Texelsche Berichten Wat de zee teruggaf. In de loop van 1932 spoelden aan de Texelsche kust aan 1863 battings, 4634 schrooten, 196 platen, 50 ribben, 16 mijnstutten, 2 le dige fusten, een vat afgewerkte olie, een boomstam, een laadboom, twee balken, en een richel. Verkoop zal vanwege de Strandvonderij op nader te bepalen datum plaatshebben. Uitslag aanbesteding. Door de heer N. de Graaf werd aan besteed de bouw van een lunchroom in de Weverstraat, tegenover de zaak van de heer C. Moojen. De uitslag was: Timmerwerk: J.Drijver f2389; P. van 't Hoog f2610; Bakker en Koom f2723; J. W. Bakker r2775; Gebr.Schoenmaker f2834; M.Blom f2880; J.Smit f2985. Metselwerk: L.Bruin f1942; J. Trap f2193; W. A. Geus f2357; H. Koom f2400; A. de Kort f2463; G. Logman f2527; T.Witte f2640; I. Voigt f2770. Schilderwerk Z. Graaf f543; J. G. Dekker f578; P. Boon f587; J. C. Roeper f666; C. Bremer f871. Electr. aanleg. Gebr. Dros f71.50; R. Daalder f84.' Dros' Auto C. f99; A. Knopperts f109. Timmer- en metselwerk: J. Daalder f5260.—. Gegund aan de laagste inschrijvers J. Drijver, L. Bruin, Z. Graaf en Gebr.Dros, in totaal voor f4945.50. De afbraak werd tevens aanbesteed: P. B. Keijser f43; T. Witte f21; Giebr.i Schoenmaker f5.Gegund aan de hoogste inschrijver. Leziing Jan P. Strijbos. De bekende ornitholoog Jan P. Strijbos, een prettig causeur tevens, houdt op Dinsdag 21 Febr. a.s. een voordracht met lichtbeelden voor het Nut over een nader te bepalen onderwerp. Paarden op Texel. De lijst van eigenaars en houders van paarden, bijgehouden ter gemeente-secre tarie ingevolge art. 17 van het Inkwar- tieringsbesluit vermeldt per 1 Jan. 1.1. 676 paarden, toebehoorende aan 346 eigenaars. Ter vergelijking deelen we mee, dat het aantal bedroeg in 1930 670 1928 772 1929 749 1927 771 Het aantal paarden loopt terug, hetgeen in deze „wereld der techniek", waarin de „havermotor" een geduchte concurrent aan de benzine-dito heeft, niet te verwon deren valt. Voor de Ziekenauto. Namens het Witte Kruisbestuur wordt dank gebracht aan V.I.O.D. voor het be drag van f60, als jubileumgift voor het Ziekenautofonds ontvangen. o Van de heeren Geense en Garritsen, die in de kreek bij Jachtlust in Eierland een paar weken terug een ijstent exploi teerden, werd voor dit doel f2.50 ontvan- vangen. Ook stonden zij voor het Witte Kruis f2.50 af. De plannen om een nieuwe Ziekenauto aan te schaffen het zal er een zijni naar de eisch van de tijd nemen al een vaster vorm aan, maar er moet nog plm f900 ontbreken aan het kapitaal, dat met de aankoop is gemoeid. Wie zullen de laatste steenen aandra gen? Giften Algemeene Wijkverpleging. K., den Burg f 2. N.N., Oosterend f 2.—. GYMNASTIEK. Het gymnastiekleven is hier niet zoo onbeteekenend als men eerst wel ver onderstelde. Ten onrechte zou men ook de gymnastiek-Vereen. „Texel", eenmaal zoo fleurig en flink met een groot aantal leden, morsdood wanen. Stel u gerust, lezer, ze is nog niet van het Texelsch! tooneel verdwenen, haar hart klopt nog, al is het maar zwakjes en met dokters hulp en versterkende middelen brengen we haar binnen afzienbare tijd weer fiks op de been. Of we ter aanmoediging vol gend stukje maar alreeds op belangstel lenden willen „loslaten"? Van heeler harte. Hier is het: Iedere Dinsdagavond van 8—10 uur Wordt door een 12-tal heeren, voor het meerendeel leden van de vroegere heeren- afd. en inmiddels ouder geworden adspi- ranten van Gymn. Vereen. Texel met nog eenige nieuwe leden, geoefend in het gymn.