d?Rzeg maar TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT leder wat. Wijsheid. Texelsche Berichten Algemeene Texelsche Middenstands-Vereeniging. Zaterdag 21 Januari 1933. Deze woorden leiden meestal een boos aardig zinnetje in. Ze worden gebruikt door lieden, die n.et rechtuit durven zeg gen, wat ze tegen iemand hebben. „Ik geloot n.et alles wat ze van Pie- tersen ^yeriellen, maar ik zeg maar zoo: als de heht waar isDit is een halve beschuldiging, die des te gemeener is, omdat ze maar half is. Was ze gei.eei en vo.komen, dan zou Pietersen zich kun nen verdedigen als hij daar lust in had. Nu kan hij dat n.et, want hij wordt n.et beschuldigd. Hij wordt alleen maar ge havend. Zijn reputatie wordt onre mijnd door .ets onduidelijks, dat men n.ec vauen en dus onschadelijk maken kan. „Ik zeg maar zoo: ik wéct van niets, maar ze kunnen beter over je zwijgen dan dat je over de tong gaat". Aldus de lafaard d.e de laster van een ander ge bruikt om ongestraft zelf te las.e.en; de kleine ziel, die uit de verte franc-tireur speelt, omdat hij een open strijd ducht als zijn eigen zekere ondergang. Wanneer wij goed luisteren in onze omgeving, op boot, in bus of vergadering, wanneer we de waakzaamheid hebben goed op te letten, dan hooien we we! iedere dag één keer: „Ik zeg maarzoo...." Wij hebben ieder ons aandeel van de rampen der aarde en ondervinden telkens dat hier beneden de volmaaktheid niet gevonden wordt; rechtmatig kan onze droefheid zijn, maar dat zij ook manne lijk zij. Een zwakke klaagt dikwerf zon der te lijden; maar een waarachtig sterke toont zijn kracht in het lijden zonder te klagen; hij tracht liever maar zelf de rook te verteren van het vuur, dat heni zengt, zonder anderen er mee te plagen. G. L. v a n Loon. Bouw uw huis, waar 't u belieft, Piant uw hof, waar 't u gerieft; En door 't venster, wijze guit, Lach deez' dwaze wereld uit. De Genestet. Zakennieuws. Ce heer P. Kalis Cz., auto-transportbe drijf alhier, verplaatste zijn zaak naar den He.der (2e Vroonstraat 20.) De belangrijke punten, welke de agenda voor de vergadering der Alg. Tex. Mid- denstandsvereeniging van Donderdag 11. ve. meidde, in aanmerking genomen, was opkonut zeker veel te gering, maar in de meeste gevallen is de opkomst op allerlei vergaderingen slecht, zoodat we eigenlijk toch van een vrij groote be- langste.l ng moeten gewagen De econom.sche toestand, aldus de heer I. V.essing, voorz., in zijn openingswoord, laat zich voor 1933 allesbehalve roos- k.earig aanzien. Vandaar dat we alle krachten in het werk moeien stellen, om alles te verhoeden, wat onze gemeente dre.gt te schaden en om al datgene te bereiken, wat tot verbetering en opbloei kan le.den. We hopen een beter postbestelling te krijgen. We hopen opheffing onzer Z.V.S. te voorkomen en zullen stelling nemen tegen de weeldeverter.ng-belasting. (lü pet.) weke handel en industrie een nek slag dre.gt toe te brengen. POST. Ten einde van gedachten te wis selen over een te verwachten gewijzigde postbestelling welke in het biezonder voor Eieriand van ingrijpende beteekenis zal zijn, waren de heeren Leber, M.D.Dijt en De Vries, als vertegenwoordigers van Eieriand uitgenoodigd. De heeren waren danook ter vergadering aanwezig. Het ligt in de bedoeling, de post, welke 's morgens tegen acht uur op Texel arri veert, meieen door te zenden naar alle dorpen. Dan zou volgens de directeur beantwoording dezelfde dag nog mogelijk zijn. Aan deze regeling zit echter vast, dat de post, welke tegen elt uur op Texel arriveert, in Eieriand o.a. pas de volgende morgen wordt besteld. Aan de Midden.xt. Vereen, werd in deze advies gevraagd. E>e voorz. meende, dat de post van elf uur, die wel weinig omvangrijk is, maar toch nog wel belangrijk kan zijn, be zwaarlijk bijna 24 uur kan blijven liggen en dat de verbetering dan te duur ge kocht is. De heer Leoer echter, namens Eieriand het woord voerende, oordeelde dat bezwaar niet zoo groot. Eieriand is MIDDENSTANDERS ||||||||||||||||||!lll||||||||!