Oe Nieuwe Texelsclte Courant No. 4711 46ste Jaargang Woensdag 15 Febr. 1933 Van week tot week De ramp in hef Saargebied. Scherpe strijd in het Duitsche Rijk. De Ontwapeningsconferentie in een beslissend stadium. Texelsche Berichten Het in bloei trekken van bloembollen door schoolkinderen. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 rt. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-, 8.—; 11.20; 2.40- Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Jan 0,09 0,50 1,35 2,35 4,10 6,01 7.21 LICHT OP RljWlELEN en RIJTUIGEN 5 40 RECHTSVRAGEN. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Vragen s.v.p. kort en duidelijk stellen. HUURKWEST1E. VRAAG: Voor 5 jaren 'heb ik monde ling een weide gehuurd met alle jaar los (zonder eenig contract). Nu heb ik de ver pachter gezegd, dat ik bedoeld stuk wei land niet langer hebben wil, daar mij de pacht veel te hoog is. Maar nu komt hij, nu hij inziet, dat hij er dat geld lang niet voor weer krijgt, en zegt: je moet dat weiland nog twee jaar houden, want ik heb het u nog zoo lang verpacht. En wilt ge dat niet, dan kost bet u nog veel meer dan de pacht. ANTWOORD: De mondelinge huur van een weide wordt geacht telkens voor een jaar te zijn aangegaan. Is de opzegging geschied met inachtneming der termijnen, welke het plaatselijk gebruik medebrengt, dan eindigt de huur aan het einde van het loopende huurjaar. J.S. Uw vraag is hiermee tevens beant woord. ZATERDAGAVOND Wederom is een nieuwe ramp toege voegd aan de reeks beproevingen, welke het ongelukkige Duitsche volk sinds het onheilsjaar van 1914 heeft te doorstaan. Thans is het Saargebied in rouw ge dompeld. In de industriestad Neunkirchen heeft door tot dusver onbekende oorzaak, een ontploffing plaats gehad, waarbij tiental len menscben het leven lieten en velen, min of meer zwaar gewond werden. Behalve dit verlies aan menschenlevens is door de ramp groote materieele schade toegebracht, daar het betrokken bedrijf voor geruime tijd tot stilstand gedwon gen zal zijn en het aantal werkloozen weer met velen wordt vermeerderd.. Te vaak reeds is bet Duitsche volk in de laatste jaren getroffen door soort gelijke tegenspoeden, waarna het zich met hernieuwde veerkracht oprichtte om de arbeid te hervatten, dan dat men eraan zou mogen twijfelen, dat ook dit keer, na de eerste verpletterende indruk, een zelfde bewijs van Duitsche levens- en daadkracht zal worden gegeven. Want dat is wel hetgeen telkens weer treft in de: houding van onze oostelijke naburen:die onverzettelijke wilskracht, welke zich op de duur door niets laat ter neer slaan en, tegen alles bestand blijft. Enkele biezonderbedenTwee gansche families van vijf personen werden onder haar instortend huis gedood. De uit eengebarsten gashouder had een inhoud van 150.000 kub. M. en was op twee na de grootste van Duitschland. Hij voorzag de heele Rijn-Pfalz van gas en was de modernste van Europa. Hij werd in 1931 gebouwd en stond in de nabijheid van 15 door 250 personen bewoonde dubbele huizen, die allen in puin werden gelegd. Vrijdagavond reeds lagen in de ziekenhui zen 250 zwaar en 1000 lichtgewonden. Duitschland bevindt zich thans midden in een machtige politieke en economische draaikolk en voert een heftige strijd om niet ten onder te gaan. In die strijd vormt de thans ingezette verkiezingscampagne een nieuwe phase. Scherper dan ooit staan daarbij de ver schillende volksdeelen tegenover elkaar. De propaganda-rede, welke Hitler in het Berlijnsche „Sportpalast" voor een over- talrijk en geestdriftig auditorium heeft gehouden, leverde daarvan een nieuw be wijs. Het Marxisme was wederom het doelwit, van zijn aanvallen; de redding van het Duitsche volk was niet te berei ken, zoolang die vijand van een nationale wedergeboorte niet gekneveld en tot on macht gebracht zou zijn. Een der belangrijkste kanten voor de toekomstige politieke