Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. KiJ alle Drogisten. MARKTBERICHTEN CRISIS. O VIJFTIG candidatenlijsten, Feitelijk nog een paar meer, Dalen als een zoete balsem Troostend op de menschheid neer. Vijftig nieuwe perspectieven Openen zich voor ons oog. Vijftig leiders naar een heilstaat Houden ons hun vaan omhoog. Holland heeft zijn nieuwste puzzle 'f Lijkt wel een Staatspuzzlarij. Peinziend sta je in je stemhok: Ja, waar staat-ie, welke rij Ik wil Links en moet Rechts wezen, Ik wil Zwart, maar 't moet toch Rood. Want de Staat heeft niet voor ieder Naar zijn kleur een kleurpotlood. Crisis, crisis, nog eens crisis, Niets dan crisis wat men ziet. Slechts een candidatencrisis, Neen die kent ons Holland niet. HUIB DE RIJMELAAR. dersvertegenwoordiger van geen enkele partij ,doch wel de fascist Westerman Ontwapening! De wereldoorlog kostte 6 miljoen menschenlevens plus die in Rusland ©n Amerika. En een volgende oorlog zal uitdraaien op algeheele ver nietiging van de burgerbevolking. Wan neer ons land gewapend is loopt het de kans in een oorlog te worden betrokken. Afschaffen is de eenige oplossing. Doch deze negeering geeft nog credieten voor uitbreiding van 120 miljoen in 10 jaar1 hoewel Weiter raadde 15 pet. te bezuini gen. Voor de t.b.c.-bestrijding en uitzen ding van zwakke kinderen moest terzelf- dertijd 15 pet. gekort worden. Wel geeft thans de negeering een handleiding uit voor gasaanvallen en één tot beteugeling van woeling: niet onderhandelen dóch di rect schieten! Welke mentaliteit spreekt hieruit? Dit is het kwade geweten, Wij stelden voor een heffing ineens van 1 pet. van het vermogen. Het zou phn. 100 miljoen opbrengen en de rijken zouden nog genoeg overhouden. Verworpen. De ambtenaren kregen loonsverlaging en toen was het hek van de dam. De Ned. Werk gever schreef: „Eindelijk eens een daad", m.a.w.: Nu kunnen wij ook ons gang gaan. Zoo was de regeering de gangma ker de reactie.Dag en nacht is het N.V.V bezig met ©en betere regeling der werk- loozienzorg; het resultaat is nog zeer po ver, door de onwil der regeering. Ook op geestelijk gebied gaat men beknotten. De politiek moet uit de aether. We zullen moe ten vechten om het vrije woord te hand haven. Ook voor een regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst, werk loosheidsverzekering, vacantieregeling, ou- derdomsverzekering. Thans zijn reeds 60 duizend ouden van dagen zonder ouder domspensioen. 'Toen Troelstra afscheid nam, zei hij: Alles wat thans bereikt wordt, moet af afgedwongen worden. Elke stap voor waarts van ons, is een stap achterwaarts van de kap. klasse. Vechten moeten wij overal voor meer levensgeluk. En dat in ©en maatschappij, waarin van letterlijk alles te veel is. In de steden zijn soms, halve klassen, waarvan de kinderen nooit de tijd hebben gekend, dat hun vader werkte; jongelui van 2025 jaar hebben nog nooit gewerkt, terwijl er voor een onbeperkt aantal gelegenheid is, wanneer nu maar de productie niet verkeerd ge organiseerd was. Dit kan veranderd wor den met uw hulp. W|ij Willen een maat schappij zonder slachtoffers en waarin niemand zal leven ten koste van een an der. Strijd met ons om dit doel te be reiken. De voorz. vroeg vervolgens of er nog gegadigden waren voor debat. Niemand gaf zich echter op, waarna hij met dank aan spr. en de aanwezigen sloot. Wolveemarkten 9—15 Maart. Over het geheel was cle handel slecht met nog iets zakkende prijzen, misschien uit gezonderd voor de beste vette lammeren welke er hier en daar nog tamelijk prijs houdend uitgingen. SCHAPEN-STEUN. Men verzoekt ons met nadruk de aan dacht te vragen voor de adv. in dit num mer, waarin H.M.v.L. en L.T.B. een ver gadering aankondigen ter bespreking van een ontwerpplan tot steun aan de scha- penfok. Fokkers! Toont, dat ge daar niet onverschillig tegenover staat. Het gaat om uw gansche bestaan. Komt ingrooten getale. Komt! O Aan het verslag, dat we ontvingen van de vergadering van het hoofdbestuur van de HiM.v.L., ontleenen we: Het Dagelijksch Bestuur kon niet