||||lMy Een abonnement hij de f| N.V. PROVINCIAAL BELANG g m Min Handelsinformatie-en Incasso- =f a Bureau voor den Middenstand, H I opgericht 1864, biedt u indezes gS tijden groote voordeden. s Een volledig prospectus waar- s I uit zulks duidelijk blijkt met een s exemplaar van de veertiendaag- H I sclte zeer verzorgde courant s I wordt op schri.telijke aanvrage I p o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG 1 H Lijnbaansgracht 231 H AMSTERDAM C. S3 Voor Middenst. Federaties en Bonden kan een speciale overeenkomst get1 of-s fen worden ten behoeve hunner leden >miiiiiiiiiri!iiii!i!ii!iiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi nooit verwend ten aanzien van de post- te-te.l.ng en grijpt iedere gelegenheid tot verbeter.ng met beide handen aan. Len br.et', om kwart voor acht 's avonds op het station te Maastricht, Henge.o of Gron ngen gepost, komt, dank zij de nacl.tue.nen en -bussen, reeds de vol gende morgen tegen acht uur op Texel en weinig tijd larer in Eieriand. Een groot voordeel, dat opweegt tegen het eventu eel te laat ontvangen van een klein ge deelte post, dat le.xel tegen 11 uur vm. bereikt. Dar Parlevliet verzekert,, dat voor Eier iand de gelegenheid tot het afhalen blijft bestaan. De heeren Dijt en Leber dringen er op aan de bussen in Eieriand niet alleen 's middags maar ook 's morgens steeds te doen ledigen. (De post, welke 's mid dags u.t de bussen komt, gaat de vol gende dag pas van Texel.) Voorz. zegt dankbaar te zijn voor het advies van Eieriand. Het zal aldus aan dè directeur worden uitgebracht. Daar de heeren uit Eieriand weer moe ten vertrekken, volgt hie.ma eerst lezing der notulen door de heer secr. S.Prins. Vastste.ling volgt. JAARVeRSLaG. Aan het jaarverslag van de secr., ont.eenen we, dat het be stuur inzake postbes.eding en winkelslui tingswet overeenkomstig de wensch van de vergadering gehandeld heeit. Ge ageerd werd tegen opheffing der Arr. Rechtbank te Alkmaar; o.m. werd een protesttelegram naar de 2e Kamer gezon den. Met e.kaar werd zoo het gewenschte deel bene.kt. De Havenkwestie, waarin eenige ingezetenen in hun rechten wer den beknot, werd tot voldoening van de bet.okkenen geregeld. Met sucoes is ge werkt tegen de z.g. „vliegende winkels". Met hotel- en caféhouders werd gecon fereerd. N et aller medewerking werd ver kregen, maar het bestuur meent wel, dat- het euvel nu voor goed tot het verleden Lelioort, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Mocht het zich weer voor doen, dan zullen alle ten dienste staande mldde en worden aangewend. T.E.S.Ü. werd om het instellen van een late dienst op Zondagen verzocht. Het bestuur voelde er niets voor, maar zou met de A.T.M.V. vce.inr houden als de winterdienst aan de orde zou zijn. Deze werd echter vast gesteld, zonder ons bestuur er in te moeien. Het ledental is nu 8ö. Eenige leden weigerden betaling „daar zij geen lid wa- waren". Vreemd. Ontvangen is 1218.10 contributie. On.xosten f 113.26. Batig saldo 1 104.84. Het verslag wordt onder dankzegging voor de duidelijkheid, goedgekeurd. De iekening wordt in orde bevonden door de h.h. K. Wetsteen en Joh. v.d. Slikke. De heer Prins wordt dank gebracht voor zijn beheer. De heer London stelt eenige vragen over het beheer van wijlen de heer Gude en maakt er het bestuur een verwijt van dat het de adm'nistratie