Faillissementen. De toekomst van Texels visscherij. Gemengd Nieuws A D V RT E N TÏËN MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie- en Incasso- s Bureau voor den Middenstand, s opgericht 1864, biedt u in deze M tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- jj§ uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, g= wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. §j NV. PROVINCIAAL BELANG 1 |S Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C. 1 Voor Middenst. Federaties en Bonden s =j kan een speciale overeenkomst getrof- gfen worden ten behoeve hunner leden HIHlllllllHlllIHlIHIIIIimilllHllimilimillHlllIHIIIIIIUIIIIIIlUlltllllIl De heer J. Henkes, te Oudeschild, schrijft ons: Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw blad van 4 Febr., van de lieer B. J. Gelder, directeur der N.V. Zeegras» Industrie te Amsterdam, het volgende: De Iheer G. doet het voorkomen, of on- dergeteekende slechts critiek wil uitoefe- nen op de rede van de voorz. van de; Kamer van Koophandel. Niets is minder waar, maar een feit is, dat de Texelsche vissöhers op het oogenblik, wat het gar- nalenbedrijf betreft, tot opleggen ge doemd zijn. Ik heb mijn vaste meening tegenover die van de voorz. van de K.v. K. .gezet, en nu schrijft de heer G. over de toekomstmogelijkheden der visscherij in het district den Helder. Wat de toe komst zal geven, kan door mij niet be paald worden, maar toch ook niet door de heer G., maar nu kom ik tot waar het in werkelijkheid om gaat: de schade, die volgens mijn volle overtuiging is aange richt door de afsluitdijk van de Zuider zee. Daar tot heden de Texelsche vis- schers en zeegrasvisschers niet in de Zuiderzeesteunvvet zijn opgenomen, wil len we trachten, dit alsnog te bewerken.. Nu had ik toch minstens van de heer G. venvacht, indien hij van de veronder stelling uitgaat, dat de voorz. van de K-, V.K. mij niet zal beantwoorden, dat de heer G. als visscherij-specialist dit gedaan had. Nu schrijft G.: Zonder aan de ver diensten van Henkes tekort te doen, moet ik opmerken, dat men aan den Helder .een bneedere kijk op de zaak heeft". De feiten echter, die ik heb genoemd, kun nen niet weerlegd worden, door niemand: Paling en bot aan de binnenkant veel, aan de buitenkant niets. Wat de ganna- nalen betreft, kon ik in mijn vorig schrij ven geen zekerheid geven, maar die ze kerheid is er thans. Er zijn op heden in het IJssehmeer bij de dijk groote gar nalen te vangen. Dit is geen critiek, het zijn zuivere feiten, die niet zijn te weer leggen. Nu schrijft de heer G. wel: „Elders zijn de vangsten over het algemeen ook slecht". Dit is echter geen vreemd ver schijnsel. Dit is de laatste jaren steeds, zoo geweest, daar als regel ook visschers uit Stellendam, Ouddorp en meerdere plaatsen in de winter hun bedrijf op Texelstroom kwamen uitoefenen. Wat aangaat de critiek, die volgens de heer G. door mij is uitgeoefend, op het werk, in den Helder geschied tot verkrijging van betere afzet van garnalen: Ik wil voorop stellen, dat ik ten volle waardeer, wat de heer De Boer en anderen hebben gepresteerd. Ik heb in mijn schrijven al leen de onmogelijkheid aangetoond voor de Texelsche visschers om hier gebruik van te maken. Om al de genoemde redenen heb ben wij de handen uit de mouw gestoken ter verkrijging van het recht, waarop wij aanspraak meenen te kunnen maken. Of de heer G. hier op Texel al op heeft gewezen, doet niets ter zake. Wij moeten met feiten kunnen