Tegen GRIEP AKKER'S Abdijsiroop. 17.500.000 gulden van hand tot hand De Texelsche Courant IlillllllHillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llltllülHlllllll UIT DE OUDE DOOS. !ll!l|||||j|||I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiüüiiiimiii „V.l.O.D." veertig jaar. I Ict/Pf ITlüïllf faakt huid ruw IJOVCl lllddlv en schraal en veroor zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men verzacht en geneest dii met Purol. Doos 30 ct Sinds de oprichting tot 31 Dec. 1.1. zijn 278 uitkeeringen gedaan van f75; 200 van f 87.50, vijf van f 58, drie van f 50, een van f35, 31 van f30 en 120 toelagen ver strekt van f6.— ingevolge art. 12. Totaal f 40475.—. Over 1932 is de administratie nagezien door W. van Heerwaarden, Jac. Buijs en C. P. Moojen. Aan het slot van zijn verslag vergelijkt de secr. V.l.O.D. met een boom, erest 'n nietig stekje, maar nu volgroeid, diep wortelend in een goed toebereide bodem, met een prachtige bladerkroon, rijk aan bloesem. Met de wensch, dat die boom immer de zorg mag ondervinden, welke hij noodig heeft en verdient, eindigt secr. Lieuwen zijn welverzorgd verslag. Opvoering „Wantrouwen" door I.L.B. Men schrijft ons: Volgende week Woensdag en Donder dag zal door R.K. Tooneelvereen. „I.L.B." bovengenoemd tooneelspel opgevoerd wor den. (Zie adv.) Dit tooneelspel, .dat reeds een derde druk beleefde, zal de bezoekers zeker ©en avond van genot verschaffen. Men verzuime dus niet op een der beide avonden een bezoek aan I.L.B. te brengen. Woningbouw. De lieer D. Eelman, Warmoesstraat, kocht onderhands het perceel van de heer J. Koorn Mz., Weverstraat. Het zal ge sloopt worden om plaats te maken voor een modern woonhuis, waarvoor architect N. Schermer liet ontwierp zal maken. o Aan ardhitect Schermer werd opdracht verleend tot het ontwerpen van een boe- renstolp, te bouwen voor rekening van de heer A. Dros, van „Bern", op een perceel van de heer Dros, gelegen aan de Hoornderweg, tegenover de kweekerij van de heer S. J. Fliens. De woning zal met bijbehoorend land door de heer Lo' Vermeulen verpacht worden. De bouw van de hoeve vain de Doops- gez. gemeente bij de Waal, onderhands aanbesteed, is opgedragen aan de laagste inschrijvers: Gebr. Timmer, Jb. Kok, J. Vonk en M. Dalmeijer. Totaal voor f 6244.75. Uitslag aanbesteding. Door de Dertig Polders werd aanbe steed de levering van een partij sohroo- ten, 11100 voet 1x5. Ingeschreven werd door G. K. Zoetelief, Gebr. Schoenma ker, S. Keijser, allen te den Burg, en Frans Zegel te Oudeschild. Laagste in schrijver was Fr. Zegel. Ons Texelsch dialect. (Vervolg). Velderblompie madeliefje. Verbiens vrijbeens, zonder span. Verbruusd verhit, met slordig haar, na een stoeipartij b.v. Je moet 't gauw 's verdoen je moet spoedig weer eens op bezoek komen. Verskiete verschrikken. Veuls te goed veel te goed. 'k Hew ol veulse seid dikwijls. Vierkónt de binten, die het hooivak omgeven. Vierpokes komfoor. Vinke kanen. Vinkedroele vinken vangen met be hulp van een lantaarntje. Vlote melk afgeroomde melk. 'n Vlootje vollek een groepje menschen Vooltje, vool veulen. In 't voorst van de week in het begin. Te vriend spreke op bezoek gaan. 