Wasscherij S. KROM Alkmaar. Telefoon 1523 Door Uw wasch aan onze moderne inrichting toe te vertrouwen, Bovendien zijn tengevolge van ver doorgevoerde economie, onze prijzen uiterst laag gesteld. Alle vrachtkosten zijn voor onze rekening. Gemengd Nieuws Van en voor Texelsdi Fanfare. De beer N. de Jong, voorz. Texelsch Fanfare, schrijft ons: De Paaschdagen staain in bet teeken der bloemen. Allerwege wordt gewerkt om deze dagen te doen slagen. Texelsch Fanfare heeft gemeend, hier niet achter te mogen blijven. Niet alleen geeft het 2e Paaschdag een concert, en maakt het dan een rondgang door het dorp, doch boven dien organiseert het dan een bloempjes dag. Er moeten voor 't concours dringend «enige instrumenten -vernieuwd worden. Die kosten plm. f200 a f300. Wamneer ieder een bloempje koopt, a 10 cent, kunnen we zeker slagen. Nu hebben we noodig eonige flinke bloemenvérkoopsters. Welke jonge dames offeren een paar uur op voor het mooie doel? Bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. Gelieve u op te geven bij A. Vonk, Koogerstraat. Bouwvergunningen. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze vergunningen: De Koog, pension, J. Vlaming Mz.; Oudeschild, verbouw woonhuizen fa. F. Zegel; Wilhelminalaan, woonhuis, Jac.de Jong Jz.Weverstraat, woonhuis, D. Eel- man; De Koog, woonhuis, D. Eel man; Oudeschild, woonhuis, Jm. Vlas Cz.; Oosterend, woon- en winkelhuis met ga rage, K. Bakker; den Burg, boerderij, A. Dros; Oudeschild, woonhuis, G. J. Kac- zor; de Koog, pension, Jac. van der Lugt; Oudeschild, woonhuis, G. Blom |z.|u- lianastraat, verbouw woonhuis, C. Kok; den Hoorn, pakhuis, C. Dekker Az.; den Hoorn, werkplaats, C. Boon Jbz. De ,,H«Laho"-fiIm. De „Hobaho"-film Hollands Glorie" is deze week voor wel 1000 Texelsche schoolkinderen en plm. 700 ouderen ver toond. Namens de heer Joh. Parlevliet, vertegemw. van de „Hobaho", brengen we dank aan het onderwijzend personee» dat zijn volle medewerking verleende. Tevens kunnen we meedeelen, dat ook de „Hobaho"-veiling voor de a.s. Narcis- sententoonstelling een medaille uitlooft. Pap-Rijmelarij. De advertentie, waarin de heer P.Boon een rijmwedstrijd aankondigde om aan zijn kamemelkscbe pap grooter bekend heid te geven, heeft haar werk behoorlijk verricht. Tientallen briefjes met aardige rijmpjes kwamen in, zoodat de jury, de heer Boon en een paar onbevooroordeelde andere ingezetenen, ©en moeilijke taak had. Na veel wikken en wegen werd de prijs (een geschenk ter waarde van f2,50) toegekend aan de heer W. van Heer waarden, Schildereind, die diverse goed- „geslaagde rijmpjes inzond, waarvan dit het beste werd bevonden „Gandhi deed aan hongerstaking, Maar hij ihad het niet gered, Als zijn huisknecht hem een bordje Pap van Boon had voorgezet". Vermoedelijk zal wegens het groot aan tal inzendingen nog een 2e prijs worden uitgeloofd. Hlet Inut van melkcontrole. Een veehouder, die in het afgeloopen jaar voor het eerst aan melkcontrole deed, kwam o.m. tot de ontdekking, dat twee overigens gelijksoortige koeien deze op brengsten gaven Nicn. 1 3524 Kg. melk, 126 Kg. vet, 3,58 pet; 301 melkd. No. 2 3.052 Kg. melk, 72 Kg. vet, 2,35 pet.; 308 melkd. Een verschil in opbrengst dus van 54 Kg. vet of, omgerekend in geld, af 1,20 per Kg. vet (gem. prijs 1932) 54xfl,20= f64,80. De waarde per Kg. melk van de eerste koe bedraagt 126xf 1,20 3524 - 1151,26:3524= 4,29 ct., die van no. 2 72 X f 1,20:3052 f86,40:3052 =2,83 ct. Behalve dus een meerdere Kg. op brengst, welke per saldo iedere veehou der zelf kan beoordeelen, bracht de melk van de eerste koe per Kg. bijna 11/2 cent, meer op. Dit laatste feit kan echter uit- tend door melkcontrole toe te passen aan het licht worden gebracht. Daarom: laat uw dieren onderzoeken. Secretaris is:M. Zuidewind, de Kamp. J.R. De Afstandsmarsdh. Het aantal deelnemers aan de afstands marsen is gestegen tot 212. Bij gunstig weer wordt het een prachtige tocht. Aan, belangstelling van de zijde van het pu bliek zal het zeker niet