ÜEIiïEILS TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT „RATIO NOG... Texeische Berichten Ideale Schapenvoedering Zaterdag 22 April 1933. Nog is het 't land van beloften, Nog is het de goede tijd, Nog stelt men de kip voor oogen, Die de gouden eiers leit. Nog lijkt alles even prachtig, Nog is het geven onbeperkt, Nog wordt drie-en-vijftig maal de Crisis gladweg weggewerkt. Nog de koe met gouden horens, Nog de berg van rijstebrei, Nog drie dagen van beloven, Endan is het weer voorbij. HU1B DE RIJMELAAR. Centrale verwarming van de kerk der Ned. Herv. Gemeente. Woensdag 19 April was voor bovenge noemde gemeente een belangrijke dag. Bijna 2 jaar geleden was besloten de kerk te verwarmen en pogingen aan te wenden de noodige gelden daartoe bijeen te bren gen. Door de offervaardigheid en de liefde Vein vele gemeenteleden en ook van be langstellenden op het vasteland heeft men' nu dit doel bereikt. De firma Wolter en Dros komt alle eer toe voor haar uitne mend werk, terwijl ook de Gebr. Koorn tot groote tevredenheid ook het andere werk hebben uitgevoerd. Eenigszins fees telijk was de samenkomst bedoeld, die Woensdagavond in de kerk gehouden werd, want toen werd deze mooie en zeer noodige verbetering officieel in ge bruik genomen. Ds. F. Visser gaf een overzicht van de drie tijdvakken, waarin hij het voorberei dende werk verdeelde en bracht hulde en dank aan allen, die in wélk opzicht ook, hadden meegewerkt. Onder leiding van Mevrouw Visser zong het koor op voor treffelijke wijze „God is mijn licht" en „Als ik in gedachten sta, bij het kruis van Golgotha" en speelde een vioolclub enkele stukjes, waarna Mevr. Visser als viool-solo nog gaf het laatste gedeelte van een vioolconcert van Vivaldi. Met groote erkenning voor ihet vele werk noemde ds. Visser de drie commissiën, n.l. de Con cert-, de Circulaire- en de Bazarcommis- sie, die ongeveer f2350 hadden bijeen ge bracht. De comm. voor de kerkverwarming wordt nog niet ontbonden. Dat gebeurt, als al het geld bijeen is, wat, naar men hoopt, spoedig zoo zal zijn. Zoolang zet ten z'ij hun verdienstelijk werk nog voort. De heer Kelder sprak namens de kerk voogdij nog eenige woorden van dank tot de commissie voor de kerkverwarming, in zonderheid tot ds. en mevr. Visser, die zich met zooveel liefde voor dat werk hebben gegeven, terwijl ook de familie meermalen hun belangstelling heeft getoond. Spreker aanvaardde dankbaar dit kostbaar ge schenk. Vervolgens werd nog de aandacht ge vestigd op een gedenksteen, gemetseld in de muur achter de preekstoel, waarop de woorden staan gebeiteld: „In 1933 gat God, dat door eendracht en offervaardig heid in deze kerk een centrale verwar ming kon worden aangelegd. Eén is uw Meester, namelijk Christus, en gij zijt allen broeders". Mattheus 23 vs. 8. Ten slotte sprak ds. Visser nog over deze woorden. Het had hem biezonder goed gedaan, dat er bij al dit werk geen enkele stoornis was geweest en dat de gemeente eendrachtig had saamgewerkt. Zóó moet het blijven. Er behoort ook maar één richting te zijn, zooals de woor den op de gedenksteen ons blijvend zul len herinneren: „Eén is uw Meester". Er is in de gemeente danook maar één. Naam, n.l. Christus. Die Naam moet ge schreven staan, niet alleen op de steen, maar ook in ons hart. Dan zijn wij allen broeders en dan gaan wij allen eenzelfde richting. Na dankgebed en het zingen van de Zegenbede door het koor werd deze druk bezochte samenkomst door ds. Visser ge sloten. Wolveehandel 13—19 April. De wolveehandel verliep deze week over het geheel zeer traag, o.a. Schagen, Leeu warden, Utrecht, Purmer-end, Sneek en Groningen. Hier en daar wel iets meer vraag naar z.g. zuiglammeran (o.a. te Leeuwarden en Sneek) voor export naai Frankrijk. Wegens kort aanbod scheen Rotterdam voor wolvee „iets" duurder. DE COCKSDORP Propaganda-Nat. B.T.M.