Gemengd Nieuws LICHTPUNTJES. DAT IS KRAS. VERTRAGING DOOR IJSGANG. Onze abonnees buiten Texel zullen dit nummer vermoedelijk wat later ontvan gen dan gewoonlijk als gevolg van de s.echte verbinding met de vaste wal. GAAT NIET DOOR. Door de slechte verbinding met de vaste wal en ziekte van „Meraike" gaat de propaganda-avond van de Bond voor Staatspensionneering hedenavond niet door. ALLERLEI. Vandaag reeds een programfna koopen voor de gym-uitvoering van O.K.K. o Als het even kan, zorg dan voor wat eten ©n drinken voor 'de vogels, waarvan er vele' de dood nabij zijn. Zorg voor1 een plaatsje buiten het bereik van de poes. Alle balsportwedstrijden zijn wegens de vorst afgelast. o— Woensdag a.s. houdt Texelsch Fanfare zijn jaarvergadering. O Staatsboschbeheer houdt Donderdag een houtverkooping. O Op Vrijdag a.s. houdt het Consultatie bureau voor Zuigelingen weer zitting. Moeders, die beseffen, dat voor menig kind gezondheid en levensgeluk afhan gen van de verzorging in bet eerste le vensjaar, zullen zich zeer zeker met hun baby tot het bureau wenden. Het waakt over de gezondheid van uw kleine, tracht ziekten te voorkomen en staat met raad en daad terzijde, (zie adv.) o Op Maandag 6 Febr. spreekt de heer A. Fikse, van Achterveld, in hotel Texel over „De boeren en de politiek". Debat zal worden toegestaan. De heer Fikse moet een vlot spreker zijn. Spek en brood. Slagers gebr. Pereboom hebben 50 pond spek en bakker J. H. Kikkert heeft 25 wittebrooden ter beschikking van Texels Crisis-Comité gesteld. Gisteren is door het Comité voor verdeeling zorggedragen. Wie volgen dit goede voorbeeld? Vergadering V.I.O.D. Men verzoekt ons de aandacht van V.I.O.D.'s leden te vragen voor de adv. in dit nummer, waarin de jaarvergadering aangekondigd wordt. V.I.O.D. bestaat dit jaar 40 jaar, heeft steeds aan haar doel beantwoord en het bestuur maakt door goed beleid en richtig beheer aanspraak op de waardeering der leden. Dat zij dit dan toonen door hun opkomst in grooten getale. Feestvieren om het jubileum doet V.I.O.D. niet. De tijden zijn er nietnaar en ook laat het doel der Vereen, dat niet, toe. Maar een verrassing wil zij de leden toch bereiden. Komt dus ter vergadering. Schoonrijden op de Hemmer. IJsclub den Burg organiseert op de Hemmer een wedstrijd „schoonrijden" om kunstvoorwerpen, (zie adv.) Gisteren is de baan opnieuw onder wa ter gezet, opdat ze nu weer in goede con ditie zal zijn. DE KOOG. Een nieuw pension. De heer L. Igesz alhier besteedt de bouw van een pension aan, dat aan 20 bedden plaats zal bieden, (zie adv.) DEN HOORN. HARDRIJDERIJ OP SCHAATSEN. Onze corresp. schrijft ons: Donderdagmiddag had o|p Ide baan in de Geul de aangekondigde hardrijderij om het kampioenschap van Texel plaats. De baan, plm. 260 M. lang, was hier voor in een uitstekende staat. Van alle deelen van Texel waren belangstellenden aanwezig. Wij kunnen het aantal bezoe kers zeker op 900 a 1000 schatten. Vele 'hebben er dus koude neus en voeten voor over gehad. Het aantal deelnemers hadden wij echter grooter verwacht: 17 perso nen hadden zidh aangemeld. Na een span nende strijd, want ieder deed zijn uiterste best om als eerste het einde te bereiken behaalde de le prijs J. Kramer, deni Burg, studeerende aan de Z.V.S., tevens het kampioenschap van Texel; 2e. G Warning, onderwijzer te den Hoorn; 3e J.v.d. Vis, Oosterend en 4e. J. Kiewiet de Koog, die de troostprijs ontving,door de heer Burgemeester beschikbaar ge steld. De leiding van de wedstrijd be rustte bij verschillende bestuursleden der ijsclubs op Texel. Na de wedstrijd werd door de voorz der commissie, de heer Riteco, de voor. geschiedenis van deze wedstrijd geschetst Door samenwerking van alle ijsclubs en na het overwinnen van vele moeilijkheden was men er in geslaagd, deze wedstrijd te organiseeren. Verder bracht hij dank aan allen, die hadden meegewerkt om deze te doen slagen. Tevens bracht hij. dank aan de heer burgemeester, die zich op verzoek bereid had verklaard tot het uitreiken der prijzen en die ©en extra prijs beschikbaar stelde. Hierna bracht de