Gemengd Nieuws Hartelijk dank aan allen, die een steentje bijdroegen. Alle boeken en bescheiden werden door de Iheenen A. C. Rab en T. Buijs in orde bevonden. De heer Pisart wordt onder dankzegging gedechargeerd. Verslag magazijn: Het magazijn is ruim voorzien en de artikelen zijn alle in goede staat. Dank aan mej. Meijer voor haar keurig onderhoud. Met uitzondering van glycerinespuitjes en koortsthermometers wordt het geleende goed meer op tijd te ruggebracht dan vroeger. Iin totaal zijn 145Ü artikelen uitgeleend. Eenig nieuw materiaal is aangeschaft. Het magazijn moet dit jaar noodig opnieuw geverfd worden. Verslag van de heer Pisart als afgev. naar de alg. vergadering volgt. Hierna bestuursverkiezing. Aftredend de Iheeren P. Riteco, J.Barends, M.Kuip, J. v.d. Slikke. (niet herkiesbaar). Overle den de heer M. Bakker. Benoemd met bijna alg. stemmen de heeren J. Brans, A. Blom, 'J. Male, S. Keijzer, P. Boom. Aan de aftredende heeren wordt dank gebracht. De nieuwe leden, niet aanwezig, zullen van hun benoeming bericht ont vangen. Tot rekeningnazieners worden weer de heeren Rab en Buijs benoemd. Bij de rondvraag stelt de heer S.C. Eelman vragen over het PROCES-BOON. Voorz. antwoordt, dat het helaas nog niet ten eind is. Boon heeft beslag latqn legr gen op de Witte Kruisweg, welke aan het Witte Kruis behoort. Eerst heeft B. ech ter plm. f300 waarborgsom moeten stor ten, alvorens daartoe van de Rechtbank president toestemming werd verkregen. Oaat het beslag niet door, dan is B. die f300 kwijt. Hij stuurt ons nu korte en lange brieven en wil ons zijn denkbeelden opdringen. Hij wil bouwterrein verkoopen aan de W.K.-weg en wil nu dat wij mee werken. Er zal nog wel wat geprocedeerd moeten worden, eer de zaak aan kant is. Mr. Langeveld 'heeft al lieel wat kosten moeten maken. Het Witte Kruis wil de weg wel aan de gemeente overdoen, maar zoolang er beslag op ligt, gaat dat niet. Voorz. brengt tenslotte nog dank aan zangvereen. „Nieuw Leven" voor haar medewerking (f 32.50 voor Witte Kruis en f32.50 voor Wijkverpl.) en sluit hierna de vergadering. SPORTNIEUWS. Doordat Texel 2 vrij is en SVC door ziekte niet beschikbaar is op a.s. Zondag, wordt gespeeld Texel 2 tegen „Rest". Texel 2: (gr.zwart) B.Beumkes J. Broekman A.v.d.Slikke J.Bruin Wz. M.Vlaming P.Bruin Wz. P.Keur A.Verheijen Holtappel v.d. Heiden Jb.Geus v.Huizen A.Huizinga Br.Geus W.v.Zeijlen K.Linhosen M.Bakker W.Stiggelbout P.Kok J.Molenaar Jac.Helsloot. „Rest: (wit) Br.Daalder Voor deze gelegenheid zijn de achter hoeden verwisseld om de elftallen zoo wel mogelijk gelijk van kracht te maken. Aanvang 2 uur. SVC-adsp. kunnen door ziekte van een aantal spelers geen wedstrijd spelen. Dus de Tex. Boys gaan niet uit. In de erkende bonden wordt gewoonlijk (ot liever het is plicht) uitstel aange vraagd en wordt dit dan de comp-leiider ter beoordeeling overgelaten. Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. B„ Oudeschild f 2.50. Wolveehandel 2—8 Februari. De Leidsche markt was over het geheel voor wolvee wel langzaam, doch niet la ger. De oude slachtschapen schenen iets beter te plaatsen tegen vaster prijzen. Schagen, Zwolle, Rotterdam en Purmer- rend matige stugge omzet met vrijwel stationaire prijzen (echter zeker ook geen 'hoogere) prijzen. Groningen kort aanbod, minder en nauwelijks prijshoudend. Sneek voor lammeren nogal wat lager, doCh oude slachtschapen flink prijshou dend. T.E.S.O. EN DE V.V,V(.'s. 