k J.C.W. Strick van Linschoten Zaterdag 4 Febr. 1933 Hedenavond 8 uur O.K.K. Den Helder Een kostbaar bezit gymnastiekuitvoering in Hotel Texel. Tegen GRIEP AKKER'S Abdijsiroop. De toekomstmogelijkheden der visscherij in het district Den Helder. Gemengd Nieuws Leger des Heils Stichter Wlilliam Booth. Lezing met films etn lidht- beelden. Men schrijft ons: Op Vrijdag 17 Februari e.k. zal een lezing met films en lichtbeelden gehouden worden in de Groote Kerk te den Burg. Deze biezondere samenkomst zal geleid worden door Lt. Kolonel J. P. Rawie, thans Kommandant van de Noord-Neder land-Divisie, hoofdkwartier te Amsterdam De Kolonel is gedurende 5 jaren als al gemeen secretaris van het Leger des Heils in Ned.-Indië werkzaam geweest en heeft als zoodanig alle Zendingsterreinen van, lliet Leger des Heils afgereisd. De vol ledige programma's zullen van 8 Febru ari af aan de huizen der ingezetenen te koop worden aangeboden. Voor verdere biezonderheden verwijzen we naar de ad vertentie in dit nummer. Nadere biezon derheden volgen. Vergadering L.T.B. Volgende week Vrijdag vergadert de afd. Texel van de L.T.B. De agenda ver meldt o.m. verkiezing van drie bestuurs leden wegens bedanken van de heer C. de Wit en periodiek aftreden van de hee- nen A. Commandeur en M. Kuip. In de Dinsdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Beverwijk zoo lezen we in de dagbladen van Woens dag deelde de burgemeester, jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, mede tegen 1 Juni a.s. ontslag als burgemeester te zul len aanvragen. Jhr. Strick van Linschoten is sedert 1898 burgemeester van Beverwijk. Van 1891—1898 was hij burgemeester van Texel. Opvolger was hier burgemeester: H. W. de Joncheere: o Aan ïietgeen de Texelsche Courant bij het vertrek van burgermeester Jhr. Strick van Linschoten schreef, ontteejien we het volgende De heer Strick van Linschoten heeft hier veel opgeknapt en verbeterd. Wie hem van nabij leerden kennen, waardee- ren zijn buitengewone werkzaamheid en nauwgezetheid en vernamen van zijn ver trek met leedwezen. Moeilijk zal een op volger meer in het belang van de ge meente werkzaam kunnen zijn en zijn taak met meer ernst kunnen opvatten dan hij. Hij stelde steeds het algemeen "belang boven het persoonlijke, al haalde hij zich daardoor de ontevredenheid van die en kelen Ojp ide hals. Hij lette op alles etn durfde desnoods ieder, onverschillig wie, te zeggen waarop het staat. Meermalen is gezegd: Het is of de gemeente meer in komsten heeft dan voorheen, zooveel wordt er gedaan, en het geld wordt groo- tendeels door de ingezetenen verdiend. En toch betalen we niet meer belasting dan voorheen. Van hetgeen de burgemeester voor Texel deed, noemen we het Park te den Burg, dat hij tot een sieraad van de ge- Imeente maakte; beter bestrating te den Burg, den Hoorn, Oosterend en de Waal (veel groote en kleine keien werden op geruimd en door behoorlijke straatklin kers vervangen); beter straatverlichting; verbetering alg. begraafplaats; verbete ring marktwezen o.m. door regeling van aan- en afvoer van lammeren, nummerbor den, toezicht bij de verscheping; verbete ring rioleering marktplein; verbetering ha venterrein, o.m. door het maken van op en afritten, hetgeen spoedig door een be strating bij de aanlegplaats van de boot zou worden gevolgd; verfraaiing van het raadhuis; enz. En dat alles in de loop van een half dozijn jaren. In de gemeenteraad van Texel van 12 Maart 1898 deed de burgemeester mede- deeling van zijn benoeming te Beverwijk. Hij liet er op volgen, dat hij steeds ge tracht had eerlijk en oprecht te hande len en dat het hem leed deed zoo spoe dig te moeten vertrekken, daar nog zoo veel ongedaan bleef. Genoemd werden o.m. de restauratie van de toren der N.Hj kerk te den Burg, en verbreeding van de Koogerweg bij Hermanshoeve. Zijn laatste woorden waren: „Moge het Texel in het algemeen en u allen in het biezonder wel gaan". Aan het eind der vergadering reikte hij zijn ambtsketen over aan de oudste wethouder, de