Texelsehe schapen geïnspecteerd (v.j. 145). Totaal gemerkt 2333 Tex. lammeren (v.j. 2364). Grootgebracht per ooi 1,84. Het geboortecijfer verschilt weinig met dat van 1931. Het streven moet steeds zijn de productie op te voeren, alhoewel dit thans minder urgent is. De wolcon trole geniet een onverflauwde belangstel ling. Het gemidd. gewicht was in 1929 6,07 Kg., 1930 6,54, 1931 6,50, 1932 6,62. Het percentage prima is deze jaren resp. 61—40—47—43.. Het gewicht verbetert reeds belangrijk. Maar in de kwaliteit is een minder vaste lijn te ontdekken. De vraag naar fokmateriaal was door de lage prijzen gering. Ze bepaalde zich tot en kele manlijke dieren en wat ooien voor de instandhouding van het bedrijf. Na een bezoek aan België konden drie collecties (199 stuks) daarheen geëxporteerd wor den. Een daarvan naar het Landb. kundig Instituut te Leuven. Voor België werd 'n vertegenwoordiger aangesteld. De afzet laat echter te wenschen over en is naar Frankrijk practisch onmogelijk. Wel wer den wat levende schapen ingevoerd, maar voor de slachtbank. Voor de invoer zijn geen speciale consenten te bekomen. Een bestelling van Cuba kan door de hooge vervoerkosten niet uitgevoerd wor den. Verscheidene fokkers hebben wolvee in de Wieringermeer laten weiden, maar ongetwijfeld met verlies. Op fokveedagen te Amsterdam, Opmeer, Heilo, Schager- brug, Hoorn en den Burg traden be stuursleden als juryleden op. Vooral de tentoonstelling te den Burg slaagde zeer goed. Tenslotte deelt de secr. nog mee, dat de brochure Het Texelsehe Schaap opnieuw in de Fransche taal verscheen. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. De voorz. dankt de heer Sijp voor zijn keurig verslag, dat ondanks beknoptheid aan duidelijkheid niets te wenschen over laat. REKENING. Ontvangsten: batig saldo 1931 f20,68; geres. consolidatie f 1000 geres. fokveed. en bev. afzet f400; con tributie f470; inschrijfgelden f 1351,55; rijkssubsidie f550; rente kasgeld f84,50; afstammingsbewijzen f168; subsidie wol fed. wolkeuring f 116,25; onvoorziene ont vangsten f 135,16. Totaal f4296,14. Uitgaven: bureaukosten f 162,58; In- spectiekosten f 111,18; vergaderkosten f58,45; drukwerken f346,44; salarissen 11584,68; vergoeding rijwiel f29,16; be vordering afzet f387,97*; primeering fok- dieren f 395,30*Landbouwhuisf 150; wol controle f265; merkmiddelen f7,87; ge res. voor consolidatie f1000. Totaal dus f4498,63. Nadeelig saldo f202,49. w.o. f200 gereserveerd. Namens de financ. comm. brengt de heer C. A. Witte een gunstig rapport uit. Goedkeuring volgt. Voor 1933 wordt een nieuwe commissie benoemd. BESTUUR. Aftredend de heeren K. Breginan Jz. en P. Wijdenes Cz. Aanbe volen worden D. Schoenmaker C. Sta pel Pz. en G.Blokker D. Schoenmaker. Benoemd worden de heer D. Schoenmaker en G. Blokker. Voorz. feliciteert de ver- eeniging met deze uitslag, daar de ver- kozenen ernstige werkers zijn op het ge bied der schapenfokker.ij. BEGROOTING wordt vastgesteld tot een bedrag van f3575.Nadeelig saldo f 202,49. Voorz. dankt secr.-pcnn. en financ. com missie voor het verrichte werk. De secr. deed afstand van een deel van zijn salaris ten behoeve van zijn assistent, de heer C. Roeper Jz., die een deel van zijn werk overneemt. Hieruit blijkt, dat de heer Roeper door bestuur en sea-, gewaar deerd wordt. Hierna volgt de causerie van de lieer E. Dz, Govers, als specialist op schapen- fokgebied, over WAT ONS DE TEGENWOORDIGE SCHAPENVLEESCHEXPORT LEERT. Spr. is geen exporteur, maar heeft zij.», licht terdege opgestoken en geeft als re sultaat een zeer belangwekkende beschou wing, waarnaar met veel aandacht geluis terd werd. De grootste uitvoer in de laatste halve eeuw werd geboekt in de jaren 1908-1912, toen Engeland een goed afnemer was van ons anderhalfjarig vleescliscliaap en, in de Ihertst, van onze vette lammeren. Toen kwamen Frankrijk en België aan de markt. Er kwam vraag naar kwaliteit schapen, met een goede verdeeling van vleesch en vet. Het lam kreeg een voor sprong op het ID-j. schaap. Tegen 1914 ging de koeltechniek met groote schreden vooruit, wat op de handel van groote invloed was. Door de oorlog werden energie en vindingrijkheid nog meer ge prikkeld. Transport en bewaarsysteem werden nog weer beter. Z.