-Partij. Groot was de opkomst Donderdag 13 April niet, toen de heer S.C.Eelman, van den Burg, als propagandist voor de Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij zijn rede aanving. Spr. ving aan met te verklaren, hoe hij er toe gekomen is, zich in de politiek te begeven. De druk van de crisis, waaraan niemand ontkomt, heeft hem tot dit be- N. V. T. E. M. KOOPT GEEN APPARATEN die RADIO-STORINGEN veroorzaken. sluit gebracht. Spr. schetst vervolgens het verschil van levensopvatting tusschen stedelingen en plattelanders en stelt in het licht, de eigen aardige gedachte, die een stadsman heeft van een boer. Dikwijls wordt deze laatste bespot en geminacht, ten onrechte, want hangt niet onze welvaart ten slotte af van onze landbouw? Onze bevolking bestaat voor 30 pet. uit boeren en toch heeft er [nog maar één boer zitting in de 2e Kamer. Spr. vergelijkt de stad en het platteland met een boom. De kroon, waarnaar ieder met bewondering opziet," noemt spr. de stad, en de wortels, die het voedsel uit de grond halen om de kroon in staat te stellen, vruchten voort te brengen, de boerenstand. Tot voor 2 jaren was het op Texel nog zoo slecht niet, hoewel elders, vooral in de veenstreken, in Drente en Overijsel, de nood reeds hoog was gestegen. Thans is dit ook op Texel het geval. De schapen- boeren moeten noodig worden gesteund. Aardappelen zijn er genoeg in Nederland, toch worden er nog Malta-aardappelen ingevoerd, Siberische boter, Russisch vlas, haver uit Canada, vleesch uit Denemar ken, margarine uit Duitschland, paarden uit Engeland worden hier voor alle prij zen van de harid gedaan. Dit alles elscht dringend verbetering. Inkomstenbelasting betaalt de boer niet, om de eenvoudige reden, dat hij geen inkomsten geniet, maar waarom moet hij dan wel grondlas ten betalen, terwijl zijn land zoo goed als waardeloos is En de sociale wetten Die moeten niet drukken op enkele groe pen der bevolking. Onze partij is kleurloos. Ze respecteert een ieder, van welk geloof of richting ook. Ze beoogt alleen het zenden van mannen uit de practijk naar de Tweede Kamer. Die alleen zijn in staat, de boeren-; belangen naar behooren te behartigen. Spr. vestigt de aandacht op de kustaf- name nabij de Cocksdorp. Waarom wordt daaraaan geen paal en perk gesteld Om dat de boeren in Eieriand er niet genoeg achter zitten. De alarmklok wordt lang niet genoeg geluid. Aan het onderhoud voor de dijken wordt door de boer het -meest bijgedragen. Dit is toch een onbil lijkheid. Beschermen deze dijken niet „evengoed de stedeling tegen het geweld der golven? Dit behoort toch Rijkswerk te zijn! Dan gebeurt het immers ook meer deskundig en afdoende. Onze schapen kunnen als fokvee vrij naar Frankrijk worden uitgevoerd. De Fransche regeering legt geenerlei belem mering in de weg. Doch wat zien we nu gebeuren? De z.g. Fransche Commissie eischt f10 van elk schaap, voor het de grens over mag. Spr. wekt de aanwezigen ten slotte op om bij de a.s. verkiezingen hun stem uit te brengen op de lijst van de boerenpartij, lijst 6. De Rondom-Texel-Todht.60 K M. Een tiental dames en heer-en, meeren- de-els leden van S.V.C. alhier, de dames F. v.d. Kooij Jd., A.Nieboer, C.Slot en J. Buis en de heeren W.v.Egmond, W. Stolk, H.Stolk, J.Kikkert, J.Nieboer en B.Swets, die op 22 Mei 1932 een tocht rondom Texel volbrachten, werden dezer dagen door de heer T.Reuvers verrast met een herinmeringsmedaille aan deze tocht. De heer Reuvers was door toevallige omstan digheden op de gedachte gekomen deze prestatie te beloonen. Toen hij n.l. als deelnemer aan de Verdo-Nigro-wandel- tocht op het traject Westerslag-de Koog (waar deze wandeling bijna in een „hard draverij" ontaardde), moeite had het marschtempo te volgen, drong het eerst necht tot hem door, hoe groot de presta tie wel was geweest van de peddelaars, die vorig jaar een wandeling rond Texel (een afstand van ruim 60 K.M.) hadden volbracht en nog wel onder ongunstige weersomstandigheden. Daarbij vergele ken was de Verdo-Nigro-wand-eling slechts kinderspel. En terwijl hierbij met me dailles w-erd gesmeten, hadden de kranige deelnemers aan de „Rondom-Texel-tocht behalve hun gevoel van voldaanheid geen andere herinnering, dan -hun pijnlijke voe ten en stijve ledematen. Vandaar, dat de heer R. besloot, alsnog deze belangrijke gebeurtenis op wandelsportgebied aan de vergetelheid te ontrukken