heer Co- ninck Westenberg, die eenige weken als loco-burgemeester zou fungeeren. Na zijn vertrek, zoo schreef de Tesse- laar van 1898, zal zijn arbeid in de ge meente met dankbaarheid worden her dacht. De redactie van 1933 doet het thans andermaals bij gelegenheid van zijn af treden als burgemeester van "Beverwijken spreekt de wensdh uit, dat Texels oud- burgemeester nog tal van jaren de genoe gens van welverdiende rust mag smaken. Hotel Texel. Namens het Avro-Actie-Comité alhier verzocht men ons opname van een bericht, waarin werd meegedeeld, dat Kovacs La- jos met zijn orkest hier dit seizoen niet; meer kon optreden. De zaal en het too- neel van hotel „Texel" zouden hiertoe te klein gebleken te zijn. De heer J. Kikkert verzoekt ons thans, ter voorkoming van misverstand, te willen meedeelen, dat zijn tooneel wel een op pervlakte heeft van 45 vk. M. en zeker plaats biedt voor 2 vleugels en wel 30 personen. Bovendien kan zijn zaal wel 350 personen bevatten, een zeer groot aantal, dat op Texel maar zeer zelden wordt bereikt. Door haar ziektekiemdoodende eigenschap, haar hoeststillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd De heer B. J. Gelder, directeur der N.V. Nied Zeegras-Industrie te Amster dam, schrijft ons d.d. 31 Jan. 1.1.: De redactie van de Texelsche Courant spreekt in het nummer van 25 Januari naar aanleiding van een herhaalde critiek door de heer J. Henkes op de rede van de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Holland's Noor derkwartier het vertrouwen uit, dat bedoelde voorzitter inlichtingen zal geven. Ik vrees, geachte redactie, dat dit ver trouwen zal worden beschaamd. Immers, de voorzitters van de Kamers van Koop handel ontvangen de inlichtingen voor hun Nieuwjaarsredevoeringen van de meest bevoegde bedrijfsleiders uit het district en het zou al ©en heel biezonder; uitzonderingsgeval moeten zijn, indien daarover gedebatteerd werd. Uit het bovenstaande volgt, dat ler in dit geval dus verschil van meening be staat. De visscherijspecialist in bet distinct der Kamer, waarschijnlijk de toonaan gevende visscherijman uit den Helder (In derdaad, ons bekend. Red.) heeft een andere kijk op de zaak dan de heer Hen kes. En zonder aan de verdienste van de Iheer Henkes tekort te doen, geloof ik wel, dat men te den Helder een breedere kijk heeft. Inderdaad, de visscherij is de laatste tijd te Texel sledht en de afsluiting van de Zuiderzee is daar mede oorzaak van, doch een reden om de toekomst donker in te zien, is dat niet. Weliswaar is de uittrekkende visch, met name de paling en de bot, dit jaar aan de binnenzijde van de afsluitdijk opgevangen (wellicht ook een deel der garnalen, maar de garnalenvisscherij was ook elders dit jaar slecht), doch ook benoorden de af sluitdijk leven palingen en bot. Het is zeer wel mogelijk, dat er in de Wadden zee later een rijke vischstand komt. Dat zal van verschillende omstandigheden afhangen, de toestand van de bodem, gun stige paaiplaatsen en vooral het voor komen van zeegras. Want zeegras moge een belangrijk product zijn voor de wier maaiers, wiervisschers, persers en vele anderen, die er aan verdienen, van nog meer belang 'is het wier voor de visscherij zelf. De heer Henkes wijst daar terecht op, waar hij n.l. schrijft over alikruiken, maar niet minder voor de palingvisscherij, geep en andere vischsoorten is het voor komen van zeegras onontbeerlijk. En hier nu ligt het verschil van rnee- ning tusschen de voorzitter van de K.v.K. (of diens Heldersche adviseur) en de heer Henkes. De voorzitter ontkende niet, dat de visscherij het afgeloopen jaar slecht was, maar hij zag de toekomst niet zoo somber. DE TOEKOMST? Om te beginnen met het zeegras. Blijft dit weg, dan is zulks een ramp. Maar dat te constateenen legt belanghebbenden tevens de plicht op, te trachten die ramp te voorkomen. Ondergeteekende is begonnen de han den uit de mouw te steken. Het is niet de bedoeling van dit artikel, daarover uit te weiden. Genoeg zij, dat er in de goede richting wordt