ontwikkeling van Duitschland zal op de verkiezingsdag van 5 Maart zijn: de verhouding van het aan tal stemmen, dat resp. op de nationaal- socialistische en op de Duitsch-nationale candidaten zal zijn uitgebracht. Hiervan zal ongetwijfeld voor het Duitsche volk veel afhangen; maar vooral ook de belangen van het buitenland zijn nauw be trokken bij de beslissing over de vraag, of Hitier, dan wel de combinatie Hugen- berg-Von Papen de grootste kans krijgt op die commandopost. Frankrijk verkeert op de ontwapenings conferentie in ^een moeilijke positie. Het zal ernstig te raden moeten gaan met de vraag, wat thans zijn plicht en verant woordelijkheid meebrengen en waar zijn eigen belang ligt. Het wordt een afwegen van twee risico's: militair sterk blijven met de zekerheid, dat het weldra een minstens even sterk militair Duitschland tegenover zich zal zien, of door aanmer kelijke verzwakking van zijn huidige mili taire machtspositie de vroegere tegenstan der óók zwak te houden. Aan beide op lossingen zijn ongetwijfeld groote geva ren verbonden, maar wij meenen toch, dat de laatste weg de voorkeur verdient, zoowel uit het oogpunt van Frankrijk's eigen belang als in dat van het algemeen. Frankrijk kan wel allerminst gebaat zijn met een nieuwe bewapeningswedloop, ter wijl deze de algemeene internationale toe stand tot een uiterst gevaarlijke spanning zou brengen. Daarom moet men hopen, dat de Fransche regeering de moed zal hebben de juiste weg te kiezen. De debatten te Genève van de laatste dagen moeten het Fransche volk veel te denken hebben gegeven en zullen er on getwijfeld toe bijdragen, om ihet besef levendiger te maken, dat er wijziging moet komen van het tot dusver ingenomen standpunt. Een zich aanpassen aan die gewijzigde omstandigheden zal intusschen uit de aard der zaak niet gemakkelijk val len en eeriige tijd 'vereischen. Met des te meer spanning zaf men daarom de ontwikkeling in de eerstvol gende weken van de gebeurtenissen zoo wel te Genève als in Frankrijk moeten volgen. De ontwapeningsconferentie is thans het beslissend stadium ingetreden. Haar sucoes hangt voor een groot deel af van het antwoord op de vraag of Frankrijk thans te vinden zal zijn voor een schikking, dan wel of het vast zal houden aan de eisch van weer nieuwe „veiligheid" alvorens aan beperking van bewapening gedacht kan worden. TEXELSCH SCHAPENSTAMBOEK. Men schrijft ons: Maandag a.s. wordt in hotel de Zwaan alhier de algemeene vergadering gehou den van het Texelsch Schapenstamboek. Om een tweetal leden zouden we alle Texelsche leden willen verzoeken zonder uitzondering deze vergadering bij te wo nen. Dat deze vergadering op Texel wordt gehouden, is een proef. Als regel is Alk maar de vergaderplaats, met als gevolg, dat geen of zeer weinig Texelaars deze vergaderingen bijwonen. "Daar Texel nog steeds geldt als het belangrijke centrum der fokkerij van het Texelsche schaap, is het toch ook van belang, dat de Texel sche fokkers belang blijven stellen in hun stamboek en deze belangstelling kan door het bijwonen van zulke vergaderingen worden bevorderd. Op voorstel van de heer C. Keijser Hz. werd danook vorig jaar besloten, als proef eens een alg. ver gadering op Texel te beleggen, Slaagt deze proef, en ze slaagt, wanneer de Texelsche leden van hun belangstelling blijk geven, dan vertrouwen we, dat er meerdere malen een alg. vergadering op Texel zal worden gehouden. De 2de reden, waarom we tot bijwo ning dezer vergadering aanraden, ligt in punt 7 der agenda: Wat leert ons de schapenvleeschexport", in te leiden door de heer E. Dz. Govers. Waar de lieer Go- vers uit hoofde van zijn lidmaatschap der z.g. Fransche Commissie een expert op dit gebied kan worden genoemd, en, naar ons bekend is, beschikt over zeer frappant en leerrijk cijfermateriaal, mo gen we gerust veronderstellen, dat dit voor onze fokkers een