door iedere deelnemer een fraaie draagmedaille aan te bieden. Dat genoemde dames en heeren deze attentie op prijs stellen, laat zich denken. Sportnieuws. Vrijdag 14 April speelde -een SVC-comb. tegen ULO van den Burg. De gasten won nen met 42. Al dadelijk was te zien, dat Ulo zou winnen. Ze speelden heel goed samen en de achterhoede verdedigde uitstekend. De voorhoede was snel en goed, vooral op de linkervleugel. Bij SVC klopte het lang niet, wat niet zoo'n won der is als men bedenkt, dat deze ploeg op het laatste oogenblik nog met moeite bij elkaar getrommeld was. Het had ech ter geen nederlaag behoeven te worden als voor de rust de SVC-voorhoede wat fortuinlijker geweest was. Na een kwar tier spelen nam U. de leiding, spoedig was het 11, doch nog voor de rust nam U. de leiding weer en ging de rust in met 21. Ook na de rust was U. steeds aan het woord. Spoedig was het 41. Tegen het einde wist S. nog een tegenpunt te scoren, zoodat het einde kwam mei een eerlijk verdiende 42 zege voor de Ulo. Van het bezoek onzer Vlielandsche sportinakkers schreef onze corresp. reeds. Over de wedstrijd thans nog het vol gende. SVCVlieland: 42. Ie half drie floot de scheidsrechter de elftallen in het veld. Beide el Tallen waren aardig tegen elkaar opgewassen, doch V. zat er beter op en scoorde ongeveer een kwartier na de af trap het eerste doelpunt. Kort daarop was het gelijk spel, doch V. hield taai vol en de rust ging in met 12. Na de rust was de S-opstelling wat gewijzigd en ging het wat beter. Spoedig was het gelijk spel, even ging het aardig op en neer, toen uit een corner het 3e doelpunt voor S. door een V-speler in eigen doel werd gekopt. Meteen na de aftrap nam S. het spel weer in handen en van het midden veld ging het weer op het V-doel af. De rechtsbuiten maakte er 42 van. Hier mede kwam spoedig het einde. Na deze wedstrijd speelden de dames twaalftallen tegen elkaar, ook hier bleek S. sterker te zijn en won met 5—0. Het was heel goed op te merken, dat d-e S-idames een competitie gespeeld hadden en de V- dames minder geoefend waren. Ongeveer 5 min. na de aanvang nam S. de leiding. S. voerde de score tot de rust op tot 4U. V. speelde wel aardig samen, maar de korf was blijkbaar wat klein. Na de rust speelde ook V. wat beter, maar doel punten konden ze niet maken. Toch waren de kansen er wel. Ongeveer 10 min. na de hervatting was het 5—0 voor S. In- deze stand kwam geen verandering, meer. Van de feestavond en de rondrit schre ven we al. De heer Bloem, leider van de Vlielanders, inoodigd-e SVC uit om de Pinksterdagen op Vlieland te komendoor- brengen, waar dan seriewedstrijden voet en korfbal gespeeld zouden worden. Dat -onze overzeesche buren hier ge noten hebben, daaraan twijfelen we niet. Vooral de tocht over het eiland was in de smaak gevallen en zal Texel niet licht in het vergeetboek doen raken. N.L. n Oliefab-ieken N.V., Amsterdam. Electr. bemaling. De bouw van een bemalingsgebouwtje, enz., voor het nieuwe (electr.) gemaal van, polder Eieriand wordt openbaar aanbe steed op Dinsdag 9 Mei a.s. (zie adv.) Vergadering S.DPA.P. Op Woensdag 1.1. hield de afd. De Cocksdorp van de S.D.A.P. een openbare vergadering in hotel De Hoop. Na een- kort openingswoord van de voorz. werd de avond ingezet met mandolinespel en declamatie. Daarna verkreeg het Helder- sche raadslid P.v.d.Vaart het woord. Voor een verslaggever is het niet moei lijk een paar kolommen met zijn rede te vullen. We mogen echter niet uit -het oog verliezen, dat van de redevoeringen van sprekers partijgenooten Cramer, Singer, Van der Wal -en Thijssen voor kort nog uitvoerige verslagen werden opgenomen. Door thans wederom -een uitgebreid ver slag uit te brengen, zouden we noodeloos in herhaling treden. We stippen dus slechts even aan en verwijzen verder naar reeds opgenomen verslagen. Spr. wijst op de beteekenis van de a.s. verkiezingen in deze tijd, waarin de we reld wel 30 miljoen en Nederland 0,4 miljoen werkloozen telt. Hij bespreekt liet huidige productiestelsel, de terreur in Duitschland en de roep in Nederland om ,je-en sterke man". Vervolgens komt hij