TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten OPROEP TEXELS CRISIS-COMITÉ. De verdeeling van het Sehapenpotje. Woensdag 8 Februari 1933. GYMNASTIEKUITVOERING O.K.K. Met groote voldoening mag de Helder- sche Gymnastiekvereen. „Oefening kweekt kunst", welke Zaterdag in hotel Texel on der de eminente leiding van de heer J. F. van Loo een propaganda-avond gaf, op haar werk terugzien. De zaal was vrijwel geheel bezet en de gansche avond, inclusief het bal, dat op de uitvoering volgde, kenmerkte zich door een prettige geest, een sfeer van opgewektheid, van kameraad schap. Doch wat de meeste reden tot blijd schap geeft is het feit, dat de avond tot het beoogde doel heeft geleid. Met frissche moed en hernieuwde kracht zal hier weder om de gymnastiek beoefend worden, Gym- nastiek-ver. „Texel" is niet dood, al zijn de teekenen van leven maar schaarsch. Waar leven is, is hoop. De vonkjes van animo en enthousiasme, nog verborgen onder ascli- lagen van lauwheid en laksheid, van onver schilligheid en gebrek aan „fut", aan „pit" zijn geducht aangewakkerd en geven reeds het aanzijn aan een vuurtje, welks knap pen en knetteren je als muziek in de ooren klinkt. Het zal ons een genoegen zijn mee te mogen helpen om dat vuurtje brandende te houden. Laat ieder, die voor sport ge voelt, voor gymnastiek in het biezonder, het zich tot taak stellen hieraan mee te werken. Zoo, dat moest ons eerst van het hart. Laat ons nu bij het begin beginnen, bij de openingsrede van de heer Winter, waarn. voorz. van O.K.K. Hij sprak als volgt Dames en Heeren, het is mij een bijzon der voorrecht U het welkom te mogen toe roepen. Propaganda maken op Texel sluit niet in, dat men hier onbekend is met de lichamelijke opvoeding, integendeel. Het is in Maart a. s. 26 jaar geleden, dat O K. K. te Den Helder haar 25-jarig bestaan vierde en het was bij die gelegenheid, dat ver schillende G.Vereen, haar medewerking verleenden. Ook een Texelsche G.V., welke toen reeds een Dames afdeeling onder haar afdeelingen telde. Het optreden van die Texelsche dames heeft tot gevolg gehad, dat ook O.K.K. een damesafdeeling op richtte. Ik wil hiermede aantoonen, dat O.K.K. hier niet komt, om Texel iets te leeren, doch dat het 26 jaar geleden Texel was. dat O.K.K. iets leerde. Ons doel is alleen de turnzaak hier weer nieuw leven in te blazen. Er wordt hier individueel nog wel geturnd, maar de lichamelijke opvoe ding van de jeugd is daarmede niet ge diend. Dat kan alleen bereikt worden in een gezond opgezette G.V. Wij hopen dan ook van harte, dat deze avond de oprich ting van een nieuwe zustervereeniging tot gevolg moge hebben, welke de jeugd ten goede komt, want Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Ik mag vertrouwen dat ook de overheid van Texel belang stelt in de lichamelijke opvoeding der jeugd. Mis schien, dat eens de tijd zal komen, dat men hier over een goed ingericht gymnastiek lokaal zal kunnen beschikken. Spr. eindigt met dank te brengen voor de betoonde belangstelling, vooral met dank aan de heer G. Michels en andere coinité- leden voor hun initiatief en voorbereidend werk en alle anderen, die door het ver kenen van huisvesting, programmaverkoop medewerking verleenden. Hierna werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. We zullen de 12 nummers niet afzonderlijk bespreken. Het was, een propaganda- avond en we kunnen ons bepalen tot het geven van een totaal indruk. Deze was ongetwijfeld een zeer gunstige. De dames en heeren hebben verdienstelijk werk ge leverd. De heer Van Loo mag o.i. tevre den zijn, al zal het hem gespeten hebben, dat