Is er een jarig? 19n I HET FEUILLETON Boekhandel Parkstraat (VERVOLG EERSTE PAGINA.) Na plm. 20 min. wordt de discussie in tiet openbaar voortgezet en worden de verzoeken van de landarbeiders Van Leeu wen (Z.-Eierl.) en Vos (bij den Burg) in gewilligd. Zie nadere biezonderheden in vorig nr. Dhr Koopman kan voor een plaatsje op Westergeest van dhr D.G.Bakker voor f 600 een kwart bunder land koopen. Kikkert vindt deze prijs voor deze tijd te hoog. Voorz.: Wij ook, zelfs buiten gewoon, maar dhr Bakker wou pertinent f600 hebben voor het laatste stukje land dat hem van het moederlijk erfdeel nog nest. Dhr Dogger: Dhr Kikkert over drijft. Zoo heel duur is het niet. Dhr Kikkert: Nu zie ik, dat dhr Dogger een palingboer is. Bij den Burg is landgoed- kooper verkocht. Nu wordt f300 wegge gooid. Weth. Vlaming: We staan hier voor een precedent (geval, waarop men zich later kan beroepen). Ik wil de raad voorstellen als zijn meening uit te spre ken, dat het land te duur is en het voor stel niet aan te nemen. Weth. Parle-. vliet: Ik heb ook getracht wat van de prijs af te krijgen, maar het lukte niet. Laten we het aannemen Koopman wil het graag maar onder medeüeéling, dat we voortaan ieder verzoek afwijzen, als 't land weer zoo duur is. Dhr Dogger: We moeten het gemeenschapsbelang die nen. De prijs komt er wel op aan. Is die lager, dan hoeft minder interest te wor den opgebracht. Weth. Parlevliet: U begrijpt mij niet en dat is niet mijn sdhuld. Het land zou hoogstens f150 te duur zijn, maar vergeet niet, dat 't prima grond is, gunstig gelegen, met zoet water in de nabijheid. De veronderstelling, dat per bunder viermaal f 600 zou worden gevraagd, is onjuist. Hier is een best hoekje uitgezocht. Voorz.: Ik wil de verdere discussie maar verdagen. Dhr Bruin De stand is voor de persoon beter. Dhr Henkes is tegen het voorstel van de voorz. Hij vv'il de zaak meteen afdoen. Ze is urgent. Voortaan zal de prijs ge schat moeten worden. Dhr Kikkert: Er komt nog een autoriteit van buiten. Als wij dan niet wijzer zijn, zal hij wel be slissen. Dhr De Graaf: De grond mag in deze tijd niet te duur zijn. Straks komt een ander met nog duurder land. Dhr Lap: Voortaan mag niet meer dan landwaarde worden gevraagd. Besloten wordt z.h.st. de aanvraag van dhr Koopman niet in te willigen. 8. Benoeming afgevaardigde voor de algemeene ledenvergadering van de N.V. T EM. Op voorstel van BenW worden be noemd de heeren Dros en Leber, laatst genoemde als plaatsvervanger. 9. Benoeming commissaris van de N.V. T.E.M. Aftredend volgens rooster: dhr F. A. Smit Kleine (herkiesbaar). Dhr Lap: Ik stem Smit Kleine niet. Dhr Dogger: Ik zou willen weten waarom? De stembriefjes zijn inmid dels rondgedeeld en door eenige leden ingevuld. Weth. Parlevliet: Ik wil er ook wel meer van weten. Opdat dhr Lap van zijn woorden een verklaring kan geven, wordt de vergadering door de voorz. GESCHORST. Na plm. 15 min. wordt de openb. zitting hervat. Er wordt gestemd, en met 11 van de 12 stemmen (één blanco) dhr Smit Kleine benoem^ De raadsafgev. ter vergadering van de T.E.M. wordt opgedragen, zijn stem op dhr Smit Kleine uit te brengen. Hierna vraagt en verkrijgt dhr Bruin het woord om zijn indruk te geven van de doorhem als raadsafgev. bezochte aan deelhoudersvergadering van de T.E.M. Hij kreeg de indruk, er niet thuis te behooren. De heeren commissarissen bleken reeds 'n voorvergadering te hebben géhad. Zij hadden