'n Vuul éi bebroed ei. Warrig onhandelbaar. Waterblom pinksterblom (Cardamine pratensis). Werkbaar weer geschikt weer voor het werk. Weebiet hapje brood of stukje koek, tegen de „theeflauwte". Oz de weergölg als de weerga, vlug; oorspronkelijk: zoo snel als het weer licht. Wiedewaag ope wagenwijd. Wönhavenig haveloos. Wonwennig onwennig. Wee gane te woskip wij gaan uiteten. Wie weet er meer? Wie weet het beter? Wij (S. de Boer, Sneek) wagen slechts een poging om een Texelsche woorden lijst samen te stellen. Iedere op- of aan merking, welke tot verbetering kan lei den, is welkom. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Per circulaire ontvingen we van de K. N.V.B bericht, dat voor a.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd Texel I—Bever wijk I. Hoewel we Zondag nog in het geheel niet aan voetbal dachten, is het ntu tot flinke dooi overgegaan. De vorst is ver trokken en de aandacht wordt opnieuw en met klem gevraagd voor de belangrijk ste wedstrijd van het seizoen. Geen enkel elftal is er tot dusver in geslaagd Bie-> verwijk ook nog maar één punt afhandig te maken en we zijn er da,nook van over-. tuigd, dat alléén dit elftal de kampioens titel verdient. Toch zullen alle tegenstan ders hun uiterste best doen om van Be verwijk te winnen of om gelijk te spelen. Als dit door ons elftal gelukt, zou dit zeker een vereerend resultaat zijn. Dat onze jongens zich geheel zullen geven en dat zij alles zullen aanwenden, om het gewenschte resultaat te behalen, is zeker en dit garandeert ons een prachtwedstrijd. Daarom, sportliefhebbers, houdt deze middag vrij voor de langverwachte bie- zondere wedstrijd. Doordat er de laatste paar weken niet gespeeld is, zijn voor verandering der elf tallen geen termen aanwezig, zoodat Texel I in haar gewone opstelling verschijnt, m.l.: Jb. Gras D.Zuidewind Jo Ran J.Vroegen N.de Graaf R.Ran H.Ran A.Stern Winter J.Gieles Ch.Stern Voor Texel II is de wedstrijd Schagen 11—Texel II vastgesteld. Direct bij het vaststellen van de wedstrijd van Texel 1, is voor deze ontmoeting uitstel verzocht. We hopen dit voor elkaar te krijgen. o Programma Adsp. competitie voor 5 Februari a.s.: Texel A—S.V1C. A., aan vang half 12. o— Zaterdagmiddagcompetitie: De aanvang der beslissingscompetitie wordt nog na der bekend gemaaJct. Zaterdag a.s. 2.15 uur wordt een oefenwedstrijd gespeeld tusschen C. en D. C. (wit) J.Stern H.Pen L.Kuiper A.Lap I.Hillen J.W.v.Huizen H.Broekman J.Rab W.Langeveld Joh.Kik- kert Dick Noordijk Joh. v.Heerwaarden H.Mulder D.Huizinga Han Keesom Ab. Keijser G.Broekman C.v.Zutphen F.v.Zeijlen Jb. Koorn Joh. Jellema D. (groen-zwart) W.Geus Door haar ziektekiemdodende eigenschap, haar hoeststillende werking, haargunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd Wolveehandel 19—25 Januari. Voor wolvee was alleen Schagen iets beter. Leeuwarden, Zwolle, Utrecht en Purmerend bij matige omzet vrijwel sta tionair. De LeidsChe marlet zeer ruim voorzien evenals Rotterdam, traag en iets lager. Groningen zeer slecht en nau welijks prijshoudend. Sneek viel zeer tegen. De oude schapen zeker iets lager. DOOIWEER. Het is met de ijspret gedaan. De winter heeft de aftocht geblazen en, al is terug keer op korte termijn volstrekt niet uitge sloten, voorloopig zullen we de schaatsen moeten opbergen. De ijsbaan in de Hemmer," Vrijdag op nieuw onder water gezet, in de hoop, dat de vorst zich daarover nog eens zou ont fermen, heeft deze bewerking niet kunnen doorstaan. Er zat dooi in de ludht en het resultaat was, dat de door IJsclub Den Burg aangekondigde wedstrijd „schoon- rijden" moest worden afgelast. De baan is Zondag gesloten gehouden, maar Maan dag werd ze vrij gegeven. Er was toch geen redden meer