De Nieuwe Texelsche Courant No. 4719 46ste Jaargang Woensdag 15 Maart 1933 Van week tot week Wat er in Amerika gebeurde Een zware taak voor President Roosevelt „Vertrouwen" moet de crisis overwinnen. Texelsche Berichten BRÖUWGERST. Uw advertentie In dit blad wordt op Texel buis aan huls gelezen. TEXELSCHECOU is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij E>exi Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 rt iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal iueens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 rt. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-10.-12.204.15; 6.55. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.15; 5.20. Van den Helder: 9.12.20; 6.30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Maart 11,19 11,58 0,22 1,10 2,21 4,11 5.55 LICHT OP RljWIELEN en RIJTUIGEN 6 30 ZATERDAGAVOND. Het is een tragedie van Hoover, dat hij, van huis uit een organisator van groot formaat, de mogelijkheid van beheer- sdhing der conjunctuur op ontstellende wijze heeft overschat. Zijn overtuiging is geweest, dat een paar maatregelen het crisisgevaar, dat zich einde 1929 aan meldde, zouden kunnen bezwaren. Hon derden, spoedig duizenden bankbedrijven liepen vast; zij leden effectenverliezen, wanen veelal sterk geïnteresseerd in land en gebouwen (hypotheken;, die eveneens snel in waarde daalden, en ondervonden de hevige weerslag van de algemeene daling der goederenprijzen. Hoover heeft, tevergeefs, gehoopt de dreigende alge- heele ontwrichting van het bankwezen te kunnen keeren door een systeem van steun der sterken aan de zwakken. De solide banken werkten de uitvoering van het plan tegen en de ongunstige ontwik keling van de toestand der banken hield aan: het aantal bankfaillissementen, in 1929 „slechts" 491 bedragende, steeg tot 1345 in 1930 en tot 2298 in' 1931. Er moest raad geschaft worden. Zoo geschiedde danook, maar niet met het gewenschte resultaat. —o Amerika's begrooting sluit, als bijna alle andere, met een tekort. De tekorten, voor 1931 -'32 en voor 1932-"33 beliepen re^o. 2473 en 1146 miljoen dollar. Voor 1933-'34 gaf de aanvankelijke raming een tekort van ruim 1000 miljoen te zien, waarvan echter 'n aanzienlijk percentage door bezuinigingen en nieuwe belastingen zal worden weggewerkt. Dat ook voor de Ver. Staten op de duur een sluitend bud get voorwaarde is voor gezonde finan ciën, spreekt vanzelf. Vooral voor Ame rika, omdat de openbare schuld er tot zulke fantastische hoogten is gestegen, zoodat verzwaring van de schuldenlast tot dekking van begrootingstekorten in dubbele mate bedenkelijk is. In 1915 wees de Amerikaansche schuldenlast het cijfer 1,191 miljoen dollar aan. Op 30 Sept. j.l.20,611 miljoen dollar. Een schulden last derhalve van meer dan een en vijftig milliard gulden. Het is duidelijk, waarom Amerika nog krampachtig vasthoudt aan zijn vorderingen op Europa, al sluit hij mèt zijn grenzen tegelijk de wegen at om ze op economisch-tioudbare wijze te innen. Diverse maatregelen werden genomen, maar het banksysteem bleef onaange tast; zieke plekken werden niet uitgesne den, innerlijk zwakke ondernemingen niet geliquideerd. Geen wonder, dat de Ame rikaansche belastingbetaler wantrouwig werd. Belegde gelden werden terugge haald, en van een geval werd het via een verschijnsel tot een epidemie. Ook het buitenland trok week in week uit goud weg uit het eerste goudland ter wereld. Een zich steeds uitbreidend wantrouwen ontstond. De liquiditeit der banken liep gevaar. Een eerste moratorium (uitstel van schulden) kwam af, een tweede volg de. Terwijl Hoover voor Roosevelt plaats maakte bereikte de zenuwachtigheid haar kritiek stadium: Maandag werd de goud- uitvoer verboden, sloten alle banken haar loketten en bleven de beurzen dicht. Roosevelt staat voor een der zwaarste taken, die een president der Ver. Staten