.M-vrr Seeft zooveel gij Runt. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT TexeSsche Berichten ÊSf* De TexeSsche Z.V.S. behouden tot 1 Sept. a.s. MIEZERIG. I fMM J§ü? - GRATIS Karnemelksche Pap. rEen schip gestrand. Wotnsdsg 1 Februari 1933. Het mottert buiten. Tusschen ochtend en avond schijnt geen zon. Het regent niet en het regent toch! We worden nat, koud, akelig en geen parapluie vermag er iets tegen. Niets is ongezonder dan dit weer. We mopperen: miezerig. "Er is geen on'tmoedigender weer dan dit. Als het vriest dat het kraakt, kan men nog vroolijk wezen. Als 't pijpenstelen regent, weet men wat men aan zoo'n weertje heeft. Maar zoo'n toestand tus schen hangen en wurgen, zoo'n gesteld heid van niet-nat en niet-droog, zoó'n druilerig bestaan in half donker is niet te harden. Je hebt ook zulke menschen. Van die miezerige naturen, die nooit lachen maar ook nooit eens kunnen don deren. Die almaar druilen, die almaar de omgeving donker stemmen 5n op wier gelaat nooit de zon straalt. Die naturen vlucht ieder. Ze zijn voor onze samenleving het on gezondste. Brrrhet miezerige. SCHOOLVOEDING EN SCHOOLKLEEDING. Adres van de Bond van Ned. Ond. De afd. Texel van de Bond van Ned. Onderwijzers heeft onderstaand adres aan de Raad gericht: De nood onder een deel der bevolking is steeds stijgende. Meer en meer wordt het voor vele ouders moeilijk hun kinde ren goed gevoed en gekleed naar sdhool te zenden. De leerplichtwet eischt, niette min, dat de kinderen ter school komen. Terwille van het onderwijs moet het mo gelijk worden gemaakt, dat alle kinderen trouw op sdhool komen. Daar op het ge meentebestuur de plicht rust, te zorgen voor goed onderwijs, dat een» geregelde voortgang kan hebben, ineenen wij, dat het op de weg van het gemeéntebestuur ligt, te zorgen voor voedsel en kleeding, wanneer ouders niet in staat zijn, deze in voldoende mate aan hun kinderen te verschaffen. Daar de zorg voor goed on derwijs geen armenzorg is, Zijn onderge- teekenden van oordeel, dat buiten het armbestuur om door sdhoolvoeding en kleeding voor het misdeelde kind dient te worden gezorgd en deze niet blijven overgeleverd aan de ontoereikende en ha telijke ophaaldienst van oude kleeren en dergelijke. Wij meenen, dat ook het arme kind recht heeft op een behoorlijke ver zorging en dat dit door de overheid dient te geschieden, als de ouders door om standigheden, zetelende in de ontwrich ting van de geheele maatschappij, daartoe niet in staat zijn. Voorts willen ondergeteekenden er op wijzen, dat het initiatief behoort uit te gaan van het gemeentebestuur en dat niet moet worden gewacht, tot de ouders ko men vragen. Enkelen zullen dat doen, velen zullen het nalaten. En behoorlijke voeding en kleeding dient naar ons oor deel aan de behoeftige kinderen te wor den aangeboden, gelijk dit geschiedt met het geheele onderwijs en de benoodigd- heden daarvoor. Wij vragen uw College daarom met aandrang B. en W. van Texel op te wil len dragen, zoo spoedig mogelijk een re geling te willen treffen voor zoodanige reciitstreekscbe hulp aan het arme kind, dat het in staat is geregeld en met goed gevolg het onderwijs te volgen, wat niet het geval kan zijn met een ondervoed en te dun gekleed lichaam. Vereen. "Texel" tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren. Men verzoekt ons de aandacht der le den en dat zijn er veten te vestigen op de adv. in dit nummer, waarin wordt meegedeeld, dat bovengenoemde vereeni- ging vanavond vergadert. Van welk een beteekenis deze vereeniging en haar slachtplaats voor de boerenstand in deze gemeente, moet blijken uit gegevens, ons van bevoegde zijde verstrekt. De vereeniging heeft 1 Maart 1932 de exploitatie van de slachtplaats van de gemeente overgenomen. In de nog resten de 10 maanden van 1932 zijn er in totaal 25471 ponden verkocht. Aan de veehou ders is uitbetaald de som van f4336.