aantoonen, dat de af sluitdijk ons schade berokkent. Die feiten zijn op het oogenblik aanwezig. Anders zou het zijn: „Zij huilen, eer zij geslagen worden". R.K. TOONEELVEREEN. I.L.B. Toomeelspel „Wantrouwen". Wanneer een amateur-tooneelvereen. met een dramatisch stuk of met een toomeel spel („een lach, maar ook een traan") op de proppen komt, pakt dat als regel niet goed uit. Het stelt immers de spelers vrij Ihooge eiscben. Zij moeten zich ge heel en ganschelijk in de opeenvolgende situaties kunnen verplaatsen op straffe van een finale mislukking. En dat is een niet geringe taak. Vandaar, dat het meestal kluchten en blijspelletjes zijn, waartoe zich de meeste dilettant-tooneelclubs moe ten bepalen, omdat men minder moeite heeft vroolijkheid, opgeruimdheid, dolle vreugd, geestigheid, enz. uit te beelden, (dus .meer kans van slagen heeft, dan „de ernst des levens", waarbij een zwakke broeder (zuster) in de tooneelkunst zich licht belachelijk maakt, de gansche stem ming bederft en zoo het „toomeelspel" te water doet vallen. Waarom deze inleiding? Om „I.L.B" een extra pluimpje toe te kennen voor de uitnemende wijze, waarop zij Woensdag in „de Zwaan" het toomeelspel „Wan trouwen" heeft opgevoerd. Alles ging op „rolletjes", de keus van het stuk was te loven, de rolverdeelimg knap uitge voerd. Er bleek goed te zijn gestudeerd en van de aankleeding van het tooneel was als steeds veel werk gemaakt. Het feit, dat twee personen ieder twee rollen hebben moeten vervullen, deed wel eenige afbreuk, maar men kan natuurlijk slechts roeien met de riemen die beschik baar zijn. Totaalindruk zeer gunstig. „I. L.B." moest zoo'n stuk in .een groote zaal, tot de laatste stoel bezet, kunnen opvoeren. Ze verdient dat o.i. volkomen. We geven thans een kort overzicht van de inhoud met vermelding van de namen der medewerkenden: Herman ter Horst (G.J.Logman), eige naar eener goed rendeerende fabriek, dreigt door verwoede speculatie aan lager wal te raken. Aanvankelijk houdt hij zijn vrouw Marie (Rie Dernison) en zijn dochter Paula (Lies du Porto) hiervan onkundig, doch Mr. Hein Verbeek (H. Zijm), die aan Ter Horst, zijn pleegvader, zijn goede positie te danken heeft, be weegt hem er toe Marie met zijn misstap bekend te maken. Ter Horst nam reeds hypotheek op zijn fabriek ten wilnu tradhten op de huishouding zooveel mo gelijk te bezuinigen. Wanneer op zekere dag echter brand uitbreekt, verdenkt zijn vrouw hein van brandstichting, welk ver- (moeden ook bij assurantie en politie rijst bij het onderzoek, daar Ter Horst alle schijn tegen zich heeft. Eenige minutetn tevoren had hij de fabriek immers nog bezocht, terwijl de brandpolis voor kort verhoogd was en de voorraadstaten niet met de werkelijkheid sohenen te kloppen. Twee personen slechts waren er, die een onwankelbaar vertrouwen hielden in de zwaar getroffen man. Dat waren zijn dochter Paula en Mr. Verbeek. Paula valt haar moeder hard, omdat zij aan de on schuld van vader twijfelen durft, maar is ook niet bekend met wat aan de brand vooraf is gegaan. Haar verloofde, Dolf (H.C.A. Kievits) is er bij tegenwoordig wanneer Imsp. van Politie Bootsma (Jb. de Graaf, die ook de rol van assuradeur speelt) Ter Horst uitnoodigt zich ter zake van vermoede kwaadwilligheid op het politiebureau te willen verantwoorden. Ook Dolf schijnt wantrouwen tegenover zijn a.s. schoonvader op te vatten, hetgeen Paula aanleiding geeft met hem totaal te breken. Gelukkig neemt de zaak een gun stige wending. In