wijzigde levensomstandigheden worden aangepast. Nog steeds verkeeren de amb tenaren in een bevoorrechte positie. Veel bedrijfstakken werken met verlies. Zoo teert de nationale welvaart in. Hoe kan onze scheepvaart op de wereldmarkt con- curneeren, wanneer de loonen hier 20 pet. hooger dan in Engeland en 50 pet. ihooger dan in Finland zijn? De regee ring heeft al te lang igewacht en moet nu duchtig ingrijpen. Als de staat straks financieel ontredderd is; zijn we nog ver der van huis. Dat er tegen cummulatie iets gedaan moet worden, staat voor mij vast. Destijds heeft de V..B. voor een desbetreffende motie-Albarda gestemd. Waar over versobering gesproken wordt, zijn de boeren niet bedoeld. Die lijden toch al in veel gevallen een kom mervol bestaan. Punt 5 is: Wij strijden voor een nationale eenheid. Thans is ons land nog in ontstellende mate verdeeld. Wij willen naar voren brengen wat ver eent en niet wat verdeelt. Er wordt ge roepen om 'n sterke man; men doelt op Colijn. Een man van groot formaat is hij zeker en ik wil op zijn verdiensten niet afdoen, maar eigenlijk regeert Rechts al sinds 1918 zonder de verslechtering te 'hebben kunnen tegenhouden. Het alge- meene wordt door Rechts niet erkend. De Avro werd door Rechts liberaal ge doopt. Spr. verwacht niet, dat liberalen zullen vluchten onder de vleugels van een levensbeschouwing, die de hunne niet is. Eigenlijk moesten de liberalen in V.B. en Vrijz. Dem. Bond samenwerken in de strijd tegen rechts en rood. Dit stuitte echter 'af op onwil van de Vrijz. 'Dem. De zuiverste drager van de liberale ge dachte is de V.B. o Ik ken uw inooden, aldus spr. Ik ben op het platteland geboren en getogen en met de toestand op landbouwgebied be kend. Veelal wordt de beteekenis van een welvarende boerenstand niet beseft. Lange tijd heeft men de boer aan zijn lot over gelaten. De motie-Boon, ten doel heb bende, niet alleen het platteland gébuktte doen gaan onder de noodzakelijke bezuini ging werd oorzaak van het aftreden der regeering. Op het platteland is het vaak zoo: minimale overheidszorg, maar maxi male belasting. Deze belasting moest over eenkomstig die overheidszorg zijn. Al jaren hebben de boeren met moeilijkheden te kampen (vakorganisaties, beschutte be drijven, zegelsplakkerij). Wij keuren de sociale zorg niet af, maar de kosten moes ten uit de staatskas bestreden worden. De boer kan ze immers niet op zijn klanten, verhalen, omdat hij van de wereldmarkt afhankelijk is., Jammer, dat de regeering zoolang draalde, alvorens in deze ernstige tijd in te grijpen. De boer, die niet aan organisatie dacht, beeft daar mede schuld aan. De Crisiszuivelwet hielp maar ten deele. Waar de uitvoer hevig belemmerd wordt, zullen, we een deel van de bodem een andere bestemming moeten geven (meer graanland!). Het overschot van de rund veestapel moet opgeruimd worden. Van de consument moet een zeker recht geheven worden ten bate van een fonds^ dat dienen moet om vee uit de markt te kunnen nemen. Gaan dan de ruindveeprij- zen wat omhoog, dan zullen ook de scha- penprijzen daardoor stijgen. Ook voor wol is wat te doen. Er wordt in ons land veel wol verbruikt en toch ontvangt de boer maar weinig voor zijn product. De Ned. fabrikanten moesten verplicht worden daarvan een deel te verwerken. Ook de bollenteelt moet geholpen wor den. Ze geeft veel menschen brood en heeft recht op bescherming. Na de pauze beantwoordt spr. de vraag: wat kan er voor de boer gedaan wor den? Spr. wil trachten binnen het libe raal beginsel de boerenbelangen te be hartigen. We moeten strijden met het wapen der overtuiging, zegt hij, niet met dat van de macht, omdat in het laatste geval iedere strijd toch nutteloos is. Wan neer we bóerenafgevaardigden aan andere partijen onttrekken en met hen een aparte boerenpartij stichten, ontnemen we die