BERTELS TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT „RATIO" Overspannen MIJNHARDT's Texelsche Berichten Ideale Schapenvoedering ZENUWTABLETTEN Zaterdag -3 Mei 1933. COOP. BOERENLEENBANK. De algemeene ledenvergadering van de Coop. Boerenleenbank alhier, gehouden in De Zwaan, werd door 49 personen bijge woond, een aantal, dat voorz. C. Zijm Sz., gaarne grooter had gezien, hoewel het bezoek wel eens veel geringer is geweest. Na het lezen der notulen, bracht de heer C. Graaf, kassier, zijn JAARVER SLAG uit, waaraan we het volgende ont- leenen De crisis heeft ook Texel niet onge moeid gelaten. Menigeen ziet zijn bedrijf hopeloos achteruit gaan, anderen zijn de ondergang zeer nabij. Uitgezonderd enkele producten, waarop steun gegeven wordt, leveren ze maar weinig meer op. Het bank- en credietwezen gaan mede onder de crisis gebukt. De plaatselijke bank kon echter steeds aan haar verplichtingen voldoen. Geen spaarder kwam een cent te kort, nimmer is te laat uitbetaald. Wel is invloed van de crisis merkbaar, maar de weerstand van de centrale en de lokale banken is voldoende. Dwaas zou het zijn, te ontkennen, dat verlies geleden is, maar onrustbarend was het niet, hetgeen pleit voor het voorzichtig beheer. De tweede helft van 1932 was gunstiger dan de leerste helft. Het publiek was rustiger, ge schokt vertrouwen keerde terug. De winst over 1932 is nog niet bekend, maar over 1931 was die van de centrale bank tl564000, van de lokale banken 14y2mil joen. Samen plm. f 16 miljoen. Dit is een krachtig stootblok tegen crisisdruk. Er moet heel wat gebeuren, eer de leden aangesproken worden. Bovendien is nog een extra fonds gevormd tegen crisis- verliezen, een tegen diefstal, enz. Het aantal leden, eerst 839 daalde tot 820 (8 er bij, 27 er af). Aantal boekjes voor losse spaargelden 1458, voor vast 406. Aantal voorschotten daalde van 719 op 700(78 er bij ,97 er af). Na een on derzoek van de boeken, ingesteld door de centr. bank werd een gunstig rapport ontvangen. De bank had hier over '32 geen onbevredigend resultaat. De kassier eindigt met de medewerking van alle leden in te roepen, dankt voor het geno ten vertrouwen en sluit met de beste wen- schen. Voorz. brengt hem dank voor zijn keurig verslag. REKENING 1932 sluit met f2334268,83. De ontvangsten waren: Inhoud kas 31 Dec. 1931 f6265,46; Spaarbank f466521,94 en f156050.— Voorschotten f313236.— van de medeleden f494314,62, van de Centr. Bank f637336,65, rente reserve fonds f4892,24, beleening Oblig. C. B. f44000,—, afschrijving meubilair f 600.—, afschr. gebouwen f2600.—, op de reserve gebrachte winst f 5131,73, postchèqueen girodienst f35796,02, van verkochte waar den f61100,rente van voorschotten f71990,18, rente in loopende rekening f26963,59, rente van coupons f6184,73, rente Gentr. Bank f805,37. De uitgaven: Spaarbank f561458,67; Termijndeposito's f386950,Voorschot ten f 262095,aan medeleden f 575646,69 aan Centr. Bank f346008,98, beleening Oblig. C.B. f44000,—, aan gekochte waar den f3100, postdhèque en girodienst f35806,27, rente aan spaarg. f 21074,77^ rente aan termijndeposito's f 62038,40, rente aan reservefonds f 4892,24, rente in loopende rekening f 1267,23, rente aan de Centr. Bank f 1460,01, Centrale Bank f 280,02, Borgfonds f 80,Kap. voor biez. doeleinden f 937,95, Salaris kassier f2000,—, Afschrijvingen f3200,—, Afschr. voorschot