TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Verstopping DURF! Texelsche Berichten Lammerentelling. UW KLEEDING behoeft NIET DUUR A HERMAN NIJPELS' Sproeten komen vroeg in het Zaterdag 1 April 1933. Je leeft maar heel kort, maar een enkele keer, En als je straks anders wilt, kun je niet meer! Mensch, durf te leven! Vraag niet elke dag van je korte bestaan Hoe hebben m'n pa en in'n grootpa gedaan Hoe doet er m'n nee1!' én hoe doet er m'n vrind? En wie weet, hoe of dat nou m'n buurman weer vindt? En wat heeft het „Fatsoen" voorge schreven Mensch, durf te leven! Het Schapenpotje. Aan het verslag van de laatstgehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw is het volgende met betrekking tot het schapenpotje ont leend. „Naar aanleiding van een schrijven van de afdeeling Delft, waarin het Hoofdbe stuur verzocht wordt, zijn medewerking te willen verkenen, opdat ook aan de vetweiders een uitbetaling uit het z.g. schapenpotje worden bewerkstelligd, aan gezien de gelden voor dat potje zijn bij eengebracht door de schapenweiders, wordt de eventueele verdeeling van deze pot besproken. Hierbij blijkt, dat de koo- pers van lammeren deze reeds hebben gekocht ten tijde der Fransche contingen- teering en dat er bij de bestaande prijzen nog wel een normale weide-winst over schiet. Bovendien zou tiet onmogelijk zijn, voor een eventueele verdeeling onder de vetweiders een voldoende controle uit te oefenen. Wolveéhandel 2329 Maart. Voor wolvee waren Leeuwarden, Rot terdam en Purmerend bij matige omzet iets vaster of iets hooger. Leiden voor de beste soort nog vrij goed en ongeveer prijshoudend, voor de afwijkende soort traag ien niet geheel prijshoudend. Sneek, en Groningen bij ruimer aanbod min of meer slecht en iets hooger. Wat voor weer geeft April? Geen mensch weet het, maar de „Enk- huizer Almanak" zal het u vertellen. Die put blijkbaar uit een voor gewone ster velingen verborgen bron: April: 1 winderig, 35 regenbuien, 6 9 zacht, 10, 11 koude hooge winden, 12 —16 betrokken, zacht, 1720 veranderlijk, 2427 goed weer met nachtvorst, 2030 regenbuien. Zou net vandaag 'heusch winderig zijn Of hebben we deze voorspelling als een 1 April-grap te beschouwen? Toen uit de mededeelingen omtrent de schapentelling 1 Jan. 1933 bekend werd, dat Ihet aantal gedekte ooien zeer groot was te noemen, is door de 3 C. L. O., be sloten om zoo spoedig en zoo juist mo gelijk het aantal groot gebrachte lamme ren te constateeren. Hoewel daaromtrent nog geenerlei be slissing nemende, zou het mogelijk zijn, dat dit aantal later eens de basis zou kun nen vormen voor de verdeeling der crisis- heffingspot 1933. Thans wordt aan elke bij de inventari satie op 1 Jan. 1933 bekend geworden houder van gedekte ooien een kaart toe gezonden om zijn aantal geteelde (groot gebrachte) lammeren op te geven. Een ieder die pas 1 Jam. 1933 gedekte ooien teelde, zal goed doen zich'aan te melden per briefkaart aan de Afd. Scha peninventarisatie, Landbouwhuis, Alkmaar. gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhaidt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten De Film van Graan tot Brood. Men schrijft ons: Bijna alle Texelsche bakkers, met of zonder huisgenooten, hadden gevolg ge geven aan de uitnoodiging van de Directie der N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij tot het bijwonen van een verga dering op Woensdagavond 29 Maart in hotel Texel. Op deze vergadering werd vertoond de bekende film „Van graan tot brood". De heer J. van der Blom, commissaris van genoemde fabrieken, lichtte de op het doek gebrachte beelden toe. Hij deed dit op een wijze, zooals dat een goed expli cateur betaamt. Eenvoudig en bevattelijk, gekruid met een dosis humor, waardoor hij zijn gehoor op aangename wijze wist bezig te houden. De eerste acte gaf ons een beeld van MIDDENSTANDERS |||||||||||||!ll||||||||l|||||||||||^ Een abonnement bij de N.V. PROVINCIAAL BELANG M I [ÜUlfflU Handelsinformatie-en Incasso-1| H M Bureau voor den Middenstand, I opgericht 1864, biedt u indezes I tijden