ontbreken en zeker mogen we op de grootst mogelijke medewerking staat maken. Niet meeloo- pen s.v.p Houdt de baan voor de wande laars zoo veel mogelijk vrij. Met vijt man zal de afd. Eerste Hulp van het Roode Kruis te den Helder haar medewerking verkenen. Ook dokter Bos wijk zal present zijn. In de puntjes is de zaak voorbereid. We mogen zeker reke nen op een daverend succes. Alshet weer de tippelaars maar genadig is. Ter herinnering: vertrek van de Groe neplaats 10,30 uur, van Fonteinsnol 12 45 uur, van de Koog 3 u. Terug 4,20 uur. De nieuwe autobus. Heel Texel komt er nu „boven op". De nieuwe autobus, de bus-met-een- bovenzitje, waarover we Woensdag schre ven, is gistermiddag reeds op Texel gearri veerd. Door de groote breedte heeft de im porteur de bus niet met de Texelsche boot kunnen verschepen. Op een plat- boomvaartuig van de Reederij Breed te den Helder, is de kolossus vervoerd ge worden. Gisteravond reeds begaf de bus zich naar den Burg, waar ze BIJ Dros' Ing.-Bureau een plaatsje kreeg (zoo hoog is ze Op uitnoodiging van de directeur der Keulsche Vennootschap, de P. P. Larri A.G., die de Touring-Bus constru eert en aan de markt brengt, hebben we het merkwaardige voertuig een oogenblik kunnen bezichtigen. Vandaag zal ©en ieder daartoe ruimschoots in de gelegenheid worden gesteld. Tusschen 12 en 1 uur zal de autobus, welke opvalt door haar aan zienlijke hoogte en daarmede verband houdende breedte, op de Groeneplaats te bezichtigen zijn. Ze kan wel 54 pers. sonen vervoeren van wie er dertig boven op, onder een glazen kap met zonnescher men, kunnen plaats nemen. Wie het eerst komt, zal het plaatsje zijner keuze het best kunnen bemachtigen, 't Interieur ziet er degelijk en toch smaakvol uit. De mo tor is van een zoo oer-sterke constructie dat hij de chauffeur ook op sterk hel lende wiegen bij volle belasting van de wagen niet in de steek laat. Of de breed te van dit nieuwe vervoermiddel op Texels smalle en bochtige wegen geen groote be zwaren zal ge vein? We meenen van wel. De tochten zullen zich danook langs de hoofdwegen alleen kunnen uitstrekken. Ook al wegens het gewicht van de wagen, waardoor hij zich tot de primaire wegen moet bepalen. Gaarne zal de directie lie denmiddag nadere inlichtingen verstrek ken. Na 1 uur zullen proefritten worden ge maakt, naar de Koog en de Cocksdorp. Afrit van de Groeneplaats, resp. 1,30 en 2,30 uur. tegen de minimum-prijzen van 40 en 80 ct. per retour. Indien de proef slaagf, zal de Touring Car gedurende de maanden Juli en Augustus, misschien ook eerder, op Texel in dienst.worden gesteld. De naam van „de ondernemende Texe laar", van wie in ons vorig nummer sprake was, wordt nog angstvallig ge heim gehouden. Misschien dat we van middag ook met hem kennis maken. Om zes uur gaat de bus weer van Texel, om proefritten te maken te den Helder, Alkmaar, Medemblik, enz. Texel had bepaald een streepje voor. Wie komt er liet eerst „boven op"? DEN HOORN. Zakennieuws. De heer G. Duinker alhier Iaat zijn bakkerij van een moderne oliestookinrich ting voorzien, een „Record-installatie, le verancier fa. Daub en Verhoeven te Til burg. Ze wordt opgesteld door Kuipers Machinesmederij alhier en zal de eerste zijn in Noord-Holland. Elders maakte deze installatie, die zonder voorvenvar- ming werkt en de innig met lucht ver mengde olie met blauwe vlam doet ver gassen, reeds veel opgang. (Nadere bie- zonderheden volgen.) EIERLAND. Jubileum Ds. D. E. Boeke. Op 5 April a.s. is het 25 jaar geleden, dat Ds. D. E. Boeke, secretaris van de afd. binnenland van het Ned. Bijbelge nootschap, te Eierland predikant werd, en wel Evangelisatie-predikant der luw Zending in Noord-Holland, speciaal voor Schagen en Breezand, later ook secr. van -de Prov. Ver. voor Inw. Zending in, Noord-Holland. In 1924 heeft hij zijn tegenwoordige werkkring aanvaard. Ds. Boeke is ook voorz. van de Zakbijbelbond en van. de „Stichting Alle-Dag-kerk" te Amsterdam. PRINS HENDRIK-POLDER. Het nieuwe gemaal. Gistermiddag heeft