BtTlEKENT Huiduitslag. uemeogd Nseuws Blue Band heeft reeds gedu rende een reeks van jaren haar bijzonderen naam ge handhaafd door den mach (igsten (actor „kwaliteit" De „Blue Band-kwaliteit versch gekarnd-wordtbe reid uit de allerbeste grondstoffen en de alle fijnste roomboter. Besef wa het zeggen wil: Een groo' kwaliteits-verschil en slecht een klein prijsversch tegenover andere soorten V Vartch gekarnd met 40°/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole om door productiebeperking tot gezondere verhoudingen te komen. Zou ook op dit terrein tenslotte door crisis-ingrijpen een poging tot saneering moeten worden on dernomen Laten we hopen, dat de exportmogelijk heden alle verwachtingen overtreffen. Daar vliegt toch niemand in? De heer N.Schermer alhier verstrekte ons een Duitsche brief ter inzage, welke hij uit Cardona in Spanje ontving, en het verzoek inhield, aan een onbekende Span jaard, die wegens bankroet gevangen was gezet, hulp te verleenen. De man zou n.l. 1,800,000 francs rijk zijn, maar dit bedrag zou zich bevinden in een ge heime afdeeling van een koffer, welke hij op een Fransch station had moe ten achterlaten. Onder mooie voorspiege lingen tracht de schrijver geld los te krij gen, z.g. om dan in het bezit van die kapi tale som te komen, waarvan de „helper in de nood" wel een derde deel als beloo- ning zou kunnen ontvangen. Wanneer een telegram gezonden zou worden aan een nader opgegeven adres zou men omtrent de affaire meer biezon- derheden kunnen vernemen, ook volledige naam en adres van die „arme gevangene". Het ligt voor de hand, dat hier van een poging tot oplichterij sprake moet zijn Ge hebt vermoedelijk vroeger al meer van die practijken gelezen. De brief schijnt met de hand geschreven te zijn, maar is zooals bij nadere be schouwing blijkt met behulp van een cliché, door de drukpers vermenigvuldigd. Hoe naïef, te veronderstellen, dat men hierop zou ingaan. Of zouden er toch zijn, die een kansje wagen? Ieder zij gewaar schuwd. Naar ons bleek was de heer Schermer niet de ©enige op Texel, die zoo'n „ver leidelijk aanbod" ontving. KAMERVERKIEZING KIESKRING DEN HELDER (waartoe ook Texel behoort.) Partijen Percentages 1933 1929 Vrijheidsbond 6,02 6,90 R.K. Staatspartij 26,79 27,33 S.D.A.P. 25,66 28,01 Anti-Rev. 10,— 7,48 Christ.-Hist. 4,34 5,00 Vrijz.-Dem. 12,92 15,65 St. Geref. Partij 0,59 0,60 Herv. Geref. 0,34 0,31 Comm. Partij 3,89 2,09 R.K. Volkspartij 0,82 0,52 Nat. Boerenbond 3,27 1,80 o We geven hier van de voornaamste par tijen de stemmenpercentages, zooals die bij deze en de vorige Kamerverkiezing in onze kieskring zijn behaald. Op deze wijze alleen wordt een zuivere vergelijking mogelijk. Voor de gemeente Texel alleen en voor het gansche land vindt de lezer deze percentages op de 2e pagina van het eerste blad. Het zal u opvallen, dat partijen die thans meer stemmen kregen dan in 1929, in werkelijkheid niet vooruitgingen. Zie maar naar de percentages. Deze alleen vormen ter vergelijking betrouwbaar ma teriaal. De grafiek op onze voorpagina we melden het ten overvloede is bijge werkt tot 1925. Daarnaast staan de thans verkregen zetels. Voor vergelijking van de zetels 1929—1933 zie men de 2e pag. van het le blad. Wie de nieuwe Kamerzetels zullen be zetten hebben de dagbladen reeds gemeld Het zal de aandacht getrokken hebben, dat niet de heer A. Braat, maar de heer Mr. C. Vervoorn, advocaat te Herwijnen, de belangen der Nat. Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij behartigen zal. De lezer weet wellicht, dat een wijzi ging van onze Kieswet op komst is. In dien de gewijzigde Kieswet nu reeds van toepassing was geweest, zou de R. K. Staatspartij niet twee zetels verloren maar één gewonnen hebben. De S.D.A.P had dan niet twee maar slechts één zetel verloren. De Anti-Rev. hadden hun 14 behouden, maar Comm., Vrijz. Dem. en Staatk. Geref. zouden allen een zetel min der gekregen hebben, dan ze nu hebben terwijl Nationaal Herstel in het geheel niet in de Kamer zou zijn gekomen. Gezellige Avoind in Eben Haëzer. Tjokvol was het Ned. Herv. Vereeni gingsgebouw Donderdag en liet werd in derdaad een „gezellige avond". Onder leiding van Jan Visser, bijgestaan door de dames Kalt en Zuidewind, was heel wat aardigs ingestudeerd. En de groote verscheidenheid van het gebodene zorgde voor de noodige afwisseling. Mevrouw Visser leidde een groote en kleine viool club, die zeer klankrijke nummertjes ten beste gaven. Trijntje Plaatsman, als jongste der violisten bood mevr. Visser als aandenken een dirigeerstok aan. Stukjes voor 4 en voor 6 handen op de piano wisselden af met nummers voor het Mandolineclubje, dat ook heel wat goeds presteerde. Daarnaast moeten worden genoemd de speelliedjes voor de kinderen. Mevr. Ali Boon ontving visite van mevr. Tini Krij - men en 't werd zoo gezellig, dat ze 't nog eens moesten herhalen. Bert Koorn als harlekijn, Krijntje Bekenkamp in Kront jongliedjes, Nettie Nieuwenhuizen als Jan Klaassen, ze zongen er allen op los, dat het een lieve lust was. Oudere meisjes de den ons in gedachten verhuizen naar het sprookjesland van de goede oude tijd, toen prinsen nog met molenaarsdochters trouwden. In één woord, 't was weer een ouderwetsdie gezellige avond, zooals Ds. Visser in zijn slotwoord z-eide. 't Was een echte „avond van Jan Visser", zooals die hier in den Burg burgerrecht verkre gen hebben. De opbrengst was ten bate van Eben- Haëzer. Vertrek Postdirecteur Pais. De heer I. Pais, directeur van het P.T.T.-Kantoor alhier wordt 1 Juni a.s. van deze functie ontheven. Hij zal van die datum af ten bureele van de Inspec tie te Haarlem werkzaam zijn. Holi. Mij. van Landbouw. Uit de gister gehouden vergadering van de afd. Texel, bijgewoond door 25 le den, deelen we het volgende mee: Op het verzoek van de afd. Texel van de drie Landarb. Bonden om het dag loon op f2,50, in de oogsttijd op f3,— en de overuren op 30 ct. te stellen, werd af wijzend beschikt. Niet omdat de bedragen te hoog waren, maar omdat de boeren die niet zouden kunnen betalen. Inzake rundveebeperking werd reeds aan het Hoofdbestuur geantwoord, dat men met de voorstellen (zie de landbouw bladen) accoord gaat. Gaarne zou men echter zien, dat Texel om de aard van zijn bedrijven minder hoefde in te krim pen. De heer M. C. Keijser wees op 't belang der zuivelfabrieken. De heer J. Eelman wilde meer bouwland en een door de regcering gegarandeerde graanprijs. De lieer S.J. Keijser echter verwachtte niet, dat dit spoedig zou gebeuren vanwe ge de daaruit voortvloeiende hooge voer- prijzen. In het destijds besproken steunplan is van 26000 overtollige schapen en lamme ren gewaagd De fa Van der Hoeve en Co te Rotter dam bood aan de 26000 schapen en lam meren voor export af te nemen. Met de heer E. Dz. Govers en het Hoofdbest., wordt hierover nog gecorrespondeerd. Tot afgev. naar de alg. vergad. op 24 Mei werd bij acclamatie benoemd de heer J. Keijser Az. DE REKENING werd in orde bevonden Ontvangen f 1324,31. Uitgegeven de som van f 1153,46. Batig saldo f 170,85. Vorig jaar f 214,18. HET SCHAPENPOTJE wordt spoedig verdeeld. De heer S. J. Keijser en, zegt hij, menigeen met hem, wil wat aan Texel toegewezen wordt, gaarne gelijkelijk ver deeld zien. Hij dringt op spoedig beslui ten aan. Voorz. deelt mee, dat hierover met het L.T.B.