tot de steunmaatregelen van onze regee ring en licht hij de houding toe welke de Soc. Dem. daar tegenover 'innamen. Over deze onderwerpen werd in deze kolom men reeds eerder gesproken, ook over de onbillijke indirecte belastingen, de onge- wenschte verlaging van successierechten, enz., toen op de begrooting 20 miljoen overschoot. Ook de oorzaak van de Ka merontbinding en de muiterij in Indië be hoeven niet weer gememoreerd te wor- NIET TE VERTROUWEN? Het vertrouwen in luchtschepen heeft de laatste tijd door ernstige rampen daar mee een gevoelige knak gekregen. Er gaan in Amerika zelfs stemmen op van autori teiten, die het luchtschip „Los Angelos", hierboven in beeld gebracht, maar willen opdoeken. Zij vertrouwen het niet meer. den. Spr. besloot met de opwekking de resteerende dagen voor propaganda te benutten. Hartelijk applaus volgde en na zang en declamatie sluiting. DE KOOG. Drukke Paasdidagen. Hoewel tegen Paschen het weer nogal twijfelachtig was, kenmerkten de Paasch- dagen zich ditmaal, in tegenstelling met het vorige jaar, door groote drukte. We hadden ook mooi voorjaarsweer, vooral Maandag. Zeer veel vreemdelingen hadden in verschillende pensions plaats bespro ken, teneinde in de Paaschvacantic van strand, duinen en bosch te genieten. Ook kregen we bezoek van een groot gezel schap van Vlieland, dat in twee bussen ten vier luxe auto's arriveerde;. Mogen de indrukken, hier opgedaan, on verdeeld gunstig zijn geweest. Dat kan niet anders dan bevorderlijk zijn aan een -druk bezoek in de a.s. zomer. Met T K.B -leden naar de Zaan. Met de Paaschdagen is de T.K.B. met 2 korfbalcombinaties naar Zaandam ge weest Om 9,10 gingen we per bus uit den Helderen om 12 uur kwamen we in Zaan dam, waar we ontvangen werden door de lieer Klomp. De eerste wedstrijd ving om 2 uur aan. De Texelaars hebben goed spel laten zien. Rust ging in met 0—0. Na de rust wist Z.K.V.-coinbinatie -een doelpunt te maken. Door de T. werd menigmaal op doel ge gooid, maar niet gelukkig. De stand bleet 1 0 Voor Z.K.V. Om 4 uur speelde onze 2e ploeg tegen een zwakker twaalftal. Deze wedstrijd was niet zoo mooi om te zien en eindigde met een nederlaag van 3 2 voor T. Gedurende de wedstrijden woei de Texeische vlag. De Texelaars werd ten huize van Zaan- sche spelers onderdak aangeboden. Des avonds werd op prettige wijze verstrooi-i ing gezocht. De volgende dag naar Amsterdam, waar seriewedstrijden gespeeld werd-en tusschen groote korfbalclubs. Na een wandeling door de stad -en het Vondelpark kwamen we tegen 11 uur op het sportterrein. Daar konden we heel wat leer-en, vooral van ingooien. Dat gaat hier zeer langzaam. Bij de aanval bleven de dames bij ide paal, de heeren ieder in -een hoek van het vak. In het middenvak werd de bal kruislings doorgewerkt. Het ging veel over de hoeken. Na bij Heek gegeten te hebben, gingen we met de trein naar Zaandam. Daar liet de bus, die ons naar den Hel der zou brengen, vergeefs op zich wach ten. Daarom ging de reis per trein naar Alkmaar, vanwaar de tocht per bus werd voortgezet. Er werd wel 70 K.M. gereden, fets over 'tijdTcwamen we aan, De kapitein van de boot was hiervan te voren in ken nis gesteld en was zoo wefwillend wat te wachten. De deelnemers zien met ge noegen op hun uitstapje terug. A. Daalder. MIDDENSTANDERS Een abonnement bij de jg N.V. PROVINCIAAL BELANG 1 Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, g opgericht 1864, biedt u in deze a tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar- a uit zulks duidelijk blijkt met een E exemplaar van de veertiendaag- g sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage g p.o. verstrekt. a 1 NV PROVINCIAAL BELANG 1 Lijnbaansgracht 231 AMSTERDAM C. g H Voor Middenst. Federaties en Bonden a §3 kan een speciale overeenkomst getrof- g fen worden ten behoeve hunner leden g iiiüülüjliiüülii O wordt bereikt door; Lammer- en schapenkrachtvoeder ln blok jes geperst, waardoor bij voedering in d< weide het verlies door stuiven en morsel wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroei is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5