eenige van zijn beste heeren-leden absoluut verhinderd waren naar Texel te komen. Vandaar wellicht, dat de da- mes-afdeeling deze avond de kroon spande. We hebben ze met veel belang stelling gevolgd, de oefeningen met hal ters en knotsen van de dames en staaf- oefeningen van de heeren. We zagen keu rig werk op paard en op brug. Eenige le den muntten biezonder uit. Het was ver heugend te constateeren, waartoe je het bij goede training en krachtige, degelijke leiding kunt brengen. De vrije oefeningen werden vlot, vrijwel zonder hapering af gewerkt. Geloof maar, dat zoo iets veel tijd en studie kost. Vooral het slotnum mer, „Rhythmische oefeningen", dat goed tot zijn recht kwam, zal veel opoffering hebben vereischt. Hulde, veel hulde, aan de wakkere „baas" J. F. van Loo, die deze avond zooveel nieuwe lauweren oogstte. Het was een reuze-avond, van A tot Z. Een deel van 'het succes komit ook toe aan de Heldersche Jazz Band onder leiding van de heer A. P. Vlam, die de nummers zoo goed begeleidde en tot de feeststemming veel bijdroeg. Ter afwisseling speelde, de heer L. F. van Loo, een neef van de leider, „Traü- merei" van Schumann, „Humoresque" van Aten schrijft ons namens bovengenoemd Comité Het plaatselijk crisis-comité bestaat on geveer een jaar. De opzet was indertijd om bijtijds regelmatig gelden in te za melen teneinde voor zoover directe hulpverleening niet noodig was, te zij ner tijd lien, die door de crisis in finan- cieele moeilijkheden mochten komen te verkeeren, eenigermate tegemoet te ko men, zij het danook slechts in hun dage- lijksehe gezinsbehoeften, als de middelen niet mochten toelaten verder te gaan. ELKE DAG EEN HALVE STUIVER. In een oproep in de plaatselijke pers werd een klein rekensommetje gemaakt. Het kwam hierop neer, dat wanneer een vierde deel der bevolking dezer gemeente gemiddeld, dus de een iets meer, de ander iets minder dagelijks 2'/» ct. offerde, in de tijd van een jaar ongeveer T 20.000 bijeen gebracht zou zijn. Wat zou het mooi geweest zijn, als dit eens werke lijkheid geworden was. En wat was het resultaat? Zeer velen hebben gemeend aan de oproep niet te moeten voldoen, meestal uit overweging, dat de nood op Texel nog zoo erg niet was, met het gevolg, dat door een betrek kelijk gering aantal ingezetenen een be drag van f3350 gegeven is. Hiervan kon voor de kwade dag niet veel op zij wor den gelegd. Daarvoor werd reeds te dik wijls een beroep op ons comité gedaan. WAT BESTEED WERD. Er werd besteed: Aan houders van kleine bedrijven f532; Gereedschappen en laarzen f226; Ver plaatsingskosten van werkloozen f40; Re genverlet voor werkloozen f157; Verhuis kosten voor werkloozen, die elders werk konden krijgen 'f40; Kleeding, brandstof fen en diverse andere uitkeeringen f350; Nationaal Crisis-Comité f334. Dit laatste bedrag is gedeeltijk terug ontvangen aan kunstmest, terwijl thans 'n bedrag in uitzicht is gesteld voor klee ding, e.d. Thans is ongeveer f1000 gereserveerd om te worden uitgekeerd aan de arbeiders en visschers, die tot dusverre buiten de. werkverschaffing zijn gebleven, doch door de vorst ongeveer drie weken zonder in komsten zijn geweest, en juist, omdat zij Dvorack en „Largo" van Handel. Ver dienstelijk spel van een nog jeugdige violist. No. 2 kon ons het best voldoen. Het bal was echt gezellig, maar daar de Band zich op het tooneel had opgesteld, kwam de muziek niet zoo goed tot haar recht. Aan het slot van het officieel gedeelte bracht de heer Winter nogmaals dank aan allen, die hadden bijgedragen tot het succes van deze avond. Tevens maakte hij gebruik van de gelegenheid om