het nieuwe ge maal van de P.H. Polder, toegerust met een vijftig P.K. Bronsmotor, gekoppeld aan een pomp met een capac. van 50 kub. per minuut, proefgedraaid. De in stallatie bleek geheel aan de eisch te vol doen. DE KOOG. Samenwerking V.V.V.'s. In de gisteravond gehouden vergade ring van de V.V.V. Texel alhier is bij 2e vrije stemming met IS—16 stemmen (10 blanco) besloten de vereemiging te laten bestaan, maar tot samenwerking met Mooi Texel over te gaan. Het bestuur vond hier 111 aanleiding om in zijn geheel at te tre den, omdat het zich daarmee niet kan vereenigen. Alvorens tot stemming werd overgegaan, deelde de voorz. op grond van ingewonnen informaties mede, dat de eigenaars van de helft van het aantal ingeschreven bedden zou bedanken, wan neer eventueel niet tot samenwerking zou worden besloten. De voorz. achtte de vereeniging dan te zwak, om nog te kun nen blijven bestaan. Noodgedwongen zou men dus tot samenwerking moeten beslui ten. Naar de secr. opmerkte, werd thans het mes op de keel gezet. DE COCKSDORP. De nieuwe reddingboot. Gistermiddag 'heeft de nieuwe redding boot Eierland een proeftodit gemaakt inet aan boord de heeren De Booij, secr. N. Z.R.M., Alderiieste, Redd. Comm., j. v. der Kooij, schipper, G. van der Kooy, monteur, Thomassen, ass.-monteur, en en kele roeiers. De tocht ging dwars door Onder voortdurende scheikundige controle var. Dr. Ir. H. J DE WIJS. ontvangt U deze niet alleen keurig verzorgd terug, doch U hebt boven dien de zekerheid dat Uw goederen in een hygiënische omgeving worden behandeld terwijl onze moderne machines en voortdurende scheikundige controle U een waarborg geven voor een minimum slijtage. Droogtoe Perswasch Kastkiaar 20 ets. per KG. (voorheen 25 ets.) 28 36 Ook onze stukprijzen zijn aanmeikelijk verlaagd en worden op aanvrage gaarne toegezonden. de gronden heen en had een uitstekend verloop. Schip en motor bleken volkomen voor hun taak berekend. DE WAAL. Woningbouw. Voor rekening, van de heer Bakker is alhier onderhands aanbesteed iiet bouwen, van ©en burgerwoonihuis. Het werk zal worden uitgevoerd door P.J.Kooger, Voigt en Bremer, resp. timmerman, metselaar en schilder. Ontwerper was B.v.d. Berg. Te Deventer zijn twee kinderen van een arbeidersfamilie, wonende aan de ri vier, door ratten gebeten, een meisje in haar oor, een jongetje m zijn arm. DUITSCHLAND. De van nat.-social. zijde reeds lang geëischte belasting op warenhuizen, eenheidsprijzenwinkels en groote bedrijven met filialen, welke als de doodgravers voor de kleine winkelzaken worden beschouwd, zal binnenkort worden verwezenlijkt. O Uit de dagbladen van Woensdag: TE SOERABAJA is in het Marinevlieg kamp een poging tot brandstichting ont dekt. Op een motor van een vliegboot is een halfverbrande in benzine gedrenkte' lap aangetroffen. TE AARLE—RIXTEL is het 6-jarig kind van de familie W. van Geenen, dat het jaagpad kwam oploopen, door een auto overreden. Het kind werd onher kenbaar verminkt. ENSCHEDE. Een rijwielhersteller, die zijn familieleden op rijwieldiefstallen uit zond, is wegens heling van 60 rijwielen welke gedemonteerd werden en daarna opnieuw opgebouwd, tot drie jaren ver oordeeld. TE NIJMEGEN werd bet 7-j. zoontje van Van der Lunden uit de Oude Haven straat gedood onder een bak van 200 Kg., waarmee houtoellulose werd gelost. Hij was er tegenop geklommen. BRE'NSUM. In de staatsmijn Hendrik is de arbeider R. Veldman bekneld ge raakt, met het gevolg, dat hij gedood werd. De ongelukkige was 60 jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. FRANKFUR F a. M. Alle in dienst der stad zijnde joden ontslagen. En dat noemt zich „beschaafd". MUNSTER. Een S.A.