goed keuren, dat de afd. Texel adhaesie betuigt aan het adres door de afdeeling „Den Burg" van de R.K. L.T.B.gericht tot de Minister van Economische Zaken en Arbeid en inhoudende het verzoek, het extra geld, dat voor Texel wordt uitge keerd, te verdeelen onder alle schapen houders op Texel, aangezien hierdoor Texel zijn bevoorrechte positie prijsgeeft. Commissaris V.I.O.D. Ter voorziening in de vacature1 Brouwer, comm. van toezicht, zijn can- didaat gesteld de heenen Jac. Daalder Jz.. en C. J. Schoenmaker. De vacature ontstond door benoeming van de heer IJ. Brouwer tot directeur. R.K. Propaganda. Op Vrijdag 21 April, volgende maand dus, treden voor de R.K. Kiesvereeniging alhier als sprekers op de heeren Ch. v.d'. Bilt en Jb. Groen Az. Uitslag verkooping. Door notaris Mulder is Woensdag voor de heer N. Dros Pz.. publiek verkocht- het gebouw aan de Wageningsche weg in Eierland, vroeger zuivelfabriek, thans sla gerij. Koopster: mevr. 'C. J. van Zijl- Cornelissen voor f3400.—. Verpachting postvervoer. Behoudens goedkeuring door de raad zal het postvervoer op het traject De Cocksdorp—den Burg onder nader om schreven voorwaarden voor vijf jaar wor den verpacht, (zie adv.) ALLERLEI. Gratis ontvangt ge de krant tot 1 April, wanneer U zich met ingang van die da tum abonneert. Voor zes ct. wekelijks 56 kolommen met voornamelijk Texelsohe be richten en advertenties. (Buiten den Burg voor nog geen 8 ct.).. Samenlezers, wordt abonnee. Verkoop prima waar; lever goed werk tegen de laagste prijs. ADVERTEER bo vendien! Dan zult ge uw doel bereiken. 25 Maart: Stierenkeuring den Burg 26 Maart speelt de Heldersche Dam club tegen O K.K.. in hotel Texel ©en bekerwedstrijd Jihr Strick van Linsdhoten zal bij zijn aftreden als burgem. van Beverwijk op 1 Juni door een comité uit de burgerij gehuldigd worden Zakennieuws. Gisteren noodigde schilder D. Toolens ons uit zijn vandaag te openen zaak even te komen bezichtigen. We gaven, zooals gewoonlijk, aan dat verzoek gevolg en kunnen u verzekeren, dat de heer Toolens aan de Koogerstraat, in het perceel,-dat hij kocht van de heer A. Bakker, een keurige winkel heeft ingericht. Een fraai spiegelruit is in de gevel geplaatst ©n daarachter lokt een rijk voorziene etalage tot koopen: schild-ersbenoodigdheden, schoonmaakartikelen, zooals zeep en bor stels en bezems; behangsel te kust en te keur. Lees de adv. in dit nummer er eens op na. Ook foto-artikelen zullen spoedig verkrijgbaar zijn. De winkel is ruim, practisCh ingericht en zit keurig in de verf, hetgeen de schil der eer aandoet. Dat goede waar tegen lage prijs, mits geadverteerd, -de winkelier brengt waar hij wezen wil, zal ook de heer Toolens moeten ondervinden. O Boekhandel Parkstraat heeft deze week zijn nieuwe etalage aan de overzij van de Parkstraat in gebruik genomen. ""Een stof vrije kast, 4 M. lang en 1,30 M. diep, geeft thans eenige meerdere gelegenheid om de groot-e verscheidenheid van artike len, door deze zaak in voorraad gehou den, te toonen en mede met behulp van advertenties te verkoopen. Des avonds vooral een aantrekkelijke uitstal ling. De stelregel „goéd en goedkoop" ligt ook aan deze zaak ten grondslag. VERGADERING H.B.G. Gisteravond vergaderde in de Oranje boom de afd. Texel van het H.B.G. Bij afwezigheid van de voorz., de heer W. Schumaker, werd de vergadering geleid door de heer J. G.. Kooiman. Er waren 17 leden en 3 bestuursleden tegenwoordig. Na notulemlezing volgde verslag van het bezoek aan de tentoonstelling te Sassenheim op 17 Febr. 1.1. (we namen1 needs eerder van dit bezoek een artikeltje op. Red.) JAARVERSLAG OVER 1932. Het jaar is zoowel voor de leden als voor de af deeling niet gunstig geweest. Het leden tal daalde van 164 tot 137. In kas was1 f423,97. Er werd een gecomb. vergadering gehouden met de afd. Texel van Bloem bollencultuur. De heer S.J.Flens vertegen woordigde de afd- op de Alg. Verg. te Haarlem. De penningmeester C. Eelman Az. en de heer M.D.Dijt als comm., wer den herbenoemd De contributie is met 25 pet. verlaagd, wat een mooie tege moetkoming in deze slechte tijd kan wor den genoemd. De heer Flens werd aange wezen zit.ing te nemen in de commissie voor landaankoop. Door de heer Preijden werd een uiteenzetting gegeven van het 2 ct.