-lokaal aan de Molenstraat. Deze afd., die dus momenteel de heele „ver- eeniging" vormt, staat onder leiding van de heer B. T. Zondervan, hoofd der school te Oost. Een damesafdeeling, een tweetal jaren geleden opnieuw opgericht, bleek door de weinige ambitie der da mes geen levensvatbaarheid te bezitten, terwijl de adsp. afd., vooral door gebrek; aan leiding, verliepen. Dit laatste vooral is zeer te betreuren, daar hierdoor de aanvoer van nieuwe krachten voor de afd. meergevorderden vrijwel is stopgezet. Ech ter zijn plannen in voorbereiding om weer een adsp.-afd. op te richten, waar voor veel ambitie blijkt te bestaan, terwijl zich reeds een 3-tal heeren bereid hebben verklaard, om als leider hiervan op te treden. Binnenkort hopen wij hier nader op terug te komen. Ten slotte spreekt het natuurlijk vanzelf, dat zij die zich tot de gymnastiek voelen aangetrokken, gaarne op onze wekelijksche oefenavonden wor den tegemoet gezien. Tot zoover onze gym-promotor. Moge de poging succes hebben. (Kon Zaterdag niet geplaatst wor den. Red.) DE BOEREN EN DE POLITIEK. Ongeveer zestig personen, meest land en tuinbouwers, leenden Maandagavond in hotel Texel het oor aan de heer A. Fikse, landbouwer te Achterveld (Geld), die kwam spreken over „De Boeren en de Politiek". Wanneer we meededen, dat spreker zijn gehoor van acht uur tot over twaalf met een onderbreking van plm. 20 minuten geboeid heeft en vrij wel allen bleven tot het eind van zijn be toog gekomen was, zegt dat zeker iets van de belangstelling, welke voor dit on derwerp bestaat en van de wijze, waarop de heer Fikse zijn stol' behandelde. Spre ker had zich terdege ingewerkt, sprak zoo voor de vuist weg en had er slag van de belangstelling gaande te houden. Spr. werd ingeleid door de heerSijbr. C. Eelman, die deze avond op zijn ver zoek had voorbereid. De heer Fikse ving aan met er op te wijzen, dat van geen enkele partij, de Plattelandersbond uitgezonderd, heil voor de boerenstand te verwachten is. Ze hel pen z.i. allemaal de boer naar de kelder. Het regeeringsbeleid verknoeit volkomen wat hem nog zou kunnen redden. Er wordt een hevige economische oorlog ge voerd, waarvan de boer de dupe is. Zwit serland, Frankrijk, Duitschland en Enge land hamen de landbouw in bescherming, maar Nederland deed niets en werd. door groote invoer de „vuilnisbelt" van de iheele wereld. De prijzen van onze land bouw- en veeteeltproducten stortten in, de boer werd aan dat fraaie beleid op geofferd. Wat deden de toonaangevende partijen? Sociale wetten maken, meedoen aan vaststelling van hooge salarissen en pensioenen, soms dubbel en meer. Ook de hoofdbestuursleden van de boerenorgani- saties gaan niet vrij uit. Ook wij leden dragen schuld. De practische boeren wer den van de bestuurstafel teruggedrongen en vervangen door schoolmeesters, advo caten, burgemeesters, enz. De Laudb. Or ganisaties werden politieke aanhangwa gens van de groote partijien. De regeering moedigde dit aan en voert de staatshuis houding, toonbeeld van ambtenarij en bu reaucratie, op miserabele wijze. Alle wet ten van de laatjste jaren, gaat spr. ver der, zijn de vruchten van een op baantjes beluste horde. Een bittere klacht. De boer wordt zoo de koelie der maatschappij. De regeering speelt met zijn belangen. Lood zwaar drukken op hem de sociale lasten. Zijn bedrijf is immers niet beschut, hij kan de kosten op in iets verhalen. Achtereen volgens is in landbouw-, zuivel- en vee teeltbedrijf de klad gekomen spr. gaat na hoe en wanneer en waardoor We hebben wel boeren als Lovink, Weitkamp, Van Rappard in de Kamer, maar zij zijn lid van resp. C.H. C.iH. en Vrij'h. Bond en kunnen dus moeilijk ons belang juist behartigen. Zij toonen geen rugge- graat als ons belang op het spel staat. Ten onrechte wordt wel gemeend, dat de staat zooveel voor de boeren doet. Zelfs Colijn beweerde, dat het bedrag aan steun niet ver van de 200 miljoen per jaar; zou zijn, maar dit noemt spr. grofdadig boerenbedrog. Hij komt maar tot 