Uit Texels verleden. aangeteekend. Molens Huizen Den Burg 373 2 Den Hoorn 268 1 De Westen 22 De Waal 88 1 Oosterend 225 De Koog 96 1 't Schil 124 Walenburg 12 1208 5 TEXEL IN DEN JARE 1750. omtrent 1575 morgen Rijnlandscn. Hier is echter de polder Waalenburg met de andere buitenpolders, die hun bijzondere bedijking hebben, niet onder begrepen. Sommigen schrijven dat er op het gansche eiland, tusschen de 1400 en 1500 huizen staan zouden. Doch in 't jaar 1632 werden er maar 969, en zelfs in den jare 1732, niet meer dan 1207 en 5 molens in de lijsten der verpondingen gebracht. In den jare 1749 waren er, behalve 't zelfde getal van molens 1208 huizen; gelijk dezelve in de volgende dorpen en buurten volgens de lijst der ver ponding van 't laatst gemelde jaar worden Doch de molen van de Koog is, gelijk ons bericht wordt, hier niet meer. Wij zul len in ieder der dorpen nog nader 't getal der huizen aanteekenen, zooals dezelve ons, in den jare 1750, zijn opgegeven. Het eerste gewag van Texel vindt men in de lijst der goederen, historie en voor rechten der St. Maartens Kerke te Utrecht, 4 SPORTNIEUWS. Vergadering S.V. Texel. In „de Oranjeboom" werd Dinsdag een biezondere alg. vergadering der S.V. Texel gehouden. Voorz. Dapper gaat na een korte inleiding over tot bespreking beleid elftal-commissie. Spr. zegt dat er leden zijn, welke niet accoord gaan met deze commissie. (Bestuur en elftalcommissie wanen voltallig aanwezig, alsmede de heer Pais, adviseur.) Daar de heer Dapper bui tenom hoorde, dat er op het samenstellen der elftallen nogal aanmerkingen werden gemaakt en er spelers waren, die zonder gegronde redenen niet meespeelden, had hij aan 2 der spelers verzocht een schrif telijke verklaring van hun handelwijze te geven. Aan dat verzoek was voldaan. Hoofdzaak was, dat volgens deze twee spelers anderen een streepje voor zouden hebben. De voorz. wees er op, dat de commissie er voor de geheele vereen, was, dus te zorgen had, dat de elftallen steeds zoo sterk mogelijk werden samen gesteld. Ze is er niet voor enkele per-, sonen. De heer Pais stelde na veel dis cussie aan bedoelde twee personen de vraag, of ze thans inzagen, dat ze ver keerd hadden gehandeld. De hoeren wil den dit eerlijk erkennen, zoodat het ge- sohil hiermee bevredigend is opgelost. De voorz. zei'de vervolgens gehoord te heb ben, dat >eem lid bezig is met leden der S.V. Texel een andere vereen, op te rich ten. Het betrokken lid was aanwezig. Het antwoord was, dat de verstandhouding tusschen de jongere en oudere leden niet is zooals het behoort. De voorz. zeide hierop, te verwachten, dat alle leden in de goede richting werken. Rondvraag. Besproken werden reiskos ten, zomerprogramma, voetballen tegen, andere Texelsche clubs, atlethiek, etc. Ook werd voorgesteld eens op een ander terrein te voetballen, opdat ons veld op verhaal kan komen. De penningmees- ster verzocht achterstallige contributie vóór 1 Mei te voldoen. De heeren J. v. Zeijlen en Verheijen zullen voortaan voor de ballen zorgen. De penningmeester wees nog op de noodzakelijkheid van trouw contributie betalen, waaarna voorz. Dap per met dank voor de prettige besprekin gen .en de beste wenschen, de vergadering sloot. Voetbal. Morgen speelt Texel tegen D.T.S. haar laatste wedstrijd voor de competitie. Het Groentje voorspelt ons een overwinning. Q.S.C. thuis tegen Uitgeest, zal wel win nen. Schagen ontvangt E.V.C. en zal ver liezen. Beverwijk zal met Vrone geen moeite hebben. Als Texel wint zal ze als no. 5 eindigen. Elftal (gewijzigd) A.Stern D.Zuidewind Jo Ran A.Dros Bz. N.de Graaf R.Ran H.Ran J.Gieles Verheijen G.Witvliet N.Ran Res.: M.Vlaming. Aanvang 2 uur. Om 12 uur een interessante wedstrijd met internationaal karakter: RestGras hoppers, mannen van bet Groene front te de Waal. „Rest": J.v.Zeijlen A.v.d.Slikke A.Geus G.Dros Dz. G.A.Dros P.Kok K.Linnhose Joop Boekei Dapper Stiggel- bout, Van Huizen We hopen, dat onze spelers zorgen pre sent te zijn. Indien verhinderd, voor hedenavond 8 uur afbericht. Schildereind 63. We vragen ook voor deze wedstrijd de biezondere belangstelling. Zaterdagmiddag elftal D. W.Geus Jaap Koorn Joop Hellema F.v.Zeijlen C.v.Zutphen G.Broekman Ab. Keijser D.Huizinga H.Mulder Joh. Keesom, P.Keijser De aanvoerder zorgt voor enkele inval lers. Denk er om: verzamelen en gelijk afrijden. {- Adsp.