De Nieuwe Texelsche Courant No. 4712 46ste Jaargang Zaterdag 18 Febr. 1933 Voor de Zondag. Verborgen Invloed. Texelsche Berichten EERSTE BLAD. •linn Wist U Uw advertentie In dit blad wordt op Texel huls aan huls gelezen. TEXELSCHECOURA is sinds 1 Juni 1930 fai dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. TeX 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.— 8.—; 11.20; 2.40: Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15 Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.— 12.20; 6.30. AUTOBUSDIENSTEN. DEN BURO—DE KOOO v.v. Van den Burg: 8.15 3.45* 5.30. Van de Koog: 8.45 4.15' 6.00. DEN BURG—DEN HOORN v.v. Van den Burg: 10.10 5.30. Van den Hoorn: 10.30 6. (Ondern.: E.Boekel, den Burg, telef. 13). DE COCKSDORP—DEN BURG v.v. Van de C. 8.— 10.— 1.— 4.15. Van den Burg: 8.45; 11.—; 3.45*; 5.30. Zondags van de C.: 9.30 vm.van den Burg 10.30 v.m. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. Spoordienst Den Helder - Amsterdam v.v. Den H. Amsterd. Amsterd. Den H. 6,32 09 8,28 6.26 8,33 7,25 8,58 7,59§H 9,34 7,38 M 8,58 9,14 10,44 9,38 11,28 9,59 11,50 10,58 12,28 11,59 13,32 12,32 14,28 13,59 9 15,50 13,13 14,33 15,59 17,55 13,51 ffl 15,28 17,17 18,33 15,56 H 17,18* 18,59 20,52 20,59 22,32 16,44 g 18,51 21,30 5 23,05 18,36 20,28 21,59 23,41 23,30 0,51 (x) 19,51 21,28 21,29 22,56 'Zaterdags 17,28 21,31 S 23,28 Zaterdags 8,15 Markttrein naar Schagen: vertrek Don derdags 7,56; aankomst te Schagen 8,31, EJ Niet Zon- en Feestd.; Alleen Zon en feestd.; 4 Alleen Zaterdags; ffl Alle werkdagen behalve Zaterdag»; (x) Alleen van Zondags op Maandags en in de nacht na een feestdag. Het is een eigenaardige gewaarwording als we bij de ©en af andere gelegenheid bemerken, dat de ander op de hoogste is van wat er in ons binnenste is omgegaan,, terwijl we er zeker van zijn het niet on der woorden te hebben gebracht. We zijn soms nog naïef genoeg, om te meenen, dat het alleen onze uitingen in woorden, zijn, die op onze omgeving inwerken en we denken te goeder trouw dat wat we niet gezegd hebben, ook door niemand kan worden geweten. Hoe geheel anders is dit in werkelijkheid. Immers, tot hen, met wie we veel verkeeren, gaat van ons geheele wezen iets uit, waardoor zich een beeld van ons vastzet, zonder dat wij er ons of zijzelf er zich van bewust zijn. Onze woorden hebben er slechts een klein aandeel aan, zelfs onze daden zijn er slechts gedeeltelijk voor aansprake lijk. En met betrekking tot anderen vol trekt zich in ons hetzelfde prooes. Hoe zou het anders komen, dat we wat ons van de een ter oore komt dadelijk kunnen gelooven, terwijl we het van de ander in twijfel trekken en voor kennisgeving aannemen? Bewijst dat niet, dat we bovenal te raden gaan met het beeld, dat zich in ons heeft gevormd en dat onwil lekeurig vaste trekken heeft aangenomen? Dat zulk een beeld volkomen juist zou zijn is natuurlijk aan twijfel onderhevig Datum: Z. 19 Febr. M. 20 D. 21 W 22 D 23 V- 24 Z. 25 VAN ZON EN MAAN MAAN OpOnder 10,41 11,52 1,16 4,19 5,19 6,01 6.28 6,47 7.01 7.12 2,45 4,12 5,35 6,55 Op: 7,07 7,05 7,03 7,01 6,59 6,57 6,55 ZON Onder 5.19 5.20 5,22 5.24 5,26 5,28 5,30 Vrijdag 24 Febr.Nieuwe Maan. en hoogst waarschijnlijk zou het hem, van wie het afkomstig was, niet bevredi gen als hij in staat werd gesteld het te zien. Maar ik wil hier nu niet verder op in gaan. Liever blijf ik bij mijn eerste opzet om er n.l. op te wijzen hoe groot en on berekenbaar de invloed is, die langs on naspeurlijke wegen van de eene inensch tot de andere uitgaat. Het is die onna speurlijkheid, welke hem gevaarlijk maakt; eenmaal van ons uitgegaan is hij buiten ons bereik en door niets te stuiten. Het is George Eliot, die in haar romans meer malen de nadruk legt op het voortwoeke ren van verkeerde denkbeelden en be weegredenen, daarbij wijzend op de groote verantwoordelijkheid, die in dit opzicht op ons menschen