TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Het slijk der.... zee Texelsche Berichten Woensdag 1 Maart 1933. minium Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll lllillllllll Courantenbericht: Het motorschip „Flevo", dat aan boord de ver schillende onderdeden van de ijze ren toren heeft, die zal gebruikt zal worden om het goud van de Lutine te bergen, is te Terschelling aangekomen. Hoera, nu is het gauw gedaan, Nu duurt het niet zoo lang, De crisis loopt al op z'n end, Heft aan uw vreugdezang. Het is misschien een kwestie van Nog maar een maand of wat, En énkel rozen zullen zijn Op uw nu doornig pad. Het is alleen maar, wat je noemt, Een kwestie nog van tijd, Enoverleden is Mevrouw Van Zorg tot Narigheid. De „Flevo", luidde het krantbericht, Is juist gearriveerd, En op Terschelling aan de „kaai" Zorgvuldig vastgemeerd. Ik zegzorgvuldig, want, aan boord (Dat is nog 'es te doen) Bevindt zich, lezers, schrikt u niet, Een kleine tien miljoen. Ja, niet in goud en niet in baar Alsof dat zóó maar gaat, Dan was er ook nog wel zooiets Als Nederlandsche Staat. Nee, 'k meen de onderdeëlen hier Waar volgens 't krantbericht De schat van de Lutine straks Omhoog mee wordt gelicht. Waarmee men naar men hoopt althans Zóó'n buitenkansje haalt. Dat, practisch aanstonds niemand meer Belasting hier betaalt. Noch op z'n fiets, noch op z'n bed Noch op sigaar of wijn, Zoodat het hier in Nederland Een paradijs zal zijn. Vooruit gij delvers, delft de schat, Malaisetijd, die dringt, Hoe langer ge nog wacht misschien, Hoe dieper of-ie zinkt. Vooruit.vooruit dus, aangepakt, De handen aan het werk, Gedaan is d' eerste stap, dus nu De kogel door de kerk. En voortaan telt dus 't slijk der aard' Voor niemand hier meer mee Wij praten in de toekomst slechts Nog van het slijk.... der zee! Over de vier miljoen KG. Gisteren is de melkaanvoer aan „de Een dracht" --- gerekend van 1 April 1932 af de vier miljoen KG gepasseerd. Verge leken bij dezelfde periode van het vorige boekjaar bedraagt de toename 75 procent. ALLERLEI. U weet toch, dat met ingang van heden de T. E. S. O. bootdienst is uitgebreid (Zie le pagina.) O E>e derde zitting van het consulatitie- bureau voor zuigelingen: Vrijdag a.s. Uit sluitend voor gezonde zuigelingen! Koste loos. Vrijwillige bijdrage s.v.p. in de bus. o De Coop. P.T.V. Texel belegt volgende week Woensdag een alg. vergadering. Zij, die in aanmerking willen komen voor de levering van levensmiddelen en brandstof aan de Jeugdherberg, worden er aan herinnerd, dat zij daarvan vóór 5 Maart schriftelijk mededeeling moeten doen aan de secretaris. O Architect N. Schermer besteedt voor de heer D. Eelman de bouw van een zomer huis aan (zie adv.) Het Bestuur der Alg. Tex. Middenst. Ver een. verzoekt de aandacht voor zijn adv. in dit nr. Laatste waarschuwing. Van politiewege verzoekt men ons nog maals de aandacht te vestigen op de nieuwe eischen, waaraan de nummerbor den op motorvoertuigen moeten voldoen, alsmede op de verlichting van die bor den, welke in de meeste gevallen nog veel te wensehen overlaat. Onherroepelijk raakt op de bon, wie deze goede raad in de wind slaat. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd aanbesteed de bouw van een boerderij voor rekening van Alb. Dros, „Bern", door N. Schermer, archi tect alhier: Timmerwerk: H. Zijm f2230; J. Smit Cz. f2060; Gebr. Schoenmaker f1990; JAV. Bakker f1735; J.Smit f1645. Timmer- en metselwerk: Jb. Drijver 142S9. Metselwerk: W. A. Geus f 2234; G. Logman f2070; A. de Kort f1897; L. Bruin en Zn. flS90; I. Voigt f1890; T. Witte f'lSSO; J.Trap f1825. Schilderwerk: P.Boon 'f317; J. Dek ker f297; fa. Z. Graaf f249; C. Bremer f223. Loodg.-werk: J.Agter 'f187; N. de Graat f162; P. Oele f142. Totaal vier laagste inschrijvers f3835.—. Begrooting was t3834. Gunning volgt. Uitslag aanbesteding. Door de Dertig Polders werd aanbe steed de levering van A. 110 M. beton- buis 0.30 M. doorsnee, B. 70 M. 0,50 M, doorsnee. C. 60 M. 0,80 M. doorsnee. D, in massa. W.F.Stoel, Alkmaar, massa f648. J.C.Rab, den Burg, resp. (per M.) 1,10 2,30 6,50. J.Dekker, Wieringen, 1,35 3,24 - 7,35. Van Dijk en Co., Dordrecht, 0,96 2,28 6,40. v De Valk, N. Langerak, 0,95 2,12 6,70. Grotius, Gorkum, 1,10 2,50 Kool en Co., Hoogkerk, 1,07 2,23 4,95. F. Bos, Alphen a.d. Rijn, 1,10 2,45 6,12. A. Hemmer, Vriezenveen, massa f727. Mellema, Leeuwarden, massa f630. De Peel, Roermond, 1,52 3,34 7,76. Van Dijk Jr., Alphen a.d. Rijn, 1,09 2,25 5,67. Massa f616,20 (gegund.) Door de Dertig Polders werd aanbe steed het vervoer der materialen voor het wegenonderhoud over 1933 in 9 percee- len. Gegund: Perceel 2, 3, 4, 6, 8 en 9: P. Kuiper,, de Waal, e.a. Peroeel 1 en 5: F. Dijksen, de Cocks- dorp, e.a. Perceel 7: Jac. Eelman, Oudeschild, e.a. Uitslag huisbroei bloembollen. We deelden reeds mee, dat de wed strijd „huisbroei van bloembollen door schoolkinderen", uitgeschreven door de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur bo ven verwachting geslaagd is. De namen der prijswinners(sters) vol gen hier: (resp. le, 2e, 3e. enz. prijs): Den Burg, O.L.Jaap de Jong, Ger trude Keijser, Hanna Bakker, Afina Eel man, Jaap Koorn Tz., Greetje Doorn, Jan Stern, Jan Rab, Tine Boekei, Thekela Hellema, Dik Noordijk, Tine Rab, Henk Visser, G. Broekman, Cees Zutphen. School voor Chr. V.O. den Burg: Peter v.d. Moolen, Jan Huisman Tz., Corrie Maat, Trijntje Bonne, Romke de Vries, Hans Post, Riewkje Post. R.K. School den Burg: Guus Bakker, Dora Schrama, Anton Witte Dz., Rieka Keijser, Annie Witte Dd., Jopie Zijm, Henk Schrama, Leo Wil- lemsen, Jopie Logman, Johanna Dijt, An nie Barhorst, Johanna Bakker, Tine Rijk, Wim Keijser, Jaap Keijser. Oudeschild: Janny Kackzor, Jurry Beumkes, Douwie Blom, Corrie Gomes, Jo v. Sikkeleras, Dirk v.d. Vliet, Job. v.d. Vliet, Bert Weijdt, J. Kuiper, Kees Blom, Neeltje Weijdt, Tjepke Geertsema. E>en Hoorn: Trijntje Krul, Kinderen Jn. Bakker, Nel Drijver, Marie Smit, Lies Kok, Souw Lap, Martien Bakker, Cor Smit, Gina Slegh, A. Troost. De Koog: Piet List, Nette Eelman, Piet v.d. Werff Wm. Dalmeijer, Hans List, Saar Schaat- senberg, Nel Svvart, Neel Daalder. Midden-Eierland: Adri Flens, H. en N. de Ridder, Alke Dijt, Corn. Eelman, Corry v. Hoorn, Gi- zeke Dijt, Corn, en Rens van Beek. Zuid-Eierland: Klaas Knol, Else Plomp, Jan v. Malde- gem, Frans en Karei Roeper, Ben v. Mal- degem, Bert Dros. De Cocksdorp: Kinderen de Graaf, Mi na Boon, Grietje