S.V. Texel te danken voor de steun, vorig jaar aan; het bouwfonds voor het eigen O.K.K - gebouw verleend. De heer Kiljan, directeur G.V. „Texel" bracht hierna dank aan O.K.K. voor haar moeite. Hij herinnerde aan de mooie avonden, welke G.V. Texel destijds gaf en hoopte het gymnastiekleven weer in goede banen te kunnen leiden. Namens een groep trouwe Texelsche gymnasiasten bood vervolgens mej. Bea Lap directeur Van Loo een fraai opgemaakte bloemen mand aam. De lieer Van Loo bracht hiervoor har telijk dank. Hij wekte op met vereende krachten de ingetreden inzinking in het leven van G.V. Texel te overwinnen; hij bracht eveneens de goede avonden in her innering, welke hier gegeven werden en eindigde met de verzekering, dat Texel zoo noodig steeds op hem en O.K.K. zou kunnen rekenen (luid applaus). Hierna sloot de heer Winter met dank voor de belangstelling en de wensch, dat O.K.K. niet vergeefs opgetreden zou zijn. Spoedvergadering L.T.B. in „de Zwaan". Tegen acht uur opende Zaterdagavond de heer C. de Wit, voorz. L.T.B. afd. Texel met een woord van welkom en de Chr. groet. Spr. zette in het kort het doel van deze spoedvergadering uiteen. Ze werd be legd naar aanleiding van het bericht in de Tex. Courant, dat het Kon. Ned. Landbouw- comité ten aanzien van de Steun aan de Schapenhouderij het voorstel van de heer Govers vrijwel ongewijzigd had aangenomen tot verdeeling van het zg. schapenpotje. Het voorstel om voor 6 schapen per HA wel een extra toeslag te geven en bv voor 5 schapen niet, werd een groote onbillijk heid geacht. Veehouders, die op zandgrond boeren, kunnen immers geen 6 schapen hierop houden. Tevens hebben die uit de aard van hun lichte grond geen kans op andere vergoeding. Wordt voorstel Govers aangenomen, dan zal Texel zeker achter staan bij andere plaatsen. Overal is ver langend naar de uitslag der bestemming uitgezien. Vele voorstellen werden gedaan, heel wat werd er geschreven om het daar heen te leiden, dat vooral de fokkers de steun zouden krijgen. Gemeend werd, dat in de eerste plaats alle Texelsche fokkers voor de extra toeslag in aanmerking kwa men. Waar Texel het fokcentrum is van het „Vleeschschaap" en omreden daardoor het „potje" is ontstaan, lijdt het geen twijfel, zich buiten de werkverschaffing hebben weten te houden, van gemeentewege geen uitkeering kunnen bekomen. Dat ook voor deze menschen iets gedaan moet worden, zult u toch met ons eens zijn. MEER HULP VEREISCHT. Doch niet alleen onder deze groepen der bevolking is hulp noodig. Er zijn nog zooveel andere gezinnen, waar het verleenen van eenige steun hoogst ge- wenscht moet worden genoemd en die op andere wijze van alle hulp verstoken blij ven. Wij denken hier inzonderheid aan de talrijke houders van kleine bedrijfjes, van wie er zoovelen in moeilijkheden ver keeren. De middelen van ons Comité zijn echter te eenenmale ontoereikend orn aan deze menschen eenige verlichting te bren gen. Ons Comité heeft, zooals u uit het bovenstaande kunt afleiden nog slechts een klein bedrag ter beschikking, terwijl de periodieke giften, die thans nog bin nenkomen zijn geslonken tot ongeveer f160 per maand. Wij zijn daarom zoo vrij thans ander maal een beroep te doen op het saam- hoorigheidsgevoel van de Texelaars. Aan de huizen van lien, die niet tot weder opzegging een periodieke bijdrage ver leenen, zal wekelijks met bussen worden gecollecteerd. Inzonderheid richten wij ons echter tot hen, die zich destijds voorloo- pig onzijdig meenden te moeten houden, ot slechts in beperkte mate hebben bij gedragen, doch te kennen gaven hun daadwerkelijke steun te zullen