een dronken bui ver klaart Hendriks (Cor Bakker), eerder werkzaam bij Ter Horst, dodh wegens wangedrag ontslagen, de brand te hebben gestidht. Bij onderzoek blijkt dit inder daad het geval te zijn geweest en het re sultaat is, dat Ter Horst in eer wordt hersteld, dat hij zijn vrouw vergiffenis schenkt en dat Paula zich met Mr. Ver beek gaat verloven. De rol van kantoor- looper Van Dingen, die de dader aan bracht, werd door Jb.Gomes goed gespeeld, die van fabrieksjongen Kees door Jb. van Heerwaarden Hz., van tweede assu radeur Ant. v. Heerwaarden, van recher cheur Cor Bakker. De vier dames hebben uitstekend spel gegeven, maar Lies du Porto vooral heb ben we bewonderd. Het slot van het tweede bedrijf, waarin vader door de po litie van huis wordt gehaald, spande de kroon. Het maakte diepe indruk. Rie Der nison verdient ook speciale vermelding. Van de beenen gaven G. J. Logman en H Kievits zeer verdienstelijk spel. De tafe- reelen Ter Horst, Marie en Paula en tus sChen Paula en Dolf werden zeer na tuurlijk weergegeven. Het spel van H.Zijm verdient waardeering. Komisch waren de scènes waarin de beide -dienstboden op traden, de stijf-degelijke, onder-danige Stijntje (Corrie Gomes) en de speelsohe, vrijpostige Greta (Hiske Ran) en het tafereel, waarin Greta de stakkerige Van Dingen in de maling neemt. Hendriks en beide assuradeuren werden knap ten too neele gevoerd. Ook de politie-man Boots ma. Kees was een guitige baas, die het hiet zijn streken Stijntje wat moeilijk maakte. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat de heer Kievits -de bijeenkomst opende en sloot en dat de zaal vrij goed bezet was. De heeren Boom verleenden muzi kale medewerking. Donderdag had de opvoering ten tweeden male plaats. TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK. „Het Tex-elsch Schapenstamboek in Noord-Holland" vergadert Maandag 20 Februari in „de Zwaan". De agenda vermeldt o.m. Jaarverslag, Rekening en verantwoor ding en Verkiezing van twee bestuursle den, wegens periodieke aftreding van K. Bregman Jz. en P. Wijdenes Cz. (Aanbe veling: D. Schoenmaker en C. Stapel Pz.; G. Blokker en D. Schoen). De heer E. Dz. Govers, voorz., zal spre ken over wat ons de tegenwoordige Schapenvleesch-export leert. DE KOOG. Bouw Zomerwoning. Voor mej. J. M. Groenewold, den Burg, zal de bouw van een zomerwoning alhier worden aanbesteed. Zie adv. in dit nummer. Uit de dagbladen van Woensdag: DE MUITERIJ. Vliegtuigen hebben de haven van Tandjong Priok verlaten met geheime orders. In een onderhoud had een marine-autoriteit te Batavia meege deeld, dat men tegen het muiterschip zal optreden zooals dat behoort. Zoo noodig wordt tot de ernstigste maatregelen over gegaan. De vliegtuigen zijn voorzien van bom men. Men zal zich door de aanwezigheid van Europeesche officieren aan boord van „De Zeven Provinciën" niet laten weer houden met geweld tegen het schip op te treden. De bemanning van het muiterschip wis selde telegrammen met de achtervolgers. De telegrammen waren onderteekend met „Europeesche en inlandsche bemanning". Hieruit zou dus kunnen blijken, dat er ook Europeesche muiters aan boord zijn. Ze kerheid daaromtrent bestaat niet. In tele grammen werd de „Aldebaran" gewaar schuwd op groote afstand te blijven, daar anders zal worden geschoten. De muiters varen met een snelheid van zeven knoopen (het schip kan 15 loopen,). Het eskader, dat onder commandant Van Duim, „De Zeven Provinciën" tege moet vaart, is op weg naar