verschillende stukken voor zich, die hem niet waren verstrekt. hetgeen zijn animo niet verhoogde, hoewel hij toch 99 pet. van de aandeelhouders ver tegenwoordigde. De agenda bevatte maar een paar punten: Herbenoeming direc teur en verlaging van zijn salaris. Ik zeide, vervolgt dhr Bruin, dat het mij zwaar viel voor loonsverlaging te stemmen, zoo als de raad mij dat opdroeg, omdat die m.i. onnoodig en dus niet nuttig is. Op mijn vraag naar beter straatverlichting voor hetzelfde geld kreeg ik een gunstig antwoord. Ook vroeg ik naar de mogelijk heid van verlaging, van vastrecht en stroomprijs. Hieraan bleek reeds te wor den gewerkt. Ik mocht dit echter niet openbaar maken (Dit was toch al be kend. Een paar maanden tevoren reeds namen wij hier een desbetreffend bericht op. Waarom ook zouden we de Texelaars niet zoo spoedig mogelijk met een in be werking zijnde tariefsverlaging in kennis stellen? Jobstijdingen, ja, die komen nim mer Iaat genoeg. Red.) Ik heb ook.ge zwegen, gaat dhr Bruin verder, maar in het verslag van de vergadering der Mid denstands-Vereen. werd door voorz. Vles- sing wel over een belangrijke verlaging gesproken. Weth. Parlevliet ondersteunde die woorden. De T. E. M.-vergadering duurde plm. een half uur en ik kwam niet veel aan de weet. Ik heb het gevoel niet kunnen kwijtraken, dat ik er feitelijk over bodig was. Ik werd gesterkt in mijn over- tuiging, dat de raad het beheer over de T.E.M. nooit uit handen had moeten ge ven. Voorz.: Ik dank u voor dat rapport, maar ik meende, dat de wijze, waarop de vergadering geleid is, door u meer op prijs zou worden gesteld. De vergadering was inderdaad een onderbreking van die van commissarissen. Vandaar die pape rassen op tafel. Men heeft u volgens mij te woord gestaan zooals het behoort. Dat er in de Middenstandsvereen. over ge praat is, ligt niet aan ons. Ik ben er wat verbaasd over, dat u zich in die T.E.M.-vergadering wat onwennig ge voelde. Wij hebben er juist wat meer van van gemaakt dan anders. Het zijn eigen lijk vel rare vergaderingen, maar we kun nen over wat meer of minder verbruik van steenkolen toch niet met de afge vaardigden spreken. Weth. Parlevliet: Ik kan mij niet ont trekken aan de gedachte, dat'ik zoo nu en dan gebruikt wordt als 'hoofd van Jut. Maar sla er dan niet telkens naast. Dhr Bruin spreekt wel wat insinueerend. Dhr Vlessing, voorz. Middenst. Vereen, was al ingelicht en niet door mij. Er is geen woord van waar, dat ik dhr Vlessing heb ingelicht. Ik heb alleen de wensch uitgesproken, dat het gevolg van de ver laging een grooter stroomafname zou zijn. Dhr Dogger: Ik kreeg uit het verslag in de Texelsche Crt. de indruk, dat dhr Parlevliet aan dhr Vlessing informaties had verstrekt. Weth. Parlevliet: In dat geval hoop ik, dat de krant mij rehabili teert. (Dit is volmaakt overbodig, daar ons verslag, tot de veronderstelling, dat weth. P. buiten zijn boekje was gegaan, geen aanleiding behoefde te geven. Red.) 10. Herziening stroomleveringstarieven van de N.V. T E M. Eerst wordt de straatverlichting aan de orde gesteld, (zie vorig nr.) Dhr Henkes: Het voorstel beter ver lichting voor hetzelfde geld heeft onze instemming, maar we zouden gaarne meer lantaarns willen zien. Een enkele lantaarn' o.m. die bij K.Duinker, te Oudeschild, mag wel op gunstiger plaats worden ge zet. Dhr De Graaf: Ik juich het voor stel ook toe. Hoe staat het met het ge maal van Eierland? Als de T.E.M. wat voordeelig aanbiedt, is er kans op electr. bemaling. Voorz. kan deze vraag in het S fV GROOTE j J RAADSEL. nOHHMH&IHIIM Kom, ga zitten, mijnheer Harvey, zei Endell. 