rust. Aan de andere kant is liet even waar dat een goede gedachte, een waarlijk edele aandrang steeds een invloed ten goede vermag uit te oefenen, zelfs dan, als ze wellicht door de omgeving nauwe lijks werd opgemerkt en in de loop der tijden vergeten. Het verborgen leven oefent ook een veel blijvender invloed uit dan de woorden, die wij spreken; en niet alleen voor onszelf, maar ook voor-ande ren, voor de geheel© wereld, zijn wij in dit opzicht verantwoordelijk. Daarom, is het dan niet onze plicht en onze roe ping als mensch om, door voortdurende zuivering van ons persoonlijk innerlijk leven, tot de algeheele vooruitgang mede te werken? ZONDAO, 19 Februari 1933. dat er tegenwoordig origineele verpakkin gen met 2 „ASP1RIN-TABLETTEN" be staan Nu behoeft U geer. losse tabletten meer te accepteeren. Deze verpakking bestaat uit een oranje zakje, hetwelk evenals de meer voordeeii- ger oranjeband-buisjes met 20 tabletten 70 cent, voorzien is van het Bayer-kruis. De prijs der oranjezakjes is 10 cer.t. VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wie de kunst verstaat het goede in de menschelijke natuur bij anderen op te wekken en te laten spreken, kan groote dingen doen, ook in een kleine kring. MAANDAG. Begeer geen dank. Wees tevreden als gij geen ondank oogst. DINSDAG. De groote levenskunst is zichzelf te vinden. WOENSDAG. Gij geeft al veel, al geeft gij niets dan een goed voorbeeld. DONDERDAG. Naarmate de stemming van zijn gemoed is, beoordeelt de mensch hetgeen hem omringt. VRIJDAG. Wilt gij, dat een ander zwijgt? Zwijg dan. S e in e c a ZATERDAG. Zoover uw zelfbeheersohing gaat, zoo ver gaat uw vrijheid. WAAR GAAT HET HEEN MET TEXELS VISSCHERIJ? De Iheer B. J. Gelder schrijft ons: Met buitengewone verwondering heb ik gelezen wat de heer J. Henkes in uw nummer van 11 Februari schrijft. De heer Henkes inam de heer voorz. van de Kamer van Koophandel kwalijk dat ZE. wees op de toekomst-mogelijk heden van den Helder. Terwille van het groote belang daaraan verbonden, mede geïnspireerd door de uitgesproken wensch van u, mijnheer de redacteur, in het num mer van 16 Januari, antwoordde ik en betoogde: Menschen, geeft de moed niet op, werkt met anderen samen, tradht tot een nieuwe toekomst te komen, het is mogelijk. En nu schrijft de heer J. Henkes over zichzelf: Ik heb gelijk, de afsluiting heeft schade berokkend en ik heb de handen uit de mouw gestoken. Niemand, noch de voorzitter bovenbe doeld, noch diens adviseur, volgens de redactie een erkende specialiteit, noch steller dezes hebben beweerd, dat de af sluitinggeen sdhade heeft berokkend. Laat de heer Henkes maar het Jaarverslag le zen, gedeeltelijk in de Texelsche Courant overgenomen. Wel hebben anderen, als de beeren van de K.v.K-, de heeren van de Econom. Commissie, wethouder de Boer, de on derwijzer Stevenson zich ingespannen voor de visschers. Zij hebben zich veel moeite gegeven, aanzienlijke kosten gemaakt. Dat noemt de heer Henkes: Schreeu wen voor je geslagen wordt. Wie kaatst moet de bal verwachten eti daarom: waarheid zonder plichtplegingen. Ondanks herhaalde waarschuwingen hebben de leiders van de visschers te Oudeschild geen poging gedaan om te verkrijgen, waarop zij recht hadden:scha deloosstelling voor schuit en want. Zij hebben de fatale termijn 31 Dec. 1932 laten voorbij gaan. Want de goede raad, de aangeboden hulp kwam van neutrale zijde. En de leiders te Oudeschild zijn voor alles, boven alles: trouwe onder danen van de S.D.A.P. En daarom is alles, wat in Alkmaar, den Helder, Amsterdam, belangeloos tot wel zijn van de vissChers wordt gedaan, ver keerd, en alles wat te Oudeschild wordt verzuimd: goed. Er is een lichtpunt. Mannen als de genoemden tellen teleur stelling niet, zij tellen het doel alleen- Zij zullen voor de belangen van de vis- scherij op de bres blijven staan. En wanneer straks B. en W. van Texel, die