18 mil joen, hetgeen z.i. te weinig is en oorzaak van het groote verval van de boerenstand. Wat trekt de regeering uit de landbouw? Suikeraccijns 51 miljoen, grondbelasting op ongebouwd 9 miljoen, vleeschaccijms op koeien 11 miljoen. Samen 71 miljoen. En toch worden we nog uitgeknepen. Een knap landbouweconoom zei: AI die steun is niet meer dan een hoestdrankje voor 'n ernstig t.b.c-patiënt. Spr. weidt uit over contingenteerings- wet en crisis-varkenswet. Hij is er niets over te spreken, omdat ze de boer onvol doende helpen. Ge regeefing studeert, overweegt en benoemt commissies. Maar daden in het belang van de boer blijven uit. Varkens en boter worden door de re geering duurder gemaakt. Gevolg: minder verbruik, waardoor de mooiste bereke ningen fout uitkomen. Haridelstractaten moeten door kooplui, niet door school meesters en advocaten gesloten worden. Ieder in zijn vak. Zuivel- en varkensvet zijn „snertregelingen". De uitvoerders zijn tienmaal gehaaider dan de regeering, is er beweerd. Daardoor vooral gaat het zoo beroerd. De regeering dacht, dat het duur dere varkensvleesch wel zou gaan, maar schapenvleesch en tweede soort rund- vleesch zijn veel voordeeliger. Felle cri- tiek levert spr. op de 'Crisis-Varkenswét vooral, waarvan wel Zwanenburg's Fa brieken maar niet de boeren profiteeren. Boeren, aldus spr., uw belang is bij geen enkele politieke partij veilig. Daar om: allen lid van de Nationale Boeren partij. Thans wordt er over ons, maar zonder ons beslist. Komen we niet met z'n allen over de brug, dan wordt het voor ons nog slechter. De Ned. Staatshuishou ding is een Jan Klazenspel. Er wordt met geld gesmeten. Onderwijzers-Kamerleden Van der Bilt, Suring en Zadelhof krijgen met elkaar f5200 non-activiteitspensioen, Joekes alleen reeds f2000 als oud-ambte naar Dep. v. Arbeid, Chr. Cramer f9000 als oud-hoofding. van Waterstaat in Ned. Indië. (heeft nu al f70.000 als zoodanig ontvangen plus ieder jaar f 5000 als Ka merlid). Oud-Gouv.-Generaal Fock trekt van drie diverse pensioenen f 16.600; Idenburg wel vier pensioenen: f31.600. Ook Lovink, Colijn, Schokking, enz. ont vangen door opstapeling van pensioenen enorme bedragen. Oud-Gouverneur Fruy- tier, die zich op Curacao liet schaken, keerde na negen mnd. in het vaderland terug (had'n uitzet gekregen van f30.000) en kreeg f2685 pensioen, omdat hij zoo'n flinke kerel was en bovendien het baantje van Hoofdinsp. van Arbeid, dat f6500f8000 geeft. Dat verdient alle maal scherpe afkeuring^ Thans zit er één echte boer in de Kamer Braat ter wijl ^ij 30 pet. van de bevolking uitma ken, maar er zitten 34 schoolmeesters, van wie er maar ccn op de honderd is. Chr. v.d. Heuvel en Colijn bedriegen de boeren. Wie niet op zijn eigen Nationale Boerenpartij stemt, gooit zijn stem weg. Spr. besluit met een krachtige opwekking om op deze partij te stemmen. o Na de pauze heeft spr. diverse vragen beantwoord. De heer P.Dros vraagt naar de kosten der sociale wetgeving. Spr. antwoordt: „Over 28 soc. wetten 80 miljoen gld. per jaar." Hij stipt eenige punten uit zijn politiek programma aan, o.m. opheffing van de dure Raden van Arbeid. Op verzoek van de heer Joh. Parlevliet zet spr. uiteen hoeveel gunstiger de boer er voor staat in landen, waar de land bouw wel beschermd wordt. Het liefst zou hij de grenzen geopend willen hou den voor de uitvoer van dure ambtenaren. Voor de conferentie van drie weken van Colijn te Gerieve werd f35000 uitgetrok ken. Spr. wil bezuinigen op hooge sala rissen, en vleeschaccijns en belasting op' ongebouwd afschaffen. De landbouw moet gesteund Het is de tak van bedrijf, waar op de nationale welvaart gebaseerd is. Zuivel en vee moeten zooveel mogelijk uitgevoerd kunnen worden. Graan moest bij invoer