-troep bezette de ingang van het gerechtsgebouw en drie Joodsche advocaten werden gedwongen het gebouw te verlaten. Als resultaat van de actie der natiomaal-socialisten hebben de plaatselijke bladen geen advertenties van Joodsche firma's meer opgenomen. Een wan-toestand. TE OUDENBOSCH brak brand uit ind. boerderij van H. Rubbens. Een groote hoeveelheid graan, 25 stuks vee en zes paarden kwamen om. Oorzaak? o Uit de dagbladen van Donderdag: IN NEDERLAND is het totaal der in komens van 1930-1931 op 1931-1932 met 161 miljoen gulden gedaald. ESPERANTO. Het Nederlandsch neu traal Esperantocongres zal 15, 16 en 17 April a.s. te Utrecht worden gehouden in hotel I'Europe, Vredenburg. De burgemeester heeft het eerevoorzit- terschap aanvaard. IN ENGELAND, worden proeven ge nomen ter bestrijding van sprinkhanen door een wolk van vergiftige stoffen, ver spreid door een vliegtuig. VERGIF EN WAPENEN. Te Keulen is ©en groote hoeveelheid vergif in beslag genomen, waarmee de Dusseldorpsche S. A. vergiftigd zou woraen. Zeven commu nisten werden gearresteerd. Er zijn ette lijke depots gevonden met handgranaten, brandbommen, geweren, munitie, etc. PROFESSOR EINSTEIN wil niet lan ger Pruisisch staatsburger zijn. Hij wil Zwitsersch staatsburger worden. NIOETSJWANG. Cbineesche zeeroo- vers openden een levendig vuur op het Britsche s.s. „Nanchang" dat in de haven lag; veertien enterden het schip, bedreig den. de bemanning en voerden vier offi cieren mee. HE i VLIEGONGELUK. De omgeko men piloot van het Eng. vliegtuig (zie le bl.) was reeds 18 jaar in dienst. De machine was van een type, waarmee nim mer een ongeluk geschiedde. Vijf minuten voor de ramp plaats had werd op Croy don nog het gewone bericht van het vliegtuig ontvangen: „Alles in orde". WAAK. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de brand op de P.C. Hooft. De oorzaak kon niet worden vastgesteld, maar wel het feit, dat beten bewaking tijdens het verblijf in de haven noodzakelijk is. HONGER. Gareth Jones, de vroegere secretaris van Lloyd George, verklaarde ina een reis door Sovjet-Rusland, dat dit land, vooral de Oekraine, wordt bedreigd door een hongersnood, even verschrikke lijk als die van 1921. TE LONDEN is een fabriek van che mische producten na een ontploffing door een brand getroffen. De fabriek is ver woest grootendeels. Dertig kinderen, die in de buurt speelden, werden gewond. BRESLAU. De Comm. van Politie gat bevel, dat de joden hun pas voor 3 April moeten inleveren. Ze zullen voortaan al leen voor het binnenland geldig zijn. Ze mogen het land dus niet uit. Maar waar van moeten die menschen dan leven, als men ze gaat boycotten TE MONTREAL is een communistisch complot ontdekt om alle kerken in de brand'te steken. o Hit de dagbladen van Vrijdag: BOYCOT. Algemeen verwacht men, dat In Duitschland de boycot tegen joodsche zakenlieden morgenochtend met kracht zal beginnen. Op de meest geraffineerde wijze is in koelen bloede een plan uitge werkt om tienduizenden s taats burgers 1°— schuldigen en niet-schuldigen uit hun broodwinning gestooten. "Als van pest lijders en melaatschem worden hun huizen gemerkt. Meedoogeniooze broodroof Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Insüharimg jong-vee Wieringermeer. Veel aanbod. Voor de gelegenheid tot inscharing van jong vee bleek groote animo te bestaan. Door een der secretarissen van de land bouworganisaties, die hun bemiddeling konden aanbieden werden niet minder dan 700 stuks aangegeven. In totaal zijn plm. 4000 hokkelingen opgegeven, terwijl slechts voor plm. 3500 stuks plaats beschikbaar is. De gelegen heid tot aangifte is thans gesloten.0 De dieren zijn grootendeels afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Met het nummeren en schetsen der die ren wordt dezer dagen een aanvancr ae- maakt. Illllljlllll HYGIENE en VEILIGHEID. MOTOR- EN RIJWIELWET. (Vervolg). De atmetingen van letter en nummer voor een tweewielig motorrijtuig worden tot de helft van die voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen verlaagd. Dus: hoogte 45 mM„ breedte 32O mM„ dikte 71/2 mM„ ruimte tusschen de teekens 71/2 mM. Een nummerplaat op een tweewielig motorrijtuig moet zoo aangebracht wor den, dat ze aan weerszijden zichtbaar is. De nummerplaat moet daartoe aan de

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6