TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten De excursienaar Sassenheim Woensdag 22 Februari 1933. Texelsch Schapenstamboek. (vervolg van ons verslag in het le blad). De heer C. Keijser Hz. stelde de vraag, wat ot de heer Govers dacht van het voorstel van de L.T.B. om de Minister te vragen goed te keuren, dat het extra voor Texel bestemde bedrag gelijk over alle fokooien zou worden verdeeld.' Op verzoek van de heer Govers maken we van hetgeen hij over het schapenpotje in het midden bracht, slechts met een en kel woord melding. We komen er nog wel op terug. De heer Govers gat de basis aan, waar op het voorstel tot verdeeling rustte en veronderstelde dat de Fransche Comm. er geen bezwaar tegen zou maken, wan neer ALLE Texelsche belanghebbenden met het voorstel, bovengenoemd, accoord verklaarden te gaan. Dat de L.T.B. wijzi ging van het le voorstel zou hebben be werkt, noemde spr. onjuist. De heer C. de Wit bepleitte het L.T.B.-voorstel met klem. De heer D. Hin stelde voor te trachten alle Texelsche boeren voor dat voorstel te winnen. (Applaus). De heer Govers sloot hierna de vergadering en gat nog de raad in geen geval uitkeering over alle fokooien op de verhoogde basis te vragen. Dit zou z.i. een gevaar in zich sluiten. De Filmavond van het Leger des Heils. Men schrijft ons: Vrijdagavond heeft een zeer groote schare van haar belangstelling getuigd voor het werk van het Leger des Heils. Ongetwijfeld is het vele, wat deze organisatie presteert tot geestelijk en stoffelijk welzijn der menschen, aller belangstelling overwaard. De ruim 400 toeschouwers vulden het kerk gebouw dan ook tot de laatste plaats. Ds. Visser leidde, na samenzang en ge bed, de spreker, kolonel Rawie, met een kort woord in. Deze begon met te verklaren dat het spreken over de Leger-zending in Indië hem altijd een groot voorrecht was, omdat dat werk de liefde van zijn kant bezat. Begonnen werd met een film van een „velddag" te Soestdijk, waar de verschil lende „takken van bedrijf" de revue pas seerden en de geestdriftige duizendkoppige massa op het doek werd vertoond. Daarna volgden lichtbeelden over het zendingswerk op Celebes, verklaard door kol. Rawie als ooggetuige, die er interessante mededeelin- gen bij wist te vermelden. Tenslotte de hoofdschotel die, jammer genoeg, wel wat vlug werd opgediend een film over de Leprozenkolonie op Celebes Allerlei werd vertoond van de v.erzorging der melaatschen, die, eens komende door de ingangspoort, nimmer het terrein meer verlaten, dan langs de weg naar het graf. En hoe de Heilsleger soldaten voor deze ongelukkigen nog het leven dragelijk maak ten. vervulde alle toeschouwers met groote bewondering. En al waren dan de opnamen misschien niet zoo mooi, als we het van Oegstgeest-zendingsfilms gewoon zijn, toch was het bijwonen van deze filmavond een verheffend genot, omdat alles bij elkaar een eenvoudig doch welsprekend getuigenis gaf van blijmoedig en praktisch Christendom, dat tot zulke groote daden van zelfver loochening in staat is uit liefde tot Jezus Christus. De heer H. Bruijn schrijft ons: Op initiatief van de secr. besloot de afd. Texel van het H.B.G. met alle le den, die hiervan gebruik wenschten te maken, een tocht naar Sassenheim te on dernemen, waar van 1524 Febr. de groote jaarlijksche narcissententoonstel- ling wordt gehouden. De kosten aan deze reis verbonden, zouden geheel door de afd. Texel ge dragen worden, zulks in verband met de viering van haar 25-jarig jubileum. Dat van dit aanbod een dankbaar ge bruik werd gemaakt, bleek uit het feit, dat er Vrijdagsmorgens bij het vertrek plm. 60 personen aanwezig waren. Na een voorspoedige reis, waarvan