'Uit goede bron kunnen we meededen, 'dat T.E.S.O. wederom bereid is een be langrijke som bij te dragen in de kosten van de reclame ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze gemeente. We hebben thans, behalve „Mooi Texel" echter nog een V.V.V. „de Cocksdorp" en een V.V.V. „Texel", gevestigd te dei Koog. Hoe nu tot een billijke ver dee ling te komen van het in uitzicht gesteld sub sidie. In een conferentie van bestuursle den van T.E.S.O. met de drie Texelsche V.V.V.-besturen, is deze kwestie lang en breed besproken. Het resultaat was, dat getracht zal worden de drie vereenigingen samen te voegen, opdat het subsidie van T.E.S.O. in de gemeenschappelijke kas kan worden gestort en voor het gemeen schappelijk doel „meer vreemdelingen naar Texel" kan worden aangewend. In principe werd besloten hiertoe de noo- dige stappen te doen. Illlll+llllll De waarheid is nooit gezellig; iiiiii^iiilii daarom ligt zij nooit in het mid- 111111*111111 den. CENTRALE VERWARMING N.H. KERK. Uit goede bron deelt men ons het vol gende mee De voorbereidselen tot het aanleggen van een centrale verwarming in de N.H. Kerk alhier zijn deze week in een geheel nieuw stadium getreden. De verwarmingscommis sie heeft een keuzfè gedaan uit een viertal objecten. Gekozen moest worden uit een radiatorenplan van de firma Braat te Delft, 2 uitgebreide en in aanleg zeer kostbare voetverwarmingen van Huizen en Wessels en Wolter en Dros, beiden te Amersfoort, en een vereenvoudigd voetverwarmingsplan van de firma Wolter en Dros. Met algemeene stemmen werd besloten de kerkvoogdij in overweging te geven deze laatste installatie als geschenk te aan vaarden. Onder hartelijke dankbetuiging hebben heeren Kerkvoogden Woensdag avond het geschenk aanvaard. De middelen voor de aanleg van deze installatie zijn op enkele honderden guldens na aanwezig, zoodat verwacht kan worden, dat zeer bin nenkort de opdracht gegeven kan worden en met het werk een aanvang zal worden gemaakt. Ook de aanleg zal dan nog ge schieden voor rekening en in opdracht van de verwarmingscommissie, welke commissie in functie blijft tot de laatste termijn is af betaald en de brandstofvoorraad voorloopig is verzekerd. „REEPELSTEELTJE". Ge moet er niet gering over denken, lezer. Er zit heel wat aan vast, voordatj een operette, en nog wel een kinder- operette in vijf bedrijven zoo aardig van stapel loopt, met vlag en met wimpel, als gisteravond „Reepelsteeltje" in hotel Texel. We kregen er reeds een voor proefje van, toen we Donderdagmiddag even de zaal inwipten om een deel van generale-repetitie, bijgewoond door alle kinderen der o.l. school alhier, mee te maken. Reeds dadelijk werden we aange naam verrast door de mooie costuums, welke voor deze gelegenheid waren aan- aangesChaft, door de aardige melodietjes en de leiike voordracht, waardoor eenige nog zoo jeugdige ,,tooneelspelers"(-sters) aan deze operette een biezondere aantrek kelijkheid verleenden. In 'het kort verteld, is de inhoud aldus De koningin van Donea (Anne Kraai) doet haar zoon (Geertje Keijser) in het huwelijk treden met Miranda (Annie Prins), de dochter van een molenaar (Jan Rab). Met een molenaarsdochter? Ja, )maar haar vader had ook gezegd, dat zijn dodhter de kunst verstond goud te spinnen uitstroo. De huwelijksplech tigheid zou plaatsvinden, maar eerst moet Miranda een proef van bekwaamheid afleggen. Maar wat kwam toen aan het licht? De molenaar had gejokt en zeker zou Miranda