cT Charme en Degelijkheid G- 88637 G 88637 88637 Onze welvaartsbronnen zullen geheel ver dwijnen wanneer wij hiernaast geen steun zouden geven. De A.R.-partij is voor zoo veel mogelijk werkverruiming. Eerst wan neer geen arbeid kan gegeven worden, geldelijke steun. Niet vergeten mag wor den, dat wanneer normale tijden terugkee- ren ook gerekend moet worden met een aantal blijvende werkloozen. Dus nu zoo mogelijk geen werk doen, hetgeen eerst over 10 jaren zou moeten gebeuren. Daar om pleitte onze partij krachtig voor voort zetting van het droogleggen van de Zui derzee. Jammer, dat deze meening zoo heftig wordt bestreden in het orgaan van de Chr. D.U. Verder eischt onze partij volstrekt evenwicht in de financien van onze staatshuishouding. Anders loopt het op een bankroet uit.Belangrijke bezuini ging is eisCh. Wanneer ons volksvermo gen inkrimpt, zullen wij voorzichtig moe ten zijn met onze reserve te gebruiken. Anders zouden wij onrecht kunnen doen jegens ons nageslacht. Een eisch van so ciale gerechtigheid is, dat wij aan onze arbeiders niet ontnemen, wat zij 11a jaren hebben verkregen. Het Nederlandsche volk zal de handen ineen moeten slaan om de moeilijkheden door te komen. Het zal ook hier moeten zijn volgens Gods woord in Corinthe: En hetzij dat één lid lijdt, zoo lijden alle de leden mede". Wij we ten eChter geen universeel middel tegen de crisis. Men spreekt van socialisatie van de bedrijven, verkorting van arbeids tijd ter oplossing van het probleem der werkloosheid, enz. Ben internat, confe rentie hierover stichtte weinig uit. Onze partij zal meewerken om de miljoenen werkloozen in de geheele samenleving, op wereldniveau te brengen. Dan is er geen overproductie meer en zal het te bezien staan of 8 uur werken te lang is of wel lang genoeg. Wij verwachten hulp van God en met Zijn hulp zullen wij de strijd aanvaarden. Spr. wekt hiertoe op en hoopt, dat de Chr. partijen zich iniet zullen versnipperen. Reeds zijn er vier Chr. partijen. In eendracht moeten we onze kracht zoeken. Onze partij heeft een plaats voor vertegenwoordigers van verschillende takken van bedrijf. Samen behartigen wij het welzijnn van ons ge- heele volk. Donker is de wereld, maan wij weten dat wij uitredding mogen ver wachten van God, van Wie wij ook we ten, dat Hij nu regeert. Hij maakt dood ©n maakt levend. Hij geve ons ook kracht en bezieling om te strijden voor onze beginselen, de beginselen, die God ons heeft gegeven. Daarom zijn wij ook Anti- Rev. in crisistijd. Zoo eindigt spreker. Het applaus bewijst wel. de instemming met de met overtuiging uitgesproken rede van de heer Amelink. De voorz. dankt de spreker voor zijn betoog en geeft gelegenheid van gedach te te wisselen. Eerst worden nog ter afwisseling geest driftig gezongen twee coupletten van „Zij zullen het niet hebben" en twee couplet ten van „Wilhelmus van Nassouwe". Intus- schen wordt gecollecteerd. Schriftelijk worden door een afwezige vragen gesteld naar aanleiding van bet be toog van de heer Fikse in hotel Texel. De Iheer Fikse beweerde o.im. dat Dr. H. Colijn f18000 pensioen geniet van vroegere betrekkingen, in Indië bekleed. Tevens zou dr. Colijn van het Rijk f 35000 hebben ontvangen voor een confe rentie in Genève. De heer Amelink ant woordde, dat de heer Fikse de plank mis sloeg. Dr. Colijn ontvangt geen cent pen sioen van vroegere betrekkingen in Indië. In dergelijke zaken wordt veel overdre ven. Er zijn voor ons hooger belangen dan dergelijke kwesties uit te pluizen Wat betreft die f35000: Fikse kan ook niet met een leege portemonnaie naar Parijs gaan. Voor conferenties wordt door het Rijk een vast bedrag vastgesteld, dat ieder afgevaardigde ontvangt. Na beantwoording van nog eenige vra gen, dankt de heer Bolt voor zijn belang wekkende rede 'en gaat de heer Amelink voor in dankgebed. Voor de A.R. Kiesvereen. was het, sohrijft onze corresp. ten slotte, een schitterend geslaagde avond. DEN BURG. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW. Aan de uitnoodiging van het bestuur der afd. Texel om Woensdagavond in hotel Texel ter vergadering te komen gaven plm. 50 leden gevolg. De voorz., de heer C. Keijser Hz., ving aan met mee te deelen, dat het deze avond niet over het „Sohapenpotje" maar over het beleid van hem als voorz. zou gaan. Eerst volgde lezing der notulen door de heer A. J. Keijser, secr. Hierna deelde de voorz. mee: lie. dat de heer H.Klimp spoedig een lezing over veevoeding zal houden; 2e. dat ter bestrijding van blauw- uier door de veearts in samenwerking met de Seruminrichting nog eens pogingen in het werk zullen worden gesteld3e. dat op een desbetreffende vraag, de Een dracht meedeelde, geen schapenmelk te kunnen verwerken; dat de kwestie van het verplichte stekelshakken met de gem.- secr. zal worden 'besproken. Dan komt het voornaamste punt ter tafel. Het gaat om mijn beleid, spreekt de voorz. Ondanks mijn poging om Texel MIDDENSTANDERS Ill!l|||||||||||||lllllll!lllllllll|2j Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG g 11IIU11ÖJ Handelsinformatie-en Incasso- H Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze I tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-^ j§ H uit zulks duidelijk blijkt mét een I exemplaar van de veertiendaag-j= E sche zeer verzorgde courant, I wordt op schriftelijke aanvrage 9 p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG E Sr Lijnbaansgracht 231 s AMSTERDAM C. f| jg Voor Middenst. Federaties en Bonden |g H kan een speciale overeenkomst getrof- §=fen worden ten behoeve hunner leden ll)IIIII!l!llllil!illll!llll!lll!!ll!lll!lllllttlllllHlllllllillllllllllllllllltttHn zooveel mogelijk te doen profiteeren van liet potje word ik er van beticht de ver deeling samen met Govers te hebben klaargemaakt en wel op een wijze, dat ik zelf in bet biezonder bevoordeeld wordt. Het tegendeel is waar. Ik heb juist ge tracht een regeling te krijgen, waarbij over alle oudere gedekte ooien een ge- gelijke uitkeering zou worden gegeven. De heer J.Kooger zegt de oorzaak van de ontevredenheid te zoeken in het feit, dat wie 6 schapen per bunder 'houdt, b.v. f3,75 krijgt en wie er maar drie houdt b.v. f 1,75. Spr. vindt alles duister. In de Oranjeboom mochten geen cijfers ge noemd worden. Zoo bestuurt z.i. de heer Govers en niet de Holl. Mij. Voorz. brengt hiertegen in, dat zijn voorstel „gelijke uitkeeringen" bij de heer Govers geen ingang kon vinden. Bovendien heeft de Holl. Mij. van Landbouw in de ver deeling niets te zeggen. De Fransche Comm., waarvan de heer Govers lid is, beslist onder goedkeuring van de drie centrale landbouworganisaties en van de Minister. Wij kunnen hoogstens ver zo e ken. De Iheer'J.Kooger vraagt waarom dan vergaderd wordt. Voorz.: Om te trachten alsnog invloed uit te oefenen.: Dat de vergadering in de Oranjeboom zoo vlug afliep, was niet mijn schuld. Bij herhaling heb ik gelegenheid gegeven om het woord te nemen. De heer Keij ser (Ruitersplaats) bevreemdt het, dat de Fransche Comm. een verdeeling ont wierp toen alle gegevens nog niet bekend waren en had gaarne gezien, dat de Holl. Mij. voeling hield met de voorz. van afd. Texel. Voorz. antwoordt, dat de Fransdhe Comm. beslissen moet en dat hijzelf op de vergaderingen te Den Haag en