c"Woopt <Brisis6riefRaar ten De Nieuwe Teielsche Courant No. 4708 46ste Jaargang Zaterdag 4 Febr. 1-933 Voor de bondag. Weest Zacht! Texelsche Berichten EERSTE BLAD. Gij kunt ze aan ieder postkantoor bekomen. LUCIFERS. 1 r~ Opgelet! Griep! Uw advertentie In dit blad wwrdt op Texel Ihuls aan huls gelezen. TEXELSCHE COU is siads 1 Juni 1930 In dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viennaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten dan Burg f 1 losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Teiel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN DEN BURG—DE KOOü v.v. Van den Burg: 8.15 3.45* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15* 6.00. DEN BURG—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6.—. (Ondern.: E. Boekei, den Burg, teleh 13). DE COCKSDORP—DEN BURO v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.— 3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.; van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 a 8,28 6.26 B 8,33 7,25 8,58 7,59 B 9,34 7,38 B 8,5S 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 B 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffi 15,28 17,17 B 18,33 15,56 B 17,18* 18,59 20,52 20,59 B 22,32 16,44 B 18,51 21,30 Q 23,05 18,36 20,28 21,59 fl 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 Q 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 B 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31, B Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; Alleen Zaterdags; [g Alle werkdagen behalve Zaterdags; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. In de werken van Paul Eipper, o.a. in Dieren kijken ons aan" wordt gezegd (en schrijver heeft dat herhaald in de le zingen, die hij ook hier te lande heeft gehouden), dat dienen er zeer gevoelig voor zijn, dat ze kalm, zacht en bedaard worden toegesproken en dat -men hen rustig nadert. Meer echter dan -het dier, is de mensch gevoelig en vatbaar voor de wijze waarop men hem aanspreekt en na dert. Spreekt men de mensch toe, zacht, kalm en bedaard en daarbij de geest in zich dragende van innerlijk medeleven en mededoogen, dan bereikt men bij hem een grooter resultaat dan bij de dieren. Luisteren wij eens om ons heen, hoe de eene mensch de ander dikwijls toespreekt en behandelt; snauwen kunnen er soms gegeven worden, die ook reeds voor de in mindere mate gevoelsmensch gelijk staan met een slag in het gezicht, lachjes worden er dikwijls gegeven, die voor de betrokkene dolkstek-en zijn. Degene, die er zich aan schuldig maakt, geeft zich evenwel geen rekenschap van het leed, hetwelk hij berokkent, doch wel verwon dert en ergert hij zich als hij naderhand op dezelfde wijze wordt behandeld, zon der te bes-effen, dat hij mi-et meer dan zijn verdiende loon ontvangt. De mensch echter is zoo vlug geneigd om te zeggen: „Ja maar,, kijk eens, ik Mill© VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 5 Febr. 11,11 4,38 7,34 4,52 M. 6 12,01 5,36 7,33 4.54 D. 7 ],05 6,22 7,31 4,56 W 8 2.21 6,54 7,29 4.58 D. 9 3,41 7,18 7,27 5, - V. 10 5.03 7,36 7,25 5,02 Z.11 6.25 7,50 7,23 5,04 Vrijdag 10 Febr.Volle maan. Ongetwijfeld zult U bij de eerste ver schijnselen van griep Uw toevlucht r.emen tot ASPIRIN-TABLETTEN. Men zij echter op zijn hoede, dat ASPI RIN afgeleverd wordt, indien men zulks verlangt, aangezien dikwijls minderwaardige namaak verst-ekt wordt. Let dus in Uw eigen belang steeds op het Bayer-kruis, dat