gewerkt en bereids is ge constateerd, dat er de mogelijkheid be staat, dat er wederom zeegras zal komen. Hiermee is met gezegd, dat de afsluiting geen schade heeft veroorzaakt en nog ver oorzaken zal", zoowel voor de zeegras- ais de andere vissclrerijen, maar wel, 'dat men verplicht is van de omstandigheden het beste te maken, wat mogelijk is. Juist zoo is het met de andere vissChe- rijen. De heer Henkes oefent critiek uit op wat in den Helder is gesdhied ter verkrij ging van betere afzet van garnalen. De vissdhers ihooren dankbaar te zijn aan de heeren belangstellenden in den Helder, als wethouder De Boer, de heeren Velthuys, Grunwald en Stevenson, die pogingen in het werk stelden om de vischverkoop in loonen'de banen te bren gen. Pogingen, die door de vissdhers (voor wie die heeren geheel belangloos in de bres sprongen) lang niet steeds werden gesteund, maar die todh reeds een begin-sucoes konden boeken. Er is meer. De voorzitter van de K.v.K. maakte melding van het feit, dat de Kamer pro paganda zal maken voor meer gebruik van visch in het binnenland. Gaat dat plan door en dat is te verwadhten dan is er voor de visschers een veel ruimer per spectief. Klagen brengt geen baat; zeggen is zeg gen, maar doen is een ding, luidt een Friesch spreekwoord. Vissdhers leven wel eens te veel bij de dag. Wanneer anderen op zich nemen, wat zij (visschers) verzuimen, moet er niet di rect gezegd worden, dat het niet geeft, of dat anderen er niets van weten. Hoe dikwijls heb ik er te Texel niet op gewezen, dat de drooglegging van de Zui derzee, de visschers op Texel moeilijk heden zou geven en dat zij zorgen moe ten, niet voorbijgegaan te worden. Zelfs geen vergadering belegde men, eerst op het allerlaatste oogenblik hebben de zee graspersers een bescheiden stap gedaan. Maar de eigenaars van schuiten hebben de fatale termijn laten passeeren zonder één poging om te verkrijgen, waarop zij redht hadden. Ik begrijp de stemming van de heer Henkes volkomen, maar dien er todh op te wijzen, dat hij de voorzitter van de K.v.K. niet juist beoordeelt. In Alkmaar ook draagt men de vis schers een warm hart toe. Men staat voor hun belangen op de bres. Men zegt daar niet: Alles is verloren, de visschers zelf doen niets, maar men redeneert: Hetkani goed worden, wij zullen ons uiterste best doen om de visscherijnijverheid in het district een nieuwe toekomst te openen. Wellicht heeft het bovenstaande het ge volg, dat de visschers gaan samenwerken met hen, die als voorheen gouverneur- generaal Jan Pieterszoon Coen de leuze voeren: Einde dispereert niet. Amsterdam, P.H. Kade 15. Ons Texelsch dialect. (Vervolg). Zangkelezie zangvereeniging. Zeelstreng strengen aan een wagen Duitsch: Seil touw. Ceen stroomende greppel, beekje. Ver gelijk: Zaan. Brussel ligt aan de Senne, Parijs aan de Seine. Zein zeis. Friesch: saine. Zochie potlammetje. Zoon zode. Zwel zweer. Op 'n zwinkse menier op slinksche ma nier. Zwin waterplas tusschen het strand en een drooggeloopen bank. Zuurtjes bessen van de duindoorn. Brondenekel brandnetel. Brondewienskóm kom met boerenjon gens, brandewijn met rozijnen. Driewieldle kör kar met drie wielen. Grieuwel brij van bessensap, gort en krenten. Freed ruw (van handen gezegd). Freed weer bitter koud. Koebloem harlekijns-orchis of gevlekte orchis, ook wel „blauwe aakster" ge noemd. Lerp tong (schertsend: Hou je lange lerp binnen.) Mangel amandel (vrucht.) Opsternaat erg boos. Skooie langs de straat slenteren om te zien of er wat te beleven valt. Strem stremsel. Toert droge schapenmest, vroeger wel als brandstof gebruikt. Wie weet er meer (door ons nog niet vermeld) en wie weet het beter? Wij wa gen maar een poging. Onthoudt ons uw op- en aanmerkingen niet. Wanneer de gansche woordenlijst over enkele maanden afzonderlijk in druk verschijnt, komen we gaarne zoo goed mogelijk voor de dag. Adres: S. de Boer, Bloemstraat 18, Sneek, of bureau Texelsche Courant. is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Ilillllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IHIIIIUHIHU1I UIT DE OUDE DOOS. IHHIIIIIIIIIII11 Geschiedenis V.I.O.D. Als curiositeit ontvingen we onlangs 'n brief van de heer J. Maat, betrekking hebbende op de voorgeschiedenis van V.I.O.D. We namen hem ten deele over. