Texelsche Courant No. 4739 46ste Jaargang Woensdag 24 Mei 1933 m Van week tot week Een gunstig verschijnsel. Een oorlogsverklaring. Wat de Volkenbond doen zal DAT IS KRAS. In het verre Oosten.... DE „GROOT'S PERS" TEXELS GAST. Wandelaars-Uitrusting. Uw advertcutte la «flt blad op Texel huls aan hult gal is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. Ui i'ü.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.ii. Langeveld en De Rooij i iet- Burg. 1 el. i 1 ADVERTENT IES. 1—5 regels Oü et.* iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN f0 75 per kwartaal; builen den Burg f I.losse nrs. 4 ct. STCOMBOOTD1ENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van E)en Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 25 26 27 28 29 30 31 Mei 10,05 10,3.9 11,17 11,58 12,39 1,01 1.45 LICHT OP R1|W1ELEN en RIJTUIGEN 9 29 ZATERDAGAVOND Gunstige teekenen zijn schaarsch, maar ze zijn er toch. Daartoe hoort in de eerste plaats de opmerkelijke vermindering van de werkloosheid in Engeland. Die is dit voorjaar veel belangrijker geweest dan in de laatste jaren. En de reactie, die in Mei gewoonlijk waar te nemen viel, is tot- nog toe uitgebleven. Wij mogen aan dit verschijnsel nog niet al te veel beteeke- nis toekennen, daarvoor is het te weinig algemeen. Hetzelfde nieuws uit Duitsch- land heeft reeds veel minder beteekenis. Daar komen nu voorloopig velen nog door -de omwenteling aan werk of een baantje. Talloozen zijn in dienst der nieuwe overheid gekomen op posten die te voren niet bestonden. Het ontslaan van arbeiders wordt niet geduld, ook als er stilstand in liet bedrijf is gekomen door het uitblijven van buitenlandsche bestel lingen. Engeland is dus voorloopig ook, in dit opzicht een eiland. Maar wij wijzen gaarne op het blijde verschijnsel dat het biedt, omdat wij geen lichtplekje over (het hoofd mogen zien. Minder hoopvol is het bericht van een oorlogsverklaring, en dat midden in deze vreedzame tijd, die het schouwspel van werkelijke oorlogen niet meer kent. O, zeker, er zijn kleine, levendige geschillen, zooals tusschen Japan en Ohina en tus- schen Peru en Columbia. Maar hoe zou den wij die oorlogen kunnen noemen, wijl ze nog niet als zoodanig gewettigd zijn? Ook Paraguay en Bolivia voeren al reeds geruime tijd een 'discussie mét handtaste lijkheden. Bolivia maakt aanspraak op het Ohacogebied, dat in het bezit van Para guay is, maar dat voor de Bolivianen inderdaad groote beteekenis heeft. Mis schien hebben de Bolivianen, die een drie maal zoo groote bevolking hebben als Paraguay, dat nog geen 850,000 inwoners telt, gemeend gemakkelijk spel te hebben met de verdrijving van de Paraguanen uit het betwiste gebied. Wel zijn de krijgs berichten der beide partijen van groot spraak niet vrij en dus minder betrouw baar; maar met elkaar geven ze toch de indruk, dat vooral de Bolivianen de stryd niet meevalt. Krijgt Paraguay het nu 'te kwaad en heeft het de oorlog verklaard om een tusschenkomst van de buiten wereld uit te lokken? Het zal zich in ieder geval bewust zijn iets heel ongewoons te doen. Leden van de Volkenbond vechten onder elkaar, maar noemen dat niet bij zijn ware naam. Paraguay doet dat nu wel en levert daarmede het eerste geval van een lid van de Volkenbond dat een ander lid, zonder de reglementaire proce dure, de oorlog verklaart. Wat nu? E)e Volkenbond kan eigenlijk Paraguay dankbaar zijn voor zijn stoutheid. Want het conflict ParaguayBolivia vormde, uit 't GeneeTsch oogpunt beschouwd, reeds lang een „lastig geval". Washington be moeide zich er mede en ook de A.B.C.- staten van Zuid-Amerika, Argentinië, Bra Stamboel. De oudste man ter wereld, de Turk, Zaro Agha, zal binnen kortvoorde tiende maal in 't huwelijk treden. Hij wil een „jonge" vrouw trouwen, namelijk een die niet ouder is dan 75 jaar. Zaro, die bijna 160 jaar oud is, was sprakeloos ZARO AGHA. van woede, toen men dezer dagen zijn aandacht vestigde op de dood van een Chinees, die be weerde, 256 jaar oud te zijn. Toen hij weer tot spreken in staat was, zeide hij dat niemand de mededeeling van de Chi nees ernstig zal nemen, daar iedereen wist, dat hij de oudste man ter werekl is. Wie zal deze Turk gelooven? Er komen in Noord-Afrika paddestoelen voor van ruim een halve meter hoogte. In