Sproeten komen vroeg in het Wat zegt uw klok Uit Texels verleden. Met Esperanto door de wereld. voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ling over het gansche land de beschik king te krijgen over 5400 man, bestemd voor de bewaking van spoorbruggen, mu nitieopslagplaatsen, enz. Eenige personen gaven zich als lid op. Met kracht en klem verzocht de heer Oolders de B.V.L. sterk te maken, opdat ze, als het moet, geheel berekend zal zijn voor de taak welke eventueel wacht. De overheid maakt in deze dagen een moei lijke tijd door. De B.V.L. moet zoo noo- dig die taak helpen verlichten. Wie al leen maar afbreekt en alleen maar rech ten en geen verplichtingen aanvaardt, Is misdadig. Spr .stelde de daden van socia listen en communisten in het licht en wees op Rusland, dat tot de tanden ge wapend is en het meest militairistische land van Europa is, hoewel de communist altijd schande spreekt van militarisme. De rondvraag volgde toen nog. De heer C. Bu ijsman wees op de be zwaren, welke voor leden van de motor brigade op Texel verbonden zijn aan deel name aan wedstrijden en oefeningen aan de vaste wal. Olie en benzine worden ver goed, maar de bootkosten niet, en deze zijn juist hoog. De heer Oolders gaf in overweging, eerst te zorgen, dat hier weer 'n sectiecommandant benoemd wordt. Deze kan dan trachten genoemd bezwaar op te heffen. De heer Bolt opperde de veronderstel ling, dat er wel personen als lid inge schreven staan, die eigenlijk bij de B.V.L^ niet meer thuis hooren. Spr. zou die le den, waarop je toch niet rekenen kunt,| geschrapt willen zien. In elk geval zou het z.i. aanbeveling verdienen na te gaan, in hoeverre zij actief en betrouwbaar lid zijn. Majoor Van Houten vond een aantal van 40 deelnemers op 120 leden zoo kwaad niet en meende, dat hoogstens 10 pet. van de leden zou achterblijven, als aantreden wend gecommandeerd. De heer W. van Heerwaarden schreef de afname van deelnemers aan de oefeningen toe aan het ouder worden der leden, terwijl geen jonge krachten toetreden. De heer Trap onderschreef de woordem van de heer Bolt. Burgemeester Oort spoorde aan tot meer propaganda onder jonge mannen. De Burgemeester bracht dank aan de heeren Van Houten en Oolders en verliet de vergadering. De heer J. van Swinderen pleitte voor het uitsteken vain de vlag op 31 Aug, voor het houden van volksfeesten op dié dag en voor het uitreiken van een portret van Hare Majesteit aan alle leden van de B.V.L. voor zoover nog niet geschied. De heer Oolders sloot zich hierbij gaarne aan en zo,u 'trachten nog eenige fotografieën ter uitdeeling te bekomen. Hierna vojgde sluiting onder mededeeling dat het in de bedoeling ligt, dit jaar op Texel groote schietwedstrijden te hou den, vermoedelijk met scherp en wel te de Koog. De eerste lammerenmarkt. Hoewel het aantal koopers vrij groot was en de lainmerenaanvoer maar gering, zijn de prijzen daarmee Maandag op onze eerste lammerenmarkt niet in overeen stemming geweest. De prijzen liepen van 58 gld., maar de meeste lammeren wer den voor f 66,50 van de hand gedaan. De aanvoer bedroeg 2220 stuks tegenover bijkans 4000 vorig jaar en 6734 in 1928 Het ziet er voorwaar niet bemoedigend uit, maar we zullen de Leidsche markt van a.s. Vrijdag moeten afwachten om te kunnen nagaan, in hoeverre een pessi mistisch geluid gewettigd is of niet. Laat ons er het beste van hopen. De stemming was gedrukt, de handel erg traag. Het duurde wel tot elf uur, eer van eenige handel