De Nieuwe ïexelsche Courant No. 4709 46ste Jaargang Woensdag 8 Febr. 1933 Gemeenteraad van Texel Ons Raadsverslag in een Notedop. Uw advertentie In dit blad wwrtR op Texel (huis aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TÜ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg Tel. 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct. iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg ft.—; losse nrs.4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Deo Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 9 10 11 12 13 14 15 Jan' 8,17 8,56 9,30 10,03 10,37 11,13 11.51 RIJWIELEN en RIJTUIGEN 5 27 Zitting van Zaterdag 4 Febr., aan vangende te 2.15 uur n.tn. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig: dhr A. Epe, verhinderd we gens ambtsbezigheden. Aanwezig op de publieke tribune tal van belangstellenden, van wie velen zich met een staanplaats moeten vergenoegen. Voorz. opent de vergadering met zijn nieuwjaarsrede. Ze wordt de leden in druk aangeboden, waarom de voorz. zich bepaalt tot het uitspreken van de alge- meene beschouwing alleen. (Elders in dit nummer vindt de lezer nog eenige gege vens, aan die nieuwjaarsrede ontleend). Burgemeester sprak aldus: De wenschen, die door mij in liet ver slag van 1931 werden uitgesproken, zijn niet in vervulling gegaan. Het jaar 1932 heeft groote teleurstelling gebracht; het was ons als waren we op een hellend, vlak, waarop niets de daling stuiten kon. De werkloosheid nam steeds toe, er kwam ellende en armoede zoowel onder de ar beiders als onder de boeren.De laatsten waren veelal niet meer in staat vol doende arbeidskrachten te betalen. Dit ging tevens gepaard met achteruitgang van bun bezittingen en terugloop van de welvaart met al de gevolgen daarvan. Het laat zich bij de aanvang van 1933 niet! aanzien, dat hierin aanstonds verandering zal komen. Teleurstellend is het in sterke mate, dat het leed en de moeilijkheden, die ons trachten neer te slaan, de bewoners vauï ons eiland niet sterker tot elkander brengt om in onderlinge samenwerking de strijd tegen het noodlot te aanvaarden. Twee spalt, gebrek aan verdraagzaamheid en groote naijver waren te constateenen. Niet „aanstonds" zal verandering ko men, en toch, indien men zijn oor te luisteren legt en aanhoort, wat in de ver schillende mieuwjaarswenschen in Binnen- en Buitenland tot uiting komt, dan dringt zich de vraag naar voren: „Zou het waar, zijn, zou er spoedig verbetering ko men" Op Texel ziet men nog geen lichtpun ten, doch men vergete niet, dat de crisis verschijnselen hier zooveel later da'n el ders in ons land en over geheel Europa, haar intrede deden. Het is wel ernstig te betreuren, dat juist nu, terwijl landbouw en veeteelt zulke slechte resultaten afwerpen, ook de visscherij en het wiervisschersbedrijf door de afsluiting van de Zuiderzee in het teeken van depressie staan. Alle zeilen zullen bijgezet moeten worden, om met behulp van een crisiseenheidsfront de goede koers te houden, die ons ten slotte in een veilig vaarwater zal brengen/Moge dit ons in 1933 althans gedeeltelijk ge lukken. Ik doe u alle goede wenschen voor 1933 toekomen, zoo besluit voorz. zijn inlei- dnig. Hierna volgt lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Dan is aan de orde 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. A. Brief