-Amerika en Australië kwamen met hun eerder waar deloos product aan de markt. In de krin gen der minder gesitueerden vond het bevroren vleesch gretig aftrek, ook in Engeland, waar we veel afzetgebied door verloren. Spoedig bleek, dat alleen in de voorzomer het lichte schaap met eenig voordeel naar Engeland zou kunnen wor den geëxporteerd. Maar toen begon de Engelsche landbouw op bescherming aan te dringen: in 1926 werd z.g. op veterinair voorschrift de invoer van versch vleesCh verboden, zeer ten nadeele van ons land. Onze veterinaire dienst is in dezen niet geheel van schuld vrij te plei ten. Engeland zal voor goed verloren zijn. Het heeft immers zijn Dominions, die meer en meer op de voorgrond tre den. In de na-oorlogsche jaren was DuitsChland voor het minder fijne vleesch onze grootste afnemer. De tariefmuren werden echter al hooger. Ingaande 1931 werd de export naar Duitschland onmo gelijk. Vandaag kunt ge in de dagbladen lezen, dat men er daar nog een schepje opdeed. Nieuw afzetgebied werd gezocht en gevonden in Denemarken en wel voor ons vleesch van vrij 2jvare lamscha- pen. Toen de Deensche vleeschexport be moeilijkt werd, daalde het vleesch in De nemarken zoo in prijs, dat, mede door de deviezenregëling, onze export naar Dene marken moest worden gestaakt. Onze eenige klanten in 1931 waren België en Frankrijk. Frankrijk, dat een goede prijs gat, werd overstroomd en ging contin genteeren, met als gevolg, dat we vnl. op België waren aangewezen, dat een niet onbelangrijk invoerrecht hief. De prijzen in Frankrijk liepen op, zoodat de expor teurs, voor zoover ze konden invoeren, extra groote winsten maakten, daar ze bovendien in ons land goedkoop in kochten. De Fransche Comm. deelde de consenten uit, maar hoewel op ruime en juiste basis werkend, gat dat in 1932 heel wat beroering: 79 pet. kwam in han den van zeven exporteurs, die de eerste vier mnd. van 1932 abnormale winsten maakten. De kleine exporteurs maakten bezwaar. Het marktpubliek deed hetvoor- komen of deze zaak van groot landsbe lang was, maar dit is aan twijfel onder hevig. Maar er werd met de groote ex porteurs geconfereerd en toen werd 10 pet. ten behoeve van de kleine exporteurs afgestaan, in de hoop meer concurrentie op de markt te brengen. Hieraan werd echter deze belangrijke voorwaarde ver bonden. Per Kg. uit te voeren vleesCh zou een zeker bedrag geheven worden. Zoo ontstond het „schapenpotje", dat veel te veel tongen in beweging heeft gezet en tot veel onjuiste gedachten heeft geleid. Mij, zegt de heer Govers, is het twijfel achtig genoegen te beurt gevallen weke lijks tegen een vergoeding van f4.— een dag er uit te breken om te den Haag als adviseur een vergadering bij te wonen en tusschentijds allerlei „aangename" zaak jes op te knappen. Als lid van de Fransche Comm. krijg je een goede kijk op het product, dat met de meeste kans op succes kan worden uitgevoerd. Nu loopen de eischen naai de streek, waarvoor dit product bestemd is, wel uiteen, doch de heer Govers toonde dat met tal van gevallen uit de practijk duidelijk aan, de winst moet ko men van het uitgesorteerde beste pro duct. De export baseert zich meer en (meer op het beste artikel en dus op het Texelsehe schaap. Een lichtpuntje dus. Voor het 1'/2-jarig schaap ziet de toe komst er steeds duisterder uit. Hier is perspectief voor het Texelsehe schaap. De toekomst zal echter van Texel een lam eischen, dat iets vroeger afgeleverd