de eerste poging reeds hebben gedaan om de schade, hun gemeente berokkend, ver goed te krijgen, hulp noodig hebben, dan vinden zij ongetwijfeld steun aan de over zijde van het Marsdiep. Ik ihoop, dat de gedaChtenwisseling in deze courant tot gevolg moge hebben, dat de overheid op Texel bij de visschers van Oudeschild ook medewerking moge ondervinden bij wat gedaan wordt voor de visscherij. DE NIEUWE T.E.M. TARIEVEN. Ten gerieve van onze lezers bieden we hier een overzichtelijk staatje aan, ons welwillend door de directie van de N.V T.E.M. verstrekt. Het noemt voor per- ceelen met twee tot en met acht vertrekt ken (vertnekkentarief) en die met een tot en met vijf lichtpunten (lichtpuntentarief) voor de diverse tarieven het bedrag aan vastrecht. Door daarbij op te tellen het bedrag aan afgenomen stroom (3 ct. of 10 ct. te vermenigvuldigen met het aantal k.w.h.), komt men aan het totaal ver schuldigd bedrag. A. F. O. Aantal plus 10 ct. plus 3 ct. plus3ct. vertrekken p. kwlh p. kwh. p. kwh 2 f 16 f23 f29,— 3 22 30 37,— 4 27 37 45,— 5 32 44 52,50 6 37 51 60,— 7 42 58 67,50 8 47 65 75,— Tarief B., plus 10 ct. per kwh: Aantal Aantal lichtpunten Bedrag lichtpunten Bedrag 1 f12 4 f38 2 23 5 45 3 31 Meterhuur is hierin begrepen. Knip dit uit. Het kan te pas komen. Opgaat voor peroeelen met meer dan 8 vertrekken wordt op aanvraag gaarne ver strekt. OOSTEREND. A. R. PROPAGANDA-AVOND Spreker: H. Amelink, lid van de Tweede Kamer. Maandagavond trad hier voor de A. R. Kiesvereen. op de heer H. Amelink, lid van de Tweede Kamer. De voorz., de heer H.P.Bolt opent de vergadering door te laten zingen Ps. 146, vers 2 en 3, waarna voorz. Ps. 146 leest en voor gaat in gebed. Verder heet voorz. de talrijke aanwezigen, (het gebouw was geheel bezet) hartelijk welkom. Ook de heer Amelink. De krant kondigde reeds een paar maal aan, dat een spreker zou optreden, maar telkens kwam er iets tusschen, nu is hij toch in ons midden. Het woord wordt vervolgens gegeven aan de heer Amelink. Spr. vangt aan met te zeggen, dat hij ihet niet inoodig acht aan te toonen, dat er crisis is. Niet alleen economisch heerscht deze. Ook moreel en geestelijk gebied is steeds meer verwarring waar te nemen. Neem b.v. dat boek van de Wibauts over „Wordend huwelijk", dat rechtstreeks in gaat tegen de ordonnantie Gods. Neem het boek van Pothuis. Hoe het huwelijk worden moet. Spr. toont aan, hoe meer en meer het gezin wordt ondermijnd en uit zijn verband gerukt. Onlangs werd spr. een boek ter hand gesteld ter recen sie. Het droeg tot titel „Een naakte waar heid", een boek van 600 pagina's. Na het lezen van 100 pagina's heeft spr. het neergelegd, daar ook in dit boek de ver derfelijkste voorstellingen werden gegeven Mevr. Ritter sprak hierover danook te recht in het L'trechtsch dagblad haar af keuring uit. Ons volk wordt vergiftigd door dergelijke lectuur. De eerbied voor het gezag gaat daardoor steeds meer ta nen. Opstand, geweld en revolutie wordt openlijk gepredikt. Spr. 'haalt een citaat uit „De Fakkel" aan, waarin wordt ge zegd: Revolutie is de eenige uitkomst. De revolutie, door socialist en communist gewild, blijkt hier openlijk. De overheid 'heeft geen bezwaar, dat tegen haar wordt gedemonstreerd. Wat gebeurde met de „Zeven Provinciën" bewijst, dat het kwaad diep is ingevreten en dat liet ge zag staat te schudden. We moeten be seffen, dat wanneer leger eti vloot niet meer tot beschikking van de regeering staan, dat zal leiden tot een staatsgreep. En zulke dingen worden door de S.D. A.P. goedgepraat. We hebben kunnen hooren, hoe vorige week een volksver tegenwoordiger van deze partij er zijn vreugde over uitsprak. Hij zei in een openbare vergadering, dat het hem ver duiveld goed deed, wat de muiters had den gedaan. Wij zijn er echter dankbaar voor, dat de regoering zoo kraühtig is opgetreden. De regeering moet optreden. Wanneer zij