van het Prov. Bestuur met ver zoek Ln begrooting 1933 een wijziging te willen brengen. Ze is niet van gewicht en heeft betrekking op het verhaal van pensioenbijdragen van burgemeester en secretaris, welke post op een andereplaats moet worden geboekt. Goedgekeurd. B. Verzoek van gemeente Kerkrade om adhaesiebetuiging aan haar verzoek aan de Min. v. Onderwijs om vermindering vjin het in art. 205 L.O.Wet genoemd per centage voor uitkeering aan Bijz. Scho len en vaststelling van een eindtermijn opdat de gemeenten definitief weten, wan neer de verplichting ophoudt. Wordt op voorstel van BenW voor ken nisgeving aangenomen, omdat bedoeld art. 205 op geen der Texelsche Bijz. Scholen van toepassing is. SCHOOLVOE*DING EN KLEEDING. C. Adres van de afd. Texel Bond Ned. Onderwijzers met verzoek om schoolvoe- ding en -kleeding (reeds gepubliceerd). Tevens is ingekomen een adhaesiebetui- ging van afd. Texel der S.D.ATL en een schrijven bestuursleden van Volksonder wijs (niet van het „Bestuur", want cle voorz.. van Volksonderwijs, burgemeester Oort, onderteekende het adres niet), ter ondersteuning van het adres van de Bond. Het draagt de namen van de dames'Koop man, Mulder-v. Gelder, Dros-Donker en Vis-Vis9er, en de heeren Kraai en Klimp, die met aandrang in overweging geven, gevolg te geven aan het verzoek, in het adres van de Bond vervat. Dhr Henkes: Wij kunnen er ons gehe;el mee vereemgen. Bij de oprichting van liet Crisis-Comité reeds, heb ik voorspeld, dat het een mislukking zou worden. Vorige week bleek, dat de geraamde f4800 lang met bijeen zijn gekomen. In de Texelsche Crt. werd geschreven over de actie voor het misdeelde kind op Texel. Honderd gezinnen behoefden hulp, maar slechts 28 konden geholpen worden. Had men ge weten, van wie de ingezamelde kleeren af komstig waren, het aantal aanvragen zou grooter zijn geweest. Misschien wel 200. Zoo mislukte ook deze poging. Wij ver zoeken daarom het voorstel van de Bond van N.O. te aanvaarden en te onderzoe ken hoe de uitdeeling 't best geschieden kan Dhr De Graaf: Sinds het vorige adres door de Bond werd ingediend is de toe stand weinig veranderd. Zijn er ook vol doende motieven? Het kind behoeft niet door het Crisis-Comité gekleed te wor den. Er zijn op Texel ook andere institu ten, die hun plicht kennen (Armbesturen) en zoo noodig, twijfel ik niet, zullen BenW wel ingrijpen. Dhr Bruin: U meent, dat de toestand zoo ernstig niet. is. Zie dan de Texelsche Crt. maar eeins. Hij is meer dan erg. U zegt: er zijn wel andere lichamen, maar de Paus zei in zijn Encycliek, dat de particuliere liefdadig heid onvoldoende moet worden geacht. Dus moeten wij trachten daarin verbete ring te brengen. Dhr De Graaf: Arm bestuur is geen particulier initiatief. Dat werkt altijd door. Het adres spreekt m.i. ten onrechte van „die hatelijke ophaal dienst". Dhr Dogger: Bespottelijk. De opgehaalde kleeren kunnen wel van t.b.c.