kan worden, een lam, dat meer profiteert van de Mei-weiden en vroeg rijp is. Boerderijen met veel rundvee kunnen die richting reeds uit. Daar kunnen de vroege eenlingen reeds tijdig voor de export klaar zijn. in Zeeland heeft men al lammeren van 6 weken. Men is er druk bezig de moe dertjes te doen profiteeren van groen en voer, in de hoop ze als Paasehlam in Parijs te kunnen doen verschijnen. In de „Tesselaar" van Zaterdag vond men een samenvatting van de besprekingen in het Hoofdbestuur der H.M. van Landbouw. Hierin stond o.m., dat men nu reeds maatregelen moet nemen om het over schot weg te werken. In Zeeland ziet men een der middelen toegepast om daar toe te raken. De export vraagt een fijn vleeschschaap, vraagt een steeds jonger product. Het Texelsehe schaap kan daar aan het best voldoen. De melkrijkheid geeft het een groote voorsprong. De an dere soorten komen steeds meer in de knel en zullen op de duur voor Texelaars plaats moeten maken. Dus: meer afzet gebied. Waar het Texelsehe schaap komt, is het de baas. Frankrijk heeft het Nor- mandische schaap, maar het Texelsehe stelt dat in zijn schaduw. Ook België kan het zonder de Texelsehe niet stellen. Geen wonder, dat de heer Sijp aan dit land zooveel aandacht heeft besteed. Door meerdere uitvoer van het Texel sehe schaap zal hierop in steeds meer dere mate de aandacht gevestigd worden. Moge dit een aansporing zijn om op. bouwend te blijven werken aan uw aller zoo schoone taak. Met deze woorden sloot de heer Go vers zijn aandachtig beluisterde en dank baar applaus beloonde voordracht. RONDVRAAG. De heer C. Keijser Hz. vraagt of Texel in Frankrijk geen con currentie wacht, omdat ook uit Holland zooveel Texelsehe schapen daarheen gaan. Voorz. merkt op, dat op rechtmatige wijze geen schapen naar Frankrijk ge transporteerd kunnen worden. Helaas zijn onze douaniers niet altijd op hun qui vive. En wat die concurrentie betreft: De hoeveelheid in Frankrijk geïmporteerd schapenvleesch is maar een gering deel van wat er geconsumeerd wordt. Door acclimatische invloed en goede weiden zal ons lam als vet zuiglam op jeugdige leef tijd altijd een voorsprong hebben. Over vele jaren pas misschien zou Frankrijk zelf concurreeren kunnen. De heer Herm. Keijser vindt het alle maal toekomstmuziek en heeft liever di recte maatregelen. De heer Govers zou ze gaarne nemen. Het vleeschexport- bureau zou exporteurs steunen, wanneer zij nieuw afzetgebied konden aanwijzen. Maar niet een meldde zich aan. Donder dag is een belangrijke som door dat bu reau toegezegd voor de export van 500 slachtschapen naar een nieuw land, maar succes is twijfelachtig. Met veel belang stelling las de heer Govers in ons blad van de voorstellen tot afmaking van de helft van de te telen lammeren. Maar daar help je op de vrije markt, volgens de heer Govers, de prijs niet mee om hoog. Terecht heeft een bekend econoom hierop gewezen. En al zou je drie van de vier Texelsehe schapen afmaken, dan bereik je dat doel nog niet. De heer S. J. Keijser zou het nog eens met het Nat. Crisis Comité willen pro- beeren. Men probeerde het met biggen en men kornt in de steden biggen te kort. De heer Govers ziet er geen heil in Men laat zich niet opdringen wat men niet lust, althans niet gewoon is te ge bruiken Bovendien komt je vleeschschaap er door in gedrang De hoeveelheid slachtschapen is thans niet te groot. De prijzen rijzen vrij aardig. Maar we zit ten aan een product, dat we moeten ver wachten en waarvan we te veel hebben. De heer D.Keijser (Ruitersplaats)Li raadt aan te zorgen voor vroege en puike lammeren. Op Texel kan door de financ. uitkomsten niet gevoerd worden. Is het dan wel economisch het toch te doen? Prima kwaliteit eischt meer kosten. De heer Govers kan hierop geen defi nitief antwoord geven. Wel kan hij wel licht over 1421 dg. leenige maatstaf