toen niet contro leerde. Er ontspint zich een breedvoerig debat, waarbij de heeren Pisart en T.Buijs uitweiden over vroeger jaren, toen de le den zoo weinig belangstelling toonden, dat van vereen!gings„'e en" geen sprake was. Dubbel verheugend is het daarom te con- staleeren, dat de vereen, thans zoo'n ac tiviteit aan de dag legt. De leden zelf kunnen hier veel toe bijdragen. WINKELSLUITING. Eehoudens nadere goedkeuring door de Minister, zullen, al dus de voorz., bepaalde categorieën van zaken op Texel van MeiSept. langer geopend mogen blijven. Ook kappers. Op het verzoek aan hotels de verkoop van rookgerei en verpakte suikerwaren te wil len toestaan, werd afwijzend beschikt. Hce de regeling precies wordt, zal de Tex. Crt. nader melden. Er wordt inmid- de.s aan een wijziging van de Wet, zoo ais de voor iiet iieele land geidt, gewerkt. Buiten bovencedoe.de periode van Mei Sept. om houdt Texel nog recht op ont- heTing gedurende 21 dg. per jaar, door de Raad nader vast te stellen. Het Be stuur houdt zich voor goede raad aanbe- vo en. OPHEFFING Z.V.S. Aan 'het adres, dat B. en W. aan de Minister en de Frac ties der Tweede Kamer zonden, hebben we Zaterdag een uitvoerig artikel ge wijd. We zullen daarom niet in herhaling treden. Voorz. noemt de voorgestelde ophef fing het begin van de afbraak van Texel en spreekt van een overrompeling, daar het besluit ons zoo koud op het dak kwam vallen. Weliswaar bezoeken maar we.nig Texelsche leerlingen de school, er staan tal van andere factoren tegenover, we.ke met elkaar toch voor instandhou ding moeten pleiten. (Zie ons overzicht van het request in een vorig nr.) We kunnen de school niet missen. De Minis ter meent, dat Texel er economisch goed voorstaat, maar Z.Exc. vergist zich deer lijk. Texel hee.t de hoogconjunctuur mee gemaakt, heeft zijn bedrijven modern op gezet en is met de Z.V.S. saamgegroeid. Opheffing zou een ramp voor Texel zijn. Het adres van het Gemeentebestuur is schit.ercnd gedocumen.eerd. Ik heb het met bewonder.ng ge ezen. Het moet wel .ndruk maken. Volgens inlichtingen van let Kamerlid Ch. v.d. Bilt, bekomen ter. de aitemen.e, zou de mogelijkheid van let benoud der school op grond van njodzai.e.ijke bezuiniging uitgeslo.en zijn. En toch gaat het om maar f15000. Voorz. stelt voor de Minister een tele gram te zenden namens deze vergadering, waar.n zij kennis genomen hebbende van I et overrompe.end besluit ,dat 'n ramp voor Texel beduidt, verzoekt haar afge vaardigden zoo spoedig mogeiijk in audiënt.e te willen ontvangen. De heer W. H. Lap, lid Comm. van Toezicht, ver klaarde zich bereid mede naar de Minis ter te gaan. Tevens wordt voorgesteld aan het verzoek tce te voegen een adres met de handteeken gen van vooraanstaande personen in deze gemeente. Aan het Kamerlid Oud, een der stich ters van onze Z.V.S., zal om steun wor den verzocht, terwijl het gemeentebestuur in overweging zal worden gegeven aan ade Kamerleden het request toe te zen den. De beer P. Plaatsman stelt die vraag, of Ged. Staten niet kunnen bijspringen. De heer Par.evliet verwacht, dat ze wel niet zullen „happen", doch meent, dat op Texel wel een rijke organisat.e is, die de school op Texel behouden kan; T.E S.O De voorz. merkt op, dat T.E.S.O. jaien ang door de Provincie gesteund is. D.t gold echter een vervoermiddel. De heer London voorziet van alle pogingen geen gunstig resultaat en wel als gevolg van het streven naar centralisatie. Ook de crisis zit Texel in de weg. De voorz. zet de toekomst zoo somber n.et in, al verkeert le.ei ten opzichte van den Hel der b.v., d,at zijn Z.V.S. mag behouden, in een zeer s.echte positie. Texel krijgt per hoofd ruim