verleenen, of verhoogen, als de tijd daar was. Deze tijd is NU aangebroken. Wij hopen, dat u ons niet zult teleur stellen. Bij voomaai zeggen wij u daar voor vriendelijk dank. Gelieve 'het onderstaande ingevuld in te zenden bij het Crisis-Comité, geves tigd te den Burg, of bij een der sub- Comité's. De ondergeteekende is tot we- deropzegging bereid aan het Crisis- Comité te Texel een bijdrage te verleenen van fper w e e k (maand). Texel,Februari 1933. Naam Adres: of de fokker van het Tex. Schaap komt in de eerste plaats de toeslag toe. Vergeleken bij de weiders hebben de fokkers de ver liezen. Als de weider de eene week met verlies moet verkoopen, zorgt hij er wel voor, de volgende week voor veel minder in te koopen. De fokker echter moet eerst de kosten maken van voederen en fokken eer hij kan verkoopen en moet dan afwach ten, wat door hem wordt ontvangen. Er is door de heeren M. Kuip en A. Com mandeur, gaat spr. verder, veel gecorres pondeerd met Mr. v. Haasten, alg. Secr. v. d. R. K. Boerenbond, lid v. d. Commissie belast met de verdeeling der gelden, en met de heer Dekker, te Haarlem. Deze week hadden Kuip en Commandeur een persoon lijk onderhoud met hen. Zij hebben er veel voor gepleit het daarheen te leiden, dat de extra toeslag in de eerste plaats aan de Tex. fokkers zal komen. Mr. v. Haasten voelde daar ook wel iets voor. Ook wilde dhr v. Haasten nieuwe markten gaan openen. Naar Portugal waren Schapen ter markt gezonden. Gaf deze proef verlies, zou ook de steun daarvoor kunnen worden gebruikt Ook het voorstel „afmaken der lammeren" kwam ter sprake. Dit zou ook de markt kunnen verruimen. Bij geruchte is echter vernomen, dat laatstgenoemd voorstel niet zou worden aangenomen. Nït eenige besprekingen wordt besloten tezamen een motie in te dienen, waarin verzocht wordt met de wensohen van de Texelsche boenen, nader omschreven, re kening te willen houden, Die motie zou aan de z.g. Fransdhe commissie worden, gericht. Aangezien de vergadering van het Kon Ned. Landbouwcomité Woensdag (heden) plaats heeft, moet de noodige spoed worden betracht. Voorgesteld wordt, ook met het bestuur der H.M. van Landbouw afd. Texel een bespreking te houden, opdat dat inede adhaesip zou betuigen of een gelijk voorstel zou indienen. o MONSTERS. Naar aanleiding van een vraag over het nemen van monsters ant woordt de heer Commandeur, dat slechts één monster was genomen. Dit was echter niet officieel. Opgemerkt werd, dat er ken nis moet worden gegeven door de kooper als deze voeder koopt. Wil de koop geldig zijn, dan moet onder Alg. Handelsvoor- waarden zijn gekocht. Een monster is alleen officieel, wanneer het genomen wordt in pakhuis of uit schip en onder twee getuigen BELASTINGZAKEN. Door de heer C. Veeger wordt, naar aanleiding van een ge sprek dat hij had met de Inspecteur der be lastingen te den Helder, gevraagd, het daarheen te leiden, dat deze maandelijks een dag op Texel zitting zou houden. Het gebeurt vaak, dat er tien boeren op één dag naar den Helder moeten reizen. Soms moet men voor besprekingen van een kwartier een heele dag daar blijven. Veeger had ver nomen, dat als een verzoek werd ingediend namens zijn bond, dit veel kans zou hebben van slagen. Het bestuur zegde medewerkin toe. HET ORGAAN, leder lid der afd. hee recht op het gratis ontvangen van het or gaan „De Boerenstand". Op de vraag, of ieder lid dit blad ontvangt, wordt bevesti gend geantwoord. Hierna sluit de heer De Wit met dank voor de geanimeerde besprekingen de ver gadering met de Chr. Groet. Ze was be zocht door 30 gewone leden en 5 bestuurs leden. - L. SPORTNIEUWS. Voortaan training voor adsp.