TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT HET JUISTE WOORD. Texels* ;he Berichten Gemengd Nseuws Woensdag 12 Aprii 1933. Gelukkig hij, die het juiste woord op het juiste oogenblik weet te vinden Gelukkig degeen, die het juiste woord op het kritieke oogenblik mag ontvangen. In de jeugd beslist hét soms over een heel levensoms zelfs over een eeuwigheid. In de ouderdom brengt het temidden van veel door 't leven opgestapelde voor- oordeelen plotseling het beter inzicht in het komende; hoe het verleden had moe ten zijn, hoe de toekomst nog worden kan. Het juiste woord wordt helaas zoo zel den gesproken. Er worden heel wat woor den gewisseld. De uitwerking staat in te gengestelde evenredigheid tot het aantal. Temidden van een overvloed is juist dat ééne, dat alles beheerschende woordje., er helaas niet bij. Dat weten niet zij te spreken, die veel woorden noodig hebben. Dit weten alleen zij te spreken, die het zwijgen verstaan. Gelukkig degeen, die het juiste woord weet te vinden op het juiste oogenblik. Gelukkiger nog degeen, die er zijn nut mee doet! Voor de Politierechter te Alkmaar. Zitting van Maandag 10 April. .Uitsluitend behandeling van rij wiel- en wegenbelastingzaken. Een rijk gesorteerde vangst. AI weer was het noodig opruiming te houden van voorradige belastingzaken. De jacht schijnt voortdurend beter resultaat op te leveren tot heil van de schatkist. De rijksadvocaat, een dignitaris, die, als 'het ernst is met werkelijke pracnsche be zuiniging, bij de Rechterlijke macht ge voeglijk kan worden gemist, had ditmaal weer ruim 50 rijwiel- en wegenbelasting- zaken aangebracht. De rijke buit was kolossaal gevarieerd. Men trof daaronder dienstboden, winkeldames, arbeiders, land bouwers, reizigers, kooplieden, veehou ders, tuinders, vischhandelaars, melkboe ren, 'n matroos, 'n kaasmaker, '11 Itali- aansche granietwerker, 'n kippenslachter, 'n advocaat en procureur, ja, zelfs een burgemeester. Bij het opmaken van de kas bleek het batig saldo danook zeer bevre digend te zijn. Geen departement, dat beter zijn eigen kostje opscharrelt, dan Justitie, om van de gedwongen gratis be diening dan maar niet te gewagen. De volgende ingezetenen van ons eiland die zich hadden schuldig gemaakt aan overtreding van rijwiel- of wegenbelasting werden door de politierechter veroordeeld, jan M., rijwielbelasting (2 zaken) f5,— boete of 1 dag. Jan Gr. en Hendr. J.K., wegenbelasting f6 boete of 3 dagen. Met Pasdhen naar Vlieland. Wie plannen maakt voor een bezoek aan Vlieland, wordt thans een kostelijke gelegenheid geboden. Voor een tientje een tweedaagsch verblijf op het mooie eiland onzer overburen, hotel- en boot kosten inbegrepen. Gaat dat zien, gaat dat genieten, zoo ge kunt. De reis gaat met de „Vlielandia". Zoo heet nu de „IJsselmeer", welke door Reederij Doeksen, van Terschelling, van de heer Kool, te Medemblik werd over genomen. Blolcsdhrift op school. Na de Paaschvacantie zal bij wijze van proef in de eerste klas van de R.K. school alhier blokschriftondenvijs gegeven wor den. (Zijn er op Texel reeds scholen waar dit onderwijs gegeven wordt? - Red.) Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Maart 1933. Ingelegd f 12259.52 Terugbetaald 14831,84 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2572,32 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 Zakennieuws. „Toon mij uw drukwerk en ik zal zeg gen wie gij zijt". Uw drukwerk is uw verkooper, mits het een verzorgde indruk maakt. Om aan de toenemende vraag naar „beter drukwerk", naar „modern druk werk", ook in kleurendruk, nog beter dan tot heden te kunnen voldoen, schafte de drukkerij van de Texelscjie Courant zich een tweede degelpers aan. Mogen wij u eens wat modéllen zenden? Door econo misch werken hopen we piek-fijn werk tegen de laagst nlogelijke prijs te kunnen leveren. SPORTNIEUWS. Wandelsport. Aan de 40 K.M. marsch, uitgeschreven door de R.K- Marine Sportvereen. St. Christophorus te den Helder werd door 170 personen deelgenomen, onder wie 12 leden van de Texelsche tennisclub „Deuce" en vijt anderen van Texel. Ook de krasse 65-jarige heer Jb. Boon, van den Hoorn, oud-lid van de gemeenteraad, was weer van de partij. Om half elf werd vertrok ken en te 10 min. voor vier waren de eerste wandelaars „binnen." Startplaats was Hotel Centraal Kanaalweg. De tocht ging langs N. Holl. kanaal, Vliegkamp de Kooij, Julianadorp, 't Zand (le rust) en vervolgens via Groote Keeten en Duin oord (2e rust) weer huistoe. Tot de eerst- aankoinenden behoorden o.m. de Texel- sche deelnemers Piet Eelman, Simon Rijk en Sijp Langeveld en van Deuce de leden Bob Goddard en Piet Keur. Gemiddeld liepen zij 8 K.M. per uur. Van alle 170 deelnemers viel er slechts één uit. Als eenige overzeesche groep kwam Deuce, voor een legplaquette in aanmerking. Een Vereenigingsmedaille volgt nog. De heer Jb. Boon ontving als oudste een kistje sigaren. Alle deelnemers, die de marsch volbrachten, ontvingen als aandenken een Kruisje. Naar men ons verzekerde heeft de tocht bij de 'Texelsehe deelnemers niet zoo'n prettige indruk achtergelaten als de marsch op Texel. Dit is toe te schrijven aan liét leit, dat voorbij vliegkamp De Koon St. Christophorus moch' worden gepasseerd, waardoor net 'tempo noocie- ioos opgevoerd werd en net ciuDvemana zoek raakte. Een regeling als op Texel getroffen, (het hootdpeleton niet laten passeeren) komt ons beter voor. Korfbal. De lieer G. Michels is Vrijdag afgetre den als voorz. van Verdo Nigro en op gevolgd door de heer P. Vermeulen, de Koog. Jammer, dat de heer Michels zich niet langer beschikbaar stelt. Hij iheeft ongetwijfeld 'organisatorisch talent, draagt de sport een goed hart toe en was sinds lang de ziel van de korfbalsport te den "Burg. De organisatie van de TexeT- sclve afstandsmarsch was het werk van de heer Michels, althans in hoofdzaak (Te recht werd hem hiervoor als stoffelijk - blijk van waardeering een fraaie Azalea geoffreerd). N.V. T. M. KOOKT ELECTRISCH GEEN STOF EN GEEN WALM Voer ons Museum. Onze vroegere plaatsgenoot, de lieer C. A. Kramer, thans te Haarlem, heeft ons Museum verrijkt met een dertigtal fotografieën, welke plm. 3040 jaar te rug door de heer Langeveld (destijds medeuitgever van de Texelsehe Courant) werden vervaardigd, meest in de straten van den Burg en omgeving. Aldus vormen ze voor de historische afdeeling van ons Museum zeer waardevol materiaal. Het Museum zal 2e Paaschdag geopend zijn van 25 uur n.m. Voor de overige dagen van de Paaschweek vervoege men zich ter gemeente-secretarie. Voortaan zal een toegangsprijs worden gevraagd van 15 ct. per persoon; voor kinderen vijf ct. Keuring voor de Militie. Uitslag van de op 8 April bier gehou den keuring voor de militie; Geschikt bevonden; Bakker Gerrit; Bonne, Daniël; Van den Brink, Arend; Geus, Jac. Willem; Holt- appel, John Th.; Van Hoorn, Adr.; De Vries, Jan; Van der Zee, Liemve; Zuide- ma, Cornelis. (Totaal 9 personen.) Voor goed ongeschikt bevonden: Beumkes, Bern.; Brouwer, Maarten; Dop, Klaas; Dop, Lammert; Van Dijk, Jac.; Hopman, Joh. C.; Vlas, Klaas; De Waal, Symon; Westdorp, Abr. A.; Van Zeijlen, Willem A.; Zijm, Simon. (Totaal 11 personen.) Bouwvergunningen. B. en W. verleenden sinds onze vorige opgaaf deze vergunningen: Koogerweg, schuur, P. Verseput; Schil- dereind, bijbouw woonhuis, J. Tiessen; de