groote voordeelen. Een-volledig prospectus, waar- I uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaai van de veertiendaag- I sche zeer, verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage B p o. verstrekt. s I NV PROVINCIAAL BELANG Lijnbaansgracht 231 I AMSTERDAM C. 1 g Voor Middenst. Federaties en Bonden y kan een speciale overeenkomst geti of- ||fen worden ten behoeve hunner leden de enorm uitgestrekt graanvelden in Ca nada en de bewerking van het geoogste graan door reusachtige dorschmachines. Daarna kregen we te zien de bewerking, die de tarwe ondergaat als ze in Neder land is aangekomen. In normale tijden toch vormt de Amerikaanscbe tarwe het hoofdbestanddeel van de bloem, waaruit ons dagelijksch brood wordt bereid. Op een tocht door de groote meelfabriek- der Nederlandsche bakkerij „de Maas" te Rotterdam, werden de bakkers de gehei men vaan het maalbcdrijf ontsluierd. Niet minder dan 32 keer gaat het graan onder verschillende walsen door en evenveel malen over diverse zeven, eer het als bloem voor de bakkers in de zak terecht komt. Verschillende reinigingsprocessen ondergaat het hierbij tevens. Dat dit noo- dig is, toonde film ons duidelijk. Per schip, per trein, op sleeperskarren en op vrachtauto's wordt het blanke meel dan door gansch Nederland verzonden. De broodprijzen op Texel. In de pauze hielden de bakkerspatroons een vergadering, waarop voor geheel Texel een uniforme minimum broodprijs werd vastgesteld. Met ingang van 18 April a.s. zal die zijn voor melk-wittebrood 20 ct., voor water-wittebrood 16 ct. en voor tarwebrood 14 ct. per S ons. Dit is de laagste prijs, die op het oogenblik voor het platteland in Neder land geldt. Ze is voor elke bakker in zoo verre bindend, dat wanneer een bakker van de vastgestelde minimumprijs afwijkt, d.w.z. wanneer hij voor minder dan de vastgestelde prijzen verkoopt, de prijs regeling in handen gesteld wordt van de zg. saneeringscommissie. Deze stelt dan een redelijke broodprijs vast en bij af wijn king daarvan worden dwangmaatregelen toegepast. Het publiek wordt daarom in zijn eigen belang aangeraden, niet be neden de vastgestelde prijzen te koopen. Dit klinkt misschien wat vreemd, doch in dien er beneden de door de bakkers vast gestelde prijzen wordt verkocht en de saneeringscommissie moet handelend op treden, dan konden de prijzen zoo bleek in deze vergadering voor Texel wel ieens hooger worden dan de nu vast gestelde. De zuinigheid zou dan de wijs heid kunnen bedriegen. Na de pauze liet de film ons zien de bedrijvigheid in een groote broodfabriek, waar bijna alles machinaal geschiedt. Ook het bakken van beschuit en banket in massa was voor de bakkers zeer interes sant om te zien en leerzaam tevens, Als laatste film werd vertoond Een tocht door de Rotterdamsche havens, waarbij een duidelijk beeld wend gegeven van de groote bedrijvigheid in Europa's grootste graanhaven. A. B. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Voor morgen luidt de voorspelling in „Het Groentje": In de 4e klasse A geven wij Alkmaar een behoorlijke kans tegen Texel. Schagen zal tegen QSC gelijk spe len, omdat de Wormerveerders de laatste tijd 'het monopolie van gelijk spelen heb ben. Zilvermeeuwen zal in Edam tegen EVC op geduchte tegenstand stuiten. Niettemin geven we de bezoekers een goede kans. Ook Vrone kan thuis Uit geest wellicht een punt ontnemen. o We hebben voldoende vertrouwen in het Texel Elftal. Wanneer de spelers het volle vertrouwen in elkaar stellen en allen als één man zeggen: „We willen vandaag winnen", dan heeft Texel Zondagavond 16 punten. Dus, mannen, we rekenen op u. In 2e klasse E wist Schagen 2 van Oudesluis met 43 te winnen. Programma 2 April: HRC 5Schagen 2 Zondag 9 April gaat Texel 2 naar HRC 4. 