op elke tablet gestempeld is.'Alleen dan heeft men de zekerheid, geen oud, verlegen, of product van twijfelachtige herkomst te ontvangen. ASPIRIN is uitsluitend verkrijgbaar in oranjeband-buisjes met 20 tabletten 70 cent en oranjezakjes met 2 tabletten a 10 cent. ben nu eenmaal zoo," of wel: „Ja, ziet teens, met het oog op mijn positie of stand kan ik nu dikwijls niet anders," of meer nog: „Ja het is goed praten, maar men moet er maar eens zoo voor staan als ik en datgene moeten mede maken en moet ik dan beginnen mijn leven zoo in te richten, dat ik voor een, ander wel aangenaam en hulpvaardig kan zijn? Moet ik dat doen? Neen, dat nooit, Laat hij of zij maar eerst eens beginnen zich anders te gedragen en mij van dienst zijn". Weest er echter dan van verzekerd dat men lang zal wachten voor anderen u tegemoet komen. Men blijft rondloo- pen met de gedachten van „Neen, dat nooit" en daaraan is niets aangenaams verbonden, integendeel, ergernis en ver driet. Veel beter is het eens zachtjes aan te probeeren de mindere te willen zijn en zijn evenmensch te behandelen en toe te spreken op die bedaarde en kalme wijze als hier bedoeld. Dan zullen het loon, hetwelk men zal ontvangen, en de resul taten, die men daarmede zal behalen, voor anderen en onszelf heerlijk, verkwikkend zijn en -een prettige, rustige sfeer teweeg brengen. ZONDAG, 5 Februari 1933. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie de menscben kent is verstandig. Wie zichzelf kent is verlicht. Wie de men scben overwint is machtig. Wie zichzelf overwint is sterk. L a o—T s e. MAANDAG. Hij, die wacht, tot men hem zijn taak wijst, zal sterven eer zijn boodschap is vervuld. Lowell. DINSDAG. Van wie veel gegeven is, zal veel ge vraagd worden. WOENSDAG. Wie altijd op de gaven, Hem niet geschonken ziet, Geniet ook van de gaven Hem wèl gegeven niet. DONDERDAG. Gelukkig is de hulck Waer, midden in de baeren, Een stuurman zit te roer, Die wijs is en ervaeren. Vondel. VRIJDAG. Hoe-minder men van het leven ver langt, hoe meer het ons geeft. Seneca. ZATERDAG C>eugd is de stevigste band der maat schappij en de bron van alle orde. Fred e rik de Groot e. VERGADERING V.I.O.D Ter aanvulling van hetgeen we Woens dag reeds meedeelden omtrent de ver gadering der Vereen, tot Uitkeering bij Overlijden alhier laten we thans nog vol gen: Het was een drukbezochte vergadering (69 leden), die zich kenmerkte door een prettige geest. Voorz. D. Keijser Sz. gaf in zijn openingswoord zijn voldoening te kennen over de groote opkomst. Na le zing der notulen door secr. P. Lieuwen, onder dankzegging goedgekeurd, deelde de voorz. mee ter voorziening in d-e vaca ture-C. Bruijn Pz. twee candidatenlijs- ten te 'hebben ontvangen en wel voor Jb. Bakker Az. en C. J. Schoenmaker, inge diend door resp. 30 en 11 leden. Hierna bracht de secr. zijn met zorg be werkt verslag uit, voorafgegaan door een omvangnjiv overzicht van wat V.I.O.D. in tde loop harer 40 jaren meemaakte. Op verzoek van de voorz. verhieven zich na de voorlezing allen van hun zetel om de nagedachtenis van de oprichters van het Fonds, welke V.I.O.D. door de dood ont vielen, te eer-en. Veel lof bracht de voor zitter aan de heer Lieuwen voor de uitge breide werkzaamheden, reeds 36 jaar door hem verricht (daverend applaus). A De boeken -en bescheiden van penningm. F. van Heerwaarden, die van de finan- cieele toestand van het Fonds een ze-er gunstig verslag kon uitbrengen, werden volkomen in