-per-roe-fonds. Gememoreerd werd verder de voorbereiding van het vieren van het 25-jarig bestaan der afd. en de beplanting van het Park. Het gemeente bestuur werd dank gebracht voor de aan vaarding van het aanbod, en de wensch werd geuit ,dat vélen de beplanting eerst daags zullen komen bezichtigen. Ze zal als ze geheel in bloei staat, zeker een goede indruk geven. Een tentoonstelling van gesneden bloemen werd mede voor bereid. In een gecombineerde vergadering werd de steunregeling besproken, welke door de afd Sassenheim van Bloembol lencultuur was ontworpen en waarin van het Rijk 2,5 miljoen werd gevraagd voor het aankoopen van "bollen om deze voor de industrie te gebruiken of te vernieti gen. De leden voelden hier niets voor en de heeren Flens en Joh. Parlevliet, resp.. afgevaardgden van H.B.G. en Bloembol lencultuur, werd opgedragen op de Alg. Vergad. tegen te stemmen. De financieele uitkomst was voor het bedrijf niet best. Toch mochten de Texelsche kweekers, ver geleken bij die van de overkant, niet klagen. De Sions- en Spurrenprijzen wa ren vrij goed. De crocusprijzen liepen terug tot f 10 a f 15. Het gewas hadi plaatselijk van het vuur te lijden. Liet verslag eindigt met dé vraag: Wat zal 1933 ons brengen? De wereldtoestand is slecht, iedere week brengt veranderin gen op economisch gebied. Nergens be hoeft men zich meer over te verwonderen. Laat onS hopen, dat 1933 meevalt. REKENING. Ontvangsten plus saldo 1931 f557.70, uitgaven f 133,73. Totaal be zit nu f216,74. S. J. Flens werd als afgev. benoemd naar de Alg. Vergadering te Haarlem. Texelsch Fanfare zal tijdens de tentoon stelling medewerking verkenen. Het Park zal 's avonds extra worden verlicht? Er werden 7 commissieleden benoemd voor het in orde brengen van een lokaal in de oude St. Jozefschool, waar de ten toonstelling van gesneden bloemen zal worden gehouden. Datum wordt nader bekend gemaakt. Zie ook volgend nummer. VERTREK POSTDIRECTEUR PAIS. De heer I. Pais, sinds 1930 directeur van het postkantoor alhier, zal binnenkort eervol uit deze functie ontslagen worden: en elders worden benoemd. Vrijlhieidsbond-propaganda. Gisteravond hield de heer Louwes, van Ulrum, no. 1 op de lijst van de Vrij heidsbond in deze Kieskring, een prp- pagandarede in hotel Texel. Er waren phn. 50 belanstellenden. De vergadering werd geleid door de heer ir. M.D..Dijt. De heeren Braam, D.G.Bakker en Kerk hof wisselden met de heer Louwes van gedachten, de heenen Joh. Parlevliet en D. Frank stelden vragen. (Zie ons ver slag in volgend nummer.) OOSTEREND. FEESTELIJKE JAARVERGADERING GEREF. MEISJESVEREEN. De Geref. Meisjesvereeniging „Heb d> waarheid en de vrede lief" heeft Woens dagavond in het Gebouw voor Chr. Be langen een feestelijke vergadering gehou den. Het gebouw was geheel met genoo- digden bezet en door de aangebrachte versiering, gaf het een gezellige, vroolijke aanblik. Ds.. v.d. Leer opende de vergade ring door te laten zingen Ps. 33:1. Ge lezen werd Ps. 33 en vervolgens ging Ds.. voor in gebed. Nadat de vergadering op de hoogte was gesteld van het werk der vereen, in 'het afgeloopen jaar door lezing der verslagen van secr. en penning- meesteresse werd nog 'n inleiding ten - beste gegeven. Vervolgens werd de avond in gezelligheid doorgebracht, met afwisseling van zang en voordracht, 't Was reeds over middernacht, toen Ds. v.d. Leer de vergadering sloot door te laten zingen Ps 73:13 gevolgd door dankgebed. Het was een gezellige avond en er Is volop genoten. 'Onderhands verkocht. ïTet woonhuis van de heer A. Brans onlangs door de lieer Jb. Drijver ge kocht, is wederom van eigenaar veranderd Het is onderhands gekocht door P. Vla ming Pz. Propaganda voor Pro Rege. De alhier bestaande afdeeling van Pro Rege is volgens onze corresp. voornemens a.s Dinsdagavond een propaganda-avond te beleggen in het Geb. v. Chr. Belangen. Soc.