—., Geen enkele aanmerking is van de zijde der belanghebbenden gemaakt. De slacht plaats werkt blijkbaar tot aller bevredi ging. C>e slager is volkomen voor zijn taak berekent, wat ook blijkt bij verge lijking van het gewicht der dieren en de verkochte ponden. De eigenaars mogen bij het wegen tegenwoordig zijn. Steeds is er door inwegen en verdrogen slechts een uiterst gering verschil met het gewicht van Hoe worst'len velen in een zee van leed, Bij 't simpel redden van het naakte leven, In deze tijd, die duizenden vergeet. Hoevelen zijn reeds in die strijd gebleven? Daar gingen tobbers, uitgeput en moe, Ontredderd en gewond als nooit te voren, In diepe armoe naar de afgrond toe, Omdat ze d' ongelijke strijd verloren. o Daar is geen kracht meer als in het begin, Want alle kracht is raaf'lend stukgereten, De strijd is uit van 't wankelend gezin Vooreeren toekomst en een rein geweten. Er vallen daag'lijks door der tijden schuld Want weerloos sterft het zwakke algemeene, Hoog slaan de golven en de branding brult En steeds nog loeit de bange nood-sirene! De reddingboot vaart telkenmale uit, Maar hoeveel redders varen dapper mede? Hoog boven alles klinkt het noodgehiid, De stervenskreet van alle recht en rede. De wereld hoort en met een mat gebaar Aanvaardt ze't verder stijgen der ellende, De angsten van 't maatschappelijk gevaar, De 'donk're afgrond van het onbekende. o Want redden wij, wij allen zoo wij zijn, De zwakke broeders in voldoende mate, We geven, maar de gaven zijn zoo klein, In de verhouding tot de eigen bate! Op dan, gij allen, die in uw bestaan, Nog niet het schrijnen voelt der groote wonde. 'tMoog'inuw leven minder hoopvol gaan, Maar and'rer leven gaat totaal te gronde!! liet dier in zijn geheel. De slager heeft met zijn zoon een zeer drukke werkkring, wel een bewijs, dat de vedhouders zooveel mogelijk van de slachtplaats gebruik ma ken. Wrakke dieren zullen nog slechts hoogst zelden aan opkoopers van dergelijke die ren worden verkocht, daar de opbrengst aan de slachtplaats steeds veel hooger is. B.v. varken 100 pond, netto f 13.17; koe 364 pond, netto f52.81; paard 716 pond, 'atgdkeurd 134 pond, beenderen, enz. 129 pond. Opbrengst netto f84.55, enz. In Juli werd een koelcel in bedrijt ge steld. Ook overigens is de slachtplaats zoo goed mogelijk ingericht, waarbij nog komt, dat ze voortdurend onder het strenge toezicht van de veearts staat. Leden, komt ter vergadering. Het gaat er om uw belangen. 'Toont uw belangstel ling. EN DAARNA? De pogingen, door gemeentebestuur, Texelsche Middenstandsvereen. en Comm. van Toezicht aangewend om de Minister van Onderwijs te doen afzien van zijn voornemen om de Texelsche Zeevaart school op te heffen, zijn ten deele ge- slaaga. Het gemeentebestuur mocht bericht ont vangen, dat de school niet met 1 April zaï "worden opgeheven, maar per 1 Sept. a.s. Hiermee is de actie echter niet ten einde. Met man en macht zal nu getracht worden de school voor Texel te behou den. Gelukkig, dat de tijd hiertoe thans niet ontbreekt. Inwoners van den Burg en anderen in wijk B., die in aanmerking wenschen te komen voor geregelde afname van GRA- 1 IS karnemelksche pap (in flesschen, ver moedelijk tweemaal per week), kunnen hiervan kennis geven aan het bureau van de Texelsche Courant, mondeling of door middel van een