Alkmaar de belangen van Texel bepleit heeft. Vergeet bovendien niet, dat men ook buiten Texel een deel uit het potje verlangt. De leden van de L.T.B. vergaderden om te trachten de voorgestelde regeling gewijzigd te krijgen, terwijl die van de Holl. Mij. nog van niets wisten, aldus de heer H. Dijt. Dit zou z.i. de laster hebben doen groeien. De heer Jb. Lap merkt op, dat de heer Govers het bestuur geheimhouding had opgelegd. Toen Maan dag echter met de L.T.B. vergaderd werd, stemde voorz. Keijser meteen in met het voorstel van de L.T.B. om te trachten een gelijkmatige verdeeling te krijgen. De heer ir. M.D.Dijt spreekt namens de afd. Eierland en is van meening, dat de sQhapensteumregeling bij de afd. den Burg in goede handen is. Het spijt hem buitengewoon voor voorz. en afd., dat nu zoo gelasterd wordt. In de meeste crisis maatregelen worden de afd. niet gekend. Je kunt niet meer doen dan verzoeken, zooals de voorz. bij herhaling ook deed. Wantrouwen in hem is ongegrond, ja, meer dan schandelijk. Aan keukenmeiden- praatjes moeten we geen geloof hechten. We hebben onze voorz. zoo noodig. Juist nu. Tweedracht kan de boeren slechts ver wijderen en dan ladht men in de stad. Willen de Texelsche boeren wat berei ken, dan moeten zij EEN zijn. Ik voorzie nog een paar slechte jaren voor de scha- penfok. Als de splijtzwam voortwoekert, wordt het er nog slechter op. Laat ons eenstemmig ons vertrouwen uitspreken in de voorz., die getoond heeft de rechte; iman op de rechte plaats te zijn. (Luid applaus.) De heer Klimp zet het doel van de vergadering in de Oranjeboom uiteen. Het ging om de vraag, of een actie voor het gelijk verdoelen van het extra bedrag op touw gezet moest worden. Op aan raden van de heer Govers werd hiervan afgezien. Motief voor een extra uitkeering ligt in het feit, dat op Texel bedrijven zijn, speciaal ingericht voor schapenfok. Indien over alle oudere gedekte ooien die uitkeering moet plaats hebben, wordt de spoeling zoo dun, dat de steun op 6-7 ct. per schaap komt. Cijfers mochten niet genoemd worden, omdat de Minister ze nog niet had goedgekeurd. Voorz. voegt hieraan nog toe, dat ook de L.T.B. zijn actie staakte en ook weth. Vlaming zich aan zijn zijde schaarde. De heer Jb. Lap noemt iedere verdachtmaking on gegrond en Waarschuwt er voor, dat men Govers de lust om voor Texel te werken niet moet ontnemen. Hij heeft n.l. meer plannen. De heer A. J. Keijser zegt goed met L.T.B. te hebben samengewerkt, maar nu heeft een bestuurslid op de markt verteld, dat de verdeeling door Govers en C. Keijser Hz. voor elkaar was gezet. Bedoeld bestuurslid gaf desgevraagd toe, dat gezegd te hebben, maar voegde er aan toe: Bewijzen kan ik het niet. Zoo'n handelwijze oordeelt spr. beneden alle critiek. Wat aangaat de ingez. stukken in de Tex. Crt. van M.C.Keijser: voorz. gaat er in den vervolge niet meer op in. Laat men in de alg. vergadering met critiek komen. Wat dat andere stukje, van S.C. Eelman betreft. Dat is een brokje vuil, dat de onderteekenaar ten volle typeert. Voorz. deelt mee, dat de heer M.C.Keij ser door ziekte verhinderd is deze vergad. bij te wonen. In den Hoorn wordt ter onderteekening een adres aangeboden, waarin geprotes teerd wordt tegen de voorgestelde ver deeling. De heer Jb. Lap waarschuwt om daarop niet te teekenen. Anders is alles voor Texel verloren. Een uitkeering uit het schapenpotje kan niet als regeeringssteun worden be schouwd. Voorz. wil de vergadering voor stellen goed te vinden, dat in samenwer king met de L. T. B. een commissie wordt benoemd om een plan tot het beko men van regeeringssteun te ontwerpen. Zulks