-bestuur nog gesproken moet worden. Met aller medewerking al leen, vrijwillig, kan van gelijk verdeden sprake zijn. Dwingen kan het bestuur niet. Een commissie zal dit moeten regelen. De voorz. neemt daarin geen zitting, doch legt zich bij'haar uitspraak neer. STEKELSHAKKEN. Bij het gemeente bestuur zal worden aangedrongen op het uitvaardigen van een verordening, waar bij stekelshakken of -maaien verplicht wordt gesteld. LOSLOOPENDE HONDEN. Het be stuur zal op strenger toezicht aandringen. Er komen klachten. De heer J. Eelman dringt op muilkorven van gevaarlijke hon den aan. SPORTNIEUWS. Korfbal. 21 April is in den Helder opgericht de Korfbalvereen. ,,E. L. T. O." (Eendracht Leidt Tot Overwinning) metplm. 12 leden. Zij zal zich aansluiten bij de T.K-B. Zoo 't kan wordt morgen tegen 'n Texelsche club gespeeld. Bestuur: H. Nieuwland, voorz.; mevr. R. Kunst, secr. en mej. L. Joffer, penn. o— Achtergebleven waren te Zaandam op het Z.K.V.-terrein een alpinomuts, een badpak en een paar gymschoenen. Mor gen worden deze goederen gedeponeerd bij de heer Piet Eelman, waar ze afge haald kunnen worden. J.S. Zakennieuws. Foto-Atelier J. Nauta, Hoogerstraat al hier, wordt Woensdag a.s. geopend. Zie adv. en nadere aankondiging. O Mej. Heintje Dros opent hedenavond aan het Schildereind no. 7 een zaak in kruideniers- en grutterswaren, enz. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purolpoeder Herhaal dit eiken dag zoolang het noodig is. OUDESCHILD. Veevervoer. Sinds onze laatste opgave zijn v; Texel verzonden: 136 koeien, S7 kalveren, 12 varkens, 7 schapen, 5 lammeren, 1 paard. OOSTEREND. Bazar „Exoelsior". Woensdagmiddag is de „Excelsior-Ba- zar" geopend. Begunstigd door prachtig weer werden de bewoners van Ooster end in een opgewekte stemming gebracht door het corps, dat een rondgang door het dorp maakte. Eindpunt was het Ge bouw, waar om 2 uur de bazar zou wor den geopend door de heer C. Bremer Az., voorz. van de commissie. Inmiddels waren vele belangstellenden toegestroomd. Ze hadden het gebouw geheel gevuld. De heer Bremer zegt in zijn openings woord geen voorstander van een bazar te zijn, maar door de financ. nood van het corps, moest wel getracht worden op deze wijze geld bijeen te brengen Dankbaar gewaagt hij van groote belangstelling en medewerking en vriendelijk verzoekt hij het corps steeds zoo welgezind te blijven. Het verdere gedeelte van zijn speech volgt in rijmvorm. Hij meent, dat onze Jan, de penningm., die zoo pessimistisch wezen kan, wel tevreden zal zijn en brengt dank voor de vele geschenken. Vol ijver en eensgezindheid heeft het bestuur ge werkt. Driehonderd brieven werden ge post. Het resultaat is verbluffend. Dank aan allen, ook de fa. Dorlas, die gratis thee en koffie schenkt. Spr. brengt hulde aan de verkoopsters en sluit met de beste wenscben voor bazar en muziekvereen. De eerste dag reeds werd de bazar druk bezocht en een aardige cent ontvangen. De versterkte radio-muziek en die van 'n achttal muzikanten lokten onweerstaan