niet met de Prins van Donea getrouwd zijn, als Reepelsteeltje (Geertje Frank) 'haar niet uit de nood ge holpen had. Dit aardige kaboutertje is tot alles in staat en kan ook goud spinnen uit stroo. Maar Reepelsteeltje moet daar voor een belooning ontvangen. En dan antwoordt Miranda, dat hij alles kan krij gen wat hij maar hebben wil. Dat wordt een leelijk geval, want wanneer Miranda en de prins getrouwd zijn en een lief kindje geboren is, eischt het kaboutertje dat voor zich op. Er is slechts één red middel: Wanneer men zijn naam te weten kan komen, trekt hij zijn woorden in. Ge lukkig slaagt de page Waldemar (Arie Lap) er in, dit raadsel óp te lossen., „Reepelsteeltje is zijn naam" en toen keerde de rust terug op 'het prinselijk: slot en leefden allen weer verder, geluk-' kig en tevreden. Weet u wie de voornaamste eeredames waren met 'hun mooie pruiken en schitte rende japonnen? Dettie Nieuwenhuizen, Fina Eelman, Corrie Roeper en Tinie Krijnen. En Iefke Jouwersma en Alie Boon waren als hofdames ook prachtig gekleed en gekapt, in functie. Als hove lingen verkeerden in het mooie paleis met zijn sierlijke troon en prachtige wieg van het jonge prinsje: Gerrit Broekman, Dik Huizinga, Jan Stern en KI. Kikkert. Anne Kraai was net 'n heusche statige sprookjeskoningin, Jan Rab 'toolijke mo lenaartje, Annie Prins een aanvallige prin ces, Geertje Keijser de gelukkige prins, Geertje Frank het watervliig kaboutertje, een oolijke, vroolijke schalk; Arie Lap de gedienstige, voorkomende page, de redder uit de nood. En dan wanen er nog vele andenen, die we niet alle kunnen noe men. Die geschiedenis in dat kabo'uter- bosch was alleraardigst. Het slottafereel, waarin Reepelsteeltje verstijfd van schrik tegen de grond stort, alle kabouters te hulp snellen en allen op het eind een 'blijde rondedans maken sloeg buitengewoon in. De zaal daverde. Dè leiding en de voorbereiding berust ten bij de lieer en mevr. Jouwersma, ter-» wijl mevr. A. van der Meulen-Flens be reidwillig de pianobegeleiding op zich had genomen. Namens het talrijk pu bliek en wel in het biezonder namens de ouders, meenen we dit bekwame trio op recht dank te mogen brengen voor wat deze avond voor de jeugd is gedaan: Wat in de kinderjaren Het leven boeit en tooit, Dat prent zich in het harte En men vergeet het nooit. 'Hiertoe hebben zij veel bijgedragen. De kinderen werd een avond bereid van „za lige vreugd", die voor goed een plaatsje in de schatkamers hunner herinnering heeft verkregen. Mede een woord van dank aan de heer J.'W.F. Usi, die tusschen de bedrijven door een kinderkoortje eenige aantrekke lijke zangnummers liet ten gehoore bren- gen. Tevens werd nog een verloting gehou den ten bate van de kas van Volksonder wijs, dat zich voor deze avond zoo groo- te uitgaven getroostte. De taart werd ge wonnen door mevr. Kraai, de mand met iruit door de heer j. C. Roeper, die haar als blijk van waardeering aan de heer en mevr. Jouwersma aanbood. Namens 't bestuur van Volksonderwijs bood de heer Kraai mevr. Jouwersma een tinnen fruit schaal, mevr. Van der Meuten een tinnen beker aan. Namens de jeugd ontving de heer Usi bloemen van Liesje van Ze ijlen, mevr. Van der Meulen van Corrie Roe per, mevr. Jouwersma van Tinie Krijnen en de heer Kraai van Geertje Frank. Hoofdschotel was „Reepelsteeltje", maar in zijn openingswoord heeft de lieer H. J. Kraai nog eenige woorden gewijd aan 't doel van Volksonderwijs: de strijd voor het