op initiatief van de hoer Herm. Keijser. Deze ziet de toekomst voorde schapenfok donker in. Er zullen veel lammeren komen, die bijna onverkoop baar zullen zijn. Spr. zou de regeering een renteloos voorschot willen verzoe ken om er b.v. 100.000 af te kunnen ma ken. De heer H. Dijt zou willen trach ten- lammeren rechtstreeks naar Frankrijk te zenden, maar de heer H. Keijser acht, ze hiervoor te licht. Verlangd wordt 15 Kg. schoon. De heer Klimp wil op speciale steun voor Texel aandringen, zooals Boskoop voor zijn kweekerijen met succes deed. De heer ir. M.D.Dijt ver wacht van opruiminng van 100,000 lamme ren miet veel invloed op de wereld-markt prijs (totaal op de wereld plm. 450 mil joen schapen) en bewondert het afma- kiogssysteem niet. Hier stelt de voorz. tegenover, dat het Texelsche schaap de voorkeur wordt gegeven, voor al in Frankrijk en dus van opruiming van Texelsche schapen wel een prijsver- hooging te wachten is. Besloten wordt een Commissie als bovenbedoeld samen te stellen (applaus). sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte gave, fraaie handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 30 en 60 ct.Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten EEN MOTIE. Op voorstel van de heer P. W. Swama wordt een motie van ver trouwen in de voorz. aangenomen.. Ze wordt door de namen van, op een en kele uitzondering na, alle aanwezigen bekrachtigd, waarover de voorz. zijn vol doening te kennen geeft. De heer Koo- ger zegt mede te hebben geteekend, maar de zaak blijft hem duister. WERKLOOSHEID. Als lid van de Con tact-Commissie wijst de heer Keijser op het feit, dat ondanks de 300 hier inge schreven werkloozen, nog vreemde werk krachten worden geïmporteerd. Spr. zou willen, dat men zich zoo noodig tot de Commissie wendt indien een knecht kan worden gebruikt. Voorz. dringt bij de Le den mede hierop aan. LECTUUR. De heer H. Dijt zou gaarne zien, dat het Alg. Ned. Landbouwblad wat meer aandacht aan de schapenteelt wijdde. Voorz.. meent, dat een Texelaar voor artikelen moest kunnen zorgen. De heer S. J. Keijser merkt op, dat de heef J. Sijp medewerker van dit blad is.. De heer M. D.. Dijt is bereid aan de pers het prijsverloop aan de Londensche wol markt wekelijks op te geven. ZIEKE SCHAPEN. Veearts Noordijk vraagt of er op Texel nog„zwoegers" onder de schapen zijn. „Zwaaiers" komen ook in Engeland, Australië en Amerika voor. Van het ontstaan weet men niets. In Eierland zijn er op één bedrijf wel eens 30—40 opgeruimd. Prof. de Bliek te Utrecht maakt er studie van, nam er zelfs ©en filmpje van op. Sohapenfokkers worden uitgeno.odigd van het voorkomen van zwoegers en zwaaiers bericht te wil len doen. Hierna volgt sluiting. Voorz. zegt ver heugd te zijn over de afloop en zal met vernieuwde ijver voor de belangen der lieden op de bres staan, (applaus..) VERGADERING H.B.G. Woensdag werd door de afd. Texel van het H.B.G. in de Oranjeboom ver gaderd met het doel te spreken over het bestuursvoorstel, strekkende tot een be zoek der leden aan de tentoonstelling van. geforceerde bollen te Sassenheim. Deze excursie zou Vrijdag 17 Febr. plaatsheb ben .en was bedoeld als een uitstapje ter/ gelegenheid van bet 25-jarig bestaan der afd., voor rekening van de kas. Na toelichting door de voorz., de heer W. Schumaker, merkt de heer Parlevliet op, dat een minimum aantal personen moest worden gesteld, opdat de deel nemers niet het verwijt zou treffen het potje te willen opmaken. Voorz. zag hierin geen bezwaar. Ieder lid kan im mers déelnemen. De excursie is op Vrij dag bepaald, omdat de tentoonstelling dan verwacht wordt het