burgemeester hulde aan de commissie voor de vele moeite die zij zich getroost had, en zeide het zeer op prijs te stellen aan deze sport' mannen (want schaatsenrijden moet men zeker als sport beschouwen), de prijzen uit te reiken, die zij door uiterste krachts inspanning hadden verkregen. Met een toepasselijk woord werden ze aan de winnaars overhandigd. De kampioen J. Kramer ontving f40 en tevens de wissel beker. Aan het bezit hiervan is de voor waarde verbonden, dat, als bij een vol gende wedstrijd een ander kampioen wordt, de beker in diens bezit komt. Ook als dé beker-houder Texel metterwoon gaat verlaten, moet hij daarvan afstand doen. G. Warning kreeg als no. 2 f25; J.v.d. Vis no. 3 flO. Terecht merkte de jurgemeester op, dat de heer Van der Vis feitelijk de eenige Texelsche winnaar was. J. Kiewiet ino. 4 ontving als troostprijs een kunstvoorwerp. Wij kunnen deze wed strijd zeker als geslaagd beschouwen en wij brengen de commissie hiervoor dank. Na afloop werd er hier en daar nogal over de leiding en de jury gemopperd, We moeten echter aannemen, dat de be oordeeling naar beste weten geschied is. Wel had de regeling aan de eindstreep beter kunnen zijn. o We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de kampioen Kramer in zijn le „ronde" een tijd van minder dan 21 sec. maakte en in de eindspurt zelfs nog maar 21.2 sec. reed. o De heer P. Boon, den Hoorn, ver zoekt het volgende te plaatsen: Ondergeteekende vraagt zich vol ver wondering af: waren leiding en verdee ling bij de kampioenswedstrijd wel in goede handen? Mijn eerste baan reed ik tegen de heer W., welke door mij met weinig verschil werd verloren. Doch toen werd ons meegedeeld, dat de jury ver zuimd had tijd op te nemen, waarom wij beiden bij de winnende partij werden geplaatst. De tweede rit moest ik met de Iheer K., welke rit door mij werd ge wonnen. Ook de heer W. 'had een andere tegenstander. Ook hij won. De derde rit, wederom met de lieer W., werd door mij gewonnen. De vierde keer weer tegen de Iheer W., kwamen wij volgens oogge tuigen gelijk aan. Zelfs hoorde ik nog roepen: Boon won het. Doch door de jury werd ik toen geheel uitgeschakeld. Ook hoorde ik, dat de jury het niet dade lijk eens was, wie of de winnende was. De lieer W. mocht toen dadelijk al om prijzen rijden, hoewel wij volgens mijn Imeening en die van vele anderen, toch gelijk stonden. Had ook ik niet moeten rijden met de andere prijswinnaars? o We legden deze vraag aan de wed strijd-commissie voor en kregen onder staand antwoord: Het blijkt, dat niet alle deelnemers de voorwaarden, waaronder werd gere den, hebben begrepen, niettegenstaande deze door de heer Riteco bij de start zijn aangegeven. Deze regeling was als volgt: Van elke verliezer werd de tijd genoteerd; de verliezers, die de kortste tijden maakten, werden met de winnaars in de volgende ronde geplaatst eChter zoodanig, dat een winnaar steeds voor rang zou hebben boven elke verliezer met leen beste tijd uit dezelfde ronde. Toen dus bij de vierde ronde vier winnaars waren aangewezen was het logisch dat deze vier om de vier prijzen streden. De vijfde ronde gaf dus 2 winnaars die in de zesde ronde om 1ste en 2de prijs kampten en 2 verliezers, die om de 3de en 4de prijs moesten rijden. OUDESCHILD. Ter herinnering: Hedenavond ver gadert Dorpskring Steunt Elkaar. Door de gladheid. Dinsdag is mej. de wed. G. Kuijper toen ze een buurpraatje zou gaan maken door de gladheid zoo ongelukkig gevallen dat ze een been brak en naar het hospi taal te den Helder moest worden vervoerd Ijsbaan bij Ceres". De ijsbaan bij „Geres" is in goede staat en wordt druk bereden. De heeren Langeveld en Wonder hebben er een con sumptietent geplaatst. IJSGANG. Dinsdagavond begon de haven van Oudeschild vol grondijs te loopen. Woens dagmorgen vroeg is „de Dageraad" naar den Helder vertrokken om daar klaar te liggen voor het geval, dat de „Marsdiep defect mocht raken. Woensdag was de dienst Den Helder-Texel ongeregeld van wege het lage water en het vele ijs. 