Tandjong- Priok. De „Deli Courant" meldt, dat de inspecteur van politie J. Vermeer te Koetaradja Zaterdagavond 7 uur dertig een WAARSCHUWING kreeg, dat de schepelingen met de „De Zeven Provin ciën" zouden wegvaren, zoodra de com mandant en de officieren op de sociëteit zouden zijn. Vermeer waarschuwde de assistent-resident van Groot-Atj-eh die het bericht onmiddellijk doorgaf aan de com mandant van „De Zeven Provinciën" Ei kenboom. Laatstgenoemde heeft het be richt blijkbaar als een mop beschouwd, zoodat Vermeer ALLEEN op de steiger stond, toen het schip wegvoer, onmachtig iets te doen. Plannen voor oprichting voor een burgerwacht te So-erabaja gin gen niet door. Volgens de politie gaf de toestand daartoe geen aanleiding. De te Koetaradja achtergebleven bemanning van „De Zeven Provinciën" zal worden overgebracht naar Batavia. Hedenmor gen werd in den Helder verspreid een nieuw blad van de N.V. De Arbeiders pers, genaamd „De Zeven Provinciën". Deze bladen werden uit een vrachtauto verspreid, waarop met plakaten: „De ver boden krant" staat vermeld. Het nummer bevat, behalve het nieuws over het mui tende schip, ook het gewone nieuws en de gebruikelijke fotopagina. In het blad staat vermeld, dat dit 'het eenige niet-verboden blad van de Arbeiderspers is. Inmiddels, is ook dit blad verboden. UIT DE TWEEDE KAMER: De heer Knottenbelt (Lib.) brengt de regeering hulde voor haar krachtige houding t.o. de muiters. De heer Wijnkoop (Comm.): Hulde aan de muiters. De voorzitter hamert. Daarna zegt de heer Knottenbelt, dat het gebeurde het volk diep en pijnlijk heeft getroffen. Reeds gingen er in de buitenlandsche pers stemmen op, als zou Nederland in Indië niet tegen zijn taak opgewassen zijn. De communist De Visser erkent dat er verkeerde elementen waren op de „De Zeven Provinciën"gezien tenminste van het standpunt der bourgeoisie. De tijd is niet ver meer af, aldus ein digt de heer De Visser, dat een eenheids front zal worden gevormd tusschen de opstandige massa's in Holland en in In donesië. Geweldige gebeurtenissen staan voor de deur. En het verzet zal niet rus ten voordat de laatste blanke overheer- sdhers uit Indië gewerkt zijin. DE „LOCOMOTIEF", een Indisch blad, schrijft, dat de ernst van deze gebeurte nissen niet overschat moet worden. De onderdrukking van de muiterij is thans het eenige punt. Elk uur, dat „De Zeven Provinciën" zich buiten ons gezag in han den van muiters bevindt, beteekent ver ergering van de schade. Het blad is van meening, dat de muiterij geschied is naar een welbedacht plan, met een welover wogen demonstratief doel. DEN HELDER. Het blijft rustig in de stad. Gisteren zijn legerauto's aangeko men, die door de stad patrouilleeren. De marine établissementen en schepen staan onder strenge bewaking. Aan alles is de spanning te vernemen, in verband met de in Indië zich afspelende kwestie. De ma riniers moeten de geweren inleveren. Alle commandanten zijn sinds Zondag aan boord en hebben hun schepen niet meer verlaten. Ook de officieren moeten voor de helft aanwezig blijven. De onderoffi cieren loopen verscherpte wachtdiensten. Zoo zijn er in de onderzeedienst dubbele posten, die gewapend zijn met geweren, geladen met scherp. Ook aan boord van het wachtschip zijn dubbele posten uitge zet, terwijl een der toegangen is afgezet. Het gewone marinepersoneel neemt de zaak rustig op. PARAMARIBO: Bij een optocht, welke plaats vond, met het doel te betoogen voor vrijlating van De Kom, een