mooist te zijn. Bij de rondvraag deelt de heer Parle vliet mee, dat er op Texel reeds Dubb. van Siou verkocht zijn. Uitvoerig wordt gesproken over het sa- neeringsplan van de besturen van Ver een. op Bloembollengebied. Voorz. ver wacht, dat het aangenomen wordt. Het zou noodig zijn voor het behoud van het vak. Toch ziet hij de toekomst nog don ker in. Van het plan verwacht hij echter wel hooger prijzen. De heer Parlevliet betwijfelt of het op Spurren en Sions van invloed zou zijn en zou graag willen, dat voorz. ook sprak van het crediet, dat van de regeering gevraagd wordt en dat terugbetaald moet worden. De heer S.J. Flens ziet in het plan meer heil voor de toekomst dan voor het heden. Bij misge was zou het door het ontstaan van een te kort de prijzen omhoog kunnen bren gen. Het plan zal wel zoover gaan, dat men geen overproductie meer heeft. E>e heer S. C.. Eelman sprak op de beurs, „groote vakmenschen" als Homan, Hoo- gewoning en Lubben, die tegen het plan en zeer pessimistisch gestemd waren. De heer Flens antwoordde, dat hij beter bij kweekers had kunnen informeeren dan bij exporteurs en grootkweekers. Dan was hij beter met de slechte toestand bekend geworden. Elders worden veel kleine kweekers van gemeentewege gesteund. Over het algemeen zijn de menschen met geld, die het wel kunnen uitzingen, daar tegen. DE VOORZITTER, de heer W. Schu maker heeft nu bijkans 25 jaar de afd, geleid. Hij deelt aan het slot van deze vergadering mee, zijn plaats aan een an dere kracht te willen afstaan. In het be stuur acht hij wel een persoon aanwezig, die hem opvolgen kan. Hierna volgt sluiting met dank voor de belangstelling. Op de vergadering gaven zich 33 per sonen voor de excursie op. Ook was op gave per briefkaart mogelijk, zoodat het aantal deelnemers wel grooter zal zijn geworden. Giften voor het Witte Kruis. M. S. L„ den Burg f2.50. IS UW NUMMERPLAAT IN ORDE? Opgelet, houders van motorrijtuigen. Van politiewege deelt men ons mee: Zeer spoedig zal begonnen worden met de controle op de nummerborden, zooals die thans door de Minister voorgeschre ven zijn. Het nummer met letter mag niet anders worden aangebracht dan in witte onuitwischbare teekens (met krijt aangebrachte nummers en letters zijn dus verboden) op donkerblauwe achtergrond. De letter mag niet anders worden ge plaatst dan hetzij midden boven, hetzij vóór het nummer, in het laatste geval daarvan te halver hoogte gescheiden door een horizontale streep: Zoo is het goed. Zoo is het ook goed. Maar zoo is het fout. E»e letters en nummers moeten minstens deze afmetingen hebben: hoogte 90 mM.; breedte (behalve de 1) 65 mM.; dikte (behoudens de afschui ning aan de uiteinden) 15 mM.; lengte der horizontale streep 15 mM.; dikte der streep 10 mM.; ruimte tusschen de tee kens 15 mM. Langs de boven- en benedenranden van plaat of veld moet een hoogte van ten minste 10 mM. en langs de zijranden een breedte van tenminste 15 mM. buiten de teekens overblijven. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de politie en bureau Texelsche Cou rant. Men zij dus gewaarschuwd.. Indien men een foutief nummerbord aan zijn motorrijtuig heeft, late men dit zeer spoedig veranderen, daar anders onher roepelijk procesverbaal volgt. Ook zal in den vervolge in verband hiermede een strenge controle' worden uit geoefend op niet of slecht verlicht achter- nummerbord, indien hiermede na zons ondergang op een weg gereden wordt Uitslag verhooping. Woensdag heeft notaris Mulder wegens sterfgeval „Amaliahoeve" in de P. H- polder (groot 40,07,10 H.A., ingezet voor O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2