partijen het belang om voor de boeren op té komen. Zoo spannen we het paard achter de wagen, want die aparte boeren partij zal geen belangrijk gewicht in de schaal kunnen leggen, al was ze 15 man sterk. Wanneer Braat zegt, dat boeren- afgev. in politieke partijen aan de leiband van de leiders Ioopen, getuigt dat van gebrek aan eerbied voor de kracht van de boeren. Van menige boer is het eco nomisch inzicht zuiverder dan dat van de stedeiing. Redding van de boerenstand is 'n belangrijke taak voor de regeering en hierop wijzen we telkens met nadruk. Wat Braat zei, wordt gelogenstraft door de daden van de boeren-Vrijheidsbon- ders. Zij hebben vóór de crisiswetten ten gunste van de boer gestemd. Later stemde de heele fractie voor. Een aparte belan genpartij zou slechts tot meer versnippe ring van de liberale gedachte leiden, om dat zij haar aanhangers*zeker niet onder de voorstanders eener rechtsche regeering vinden zou. Zij zou het kostelijk liberale goed aan rechts en rood uitleveren. Steun de Vrijheidsbond. Deze wil er toe meewerken, dat de boerenstand wederom als een fier en welbewust deel der natie de plaats krijgt, welke hem toekomt, en niet langer is „de pakdragende ezel eener reizende familie". Van de gelegenheid tot debat maakt eerst gebruik de heer H.Braam, die van de liberale gedachte, belichaamd in de V.B., niets moet' hebben en afraadt op zulke sukkels ais V.B.-candidaten te stem men. De heer Louwes verwijt de heer Braam, dat hij alleen maar afbreekt en grappen verkoopt. Enkele punten licht hij nader toe. Zoo kosten de crisiswetten het land b.v. 100 miljoen gld, een aardig wat grooter bedrag dan de heer Braat noemde. De heer Joh. Parlevliet vraagt hoe spr. denkt over het verleenen van overheids steun aan particuliere boeren om daardoor de werkverschaffing in de hand te wer ken. De heer Louwes zegt dit zooveel mogelijk te bevorderen. De landbouw mag niet verwaarloosd worden. Bovendien is het voor de overheid een goedkoope werkloosheidsvoorziening. De heer D.G.Bakker merkt op, dat Braat voorstelt op de salarissen van Mi nisters (f16000), Kamerleden f5000) en andere hooge ambtenaren 50 pet. te kor ten en vraagt of dhr Louwes dat ook wil. Het antwoord is: Dat is onmogelijk Een goed ambtenaar moet verdienen wat hij voor hetzelfde werk als particulier zou hebben verdiend Thans is hij in vele gevallen nog bevoorrecht en ben ik bereid aan meer verlaging mee te werken. Wat de Kamerleden betreft: de meeste laten vrijwillig 10 pet. in de staatskas De Soc.- Dem. geven die 10 pet. aan „Zonnestraal" (voor t.b.c..-bestrijding). Of Braat ook 10 pet. laat staan, weet spr. niet, maar hij vermoedt van wei. Spr. wijst er nog op, dat de boer destijds zoo weinig moeite deed om politieke invloed te krijgen. Nu hij die gebruiken kan, staat hij er juist beroerd voor. Laat dit een les zijn.. De heer E. Kerkhof stemt met het laat ste volkomen in en brengt naar voren, dat de verkiezingscollecte voor de S.D.A.P. f82000 opbracht. De heer D.Frank vraagt, wat de V.B. voor de kleine neringdoenden denkt te doen. De lieer Louwes antwoordt: Ze zijn het meest gebaat bij een wel varende Iandbouwstand. Als de boer geld heeft, zegt een Duitsch spreekwoord, Ihee'ft de heele wereld geld. De heer ir. M. D. Dijt spreekt hierna een kort slotwoord, waarin hij vertelt, dat de Soc.-Dem. alleen maar critiseerea en niet opbouwen; dat de fascisten de Marxisten bestrijden, omdat zjj aan hen de crisis wijten; dat Colijn de crisis met een „halt", „terug" meende te kunnen be zweren, alsof de wereldgeschiedenis terug te dringen zou zijn; dat het de liberalen, waren, die de laatste 150 jaar de nocdige hervormingen aanbrachten. Spr. heeft deze. avond weer moed gekregen in de V.B. en is er van overtuigd, dat men er goed aan doet, zijn stem uit te brengen op de Iheer D. H.. Louwes, no. 1 op de lijst van de Vrijheidsbond" in deze Kies kring. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW.. In het biezonder met het doel een ontwerp-plan tot steun aan de schapenfok in bespreking te brengen, kwam Maan dagavond de afd. Texel van de H.M. in vergadering bijeen. De besprekingen wer den ingeleid door de heer 'C. Keijser Hz., voorz., die ee'r'st de vergadering met de ontvangst van eenige ingekomen stukken in kennis stelde. Het gemeentebestuur deelde mee, dat de heer Herm. Kejjser ontslag nam uit de Contact-Comm. Op voorstel van de voorz. wordt in zijn plaats de heer Jac. Keijser Dz. benoemd. De L.T.B. deelt mee wederom het volle vertrouwen te stellen in de voorz. van de H.M. en hoopt weer prettig met de H.M. samen te werken. De heer Keesom had aan de heer C. Keijser Hz. meegedeeld, dat hij bij de aan koop van schapen voor Frankrijk moei lijkheden ondervond vanwege de daarop geheven f15 uitvoerrecht." Bij informatie deelde de heer Govers mee, dat deze heffing t'12,50 bedroeg. Stamboekschapen waren echter vrij uit te voeren. Het bestuur van de rl.M.. heeft aan de Fransche Comm. verzocht laatst genoemde maatregel in te, trekken, doch de heer Govers deelde mee,, daaraannietj te zullen meewerken. Het geldt geen, massa-uitvoer, maar de uitvoer van slechts een beperkt aantal, dat van prima kwali teit moet zijn. De afd. echter meent, dat de boer dan genoodzaakt zal zijn zijn beste materiaal te verkoopen en dat dan verscheidene fokkers gepasseerd wor den. Inzake de verdeeling van het Schapen potje betuigde de afd. adhaesie aan het! adres van de L.T.B.Hieraan hechtte het Dag. Bestuur van de H.M. echter niet haar goedkeuring. Thans staat nog het beroep op het Hoofdbestuur open, waar van ook gebruik gemaakt zal worden. Over de uitvoer van fokschapen deelt de voorz. nog mee, dat voorwaarde voor vrije uitvoer van fokschapen is, dat de 'boer er de volle prijs voor krijgt (vol gens de Fransche Comtn. plm, f34), dit om te voorkomen, dat, bij de vrij hooge prijzen in Frankrijk, een te gro.ot bedrag in de zakken der exporteurs belandt. De heer J.Eelman vraagt of die Crisis heffing wettelijk geregeld is. Voorz. be vestigt. Ze heeft wel 52 ct. per Kg. be dragen. De regeling is in handen van de vertegenw. der drie Centr. Landb.. Org. De Fransche regeering eischte destijds dat de oudste relaties de meeste consen ten zouden krijgen. Vervolgens stelt voorz. aam de orde STEUNPLAN SCHAPENFOK. Door de heeren S.J.Keijser, H.. J. Keij ser (H.M.), M..D.Dijt en W. Reuvers (H. M. Eierl.) en J. Schraag (L.T.B.) is een plan tot steun aan de Schapenfok ontwor pen, dat, indien goedgekeurd, zoo spoe dig mogelijk bij de autoriteiten zal worden ingediend.! De heer S. J. Keijser brengt als rappor teur verslag uit: Een drietal plannen zijn onder de oogen gezien, lo.. dat van H. J. Keijser, later aangevuld en verbeterd door M. C. Keij ser. Het betreft het afmaken van jonge lammeren, een plan, dat voor dit jaar echter te laat komt. Het zou voor vol gend jaar misschien kunnen (minder voer, selectie van het wolvee door opruiming van de mindere dieren). 2o. dat van C. Boon Pz. tot steun op de wol van alle Nederl. schapen. B. gaat uit van een wolprijs van f 1,62 en meent er 100,000 1-perspons en 100,000 2-p. dekens van te kunnen laten maken. Het aantal schapen stelt hij op 160.000. Dit zal volgens de Comm. 200.000 moe ten zijn. Dit zou een eenvoudige methode zijn. Wol is een stapelproduct, lammeren kosten iedere dag dat men ze houdt. De vraag is echter of de Min. er aan wil (zie le pag.antwoord aan Braat.) 