het laatste gedeelte door de nog slapende of schoon, gezien het losdekken der hya cinthen, reeds ontwakende bloembollen streek ging, arriveerde het gezelschap om half 12 te Sassenheim, het middelpunt der narcissencultuur. Reeds sedert jaren wordt hier in de maand Febr. een ten toonstelling gehouden van in kassen in bloei getrokken narcissen, een tentoon stelling, die ver buiten onze grenzen groote vermaardheid heeft verworven en op dit gebied de grootste ter wereld is. Men heeft de tentoonstelling dit jaar laten samenvallen met een groote hand- werktentoonstelling en met een Handels- en Industriebeurs, en heeft er verder ver makelijkheidsgelegenheden aan toe ge voegd. De geheele netto-opbrengst is bestemd voor het Crisis-Comité (mis schien ook op Texel uitvoerbaar, wan neer 't H.B.G. in 't voorjaar een bloemen tentoonstelling organiseert?) De tentoon stelling wordt dit jaar niet gehouden in het daarvoor bestemde gèbouw „Bloem- lust", doch in de groote modern inge richte bollenschuur der firma Baartman en Koning. Bij het binnentreden van het tentoonstellingsgebouw werd men al da delijk verrast door de overweldigende aanblik van zooveel opgestelde bloemen; de groote schuur is als 't ware in een bloemenparadijs herschapen. Langs de kanten staan honderden potten narcissen van zeer uiteenloopende vorm en kleur opgesteld, en dan afgewisseld door groe pen tulpen en hier en daar onderbroken door dennen en palmen. In het middenge deelte bevinden zich een groot perk mees- sterlijk gerangschikte, schitterend bloei ende cyclamen benevens perken crocus- sen en tulpen, afgewisseld door decora tief opgestelde manden met prachtig bloeiende, witte, rose en blauwe hya cinthen. Het is één bloemenweelde, ter wijl buiten de natuur nog in diepe slaap is verzonken. Vanzelfsprekend vormen de narcissen de hoofdschotel en heeft men 'hier zijn kennis, wat betreft de vooruitgang in de vele nieuwe soorten, die de laatste jaren gewonnen zijn. ten zeerste kunnen ver rijken. Na de geheele middag in het gebouw te hebben vertoefd, gedurende welke tijd ook de diverse vermakelijkheden niet wer den vergeten, werd om 5 uur met de twee groote bussen de terugtocht aanvaard en kwam het gezelschap, dat van een extra boot gebruik maakte, te 9 uur behouden op het eiland aan. Het was in alle opzichten een geslaagde dag en hier zij tenslotte een woord van hulde en dank aan onze secretaris, de heer S.J.Flens, de voorbereider en leider van deze tocht, zeer zeker op zijn plaats.: Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. Z„ E. f2.-. Vergadering L.T.B Ter aanvulling van ons verslag van Za terdag deelen we nog het volgende mee: In zijn openingswoord gaf de voor/., de Iheer C. de Wit een beeld van de hui dige toestand op het gebied van de land bouw. Lichtpuntjes zijn bezwaarlijk te ontdekken, sprak hij, en alle opleving is maar schijn. Maar het gelijk is altijd aan de zijde der optimisten. De L.T.B. heeft weer meer leden dan het vorige jaar. Een triest beeld geven echter de uit- voercijfers, zooals het Centraal Bureau voor de Statistiek die geeft: Zuivelexport over 1930: 64 miljoen. Over 1932 slechts 18 miljoen. De eierenexport daalde van 61 op 34 miljoen, de bloembollenexport van 23,8 op 16 miljoen. De vee- en vleeschexport daalde met 53 miljoen. Voorz. geeft een overzicht van wat op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt door de L.T.B. het afgeloopen jaar werd verricht. Onder meer wordt ge memoreerd het bezoek aan Minister Ver schuur tijdens diens vacantieverblijf te de Koog teneinde met het oog op de a.s. verdeeling van het schapenpotje voor Texel een lans te breken. De rekening over 1932 werd