baar aan. Vooral ook Donderdagavond kwamen velen een kijkje nemen en von den de diverse vermakelijkheden veel aftrek. Niemand verzuime vandaag nog leen bezoek te brengen. Heden zal de Bazar, waarover in ons vorig nummer zoo gunstig geschreven: werd, niet van 2—6, maar van 4—6 ge opend zijn. Verder des avonds van 7,30 tot de officieele sluiting. (Verslag werd te Iaat ontvangen. Met moeite kunnen we deze regels nog plaat sen! Red.) Uit de dagbladen van Woensdag: LICEITPUNTJE. De economische on derhandelingen tusschen Nederland en Duitschland hebben tot overeenstemming geleid. Binnenkort zal een overeenkomst onderteekend worden. LICHTPUNTJE. Per 31 Dec. j.I. is een voordeelig verschil van ruim elf mil joen gld. ontdekt ten opzichte van de be grooting. SMOKKELARIJ. Een groep Italiaansche smokkelaars, die Zwitserland over de 2500 M. hooge Col Corno wilden binnen komen, is door een lawine overvallen en onder de sneeuw bedolven. Zes lijken zijn gevonden. TE ROTTERDAM stonden eind Maart 47,464 werkloozen ingeschreven. Vergele ken met de vorige maand is het aantal verminderd met 1457. In de bouwvakken verminderde het met 1411. De bouwbedrij ven tellen nog 6000 werkloozen, de me taalbedrijven 9000. BIER. Op de eerste dag, dat de bier verkoop in de Vereenigde Staten wettelijk was toegestaan, is, zooveel bier gebruikt, dat hierin gemakkelijk een oorlogsschip had kunnen drijven. De eerste 24 uur werd niet minder dan 1 a 1 Va miljoen vaten verkocht. De belas ting vaart er wel bij. Reeds zijn honderd duizenden dollars in de staatskas gevloeid. Als de vraag aanhoudt, zal er spoedig een tekort aan bier zijn. DUBLIN. Tien duizend Iersche onder wijzers zijn een dag in staking gegaan wegens a.s. salarisverlaging. DE AARDBEVING op het Ital. eiland Kos heeft 200 dooden en 600 gewonden geëischt. NOORD-CHINA. Japan heeft in strijd met zijn beloften de omgeving van Sji- Sjia gebombardeerd, waarbij een Ameri- kaansche missie door bommen is getrof fen. Het bombardement heeft groote ver ontwaardiging gewekt in de kringen der buitenlanders te Peking en de spanning te Peking en Tiëntsin is er door toegeno men. Uit de dagbladen van Donderdag: DUITSCHLAND. De eerste bondsleider van de Stahlhelin, minister Seldte, heeft de tweede bondsleider, Diisterberg, van zijn functie ontheven, ten einde de uni forme leiding der organisatie te verzeke ren. TEGEN DE JODEN? Aan alle hoog leeraren en docenten in Pruisen is ge zonden een vragenlijst ter invulling betref fende hun afstamming. MUITERIJ-PROCES. In September zal de Zeekrijgsraad in Ned.-lndië waarschijn lijk de eerste zaken betreffende de muite rij op De Zeven Provinciën behandelen. EEN VERKEERSSTAKING heeft plaats te Barcelona. Er rijdt in de stad een en kele tram of autobus en het taxi-verkeer wordt zoo belemmerd door uitgestrooide spijkertjes, dat de chauffeurs thuis moes ten .blijven. JAPAN zou, wanneer Sovjet-Rusland Mandsjoekwo mocht binnendringen ge dwongen zijn dit land te helpen verdedi gen. WASHINGTON. Men meent te mogen aannemen, dat de Vereen. Staten hun neutrale houding in de internatioale po litiek zullen opgeven. Men meent dat Roosevelt bereid is tot vérgaande mede werking inzake tariefverlaging, progres sieve ontwapening en oorlogsschuldenver lichting, wanneer Europa blijkt geeft van vredeswil. Men betwijfelt echter, of Roo sevelt het Congres op zijn hand zal kun nen krijgen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6