behoud en de bloeii van de o.l. school, waarop we door tijdsgebrek nu niet verder kunnen ingaan. De avond werd besloten met een aar dige, waardeerende toespraak van nota ris Mulder, die van een onvergetelijke avond sprak, boven alle lof verheven. Flij braoht hulde aan wie dat verdienden, ook aan 'het Bestuur, dat het initiatief nam, en gat een pluimpje aan de jeugd, die zoo haar best had gedaan. o Hedenavond heeft de tweede opvoering plaats en zal er na afloop gedanst kunnen worden. Volgende week komt „Reepel steeltje naar Oudeschild, Woensdagmid dag m'isschien in hotel Texel voor de kin deren van alle o.l. sChoien op Texel. OUDESCHILD. VissdherlJ. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 3 Febr.1214 Kg. wulken 2331 Va ct. 85 Kg. garnalen 3135 et. 4 Febr. geen aanvoer. 6 Febr.: 1719 Kg. wulken I81/220 et:; 40 Kg. garnalen 33 ct. 7 Febr.: 1808 Kg. wulken 1927Va ct.; 38 Kg. garnalên 32 ct. 8 Febr.: 900 Kg. wulken 25—37 ct. 9 Febr.: 688 Kg- wulken 31 37 ct.; 33 Kg. garnalen 20 ct. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 10 kalveren, 16 schapen, 95 varkens, 13 koeien, 1 paard. OOSTEREND. Onderlhaindsche verkooping. De heer A. Brans heeft zijn woonhuis onderhands verkocht aan de heer J. Drij ver en tevens aan laatstgenoemde het bouwen van een nieuw woonhuis aan de weg Burg-Oosterend opgedragen. OOST. Averij. Van de TX 33, welke Donderdagmid dag op Texelstrooin aan het vvulkenvis- schen was, sloegen bij terugkeer naar Oudeschild een gaffel en zeil kapot, zoo dat het schip de haven niet kon bereiken., Een passeerend betonningsvaartuig werd nog om hulp gevraagd, doCh door weinig kracht, sterke tegenwind en stroom, kon deze geen assistentie verleenen. De TX 33 was dus genoodzaakt voor de wind af te gaan en wist gelukkig zonder ongeval de aanlegsteiger in Het Noorden te be reiken. De schipper had die dag meer averij dan verdiensten. DE KOOG. Uitslag aanbesteding. De heer L. Igesz, architect alhier, heeft de bouw van zijn pension met aanver wante werken opgedragen aan de heeren H. Daalder (timmer- en metselwerk), R. Daalder (electr.), J. Agter (loodg.) en C. Bremer schilderwerk. 111111*111111 't Is met de waarheid als 111111*111111 met de zon; wolken kunnen haar 111111*111111 een tijdlang voor ons gezicht 111111*111111 bedekken, maar de zon uitdoo- 111111*111111 ven, vermogen zij ni*.t. DEN HOORN. JAARVERGADERING „UNITAS". Dinsdagavond hield „Unitas" haar jaar vergadering in 't „Loodsmanswelvaren", waarvoor bij de leden weinig belangstel ling. bestand. De voorz., de heer P. Drij ver, opent de vergadering en heet allen welkom. Hij deelt mede, dat 1932 een goed jaar voor de vereeniging is geweest. De secr., de heer Alb. Bruijn, leest hier-i na de notulen, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. Daarna brengt de penningm., de heer A. Boon, verslag uit, De ontvangsten bedroegen: contributie f859,78, polissen f 1,10, rente f560,08. Totaal f 1420,96. De uitgaven: 5 uitkeeringen a f75 (f375), salarissen f 60, bodeloon f45, wiskundig onderzoek f50, andere uitgaven f44,09. Totaal f574,09. Dus f 846,87 batig saldo. De bezittingen waren op 1 Jan. 1932 f 13129,20, op 1 Jan. 1933 alzoo f 13976,07. Door de heer G. Kiljan, die met de hee ren C.Koopman en J.D.Troost de reke ning hadden nagezien, wordt meegedeeld, dat alles volkomen in orde werd bevon den. Hij brengt de penningmeester dank voor zijn beheer. Vervolgens verkiezing van een bestuurslid: aftredend de heer P.Drijver, directeur, die met alg. stemmen wordt herkozen en zijn herbenoeming aanneemt. Dan nog verkiezing van com missaris, aftredend is de heer W. de Porto, niet herkiesbaar. Gekozen wordt de heer H. Kiljan, die zijn benoeming aan neemt. De voorz. doet nog eenige mede- deelingen van financieele aard en bij de rondvraag stelt de heer A.Boon voor om het salaris van de secr., thans f 10, wei gens de veie werkzaamheden te verhoogen tot 120, waartoe wordt besloten. Tot liet nazien der rekening over 1933 worden aangewezen de heeren S. Lap Kz„ C. Huisman en K. Kok. Daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. met de wensch, dat 1933 een goed jaar voor de vereeniging moge zijn, de vergadering. Uit de dagbladen van Donderdag: DE MUITERS, op de „Zeven Prov." ueelen mee zich te willen overgeven mits zij niet worden vervolgd. De dienst aan boord zou normaal gaan. Zij zeggen al leen te willen protesteeren tegen salaris verlaging en in arreststelling van hun ka meraden. Amerika wil als no. 1 op de agenda voor de econ. wereldconferentie: alge meen herstel van de gouden standaard. Ruim 4000 Ned. arbeiders in de mijnen hebben griep. Groote vertraging in het werk. Bij Meppel een goederentrein door onveilig sein gereden. Van andere trein twee wagens vernield. Een remmer gewond. Duitschland gaat invoerrech ten heffen van 50—280 MK per 100 K.G. op vee, vleesch, vleeschwaren en reuzel. Nadat Duitschland en Frankrijk onze aardappelexport onmogelijk hebben ge maakt, is ook invoerbeperking in Enge land te wachten (Eng. betrok vorig jaar 55 pet. van onze export van consumptie aardappelen). Te Luik zijn de ver- valschers van te Amsterdam verhandelde rijwielplaatjes gearresteerd. 2000 valsche plaatjes in beslag genomen. Er was een miljoen maar eventjes besteld. TE STOCKHOLM wordt propaganda gemaakt voor het eten van meer rendie- renvleesch. De bedoeling is de rendieren teelt te bevorderen, in het belang van de Lappen, die er zich mee bezighouden. Uit de dagbladen van Vrijdag: DE ONTKNOOPING van het muiters- drama. Wij ontvangen 's morgens per te lefoon de eerste berichten over het treffen kort daarop gevolgd door de ontstellende mededeeling, dat een bom, door een vliegtuig op het muiterschip geworpen, 15 inlanders en 3 Nederlanders heeft ge dood. Comm. Van Duim eischte onvoor waardelijke overgave en gaf 10 mnt. be denktijd. De vlag moest geheschen en een wit kleed op dek uitgespreid worden. Antwoord was o.m.„Val ons niet las tig". Toen werd een bom geworpen, die brand stichtte, 18 personen doodde en er 25 wondde. Toen gaven de muiters zich vol spanning door. In het gisteren ver over. Den Helder bracht een nacht vol spanning door. Geruchten ten spijt is er van opwinding in de stad niets te bespeuren. De bom woog 50 K.G. en heet „het minst gevaarlijk" wapen van dit soort (18 dooden, 25 gewonden). De vliegtuigen hadden ze ook van 200 K.G. ajn boord. Bij voedselgebrek zouden de muiters 'n koopvaardijschip beroofd hebben. Ge dood zijn de tamboer P. Bakker uit den Helder, tamboer J. de Bree, IJmuiden, en marinier W. Kroeskop, A'dam; allen on gehuwd. Uit Bandoeng zijn met onbe kende bestemming voor buitenstaanders tal van militaire vliegtuigen vertrokken. De muiters zijn onder zeer strenge bewa king gesteld. LINDBERGH wordt met de ontvoe ring van zijn tweede kind bedreigd. Er wordt 50.000 dollar geëischt. Lindb. de-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6