3o. De Commissie komt tenslotte met een plan, dat ten doel heeft namens alle, Texelsche landbouworganisaties zoo spoe dig mogelijk van de negeering een "bedrag van f 200,000 te vragen ter ondersteuning van de Texelsche schapenfokkers. Als dit lukt, moet het volgende gebeuren: 1. Stichting van een vereen, van Tex. scha penfokkers. Alle fokkers worden lid. Con tributie b.v. f0,25. Een bestuur van 9 leden, van Wie drie de in- en verkoop regelen. Minstens eenmaal per jaar ver gaderen, begin Mei. DOEL: een minimum-prijs voor NOR MALE, GOEDE lammeren te garandeeren van f5 per stuk; voor idem mokken f8.-. MIDDELEN om hiertoe te raken: de vrije handel wordt niet belemmerd, maar het resteerend deel van de normale, goede lammeren en mokken, dat onverkocht blijft, na b.v. 12 uur, en door de eigenaar Wordt aangeboden, wordt uit de markt genomen voor de gestelde minimumprij zen. De overgenomen lammeren worden zoo mogelijk voor directe consumptie ge plaatst (zal plm. 16000 maal 9 Kg. zijn, dus plm. 150,000 Kg., te verdeelen over 4-5 mud). De overgenomen mokken tracht men ook zoo te plaatsen (zal plm. 250.000 Kg. zijn, at te nemen in 3 nïd..) Deeven- tueele verliezen hierop draagt de ver- eeniging. TOELICHTING. Op Texel zijn 28,653 oudere fokooien. Die geven elk plm. 1,5 lam. Totaal 42980 lammeren. Dit aantal komt door vermindering met keur plus verlies op rond 32000 voor de handel. We nemen aan, dat de handel de helft a f5.of meer opneemt. (De laatste 3 jaar nam de handel er tijdens de zes groote markten plm. 25000, dus al 7000 over zes markten meer dan in 1933 totaal kunnen worden aangeboden voor de han del. De rest of 16000 neemt de Vereen, a f5 over. Totaal vóór f80.000. De oude mokken komen op f8. Aantal oudere fokooien 28653. Ruim zes pet. verlies. Rest plm. 27000. Gaat af plm. een vijfde als gewone afvloeiing (5400), extra afvloeiing 600 plus nog 4000, die plaats zullen maken voor de 4000 éénj. ooien, die er teveel zijn. Zoo ko men wie aan 10,000 stuks. De handel zal hiervan opnemen 2000 a f8 of meer. De rest neemt de vereen, over: 8000 maal f 8, dus f 64000. Samen met het bedrag voor de lammeren f 144000.—. Om ab soluut te slagen, is een reserve gewenscht. (tegenvallers in taxatie, kosten vervoer enz.) Hiervoor wordt f 56000 geraamd. Totaal f200.000. Met de grootere afvloeiing van oude mokken wordt bereikt: 1. terugbrenging van de bedrijven tot meer normale pro porties, dus inkrimping, zonder dat het ■heele Tex. schapenbedrijt hierdoor te dun bevolkt zal raken; 2. extra selectie van het Tex. schaap.. De beste zullen immers blijven. Onder NORMALE, GOEDE lammeren en mokken wordt verstaan wat op Texel algemeen hieronder begrepen wordt. Geen rommel of wrakken. Deze neemt de ver- eeniging op de gewone markt nooit over. (Misschien op een speciaal daarvoor te bestemmen verkoopdag.) Het uit de markt nemen geschiedt, na dat de Comm. de dieren heeft goedge keurd. Levering geschiedt op door de Comm. aan te wijzen tijd en plaats. Af rekening geschiedt zoo spoedig mogelijk na levering. De lammeren en mokken wil de Comm. trachten voor weinig of niets onder de menschen te brengen in plaatsen, die ze willen afnemen. Lukt dit niet, dan zullen andere uitwegen gezocht moeten worden. De Comm. controleert wekelijks in- en verkoopprijzen en de onkosten en zorgt er voor, dat de verliezen uit het fonds worden bijgepast. DISCUSSIE. Dhr A.Dros: Waar moeten die dieren belanden? Dhr S.J.Keijser: Zoo mogelijk in de steden. Dhr A. Dros: De ervaring met het Nat. Crisis- Comité was niet bemoedigend. Dhr S. J. Keijser: De destijds genomen proef was ook niet veel waard. Dhr M.C. Keijser voorziet conflicten met de handel. Dhr S.J.Keijser: De handel moet minstens vijf gulden besteden. Gaat dit niet, dan nemen we alles uit de markt. Aan Groninger en Friesche schapen heb ben de scholen en kerken verloren. Ze zullen voor goede dieren wel boven de fs besteden. Dhr P.Bakker: Zal een best lam voor f5,50 verkocht worden en een prul voor f5 door de Comm. over genomen? Dat werkt het fokken van goede dieren niet in de hand. Dhr