geven door mee te deelen .wat een 12 Kg. lam (geslacht) te Parijs oplevert. Hij hoopt, dat het een hooger prijs zal zijn dan naar rato de afgeloopen zomer en natijd bedongen kon worden. Ik zeg niet, aldus de 'heer Govers, hard aanvoe ren maar wel; Waar een voldoende vleeschschaap kan worden verwacht: zet door. Een exporteur bood voor zoo'n goed koppel f8.hetgeen de omstandig heden bezien, niet zoo heel hoog is. AT wat de afgeloopen zomer zuigende van de moeder weg ging, gaf een vrij aardige prijs. Toen de weidelammeren kwamen zakte de prijs. De heer Jac. Lap vraagt tot wanneer men van zijn lammeren zal kunnen af komen. De heer Govers antwoordt: De export gaat het heele jaar door. Er is in de koelwagens ruimte genoeg. Tot wanneer de uitvoer loonend is, is onbe kend en hangt o.m. af van de plannen dei- nieuwe Fransche regeering voor het 2e kwartaal. De heer J. Keijser Az. vraagt of de Zeeuwen met de vraag naar vroege lam meren bekend waren. Voorz. antwoordt, dat het in Zeeland gewoonte is in Januari te telen. Wel is hier en daar de raad ge geven: zorg dat je klaar bent. Zeker we ten doen we echter niets. Het is zoeken, en tasten. Ook voor de Fransche Comm. De heer Jb. Lap vraagt, of er wel goede controle is op het vleesch, dat naar Frankrijk gaat. Voorz. bevestigt dit en wijst er bovendien op, dat wie minder goed vleesch uitvoert, daarvoor zoo wei nig ontvangt, dat hij er door de vele kosten geld bij moet leggen. De onkosten van de Fransche grens naar Parijs zijn 39 ct. Daar komt 441/2 ct. heffing bij, zoo dat er in totaal 831/2 ct. at gaat, dus plm. 83/4 franc. Je ontvangt voor je minder waardig product hoogstens 11 francs. Blijft over 21/4 frs., dus plm. 21 ct. Waar is voor t5,25 een 25 Kg. lam te koop? Nergens en dus zal geen mensCh met minder vleesch aan de Fransche markt verschijnen. Wat de uitvoer betreft: Sinds Jan. heeft geen 11/2-j- schaap de Fransche grens meer bereikt. België neemt alles maar tegen zeer verschillende prijzen. De kosten zijn 113/4 ct. En dan schrik je van wat er over is. De heer C. Keijser Hz. vraagt of niet opnieuw getracht kan worden steun te krijgen via de wol. Voorz. antwoordt, dat zoo mogelijk in Maart vergaderd wordt door Hoofdbestuur H.M., eenige Kamer leden, vertegenwoordigers van industrie en producten om te onderzoeken wat kan worden gedaan. Wanneer het niets wordt, aldus de heer Govers, ligt dit niet aan mij. De heer A. P. Dalmeijer is het niet met voorz. eens, dat wie wat rundvee houdt, het best probeeren kan vroeg lammeren klaar te krijgen. Hij ziet daar geen voor deel in. De heer Govers betoogt ech ter, dat het op zoo'n bedrijf voordeeliger, vlugger en gemakkelijker gaat, dan elders. De heer S.J.Keijser wenscht voorlich- lichting op het gebied van schapenvoe ding, daar z.i. duizenden guldens nutte loos besteed worden; hij wil rammen met minder dan 5 Kg. prima wol uitschakelen en verzoekt een beter keuring op afstam melingen. Tevens zou hij de melk va schapen machinaal willen laten verwci ken. Voorz. wil die voederkwestie os der de aandacht van het veevoederburea brengen. Wat de melk betreft had hij hoopt, dat de groote fabriek die wel h_ willen verwerken, al is hij voor de li; zwaren in deze tijd niet blind. In la stellen van een grens bij de wolkeurin ziet hij een gevaar. De grens zal lag; gesteld moeten worden dan de fokker <1 voor zich als minimum-eisch heeft g steld. Dat zou niet opbouwend werken; de fokkers op een dwaalspoor brenge; Maar neem deze goede raad aan: Fo nooit met rammen met minder dan g; midd. Ie kwal. wol en minder dan 51/- k op 1-j. leeftijd. Tenslotte: Wat is keuriii op afstammelingen? Alles zien en d, oordeelen. Niet zelden is het oordeel d? nog vaag. Eerst moet de ram voldoeni gewerkt hebben. 