aan. en wie lust had kon er nog profiteenen. OUDESCHILD: De baan bij Ceres viel niet mee. Het ijs was tamelijk zacht en. het rijden daardoor vermoeiend. EIERLAND: Op de kreek bij JaCht- lust is een dankbaar gebruik gemaakt van de ijsbaan. Ook van het Kanaal wa ren enkele gedeelten goed berijdbaar. DEN HOORN: Onze corresp. schrijft: Zaterdagmiddag had op de Geul een wed strijd voor schoolkinderen plaats. Eerst de geheele 4e klas: 1. Jan Koopman, 2. Jan Huisman; 3. Naan Bremer. Toen de meisjes van de 5e, 6e en 7e klas: 1. Trijntje Krul; 2. Cathr. de Jager; 3. Trijn Duinker. Daarna de jongens van 5e, 6e en 7e klas: 1. G. Wilner; 2. W.puinker; 3. Wim Bakker. Het was een aardig ge zicht ze te zien kampen. Vooral het om bussen rijden, welke in het midden der baan geplaatst waren, was voor velen oor zaak, dat zij moesten verliezen. Ook Zondag werd er weer een heel druk gebruik van de baan gemaakt. Door dat de banen van andere ijsclubs minder goed berijdbaar waren, kwamen velen van verre om op de Geul te kunnen genieten Maandagmiddag zou een wedstrijd in het schoonrijden voor paren plaats heb ben, maar door ongunstige weersomstan digheden is deze niet doorgegaan. O Hoe Texelaars in den vreemde de eer van ons eiland ophouden, blijkt ons uit een bericht uit Leiden. Daar werd Don derdag bij een wedstrijd „schoonrijden" op de Leidsche ijsbaan voor het Leidsche politie-corps als eerste prijs een zilveren lauwerkrans bemachtigd door onze vroe- Dit miljoenenbedrag werd vorig jaar alleen reeds door één autofabriek in Amerika, de Studebaker-Corporation voor reclame besteed. Dagelijks worden door tientallen zaken, groot en klein, groote bedragen aan advertenties ten koste ge legd. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor een gegronde reden is. Doelmatig adver- teeren werpt rijke vruchten af. Ook voor de kléine zakenman. Die zal ook met een advertentie-campagne op bescheiden schaal zijn kosten ruimschoots terugverdienen. Hij kan het probeeren met in elk num mer van ons blad een kleine advertentie. Dat kost hem, bij contract voor een jaar, nog geen f3.per maand. Komt eens praten. Gij weet natuurlijk, dat het „Tes- selaartje" op Texel huis aan huis gelezen wordt! Profiteer daarvan. Ze gaat hier gere plaatsgenoot, de heer A. Kuiter, al daar. Het was er zeer druk, zoo vernemen we. Van Leiden uit werden groote tochten on dernomen langs de Oude Rijn en de vaarten naar Brasemer- en Kager meren. Lange slierten rijders kwamen uit-het Haagje naar Leiden en omgeving, de knapzak op de rug gebonden. Het was op de Rijn op vele plaatsen een gezellige boel: tentjes met „koek en zopi", har monicaspelers en baanvegers. Op de Leid sche baan ijsfestijn met versterkte gramo- foonmuziek. Ja, daaraan waren we op Texel nog niet toe. De dooi heeft de mooiste plan nen Ln duigen doen vallen. De Geul houdt het nog het langst vol. Maar wie weet, wat voor verrassingen Februari brengt. Ingeschreven voor de Militie. In de afgeloopen maand moesten alle ingezetenen, geboren in 1914, zich ten gemeentehuize voor de militaire dienst doen inschrijven. Hun namen zijn: Bakker, Corn. W.; Bakker, Gerrit; Bak ker, Madh. W.Bakker, Martin; Beumkes, Bern.; Beumkes, Jurriën; Blom, Dirk; Bonne, Daniël; Van den Brink, Arend; Brouwer, Maarten, Cupido, Willem; Daal der, Jan; Dop, Klaas; Dop, Lammert; Donker, Harmen J.; Drijver, Corn. P.; Duinker, Dirk; Van Dijk, Jac.; Dijt, Hen drik J.; Geus, Jac. W.; Goenga, Minne; Graaf, Corn. K.De Graaf, Jac.; De Graaf, Mich. W.; Holtappel, John T. Hoogesteger, M.; Van Hoorn, Adr.; Hop man, Joh. C.; De Jong, Klaas; De Jong, Pieter; Kikkert, Bert C.Kloosterman, Joh.; Koopman, Jac. C.; Koonn, Maarten; Kuip, Jan; Kuipers, Joh. F.; Kuijper, Jac.; Lap, KL; Lap, Pieter; Maas, Joh.; Maas, KL; Maas, Willem C.; Molenaar, Jan; Van 't Noordeinde, Joh. G.; Ran, Corn. H.; Roeper, Jac.; Rijk, Andr. G.