f 1335,Diverse uitgaven f5079,43, Op de reserve gebrachte winst f 5131,73, Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar f 10426,44. Aan de BALANS ontleenen we, dat ze sluit met f2209284,25. Bezittingen: Inhoud kas op 31 Dec. f 10426,44, Voorschotten f 1500125,50, Re keninghouders f554902,56, Aandeelen C. Bank f140,Deposito oblig. C. B. 139000,Oblig. Coop. Grondk. Bank f12000,Overige waardepapieren f 32200 Gebouwen f 28500,Meubilair f 3000, Postdhèque en girodienst f 174,09, Te vorderen rente voorschotten f28178,99, idem effecten f636,67. Schulden: Spaargelden f741788,16, Ter mijndeposito's f1264150,Rente aan Spaarbank f31886,77, Rekeninghouders f33302,23, Centrale Bank f458,32, Reser vefonds f 127199,17, Saldo winst f 10499,60 DE VOORSCHOTTEN. De heer H. Boer vraag ot de gegeven voorschotten voldoende gedekt zijn. In verhouding tot de f262095 voorschotten is de winst van f'10499 niets. Wanneer hierop een bevredigend antwoord gegeven wordt, zal het vertrouwen in de Bank onverzwakt blijven voortbestaan. De voorz. kan de vergadering geruststellen Slechts een enkele post is niet voldoende gedekt. Over het geheel zal het wel los- loopen. Hooge hypoth. worden nooit ge- Oliefab-ieken N.V., Amsterdam. geven. We mogen niet hooger gaan dan 65 pet., maar daaraan komen we bijna nooit toe. Over het geheel wordt heel goed afgelost. De rentebetaling gaat vrij goed door. Verontrustend gevaar is niet aanwezig. We hopen straks beter tijden te beleven. De rekening wordt verder zonder dis cussie goedgekeurd. VERKIEZING. De aftredende heeren J. C. Kager, bestuurslid en M. Kuip, lid Raad van Toezicht, worden met resp. 37 en 34 van de 49 stemmen herbenoemd. Zij nemen hun herbenoeming onder dank zegging aan. Voorz. feliciteert de leden hiermee. VERTROKKEN. Wegens vertrek wor den van de ledenlijst afgevoerd de heeren J. Bakker Dz., J. Dijt, J. G. Kimman, N. Graat en P. Kalis Cz. In de rentevoet wordt geen verandering gebracht, die blijft dus voor losse spaar gelden 3 pet., voor een jaar vast 4,5 pet., voorschotten 4,75 pet., loopende rekening debet 5 pet., credit 3 pet. RONDVRAAG: De heer J. Schraag be merkt, dat ook niet-boeren lid kunnen zijn. Bij sommige banken kan dat niet. Voorz. zegt, dat voor zoover hij weet, die bepaling hier nooit bestaan heeft. De heer H. Smit zou de rente van voorschotten verlaagd willen zien en ook desnoods die voor spaargelden verlaagd. Voorz. zegt, dat het bestuur dit heeft overwogen. Het bleek niet te kunnen en het bestuur moet toch zorgen, dat de zaak draait. De heer H. Smit Jr. mist de post salaris voor personeel buiten de kassier. Deze blijkt onder de post diverse uitgaven te zijn gebracht. Hierna volgt sluiting met dank voor de opkomst en de beste wenschen voor de bank en haar leden. Rijkspostspaarbaak. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand April 1933. Ingelegd f 7837.74 Terugbetaald 9042 48 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1204,74 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 8 SPORTNIEUWS. Zaterdag 29 April had te Oudkarspel de trekking der D.T.S.