- Iijders afkomstig zijn. Met zoo'n „dienst" spotten wij altijd. Dhr Bruin: Volgens de Paus schiet de particuliere liefdadig heid tekort. Dhr Dogger: Op Oude- schild is ook een ophaaldienst, maar een andere (die voor vuilnis wordt bedoeld). Wie controleert van wie de kleeren af komstig zijn? We moesten ons hiervoor dergelijke practijken schamen. Weth. Parlevliet: Wij staan tegenover school- voeding en -kieédjng nog nét als vorige keer. Laten de onderwijzers naar ons 'toe komen. Als zij zeggen: „Dit en dat kind komt slecht gevoed en gekleed naai school", dan grijpen we in. Wij hebben maar weinig onderwijzers bij ons gehad, maar hopen, dat zij hun taak voortaan beter zullen begrijpen en ons Inlichten. Wij regelen de zaak dan zoo, dat er niets op aan te merken valt. Ik snap het adres niet. Wij hebben niet afieen voor "de kin deren, maar voor het heefe gezin te zor gen. Dhr Bruin: Philantropie. Dhr Dogger: U moet bij de onderwijzers ko men, niet de onderwijzers dij u. riet is een gemeenscnapspiic.Tt. Ze vragen nu afvóor de tweede maal. Weth. Parlevliet: Ik weet niet, wat u bedoelt. U zet de boel op zijn kop. Morgen zal ik de bood schappenjongen van de onderwijzers zijn. Kom met feiten. De onderwijzers hebben hun plicht verzaakt. Dhr S. Keijzer: Het is allemaal om sensatie, reclame. Dhr Dogger: 'De publieke tribune bestaat voor ons niet. Dat is niets voor ons. Dhr Leber: Het armbestuur krijgt zijn geld toch grootendeels van "de gemeente. Voorz.: Alles. Dhr Leber: Boven dien heeft dhr Bruin vorige keer gezegd geen goederen maar geld te willen ont vangen. Daar moet je toch wat voor koo- pen. Dhr Bruin: Dat gold het Crisis- Comité. Voorz.: Het geval is nu vol doende besproken. - Dhr Henkes: Art. 36 van de L.O.Wet geeft de gemeentebe sturen het recht voor schoolkleeding hoogstens f20 per jaar per kind en voor schoolvoeding een onbeperkt bedrag te besteden. Het armbestuur kunnen we dus uitsluiten. Er is geen steunregeling omdat die demoraliseerend werken zou, maar in dit gevalVoorz.: Als u maar bij het onderwerp blijft. Dhr Henkes: Het onderzoek moet van het gemeentebestuur uitgaan. De onderwijzers kunnen onder voeding niet constateeren. Dhr Bruin: Wij spreken niet voor de publieke tribune, maar vragen recht voor de arbeider met de wet in onze hand. Weth. Vlaming: Je zou huiverig worden je in de discuss'ie ie mengen. We kunnen beter kalm blijven. (Het gaat nu en dan wat heftig n.L). Dat de S.D.A.P.-fractie voor de publ. tribune spreekt, wil ik niet beweren, maar ze kei- is dat zich daar zoo wel S.D.A.P/ers bevin den. Het is van dhr Dogger onbillijk te verlangen, dat wij naar de on de nv ijzers moeten gaan. We hebben meer te doen dan hen na te loopen. Voor hen is bet 'n kleinigheid ons opgave te doen. Wij heb ben reeds een schoolartsendienst, we kre gen dat adres van de Bond van N.O.,, door anderen gesteund. Straks misschien verzoeken om een schoolzuster, school- tandarts, sohoolbaden, enz. Ik ben daar uit principe tegen. Het leidt tot ontvoog ding der ouders en komt aan de verhou ding van de onderwijzer tegenover het kind niet ten goede. Het verzwakt de ver antwoordelijkheid 'der ouders tegenover hun kind en de aanhankelijkheid van het kind tegenover de ouders. Dat werkt de ontwrichting van het gezinsleven in de hand. Het gemeentebestuur kan geld ver schaffen voor rechtstreeksche uitdeeling van voedsel en kleeding aan schoolkinde ren, maar kan ook subsidie verleenen aan de instelling, die zich hiermee o„a. belast. Dit laatste doe ik tienmaal liever. Wij moeten voor de Ineele bevolking opko men. Dhr S.Keijzer: Ik sluit mij hierbij geheel aan. Ieder weldenkende moet zoo redeneeren. Dhr Dogger: Dus wij zijn niet weldenkend? Dhr Bruin vraagt het woord, maar voorz. staat het niet toe, omdat hij reeds een paar maal liet woord voerde: We komen zoo anders niet aan een eind. "Dhr Bruin: Dan komen de debatten niet tot hun recht. Weth. Vla ming: Dan moeten ze u voorz. maken. Dhr Henkes: Ik vind het niet correct, want weth. Vlaming sprak van ontvoogding, waarmee wij niet accoord gaan. Hierop volgde op verzoek van de S.D.