-Comp.: Zie onder Oudeschild. Texel I zal deelnemen aan de wedstrij den om de Rauch-Beker. Bloempjesdag Texelsch Fanfare. Naar de secr. van Texelsch Fanfare corps ons meedeelt, 'heeft de bloempjes verkoop op de Paascbdagen f104.netto opgeleverd. Van „Jeugd"-Herbergen gesproken. Onlangs kon men in het Orgaan van de Bond van Ned. Onderwijzers deze oproep lezen „Naar Texel (Jeugdherberg) van 1—8 Aug. Reissom f24.—. Aan melden tot 1 Juni. Leider: J. A. v.d. Vlis, Dijkstr. 31, den Helder." Het Orgaan van de Ned. Pensionhou- dersbond neemt deze mededeeling over en teekent er o.m. het volgende bij aan Is het geen schande? De goed gesali- eerd'e rijksambtenaar van 18 Aug. ineen jeugdherberg, welke volgens dr. Gunning alleen bestemd is voor jeugdige trekkers [vo;or 1 of '2 nachten. De onderwijzer gaat hun plaats innemen en als parasiet pro,fi- teeren van het werk, dat voor de jeugd1 wordt verricht. Dit is in strijd met het doel van de jeugdherberg. Wij verwach ten, dat dr. Gunning (voorz. N.J.H.C.) ons recht zal doen. Bij onze informatie deelt men ons na mens het bestuur van onze Jeugdherberg mee, dat van de heer Van der Vlis een aanvraag binnenkwam voor een verblijf in de Jeugdherberg met plm. 20 personen. Deze aanvraag zal worden ingewilligd voor een tijdvak van hoogstens twee da gen. Uit de reissom van f24 zou kunnen worden afgeleid, dat de overige zes dagen elders op Texel zal worden gelogeerd. OUDESCHILD Toonieelvereen. „Inter Nos". We laten hier nog volgen de inhoud van het stuk, „Nerveus" getiteld, dat door de R.K. Vereen. „Inter Nos" met zooveel succes werd opgevoerd. We maken kennis met Godfried Hem- pel, een gezeten burger (Juul Timmer), vrouw Rika (Jannie Bakker), zijn zuster Therèse (Marie Hin) en zijn dochter Meta (Leida Timmer). Het vrouwvolk is zeer „nerveus", tot groote wanhoop van mijn heer Hempel. Hempel heeft een jeugd vriend Horn genaamd (Hein v.d. Oond) en nu hebben zij elkaar vroeger beloofd, dat hun kinderen met elkaar zouden trouwen Horn's zoon Paul (Jan Boom) zal nu onder een vreemde naam kennis maken. Paul wordt echter verliefd op een ander meisje (Nel de Graaf), de schoonzuster van overste Padua (Hendr. Timmer), die ■met zijn schoone vrouw (Corrie Hin) bo ven woont en zeer jaloersch is. Terzelfdertijd verschijnt eene Paul Os (Cor Smit). Hempel denkt, dat het zijn a.s. schoonzoon is en leent hein f30,000. Meneer Os verdwijnt echter. Er doen zich nog meer verwikkelingen voor, die we de lezer maar liever besparen. De slechte afloop van de trouwplannen brengt de zenuwen van de vrouwen heelemaal van streek. Hempel piekert over zijn f30,000 en zijn vriend Horn, die hem zulk een koopje heeft geleverd. Deze ontpopt zich echter als een waar vriend, Paul Os komt met het geld terug, wanneer hij van de armoede van zijn weldoener hoort en al het misverstand wordt uit de weg geruimd. Paul krijgt de schoonzuster van de overste, Osorius trouwt met Meta en de dames raken de last van haar zenuwen kwijt. P.T.T.-'kantoor. Met ingang van Maandag a.s. wordt het P.T.T.-kantoor alhier voor de telefoon dienst een uur langer opengesteld- De uren worden nu: van adithalf 5 en van zes tot half acht. Voor post en telegraaf blijft de dienst ongewijzigd. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 121 kalveren, 12 varkens, 256 koeien, S7 schapen, 12 lammeren, 1 paard. S.s. Marsdiep. Het s.s. Marsdiep is wederom voor de jaarlijksche dokbeurt naar Amsterdam ver trokken. De „Dageraad" vervult de'dienst. Uit rde vogelwereld. Zeker wel vermeldenswaard is, dat ach ter Oudeschild op 2e Paaschdag een nest met 4 kluuteieren werd gevonden, dat reeds bebroed werd. Hopen we, dat alles raak rapende eierenzoekers het nest niet zullen verstoren. Op enkele plaatsen wordt door vogelliefhebbers een V bij het nest gezet, ten teeken, dat de eieren vuil zijn en dus niet te gebruiken. Misschien kan dat hier ook zijn nut hebben. Texel moet noodig zijn vogelbevolking houden en zeker de kluten. Sportnieuws. Uitslagen: Zeemeeuwen 'B—Texel D 50. Zeemeeuwen IAtlas I 01. Zee meeuwen II—SVC II 1—0. Morgen: Zeemeeuwen adsp. ATex. Boys A, aanvang 12 uur. Zeemeeuwen comb.T. Boys, 2 uur. Zie opgaaf elf tallen bij P. Koorn. OOST. Haring door eb misleid. Visschers van hier kwamen vorige week tot de ontdekking, dat zich in een diepe, kom, afgesloten door drooggevallen waar den, ©en flinke school haring bevond. Met een net, dat echter veel te groote mazen; had, werd ongeveer 3 tal haringen gevan gen. Verderop naar de Kaap kon door een visscher wel 4 tal haring met de handen: opgezocht worden. Door het zeer laag loopende water van tegenwoordig kwam de visch er droog te liggen. Een groot aantal altijd hongerige kokmeeuwen heeft er zooveel verslonden, tot ze niet meer konden verorberen. Zooiets is hier nog nooit voorgekomen. Het is een gevolg van de Zuiderzee-afsluiting. Ook ligt hier veel haringkuit langs de kust, waar echter niets van terecht kan komen. OOSTEREND. S.D.A.P.—Propaganda. Vergadering der S.D.A.P. op Dinsdag 18 April in het Wapen van Amsterdam alhier. De voorz., de heer Jac. Bruin, kon 'n buitengewoon talrijk publiek het welkom toeroepen. Men stond zelfs in de gang en velen moesten worden teruggestuurd. De spr. Ds. Wieringa, van Purmerend, zeide, geen politieke rede te willen hou den. Hij wilde slechts getuigenis afleggen van de redenen, waarom hij als rechtzin nig predikant socialist werd. Ik werd dit, aldus spr., 1. door mijn inzicht in het ka pitalisme en de houding der kerk tegen over dat kapitalisme; 2. door mijn ver staan van de bedoeling van het socialisme en de houding der kerk tegenover die be doeling en 3. door mijn verstaan van de bijbelsche boodschap. Aan het einde der lSe eeuw vond een geweldige verandering plaats in de voort brenging der goederen. De machine revo lutioneert de productie, het kleinbedrijf ontwikkelt zich tot massaal grootbedrijf. Daardoor ontstond ook de vrije markt, de regeling der productie door vraag en aanbod. De verhoudingen werden ge meenschapsloos, de hoofdzaak werd be haling van winst en niet het vervul len van de behoeften der menschheid. In het worstelperk dezer kap. maatschap pij, kwam de één goed gewapend, de an der zonder strijdmiddel te staan. Voor de massa der arbeiders was de kans om te winnen gelijk nul. Alles, zelfs religie en moraal worden ondergeschikt gemaakt aan het winstbejag. De strijd van allen tegen allen heeft ten gevolge een scheiding tus schen de bezitters der productiemiddelen en de bezitloozen. Hij voert tot de klasse- strijd. Het geref. protestantisme sloot reeds vroeg een verbond met de zede en practijk der burgerlijke maatschappij, liet Luthersche stond eerst meer terughou dend, maar geraakte later in nog veel grooter afhankelijkheid. De kerk week schrede na schrede terug, in de meening, zoo alle conflicten met de maatsdhapppij te kunnen voorkomen. Zoo beging zetwee groote fouten. Zij vergat dat het kap. ook een wereldbeschouwing was en dat de kerk vanwege de boodschap, die zij ver kondigen moet, de maatschappelijke vor men niet mag sanctionneeren, vóór gron dig is onderzocht, of deze vormen voor haar wel kunnen gelden. Door die fouten is de kerk mede schuldig aan de verwar ring in het denken gedurende de laatste 150 jaar. De kerk heeft niets bespeurd van de motieven der kap. maatschappij, ot stelde, als ze iets zag, dit op rekening van de