S. J. Keijser: We nemen alleen normaal goede. Dhr J.Keijser Az.: De Comm. moest die prijs naar kwaliteit regelen Dhr D.G.Bakker vreest, dat vreemde koopers zullen wegblijven Dhr W.Reu vers: Evenals dhr Dijt vind ik dhr Keijser met zijn f5 en zijn 16000 lammeren te optimistisch. Ook moesten we vragen aan Hoofdbestuur en dhr Govers om mede werking, alvorens het adres in zee te laten gaan. Dhr Dijt stelde voor het vleesch aan het Crisis-Comité te schenken, maar ik betwijfel, ot het aftrek zal vinden. De heeren Dijt en Stoepker zouden een toe slag van b.v. f3 per verkocht lam willen vragen. Maar daarvan kan het gevolg zijn dat er te veel komen. Voörz.Inder daad. Dan neem je geen lammeren uit de markt. Het is een makkelijker regeling maar je spant het paard achter de wagen. Dhr S.J.Keijser: Een groot deel lam meren zo(u onverkoopbaar blijken. En dan ontvang je alleen de toeslag. Dat Texel een echt „SCHAPENLAND" is, blijkt uit deze cijfers: Bunders Oudere fokschapen Nederland 3300000 245500 Texel 18000 285(0 Nederl. buiten Texel 32820C0 217000 Texel per bunder 1,58 Oveiig Nederl. op 15,12 bunder 1,00 Dus op eenzelfde oppervlakte land beeft Texel gemiddeld 23,89 (bijna 24) fok ooien tegenover de rest van Nederland slechts EEN. Texel is dus met recht HOLLAND'S SCHAPENLAND BIJ UIT NEMENDHEID. Dhr J. Eelman geeft de voorkeur aan het plan, dat met inkrimping gepaard gaat en bij de regeering z.i. de meeste kans heeft. Dhr R.W.Stoepker wil het lidmaatschap van de Vereen, van Texel sche fokkers verplicht stellen. Voorz.: Ik krijg de laatste tijd nogal eens brieven van dhr C. Boon Pz. met wel eens iheel goede ideeën. Hij verwacht van de wol van alle schapen in ons land 200,000 dekens te kunnen laten maken, waarvoor in ons land wel een weg te vinden zou zijn (8 milj. inwoners, leger en vloot). Dhr J.Eelman: Ik zou beide plannen tege lijk indienen. Dhr P.Bakker Az.Zijn er nu in ons land meer schapen dan vroe ger? Voorz.: Zeker. Gelderland zit propvol. En verder zijn er zelfs in ons land 90,000 jonge fokschapen, die lam men moeten. Dit is in jaren zoo niet ge weest. Eerst was bij de berekening van de verdeeling van het potje op 160,000 oudere fokooien gerekend; er bleken er '243,000 te zijn en ook nog 40,000 jarige. Dhr Eelman: Ook zonder steunplan zal de boer wel moeten inkrimpen. Voorz.: Twee plannen indienen lijkt ons gevaarlijk. Dhr J.Eelman: Niet bang zijn. De regeering is het ook niet met haar belastingheffing. Voorz.Blijkens zijn antwoord aan Braat voelt de Minister niets voor steun via de wol. Hij zou op de industrie stuiten. Dhr M.C.Keijser: Stuur de overcomplete lammeren naar de gevangenissen. Dhr S.J.Keijser: De regeering werkt ook aan één steun aan de rundveefok. Dhr W.Reuvers: Voor mindere lammeren zou de Com|m. f3— 13,50 kunnen betalen. Dhr A.Dros: Tusschen de door dhr Boon genoemde prijs van f 1,62 voor de wol en de wereld markt (f0,40) zit een groot verschil. Op de offervaardigheid van het publiek moet niet te veel worden gerekend. Dhr S. J. Keijser: Voor een deken is 56 Kg. noodig. Reken maar 5060 pet. rende ment, gewicht van de deken plm. 3,2 Kg. Dhr A. Dros: Maak van de twee plannen een. Dhr H.Keijser: De steun aan de fokkers is voor Texel, die van de wol voor het heele land bedoeld. Dhr W.iReuvers wéét van een boer, Cie van zijn wol dekens liet maken, die hij voor 11,60 verkoopen kon. Na deze 'bespreking wordt het plan ongewijzigd AANGENOMEN. 'RONDVRAAG. Dhr D.G.Bakker vraagt naar het Schapenpotje. Voorz. moet het antwoord schuldig blijven. Op een vraag van dhr A.Garritsen antwoordt de voorz., dat dezelfde avond ook de L..T.B. vergadert. Na afloop heeft een gecomb. bestuursvergadering plaats. Dhr V/. Reuvers dringt op zooveel mogelijk be perking van de schapenstapel aan. Dhr

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2