gesproken mocht wor den. Eenige koppels gingen onverkocht weg. Het is maar gelukkig, dat we van een welige grasgroei mogen gewagen en dat de prijzen in elk geval beter zijn, dan de prijzen, waarvoor de overhouders weg gingen, deden vermoeden. Moed verloren, alles kwijt. En zoover zullen we het toch niet laten komen. We hopen Zaterdag met goed nieuws uit Lei den te komen. Ter vergelijking nog Jaar Aantal Prijs: 1S92 2276 4,00— 8,50 1922 2100 9,00—18,— 1923 4556 25,00—34,— 1924 4223 20,00—30,— 1925 3603 26,00—32,50 1926 4011 14,5021, 1927 3942 15,00—20,— 1928 6734 16,00—22,— 1929 4223 16,00—22,50 1930 3671 22,00—2S,— 1931 3807 19,00—25,— 1932 3958 5,00—10,— 1933 2220 5,00— 8 We zijn met aanvoer en prijs ongeveer aangeland op het peil van 1S92. Vredespostzegels. Van 18 Mei af zullen aan alle postkan toren z.g. vredespostzegels verkrijgbaar worden gesteld, zegels met een frankeer- waarde van 121/2 ct. (voor het buitenland dus te gebruiken.) Ze zijn om de andere dag aan de kantoren te 'bekomen en heb ben een onbepaalde geldigheidsduur. Het formaat van deze zegels, welke een witte duit en een ster vertoonen, is iets groo- ter dan dat van de thans in gebruik zijnde zegels. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: De wedstrijd TexellWest Frisia 2 werd Zaterdagavond plotseling uitgesteld tot 21 Mei, hoewel het Groentje vermeld de, dat voor de Rauchbek-erwedstrijden geen uitstel verleend kan worden. SVC werd direct bereid gevonden, om te 2 uur te spelen. De belangstelling is vrij groot geweest. De wedstrijd was het aankijken zeker waard. De eerste aanvallen zijn voor S. Lang zamerhand komt ook T's aanval opzetten en golft het spel op en neer. Goed ver dedigen ©enerzijds, peuterig spel ander zijds, zijn wel dikwijls de oorzaak, dat goede kansen verloren gaan. Bij T. wordt te veel op de linkervleugel gespeeld, welke dikwijls aardig spel en goede voorzetten geeft, maar te veel wordt afgemat. Bij S. blijft steeds het beslissende schot uit. Nadat S. enkele malen de T-achterhoede geprobeerd heeft en een vrije schop heeft gemist, gaat T. er vandoor. De S-backs geven niet thuis, T. komt echter keer op keer terug en het gelukt T. de leiding te nemen. Nog voor de rust wordt de stand tot 20 opgevoerd. S. kan het doel niet vinden, waarvoor Bram een pluim toe komt. Na de rust wordt er flink aange pakt en ontkomt het S-doel eenige malen aan een doorboring, als goede kansen om hals gebracht worden. S. weet uit ©en goede voorzet van links de stand op 21 te brengen, waardoor de spanning toe neemt. S. speelt te weinig op rechts, waar wel de sterkste speler veel te kort in het spel betrokken wordt. Even voor het einde wordt een keurig schot door Lagerveld over de lat gewerkt. In de stand komt geen verandering. Bij T. speelde Bram een goede partij. In de Ihalflinie we'rd goed werk geleverd, vooral Maarten Koorn viel op, terwijl Jaap in de achterhoede goed werk deed. Kobus had zijn dag niet. Voor werd wel hard gezwoegd, maar opvatting en afwer king konden beter. Bij S. eveneons een goede keeper. Stolk was in de verdediging uitstekend, terwijl in de voorhoede de rechtsbuiten en mid denvoor, de beste spelers waren. Een pit tige, prettige wedstrijd. Adsp. A. verloor van SVC A met 23 In dit elftal was de midvoor de man, die het vlot verloop tegenhield, door te kort samenspel ©n mooi doen. o— In de Cocksdorp speelden SVC-Vetera nen tegen Texel-Veteranen. T. won met 62 in teen amusante wed strijd, waarin Jan