in handen gesteld ©ener financ. comm., gevormd door de heeren T.Bakker, Spijk en W. Bakker, den Hoorn. Tegen het voorstel tot verlaging van de premie-slachtveefonds voor varkens van tl op f0.50 verhief de heer J.C.Kager zijn stem. Hij waarschuwde voor de ge volgen. Een behoorlijke reserve moet er blijven. Besloten werd echter het voor één jaar te wagen. Over het schapenpotje schreven we reeds zeer uitvoerig. Op één punt moeten we terugkomen. We schreven, dat de heer C.Maas opmerkte: „Weth. Vlaming zou ons steunen, maar zei in de Oranjeboom niets". De heer Maas verzoekt ons hier voor in de plaats te stellen: „Na afloop van die vergadering sprak ik leden, die haar bijwoonden en hoogst ontevreden waren. Zij zeiden mijWeth. Vlaming was er ook, maar zei daar niets". De voorz. bracht de heer secr. A.Com mandeur, die als zoodanig niet langer zit ting wilde hebben, dank voor hetgeen hij met zooveel ijver in het belang van de L.T.B. verrichtte. Kapelaan Boelrijk wees als geestelijk adviseur op de zware tijd, welke ook de R.K. hebben door te maken. Hij waar schuwde er voor, dat de ontevredenheid, welke allerwege aan de dag treedt hoe verklaarbaar soms ook niet omslaat in opstandigheid. Niet probeeren met geweld het juk af te schudden. Langs lijnen van geleidelijkheid alleen moet naar verbetering worden gestreefd. De heer W.Vendel nam het op voor jonge kath. boerenzoons. Hij wilde die zooveel mogelijk steunen, aanmoedigen en op de voorgrond plaatsen. Er zijn er die behoorlijk gestudeerd hebben. Die moe ten z.i. zoo gauw mogelijk met een of andere functie worden bekleed, met die van L.T.B. secr. b.v. Voorz. vond een jongen van 1617 jaar daarvoor wat jong. De heer D. Hin vroeg zich af, ot die boerenzoons daartoe wel lust ge voelen. Hoeveel zullen niet eens „De R.K. Boerenstand" lezen? De heer R.J.Timmer betreurt, dat van de R. K. Propag. Club reeds zoo spoedig de boe renzoons juist wegbleven en spoort de ouders aan, het bezoek van die club aan hun zoons met kracht aan te bevelen. Tenslotte wekte kapelaan Boelrijk en de voorz. de ouders op, zoo ©enigszins mogelijk hun zoons naar de L.Landbouw school te zenden. Deze wordt tot heden minder druk bezocht dan ze verdient. VARA-AVOND. De Vara mag ruim tevreden zijn. De propaganda-avond, Zondag in hotel Texel belegd, is volkomen geslaagd. De zaal bevatte, naar de secr. ons meedeelde, wel 380 personen, hetgeen nog geen juist beeld van de betoonde belangstelling geeft, daar velen nog geen plaats konden bekomen. De heer J.Henkes sprak een kort ope ningswoord, waarin hij de taak der arbei- dersomroep omschreef. Er zijn 30 mil joen werkloozen over de wereld, er is overproductie hoewel velen gebrek lijden. Hicrligt een geweldige taak voor de ar beidersklasse. De Radio-controle-Comm. maakt het de Vara niet makkelijk. De liberale heeren Boon en Oud willen de politiek uit de aether bannen. Wij worden geducht aangevallen, omdat wij in de chaos orde willen scheppen. Dit alles kan ons slechts sterken in onze strijd. (Applaus.) Hierna was de beurt aan de „Notekra- kers", een vijftal musici (piano, twee vi olen, cello en harmonica) onder leiding van de pianist Daaf Wins. Achtereenvol gens hoorden we het Vara-marschlied van Hugo de Groot, Wiener Miidl'n, Ma rionetten Brautzug, Zika Czardas, Son ja en Die Czardas Fürstin. Wat dit excel lent muziekgezelschap presteerde verdient alle lof. Herhaald daverend applaus be wees wel, dat de „Notenkrakers" vol deden. Wat is radio- en gramofoonmu- ziek toch schamel en gebrekkig, wanneer je die vergelijkt bij zoo'n concert „uit de eerste hand", zander draad, maar ook zonder aether. Het was een verrukking, daaraan het oor te