Kreischau (Duitschland) heeft een overgrootvader bij een danswedstrijd de eerste prijs gewonnen met een wals, waar mede hij reeds 60 jaar geleden (in 1873)i furore maakte. zilië en Chili. Dat was natuurlijk bemoeie nis genoeg, om afdoende inmenging te verhinderen. Genève bleef er daarom af. Na echter Paraguay zoo ruw het regle ment van de Bond geschonden heeft, moet de Raad te Genève het wel in behande- Iingnemen. Beide andere instanties schij nen hem deze taak thans met genoegen over te laten. De Raad is al begonnen over het geval te confereeren, maar ziet blijkbaar nog niet een uitweg. Hij moest Paraguay veroordeelen, omdat dit land gedaan heeft wat volgens het pact niet mocht. Maar Bolivia is liet vorige jaar de feitelijke strijd begonnen met de be zetting van Paraguaansch gebied. Dat is dus eer de schuldige, al heeft het, op de meer en meer gebruikelijke wijze, huichel achtig een oorlogsverklaring achterwege gelaten. Men heeft te Geneve blijkbaar nog geen uitweg gevonden uit dit con flict tussdhen moreel recht en billijkheid. Maar men zal wat moeten doen, ia, mis schien tenslotte wel de bepaling "van het sanctieartikel van het pact in werking moeten stellen om aan deze, eindelijk wettig gedeponeerde, oorlog een einde te maken. Wij zouden ons verheugen voor de krijgslieden van beide partijen wanneer dit geschiedde. Niet alleen om liet, vol gens Von Papen zoo opwekkende levens gevaar, dat aan iedere oorlog verbonden is, maar ook al om het feit, dat het de meesten hunner bevrijden zoiu Van een verblijt in een streek, \vaarin wij onze ergste vijand niet zouden wensclien, Iaat staan deze mensclien, die ons nooit iets hebben gedaan. De inofficieele strijd tusschen Japan ners en Chineezen, 'die nu al een geoied bestrijkt, waarin 'iedere groote staat in West- en Midden Europa plaats zou kun nen vinden, gaat ïritusschen fiïnk zijn gang. Volgens de Japanners is het de oorlog van Mantsjoekwo tqgen de repu bliek van het Zuiden, maar deze maske rade heeft nu al zoo zeer alle aardigheid verloren, dat wij er bij onze 'lezers niet meer mee durven aankomen. Wij spreken dus getroost van de Japanners die uit het Noordoosten en uit het Noordwesten op de twee groote steden van Noord- China, Peking en Tientsin, aanrukken. De Chineezen'hebben na de strijd om Sjang hai de wereld niet ten tweede male ver rast met een tegenstand die men niet van hen verwacht had. In Djehol en later bin nen de Groote Muur, hebben zij de op- marsch der Japanners niet moeilijk ge maakt. Zij weten telkens welachterat wie van hun aanvoerders de schuld draagt van de nederlaag, maar de middelen om die te voorkomen hebben zij nog niet ge vonden. Nu wordt de zaak biezonder ern stig. Zal Peking worden verdedigd? En wat zal dan het lot eter stad zijn? De Ja panners zijn totnogtoe nog nergens karig Ot precies geweest met hun luchtbommen. Nu nadert 'het gevaar de stad, die schatten aan historische monumenten en wonder baarlijke architectuur binnen zijn gewel dige muren herbergt, welke men tot het heerlijkste bezit der menschheid moet re kenen. Als Peking het lot van de Clii- neesche stad van Sjanghai moet deelen, dan zou dit een ramp zijn voor onze be schaving, die het nageslacht nog met wrok zou gedenken. Is het niet mogelijk, de wereld voor zoo onherstelbaar verlies te behoeden? GROOTE LAMMERENMARKT TEXEL Een goed opgezette excursie. Een stralende Mei-dag. Het doel zeker bereikt. Een uitgezochte dag was het Maandag, toen op uitnoodiging van de Propaganda- Commissie der Vereenigimgen tot Bevor dering van het Vreemdelingenverkeer de vertegenwoordigers van plm. twintig van Neerlands grootste dagbladen deelnamen aan een excursie over Texel met het doel, kennis te maken met ons eiland, zijn na- tuurschatten en andere bezienswaardighe den; opdat zij zouden worden gesterkt in hun overtuiging, dat men zijn vacantia ge- rustelijk in eigen land kan doorbrengen niet alleen, maar bovendien bereid zou den zijn Texel als „de Parel der Wad den-eilanden", „het Mekka der Ornitholo gen" met warmte in de belangstelling van het reizend publiek aan te bevelen. Of de Commissie daarin geslaagd is? We meenen met vertrouwen hierop „ja" te mogen zeggen, want de regeling was van A tot Z tip-top, de route was met biezondere zorg