't Is hier wel wat nauw, maar u bent geen kolos. O, ik vind deze huisjes allerliefst, antwoordde Harvey. Nietwaar? vroeg Val. De ruimte is een beetje beperkt, zooals mijnheer Endell opmerkt, maar aangezien u me van mijn eigen huis beroofd hebt, zie ik me ge noodzaakt hier te wonen. Beroofd, juffrouw Prentice? echo'de hij, quasie ontzet, en hij trok zijn donkere wenkbrauwen op. Dat is geen erg aange naam antwoord om de situatie te be schrijven. De situatie zelf is nauwelijks erg aangenaam, wel, mijnheer Harvey? Op dat oogenblik kwam juffrouw Far- low een kopje brengen, waarna ze zich bescheiden weer terugtrok. Dank u, 2ei Harvey, het kopje, dat Val voor hem ingeschonken had, aan nemend. Hij rperde heftig het lepeltje er in rond. Ze sloegen hem gade, wachtend dat hij zou zeggen, waarvoor hij gekomen was. Hoewel hij zoo beleefd glimlachte, was er vanmorgen iets onmiskenbaar-drei gends in zijn houding. Ze behoefden niet lang te wachten. A propos, juffrouw Prentice, zei hij, zijn hand in zijn zak stekend, ik moet u een verloren bezitting teruggeven. Geluk kig staan uw initialen er op, anders zou ik mijn hoofd gebroken hebben met het vraagstuk, aan wie dit behoorde. D liet het gisterenavond in de „Duizend Den nen" achter. Hij sprak op volmaakt natuurlijke toon, en Val nam de zakdoek van hem aan zonder dat haar vingers trilden. O, dank u wel, zei ze. Erg vriendelijk van u, om me dat zelf terug te komen brengen. Ze dronk met kleine teugjes haar kop koffie leeg. Harvey bleef in de zijne roeren. Ik vermoed, dat eenig commentaar onvermij delijk is, merkt hij op. 'U liet de zakdoek gisteravond in de „Duizend Den nen" achter, juffrouw Prentice. Ik zou wel graag willen weten, hoe u binnen bent gekomen. Dat was de vraag, waar Endell op ge- openbaar niet beantwoorden. Dhr Le ber vindt het wel goed, dat op kruispun ten te den Burg de lampen versterkt wor den. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. o Hierna komt in behandeling het voor stel tot tariefverlaging, (zie uitvoerig in vorig nr.) Dhr Leber vindt groote winsten mis plaatst en gaat met het voorstel accoora. Echter meent hij er uit te moeten op maken, dat van electrificatie van Eier land voorloopigniets komen zal. Voorz.: Dit is niet juist. Er wordt aan gewerkt, na de vergadering kunnen we wel laten zien hoever we hiermee staan. Weth. Parlevliet hoopt, dat de stroomafname zoo zal toenemen, dat de'T.E.M. volgend jaar weer verlagen kan. Wie één lichtpunt wenscht, behoeft maar f 18 voor een heel jaar te betalen. Dhr S.Keijzer vindt 7.75 pet. dividend te veel. Voorz.: De bedoeling is het aandeelenkapitaal zoo spoedig mogelijk te kunnen aflossen. Op verzoek licht secr. Jonker nader toe: Wij lossen f 1600 meer af dan we van de TEM ontvangen. In 23 a 25 jaar hebben we het bedrag van f50.000 afgelost zon der dat het de gemeente feitelijk iets heeft gekost. Dhr Henkes: De nieuwe ta rieven zijn berekend op groote afname. Ik zou de TEM in overweging geven een toonkamer in te richten en demonstraties te geven met electr. apparaten. Voorz.: De TEM krijgt dan moeilijkheden met de handel. Dhr Henkes: De TEM moet alleen maar demonstreenen en advies ge ven. Dhr Bruin vraagt spoedige invoe ring van de tarieven. Voorz. deelt mee, dat de bedoeling is, ze te