Suri- naamsch communist, schoot de politie 0|) de betoogers. Twee inlanders werden ge dood, terwijl zestien Creolen, Javanen en Hindoestanis werden gewond. Het plein werd schoongeveegd en de betoogers na men de wijk. De Javanen, die weder in massa naar de stad waren gegaan, be gonnen opnieuw terug te trekken naar de plantages. PARIJS. De politie zou een spoor vol gen in de zaak van de „Atlantique" nJl. dat van een lid der bemanning, verdacht van aanstichting van de brand. De man moet het werktuig zijn geweest van een organisatie, die de Fransche scheepvaart wil treffen. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat men in de hutten de tapijten met benzine gedrenkt en aange stoken heeft. Getuigen hebben een sterke benzinelucht waargenomen. De aanwijzin gen zullen wel spoedig tot arrestatie leiden. BIJ BRUNNEN aan het Vierwoudste- clenmeer is een rotsblok van 300 kub. M. omlaag gekomen op de straatweg en spoorlijn. G. W. TIMMER, bloembollenhandelaar te Anna Paulowna. Schulden f181831. De voornaamste schuldeischers zijn: H. Timmer, Anna Paulowna, geldleening, f40.000; O. Smits, Bank Haarlem, geld leening, f30.250; Boerenleenbank Anna Paulowna f10545; Noorder Bank f10490; De Veiling, Hillegom, geldleening f 14000; Veiling Beverwijk idem f1500; H. B. G. Veiling idem f2000; E. Lindhout en Zn. te Voorburg f31653; Gebr. Schilpzand, Hillegom f2267; Van den Berg, Timmer en Co., Anna P., f4662; H. Brouwer, Breezand f2256. Op TEXEL: S. Eelman f22.60; J. List f78.20. Baten niet vol ledig bekend. A. F. BORG, garagehouder, den Hel der. Schuld f2358. Baten niet volledig be kend. Voornaamste schuldeischers: D. Borg, den Helder, leening, f 370; J.Dito idem, idem, f300; N.V. Purfina, Rotter dam f241; Gemeenteontvanger f127. Op TEXEL: A. van Zandwijk f88.55. N.V. v.h. PEREBOOM en Co., Bloem- bollenbedrijf, Sassenheim. Schuld: f98139. Baten niet volledig bekend. Voor naamste schuldeischers: Mr. P. 'Lange- veld, Alkmaar, f44911 (geldleening en kosten); N.V. Haarl. Hyp. Bank f12772; Mr. C. Punt, Noordwijk, geldleening, 119721. Op TEXEL: S. C. Eelman f660. Het bovenstaande wordt ter kennis ge bracht door N.V. De Graaf en Co's Bu reau's voor de Handel, Lijnbaansgraoht 231, AmsterdamC. Volledige opgaven verstrekt „Handelsbelangen". WEDEROM RUGPIJN! 174 Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op ver zwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de oogen. duizelig; heid, hoofdpijn of urinestoornissen kunt opmer ken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aan leiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat het urine zuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door tallooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Bij alle drogisten enz. k f 1f 1.75 en f 3, per doos. Met blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter JOHANNA CATHARINA D. H. KLOOSTERMAN H. KLOOSTERMAN—Kalis. Amsterdam, 6 Febr. '33. Vechtstraat 46 huis. ONDERTROUWD: D. G. TOOLENS en E. H. BUIJS Den Burg, T Q F De Cocksdorp) lexel> y reDr- lyc" Huwelijksvoltrekking 23 Febr. a.s. Toekomstig adres: Den Burg, Koogerstraat 7. Hedenmorgen overleed na een kort stondige ziekte, onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder JENKE BOERSMA in den leeftijd van bijna 56 jaar. Haar leven was Christus, haar ster ven gewin. De Cocksdorp, 9 Febr. 1933. A. MEINDERTSMA kinderen en kleinkinderen. Eenige kennisgeving voor Texel. O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2