-verloting plaats. De winnende nummers waren: le prijs no. 217, 2e prijs 1382 3e 590 4e 576„ Verder: 702 703 881 75 934, 645 1027 875 59 1137 1355 83 367 1309 877 1313 1093 1190 596 487 1252, Adres voor prijswinners: C. Vis te Oud- karspel. D.D. schrijft ons: A.s. Zondag zal de le ronde der RauChbekerwedstrijden gespeeld worden, waarvan het programma als volgt luidt: ZFC 3—WFC 2, IVV 1—Zaanlandia 1, Helder 2—Assendelft 1, Texel 1—West Frisia 2, Verkade 1—Zilvermeeuwen 1 en EVC 1—ZFC 2. Dat de loting ons het geluk bracht een sterke tegenstander in eigen huis te mo gen ontvangen, stemt ons werkelijk tot vreugde. West Frisia 2 speelt in de Res. 2e klasse der K.N.V.B. en dus in een afd. van de kracht van HRC 2. Dat onze jon gens voor ©en zware taak gesteld worden, daarvan zal ieder, die iets van onze sport weet, doordrongen zijn. In ieder geval kunnen we een mooie wedstrijd verwach ten, al mogen we niet ontkennen dat de tegenpartij de beste kansen 'heeft. Daarom verwachten we a.s. Zondag een record-aantal bezoekers. Dat deze wed strijd, die onder leiding staat van de heer J. Augustein, een goede propaganda moge zijn is ons aller wensch. Onze spelers zal het moeilijk vallen het tot een overwinning te brengen. Deze we tenschap moet hen echter insj>ireeren tot groote daden, opdat nu kan blijken, dat Texel met een gerust hart de nieuwe com petitie in kan gaan. Ons elftal moet een 4-tal spelers mis sen. Henk Ran heeft bedankt als lid, eveneens J.Vroegen en Br. Stem. Jaap Gras heeft om gezondheidsredenen voor- loopig van de voetbalsport moeten afzien. Aan alle vier onze dank en beste wen schen. Onder deze omstandigheden heeft elftalcomm. gemeend, het volgende elftal te moeten samenstellen. De practijk moet uitwijzen, of ze juist gezien heeft. Daar om, jongens, nogmaals, doe je best. Texel 1N. de Graaf D. Zuidewind Jo Ran At.Vlaming J.Gieles R.Ran Ab.Dros Verheijen Winter G.Witvliet N.Ran Niek is de bruidegom. We wenschen hem veel geluk en voorspoed toe. en ver trouwen, dat hij de sportvereen. trouw zal blijven. o Om 12 uur speelt Texel 2 tegen SVC 1. Ook hier kunnen we een goede wedstrijd verwachten. Dit elftal heeft natuurlijk spe lers af moeten staan aan het eerste.' ToCh is het 2e in deze samenstelling een elftal, dat veel goeds in zich houdt. Texel 2: Br.Daalder Jac. Helsloot Jb. Geus A.Huizinga P.Bruin M.Koorn C.Keijser Idema J.Bruin J.Molenaar J. Broekman o— Zaterdagmiddag-comp.Hedenmiddag iha.lt 3 Texel C—Zeemeeuwen B. Elftal C: W.Geus H.Boon L.Kuiper A.Lap I.Hillen H.Pen H.Broekman H.Mulder W.Langeveld D. Huizinga D.Noordijk Res.: Joh.Kikkert J.W.v.Huizen en C. Zutphen. —o Voor de a.s. jaarvergadering vragen we ook de belangstelling van onze dona teurs. We hopen dit niet te vergeefs te, doen. Een goede wenk, een aanmerking kan soms van groot belang zijn. Daarom komt in groote getale en werkt mede aan de verdere bouw onzer sportvereeniging. Komt dus a.s. Dinsdagavond ter vergade ring. Zondagavond speelt een Veteranenelftal tegen een idem te de Cocksdorp. Vertrek auto van Steenenplaats 6 uur. S.V. Texel heeft van de N.H.V.B. toe stemming verkregen tot het houden van een adspirantendag. Een oude klant. Als een biezonderheid kunnen wij mee- deelen, dat de heer L. Straver, veehande- delaar te Hazerswoude, sinds 1898 onaf gebroken onze lammerenmarkten bezoekt, dit jaar dus voor de 35e maal. Het was niet waar. Dinsdagavond werd bij de politie alhier ■aangifte gedaan, van 'het feit, dat het 10-jarig zoontje van de heer K., woon achtig in het Noorden, door de heer H., van Oosterend, in een sloot geworpen was, waardoor het kind door de schrik bevangen en