Boon, Hilli Eelman, Anna Meulman, 'Cor 'Reuvers, "Mies Blom, Trijntje Kikkert, Stina de Jong, A. Tho massen. Oost: Gerrit Eelman, Jana en Nely Koning, Aaltje Plaatsman. Bijz. School Oosterend: Jaap Bas, Cees Drijver Jbz., Kees Vla ming, A.v. Kooten, Cornelia Drijver, Jn. Drijver, Arie Ellen, Jannetje v. Bekkum, Marietje Drijver, Grietje Bas. O.L. Oosterend: Dina Eelman, S. Keijser, Cor Timmer, Doortje Daalder, Aris van der Vis, Mar- rie Eelman Jbd. De Waal: Leendert Kuiper, Annie Eelman, Leo Keijser, Nannie Plaatsman, Reina Bos, Nelly Boot, Janny Boot, Nico Sweerts, G. Voigt, Heine Koopman, Betsy Sweerts, Anton Sweerts. V a stenavondfeest. Het Vastenavondfeest in hotel Texel had een prettig verloop. De leiding be rustte bij de heer IJ. Witte. De avond werd vnl. gewijd aan de dans. Smidt's Band zorgde voor muziek. De heeren Jb. Rijk en Smit (Oudeschild) voor voor drachten. Ook in De Zwaan ging het er gezellig aan toe. Ook daar voordracht en dans. Muziek van de heeren Boom. Sdhoolnieuws. E)e heer J. de Groo't heeft afscheid ge- genomen als directeur van onze 'Z.V.S., waaraan hij sinds Sept. 1931 zijn beste krachten gaf. Vandaag treedt hij in functie der Z.V.S. te Harlingen. Twee leerlingen van de le en twee van de 2e klasse alhier zullen te Harlingen hun studie voortzetten. Zakennicuws. Mw Schrama-Lap alhier hoopt binnen kort haar dames-hoedenzaak te openen. De kappers Manté, van Alkmaar, ope nen Vrijdag in de Hoogerstraat een fili aal. Afhalen van post. Van hedenavond at bestaat weer gele genheid tot het afhalen van dagbladen aan het postkantoor van plm. 8,15 S,45 uur. Busrechthouders kunnen dan alle voor hen aangekomen post afhalen. OUDESCHILD LAAG WATER. In de naven zijn 3e faatste dagen wa terstanden voorgekomen, rager clan ooit. —Zaterdag 1,92 A.P., Zondag 2,08 M. A.P., Maandag 2,25 M. A.P. Zaterdagmiddag, 12,20 uit den Helder, raakte de boot in de havenmond aan de grond. De passagiers konden aan wal gaan, maar daar het water mog viel, kon de boot 2,40 niet vertrekken. Toen moest een uur gewacht worden. Ook twee motorkotters raakten in de havenmond vast. Op de steenglooiïng werd naar wulken druk gezocht, en met succes, wat nog een daggeldje gaf. Zondagmiddag kon de boot, 12,20 uit den Helder, de haven niet binnenkomen. Ze moest terug naar den Helder, van waar ze 3,45 weer vertrok. Maandagmiddag was de waterstand wél zeer laag. De haven lag bijna droog. 'De boot, 12,20 van den Helder, kon weer niet binnenkomen en moest weer naar den Helder terug. Zelfs den Helders ha ven vertoonde hier en daar droge plek ken. s. s. „IJselmeer" onklaar. Het s.s. „Ilselmeer", dat dedienst Helder- Texel-Terschelling onderhoudt geraakte Maandag onklaar. Het schip geraakte aan de grond en kreeg ayerij aan zijn roer. Met wassend water vertrok de „Texel- stroom" uit de haven ter assistentie. Ze nam de „IJselmeer" op sleeptouw. Ook schipper A. v. d. Schans vertrok met zijn motorschip ter assistentie, 's Avonds onge veer 7 uur kwamen beide booten te Den Helder binnen. Bij onderzoek bleek dat de roerkoning van de „IJselmeer" gebroken was. Motorschip gestrand. Vermoedelijk door verkeerde navigatie is gistermorgen een motorschip van de Transport-Mij. te Amsterdam op de