2e Paaschdag speelt Texel 2 tegen een combinatie van spelers uit het Beurtvaart- bedrijt van Amsterdam. Voor Texel 1 wordt ook gewerkt, le. om uitstel voor de competitie, 2e. om bier een sterke te genstander te krijgen voor een vriend schappelijke wedstrijd. Adspiranten-competitie. De wedstrijd Zeemeeuwen ATexel B vangt aan om 2 uur, vertrek plm. halt twee Sehildereind. Elftal. Wim Geus Jb. Coevert K. de Porto P. Vlaming S. de Porto I. Hillen K. Kikkert D. Huizinga H. Boon D. Noor- dijk P. Keesom o— Zaterdagmiddag-comp. Deze wedstrij den zullen we nog een poosje moeten uitstellen, daar vandaag met de school- wedstrijden begonnen wordt. De wed strijd Texel CTexel D gaat dus tot nader aankondiging niet door. Schoolwedstrijden: We wekken ieder liefhebber van onze sport op dezje wed strijden bij te wonen. U zult met ons eens zijn, dat het een gang naar het sportterrein dubbel waard is. Van iedere bezoeker wordt 10 ct. entree gevraagd Dit ter bestrijding der te maken onkos ten. Zie verder het programma. Gedu rende deze wedstrijden kan er niet wor den getraind. Schoolvoetbal. WAV. schrijft ons: - Vandaag wordt met bovengenoemde wedstrijden begonnen. De deelname is dit jaar biezonder groot. Daarom werden de elftallen naar sterkte verdeeld in 2 afd.: Afd. I: den Burg A-elftal, R.K. School A-elftal, Oudeschild en De Cocksdoi p. Afd. II: Den Hoorn, de Koog, - Midden-Eierland, den Burg B-elftal en R.K. School B-elftal. In elke afd. wordt een halve competitie gespeeld. (Elk elftal eenmaal tegen elk der andere). De kampioen van afd. 1 krijgt een wisselprijs, welke driemaal ach tereen of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden.om eigendom te zijn. Zooals u zich misschien herinnert werd de vo rige wisselprijs gewonnen door de R.K. School. Hij versiert nu de gang. De jon gens zijn er wat trotsch op. De kampioen van afd. II krijgt elf draagmedailles, welke meteen behouden mogen worden. Een en ander brengt echter nogal kosten mee. U kunt die heipen bestrijden door eens naar onze jongens te komen kijken. U betaalt slechts een dubbeltje en ziet daarvoor twee of drie spannende wedstrijden. Ja, heusch spannend. Vraagt u maar eens aan de jongens en dadelijk zullen ze er u vol vuur van gaan vertellen. Hier volgt het programma voor a.s. Zaterdag: 23: den HoornKath. Schooi B. 3—4: de Koog—den Burg B. 4—5: den Burg A—Kath. School A.. E>eze "wedstrijden worden gespeeld op het Sportterrein. Komt u? Ook Woensdag zijn er wedstrijden en wel: In de Koog: 2,30—3,30: de Koog —den Burg B. en in den Burg (Sportter rein): 2,303,30: Oudeschild —de Cocks- dorp en 3,304,30 Midden-Eierland Kath. School B. De scholen worden verzocht zooveel mogelijk te spelen in de kleuren van de plaatselijke vereeniging. 't Hoofd der school of de onderwijzer, die voor 't schoolelftal zorgt, beslist of het weer gunstig is om te gaan spelen. Alle schoolkinderen hebben vrije toe gang, en nu, jongens, doet je best en, werkt samen voor dit eene doel: een eer lijke overwinning. Wij maken reeds vanaf 28 gld. tot 65 gld. een cos- tuum of overjas naar maat in zwart, blauw of fanta sie. PRIMA STOFFEN KEURIG PASSEND. Voor f 9,75 opklimmend met 5 gld. tot 45 gld. le veren wij gaarne onze be tere confectie-costuums en regenjassen. Kinderklee ding voor halve prijzen. Overhemden f 1,35 1,50 1,90. Hoeden, petten extra goedkoop. ALLES MET VOLLE GARANTIE U kent onze zaken. Kledingmagazijnen, DEN HELDER OUDESCHILD. Visscherij. In aansluiting op ons bericht in ons eerste blad schrijft men ons nog het vol gende De haring zoekt naar paaigebieden en loopt daarbij vast tegen de afsluitdijk, waar ze in groote massa's gevangen wordt De kommenvisschers onder de Texelsche wal'hebben nog zoo goed als geen vang sten gehad, evenmin als de haringtrekkers te den Helder. Bij Harlingen had men ook groote vangsten. De haring is vermoede lijk door de stroomverandering de zee- voorjaar, koop tijdig een pot Spratol. Bij alle Drogisten. gaten bij Terschelling binnengekomen. Woensdag deed zich het eigenaardige ge val voor, dat er veel haring zwom tegen de dijk, beoosten de haven, zoo dicht bij de kant, dat ze met een schepnet bemach tigd kon worden. Ze schoot maar heen en weer door het wiergewas. De meening van de haringvisschers is, dat de volle ha ring (haring met kuit) weer zoo naar bui ten trekt, omdat ze de Zuiderzee niet kan bereiken. De haringvisscherij kon hier door in dit gebied wel eens op niet gera ken, want: zal het instinct van die vis- schen volgend jaar niet zeggen: Daar moeten we niet zijn? Laten we hopen, dat we de zaak te pessimistisch bekijken. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 19 varkens, 41 kalveren, 2S koeien, I paard, 49 schapen, 10 biggen. De T.E S.O.-aanlegsteiger verbeterd. E>e werkzaamheden aan de kade zijn thans beëindigd en de boot ligt weer op haar oude plaats. Voor de kade langs is een inham gemaakt voor het laden en kis lossen van auto's op en van de boot. Dit is bij laag water een groote verbetering Een broedende kanarie. Liet dochtertje van de heer M. Blom alhier heeft een kanarie, welke op vier eitjes zit te broeden. Zoo'n broedende ka narie in de huiskamer komt zeker niet alle dagen voor. (Indien onze corresp. er aan, toevoegde, dat „Pietje" vandaag te be zichtigen zou zijn, zou je aan een April grap denken. Red.) Gemengd Nieuws Uit de dagbladen van Woensdag: VLIEGONGELUK. Een toestel van de Imperial Airways van de dienst Londen— Keulen v.v. op weg naar Londen is bij Dix- muiden verongelukt en verbrand. Allo 15 inzittenden o.w. twaalf passagiers (13 Engelschen, 1 Belg, 1 Duitsdie) gedood. De dagbladen bevatten uitvoerige biezom- derheden en foto's. - Het vloog in de lucht in brand en stortte neer. Uit de over blijfselen kon men alleen de verkoolde lijken te voorschijn brengen. Het tooneel was onbeschrijfelijk. Van 200 M. kwam 'liet toestel met op volle kracht loopende motoren naar beneden. De slag was ver schrikkelijk. Stukken werden tot 600 M. weggeslingerd. Twee personen waren op groote hoogte brandend uit liet toestel ge sprongen. Een van hen, miss Voss, had een valscherm bij zich, dat eveneens in brand stond en haar dus niet helpen kon. Even vóór zij de aarde bereikte, sloeg zij tegen een electrische leiding, waardoor haar been werd afgerukt. De inwoners van Eessen verklaren, dat zij de passagiers in het brandende en val lende vliegtuig hebben hooren gillen. Alles schijnt er op te wijzen, dat liet ongeluk veroorzaakt werd doordat een der motoren uiteenbarstte en de bestuur der getroffen en gedood wend, waardoor het toestel stuurloos werd. LONDEN. WOL Van de heden in vei ling aangeboden 6959 bn. werden 5955 bin. verkocht. De concurrentie was wederom scherp. Van het grootere aanbod werd vooral de Australische wol gereedelijk geruimd tegen ten volle geldende prijzen, doch onder de ruwe vette crossbreds werd vaak opgehouden. VER. STATEN. De Senaat machtigde de regeering 250,000 werkloozen te werk werk te stellen bij bebosschiogsarfceid. TE BEVERWIJK is een vergadering ge houden er waren ongeveer 80 perso nen ter bespreking van de plannen tot huldiging van de burgemeester, jhr. Strick van Linschoten, oud-burg. van Texel, bij zijn aftreden op 1 Juni BESCHAVING? De partijleiding van de N.S.D.A.P. heeft een groote boycot bevolen, gericht tegen de Duitsche joden Buitenlanders worden gespaard. Ook ver der zal Duitsche joden lichamelijk geen kwaad geschieden. Het zou gaan om een maatregel ter verdediging tegen joodsche gruwelhetze. 1 MEI. De rijkscommissaris voor Sak sen, bepaalde, dat de eerste Mei GEEN algemeene feestdag meer zal zijn. GOUD. Een aantal gepensionneerde Ja- pansche officieren wil trachten de 38 Russische oorlogsschepen, tijdens de Rus sisch- Japansche oorlog tot zinken gebracht en groote bedragen aan goud en gouden munt aan boord hebbende, te lichten. De kosten worden geschat op 500,000 jen, waarde van het goud op 200 miljoen jen. ROOSEVELT heeft gelast, dat 1 April alle salarissen en loonen van rijksperso neel in Amerika 15 pet. worden verlaagd. Uit de dagbladen van Donderdag: TE ROME is een verdacht persoon aangehouden, die een geladen revolver bij zich had. De man verklaarde, dat hij een aanslag op Mussolini wilde plegen. Hij bleek geestelijk niet normaal. ll!IMIIIIIII|!l|llllll!llllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIHIIIIII O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5