f6.uit het Gemeen.e.onds, Den Helder wel f21. De beer London wijt dit aan bekrompenheid en kortzichtig heid van het vroeger gemeentebestuur van Texel. Hij spreekt ook over een steunregeling, welke onze gemeente nog steeds mist. De beer Parlevliet zet uiteen op grond waarvan den Helder zooveel meer uit bet Gemeentefonds trekt. Hij deelt daarbij mee, dat die gemeente de laatsie jaren, wat de belastingdruk aan gaat, bovenaan stond in ons iand. Ze deed groote uitgaven en raakte diep in de schuld. Heel toevallig is nu voor kort de financiee e verhouding tusschen Rijk en Gemeenten opnieuw geregeld, waar door Den Helder nu zeer bevoorrecht wordt. Kreeg Texel een uitkeering per hoofd als Den Helder, dan zouden we hier 1 120.000 meer kunnen uitgeven. Wat die steunregeling betreft, de heer Parlevliet wil hiervan in deze vergadering geen punt van besprek.ng maken. Dat er hier zijn, die er graag van zullen profiteeren, ge loof ik gaarne, aldus spr. STRAND VERVUILING. Hcewel ons strand weder te lijden heeft van vuilnis, dat de Heldersche gemeentereiniging in zee stort en dat vervolgens hier aanspoelt, dcet men in den He.der niets, ondanks protesten van Texel, om ons hiervoor te vrijwaren. D.t is te verklaren, want om die met.iode van vuilverwijdering te kun nen toepassen, heeft den Helder zich de uitgaaf van groove kapi.alen veroorloofd en net zou een groote strop zijn, als met deze methode georoken werd. Ze voldoet echter niet aan de eisch en dus moet er een eind aan komen. We hebben n.et stil gezeten. De Inspecteur der Volksgezond heid hee.t zijn medewerking toegezegd. We hebben t ïans een request, ondertee kend door 72 Oudeschilder visschers, waarin schande gesproken wordt van de vervuiling van visch en netten, soms in buitengewone mate, als gevolg van dat Heldersche vuil. De Inspecteur ving op Wieringen een gesprek op van vacant egangers, die maar niet naar Texel gingen, omdat het strand daar niet frisch meer is. Dat wordt een groote strop, als l.et zoo doorgaat. Het adres gaat eerst naar de Inspecteur. Inmiddels werkt de Vereen, door. Aldus de voorz. Een en ander had de volle instemming van de vergadering. BOOT DIENST. Aan T.E.S.O. zal wor den verzocht de avondboot 5.40 van Te.xel, 6.55 van den Helder reeds met ingang van 1 Febr. te laten varen. Het zou voor velen een groote besparing ge ven (vaak geen log.eskosten). Voorz. merkt op, dat op een eerder verzoek ge antwoord werd, dat de haven zich daar voor niet leende. Nu de haven gereed is zal er zeker geen bezwaar meer zijn. De late boot op Zondag bewijst dit reeds. Er is aan het bestuur verzocht ook aan T.E.S.O. te verzoeken de eerste boot 5.45 v.rn. te laten vertrekken. Dan kan de txveede om 7.45 gaan en net aanslui ten op de snelautodienst. Voorz. ziet hierin bezwaren. Door het melkvervoer zal de boot vermoedelijk toch niet op tijd varen en toch te laat kunnen komen. Bo vendien is 5.45 van Texel wel erg vroeg, vooral voor de buitendorjren. VRACHT. De heer London vindt de vrachten aan de hooge kant en doelt spe ciaal op het tarief voor vervoer door den Helder en voor dat van de bootauto. De vrachten loopen trouwens zeer uiteen. Voor 7 colli's station EVen Helderden Burg werd 90 cent betaald. Voor een kacheltje met toecehooren den Helder den Burg fl.Besloten wordt de expe diteur Koningsbruggen aan te schrijven. De heer J. N. Rijk acht.e de twee boo ten, de laatste zomer ingelascht, van wei- n..t en geeft de voorkeur aan een extra late boot. Voorz. deelt mee, dat een be spreking hierover met T.E.S.O. is aange vraagd. We zouden bericht krijgen, als het Bestuur aan vaststelling tce was, maar hoorden niets meer. Die tusschen- booten hebben echter wel zin. Er kan nu meer op tijd gevaren wor- en ook worden nu meer auto's vervoerd. De heer A.v.d. Vis vindt het T.E.