orde bevonden. Namens de Comm. van Rekeningnazieners adviseerde de heer W. van Heerwaarden tot goed keuring onder dankzegging voor liet nauwgezet beheer. De uitslag van de stemming meldden we reeds. De lieer Jb. Bakker Az., niet aanwezig, werd ter vergadering genoo- digd. Hij verklaarde zijn benoeming aan te nemen, dankte voor liet vertrouwen en hoopte te zijn, hetgeen de leden van hem, verwachtte. Van de jubileumgiften gewaagden we reeds. Het geeft geen pas in deze duistere tijd feest te vieren, zoo sprak de voorz., maar ook laat iiet doel der Vereen, dit niet toe. Het bestuur meende echter heb, 40-j. bestaan het best te kunnen geden ken door Ziekenautofonds -en Wijkverple ging een gift te doen toekomen en de vergadering een vrij gelag met sigaar aan te bieden. Bij de rondvraag werd eventueele vrij stelling van contributie ter sprake ge bracht. Voorz. bracht in liet midden, dat bij drie maanden vrijstelling meer dan f1000 teloor zou gaan voor de kas, het geen de gunstige positie van het Fonds in gevaar zou kunnen brengen. Spr. ver wachtte daarom ook niet, dat Verzek. Kamer en wisk. adviseur daarvoor te vin den zouden zijn. Eerder zal h-et bestuur er in slagen de uitkeeringen verhoogd te krijgen. In zijn slotwoord merkte de voorz. te recht op, dat de leden over V.I.O.D. te vreden kunnen zijn. Het Fonds staat er uitstekend voor. Met d-e wensch, dat er weldra meer lichtpuntjes aan de econo mische hemel zouden mogen verschijnen sloot de voorz. tegen half elf deze gezel lige bijeenkomst. CENTRALE NOODSLACHTPLAATS. Het was geen drukbezochte vergade ring, welke de Vereen. Texel tot verwer king van uit nood geslachte en gestorven, dieren Woensdag in de Lindeboom be legde. De voldoening was er -echter niet minder om, toen de secr. van de floris sante gang van zaken verslag deed. Na een kort openingswoord van de heer C. Stoepk-er, voorz., die d-e slechte opkomst meende te moeten toeschrijven aan het ongunstige weer, bracht de heer H. Klimp na lezing der notulen zijn jaar verslag uit. We ontleenen hieraan: JAARVERSLAG. De stand van zaken is zoo gezond mogelijk al laat de ko ninklijke goedkeuring wat lang op zich wachten (ingezonden M-ei 1932). De slachtplaats functionneert tot volle tevre denheid, dank zij het prima beheer. Veel lot verdient veearts Noordijk om zijn scherp toezicht, slager Qrisnigt, die zijn vajt zoo goed verstaat, en controleur J. Wegman, die wij allen kennen als zeer punctueel. Het vleesch wordt streng ge keurd en is absoluut deugdelijk voor de consumptie. Ook op gebouw en gereed schap is steeds sterke controle. De koel cel, géleverd door de firma Tadema, Am sterdam, voldoet uitstekend (temp. meest plm. 3 gr. onder nul). Om haar te kun nen koopen, werd f2000 van de Boeren leenbank geleend. Afgekeurde dieren wor den voor de consumptie ongeschikt ge maakt (met creoline overgoten) en be graven. De administratie kan door ieder belanghebbende ter inzage worden ge vraagd. Ze klopt als een bus en sluit fraude volkomen uit. Steeds is het uit te betalen bedrag grooter dan bij event, verkoop aan anderen. Ontevredenheid over hoog-e aftrek w-egens diverse onkos ten is danoök niet gegrond. Op een vraag uit de vergadering wordt meegedeeld, dat de vleeschprijzen door het bestuur worden vastgesteld. REKENING. Namens de commissie van rekeningnazieners brengt de heer M. Zui- dewind een gunstig rapport uit. De reke ning wordt goedgekeurd en aan de heer Klimp wordt dank gebracht. Deze