het niet had gedaan, stond het gelijk met het gezag uit handen geven. We zien ook hierin weer, hoe Rus land er op uit is, om de Wereldrevolutie; te bewerken en economisch en geestelijk alles wil onderwerpen aan haar bolsje wisme. Spr. gaat na, hoe het nationaal socialisme cn Fascisme doorwerken, voor al in Duitschland en Italië. Over de gan- sche wereld zijn nu ongeveer 30 miljoen werkloozen. In ons land zijn er tweemaal zooveel als bij een voorgaande crisis: 400.000 werkloozen. Een vierde gedeelte van de bevolking van Amsterdam, wordt op heden gesteund. Wel 21 steunmaat regelen werden door onze regeering in werking gesteld en het vooruitzidit is, dat nog meer zullen moeten volgen. De meeste steunmaatregelen worden nu ge vraagd door de groepen, waardoor voor heen steunmaatregelen liet meest werden afgekeurd. Er is ook nog geen lielht te zien in de toekomst. Een bedenkelijke factor is ook, dat de nood steeds grooter wordt en de middelen kleiner. Ons natio naal vermogen liep de laatste drie jaren met 30 pet. terug tot 500 miljoen gld. Wat is nu de A.R. taak? Voorop ge steld worde dat onze taak is: 'het Woord, van God uit te dragen. Anders zal er voor ons ook geen dageraad zijn. Het huwelijk is een sdieppingsordonnantie Gods. Wanneer wij Gods ordonnantiën gaan verlaten en het gezin ondergraven, ondergraven wij het gezag. Het gaat er ons om de ziel van het volk weer te brengen onder Gods woord. Daarom vraagt ons manifest: le. Bevordering van de Zondagsrust en publieke eerbaarheid 2e. Kraëhtige handhaving van het gezag. Spr. bestrijdt de „nationale weerloosheid", gepredikt door „Kerk en Vrede". De democratie loopt gevaar onder te gaan, de invloed van de volksvertegenwoordi ging wordt minder. Men dong allerwege om de gunst van de kiezer, doch wanneer er beslissende dingen moesten gebeuren, dorst men het niet meer aan. Democratie heeft afgedaan in Italië, Duitschland, enz. Talrna heeft gezegd: „Democratie is al leen veilig wanneer zij zich laat beheer- schen door Christus", en onze roeping is dit te toonen. Democratie is zeggenschap van het volk, maar toch zal haar vrijheid gebonden moeten zijn. aan Gods ordon nantiën. Gods ordening alleen echter geeft ons vrijheid en doet ons opbloeien. Gelijk een visch aan het water is gebonden, is de mensch gebonden aan de ordonan- tiën Gods. Het Russische volk ging eeuwenlang gebukt onder het Czarisme. Het riep om vrijheid, maar men heeft niet met Gods ordening gerekend. Volksinvloed bestaat nu niet meer in Rusland. Enkelen houden het lot van het volk in kluisters omvat.) In Italië eischte men jaren geleden mede zeggenschap. Het slot is, dat Mussolini er nu de lakens uitdeelt. Het evenwicht kan bewaard blijven door handhaving van ihet gezag. Deze eisoh klemt te meer in deze tijden van ontwrichting en onder- graving van het gezag. Ontwapenen kan niet zoolang de overheid de taak heeft onze rechten te beschermen en te ver dedigen. In een zondige wereld is het vaak noodig om door machtsmiddelen het recht te herstellen. Onze weermacht is uitsluitend 'een verdedigende macht. Wanneer een vreemde macht als indringer binnenkomt, zullen wij onze vrouwen en kinderen moeten beschermen. Wij zullen echter zooveel mogelijk de pogingen steu nen om te komen tot geleidelijke gelijke ontwapening. Beter achten wij een oplos sing door arbitrage. Weermacht blijft ech ter noodzakelijk om schenders van het recht met geweld terug te dringen. Onze partij kan niet meewerken aan eenzijdige ontwapening, zooals ons dit gevraagd wordt door S.D.A.P., V.D. en Chr. Dem. Unie. Wat de economische crisis en zijn oorzaken betreft: Een van; de oorzaken ligt in het streven der meeste landen om zooveel mogelijk in hun eigen behoeften te voorzien. Vele conferenties worden gehouden, doch de groote staats lieden schijnen met blindheid geslagen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1