mogen leenen, en ze ker is het betreurenswaard, dat we op Texel niet vaker in de gelegenheid zijn muziek te genieten van liet gehalte als die van Daaf Wins en consorten. De me dewerking van een harmonica-artist ver leende aan het conoert nog een biezon- dere bekoring. Toen het applaus na no. 6 bedaard was, ving de Vara-penningmeester-propn- gandist, te spreken aan. De Vara is nu zeven jaar oud en telt 140,000 leden. Het ontbreekt haar niet aan felle bestrijders hetgeen voor spr. een bewijs is, dat deze omroep op het juiste pad is. Onze tegenstanders hebben zich destijds verzet tegen het opnemen in de Radiowet van bepalingen omtrent zeker van de luisteraars te heffen bedrag. De Vara zou haar deel natuurlijk besteden om haar positie te versterken en dat heb ben onze bestrijders niet willen toestaan. Men wil de politiek uit de aether. Waar is de grens? Als een „prof" in zijn we tenschappelijk betoog tot de conclusie komt, dat alleen door loonsverlaging red oing mogelijk is, heet dat geen politiek, maar wanneer wij het lot van de arbei der willen verbeteren door meer loon te vragen, wordt het wel zoo genoemd. Enorm is er tegen het zendtijdbesluit ge vochten, maar wij lieten op protestver gaderingen onze feestvergaderingen vol gen. Men kan schreeuwen om teruggave van zendtijd, maar „dasz kommt nie wie der". De neutrale pers moet ieder arbei der uit zijn huis houden. Hij moet het „Volk" lezen, een roode krant althans. Dan wordt hij op' de juiste wijze om trent arbeiderszaken voorgelicht. Radio- censuur is m.i. een „kleinzielige plagerij" van de Vara alleen. Van de Vara vreest men blijkbaar gevaar voor de openbare orde, voor de goede reden, voor de veilig heid van de staat. De Vara wordt door tegenstanders ook wel eens gewaardeerd, maar ze zegt soms van die „rare din gen" en dat verdraagt de bourgeoisie niet. Vandaar het voorstel: de politiek uit de aether. De minister zit op eieren maar al heel wat langer dan 21 dg. Flij weet er be paald moeilijk raad op. Toch hebben- we het niet zoo bont bij hem gemaakt als onze tegenstanders, tot wie de minister zei: Ik wil jullie niet meer ontvangen. De Vara is thans een machtige omroep geworden en daar houdt men rekening mee. Maar zij moet nog sterker worden. Dan alleen kan haar een blijvende plaats verzekerd worden. Daarom, op naar de 150,000 leden. (Applaus.) Vervolgens betrad de declamator Wil lem van Cappellen bet podium. Luid ap plaus, gelijk reeds het geval was, toen hij de zaal binnentrad. Voorgedragen werd een fragment uit „Schakels", vroo- lijk spel van de huiselijke haard, van Herm. Heyermans en na de _pauze „Een vroolijke geschiedenis op St". Nic. avond". (U kent die wellicht. Er treedt een Jor- daansche Sinterklaas op, zoo'n huurling, die het feest van de Sint, gevierd in een. deftige familie, finaal in de war schopt.) We hebben beide nummers in deze ko lommen reeds eerder vermeld en behoe ven slechts te vertellen, voor zoover noo- dig, dat ze weer succes hadden. De heer Van Cappellen is 'n voordrachtkunstenaar van bovenste .plank, en niet alleen voor de microfoon. Wanneer je hem zoo in levenden lijve voor je ziet, bemerk je pas, hoeveel je mist, wanneer je hem slechts door je luidspreker kunt hooren (de politicus-Van Capellen, in dezelfde persoon vereenigd, te critiseeren, ligt na tuurlijk niet in onze lijn). Genoeg zij te vermelden, dat .men algemeen zeer vol daan was over wat deze talentvolle baas ten beste gaf. Tot slot speelden de „Notekrakcrs" nog eenige nummers, o.m. Ein Wiener Wal- zer, van Benatzi, Spiel mir auf der Bala laika van Kaper, Temptation-Rag, van Lodge (met fijn harmonicaspel van de lieer Stein speciaal). Besloten