briefje met naam en adres, dat in de brievenbus kan worden geworpen. Opgave dient te geschieden VOOR VRIJDAG A.S. De karnemelksche pap wordt door Texels Crisis Comité beschikbaar gesteld. Op de andere dorpen kan opgave ge schieden bij een der leden van de plaatse lijke sub-comité's, mits VOOR VRIJDAG A.S. Op nader te bepalen tijd en plaats zal de karnemelksche pap kosteloos verkrijg baar worden gesteld. ALLERLEI Het consultatiebureau voor zuigelingen houdt Vrijdag zijn '2e zitting (zie adv.) „Reepelsteeltje", het kaboutertje uit de gelijknamige Kinderoperette in' vijf be drijven, komt volgende week Vrijdag en Zaterdag met vele anderen in hotel Texel. Het wordt beslist heel mooi. Tusschen de bedrijven zal een kinderkoortje zingen. Zie nadere aankondiging. DAT IS KRAS. Zuinig, meneertje, zuinig dat mijn vrouw is. Daar heb je geen flauw idee, van. Gisteren heeft ze de biefstuk in de Lux gebakken, tegen het krimpen. Hét T.E.S.O.-gebouw te Oudeschild zal omstreeks het midden dezer maand' in ge bruik genomen worden. De heer P. Moojen verkocht zijn woon huis aan de Koogerstraat onderhands aan de heer Jn. Witvliet Pz. Vara-Propaganda-avond. Men deelt ons mee, dat aan de Vara- Propaganda-avond, bepaald op Zondag 19 Febr. a.s., zullen medewerken het mu ziekgezelschap „De Notenkrakers" onder leiding van Daaf Wins en als declamator Willem van Cappellen, die fragmenten Uit „De Opoffering" en „Schakels" (van Heyermans) zal voordragen. Spreker waarschijnlijk Coen van der Lende. Voor deze propaganda-kunstavond zal een con certvleugel van Polak's Muziekhandel te den Helder naar den Burg worden ge transporteerd. Officieel veilingsberidht der Coop. P.T.V. „Texel". Wegens de ongeregelde verbinding met de vaste wal werden Maandag de aan wezige eieren niet geveild. De uitbetaling geschiedde volgensde marktprijzen op diverse andere plaatsen. Door de vorst liepen in de afgeloopen week de prijzen sterk op. De invallende dooi van Maandag was evenwel direct van invloed, toen liepen de prijzen weer flink terug. De K.G.-prijs was evenwel nog hooger dan de vorige veiling. De ge middelde prijs liep vanaf 62 tot 65 ct. per Kg. In de loo pder week zullen de; prijzen vermoedelijk nog wel wat terug- loopen. Vergadering V.I.O.D. Uit de gisteravond gehouden vergade ring van V.I.O.D. kunnen wij thans reeds het volgende meededen (Ons verslag zal Zaterdag verschijnen). De vergadering werd bijgewoond door 69 leden. Aan de oprichters werd een stille hulde gebracht. De aanwezigen verhieven zich allen op verzoek van de voorz. eenige tijd van hun zetel. Ter voorziening in de vacature C. Bruin Pz. werd met 51 stemmen de heer Jb. Bak ker Az. (Binnenburg) benoemd. Op de heer C J. Schoenmaker werden 18 stem men uitgebracht. Voor het verslag van secretaris en penningm. verwijzen we naar het le blad van dit nr. Als jubileum- DE REDDINGBOOT GAAT UIT. Nevenstaande reproductie van een hout snede van prof. J Aarts danken we aan de directie der N. en Z. Holl. Redding Maatschappij. Deze Mij. werd opgericht te Amster dam op 11 Nov. 1S24 en wordt sinds uitsluitend 'door vrijwillige bijdragen in stand gehouden. Met haar reddingsmid delen werden bijna 600U menschenlevens gered. Postgiro 26363. Kantoor te Amsterdam: Koloniaal Instituut Maurits- kade 63. gift werd f60,voor de ziekenauto en f40, voor de Wijkverpleging bestemd. Voorz. bracht dank aan de afgetreden conun. Bruin. De lieer IJ. Brouwer hul digde hem als een eenvoudig en oprecht man, prettig in de omgang. De heer Jn. Maat stelde voor tirie mnd. vrijstel ling van conttrib. te geven; de heer J.C. Roeper zou het voorloopig