10 afstammelingen twee jaar, door dhr Keijser als eisch g, steld, zeggen nog maar weinig. We ka nen pas billijk oordeelen, als we de or standigheden en de moeder kennen. (Zie slot Tweede blad.) SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Toen er Zaterdagmorgen een dun laag sneeuw was gevallen en de temperatui bedenkelijk in de buurt van het vriespu, ja zelfs daaronder was gekomen, war; de meeste voetballiefhebbers wel eenig zins bang, dat de wedstrijd Texel ISch gen niet door zou kunnen gaan. Zaterdagmiddag waren een paar opi misten, spelers van T. I, aan het werkgi togen om vooral de doelen en stra schopgebieden vrij van sneeuw te makti Een 10-tal adsp. zorgden door het makt van sneeuwballen, dat op het middenvel de sneeuw werd verwijderd en het vel werd zeer goed bespeelbaar. Toch vvi Zondagmorgen het terrein hard bevror, en na overleg, werd besloten het tot maar goed te keuren, al dreigden dot kere luchten en vielen reeds enkele vlol ken sneeuw. Tegen 12 uur was de grond alweer w ontdooid en speelden adsp. B tegen ads A. Beide elftallen waren incompleet, 01 alweer door de griep. A was voor B sterk en vrij spoedig wist A de leidü door Ben te nemen en vrij regelmat bracht A de stand tot 40. Een pa maal wist Henk c.s. een goede aam- op te zetten. De B-verdediging speel goed, terwijl Arie zijn doel op zeer goe wijze verdedigde. Na de rust hetzelfi spel en nog vijfmaal moest Arie vissche maar niet zonder dat hij nog zeer v« goede schoten had afgeweerd. Er k; nog een sterk elftal uit samengeste! worden. Het laatste restje sneeuw w nu verdwenen en het veld was prima conditie. Om plm. 2 uur laat sCheidsr. C. I Swart, die deze wedstrijd goed leidt' tossen. Schagen heeft de keus en verkie tegen de zon in te spelen. Al spoedig or wikkelt zich een zeer snel spel en is meestal aanvallend. Schagen tracht do; snelle uitvallen het T-doel te nadere Deze doorbraken zijn lang niet zonder g vaar en Chris loopt zoo nu en dan v eens wat vroeg het gevaar tegemoet. 1 tusschen heeft de S-keeper ook al lat: zien, dat hij er zijn kan. Na plm. 10 mi krijgt de S-midvoor, die handig en sn doorloopt, de bal te pakken en hij schi langs de uitloopende T-keeper in, geeft S de leiding. Keer op keer komt nu op het S-doel aanstormen, zeer goe schoten volgen, maar telkens is er e been, dat op het laatste moment, zij 1 danook ten koste van menig corner, re ding brengt. Na 20 min. spelens krij Nic. de bal, door Henk hoog voor i doel geplaatst te pakken en hij schiet 0 houdbaar in en de stand is gelijk: 1- Fel wordt er nu om de leiding gestrede waarbij de T-aanvallen veel talrijker zij S loopt telkens in de buitenspelval, tf wijl overigens zoowel onze backs als 01 halflinie door goed spel de tegenpai in bedwang weten te houden. De vleug; worden flink in de aanval betrokken met groote moeite weet S stand te ho den. Enkele corners worden juist ov< gekopt. Gom schiet een paar maal ke rig, schoten van Niek en Winter, ms geen succes. Toch ontmoedigt dit T ni T blijft volhouden. De rust komt met 1 Het lijkt er werkelijk op, dat T de t ditie getrouw blijft en ondanks haar sf ker zijn, dit niet weet uit te drukken. I reet na de hervatting een slap ooge: blikje. S is het eerst in de aanval, m; dan komt T terug. Niek heeft het dr en zet goed voor, maar de keeper van en de linksback geven niet thuis. He gaat er vandoor, een goede voorzet vol wordt hoog over geschoten. De S-aanv len zijn niet bijster sterk,, zoodat Joh. Dirk de sterks'ten blijken. Ook Chris ge niet thuis. Na 10 min. spelens krij Gom de bal door Henk toegespeeld hoewel gehinderd schiet hij onhoudb: in. Hij geeft T de leiding: 21. N geen min. later een voorzet van Ni Bram staat vrij, vangt goed op en zoi voor no. 3. S weet het spel wat te v< plaatsen en het tempo is nog zeer sn Uit een algem een e aanval van S volgt; hoog schot, Chris staat voor zijn doel O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2