-dem. Propaganda.. Op Dinsdag 11 April zal Ds. Wieringa van Purmerend, hier voor de S.D.A.P een propagandarede houden. Onderwerp „Waarom ik als rechtzinnig predikant so cialist werd". EIERLAND. TEXELS VLIEGTERREIN. Donderdag zijn de perceelen gronds in Z.-Eierland door de gemeente aangekocht voor de aanleg van een vliegterrein, door de Inspecteur van de Luchtvaart opgeno Imen. Zoowel de ligging als de aara van het terrein bleken hem aan de eisch te vol doen. Ook de omgeving legt geen hinder palen in de weg, zoodat het terrein zeker voor het doel geschikt is. Thans worden verdere stappen gedaan om de aanleg voor te bereiden. TOCH ELECTR. BEMALING. De vergadering van hoofdingelanden van polder 'Eierland, besloot deze week haar besluit om over te gaan tot bemaling met oliemotoren in te trekken en over te gaan tot electr. bemaling, zulks naar aan leiding van een voordeeliger aanbod van de T.E.M. DE COCKSDORP. Overplaatsing. Met ingang van 1 April wordt de heer Van der Grijn, sinds plm. 4 jaar, post- besteller alhier, overgeplaatst naar Mid- denmeer (Wieringermeerpolder), waar mej. Van der Grijn met het beheer van het poststation wordt belast. OUDESCHILD. VisscheriJ. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 11 Maart: 516 Kg. wulken 2931 Va ct.; 4 baal krukels f4,10 per baal. 13 Maart: 731 Kg. wulken 1519y> ct..; 375 Kg. garnalen 10—12y2 ct.. 14 Maart: 938 Kg. wulken I6V219 ct.; 482 Kg. garnalen 11 ct.. 16 Maart 208 Kg. garnalen 11— lSy2 ct. Op de niet-genoemde dagen is wegens het ruwe weer niet gevischt. LAATSTE NIEUWS: West- en Mid den Java werden door vreeselijk nood weer geteisterd. De spoorverbinding tus- schen Batavia en Bandoeng gestremd. Se- marang vrijwel geïsoleerd. President Roosevelt (Ver. St.) stelt voor beperking der productie van graan, katoen, rijst, tabak, varkens, runderen, schapen en zui velproducten. Aan boord van een Noorsch stoomschip zijn in de Indische Oceaan bij een ontploffing 15 personen gedood en vijf gewond. In Mandsjoe- rije zijn bij een treinbotsing vijftig per sonen gedood en ruim 70 gewond. VOOR DE JEUGD. De gelegenheid tot inzending van de laatste 12 oplossingen is verlengd tot Dinsdag a.s. Nieuwe raadsels. 1. Welke jas trekt niemand aan? 2. Welk nest vindt men niet in struiken of boomen 3. Welke mat ligt niet voor een deur? 4. Een stad, Een andere voorletter en men bedoelt „ongelukken". Gegroet van OOM KO. (Inzenden na no. 12.) CORRESPONDENTIE. Eenige berichten en ingez. stukken moe ten wegens plaatsgebrek blijven liggen.— Red. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Den Hoorn, vm 10 uur ds. van Petegem Oosterend, vm 10 uur ds Kok. de Cocksdorp nm 7 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. H. Avondmaal. nm. 3 uur dezelfde Den Burg 'sav. half acht dezelfde gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur ds. P.A.E. Sillevis Smith pred. te Haarlem H. Avondmaal, nm 3 uur dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, nm. half acht ds. Vis Coöp. Centr, Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 14 Maart 125000 stuks 70/80 K.G. f 3,30 a f 4,50 65/66 2.90 3,10 63,64 2,80 3,00 60 62 2.60 2,90 58.59 2,60 n 2,80 56 57 2,50 2,70 53,55 2,40 2,60 50 52 2,20 2,40 45 49 -,0 0,- 100000 eendeieren 1.70 a 1,80 oude kippen p. st f 0,75 a f 1,30 Jonge hanen 0.70 a 1,20 Oude kippen per KG u,40 a 0,45 jonge hanen per KG 0,85 a 0,90 Schagen 16 Maart 7 paarden 150 a 300 30 koeien (vette) 130 a 225 20 Gelde koeien mag. 70 a 110 25 kalfkoeien 120 a 160 0 vette schapen 0,00 a 0,00 235 Overhouders 6,— a 12,00 365 Nuchtere kalveren 2,50 a 14,00 25 vette varkens per kg 0,26 a 0,30 158 biggen 6 a 12,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 130000 Wit 2,30 a 2.80 bruine 0, Eendeieren 1,50 a 1,70 Alkmaar, 17 Maart Tarwe 3, a 3,50 Haver 4.50 a 5.50 Gerst 3,— a 3.7o Groene erwten (groote) 16.00 a 17,— Groene erwten (kleine) 11,a 0,- Grauwe erwten 13,— a 18,— Vale erwten 10,— a 23,00

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6