weer goed op stoot was. Frank speelde in prima vorm. Zijn voorzetten was. nog zeer goed. Onze backs oude bekenden, zorgden voor solide be waking. De half linie ten voorhoede ove rigens wisten nogal eens aan de bewaking der S-mnnnen te ontkomen. S. had 'een goede verdediging, die stoer en onver moeid, tot liet einde toe volhielden, ter wijl de kleine Wels nog een zeer groote snelheid aan de dag legde. Er werd g lachen en prettig gespeeld. Zaterdagmiddag-competitie. Deze com petitie werd voortgezet met de wedstrijd Texel CZeemeeuwen B, welke door T. gewonnen werd in een wedstrijd, waar in dikwijls goed samenspel te zien was. Zeer vlug ging de bal van voet tot voet, zoodat de Zeemeeuwers ©enigszins over speeld werden. Uit een voorzet van links gaf Hans zijin ploeg de leiding, even later vergrootte Dick H. met ©en schot de voorsprong. De Z-aanvallen waren goed van opzet, maar er werd niet hard voor gewerkt. Na de rust was T. 'het meest aan bod. Uit een vrije schop maakte Hans 3—0. Dit doelpunt moest wegens buiten spel gea-nuleerd worden, maar de scheids rechter zag het zeker niet. Nog eenmaal weet Dick v.d. Schans te passeeren. Z. maakt dan met een heel mooi schot een verdiend tegenpunt, waarmee de strijd aan het einde komt. Uit 4 wedstrijden heeft Z. B nu 4 pun ten. Uit 3 T. C. 3; uit 3 T. D. 3. Wanneer Texel C en D Zaterdag even als de vorige keer gelijk spelen, hebben- alle drie elftallen evenveel punten en moeten er beslissingswedstrijden gespeeld worden. Jaarverslag 1932—'33. Aan het jaarverslag van S.V. Texel ont kenen we, dat het afgeloopen boekjaar een heel biezonder jaar was. DE gebeurte nis was het toetreden tot de K.N.V.B. Het verslag wijdt hierover uit, -en wijst er op dat het terrein zoo in orde is gemaakt, dat menige groot-ere club S.V.T. hierom benijdt. Er moest 'heel wat werk verzet worden, eer de Vereen, lid van de groote bond kon worden, maar het doel werd be reikt. Eenige zomerwedstrijden worden in herinnering gebracht. Van het sterke Z, F.C. 2, Zaandam, werd met 10 verloren De plaqu-et van de heer I. Pais werd met 54 door HRC 2 gewonnen. Jammer, -dat er maar één wedstrijd voor gespeeld werd. Het verslag vermeldt verder het uit stapje der adspiranten naar de Zaan streek, de athletiekwedstrijd-en, de storm schade, waarin T.E.S.O. met f 100 tege moet kwam; de comp.-wedstrijden, waarin T.l met 15 p. op de 5e plaats eindigde, de tribune, welke goed voldoet en over een paar jaartjes eigendom zal zijn. Het ledental is wat gedaald door het oprichten van andere clubs en door vertrek. Het aantal donateurs is grooter dan ooit, -het bezoek aan de wedstrijden zeer bevredi gend. De adsp. comp. was heel spannend en eindigde met Texel A als kampioen. SVC A was er dicht aan toe. Ook de Zaterdag middag comp. en schoolwedstrijden heb ben veel tot de beoefening der voetbal sport bijgedragen. Het gemeentebestuur stelde -een wisselprijs voor de schoolwed strijden beschikbaar. Ze slaagden uitste kend. Op 30 April waren er 36 adsp. en 10 Junioren. Verloting Texels Crisis-Comité. Met ingang van heden zijn -de loten ver krijgbaar, welke kans geven op het win nen van de mooie „kotter", vervaardigd en ter beschikking gesteld door de heer J. Boekhold, te de Cocksdorp. Ge kunt het scheepje deze week nog zien in de etalage van Boekhandel Parkstraat. Het is een prachtig stuK werk. De loten kunt ge koopen in Boekhandel Parkstraat. Dames, die zich met de verkoop der loten willen belasten, gelieven zich te