zeer interessante inleiding zal zijn. Uit hetgeen de heer Go- vers "bekend zal maken, blijkt duidelijk, dat ons Texelsche schaap wel aan de spits staat wat de vleeschkwaliteit betreft., Waar we dikwijls een warihoopsstemming onder onze schapenfokkers waar kunnen nemen, wegens de twijfel of de schajxm- fokkerij nog wel een toekomst heeft, dur ven we gerust beweren, dat uit de gege vens van de heer Govers meer dan één lichtpuntje valt op te diepen voor de fok kers van ons wereldbekende schaap. Leden van het Texelsch Schapenstam boek, verzuimt dan oólc niet. Komt a.s. Maandag allen in 'hotel „de Zwaan". „VOLKSONDERWIJS". We deelden reeds mee, 'dat alvorens Vrijdagavond door de kinderen van de o.l. school alhier met de opvoering van „Reepelsteeltje" een aanvang werd ge maakt, door de heer H. J. Kraai, vioe- voorz. van „Volksonderwijs", afd. Texel, het streven van deze vereeniging werd uiteengezet. Bij gebrek aan tijd hebben we het Zaterdag bij deze mededceling moeten laten. Vandaar dat we er nog even op terug moeten komen. De toe spraak van de heer Kraai kwam hierop neer: Dat „Volksonderwijs" in de loop van de laatste jaren heel wat cursussen heeft ge geven is algemeen bekend, maar in prin cipe is „Volksonderwijs" in het leven geroepen om te strijden voor het behoud en de bloei van de openbare school. De Vereen, telt nu 60.000 leden en pleit voor de openbare school als de school voor elk kind. De openbare school heeft al heel wat aanvallen moeten doorstaan van voorstan ders van het biezonder onderwijs, die thans een ideale toestand meenen te hebi ben verkregen, de „Schoolvredé", maar vervolgt de heer Kraai, zij vergissen zich. Het is anders uitgepakt. De oude toestand heeft voor een ondervvijs-chaos plaats moeten maken, tot financieele en moreele schade. Er zijn dorpen, waar een groote openbare school in drie kleine schooltjes uiteengevallen is. In Drente ligt een dorpje, dat in 1912 een zeven- klassige openbare school had en thans vier kleine schooltjes heeft. Daar lijdt het dorpskind onder. En de winst? Kunnen de geestelijken geen godsdienstonderwijs geven buiten de gewone lessen om? Moet de verdeeldheid reeds bij de kinderen beginnen? Wat de menschen binden moest godsdienst, al loopen hierover de mee- ningen ook uiteen mag hen niet schei den. Wij blijven strijden voor een school voor het heele volk. Hopeloos is onze strijd niet, want degelijk zijn onze mo tieven en onze vereen, groeit langzaam maar zeker. Spreker eindigt met op te wekken lid te worden'tegen een §1d. en 60 ct. contrib. per jaar. De beoordeelingscommissie deelt mee: De beoordeeling der in bloei getrokken bollen zal op het eind der volgende week plaats vinden. Waar er thans reeds enkele bollen bloeien, terwijl andere pas in knop zijn, verdient het aanbeveling om de bloeiende bollen zoo koel mogelijk te bewaren (b.v. in een on-verwarmde kamer) en de latere soorten iets warmer te plaatsen, dus ©enigszins, (niet te dicht) bij de kachel waardoor ze zich vlugger zullen ontwikke len en dan wel op tijd in bloei zullen zijn. Door de onderwijzers zal worden mede gedeeld, op welke dag de potten met bollen door de kinderen mee naar schoot moeten worden gebracht. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslagen van de Zondag gespeelde wedstrijden van de Texelsche Korfbal- bond: Den Burg: Verdo-NigroO.K.C. 62. De Cocksdorp: S.V.C.D.O.H. 2—8. De Waal: D.T.S.