met een nat pak thuisgeko men was. De politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat het heele verhaal door het ventje verzonnen was om een uitbrander, eventueel een pak voor zijn natte broek, te voorkomen. Mogen kinderen snoepen Dit is voor vele ouders nog steeds een open vraag. Toch is deze kwestie heel gemakkelijk op te lossen. Als Uw kinderen '«'eer vragen om iets „lekkeis" geef ze dan de origineele KING Pepermunt. Waarom Omdat KING niet alleen een heerlijke smaak en geur bezit, maar tevens door het edele natuurproduct, waaruit het bereid is, de eetlust opwekt. KING Extra Strong. Nog eens: het Scha pen potje Een advertentie in ons blad van Zater dag 1.1. noodigde alle Texelsche schapen fokkers, die gevoelden voor een gelijke verdeeling op Texel van het z.g. schapen potje, uit tot een bezoek aan hotel Texeli op 8 dezer, waar tusschen 10 en 1 uur een lijst voor hen ter teekening zoip. lig gen. Naar men ons thans meedeelt, heeft de actie van de daartoe ingestelde commis sie niet tot het gewenschte resultaat ge leid. Zooals bekend zijn de schapenfok kers naar het aantal schapen, dat zij per bunder houden, in drie klassen inge deeld. De eerste klas krijgt f2,50, de tweede f2,— de derde f 1,25 steun per schaap. Van de eerste klas hebben slechts enkelen, onder wie de voorz. der Holl. Mij. van Landbouw, de lijst geteekend; van de tweede klas waren het er vrij veel van de derde klas heel veel, doch met el kaar was het slechts ongeveer de helft van de schapenfokkers, die de lijst tee kenden. Hierdoor was de poging om tot gelijke verdeeling te komen dus tot mis lukken gedoemd. Naar men ons verzekert schijnt van de zijde der tegenpartij (fok kers, die op gelijke verdeeling niet ge steld waren) een tegen-actie op touw te zijn gezet. In hoeverre deze te verdedigen of af te keuren was, laten we gaarne aan het oordeel van meerbevoegden over. „KUNE NI VENKOS" Donderdagavond hield „K.N.V." haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Na de opening werd gemeenschappelijk het Bondslied „La Espero" gezongen, waarbij dankbaar gebruik weril gemaakt van een Esperanto-gramofoonplaat. De notulen werden voorgelezen en goedge keurd. Het hierna volgende jaaroverzicht gewaagde van een flinke activiteit. Cur sussen voor beginners werden georgani seerd in den Burg en Oudeschild, terwijl bovendien te den Burg nog twee ver volgcursussen werden gehouden. Verder vermeldde het overzicht nog twee ten toonstellingen en een Briefavond, waar door contact werd verkregen met Japan, U.S.A., Duitsohland, Zweden Tsjeehoslo- wakije, Frankrijk, België, Polen, Lcthland en Oostenrijk. 12 April kwamen de leden bijeen ter herdenking van de sterfdag van de auteur van Esperanto, Dr. Zamenhof., Viermaal hadden de leden het genoegen buitenlandsche Esperantisten in luin mid den te hebben, tweemaal uit Duitsohland en tweemaal uit Tyrol. Door de kascontrolecommissie wordt de rekening goedgekeurd. Er wordt tot aanschaffing van een flinke Espcranto- vlag besloten. Volgens rooster moest de secretaresse aftreden. Mej. G. Rab, Stee nenplaats te den Burg, wordt in haar plaats benoemd. Tot districtspenningmees ters worden benoemd voor de Cocksdorp en omstreken A. Westdorp en voor Oude schild A. v.d.Schans. Mej. G. Wassenaar wordt benoemd tot draagster van de vlag. Door afwezigheid van een der cursuslei ders wordt alleen