ver voegen ten huize van de heer Joh. Parlc - vliet, Hall-erweg. De prijs bedraagt 25 ct. per stuk. Dienstregelingen. Op onze voorpagina vindt men de nieuwe dienstregelingen van de Spoor dienst Den HelderAmsterdam v.v. en de autobusdienst Den Helder-Alkmaar v.v. Uitknippen! Nieuwe autovradhtdienst op de haven De heer C. Boon Hz. alhier vestigt de aandacht op zijn annonce, waarin hij mee deelt, een viermaal daagsche dienst te openen op d-e Texelsche boot. Voor-door zending naar andere dorpen wordt zorg gedragen. Naar Texel. De Ned. Reisvereen. zal deze zomer eenige excursies naar Texel voorbereiden. De eerste is uitgeschreven tegen Zater dag a.s. Het bezoek geldt o.m. de groote lam merenmarkt en -de vogelbroedplaatsen. Lei-der is de heer Palm. DE KOOG. Oefening met de Reddingboot. Zaterdagmorgen had d-e eerste oefening in dit seizoen met de reddingboot plaats. Het weer was -mooi en de zee was kalm. Zooals gewoonlijk bleken boot en materi alen aan alle eischen t-e voldoen. Behalve leden van de plaatselijke commissie waren er niet veel belangstellenden op liet strand aanwezig. Voor vreemdelingen, die deze oefeningen gaarne bijwonen, is het nog te vroeg in de tijd." Het is zoo'n echt, waar, gezellig oud Vaderlandsch spreekwoord van dat thuis tikkende klokje, dat nergens zoo tikt als het thuis tikt, en tóch, als een huisklokje goed huiselijk tikt, dan tikt het zóó, dat j-e het tikken alleen dan hoort, als hef tikkende klokje niet meer tikt. Dat is het bewijs, -dat het ingeburgerd is en bij de familie behoort. Zeg mij: Is uw klok gelijk, en 'k zegu wie ge zijt! Het huis, waar géén of geen goede klok is, geeft zichzelf een brevet van ongeregeldheid en slordigheid -en uit zoo'n midden komen de ongelukkigen voort, die de waarde van de tijd en van het op tijd zijn nooit -h-ebben leeren ken nen. Vooral het opkomende geslacht gaat dikwijls aan beide been-en aan dit onheb belijke euvel mank: zij begrijpen niet idat 8 uur 8 uur is en -dat niemand, die belooft om 9 uur ergens te zullen zijn, niet doodleuk om half 10 mag komen aan zetten; en dan kijken ze de wachtenden dikwijls nog aan met een blik, waarin duidelijk te lezen staat: j-e mag blij zijn dat het nog geen kwart voor tien is. De „inan van de klok" is helaas voor velen een 'overdreven, en voor sommigen zelfs een legendarische persoon. Soms is het of zij stille staat En of de wijzer niet meer gaat; Soms is het of zij ons bedriegt En in één uur drie ronden vliegt, Soms hooren wij in haar getik: Toe! Profiteer van 't oogenblik! Geniet! Geniet! Wees vroolijk, blij, 't Geluk gaat soms zoo gauw voorbij En dan weer geeft z' ons troost en moed Vergeef' Vergeet! Toe, hou j-e goed! Soms hooren wij h-et zacht verwijt: Schiet op! Verbeuzel niet uw tijd! En altijd door, bij dag en nacht Vermaant zij ons, bescheiden, zacht: Waar haalt gij óóit de tijd vandaan, Die ééns verloren is gegaan? TEXEL IN DEN JARE 1750. zes vergaderplaatsen, twee te Burg, twee te Waal, een te Hoorn en een te Ooster end. DEN BURG is het voornaamste dorp van Texel, omtrent in het midden van het eiland gelegen. Men rekent het ten aan zien van de afstand der omliggende dor pen teen goed uur gaans van den Hoorn, en een en een vierendeel uurs van de Koog, een half uur van de Waal, een klein uur of drie vierendeels uurs van het Oudeschild. Men kan het dorp langs twee biezo-ndere straten rondgaan en het heeft vijf andere uitgaande straten, die de voor naamste zijn, behalve eenige mindere. Sommige