ooit werd opgelegd. Hij staat bekend als een man van sterke wil, van groo'te werk kracht en biezondere vasthoudendheid, en die eigenschappen zal hij bitter noodig hebben. De allereerste dagen van zijn ambtsperiode baarden twijfel: zou de Pre sident de dollar „loslaten", of pogen om de Amerikaansche valuta, door middel van een controle op de goudbeweging, een scherpe saneering („gezond-making") van het bankstelsel en het hardnekkig aanstu ren op een sluitende begrooting, op peil te houden De allerlaatste dagen hebben die twijfel weggenomen: de Amerikaan sche Regeering zal tot het uiterste be proeven, de dollar te „houden". Roose velt heeft zich dictatoriale bevoegdheden laten toemeten. De openstelling der ban ken zal van haar bewijsbare liquiditeits graad afhankelijk zijn; de zwakste zullen het veld moeten ruimen. Zoo noodig zal tijdelijk een biezonder betaalmiddel in ge bruik worden genomen. Het goud-em bargo blijft voorloopig gehandhaafd. Wantrouwen 'hééft de crisis gevoed, verhaast en verergerd. Vertrouwen zal haar moeten overwinnen. Het is daarom goed gezien, dat Roosevelt de negeerings- politiek in financieele zaken vereenigd heeft in zijn persoon. Niemand zal beter dan de man, die met overweldigende meerderheid tot leider van 'het Ameri kaansche volk werd uitgeroepen, bij machte zijn om het vertrouwen te doen lierleven en zoo de crisis te lijf te gaan. Slaagt Roosevelt daarin, dan zal hij met Amerika de wereld aan zich verplichten. Want ginds, in New-York en Washington vindt de lijn van de economische ontwik kelingsgang zijn bepalend uitgangspunt. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag der Zondag gespeelde wed strijden Texelsche Korfbalbomd: Oude- schild: O.K.C.S.V.C.:13; Den Hoorn: de Zwaluw—Verdo-Nigro:. 2—6. Programma voor a.s. Zondag: De Waal: D.T.S— H.K.C. „HOOG HET GROEN EN ZWART." (Wijze: Das ist die Liebe der Matrosen). De sport vult ons bestaan, Ze vangt bij de wieg reeds aan, En na de kruipsport wordt er Aan „loopen" dra gedaan. Dan wandelsport in eer', En voetbal evenzeer, En weldra 'trekt men ook al Met 't Korballeer van leer. 'Ook wij zijn hier paraat En toonen door de daad, Dat ergens hier op Texel Den Burg nog steeds bestaat. Refrein Laat ons het Groen-Zwart hoog steeds hoüen, Ook al zijn de tijden slecht, Dan komt alles wel terecht. Ook dit seizoen steeds vol vertrouwen, Zoo toch maken wij de clubband sterk en hecht. O klinke dit seizoen met eene De taam van 't Oroen-Zwart wjjd en zijd Laat ons de sport steeds propageerqn Voor het Oroen-Zwart, voor het Groein Zwart Eensgezind thans op ten strijd. De korfbalsport is fijn, Kan echt gezellig' zijn, AI zucht men soms "bij 't spel ook: Zeg korf, wat ben je klein. Voor voetbal bovenal Staan wij eendrachtig pal, Want ons, als Burger burgers, Gaat voetbal bovenal. Ja, sport heeft er ons hart En als een trouwe gard' Staan wij tezamen pal voor Het prachtig Oroen en Zwart. Refrein. Bij 't ihedendaagsch verkeer De wandelsport in eer', Want zijn er niet de beenen Het veiligste verkeer Alleen of met z'n bei Of wel een heele rij, Dan door de bossohen, velden, En zorgen dan terzij, Uit volle borst een lied Dan is 't, dat elk geniet En dan waardeert men dubbel Wat 't Groen en Zwart ons biedt: Refrein. (Ingezonden.) Wandelen. G. M. schrijft ons: Texel staat op liet oogenblik in het teeken van de wandelsport. Iedere avond komt men groepen tegen, 'die in training zijn voor de afstandsmarsch. Vrijdag was er zelfs een groep, voorafgegaan door een trommelslager. Dit verhoogde de ge zelligheid wel, doch zal niet meer voor komen, daar enkelen liet prachtig vin den, maar velen hebben er een hekel aan. We moeten zien, dat we de wandelsport populair houden. Deze week merkte iemand op, dat hij met wandelsport niet veel op ha'd. Op de vraag, welke sport hem dan interesseerde, kwam het antwoord: Voetbalsport. „Voetbalt