Por- tugeesche Rug (Z.kant van Texelstroom) gestrand. Hoewel het schip de heele ver dere dag aan de grond heeft gezeten, vroeg het geen assistentie. Men hoopte bepaald met de vloed vlot te raken. OOSTEREND. - De heer J. Vlaming alhier laat archi tect Igesz de bouw van een pension aan besteden (zie adv.) Vandaag vergadert het Chr. Fan fare-Corps Excelsior alhier. Ziekenfonds „Draagt elka dcrs lasten". De heer IJ. Koppen stelt de leiding van de vergadering van het ziekenfonds in han den van de heer R. van der Vis, daar hij bezwaarlijk cie functies van voorz. en kas telein gelijkertijd kan waarnemen. De heer P. Kuiper Sr. leest de notulen welke worden goedgekeurd. Dan volgt zijn jaarverslag, waaruit wij aanstippen, dat het bestuur viermaal ver gaderde en eenmaal met de dokters. Aan tal leden steeg van 844 op 847. Gestor ven 11 leden, bedankt één, geroyeerd één. Aan het verslag van de penn., de heer R. v.d.Vis Rz., ontleenen we: Ontvangsten Ziekenfonds: saldo 31 Dec. '31 f702,31; contributie f6509,95; inleggeld f 27,21ontvangen voorschot 1122,10; rente f31,60. Totaal f7393,17. Uitgaven: huisartsen f4556,92; salaris sen f350; bijrekeningen f703,35; onvoor ziene f59,46; specialisten f 1449,50. To taal f7119,23. Dus f 428,47 tekort. De rekening Ver- plegingsfonds is aldus: ontvangen aan contrib. f 1740,87; voorschot f 164,30. To taal f 1905,17. Uitgegeven aan verpleg. kosten f 1585,80; onvoorziene f 1,56. To taal f 1587,36. Dus f317,81 over. Er was nog in kas f 304,72. Samen nu in kas 1622,53. „Aan de overkant" werden 31 maal personen onderzocht (24 personen) en 11 personen behandeld. Aantal operaties 20, waarvan 9 aan neus of keel. Aantal foto's 21 (18 personen), 26 bestralingen, 46 consulten. Aantal hoogtezonbehandelin- gen 88. Geleverd zijn 60 brillen, 6 breuk banden, 20 elastieke kousen en zwachtels. Aantal visites in buitenwijken 202. Voor het verplegingsfonds zijn 38 personen verpleegd, totaal 498 dg. Aantal per lid mag hoogstens 35 per boekjaar zijn (1 Jan.31 Dec.). De heer J. Dros Gzl moest f 5 voor een extra rit betalen. Dit moet volgens de voorz. f3 zijn. De heer C. Timmer Jz. ziet in de vele onderzoe kingen een „bezoeking" van het fonds. Voorz. antwoordt, dat steeds een verkla ring van de dokter overgelegd moet wor den. Voorz. deelt nog mee, dat men in Juni en Dcc. van dokter veranderen kan en dat eventueele klachten bij het be stuur ingediend moeten worden. Bij monde van de heer J.vxi. Slikke, wordt de rekening in orde verklaard. De penn. wordt dank gebracht. Penn. R.v.d. Vis, aftr., wordt met op één na alg. stemmen herkozen. Comm. D. Brouwer, niet-herkiesbaar, opgevolgd door Jn. Bakker. Voorz. deelt mee, dat T.E.S.O. voor pa tiënten op vertoon van een bewijsje van de dokter gratis vervoer geeft. In uiterste gevallen alleen gaat het be stuur tot royeeren over. Indien de beta ling moeilijk valt, raadt voorz. eens met het bestuur te komen praten. Ter dekking van liet tekort van het Ziekenfonds stelt het bestuur voor daar toe het oversohot van het verplegings fonds te bestemmen. De heer A. Ellen zou willen, dat de dokters het fonds wat tege moet kwamen. Waarom voor hen het volle pond, terwijl vrijwel allen minder verdie nen? Het bestuur verheugt