doen ingaan 1 Jan. 1.1. De nieuwe tarieven worden worden goedgekeurd z.h.st. 11. Winkelsluiting. Voorgestelde regeling wordt zonder eenige discussie aangenomen, z.h.st. De minister maakte bezwaar tegen de ge meente-verordening van 23 Juni 1.1. Te den Burg en de Koog zullen in de zomer maanden Zondags op bepaalde uren win kels in foto-artikelen uitsluitend voor deze artikelen geopend mogen zijn. (We zul len de volledige tekst nog publiceeren)., RONDVRAAG. TOEVLUCHT VOOR ONBEHUISDEN. Dhr Bruin vraagt of er niet wat kan worden opgeknapt aan het toevlucht voor onbehuisden. Met vorst kunnen de men- schen er wel bevriezen. Zolder en portaal ontbreken. Nu zijn het wel geen norma'le hienschen, die er wonen, maar het zijn toch menschen. Voorz.: Dat moest bij de begrooting behandeld worden. Dhr Kikkert: In vroeger jaren was de taktiek,, dat toevlucht zoo weinig mogelijk aan trekkelijk maken. Als je er een aardig villa'tje van maakt, komen er meer ge gadigden. Weth. Parlevliet: We moes ten er toch wat aan doen. Dhr Leber: Wat meer licht mag er wel komen. Dhr Kikkert: De riiitjes zaten zoo hoog, dat je niet kon uitkijken, als je aan tafel zat. Destijds is dat expres zoo gemaakt. KEURLOON. Dhr Bruin vraagt, waarom het keurloon voor koeien te Oudeschild hooger is dan te den Burg. Weth. Vlaming deelt mee, dat dit zit in de reis, welke de vee arts moet maken. TE WEINIG TIJD. Dhr Henkes vraagt, onderwerpen, waar over zoo kort voor de raad prae-advies wordt verstrekt, niet meer in behandeling te willen nemen. Voorz.: Dat moesten moesten we dan ook doen met adressen, die we zoo kort voor de raad ontvangen, zooals b.v. dat van afd. Texel S.Ü.A.P. Dhr Henkes: Dit was maar een ad- haesie-betuiging. VOETPAD SCHILDEREIND. Dhr Kikkert brengt de stukjes grond, wacht had. Hij liet Val geen tijd om te antwoorden, maar lachte en zei: Kunt u het niet raden? De mensahen komen gewoonlijk huizen binnen door de deur, is 't niet? Juffrouw Prentice bezat begrijpelijkerwijze nog een sleutel van haar huis. Harvey knikte koel. Schijnbaar verliep het onderhoud zóó kalm, dat het even goed over het weer of over onschuldige dorpsnieuwtjes had kunnen handelen. Ja, dat dacht ik al. Maar de vraag blijft nu maar: waarom? Wij wenschten te weten, wat u met het huis van plan was, zei Val. En we wilden de geest zien, viel Endell in, met een boosaardig glimlachje. Ik ben bang, dat ik hem leelijk aan het niezen gemaakt heb met mijn tabaksstof. Harvey wierp hem 'een snelle, woe dende blik, maar hij glimlachte en knikte en haalde zijn schouders op. Ik vrees, dat u de draak met mij steekt. Ik zei u reeds, dat ik nooit een spook gezien had. Ik houd die heele ge schiedenis voor dorpskletspraat. Als u het gezien hebt en 't aan 't niezen hebt ge maakt, vermoed ik, dat de spiritistische pers groot belang zou stellen in dat be richt. Het zou voor u natuurlijk onmoge- aan het Schildereind, betaald door de respectievelijke bewoners mét het doel, daar een „trottoir" (doorloopend voet pad) te bekomen, op de proppen en vraagt aan deze kwestie eindelijk nu eens een eind te maken. CRISIS-COMITE GEEN ■GEMEENTEZAAK. Dhr De Graaf viel het op, dat op een lijst van arbeiders, hem als lid crisis-co mité toegezonden, geen visschers voor komen. Weth. Parlevliet antwoordt, dat deze kwestie buiten het gemeentebestuur omgaat. VEILIGHEID VOOR ALLES. Dhr Dros wijst op de gevaarlijke bocht bij Waalenburg, bij gladheid vooral. Hij zou er dan zand willen doen strooien. Voorz.: Het heeft onze aandacht, maar zoo zijn er meer bochten. AUTOBUSVERKEER. Dhr Leber: In Juli loopt het contract met dhr Reuvers af. Ik zou willen wijzen op Z.