(j.O.- taref van Oudeschildden Burg te hoog. Hij betaalt 10 ct. p>er colli, terwijl Bonne maar zes ct. berekent. Oudeschild—de Koog hoogstens 7'/° ct. De heer P. de Wit zou willen, dat T.E.S.O. geen vracht meer vervoe t. Dan krijgen de passagiers meer ruimte. Komt er een nieuwe boot, dan zal de meerdere ruimte, naar hij vreest, ook weer door vrachtgoed worden ingenomen. Voorz. acht het beier deze grieven op een bootvergadering naar vo ren te brengen en zou het wel nuttig oor^ deelen, wanneer een lid der Vereen. lid van het T.E.S.O.-bestuur was. De lieer Reij merkt op, dat de heeren F. Zegel en H. Keesom in het bestuur van T.E.S.O.' zit en. Als die niets voor de Middenstand doen is het een ander feit. Voorz. laat dit aan de beoordeeling der leden over* Gezien de behandeling van 'het verzoek aan T.E.S.O., hebben zij, die onze be langen moesten verdedigen, weinig ge presteerde, aldus de voorz. HOUTEN WONINGEN. Aan ons be stuur, aldus de voorz., werd de vraag voorgelegd: Hoe staat de Vereen, tegen over eventueele bouw van houten wonin gen aan de Koog? Voorz. is van mee ning, dat zulke huizen het aanzien van een badplaats schade doen. Dat leert de ervaring op Ameland en te Zandvoort. Spr. juicht het toe, dat er zooveel verzet tegen die bouw gerezen is. De 'heer Jac. Bakker (timmerman en aannemer) is van meening, dat een goed houten huis zoo duur komt, dat je voordeeliger een stee- nen kunt plaatsen. De lieer London zou ook aan de Cocksdorp en den Hoorn geen houten woningen wenschen. Dat geeft concurrentie. De heer Parlevliet ziet in houten woningen te de Koog een reuze-nekslag en oneerlijke concurrentie. De Cocksdorp en den Hoorn hebben z.i. practisch nog geen vreemdelingenverkeer. Misschien dat die plaatsjes door er goed- koope pensicngelegenheden te doen bou wen tot bloei te brengen zijn. Voorz. blijft tegen houten woningen, waar ook gebouwd, temeer waar steenen niet duur der komen. Eesloten wordt een neutrale houding aan te nemen en geen actie te voeren. T.E.M.-TARIEVEN. Voorz. deelt mee, dat het stroomtarief beduidend zal wor den verlaagd. Ik geloot, zegt spr., dat heel Texel er verbaasd van zal staan. Het vastrecht zal een minder groote verlaging ondergaan. Volgens de heer Parlevliet komt de verlaging in de eerstvolgende raad aan de orde. Ook met de portemon- nale van kleine verbruikers wordt terdege rekening gehouden. Als u van het tarief zuit lezen, zult u zeggen, aldus spr.: De T.E.M. doet wat ze kan. Als er nu maar flink afgenomen wordt, want daarop is het nieuwe tarief gebaseerd. Anders moet het weer hooger worden. De heer Jb. Bakker zou gaarne ook een belangrijke verlaging van de krachtstroom zien, Voorz. zal er naar informeeren. Z.V.S.-KOSTHUIZEN. De heer London vindt het onbillijk, dat eenige ingezete nen met een behoorlijk inkomen Z.V.S.- Ieerlingen in de kost hebben, terwijl an deren, die er hun bestaan in moeten vin den, geen kostgangers hebben. De heer Pisart deelt mee, dat directeur De Groot de leerlingen vrij laat, naar wie ze willen gaan. De heer Vijn verdeelde de leer lingen over de kosthuizen. Voorz. hoopt deze kwestie, met de nieuwe directeur als de school blijft, te bespreken. Vol gens de heer P. Uitgeest maakte Direc teur De Groot de leerlingen lekker met bioscoop en andere vermakelijkheden te Harlingen, om ze mee te krijgen naar de Z.V.S. aldaar. Spr. keurt dit af. Het is bekend, aldus de voorz., dat de directeur t.o. onze school onsympathiek werk heeft verricht. Door hem hebben we

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5