zich over deze opmerking. Het heeft in die geest al met de dokters gesproken en zal nu nogmaals op vermindering aandringen. Van een niet-aanwezige kwam een voor stel om te trachten een dokter te Ooster end te krijgen. Voorz. acht het niet mo gelijk. Voorz. deelt nog mee. dat dokter Hellema zich voor nieuwe leden niet meer beschik baar stelt. Het tekorl op het ziekenfonds moet voor 1933 zoo mogelijk voorkomen worden. De heer A. Ellen acht contributieverhooging onmogelijk. De dokters moesten z.i. samen f400,bijdragen. De specialisten zijn vol gens voorz. billijk (f 25 per operatie). Mis schien dat z.i. de kosten voor onderzoekin gen lager kunnen. De heer- P. Dros Gz. oppert het voorstel een uitvoering te geven Besloten wordt tenslotte liet bestuursvoor stel aan te nemen (overschot verpleg.fonds voor het ziekenfonds). Het voorstel A. Bre mer om geen brillen meer le verstrekken vindt geen instemming. Hierna volgt sluiting door dhr. IJ. Koppen met dank voor de groote belangstelling. (Moge deze steeds zoo groot zijn. Het gaat om uw eigen belangen, leden. Corr.) DEN HOORN. Fanfare D.EiK Zaterdagavond gaf D.E.K. nog een uit voering in het „Loodsmanswelvaren". De zaal was weer flink bezet. Voor de pauze werden door het corps een zestal muziek nummers gespeeld, afgespeeld door voordrachten van de heeren M. Witte en P. Boon. Muziek en voordrachten vol deden goed. Na de pauze werd opge voerd een anti-alcohol-blijspel in 3 be drijven ,,'t Sprekend portret van oome Toon". De rollen werden gespeeld door de heeren Jb. Kiljan als Toon Klasen, landbouwer; S. El in Klaas Klasen, neef van Toon; I. Bruijn, Van Stralen, onder wijzer; D. C. Drijver als Henri Schoon- man, fotograaf; M. Witte als Hannes koe- jongen bij Toon; en R. Bremer, als Harmsen, slachter. Als de slachter een paar beestjes van Toon wilde koopen, moest dit steeds on der een glaasje geschieden, waardoor hij vaak beneden de marktwaarde ver kocht. Dit verwekte veel ontstemming bij Klaas en Hannes. Een onderwijzer-propa gandistvoor geheelonthouding kwam toen met een fotograaf overeen, dat deze een portret van oome Toon zou maken, als deze weer eens dronken was. Dit gelukte schitterend en op zijn verjaardag kreeg oome Toon zijn portret. Het doel werd bereikt. Oomê Toon besloot geheelont houder 'te worden. De rollen werden goed vertolkt. Vooral om Oome Toon werd soms heel hartelijk gelachen. Tot stij ving der kas werd een verloting gehou den. Door mej. BakkerWitte werd de fruitmand gewonnen, door S. Hin de taart en door C. Dekker de worst. Een gezellig bal besloot deze feestavond. D. E.K. heeft ons een prettige avond be zorgd, waarvoor wij directeur en Teden dankbaar zijn. Uitslag aanbesteding. Door Hoorrider Nieuwland werd aan besteed het vergraven van plm. 700 M. tochtsloot. Het karwei is gegund aan gebr. Kiljan voor 8,5 ct. per str. M. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Samenlezers: Iedere week 56 kolommen met in hoofdzaak Texelsche berichten en advertenties. Is U dat ook geen zes ct. waard (buiten den Burg nog geen 8) Vandaag oog abonneeren beteekent: de krant regelmatig en vroeger ontvangen eigen baas en gratis tot 1 April.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5