voor b.v. 2 jaar gedaan willen zieii te krijgen; de heer Jac. Bakker drong op verhooging van de toelage voor kinderen beneden drie jaar aan, thans f6,— de lieer C. Buisman zou de leeftijdsgrens tot twee of één jaar willen verlaagd zien. De voorz. beant woordde de vragen en wees er op, dat zulks de goedkeuring van Verzek. Kamer en adviseur behoeft. De Kamer voelt niets voor vrijstelling, vindt onze contrib. zelfs aan de lage kant. Het bestuur meent eer der in de richting van hooger uitkeering te moeten werken. De heer W. van 'Heerwaarden vroeg clementie voor perso nen, die door de nood der tijden moei-, lijk kunnen betalen. Voorz. zei de, dat hiermee rekening gehouden wordt. De lieer Brouwer tenslotte gaf een pluim aan die huismoeders, die steeds zoo trouw hun contributie betalen en bracht dank aan de nauwgezette bode Buisman. De achterstallige contributie bedraagt immers maar f5, DEN HOORN. Sdlioonrijdon. Ondanks het dooiweer had gistermid dag nog een wedstrijd in 't schoonrijden voor paren op de Geul plaats. 11 paren hadden zich hiervoor aangemeld. De jury bestond uit de heeren P. B. Riteco, Jb. K. Lap, H. Zijm, Jb. Brans, A. A. Lap en K. Stoepker. De prijzien werden gewon nen door 1. C. Dekker en mej. An Lap Bd.2, Jb. van Lente en mej. Fr. van Lente—Boon; C. Keijser—mej. G. Kik kert en K. Lap Pz.mej. H. Kikkert be haalden evenveel punten. Ze kregen resp. 3e en 4e prijs. De baan was al in minder goede conditie. OUDESCHILD. IJsmisène. Sinds gistermiddag is de dienst Texel den Helder weer normaal. Zaterdag moest 's morgens bij het Hoentje wor den aangelegd, daar Vrijdags de boot slechts met veel moeite de haven had kunnen bereiken. Later op de dag heeft de boot niet meer gevaren. Ook Zondag en Maandag, toen de boot wel de haven kon binnenloopen, werd alleen 's mor gens dienst gedaan. Die dagen kregen we dus ook slechts éénmaal een postbestel ling en werden we er geducht aan her innerd, dat wij „eilanders" zijn. Op onze vraag, of 's middags absoluut niet meer gevaren kon worden, kregen \j/e geen ontkennend antwoord. De moeilijk heid is echter, dat te voren moet wor den bepaald ot de boot zal vanen of niet en, zoo ja, wanneer. En het vooruitzicht was zonder twijfel niet gunstig. Onze Oudeschilder corresp. meent, dat Texelstroom niet zooveel zwaar drijfijs heeft vertoond, als voor de afsluiting der Zuiderzee het geval was. o— Zaterdagmorgen is de vischkotter van Drijver nog in de haven gekomen. Zoude „Marsdiep" daarin ook zijn geslaagd? Des avonds werd wegens de opkomende mist de hoorn aan de haven in werking gesteld. Ons bleek, dat schipper Van der Vis probeeren wou de haven binnen te varen. Het was wel een waagstuk, maar het lukte. Maandag zouden schippers Wuys en Bays een poging wagen, maar zij slaagden daarin niet omdat er zich toen teveel ijs had opgehoopt. Gistermorgen zette de dooi flink door. De boot brak het ijs in de haven, waar na schipper Bruin vertrokken is en eenige schuiten zijn uitgevaren om wulken en garnalen te visschen. o— Vrijdagmorgen raakte de motorboot van de Mok bij 't Horntje in het ijs bekneld. Een sleepboot van de marine en de „Utrecht" van Wijsmuller konden de boot 's middags pas in ruim water krij gen. Voor de haven van den Helder raakte de marineboot waarschijnlijk on klaar, waarna ze met het Mokbootje dooi de „Utrecht" binnen gebracht werd. DE COCKSDORP. IJsclub „Eierland". IJsclub Eierland organiseerde Zaterdag middag een hardrijderij op schaatsen voor jongens tot 20 jaar, verdeeld in twee groepen. De uitslag was voor groep I

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5