—de Zwaluw 2—1. Competitiestand gesp. gew. gel. verl. p.v. p.t. stand DOH(kamp.) 111 - - 75 15 22 Verdo Nigro 9 7 2 35 13 14 H.K.C. 8 3 2 3 20 20 8 S.V.C. 10 3 2 5 18 31 8 D.T.S. 9 3 6 17 29 6 Zwaluw 10 2 2 6 17 40 6 O.K.C. 9 1 8 12 46 2 Programma voor Zondag a.s.: den Burg: D.O.H.H.K.C. den Burg: Verdo-Nigro—D.T.S. WIJKVERPLEGING. AFD. TEXEL. Buiten de leden, die uit hoofde van hun functie present waren, en de zusters Meijer en Mulder, getuigde slechts één lid van zijn belangstelling, is het niet beschamend? Na het openingswoord van de heer G. J. B. Mulder, voorz., en lezing der notu len door de secr., de heer W. N. Kelder) volgde voorlezing van het jaarverslag, waaraan we het volgende ontleenen: GELDMIDDELEN. Financieel was 1932 vrij gunstig, al deed de malaise zijn invloed gelden. Het ledental bleef vrij wel stationnair, doch de ontvangen contri butie bleet bijna f50 beneden de raming, daar velen de contributie verlaagden, Aan giften werd f58.88 meer ontvan- vangien dan geraamd werd (collecte door een gezelschap uit de Waal.opbrehgst van een door de heer Dogger te Prins Hendrikpolder gehouden verloting). Hier voor een woord van dank. De uitkeering van de afd. Texel „Het Witte Kruis" van het Rijkssubsidie in de salarissen van de Wijkverpleegster-huis bezoeksters, was hooger dan geraamd werd. Wel werd het oorspronkelijk geno ten subsidiebedrag verlaagd van f 1336 tot f1315, doch wij ontvingen thans een bijdrage in de betaalde pensioenpremie voor bedoelde wijkverpleegsters, ad f 60, zoodat thans f1375 werd ontvangen. De uitgaven bleven ruim f30 beneden de raming, zoodat het nadeelig saldo, r 770.82'Z,. bedraagt. Hiervan kan echter worden afgetrokken een nog niet ontvan gen bijdrage van de commissie voor de wijkverpleging ad f 115.72, zoodat feitelijk het nadeelig saldo 1655.101/2 bedraagt, een bedrag, dat, gezien de tijdsomstandig heden, tot tevredenheid kan stemmen. Aan de wijkverpleging werd aangebo den door liquidateurem van de ontbonden vereen. Texels Belang een door wijlen de heer Dirk Daalder aan voormelde ver eeniging gelegateerd bedrag van f500, welk aanbod door de Wijkverpleging werd aanvaard. Ofschoon hieruit voor de Wijk verpleging geen direct voordeel voort vloeit, werd met liet oog op de toekomst aanvaarding wenschelijk geacht. Voorts werd aan de Wijkverpleging ge schonken een bedrag van f40, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het bedrag voor kapitaalvorming zou worden aange wend. Aangezien deze bedragen niet voor de gewone uitgaven kunnen worden gebruikt, zijn zij niet in de rekening opgenomen. Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans f800. Van f500 van dit bedrag moet de vereen, nente vergoeden. VERPLEEGSTERS. De verpleegsters waren als gewoonlijk, tot volle tevreden heid van het bestuur werkzaam. Klachten kwamen het bestuur niet ter oo:re, wel dankbetuigingen. Door haar werden afgelegd 6565 bezoe ken, onder welk aantal niet begrepen zijn de bezoeken, afgelegd als huisbezoekster der t.b.c.-bestijding. Zr. Mulder legde 2031 bezoeken af; Zr. A.L.Meijer 1648 en Zr. A.A.L.Mijeijer 2850. De wijkverpleegsters zijn thans ook werkzaam bij ihet consul tatiebureau voor zuigelingen. LINNENKAST. De linnenkast wordt afzonderlijk door mej. Langeveld beheerd. Het jaar 1932 werd aangevangen met een saldo in kas van f27,06; aangezien in 1932 de aanschaffing van nieuwe goede ren noodig bleek, een uitgaat vorderende van f29,13 was het kasgeld ontoerei kend en moest f2,07 van het tegoed op de Boerenleenbank worden opgenomen. Het tegoed op de Boerenleenbank, op 1 Jan. 1932 f209,05 bedragende, steeg wegens van dat bedrag gekweekte rente tot f212,94. Aan diverse goederen was nu bij Zr. Mulder aanwezig 94 stuks en bij de Zrs. Meijer 30 stuks. Van de linnenkast werd in 1932 weder om zeer weinig gebruik gemaakt. In totaal werden door de Zusters 6 stuks in gebruik gegeven. Ten slotte wenscht de secr. nog dank te brengen aan het bestuur van de Coop. Boerenleenbank, voor het renteloos cre- diet en aan de redactie van de Texelsche Courant, voor haar belangelooze mede werking. Secr. eindigt met de wensch, dat 1933, niettegenstaande de weinig bemoedigende vooruitzichten, een gunstig jaar en de en de vereeniging wederom een zegen voor velen mag zijn. XELSCHECOU

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1