- fractie stemming over haar voorstel tot in williging van het verzoek van de Bond van N.O., afd. Texel. Het wordt ver worpen met alleen de stemmen van de soc.-dem. Dogger, Bruin en Henkes voor. Dhr Henkes:'Het verwondert mij niets. Zoo zal het wel meer gaan. TOT STEUN VAN VISSCHERS. D. Voorz. doet voorlezing van het adres, dat het gemeentebestuur 23 Jan, richtte tot de Minister van Waterstaat mei het verzoek de Texelsche visschers, ook die in het wierbedrijf, te doen vallen onder de Zuiderzeesteunwet of om hen op andere wijze tegemoet te komen, omdat zij in 'zoo benarde omstandigheden ver- keeren, door de afsluiting der Zuiderzee (We gewaagden van dit adres reeds eer der. Red.) Dhr Leber meent, dat vaststaat, dat Texel onder de Zuiderzeesteunwet valt. Dit blijkt niet het geval. Dhr Henkes brengt namens alle visschers dank voor dat adres en vraagt mondeling zoo mo gelijk de zaak te den Haag toe te lichten. Voorz. heeft geen bezwaar en wil gaarne spoed maken. Een tweetal perso nen uit de visschersstand zouden als des kundigen moeten meegaan. MEER WERKLOOZENSTEUN. E. Namens de drie Landarb. Bonden wordt om f 2.50 toeslag gevraagd op de uitkeering uit de werkloozenkas. Het adres is van een toelichting vergezeld, waarin de noodzakelijkheid eener hooger bij drage wordt aangetoond. Voorz.: We zouden er gaarne gehoor aan geven. Tij dens de vorst heeft de S.D.A.P. reeds om meer steun gevraagd. Toen kwam echter juist bericht van de Minister, dat f0.50 meer kolentoeslag mooht worden gegeven. Elders deden gemeenten pogingen om meer te betalen, maar vergeefs. Ook uit eigen kas mocht niets bijbetaald worden. Wij zien in een dergelijke poging ook geen hei!. Dhr S. Keijzer: Het ging om de vorst. We hopen, dat die nu voor bij is. Dhr Bruin informeert naar de kolentoeslag. Voorz. antwoordt, dat die met terugwerkende kracht is uitbetaald. Dhr Dros vraagt, of uitgetrokken ge- organiseerden in de vorstregeiing vallen, waarop weth. Parlevliet antwoordt, dat ze dan bij de werkverschaffing moeten zijn ingeschreven. OPHEFFING Z.V.S. Ten slotte kwam in een schrijven van de Min. v. Onderwijs, die meedeelt, dat de subsidie niet per 1 April maar per 1 September zal worden ingetrokken. Verzoek Bond van Ned. Onderwijzers om schoolvoeding en kleeding, onder steund door afd. van S.D.A.P. en Volks onderwijs (op één bestuurslid na), niet ingewilligd. Alleen de soc-dem. stemmen vóór. B. en W. vragen de Minister steun voor de visschers. Verzoek der drie Landarb. Bonden om f2.50 toeslag op de uitkeering uit werkloozenkas niet voor inwilliging vatbaar geoordeeld. Z.V.S. dir. De Groot eervol ontslagen. In gang 1 Maart. Wijziging besluit tot grondverkoop aan de fa. Bakker en Koorn accoord. Gevraagde voorschotten aan de drie Bijz. Scholen toegestaan. —Ver gadering geschorst. Aanvragen om voorschot ingevolge Landarbeiderswet van Joh. van Leeuwen en J. Vos Nz. ingewil ligd. Wegens de hooge prijs van het land niet die van P.Koopman. Dhr Lap wil niet meewerken aan een herbe noeming van T.E.M.