werd met de „Internationale", waarbij allen zich van hun zetels verhieven en liet strijdlied zon gen. De heer Henkes sloot hierna met een woord van dank en „tot weerziens". HET SCHAPENPOTJE. Naar aanleiding van hetgeen de heer E. Govers Maandag in de vergad. van het Schapenstamboek over liet Schapenpotje naar voren bracht, besloot het bestuur der Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Texel en Eierland, adhaesie te betuigen aan liet adres van de L.T.B., waarin de Minister verzocht wordt toe te stemmen in een gelijkmatige verdeeling van liet aan Texel extra uit te keeren bedrag over ALLE oudere gedekte fokooien op Texel. Veilig verkeer. De veiligheid van het verkeer door de Zwaanstraat komt door de bergen grint en het daar opgeslagen betonijzer wel wat in het gedrang. Vooral wanneer het donker geworden is. Maandagavond za gen we een juffrouw, die er op een fiets zou passeeren, daar leelijk vallen. (Ingezonden.) Een mooie Strijbos-Avond. Gisteravond sprak de bekende matuur- historicus, de heer Jan P. Strijbos voor het Nut alhier, voor een met zeer talrijk publiek, op de bekende, vlotte, geestige manier over zijn bezoek aan de delta van de Rhone (Z. Fr.) Daarbij werden tien tallen liohtbeelden vertoond, waaronder vele staaltjes van zijn biezonder fotogra fisch talent. Een onderhoudende, leerza me causerie was liet, zooals de waar nemend voorz. van het Nut, de heer C. Jonker, in zijn waardeerend slotwoord met recht getuigde (Ons verslag van deze mooie avond komt Zaterdag). ALLERLEI. In de Cocksdorp heeft men sinds jaren cle Vereen. „Floralia", die aan de leden stekjes uitdeelt en na verloop van tijd prijsjes toekent aan degenen, die met liet opkweeken daarvan het beste resul taat hebben bereikt. Getracht wordt ook hier zoo'n vereen, op te richten. Het moge slagen. o Vrijdag spreekt hier Kamerlid Braat. Dezelfde avond zal getracht worden een afd. op te richten van de Nat. Bóeren- Tuinders- en Middenst. Partij. De candi- daatstelling heeft 28 Febr. te Utrecht plaats. o We hoorden onlangs: Je weet immers krek wat er op Texel te koop is, als je het Tesselaartje leest. Dat houdt je van alles precies en uitvoerig op de hoogte. Alle Tesselaars lezen het daarom". We vernamen Ihet met dankbaarheid en be sloten het aan onze adverteerders over te brengen. Hier staat het. O In de hotels De Zwaan en Texel wordt Maandag „Vastenavond" gevierd. We -maken onze R.K. abonnees op de adv. attent. o Op de a.s. Ruiteravond zullen de paar densport-prijzen worden uitgereikt. (Zie adv.) Hoornder-Nieuwland gaat het vergra ven van 700 M. tochtsloot aanbesteden. o— Volgende week Vrijdag vergadert Zie kenfonds-den Burg. Officieel veilingsberidht der Coop. P.T V. „Texel". De Maandag geveilde eieren brachten een lagere prijs op dan vorige week. Het ver schil was plm. 30 tot 35 ct. per honderd. De aanvoer nain in de afgeloopen week flink toe. De K.G. prijs was van 65 tot 67 ct. De verdere vooruitzichten zijn zeer on zeker. Illlllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IHIIIIliiliIHHIIIIIII BINNENLAND. I!lllll[||l!!i|||||||jl| lllllllllllllllillllllüllllllllllllllllllllllllllllll (Per telef.) Gisteren werd te Alk maar de 40-j. jachtopziener J. v. d. B., verdachte uit het stroopersdrama te Eg- mond aan Zee, waarin de jonggehuwde Krijn Dekker het leven liet, vrijgesproken Dit is de eisch. Uitspraark over 14 dg. (Per tel-ef.)Te Amsterdam is de revolutionmair Sneevliet in zijn woning ge arresteerd. Hij moet de hand gehad heb ben in de verspreiding van opruiende ge schriften onder marineklanten en onder marin-ewerfpersoneel te den Helder.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5