BIRTELS Hederl. Jongelingsverbond. „RATIO" Ideale Schapenvoedering ADVERTENTSEN Openbare avond met lichtbeelden GEVESTIGD Deurwaarder PRINS 20 lamschapen MIJNHARD Ps Zenuw-Tabletten'75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofd pijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Sportnieuws. P. VAN STEEDEN- v. Houweninge, SOEMBASTRAAT 1 gen, meent zijn dank te moeten brengen aan alle leden voor hun medewerking Het mooie doel, onze Tex. kinderen liefde voor bloembollen bij te brengen, was naar zijn meening schitterend geslaagd Het kind zal naast de liefde voor de bloem! ook voor andere dingen der natuur gaan gevoelen Die meer dan duizend blijde ge zichtjes deden weldadig aan en spr. twij felt danook niet, ot volgend jaar zal met nog meer ijver getrokken worden. De rfiak was zeer goed geslaagd. Ook de ouders hadden samengewerkt met de kin deren. Dagelijks wordt bewezen, dat ei- behoefte is aan bloemen. Door huisbroei zal die behoefte nog toenemen. Een vol gende keer zullen niet zooveel verschil lende soorten worden uitgereikt. Dank wordt gebracht aan degenen, die prijzen beschikbaar stelden of een bedrag 'in geld gaven. 120 prijsjes kunnen worden uitge reikt.. De heer H. Bruijn wordt dank ge bracht voor de moeite en zorg die hij had bij het inkoopen der prijzen. Dat er door het geven van bollen aan kinderen vele kweekers zullen komen, betwijfelt spr. Eerder zal er meer handel door ioint-' staan en dit zal aan het vak voordeelen brengen. Ook voorz. brengt allen hartelijk dank voor de medewerking. Bn niet 't minst de onderwijzers. Nog altijd blijft waar het opsohrift boven onze Artis „Natuur is de beste leermeesteres." De exportcijfers wij zen er op, dat bloemen een behoefte zijn geworden. Spr. brengt nog in herinnering de Qroenkeuring. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de secretaris. De heer J.List onWangt dank voor het beschikbaar stel len van zijn auto tegen verlaagd tarief bij het bezoeken der scholen. Na gehouden stemming blijkt de ge- heele vergadering bereid ook volgend jaar weder bollen beschikbaar te stellen. Ook op de niet aanwezige leden wordt gere kend. Kosten brengt het voor hen bijna niet imee. Elk een paar narcissen en cro- cussen en de zaak marcheert best. Op het advies door de Middenst;»ids- vereeniging gevraagd omtrent het laten varen van de boot 6,55 van 'den Helder, (het gdheele 'jaar doof), welk verzoek aan T.E.S.O. werd gedaan, wordt volle instemming verkregen. RONDVRAAG. De heer P.Dalmeijer vraagt of de contributie van f 8,15 pet- bunder niet is te verlagen. Wordt geant woord dat dit wel moeilijk zal gaan. De voordeelen als: het ontvangen van het Vakblad, dat veel leerrijks en nuttigs be vat, en meer dergelijke, maken verminde ring wel niet mogelijk. De ihooge keuringsgelden maken mede een punt van bespreking uit. Er zal weder getracht worden de 4 ct. per roe te doen' verlagen. Mogelijk, dat wanneer Vereen, voor Bloembollencultuur en H.B.G. sa men in die richting werken, er iets zal worden bereikt. De heer Flens vindt de vergoeding reis kosten te gering. Voor de reis naar de vergadering te Haarlem wordt slechts f6,50 vergoed. Spr. wil verzoeken dit be drag te verhoogen. Het is reeds meerma len geprobeerd, doch men zal nog eens hierop aandringen. Voorz. sluit met dank voor de aange name besprekingen en hoopt dat, wan neer het plan tot saneering wordt aange nomen, dit werkelijk een „gezondmaking" zal zijn van de thans zoo critieke toestand in het bollenbedrijf. L. TWEEDE KAMER-CANDIDATEN. Kieskring Den Heider-Haarlem. Onze plaatsgenoot, de heer S. C. Bel gian staat no. 6 op de lijst van de Plat- telandersbond. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Eelderink, thans hoofd der Chr. School te Vianen, staat no1. 4 op de lijst der Herv. Genef. Staatspartij. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Thomassen, thans onderwijzer te Am sterdam, no». 