verslag uitgebracht over een der vervolgcursussen te den Burg en over de begin cursus te Oudeschild. Gaf de vervolgcursus volle reden tot tevre denheid, door samenloop van omstandig heden liep het aantal deelnemers te Oude schild iets achteruit. Nreveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hierna gaf het bestuur inlichtingen over he a.s. bezoek van leden van „La Norda Ste'.o" aan ons eiland. De gasten zullen te plm. 10,15 te den Burg worden ont vangen en na een korte vergader'ng een wandeling maken naar de Dennen, waarna een bezoek aan de Koog wordt gebracht. Flet Zomerprogramma wordt goedge keurd. Er zal gedurende de zomer iedere 2e Zondag van de maand een excursie en iedere 4e Dinsdag een bijeenkomst worden gehouden. De eerste excursie naar de Dennen is bepaald op Zondag a.s., 's middags half drie van de Groene- plaats. Op deze avond traden weer 3 leden tot de bond toe. Hierna wordt de vergadering, nadat de voorz. dank heeft gebracht aan allen, met het zingen van „La Espero" besloten. Uitslag aanbesteding. Door BenW werd openbaar aanbesteed het vervoeren van steenslag. Het werk is gegund aan de heeren D.C.Bruin e.a., de Waal; Jb. Eelman e.a., Oudeschild; J. Vias e.a., Oudeschild; F. Dijkren, de Cocksdorp en R. Kooiman, den Burg. Een Goudcjn Huwelijksfeest. De buurtschap Westergeest heeft Dins dag de 'heer en mej. H. Zijm en C. Zijm- Zijm ter gelegenheid van hun gouden hu welijksfeest een heugelijke dag bereid. Toen het echtpaar 's morgens ter kerke fing, was aan niets te merken, wat de uurtbewoners in hun schild voerden, maar toen zij thuiskeerden Toen wap perden vroolijk de vlaggen alom en was zoowaar een eerepoort opgericht, rijkelijk getooid met tulpen en narcissen en groen om het jubileum luister bij te zetten. Maar er was meer. De heele buurt was present en zong bruid en bruidegom uit volle borst een feestlied toe, dat danig indruk maakte. Het lied gewaagde van liefde en trouw, getuigde van het medeleven van de buurt met de vreugd van de feestvieren de familie en besloot met de wensch „Lang !eev' dat Gouden Paar". Maar toen waren we er nog niet. Toen volgde nog een toespraak van de heer W. Vendel, die namens de buurt de gevoelens van genegenheid en vriendschap jegens de fam. Zijm vertolkte en met waardeering sprak van de raad, waarmee de heer Zijm als een van de oudste buurtbewoners altijd gereedstond en van de vooruitstre vende geest, welke hem bezielde. Als stoffelijk blijk van sympathie bood de heer Vendel namens allen een paar fau teuils aan, waarna de jongejuffr. Nellie Schraag Jd. een fraaie bouquet offreerde. Hiermee was de feestelijkheid voorloo- pig ten einde, maar Woensdagavond is de buurt ten huize van de fam. Zijm fees telijk en gul onthaald. Het was een heel genoeglijke, zoo'n ouderwetsche „brui loft", de uren vlogen om. Het was voor wordt bereikt door: Lammer- en achapenkrachtvoeder in blok jes geperst, waardoor bi) voedering in ck weide het verlies door stuiven en morse* wordt voorkomen. Deze krachtvoeders be vatten de levensnoodzakelijke mineralezouten, waardoor een goed gedijen, een hooge pro ductiviteit en beter wolgroci is gewaarborgd, terwijl dit voeder het weerstandsvermogen tegen ziekten (strongylose, wolziekte enz.) verhoogt. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats; indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5