belast worden. Dat hij de regeering teveel de schuld van de crisis geeft, is spr. injet met de; heer Parlevliet eens. Hij blijft er bij, dat ze haar plicht schandelijk verzaakt heeft en critiek niet scherp genoeg kan zijn. Regeeren is vooruitzien en dit laatste is verzuimd. Spr. deed zich kermen als een vurig Oranjeklant, wat de heer Kerkhof doet vragen, of spr. zou meewerken aan ver laging der bedragen, verleend aan het Koninklijk Huis. Hierop antwoordt de heer Fikse, dat de Koningin niet geheel vrij uitgaat, hetgeen hij betreurt, even wel er aan 'toevoegend, dat de Koningin volgens hem door de regeefing genood zaakt wordt te houden wat zij heeft; Hierna ontwikkelt zich nog een dis cussie, waarin de heer Kerkhof met klem betoogt, dat H.M. uit eigen beweging van een deel van het salaris afstand moet doen; dat f 12 uitkeering voor een werlc- loozeveel te weinig is, en dat uit sluiting der grenzen nog grooter ellende voor de arbeider voortvloeit. De heer Fikse blijft bij zijn meening en wijst er op, dat voor werkloozen 150 miljoen gulden uit de schatkist wordt ge nomen en voor de boer maar 18 miljoen, zoodat de arbeiders z.i. in een zeer gun stige positie verkeeren. Volgens spr. zal de arbeiders met lager loon in deze tijd genoegen moeten nemen, omdat anders de toestand voor allen onhoudbaar wordt. Hierna sluit de heer S. C. Eelman te ruim middernacht met dank aan de heer Fikse voor zijn zoo met aandacht gevolgd betoog de vergadering. Hij wekt nog op tot toetreding als lid en tot het bezoeken van de avond op 24 Febr., wanneer de heer Braat als spreker zal optreden. Controle—Sdhapem telling. In tegenwoordigheid van de heer C. Keijser Hz., voorz. H. M. van Landbouw, afd. Texel, is een dezer dagen van 'hooger hand de schapeninventarisatie op Texel gecontroleerd. De uitslag gat geen aan leiding tot aanmerkingen. De telling bleek serieus te zijn uitgevoerd. SPORTNIEUWS. Korfbal. Programma voor a.s. Zondag: Den Burg: Verdo-NigroO.K.C. De Cocksdorp: S.V.C.D.O.H. De Waal: D.T.S.de Zwaluw. Alle wedstrijden vangen om half drie aan. VoetbaL TexelBeverwijk: 3-4. D.D. schrijft ons: De groote, lang verwachte strijd is ge streden en het is aan onze jongens niet mogen gelukken, de overwinning te be halen. Ook hier is duidelijk komen vast te staan, dat voetbal hoe goed ook gespeeld, geluk noodig heeft. Dit geluk hadden onze bezoekers, die zeker- een aardig elftal hadden, maar toch niet aan de roep, die van hen uitging, hebben vol daan. Dan nog een scheidsrechter, die óf onbekwaam, óf met de verantwoordelijk heid, aan deze functie verbonden, al zeer slordig omsprong. Daarb'ij inog de af- afwezigheid van Jaap en Rein, die beide op de ziekenlijst stonden en er is een ver klaring voor de 3—4 stand. De sterke wind, die van doel tot doel stond, maakte goede balcontrole onmoge lijk. Niek speelde op de linksbuitenplaats een zeer goede partij. Onze nieuwe H. kon het niet bolwerken en moest in de rust vervangen worden. Een sportsman moet nu eenmaal weten, dat men ook in de laatste dagen voor een wedstrijd heeft te zorgen, dat hij in conditie blijft. Hecht hij echter aan andere dingen meer, dan moet hij zijn plaats aan een ander af staan. H. werd na de rust heel goed door Gom vervangen. De belangstelling voor deze wedstrijd was biezonder groot. Beverwijk kwam met een gezelschap van plm. 100 man. Ook van Texel waren zeer vele kijkers opge komen. Door de spanning was ook het publiek geweldig in actie. Even over tweeën laat scheidsrechter Beauchampet, die deze wedstrijd zeer slecht leidde, beginnen. Texel speelt eerst met de wind in de rug. B. heeft de aftrap, T. neemt echter spoedig de bal over en de eerste aanval is reeds een feit. Met een prachtig enthousiasme nemen onze jon