u dan zelf mee? Neen maar ik ga beslist iedere Zondag kijken...' Wandelsport is de sport voor Iedereen onverschillig of hij op schoenen of op klompen loopt, Duur gereedschap of ter rein wordt niet veneischt, zelfs geen ver- eeniging. Iedereen kan wandelen. Voor de afstandsmarsch zal de deel name wel groot zijn. Iedereen kan mee. De dames van de korfbalclub Verdo-Nigro geven het tempo aan. Men behoeft juist niet met een club te loopen. Een elk kan persoonljjk meedoen, en krijgt, mits op tijd binnen, een medaille. Elke club, mits 12 deelnemerSj en leider, krijgt, mits geen uitvallers, een: vereenigingsmedaille. De lijst van hen, die een extra-medaille uitloofden, wordt steeds grooter: no. 4. K. Pen, de Oranjeboom, den Burg; no. 5. G. Buis, „Bosch-en-Duin", Fonteinsnol. Zij, die alsnog een medaille willen uit loven, vervoegen zich bij liet bestuur van Verdo-Nigro. VRIJ VAN MILITAIRE DIENST. Voorgoed is wegens broederdienstvrij stelling verleend aan: Bakker C.W., Bakker M.W., Bakker M., Blom D. J., Cupido W., Daalder J., Don ker H. J., Dijt H. J., Graaf C. K„ De Graaf M. W., De Jong P., Koorn M., Kuip J., Lap K., Maas J„ Maas K., Ran C. H., Rijk A. G., Schaatsenberg W., Schagen K., Slik J. P., Timmer K., Ver meulen H., De Vey J. J., Vain der Vis J., Vlaming M„ Vlas W. M, Witvliet G., Zeeman P., Zoetelief K. C„ Zuidewind K. WERKVERSCHAFFING Met medewerking van de Dertig Gemeenschappelijke Polders. B. en W. schreven 10 Maart 1.1. aan de raad o.m. De werkloosheid onder de landarbeiders hier is van die omvang, dat na de vol tooiing van de werken, waarbij de werk- loozen thans geplaatst zijn, een groot gedeelte hunner in het vrije bedrijf niet zal worden opgenomen. Eveneens moet het uitgesloten worden geacht, hen mee- rendeels te plaatsen bij zuivere gemeente werken. Wij hebben ons daarom verstaan met de Dijkgraaf van de Dertig Polders, die meedeelde, dat in het waterschap nog op ruime schaal uitgebreide werkobjecten aan wezig zijn, bestaande in het verbroeden' en uitdiepen van verschillende water- sdiapsslooten. De economische toestand edhter noodzaakt het waterschap zich voorshands te bepalen, tot een verbete ring van de tochtsloot, van Oudeschild, via Brakenstein en het Boschje van de 'heer Blom in de richting van de haven Het polderbestuur is voornemens daar voor gebruik te maken van de graafma chine. Op deze wijze uitgevoerd, kunnen bij het werk een 5-tal arbeiders ge plaatst worden en komen de kosten vol gens de Dijkgraaf op rond 8 ct. per M3. Het waterschap kan er mede accoord gaan de graafmachine niet in bedrijf te stellen en het werk uitsluitend door werk- loozen te laten verrichten, indien 'de meer dere kosten, uit deze werkmethode voort vloeiende van gemeentewege vergoed worden. Tevens heeft het waterschaps bestuur te kennen gegeven bereid te zijn dit jaar meer graafwerken in werkver schaffing te laten uitvoeren, in een tempo, en in de mate, door het gemeentebestuur, aan te geven; evenwel acht het polder bestuur zich verplicht onder de tegen woordige omstandigheden de polderlasten zoo laag mogelijk te houden, waarmede een uitbreiding van het werkprogram niet te vereenigen is. Het waterschapsbestuur acht het daarom niet verantwoord met betrekking tot deze werken verder te gaan] boven de overige uitgaven, welke de wer ken veroorzaken, dan de helft van 't bedrag dat aan loonen bij gebruik van de graaf machine met de uitvoering gemoeid zou zijn, voor rekening van het waterschap te nemen. In aanmerking nemende, dat bij deze werken, wanneer zij te zijner tijd met behulp van de graafmachine in uitvoering zouden komen, slechts enkele arbeiders emplooi zouden vinden, achten wij de ge stelde voorwaarden voor een vervroegde uitvoering bij wijze van werkverschaffing wel aanvaardbaar. Wanneer door uw Vergadering op het vorenstaande wordt ingegaan, zullen be halve de verbetering yarn de tochtsloot van Oudeschild via Brakenstein tot het boschje van de heer Blom naar Tic haven in uitvoering komen de verbetering van de tochtsloot van de duinbebossching langs Driehuizen tot tegenover de boer derij „Geres" in de P.H.