zeggen, dat het -dorp den Burg weleer met drie poorten is besloten en met een gracht en wal omringd is ge weest, doch de oude verhalen, waaruit men dit kan afgeleid hebben, hadden waarschijnlijk alleen hun opzicht op den Burg of 's Graven Kasteel, dat volgens alle geloofbaarheid, weleer gestaan heeft binnen een gracht, die nog in het -dorp gevonden werd, en vanouds de Burgwal genoemd is, doch nu maar meer naar een sloot gelijkt. Het Rond, dat hier binnen besloten is, ligt v-eel hoog-er dan het overige van het dorp. Hier staat het Raadhuis, dat, in den 'jare 1611, gebouwd is, alsmede het huis van -de Schout of Officier van Texel, dat weleer een Lands huis was, maar in den jare 1661 door de Rekenkamer verkocht werd aan Hendrik de Goy-er, Officier van Texel, gelijk hij 10 DOOR RUD1 KöNIG. IX. Geruime tijd is er verstreken na het verschijnen van mijn laatste reisverhaal.' Van 10 Augustus van het vorig jaar tot 14 April j.L, dus ruim 8 maanden, had ik het voorrecht onder de Texelsche Espe rantisten te vertoeven. Ik heb ze leeren) kennen maar bovenal leeren waardeeren als Esperantisten, naar het lichtende voor beeld van onze onvergetelijke Meester Dr. Zamenhof. Zij leerden Esperanto niet, om er materieel voordeel mee te behalen, zij leerden het, om hierdoor bet-er hun ide alen te kunnen dienen: de menschen tot elkaar te brengen, ongeacht nationaliteit, stand, geloof of wat dan ook. Hoe heer lijk het is, met zulke menschen t-e mogen samen zijn, heb ik ervaren. Beste vrien den, ontvangt hiervoor nogmaals mijn innige dank. 14 April nam ik afscheid van Texel, het eiland, dat ik lief heb gekregen. Lang zaam maar zeker zag ik op de Boot de af stand grooter worden, totdat ik in den Helder, van het laatste stuk Texel, de boot, afscheid moest nemen. En toen maar weer vol moed verder. Oh, wat viel het me in het begin zwaar. Een week mocht ik in Amsterdam de gast zijn van nieuwe vrienden, die alle pogingen in-het werk stelden om me weer op verhaal te brengen, hetgeen gelukte, zoodat ik er weer vol vertrouwen op uit kon trekken. Te Amsterdam woonde ik een Esperanto- Congres bij ©n te Alkmaar bezocht ik nog een Esperanto-bijeenkomst. Mijn eerste ontmoeting was die met een straat fotograaf, een vurig Esperantist, die juist mijn voorgevel op d-e gevoelige had vast gelegd. Merkwaardig v-eel Esperantisten ben ik in Amsterdam tegengekomen, al is het wel waar, dat wij Esperantisten na tuurlijk speciaal Iett-en o,p het Esperanto- insigne, d-e 5-puritige groene ster. In het Rijksmuseum heb ik nog weer eens hartelijk gelach-en om al het stumpe rig gedoe van E-ngelschen, Franschen en Duitschers, die op hun manier met een gids het museum bezichtigen. Wat zijn wij Esperantisten dan toch een bevoor rechte wezens, met onze mooie taal. Wij behoeven geen vreemde gidsen, die we toch niet kunnen begrijpen. In alle plaat sen van de wereld hebben we onze eigen gidsen, onze vrienden, de Esperantisten. Amusant was het, toen ik in Amster dam een Esperantist om inlichtingen vroeg. Hij kon me niet helpen, want hij was geen ingezetene van Amsterdam. Hij was een Fransch Esperantist, sinds kort uit Parijs aangekomen. (Wordt vervolgd.) RECENSIES. Verschenen is het eerste nummer van een veertie-ndaagsch tijdschrift „Het Zwarte Goud" geheeten en gewijd aan de brandstoffenhandel en aanverwante be drijven. Het ziet er zeer verzorgd uit en- heeft een voor de brandstoffenhandel aan-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2