland en geen mensch daarbuiten komt het te weten. Een der leden, een schilder, kreeg bericht 's morgens om half acht met graaf en schop en waterlaarzen aan het dijkje tusschen Oudeschild en de Waal te willen verschijnen. Voor dit gereedschap zou de werklooze schilder zich eerst 'n uitgaaf van 25—30 gld. moeten getroos ten, terwijl hij bovendien in slootgraven niet bedreven is. Ik begrijp niet, dat men hier niet wijzer is en zulke uitspattingen voorkomt. Van werkverschaffing heeft het gemeentebestuur geen kaas gegeten. Het N.V.V. heeft 3 gesalarieerde per sonen extra in dienst genomen om zaken, Om in het gezin aan groot en klein, dade lijk hulp te kunnen verleenen bij Brand wonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Een grootsdh werk. De vredesgedachte der vrouw is van 'n groot belang. Als de vrouwen in het al gemeen krachtiger waren, zou er geen oorlog meer zijn. Langzamerhand wordt de vrouw van onze tijd er van doordron gen, dat hier een groote waarheid in schuilt, maar wat wij noodig hebben, zijn geen ontwakende doch ontwaakte vrouwen. Als de vrouw het niet wil, zal er geen oorlog meer zijn. Omdat de meest vrouwelijke eigenschap is: „Toe wijding" zal het haar gelukken, haar zonen op te voeden in de overtuiging, dat oorlog niet in onze wereld thuis hoort, dat er iets hoogers van de mensch gevergd wordt dan het ophitsen van zijn dierlijke instincten. Laten de vrouwen, die nu strijden voor de Vrede, in de allereerste plaats wijzen op de plicht van iedere moeder, om haar zonen van jongsaf op te voeden in de Vredes-idee. Dan zal het komende ge slacht ervan doordrongen zijn dat het de Mensch onwaardig is, te dooden op gezag van hen, die niet het goede doch het kwade met de mensch he id voor hebben. Het is aan de moeders dit grootsche werk te verrichten. Laten zij haar toewij ding ontwikkelen in deze richting en zich vereenigen tot een sterke macht vóór de vrede. de werkverschaffing rakende, te behan delen. Zooveel zit daaraan vast. Een lid gaf in overweging eventueel benoodigd gereedschap bij het crisis comité aan te vragen. Dit verleent hulp. Spr. drong nogmaals met klem op orga- niseeren en samenwerken aan. Pogingen om met Chr. en R.K. een congres te hou den tegen de aanslag, van overheidswege op de arbeidsvoorwaarden gepleegd, mis lukten n.l. Staking in werkverschaffing oordeelde spr. het domste wat men kon doen. De contributie van de Bond is vrij hoog. De werkloozenkas eischt echter groote offers. Jeugdige personen betalen minder. Werkloozen zijn vrijgesteld. Uit de vergadering kwam de vraag, ot de Arbeidswet toestaat, dat drie aan nemers, die samen een karwei verrichten, zulke lange dagen maken. Een knecht kan daarvan de dupe worden, want des te eerder krijgt hij gedaan. Spr. ant woordde, dat in het algemeen slechts leen van hen meer dan acht (al wou hip 24) uur per dag werken mag. Indien overtreding wordt geconstateerd, raadde spr. bericht te doen aan burgemeester ot arbeidsinspectie. Het bestuur zou er aan dacht aan schenken. Zoo noodig stelde spr. voor die aannemers door werkloozen een ovatie te doen brengen. Nog werd gesproken over kinderarbeid in b.v. de St. Nic. tijd. Dan ziet men jeugdige kinderen langs de huizen venten. Over ziekengeld, door de Bond betaald, cleelde spr. mee, dat dit in 1932 f78000 beliep. Het wordt uitgekeerd, wanneer een uitkeering ingevolge de Ziektewet ontbreekt. Voor kostwinners bedraagt het hier f2.40 per dag. Geruime tijd werd van gedachten ge wisseld over de loonen op Texel. In een huishoudelijke vergadering zal men deze nader onder het oog zien. Reeds werd |namens de afd. aan de patroons een cir culaire gezonden, waarop om een uur loon van 50 ct. werd verzocht. Alvorens verdere stappen te doen, zal weder ver gaderd worden. Getracht zal worden het ledental te vergrooten. Met de patroons zal overleg worden gepleegd en daarna zal geprobeerd worden de loonsvoor waarden voor Texel in een contract met hen vast te leggen. Ten slotte deelde spr. nog mee, dat alleen werkelijke bouwvakarbeiders, die niet werkloos zijn, als lid kunnen worden ingeschreven. Hierna sloot voorz. Kerkhof de ver gadering met dank aan spr. voor zijiti duidelijke uiteenzetting en met dewensch, dat de actie vrucht zou afwerpen. Ambachtsschool—Den Helder. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op de adv. in dit nummer, waarin van de Ambachtsschool te den Helder gesproken wordt. We herinneren er hierbij aan, dat leerlingen van Texel, die een school te den Helder bezoeken, door T.E.S.O. gratis worden vervoerd. TEXELSCHE COURANT O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1