-polder en de tochtsloot door Langwaal. Indien noodig kan de verbetering van andere afwate- ringsslooten volgen. Het Waterschapsbe stuur laat in dit opzicht het gemeente bestuur geheel de vrije hand. Uiteraard achten wij liet alleen dan verantwoord overeenkomstig het voren staande te handelen, indien het Rijk en de Provincie op de gebruikelijke wijze in de kosten van deze werkverschaffing zullen bijdragen. Wij hebben de eer u voor te stellen ons onder dit voorbehoud te machtigen met liet waterschap een regeling te tref fen, krachtens welke op de bovenom schreven wijze, al naar mate daaraan be hoefte zal blijken te bestaan, werken tot uitvoering zullen komen. fZie verder ons raadsverslag.) OOST. Garage-bouw. Gebr. D. en C. Daalder Jbz. laten hier een garage bouwen. HET NOORDEN. Ligplaats aan de loswal verbeterd. Bij de losplaats in het Noorden heeft men van liet lage water der laatste da gen gebruik gemaakt, door dicht onder de losplaats een partij grond, keislag en brik te verwijderen. De schepen, die nu aan de grond komen te zitten, krijgen geen slagzij meer, wat een heele ver betering is, vooral bij het laden van bovenlasten. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii (Slot.) De toekomst laat zich niet erg schitte rend aanzien. Er is overleg met het insti tuut voor Plantenveredeling en de brou werijen een vergadering belegd, om de resultaten te bespreken en verslag uit te brengen over proefveldresultaten. De rassen Abea Kenia en Mansholt's 2-rijige zomergerst maakten een goede indruk. Besloten werd met deze rassen in het groot proeven te nemen. Een ras sen-stikstofproefveld in Groningen gaf tot resultaat, dat met een hoogere stikstof gift een hooger eiwitgehalte gepaard ging. De rapporteur geeft daarna de uitkom sten van proefnemingen met een 17-tal rassen. De gemidd. opbrengst van Zege op 100 stellend, was die bij Abea Kenia voor 't zaad 100,6, voor 't stroo 99,7 en bij Goudgerst 93,7 en 100,7. Zegegerst, waarop veler hoop gevestigd was, is bij de bouwproeven en kwaliteits bepaling in Heinekens brouwerij tegen gevallen. Ze kiemt traag en lévert niet 'het normale extract. Bevestigd is de er varing, dat in het algemeen de Oude PrincessCj Spratt Archer en Minister Ruys bovenaan staan. Het voor het eerst beproefde Deensche ras, Abea Kenia (importeur P. Vinkers, te Scheemda) maakte een zeer goede in druk, evenals Mansholt's 2-rijige zomer gerst (kvveeker Dr. R. J. Mansholt, West polder.) Van beide rassen zal onderzoek van de brouwkwaliteit in het groot plaats vinden. Ook R. en G. (imp. Fa. F. Go- yarts en Zonen, Rosendaal), maakte een goed figuur wat opbrengst aangaat. De Heinekens Brouwerij is in princij>e bereid, wederom zuivere, rasechte partijen van minstens 30,000 Kg. te koopen; de Oranjeboom en misschien ook andere brouwerijen eveneens direct of door tus- schenkomst der mouterijen. In het alge meen zullen alleen Princesse, Spratt Ar cher en Minister Ruys in aanmerking ko men. Zege wordt in het algemeen niet meer geaccepteerd, hoewel aankoop van een enkel uitmuntend partijtje niet uit gesloten is. De prijzen van buitenlandsche gerst zijn ongekend laag; er bestaat niet veel kans, mede door de drukkende accijns, dat met voordeel aan de brouwerijen ge leverd kan worden. De rapporteur wijst er tenslotte op, dat het er dus voor de Zegegerst niet best voor staat. In de practijk bleek deze voornamelijk op Texel zeer goed te vol doen. Voor een proef, die men nogmaals met dit ras zal nemen, kan nog ongeveer 60 ton geleverd worden. Men kan zich daarvoor opgeven bij de Commissie.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1