-leden 10 13 jaar Woensdagsavonds van 7—8.15 uur. Daarna voor ouderen. Uit ihet afgeloopen jaar. Aan het jaarverslag over 1932, door burgemeester Oort Zaterdag aan de Raad aangeboden, ontleenen We, dat eind Dcc. 1.1. 371 ingezetenen als werkloos stonden ingeschreven dat het aantal lichtafnemers van de T. E.M. toen 1292 bedroeg (1930: 1228) en het aantal krachtafnemers 89 (1930:75); dat het vermogen der motoren toen 370 p.k. bedroeg (1930: 279); dat het aantal verkochte K.W.U. dat jaar met 11,3 pet. steeg; dat burgemeester Oort constateert, dat er gebrek aan samenwerking is tusscben de dorpen ten opzichte van liet V.V.V. dat de burgemeester tevens constateert, dat de duinen aan de noordpunt van Texel meer en meer afnemen en dat men voor een doorbraak vreest bij het Eierlandsche Huis. (Wat zou er gebeuren om te bevor deren, dat die vrees voor een gevoel van, gerustheid plaats kan maken Red.) dat de ontginning door Staatsboschbe- heer op Texel in 1932 met 12 H.A. is uitgebreid en gebracht is op 443.8 H.A. dat de Texelsche visschersvloot steeg tot 92 vaartuigen: 46 zonder en 12 met motor, 29 roeibooten en 5 motorsloepen, en tenslotte, dat het Texelsche Museum zich ge regeld uitbreidt en een ruimer behuizing gewcnscht wordt. DE KOOG. Kinderpensicn .De Zilvermeeuw". Door architect L. Igesz wordt voor reke ning van de heer P. W. Daalder aanbe steed de bouw van een kinderpension aan het slag naar de Nederlanden alhier. Het zal twee groote zitkamers en 25 slaap kamers met 40 eenpersoonsbedden bevat ten. Het zal voorzien zijn van stroomend water en electrisch licht en het zal de be schikking krijgen over een groot speel terrein. Het pepsion zal de „Zilvermeeuw" heeten (zie adv.) De Badplaats breidt zich uit. In het afgeloopen jaar heeft onze bad plaats vrijwel geen uitbreiding ondergaan. Uit de laatste nummers van dit blad echter blijkt, dat het aantal pensions binnenkort weer met een tweetal zal worden vergroot. Meerdere plannen zijn weldra gereed, zoo dat de aanbesteding weldra volgen zal. Ook een paar villa's staan op het program ma, zoodat de Koog binnen afzienbare tijd een niet onbelangrijke uitbreiding zal onder gaan (Belanghebbenden maken we attent op de eerstvolgende nummers.) Uitslag aanbesteding. Door de heer L. Igesz, alhier, werd Za terdag aanbesteed de bouw van een pen sion met aanverwante werken. De uitslag was als volgt: Metselwerk: De Kort f6391; H. Koorn f6215; J. Trap f6114; L.Bruin f5920; G. Logman f6245; T. Witte f5333; W. A. Geus f6026. Timmerwerk: J.Drijver 5160; M. Blom f6900; Bakker en Koorn f5860. Lood, zink, sanitair: P. Oele f1314; N. de Graaf f1371; J. Agter f 1160. Schilderwerk: M. Boogaard, Koog f1073; C.Bremer f724. Electr. aanleg: Dros' Centrale f 199.50; R. Daalder f 198.50; Gebr. Dros f177; A. Knopperts f209. Metsel- en Timmerwerk: J. Daalder f11840; H. Daalder f10500. Gunning nog niet geschied. Officieel veilingsberiöht der Coop. P.T V. „Texel". De prijs der eieren was Maandag plm. 15 ct per 100 lager dan vorige week. De gemiddelde prijs per Kg was vanaf 60 tot 63 ct. Door de vorst is de aanvoer sindsvorige week nog aanzienlijk terug- geloopen. Tegen deze prijzen vinden de eieren voor het buitenland goede afzet. Ze zullen in de loop dezer week nog wel oploopen. Het lag in onze bedoeling in ons num mer van heden het volledig plan-Govers op te nemen in aansluiting op ons voor- loopig bericht omtrent de verdeeling van het „schapenpotje", dat in ons blad van Zaterdag verscheen. Evenwel blijkt de grondslag een belang-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5