4 op de lijst der S.D.A.P. EEN BLIK IN SOVJET-RUSLAND. Woensdagavond is de heer Ir. J. E. Muntinga, van Schagen, voor het Nut al hier opgetreden met een causerie „Een bik in Sovjet-Rusland" getiteld en door lichtbeelden toegelicht. Alhoewel opeen drukke opkomst gerekend was velen toch stellen belang belang in wat er in dat onmetelijke voormalige czarenrijk voorvalt, lijdt en strijdt was de zaal slechts matig bezet. Waaraan dit toe te schrijven? Ds. A. Vis, voorz., opende met een kort welkomstwoord. Oorspronkelijk zou het Nut slechts drie avonden gegeven hebben. Toen echter bekend werd, dat de heer Muntinga bereid was zijn indrukken weer te geven van een reis door Sovjet- Rusland, heeft het bestuur niet geaarzeld hem uit te noodigen. Spr. hoopt, dat de heer Muntinga ons een beter inzicht ver- !mag te geven in het land, dat in de be langstelling staat van ieder denkend menscli. Dan zal men zich beter kunnen) wordt bereikt door. Lammer- en schapenkrachtvoeder in blok jes geperst, waardoor bij voedering in dt weide het verlies door stuiven en morsen wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroei is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefab-ieken N.V., Amsterdam. oricnteeren bij wat men in de bladen over Rusland leest. 99 De heer Muntinga vangt aan met te vertellen, dat hij van 14 Juli1 Aug. 1.1. deelnam aan een excursie door Rus land, uitgeschreven door de Alg. Bond van Oud-Leerl. 'Middelb. Onderwijs. Het reisbureau van de Sovjet-staat verleende zijn medewerking. Een bezwaar was wel, dat de deelnemers alleen bezichtigen kon den, wat men voor hen geschikt oor deelde, maar toch heeft spr. genoeg ge gevens en indrukken kunnen verzamelen om een interessante kijk te kunnen geven op het leven en bedrijf in de Sovjet staat, welke niet minder dan een zesde van de aardbol beslaat ©n 160 miljoen in woners verdeeld over wel 200 rassen telt. Spr. wil trachten een zoo onpartijdig mogelijk relaas te geven. Na een ononderbroken treinreis van Donderdagmorgen tot Zaterdagmorgen, kwam het gezelschap te Moskou, de zetel van Stalin, de sovjet-dictator, aan. Spr. beschrijft de aankomst aan het Russische grensstation, waar het de reiziger dadelijk opvalt, dat hij niet meer in het rustige, gemoedelijke Holland is. Er is veel mili tair vertoon en een sfeer als in oorlogs tijd. Wat al gauw opvalt is, dat de meeste wegen heel slecht zijn en dat par ticuliere vervoermiddelen voor het publiek vrijwel ontbreken. Van Zondagen merkt men niets. Men rust na elke vier dagen, werken een dag, maar deze heeft niets van onze Zondagen. Zoowel vrouwen als mannen doen dienst als chauffeur, spoor wegarbeider, trambestuurder, enz. De vrouw mag niet gevangen zitten in de keuken, is de Sovjet-leus. Men dringt er op aan de opvoeding der kinderen aan de leiders van de kinderbewaaiplaatsen (crèches) over te laten. De ouders kun nen in leethuizen hun maal gebruiken en 's avonds in hun clubgebouw ontspanning zoeken. Het huwelijk is maar een losse band. Tegen betaling van een paar centen, worden de namen ih een register geschre-i ven. Van wie scheiden willen, worden de namen (eenvoudig doorgehaald. Er worden heel veel moderne huizen en fabrieken gebouwd. Volgens spr. zou men echter beter de verkeerswegen kun nen verbeteren. Beharde wegen zijn er maar weinig. Te Moskou werden o.m. een staatsbe drijf voor kuikenfok en voor groententeelt bezocht. De indruk was niet ongunstig, al heeft het er van, dat de Sovjets alles met machines meenen te kunnen klaarspe len. In het Volkspark vindt men gelegen- Theid tot vermaak en verpoozlng. Men vindt er standbeelden ter verheerlijking van goede arbeiders, ter bespotting van Japansche imperialisten, van nat-soc., kapitalisten en geestelijkheid. Ook zag spr. er kinderen van 812 jaar militaire oefeningen verrichten met imitatie mi trailleurs en gasmaskers! Voorbereiding voor de wereldrevolutie? Zelfs op de scholen worden jonge kinderen met wa pens vertrouwd gemaakt. Spr. vertelt van een incident op een klein station, bij Moskou, waar hij een foto nam en toen door een lid van de G.P.O.E. (geheime politie) aangegrepen werd; van zijn ontmoeting in de trein tmet teen