-'; Van Santen, Corn. L.; Schaatsenberg, Jac. J-; Sehaatsenberg, Willem; Schagen, KLVan der Schans, Alb. C.; Schraag, Jac.; Schot, L. H.; Schuil, Corn.; Slik, Jan P.; Van der Slikke, Adr. M.; Smit, Willem; Timmer, Kors; Timmer Simon; Tuinder, KL IC; Veeger, Joh. A.Verberne, C.; Ver- maat, P.; Vermeulen, Ghr. A.; Vermeulen, Huib.;'De Vey, Jac. J.; Van der Vis, Jan; Vlaming, Mart.; Vlas, KL; Vlas, Willem M.; De Vries, Jan; De Waal, Simon; Westdorp, A. A.; Witte, Corn. T.Witte, Gerrit J.; Witvliet, Gomert; Wuis, Aris; Van der Zee, Lieuwe; Zeeman, Pieter; Van Zeijlen, Willem A.; Zoetelief, Ka- rel Cl.; Zuidema, Korn.; Zuidewind, KL; Zijin, Simon. Totaal 85 personen. STEUN AAN WERKLOOZEN. Men deelt ons mee: Texels Crisis Comité is voornemens aan arbeiders, die door de vorst werk loos zijn geraakt en geenerlei uitkeering ■krijgen vanwege werkloozenkas of werk verschaffing, steun (in geld) te verkenen, mits hun maatschappelijke toestand die steun noodzakelijk maakt. OOSTEREND. „Nut en Genoegen". De bijeenkomst van „Nut en Genoegen" welke Zaterdag wegens de slechte boot verbinding geen doorgang kon vinden, waarin de humorist Slikker zou optreden, is nu bepaald op Vrijdag a.s. (zie adv.) Zangvereen. „Nieuw Leven". Op Zaterdag a.s. zal onder leiding van de heer M. Kikkert Zangvereen. „Nieuw Leven" in de N.H. Kerk alhier ten bate van Ziekenauto en Wijkverpleging een uitvoering geven. Moge de belangstelling groot zijn. Twee zeer nuttige Texelsche instellingen zullen daar wel bij varen. OUDESCHILD. „STEUNT ELKAAR". Zaterdag hield Dorpskring „Steunt El kaar" zijn jaarvergadering in de Zeven Provinciën. De voorz., de heer Joh. P. Dros, heette de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt uit over het slechte be zoek. Hij had, gezien het belangrijke agendapunt, meer belangstelling verwacht. Vervolgens las de secr., de heer G.Blorn, de notulen, die onveranderd werden goed gekeurd. Hierna kwam het verslag van de penningm., de heer Fr. Blom, aan de orde. De inkomsten bedroegen: contributie f 1821.48; rente f 1154.16V2afgeloste hy potheken f2425; opgenomen Rott. Bank 13440; idem Boerenleenbank f 1000. In kas vorig jaar f41.61. Totaal dus f9882.25toj L'itgaven: 10 uitkeeringen f 1018; uitge geven hypotheek f6800; salarissen f381; teruggestort R. Bank f 1123.35; onkosten f273.22. Batig saldo f 286.6SV,. De bezittingen van de vereen, zijn: 23 hypotheken f24425 3 obligaties f3037.50; Spaarbank f 10achterstallige contributie 146.02; nog te vorderen inte rest f615; iin kas f286.681/2. Totaal f 28420.201/2. Schuld Rott. Bank f 1826.65. Totaal dus f 26593.55i/o. Vorig jaar was dit f25200.21. Netto vooruitgang dus fl393.34y2. In de plaats van de aftredende com missaris, de heer J. Schellinger, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer S.Kuiper met 11 van de 18 stemmen. De voorz. leidde toen punt 4 van de agenda inzake de uitkeeringen in. Pro fessor Keesom had de reserve onderzocht en was van meening, dat de uitkeeringen met 10 pet. verhoogd konden worden tot tl 10 