zondigheid 'der menschen. Het libera lisme scheurde de menschheid in tweeën. Het is dwaas dit een uitvinding der so cialisten te noemen. Het is een vreeselijke dwaling van het tegenwoordig Christen dom te meenen, dat God met ideze wereld niets te maken heeft en de mensch zich alleen om de hemel heeft te bekommeren. Ik ben geen socialist, omdat ik instem met de Marxistische wereldbeschouwing, maar wel verzet ik me tegen het kap. systeem, dat van de arbeider een ding 'maakt, hem schendt in zijn menschelijk- heid en een geheele klasse maakt tot ob ject van uitbuiting. Waar wordt gestreefd naar een productiestelsel, gebaseerd op de menschelijke behoeften, is het ook mijn strijd. Dan protesteer ik tegen de kerk, die te veel vijandig tegenover het socia lisme staat, en vergeet, dat zij tijdens de groote nood der arbeiders aan de zijde der bezitters stond. Wat heeft de kerk aan te wijzen tegenover het socialisme? Het beste in het socialisme is zijn scheeuw vol bitterheid en teleurstelling doch ook vol honger en verlangen naar ge rechtigheid. De opstand der soc. dem. was de sterkste boeteprediking, die de Chris tenheid in de 19e eeuw ontvangen heeft. Waarom greep de sociale nood de kerk niet aan? Zij moest hebben verstaan, dat het socialisme riiet alleen is een strijd tegen de fatale machten in deze maat schappij. Ik voel mij gedrongen mede te strijden Ten slotte de bijbelsche boodschap. Dat is de boodschap van schepping, zonde en verlossing. Het geloof aan God de HITLER'S GEBOORTEHUIS. Deze week was het 44 jaar geleden, dat de tegenwoordige Rijkskanselier van Duitschland, Adolf Hitler, het levenslicht zag. DIE KWAM 25000 M. HOOG. Prof. Regener te Stuttgart verricht me tingen in de stratosfeer met behulp van deze ballon, welke zonder bemanning maar voorzien van zelfregistreerende in strumenten wordt opgelaten. Hij kwam reeds 25000 M. hoog, dat is aanzienlijk hooger dan prof. Piccard engeen mensch waagde zijn leven. Schepper, aan de boodschap van de op standing en het koninkrijk Gods. Geloof aan de heerschappij Gods, waar het leed en ook de dood niet meer zal zijn. Wij gelooven ook aan de mogelijkheid van kameraad- en broederschap op aarde, want Christus heeft gezegd: Wij verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Wij hebben daarom de moed te strijden voor een levensorde, allen met en voor elkaar. VRAGEN. De heer Van Dorp vraagt of het socialisme niet te veel naar het materieele kijkt en het geestelijke ver waarloost. Antwoord: Inderdaad heeft het socialisme voor ons zijn gevaarlijke kanten, doch die aanvaarden wij met zijn vele goede dingen. De heer Van der Leer Sr. zegt veel van sprekers woorden te kunnen onderschrij ven, doch het is hem een raadsel, hoe 'Ds. Wieringa tot de S.D.A.P. is toegetreden als hij de grondslag niet erkent."Ant woord: Er is een jarenlange worsteling aan voorafgegaan, doch het moest komen als een noodwendig gevolg van de nood kreet eener verdrukte klasse. Ik hoopte, dat ook de vragenstellers iets van die noodkreet 'hadden verstaan. De heer v.d. Brink zegt, dat de spr. de houding van de kerk ten opzichte van de wereldoorlog veroordeelt. Doch ook de Soc. Arb. Internationale heeft niets ge daan en viel uiteen. Antwoord: Inder daad 'heeft deze gefaald. De heer J. de Penning vraagt, of een Christen wel in de soc.-beweging kan zijn, omdat men zegt, dat het meerendeel ongeloovig is. Antwoord: Een Christen wordt ook in de S.D.A.P. gewaardeerd. Thans 2 jaar lid, doch nooit een on kameraadschappelijk woord gehoord. De voorz. dankte daarop voor de aan gename discussies en hoopte, dat het uit gestrooide zaad zou ontkiemen en vruch ten zou dragen tot heil van het socialisme. Illlll^llllli Of gewerkt in ondergeschikte 111111-^111111 betrekking of voor uzelf, tracht lllliWIIIII iu alles stipt het belang van de liilli^ililil zaak te bevorderen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6