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer P. Lieuwen, secr. van V.I.O.D. het vol gende Schrijver schijnt slecht op de hoogte te zijn of verwart de eene vereeniging met de andere. Volgens dat schrijven zou V.I.O.D. ontstaan zijn door het Toelaag- fonds, maar niets is minder waar. He( Toelaagfonds, in de wandeling „Kisten- fonds" genoemd, is opgericht 1888 en wijlen E. Slaman en J. G. Moojen hebben hiertoe de eerste stoot gegeven. Hier is een voorgeschiedenis aan verbonden, maar het zou mij te ver voeren, hierover uit te weiden. Lid van het Toelaagfonds konden alleen de mannelijke leden van het Zie kenfonds zijn. De contributie was 5 ct. per maand en de uitkeering bij overlijden 12 gulden, later op f20 gebracht. Bij het in werking treden van de wet op het levensverzekeringsbedrijf, waaronder ook dit fondsje viel, is dit, daar er nog maar 100 leden waren, en om de kosten opge heven. V.I.O.D. had bij haai- ontstaan geenerlei verband met het Toelaagfonds. Mijn ver slag van het ontstaan van V.I.O.D., in dit blad van Woensdag uitgebreid opgeno- nomen, berust op officieele gegevens. Waar ik daarin heb genoemd burge meester Loman, moet gelezen worden Strick van Linschoten. Uit de dagbladen van Woensdag: KIESWET. Van de Ned. regeering is geen voorstel tot afschaffing van stem plicht te verwachten. ROTTERDAM heeft met 22—18 stem men de voorstellen tot salariskorting en belastingverhooging aangenomen. Tegen stemden soc.-dein en revolutionnairen. URK. Dinsdag is het ijsvlak aan de zuidzijde van het eiland met donderend geraas uiteen gespat. Geweldige ijsmassa's zijn over de havendijken heengeschoven, alles vernielend wat in hun weg kwam. Zware basaltblokken en andere steenen werden in de haven geslingerd. Van ihet havenhoofd knapten de palen. HELIUM. Een zeldzame en kostbare zending vond gisteren haar weg door de lucht, t.w. wederom een vacuumglas met vloeibaar helium, afgezonden door het Laboratorium van prof. Keesom te Lei den, bestemd voor de bekende professor Mc. Lennan van de Royal Institution te Londen. IN N.-IERLAND zijn bij de spoorweg staking 6000 a 7000 arbeiders betrok ken. Ze hebben op vele plaatsen de trei nen midden o;p het traject laten staan en locomotieven onbruikbaar gemaakt, veel spoorwegsignalen onbruikbaar gemaakt en de telegraaf- en telefoonkabels doorge sneden. IN LEICESTERSHIRE kwamen twee treinen in botsing. Een stoker werd ge dood. Tien wagens en een locomotief ver nield. DRIE HONDERD dooden hebben de Bolivianen bij een mislukte aanval op Pa raguay achtergelaten. DE BELGISCHE regeering verbood het ontvangen per post van „Le PeupLe" in het Belgisch leger evenals de verkoop van alle politieke bladen in de dienst- lokalen. GEVAARLIJK. Bij Durban zijn 72 zak ken met nitroglycerine aangespoeld. Ze werden door een visscherman op een ver laten deel van de kust achter een vuur toren aangetroffen. Volgens een deskun dige was de voorraad groot genoeg om een halve stad in de lucht te doen vlie gen. WOL. Van de Dinsdag te Londen in veiling aangeboden 9969 bn werden 7769 bn verkocht. Stemming voor de fijne soor ten bleef levendig en vast, hoewel onder de gezuiverde Queensland merino's veel werd opgehouden. Overige soorten eenigs- zins onregelmatig en vooral onder de mindere kwaliteiten werd veel opgehou den. illlllllillllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllllllllUllllli llllllllllil HYGIENE en VEILIGHEID. IIIIIIIIIIH llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll S van SNELHEID T van TWIJFEL O van ONGELUK P van PATIENT S T O P. Deze waarschuwing is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthou- den van het woord „Stop" wanneer zij fiets of auto besturen. O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2