Koog, woonhuis, L. den Braven; Ooster end, verbouw woonhuis, jac. Eelman Cz.: den Burg, sloopen en stichting woonhuis, S.J.Dijksen; den Burg, verbouw woonhuis, P.Eelman c.s.; Emmalaan, woonhuis, J.C. Ran; de Waal, woonhuis, Ju. Bakker. TEXELS VLIEGVELD. De directeur van de K.L.M. deelde in een persconferentie mee, dat Texel en Terschelling vermoedelijk volgend jaar 'n vliegveld krijgen. De lezer vraagt zich wellicht af, of Texels vliegveld op „Vlijt" dan dit jaar niet meer gereed zal komen. We meenen hierop met een „misschien wel" te kun nen antwoorden. Het gaat er echter om, ot de K.L.M. dan haar luchtroute, waarin Texel en Terschelling opgenomen zullen worden, ook kant en klaar uitgewerkt heeft. Want zonder K.L.M. zal Texels vliegveld nimmer de beteekenis krijgen, welke we het zoo gaarne zien toegekend. Zakenman Adverteer toch vooral: Zaterdags voor Paasch GEZICHT OP DE COCKSDORP. "(Foto A. Buijs.) DE COCKSDORP. Alg'emeene vergadering V.V.V. De Cocksdorp. Vrijdagavond hield V.V.V. De Cocks dorp haar jaarvergadering in hotel „de Hoop". Aanwezig waren ruim 30 leden. Na opening door de voorz., de heer J. van 't Noordeinde, werden de notulen der vorige vergadering door de secretaris gelezen, waarna hij, als waarnemend pen ningmeester rekening en verantwoording deed. hlierna kwam aan de orde bestuurs verkiezing. Aan de beurt van aftreden wa ren de voorz. en de penningmeester. Door vertrek naar elders van de heer Sieben was deze functie reeds eenige tijd vacant. Door de benoeming van de heer C.Kik kert werd in deze vacature voorzien. De heer J. v. 't Noordeinde werd als be stuurslid herkozen, doch hij gaf te ken nen, de functie van voorz.' liever niet te blijven vervullen. Als voorz. werd nu ge- kozen de heer Tj. Alderlieste, die even als de heer Kikkert zijn benoeming aan nam. Punt 5 van de agenda „Verspreiding Gids", lokte langdurige beraadslagingen uit. Bij de rondvraag kwam ter sprake: samenwerking met de andere V.V.V.'s op Texel. Nu de Koog tot andere gedachte schijnt te zijn gekomen, verwachtte het bestuur een gunstige oplossing in deze kwestie. Het bestuur meende een afwach tende houding te moeten aannemen en samenwerking op een gezonde basis te moeten bevorderen. Met dank voor de aangename bespre kingen sloot de voorz. de vergadering. Autobusdienst—Reuvers. Met ingang van Zondag a.s. vertrekt de autobus Zondags van de Cocksdorp om half acht v.m.van den Burg om half negen v.m. De dienst op werkdagen blijft zooals hij nu is. OOST. Vissdherij. Hoewel de laatste tijd vangst en prij zen van die aard waren, dat er een klein daggeld met het visschen op krukels kon verdiend worden, is het thans slecht. Drie van de zes schuiten kunnen voor- loopig niet leveren door te weinig vraag in het buitenland. Met het visschen op bot is het eveneens zeer slecht, evenals op haring. Door elkaar staat het er mel de visscherij hier slecht voor. OUDESCHILD Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 8 April: 94 Kg. wulken 12 ct.; 3 baal krukels f 1.80 per baal. 10 April: 719 Kg. wulken 81/210 ct.; 572 Kg. garnalen 56V2 ct. OOSTEREND. Zang- en declamatie. De Ghr. Zangvereen. „De Lofstem", di recteur C.Bremer, hoopt op de avond van de 2e Paaschdag een uitvoering te geven. Ete zang zal worden afgewisseld door verschillende voordrachten. LANDBOUW EN VEETEELT OVER BLOEMBOLLENTEELT. (Vervolg.) Ook in Engeland zijn verschillende kweekerijen, zoowel van tulpen als van narcissen. Dat is niet iets nieuws, want dertig jaren geleden was dat ook al zoo, maar die Engelschen kunnen niet te_gen de Hollanders op. Daar wordt in verschei dene kweekerijen speciaal werk gemaakt om de bloemen te snijden voor de