-Eierland en een deel van Waalen burg, waar minstens 9 gezinnen wonen, die ook wel van de autobus gebruik zou den willen maken. Ze zijn nu er van ver stoken. NOG EENS: HET TOEVLUCHT. Weth. Vlaming wijst er nog op, dat er een nieuwe vloer gelegd is en dat de ra men verbeterd zijn. Over een portaal heeft de huurder niet gesproken. En zelf heeft hij ook niets van die aard gemaakt. Dhr Kikkert levert wel vernietigende cri- tiek op BenW, maar je moet weten hoe de zaak zit. Dhr Kikkert: Dat hoeft u zich niet aan te trekken. Het gebeurde voor u wethouder was. Hierna volgt sluiting. Het is dan plm. half zes. 0 Duizend-en-een artikelen, veel te 9 veel om door een opsomming 9 er eenig idee van de geven. 9 9 Talens' verfdoozen, gifvrij 24 c. 9 Prentenboeken 2 ct. 9 9 Schooletuis, diverse soorten 30 Zelf-Drukkerijtjes 20 ct. 9 Houten vloeidrukkers 60 ct. 9 9 Luxe penhouders 6 ct. Een penteekeni-ng van Sjoerd Ku- 9 9 perus, naar keuze, met maand- 9 kalender, 33 ct. 9 9 Een houtsnede van prof. Aarts of 9 9 Klapmeyer, naar keus, met 9 maandkalender 63 ct. 9 9 Een schoolpasser, compl. 18 ct. 9 9 Potloodslijpers 6-7-10-15 c. enz. Een keurig foto-albumpje 30 c. 9 Honderd fotohoekjes voor 7 ct. De nieuwste Daan Hoeksema- 9 Puzzle. Uren genot 15 ct. 9 9 Daan Hoeksema's werpspelen, 9 op zwaar karton, met ringen, 9 9 pijl of sohijven (uitknippen en 9 opbouwen) 10 ct. 9 9 Portretlijstjes, briefkaart 15 c. f 9 Luxe vulpotlooden, 25 ct. 9 9 Mooie zakschaartjes 40 ct. 9 9 Briefopeners 12 ct. 9 9 Heerenportemonnaies 34 ct. 9 9 Keurige doos luxe post 34 ct. 9 9 Luxe zakportefeuille en 9 9 portemonnaie in doos 135 c. ALLES is goedkoop in 9 9 lijk zijn geweest dat niezen te hooren, mijnheer Harvey, zei Val, die zich koste lijk amuseerde. Ik vermoed, dat u uw eigen woorden niet verstaan kon, met al dat gehamer, wel? Ja, 't was een vreeselijke herrie, hè? zei Harvey luchtig. Ik was met een paar vrienden een radio-installatie aan 't maken Een radio-installatie! viel Val woe dend uit. Hoe lang zult u die bespottelijke comedie nog volhouden, mijnheer Harvey? U was de betimmering in mijn huis aan 't vernielen en de vloeren aan 't opbreken. Harvey had reeds bewezen, dat hij een goed acteur was en nu leverde hij daar- nieuw bewijs. Niemand kon er meer ver wonderd en gegriefd uitgezien hebben dan hij, toen hij zijn kopje met een smak op tafel zette en Val aanstaarde. Betimmering vloeren? bracht hij verbijsterend uit. Hoe komt u op dat idee, juffrouw Prentice Heel eenvoudig: doordat ik het u vannacht zag doen, toen ik in huis was. Hij sloeg zich met de handen op de knieën, wierp zijn hoofd achterover en lachte. U moet het huis in uw slaap bezocht hebben, juffrouw Prentice. U hebt vast en zeker gedroomd, dat u de vloeren op gebroken zag. Met andere woorden: ik lieg, zei Val heftig. Endell stak een cigarette op, leunde achterover in zijn stoel en sloeg genietend beide partijen gade. We zullen er niet over kibbelen, zei Harvey. Natuurlijk wil ik zooiets vol strekt niet imsinueeren. Maar aangezien het vaststaat, dat er geen vloeren en be timmeringen opgebroken zijn, volgt daar uit, dat u 't zich op de een of andere ma nier moet verbeeld hebben. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 4