overtuigd communist; van het sensationeel voorval in Moskou, toen hij daar met een vriend te middernacht ver dwaalde, enz. We reizen naar Rostov aan de Don, waar we een staatslandbouwbedrijf bezoe ken, Werbljoet, dat zoo groo't is als de halve Zuiderzee. Het is gesticht in 1929. Wel 10.000 menschen vinden er werk. De inrichting is bewonderenswaard en heeft een drieledig doel: proeven nemen, op leiden en produoeenen. Reusachtige kazer nes met electr. licht, centrale verwar ming en stroomend water dienen ter huis vesting van de arbeiders. De akkers zijn- buitengewoon groot en hebben een hoog humusgehalte. De laboratoria zijn uitste kend ingericht, doch de vraag dringt naar voren: Komen ze hier ook tot hun recht, maakt men er gebruik van? Men beschikt over een rijke hoeveelheid tabellen en cijfermateriaal, maar de gewassen zijn meestal slecht en de opbrengsten gering, (plm. 430 Kg. zaad per H.A.) Voorheen behoorde dit land aan de Kozakken, maar die zijn gevlucht. We bezoeken ook staatsmachinefabriek te Rostov, groot 180 H.A. Ze staat onder leiding van buiten- landsche deskundigen en kon in 3yo mnd. wel 1700 combines (maai- en dorschma- chines) afleveren. De loonen zijn plm. 18Q roebel per maand. De beste krachten krijgen wel 600 roebel. Wat men daar voor koopen kan? Er is in Rusland in flatie. Op bonnen stelt de staat bepaalde artikelen tegen lage prijzen beschikbaar. Op de vrije markt echter is alle waar verbazend duur. Voor 1 Kg. bruin brood moet men dan betalen het loon van 67 uur werken, 1 Kg. aardappelen 34 uur loon, 1 Kg. uien 67 uur loon, 1 Kg. varkensvleesch 4 dg. loon, een paar schoe nen 20 dg. loon.'De goedkoope rantsoe nen zijn veel te klein. Kleeren en zeep heeft men veel te kort. De leden van de partij en de politie zouden het goed heb ben en de Israëlieten zouden tevreden zijn met de huidige toestand. Allen ho pen echter op verbetering. Aldus werd, spreker meegedeeld. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan een Instituut voor verwaarloosde kin deren, (90 meisjes, 240 jongens) ging de reis naar Kiew, 600.000 inwoners tel lende, vroeger de heilige stad, bekend vooral door haar 'Sophia-cathedraal en haar Lawra-klooster, thans een echt bolsjewiekencentrum, die in het klooster ©en museum voor anti-godsdienstige pro paganda stichtten en er coop, staatsland- bouwbedrijven hebben (kolgozen). We be zoeken een commune (gemeenschappelijk bedrijf), 1092 H.A. groot en staren met ontzetting op een groot kerkhof, waar de slachtoffers van de tegenrevolutie van 19181921 begraven liggen. Lenin, aldus spr., heeft getracht een, nieuw geloof in te voeren. Hij wordt daarom beschouwd als de profeet, die aardsche zaligheid beloofde; als een af god van de 20e eeuw, die aan alle boeren brood beloofde; door de een geëerd om zijn offerzin, zijn onbaatzuch tigheid, door de ander verafschuwd om. zijn methode: Grijp de macht als minder heid en ihoudt de anderen in bedwang door schrikbewind. We reizen via Warschau terug naar West-Europa. Spr. beschrijft de reis in zoo'n volgepropte Russische trein, dag en nacht, met geen grooter vaart d.an 30—40 K.M. De temperatuur in de coupé steeg tot 95 gr. Fahr. (het was Juli), daar de raampjes gesloten moesten blij ven. Geen wonder dat de reizigers „dor- 'sten naar het beloofde land". Berst nog een strenge controle aan de grens, waar mee twee uur gemoeid was en dan door Polen en Duitschland op Holland aan. Voorbij de Russische grens blijkt het landschap en het voorkomen der dorpen en steden beter dan in Sovjet-Rusland, ■maar we moeten de toestanden ook ver gelijken bij die voor de revolutie. Enkele indrukken geeft spr. nog van. Berlijn, dat hij een dag voor de verkie zingen bezocht. Daar overal bruischend leven, jolijt en vertier in café's en caba rets, verbijsterende luxe, dure consump tie en kostbare costuums. Daar is geen crisis schijnbaar. Wat blijft hier over van de Duitsche cultuur? Voorbij is de droom van een wereldheerschappij. Alle volken, ook Duitschland, zuchten onder de gevol gen van de groote