-Commissaris Smit Kleine. Vergadering wederom geschorst. Hierna wordt dhr Smit Kleine met 11 van de 12 stemmen benoemd. Raadsafge- vaardigde naar de T.E.M.dhr Dros; bij verhindering dhr Leber. Overeen komst met de T.E.M. inzake straatverlich ting en tariefsverlaging goedgekeurd. Over „geheimhouding" en „Hoofd van Jut". Rondvraag over allerlei. Dhr De Oraaf vraagt nadere inlichtin gen. Voorz. verstrekt die, mededeelcn- de, dat ontheffing is verleend van de mi- nimum-bezettingseiscben: in elke klas 15 leerlingen. Het gaat er nu maar om: krij gen we voor de eventueele nieuwe cursus voldoende leerlingen. "Dhr Lap: Andere Z.V.S. zullen aan de minimum-efschen ook wei hier "toekomen. Weth. Vla ming: Inderdaad. Dan is er ook geen re den om juist Texel op te ruimen. Ik zou nog wel meer kunnen zeggen, maar dat is niet bestemd voor de krant. Stel je voor, dat de Minister dat leest. Dan zaten we nog. Weth. Parlevliet: Weth. Vlaming is wat optimistisch. Volgens mij staat Texel nog niet gelijk met andere Z.V.S., ai worden die ook sleCht bezocht. Weth. Vlaming wil er in het openbaar maar niet op ingaan. 2. Ontslag-aanvrage J. de Groot als directeur van de Zeevaartschool. Het bestuur der Z.V.S. te Harlingen aan welke school onze directeur J. de Groot benoemd werd, verzoekt de direc teur met ingang van 1 Maart te willen ontslaan daar oud-directeur Tjepkema te Groningen werd benoemd, met ingang van die datum. Voorz. meent, dat Texel eigen belang niet uit het oog mag ver liezen, maar ziet er toch geen bezwaar1 in, wanneer 'BenW besluiten het ontslag met ingang van die datum te geven. Voorz. merkt nog op, dat de directeur in de korte tijd, dat hij hier aan de school verbonden is, zijn best deed. Het ontslag wordt eervol verleend z.'h.st. zonder verdere discussie. 3. Wijziging raadsbesluit tot verkoop van grond. Verzocht wordt de grond aan de Em- malaan, eerst verkocht aan de fa. Bakker en Koorn, voor de N.O. helft op naam van dhr Bakker en voor de Z.W. helft; op naam van dhr Jb. Koorn te plaatsen. accoord z.h.st. 4. Verleening voorschotten op de ver goedingen over 1933 voor het bij zonder lager onderwijs. Het voorschot kan hoogstens 80 pet. bedragen, berekend over 678.75 kinde ren der openbare scholen naar f 15.66 per leerling. Aan de school voor Ghr. V. O., den Burg, kan over 82.5 leerl. worden uitbetaald f 1033.56. Aan de R.K. school over 199.75 leerl. f2502.46. Aan de School met de Bijbel te O'end over 93.25 leerl. f 1168.32. Goedgekeurd z. h.st. 5. Aanvrage van J. van Leeuwen om gelden voor een landarbddersplaatsje. 6. Alsboven van J. Vos. 7. Alsboven van P. Koopman. Dhr De Graaf: Ik ben van het instituut geen tegenstander, maar vind het buiten gewoon, dat in deze tijd drie plaatsjes aangevraagd worden. Ik wil niet tegen stemmen, maar vergewissen die men- schen zich van wat ze doen? Bouwen is nu goedkoop, maar zoo'n woning kost evengoed nogal wat. De huur is vrij hoog. Ze zullen een zware taak hebben om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Voorz.: Ze krijgen geld tegen 'drie pet. Dhr Dogger VRAAGT SCHORSING van de vergadering voor het doen van, mededeelingen (of het stellen van vragen), niet voor openbaameïd geschikt. (ZIE VERVOLG VIERDE PAGINA.) TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1