's Morgens werd om 7 u. van den Helder, om plm. 8.30 van Texel vertrokken. De boot verliet met moeite de 'haven en bleef te den Helder liggen tot plm. '4.15 uur Des avonds tegen zes uur werd weer van Texel gevaren. De „IJsselmeer" van Terschelling ko mende, kon door het vele ijs de Texel sche haven niet aandoen. In het begin van de week ging er nog wel een enkele Friesche stoomboot of een motorschip voorbij, doch het was al spoedig afge loopen. Ook Donderdag en Vrijdag was het misère met onze verbinding met de vaste wal. Donderdag werd 's morgens om acht uur eenmaal en 's middags plm. half zes eenmaal gevaren. Het ging met veel moeite en tijdverlies gepaard, want over groote breedte strekte zich een nauwelijks doordringbare ijsmassa voor de Texelsche haven uit. Vrijdag was de toestand nog heel wat erger. Alleen 's morgens werd eenmaal heen en weer gevaren (7 uur van den Hel der, plm. 9 uur van Texel), maar toen is de boot te den Helder blijven liggen. De directie durfde het niet aan nog een maal over te varen en dan bij 't Homtje aan te leggen. Vandaag zou de boot om zeven uur van den Helder vertrekken en dan trachten het Horntje te 'bereiken. Zoo spoedig mogelijk wordt dan weer teruggekeerd om te voorkomen, dat de boot door het ijs ingesloten wordt en misschien averij op loopt. Verder geen dienst meer vermoede lijk. De thermometer vertoont inmiddels geen neiging tot stijgen. Het ziet er naar uit, dat we een winter als van 1929 voor de boeg hebben. Is dat zoo de omstandig heden wijzen er op dan staat ons nog veel te wachten, ijspret, schaatsenrijders- vreugd aan de eene kant; gebrek en leed, iedere dag nijpender, naarmate het kwik in de thermometer daalt, aan de andere kant. Het is niet twijfelachtig, wat het zwaarst weegt en hoe de schaal zal door slaan en daarom, Koning Winter: Maak het kort. Haai desnoods later uw schade in. Thans komt gij zeer ongelegen. OE COCKSDORP. IJSSPORT. Morgenmiddag hardrijderij op de Cocks dorper baan, doch alleen voor leden. (Zie de adv.) OOSTEREND. Ging niet door. De Anti-Rev. Propaganda-avond kon ook gisteravond niet doorgaan, thans we gens ijsgang op 'het Marsdiep. TOKIO is door het opslokken van voorsteden op drie na de grootste stad ter wereld. Groot-Tokio telt thans 5312 duizend zielen. De oppervlakte der stad bedraagt nu 582 vk. K.M. Uit de dagbladen van Donderdag: DEN HAAG. De minister zal eenige wijzigingen in de Drankwet 1932 indie nen, bedoeld als verzachting van de toe passing dier wet in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. DEN HAAG. Binnenkort zal een wets ontwerp verschijnen, dat ten doel heeft de verkoopmogelijkheden in consumptie zaken op Zondag te verruimen. OP DE RIJN is wegens zwaar drijfijs de scheepvaart geheel gestaakt. Bij Ko blenz verkeert een Nederlandsch schip in nood. TE AMSTERDAM is in een perceel aan de Crijnsscnstraat (W.) de agent van politie Roos, zijn vrouw en kind, door gasverstikking om het leven gekomen. Oorzaak is een breuk in de hoofdleiding, VOOR MAASTRICHT ligt de Maas dicht, evenals de Jeker, hetgeen de laat ste zestig jaar niet is voorgekomen. GENUA. De fascistische bond van huiseigenaren besloot de huizen van zijn leden tegen de helft van de prijs te ver huren aan alle jonge paartjes, die in 1933 trouwen. In de maand, dat er een baby komt in de familie, behoeft geen huur te worden betaald. IN NOORWEGEN hebben werkgevers en werknemers een regeling getroffen waardoor de vrede in de arbeiderswereld tot het najaar van 1933 verzekerd is. IN KEULEN zijn alle scholen wegens griep gesloten. WASHINGTON. Hoover bepleitte een onmiddellijke algemeene terugkeer tot de gouden standaard om de wereld van eco nomische zelfmoord te redden. IN O. NIEUW-GUINEA werden twee mijnonderzoekers door het volk doodge knuppeld. Een expeditie moest de vlucht nemen. De Australische bondsregeering tracht de orde; te herstellen. JAPAN zal niet antwoorden op de jongste nota der Chineesche regeering inzake Sjanhaikwan. Zij meent dat de ge beurtenissen hun natuurlijke loop moeten nemen. TE DRESDEN zijn des nachts bij een botsing tusschen communisten en politie eenige personen