uitgezocht en daaren boven heeft het weer in ieder opzicht tot het slagen van deze excursie bijgedra gen. We schrijven al van „slagen" maar eigenlijk wel wat voorbarig, want eerst zouden we kennis genomen moeten heb ben van de pennevruchten van onze col lega's, die een dagje hebben willen vrij maken om Texel onder de loupe te ne men. We zijn te dien aanzien eciiter geenszins pessimistisch gestemd, wijl ons mede een invitatie voor deze excursie be reikte en ons niet verborgen bleef, welke een gunstige indruk deze tocht bij onze gasten 'heeft achtergelaten. TEXEL ROND. Met de boot, welke om tien uur uit den Helder vertrekt, kwam het zeer welkom gezelschap (van publiciteit moeten we het toch hebben, niet waar op Texel aan, waar in het T.E.S.O.-Gebouw Burgemees ter Oort de gasten verwelkomde, de aan dacht vroeg voor enkele feiten uit Texels verleden en heden en besloot met de wensch. dat de heenen voldaan de terug reis zouden aanvaarden. Als vertegenwoordigers der N.V. T.E. S.O. namen de b.eeren Wagemaker, P.Dros W. H. Lap en H. W. Bakker aan de ex cursie deel. Mede was de 'heer J. Drijver, secr. der Ned. Vereen, tot Bescherming van vogels, onze vroegere plaatsgenoot, van de partij, die als gids ten zeerste ge waardeerd werd. Met auto's werd naar den Burg gere den, waar het bezoek eerst het Museum en vervolgens de lammerenmarkt gold. In het Museum gaf de heer H. Kraai in korte trekken het ontstaan daarvan, de groei en de beteekenis aan. Nadat in „De Lindeboom" de lunch was gebruikt, werd via het Gerritslander- dijkje door de Dennen naar het Wester slag gereden en vervolgens te voet de meeuwenbroedplaats in de Westerduincn bezocht. Na een vrij warme en niet zeer gemak kelijke tocht de zon had haar hoogste punt bereikt en de duindorens waren "tal rijk en dicht een tocht nochtans, die de moeite loonde, zochten we onze wa gens weer op en werd na een rit door den Hoorn door de Prins Hendrikpolder gereden en vervolgens koers gezet naar de Jeugdherberg, waar een kopje thee gedronken werd. Enthousiast waren de meeste gasten vooral hier bij het aan schouwen van het onvergelijkelijk mooi panorama, dat zich hier aan het oog voor doet. Niet lang echter kon hier worden ver wijld. Een kort bezoek nog aan de broed plaatsen bij Oudeschild en het ging op de Waal aan en daarop over de Boomendijk naar Waalenburg, waar de kemphaantjes op hun kampplaats op de Westcrboers- weg aller aandacht trokken. Door de Waal werd toen naar Ooster end en Oost gereden, door polder het Noorden naar de Cocksdorp zoo schil derachtig gélegen, 'temidden van frisch, groen loofhout, dicht aan Ue Rogsloot, die die baadde'in het zonlicht. Een autotocht door de duinen, dwars door de Nederlanden, was wel zeer aan trekkelijk. Hoe groot Texels vogelrijk dom en hoe weelderig begroeid ons duin landschap is, ko.n hier al zeer duidelijk worden getoond. Daar klom boven de duinen uit Texels Badhotel, dat weldra bereikt was. Daar wachtte de gasten een "diner, zoo heerlijk, verzorgd, zoo gul en zoo smakelijk, dat allen konden smullen naar hartelust. Ze deden het ook en allen waren één in hun lof over de maaltijd, waarin deze excursie haar bekroning vond. Ook een journalist is „triaar een inensch" en oók te zijnen; opzichte mogen we het spreekwoord, waarin van „maag" en „liefde" gespro ken wordt, van toepassing verklaren. Geloof gerust, dat zoo'n maaltijd de stem ming gunstig beïnvloedt en daaraan moet ons toch veel gelegen zijn, niet waar? SPEECHES. Een enkel woord nog tenslotte over de sj:eeclies, welke aan het diner gehouden zijn. De heer J.Drijver uit zijn bezorgdheid over het feit, dat aan het modenne verkeer zooveel karakteristiek Texelsch wordt op geofferd (tuinwallen weg, hekken met gaas er voor in de plaats; aanleg van fietspaden als dat van den. Hoorn naar de Dennen, waarbij duinen afgegraven, en valleien gedeeltelijk opgevuld zijn, enz.) Een harnas, liefst dik gewatteerd, Een polis, die alles assureert, Een spiegel, waarin je observeert, Of niemand je van achteren attaqueert. EEN LACH EN EEN TRAAN. MAKKELIJK GEVRAAGD. Omroeper: (met een juffrouw in de armen, die door microfoonvrees bevangen is): Is er misschien ook een dokter onder de luisteraars EXELSCHECOU

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1