handel. Sommigen laten de narcissen enkele jaren vaststaan, dit vooral in de warmste ge deelten van Engeland, waar door de in vloed van het klimaat de bloemen buiten vroeg in bloei komen. Andere rooien ze wel op en trachten de bollen te verkoopen op dezelfde wijze, ais wij het doen in Holland. De bloemensnijders hebben ge woonlijk slechte gewassen, wat de bol aangaat. Voor hen, die net telen als wij is het buitengewoon zwaar om behoor lijke leverbare bollen aan de markt te brengen, zooals de Hollanders dat kun nen. Het klimaat kan daar een rol spe len, want ook hier, in Holland, is het in hoofdzaak de streek, die onder directe invloed staat van de zeelucht, waar de bollenteelt tot de hoogste trap is geko men. Daarbij gevoegd de mogelijkheid, om in de zomer liet waterpeil op een be hoorlijke hoogte te houden, waardoor als de zonnewarmte veel vocht aan de bladen onttrekt, het grondwater voldoende vlug toevloeit om te voorkomen, dat de blade ren slap vallen en te vroeg afsterven. In het buitenland is er zoo'n streek niet als deze bollenstreek. Op sommige plaatsen heeft men het waterpeil even goed in handen als hier, maar daar is het in de groeiperiode warmer en sterven de bladeren vroeger af, met als gevolg klei ner bollen. In andere streken is de grond niet voldoende ontzuurd en is liet wortel gestel niet krachtig genoeg om bij warm weer liet blad vol te stuwen met water. En te vroeg afsterven, heeft tot gevolg kleinere bollen, wel van goede kwaliteit, maar toch niet zoo als ze wezen 'kunnen. I11 Holland is, als de zonnewarmte de bladeren sterk doet uitwasemen, de avondlucht met de door afkoeling neer slaande damp verzadigd, weer in staat om des nachts te doen herstellen, wat overdag verloren is. De cellen vullen zich weer en 's morgens zijn de bladeren weer strak en stijf en kunnen weer geruime tijd weerstand bieden aan de koesterende zonnestralen. Die koesterende zonnestralen doen de plant groeien, maar slechts in beperkte mate. Bekend is toch, dat een koude Juni maand, voor sommige gewassen een koude Julimaand een sterke toename in gewicht bezorgt. In streken, waar water stand en grondsoort geschikt zijn vor de bloembollenteelt, maar liet klimaat te warm is, daar worden nimmer dikke bol len gerooid. In streken in Holland waai de afkoeling van de zee niet grootere verschillen tusschen dag- en nachttempe- ratuur in het leven roept, daar sterven de bollen meest ontijdig af. De oogst valt tegen en de duurzame resultaten blij ven weg. Een luw tuintje in het hart van de streek levert kw'aliteitsbollen, maar vaak ten koste van de grootte. In het noorde lijke deel van deze streek, waar de invloed van twee zeeën Noordzee en Zuiderzee vooral het nachtklimaat beïnvloedt, daar groeien de bollen het grootst en het snelst. Naarmate klimaatinvloedcn groo- ter verschillen op leveren, neemt de* bol- toename ook at. Aan deze omstandighe den is mede toe te schrijven, dat HoT- iand aan 'de spits kan bljjven slaan cn schijnbaar het monopolie kan 'hebben. ,,'Höbaho". (Wordt vervolgd). ONSCHULDIG VEROORDEELD? Volgens de dagbladen zal deze maand in Amerika de geruchtmakende Mooney- zaak weer eens aan de orde komen. Het gaat om Thomas Mooney, die sinds 16 jaar celstraf ondergaat, wegens een bom aanslag te San Francisco. Hij zou daar aan echter part noch deel hebben gehad en dus onschuldig veroordeeld zijn. Zou Vrouwe Justitia hebben gedwaald? Uit de dagbladen van Zaterdag: VIJF miljoen K.G. stroo is bij een brand in de voorraad van de cartonfabriek Erica te Oude Pekela verloren gegaan. „HET VOLK" en „Het Volksblad" zijn voortaan in Duitschland verboden.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5