gedood en velen gewond BELGIE'S eierenuitvoer neemt toe en de uitvoer van Nederlandsohe eieren naar België begint te dalen. TE MADRID worden de vroegere stallen van het voormalige koninklijk paleis afge broken. Er komt ©en openbaar park waarin binnenkort een marionettentheater zal worden gebouwd. Uit de dagbladen van Vrijdag: ONZE GEZANT te Berlijn voerde be sprekingen over een nieuw Handelsver drag. TE AMSTERDAM eindigde de staking in het confectiebedrijf. IJSGANG op de rivieren maakt de verbinding tusschen N. en Z. Nederland per auto alleen nog mogelijk via de route Dordrecht-Moerdijk. Naar het O. rijde men via Katerveer, Zutphen of Wester voort. JAPAN. In het Hoogerhuis hield de premier een rede, waarin hij een oorlog Japan-Rusland voor mogelijk hield. BIJ GOAR op de Rijn zit het s.s. Does- wijk van de K.N.S.M. zoo gevaarlijk in 't ijs bekneld, dat de bemanning het moest verlaten. TE BRUSSEL werd de zesdaagsche gewonnen door Pijnenburg-Schon. BOVEN JAPAN woedde een sneeuw storm. Eenige treinen bleven in de vele; sneeuw vastzitten. DE BILDT seint: Aanhoudende vorst. In de vergadering van de Vereen, van suikerfabrikanten in Midden-Duitschland hield de voorz. een optimistische rede over de toekomst der suikerindustrie. De vooruitzichten van de Ganz en Co. A.-G le Boedapest, de belangrijkste ma- Chinebouwondememing van Hongarije zijn voor 1933 wat gunstiger, daar aanzien lijke orders zijn binnengekomen. De Norsk Hydro (Kunstmest) werkt weer op volle capaciteit. Nieuw perso neel is aangenomen. Te Berlijn wordt een kattententoonstel ling gehouden, waar als attractie dit too- ineeltje te zien is: een kat, een aantal muizen en vogels leven in volmaakte har monie. Als de menschen er eens een voor beeld aan namen. o Te Livorno is na een gelukte proef tocht de eerste motorboot zonder schroef in liet register opgenomen. De boot wordt gedreven door de terugslag van gecompri meerd water. Men gebruikt acethyleengas om fruit kunstmatig tot rijpheid te brengen. o Menschenhaar wordt gebruikt als filter- materiaal in filterpersen voor de zuivering van olie. O E>e nieuwe Zeppelin kan 13.000 KM. afleggen zonder brandstofvulling. Men 'heeft in Engeland een weefsel uit gevonden, waaruit men dassen kan ver vaardigen, die niet kreuken. De in vier jaar tijds ter wereld ver bruikte cigaretten zouden, aaneengelegd, van hier tot de zon reiken. —o Men neemt in Amerika proeven waarbij katoen gebruikt wordt als wegbedekkings- materiaal. o— In New-Jersey werd een baby van drie dagen, geboren met een gesloten slok darm, aan een operatie onderworpen, waaraan vijf specialisten deelnamen. Een unicum zeker. Het kind werd meteen sui keroplossing kunstmatig gevoed. o Men wil in Blackpool een hotel bou wen, dat van buiten geheel met platen van roestvrij staal wordt bekleed. o— Berichten uit Engeland maken gewag van een nieuwe electrische lamp, uitge vonden door een jong Britsch geleerde. Ze gebruikt slechts 30 pet. van de stroom! welke een gewone lamp neemt. Met recht: een lichtpuntje. o De laatste veertien dagen is het uur werk in de toren der Sint Pancratiuskerk te Heerlen, niet meer te vertrouwen. De onnauwkeurige tijdsaanwijzing wordt te weeggebracht door vogels, die op de wij zers gaan zitten. Soms brengen zij de klok zelfs tot staan. Van de Boekenplank. „22 H.B.S.ers top stap door Zwitser land, met 76 platen buiten tekst naar foto's en tal van vignetten, door Piep. (Ingen. f2.25; Geb. f3.25). Een zomerreis van 22 jongens en meis jes door Zwitserland, die van jeugdher berg naar jeugdherberg trekken onder leiding van hun leeraar. Het boek is vlot en frisch geschreven, vol aardige avonturen en voorvallen, welke men door leefde. Afwisseling brengen de sagen en legenden, die in de streken spelen, welke men doortrok. Een verhaal vol zon en jong leven - dat belangstelling zal vinden bij jongelui van die leeftijd. In de serie „Luistervinkjes" (a f0.75 p. deel gebonden), verschenen: Luister eens; Zonnestralen; Voor de Kinderwereld en Verhalen van de Bergreus.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6