deelt echt-er mee, dat de administratie grooten- deels door de heer Wegman wordt ge voerd. Ontvangen werd aan vleesch f495.73, rente f 11.45. Totaal f507.18. Uitgegeven: f729.31 (salarissen f386.31, rente f 48.10, aflossing f50, notariskosten f33, zegel voor aanvrage koninkl. goedkeuring f50, (materiaal f117, enz.) Het tekort be draagt f221,13, hetgeen echter niet ver ontrustend is, omdat verscheidene hooge uitgaven volgend jaar niet terug zullen keenen. Bovendien zal de gemeente inge volge een raadsbesluit bijdragen in liet tekort tot een bedrag van hoogstens de rente van het geleende geld plus de af schrijving op de koelcel (totaal te ramen op f90.—). Verhooging van de kosten voor de leden meent liet bestuur niet te moeten voorstellen. Totaal zijn van I Maart1 Jan. 1.1. ver werkt 25471 pond (soepbeen-en inbegre pen) -en aangevoerd 169 dieren. VRACHT. Met alg. stemmen wordt be sloten voortaan de kosten van vervoer naar de slachtplaats niet meer voor reke ning van de slachtplaats te nemen. o— Hierna sluit de voorz. de vergadering, maar niet dan na zijn groote voldoening over de werking van de centrale te heb ben uitgesproken, in het bi-ezonder ver dienen hiervoor veearts Noordijk en de lieer Kliinp veel dank voor hun be- langelooze medewerking. o De centrale noodsladhtplaats behartigd: in onze gemeente een groot hygiënisch belang en werkt op een zoo verdienste lijke wijze, dat dr. Berger, hoofd van de veeartsenijkumdige dienst in ons land en dus uitermate tot oordeelen bevoegd, er zijn biezondere voldoening over te ken nen gaf. Er zijn maar enkele gemeenten waar de verwerking van uit nood ge slachte en gestorven dieren op zoo voor treffelijke wijze geschiedt. In tegenstel ling met vroeger jaren worden deze die ren alle in de centrale slachtplaats gen bracht, daar streng gekeurd en onder scherpe controle verder verwerkt. Het slachten van niet en wel uit nood gedoode en gestorven dieren is thans degelijk gescheiden. De slager zorgt voor liet een, de centrale noodslachtplaats voor 'het andere. Lucifers, de lichtontstekers, Waar het nog gamsch duister is, Geven naast 't gemak derzelve Vaak een bron van ergernis. Net een doosje aangestoken, Net één lucifer ontbrand, „Foetsie" is het volle doosje: 't Is in vaders zak beland, Als dan moeder vuur wil maken, Voor haar uitgewaaide stel, Grijpt ze mis, het is vertrokken, En waarheen? Dat gist ze wel. Dan maar gauw een ander doosje, In de haast een greep gedaan. Eén, twee; drie, vier vijf zes stokjes, Maargeen met een kop er aan. Alle afgebrande houtjes, Netjes in de doos gedaan, En de opsternate huisvrouw Wenscht de daders naar de maan. Lucifers, biezonder handig Voor de mannen, in hun zak, Maar de vrouwen geeft het dikwijls Ergernis -en ongemak. P.S. Een medaille heeft twee zijden, Zoo ook 't lucifersprobleem. Vrouwlief kan de boel verstoppen, Dat geen schepsel weet waarheen. Als door 't ting'len van de wekker 't Echtpaar geeuwend bakker raakt, Wordt pa gauw uit bed gezonden, Moet de kachel aangemaakt. Hu, wat koud en nacht'lijk donker, Gauw de lamp maar in de brand. Vader tast en zoekt en schuifelt, Lucifers niet bij de hand. Voort gaat-ie op bloote voeten, in z'n Jaeger-onderbroek, Brommend, morrend op de vrouw-en, Want die maken alles zoek. O Vrouwen hoort men dikwijls klagen, Over 't lucifer-verdriet. Maar wat mannen ondervinden Oh jé, nee, dat hoor je niet. HU1B DE RIJMELAAR.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1