dus, doch dan zo.u ide f2 toeslag voor de lijkwagen, de z.g. vrije uitkee ring moeten vervallen. Op deze laatste uitkeering had de Verzek. Kamer trou wens ook reeds aanmerking gemaakt, daar alleen de Texelaars die kregen en niet de leden, die naar elders verhuisd waren en dit was onbillijk. De verzekeringskamer wilde zelf echter de becijfering van de heer Keesom ook controleeren en de uit slag daarvan is nog niet bekend. Wan neer dus besloten wordt de uitkeering met 10 pet. te verhoogen, dan is dit onder voorbehoud van goedkeuring door de Verzekeringskamer. Gevraagd werd, of de andere vrije uitkeering, n.l. voor kinderen beneden 2 jaar, bleef bestaan. Dit is in derdaad de bedoeling, doch hiervoor geldt met de verhooging van 10 pet. Het be stuursvoorstel werd daarop mlet alge- meene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer S. Kuiper naar de toestand van het weggetje bij het Kerkhof. Het bestuur had bij het Kerkbestuur op verbetering aangedrongen en kreeg een gunstjg antwoord. De heer Backer zeide, dat f 110 uitkee ring in de tegenwoordige tijd nog zeer laag is en vroeg of de vereen, ook niet voor de regeling der begrafenis kan zor gen, teneinde dit zoo billijk mogelijk te krijgen. De voorz. zei, dat het Fonds geen an dere vereen, mag stichten, noch subsidi eeren en raadt aan om '11 vaste lijkbezorger te benoemen, die alles regelt, De heer Schellinger vond f5 voor een auto buitengewoon hoog, doch thans bleek, dat de prijs juist met f 1.is ver laagd en waar soms een aparte chauffeur moet worden genomen, vindt de vergade ring de prijs niet overdreven. Anderen wijzen op de dure kist, doch ook hier blijkt verlaging zeer moeilijk. De voorz. sloot daarna de bijeenkomst met dank aan de heer Schellinger voor de vele hulp, aan het bestuur verleend. OOST. Ijsvermaak en ijsmisère. Het bestuur van IJsclub „Oost" organi seerde Zaterdag een wedstrijd voor jon gens tot 16 jaar. Door het ongunstige weer, 's morgens viel er zelfs regen, was het ijs zwaar te berijden. Vijftien deelnemers gaven zich op en na een span nende kamp werd de le prijs gewonnen door Cor Steigstra, een electrische fiets- lamp; Simon Dogger Pz., 2e prijs, een vulpen; Antoon van Kooten, 3e prijs, een portefeuille; 4e prijs Jan Koppen, een paar handbeschermers. De prijzen werden met een toepasselijk woord door voorz. H. Steigstra uitgereikt. De ijspret duurde tot laat in de avond voort. De banen wer den zeer druk bereden. Hoewel het ijs aan hardheid wel iets te wenschen over liet, werden toch geen klachten gehoord. Het bestuur legt veel aan de banen ten koste en tracht met veel moeite en kosten ze voor het publiek berijdbaar te houden. Het ziet er op lieden echter naar uit, dat het met de pret gedaan is, zeer tot genoegen zeker van scheepvaart en vis- scherij, die al twee weken door het ijs tot werkloosheid zijn gedoemd. De vis- schersschuiten zitten alle vastgevroren en konden nu al twee weken niets verdienen. Zoo ver het oog reikt schreef Maan dag onze corresp. is de zee vol ijs. Maar zelden is vanaf de dijk een klein plekje water te zien. DE KOOG. Pension Igesz. Ter aanvulling van ons bericht van Zaterdag verzoekt men ons te melden, dat het nieuwe pension, dat hier voor de heer Igesz verrijzen zal, aan 35 bedden plaats zal bieden. De Vereen. Jot Uitkeering bij overlijden V.l.O.D. alhier bestaat dit jaar 40 jaar Als curiositeit ontvingen we een brief.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2