gens voortdurend het spel in handen en reeds na 5 min. spelens geeft Niek een pracht schot, dat juist langs de uiterste bovenhoek scheert. Het verdedigend spel der gasten kan er zijn en met zuivere kleine tikjes stellen ze elkaar in de ge legenheid, het gevaar af te wenden. T. zoekt te veel heil in het schieten op groote afstand. Voor dit werk echter is de keeper heel geschikt, zoodat bijna alle schoten in zijn veilige handen terecht ko men. Ook een aantal corners bracht geen doelpunt. Het voorhoedespel is dikwijls heel goed. De halflinie sluit goed aan en ook het afgeven wordt veel beter. Dik wijls echter wordt te hard doorgegeven, zoodat dan door afhouden de bal uitgaat J.Gieles, die een prachtwedstrijd speelt, geeft plotseling, na keurig vrijmaken een goede voorzet, waarna H. T. de leiding geeft met 'een keurig geplaatst schok Onder luide aanmoedigingskreten wordt telkens een nieuw offensief opgezet, waarbhj de B-verdediging het kwaad te verantwoorden heeft. Z;ij werkt danook met dubbele kracht. De tegenaanvallen zijn niet zonder gevaar en ook Chris, die voor vandaag Jaap in het doel ver vangt, moet zijn talenten toonen en door uitloopen, wat hem goed afgaat, redden. Een zeer goede doorbraak, waarbij B. in buitenspelpositie bijna doelpunt, gaat verloren. De weinige corners leveren niets op. De backs geven voldoende vertrou wen. Zeer handig breekt W. door, zijn schot gaat over. Br. krijgt een prachtkans. Hij schiet te hoog. Een voorzet van rechts wordt door J.Gieles juist overgekopt. Ook de paal brengt nog een keer redding. Niek schiet er lustig op los, maar niets wtil lukken. Een kei van Henk wordt hoog overgekopt, terwijl Niek de Gr. juist langs de paal schiet. Zoo verstrijkt de tijd en met 1—0 voorsprong treedt de rust in. Holtappel wordt nu door Gomert ver vangen. We vreezen het ergste. T. krijgt geen beenen aan de grond, nu tegen wind gekampt moet worden. Anderen echter beweren, dat zij tegen wind nog beter gaan spelen. Wel heeft B. de beste papie ren. Na de hervatting zijn ze danook spoedig in de aanval. Zeer gevaarlijk weet de B-aanval door te breken. Na 10 min. heeft B. succes idt een voorzet van rechts. Dan krijgt Br. de bal toegespeeld. Hij rent op het B-doel af, keeper komt uit loopen, maar Br. plaatst over deze heen en de bal rolt keurig in het doel. Wiel; tracht de keeper nog te redden, maar hij krijgt hem eerst ver over de doellijn te pakken. Weer hebben we de leiding. On der luide aanmoedigingskreten wordt weer afgetrapt. Dan wordt het spel ver plaatst naar onze helft, waar de linksbui ten een aangegeven bal met de hand medeneemt, (dat kan gerust, de scheids rechter ziet van zooiets toch niets), plaatst voor het doel en weer is de stand gelijk. De spanning stijgt. Biezonder snel en zuiver van opzet zijn de T-aanvallen. B. gaat 'het spel forceeren. De backs tre den nogal ruw op, maar de scheidsr. laat alles toe. Bij 'n B-aanval wordt Dick zeer ruw aangevallen en staakt de scheidsrech ter op een moment, dat T. er weer prach tig voorstaat. Na een aanwijzing over zijn slappe leiding, worden de aanvoerders ge waarschuwd, daar bij verder ruw spel de overtreders van het veld verwijderd zullen worden. De B.-rechtervleugel komt in de aanval. Vinnig valt Jo aan, maar de fluit klinkt en de scheidsr. wijst naar de beruchte stip, terwijl niemand weet waar om. Deze penalty wordt goed genomen en weer heeft B. de leiding. Geweldig komt T. opzetten. Scheidsr. fluit op een moment, dat T. een goede kans heeft voor een B-overtreding. De vrije schop wordt afgeslagen. T. komt weer terug en B. wordt weer gestraft met een vrije schop, als onze spelers zijn' doorgebro ken. Deze wordt genomen en "komt bij O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2