oorlog. Ontwaakt nu de strijdlust opnieuw? Zie in Rusland,waar vrouwen en kinderen zelfs voor de oorlog worden afgericht. Mogen de lessen der geschiedenis todh beter worden verstaan. Vooruitgaande tijden, zegt men, werken 'het oorlogvoeren in de hand. Achteruit gaande kunnen tot revolutie leiden. Moge, zoo besluit spr., niet de hand aan het zwaard, maar aan de ploeg geslagen wor den. Dankbaar werd geapplaudiseerd. Het was zeker gemeend en ook verdiend, want de heer Muntinga heeft zijn oogen in Rusland goed de kost gegeven, heeft er interessante foto's gemaakt en wist op werkelijk boeiende en vlotte wijze zijn reiservaringen mee te deel en. Het was zeker een van de beste Nutsavonden van, het seizoen. Ds. Vis bracht de heer Muntinga dank. Het was niet makkelijk een objectief ver slag te geven, omdat slechts een bepaald deel van Rusland kon worden bezocht. U verstaat (echter de kunst van waarnemen, sprak ds. Vis en van weergeven. We zijn u dankbaar voor wat u ons deze avond heeft laten hooren en zien, hetgeen we niet licht vergeten zullen. OUDESCHILD. J.B. schrijft ons: Morgenmiddag 2 uur wordt het nieuwe Zeemeeuwen-Sportterrein hier in gebruik genomen. Daar het oude terrein te klein was en meestentijds onder water stond, moest men een ander veld huren. Dodh' dat viel niet mee, omdat er rondom Ou.de- schild weinig droog land is. Het bestuur, vooral de voorz., gaf echter de moed niet op, en mocht er in slagen van de heer P. Smit een flink terrein te huren. Om niet meer aan 't sukkelen te raken met een nat terrein werd het geheele veld ge draineerd, hoewel het toch al flink wat hooger ligt dan het oude veld. Op het terrein zijn nieuwe doelpalen gezet, daar die van 't oude iriiet aan het reglement voldeden. Tevens is een nieuwe ruime kleedkamer geplaatst. De eerste wedstrijd wordt gespeeld tus- schen Zeemeeuwen I—S.V.C. 1 (aanvang 2 uur). Elftal: B.Beumkes J.D.Blom J.Sikkelee. P.Dogger N.Weijdt D.J.Blom 'Jo "Bruin Jn.Bruin N.Tuinder J.Dros P. Hemelrijk. Om 4 uur spelen de adsp. een compe titiewedstrijd tegen S.V.C. A. Z. A.: F. Kaczor H. Boekei W.Vlas G.J.Dogger JoWeijdt P.Dogger Hz. T.Eelman H.Kuiter A.Schagen ICDogger J. Kaczor. Res.: J. Kuiper. ONNOODIG LIJDEN. 179 Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, dui zeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten lig gen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheu- matiek, spit, waterzucht of blaaszwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en versterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende eindelooze pijn en ongemak veroorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. A f 1,f 1,75 en f3,— per doos. GEBOREN: MARIA JANNA dochter van H, ZWIERENGA-Schellinger en J. ZW1ERENGA. Stein (Limburg), 13 Maart 1933. ONDERTROUWD: J. DAALDER en S. M. VOS. Oo" terend Texel> 16 Maart I933- Huwelijksvoltrekking 30 Maart a.s. Ring Texel. te den Burg in Eben Haëzer op 20 Maart. Aanvang 8 uur. Sprekers: Ds. VISSER, van den Burgen Ds. HOEK van den Helder ZANG van de Chr. Gem. Zangvereeniging van den Hoorn. TOEGANG VRIJ Collecte voor dering. VAN DE COCKSDORP rijdt om 7 uur, bij voldoende deelname EEN BUS Aanmel den voor Zondag bij Th. Reuvers. SBBH EERSTE KLAS SBH RIJWIELEN SB vanaf f 32,85. B J- KUIPERS, Schildereinde 84. BBSB HILLEN SBB beveelt zich aan voor BB MEUBELMAKERS- B WERKZAAMHEDEN. B „Stikstof is de vulling voor uw ban- B den", belangeloos doch met geest- B drift door de gebruikers aanbevolen. B J. WITVLIET Az. B De naam RINGERS op de verpak- B king is waarborg voor le kwaliteit B CACAO. Prijs 55 ct. p. pond. fl Banketbakkerij J. H. KIKKERT. BBBB VRAAGT UITSLUITEND BBB M. WITTE's BB ROGGEBROOD. B Weverstraat 20. Gravenstraat 16. Heilgymnastiek en Massage, Dipl. Nederl Genootschap, (hoek Singel). Tel. 559 DEN HELDER. zal op Maandag 20 Maart, des voormiddags 11 uur op de Groeneplaats PUBLIEK VERKOOPEN: Betaling óf h contant óf op 24 Juni 1933 in welk1 geval 2 gegoede borgen moeten worden gesteld.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2