De Nieuwe Texelsche Courant Van week tot week Het einde van de strijd China-Japan Wat in Genève gebeurt. Texelsr.he Berichten Een best geslaagde Paardensportdag. Belastingaangifte. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevekl en De Róoij Der Burg. Tel 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.—losse nrs. 4 ct. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 8.-; 11.20; 2.35; 5.35. Van den Helder: 7.-; 10.-; 12.20; 4.15; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,15; 5,20. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y2 uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Juni 9,28 10.14 10,59 11,48 12,38 1,03 1.59 RIIWIELEN en RIJTUIGEN 9,47 lllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllinillllll lllllilllll! RECHTSVRAGEN. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BELASTINGONTDUIKING. Nog steeds schijnen er personen te zijn,t die, nadat zij in vroegere jaren vermogens- of inkomstenbelasting heb. ben ontdoken, blijven voortgaan met jaar in jaar uit onjuiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun verhouding tot de fiscus zouden willen zuiveren. De vrees voor strafvervolging of wel de onzeker heid nopens de te betalen ontdoken be lasting, weerhoudt hen hun belastingzaken in het reine te brengen, en voor het ver volg juiste aangifte te doen. Naar wij van bevoegde zijde hebben vernomen, wordt echter in gevallen, waar in de belastingschuldige GEHEEL UIT fIGEN BEWEGING de Inspecteur met de ontduikine in kennis stelt, volstaan met vordering van de te weinig betaalde belasting over de jaren, waarvoor de ter mijn voor navordering nog niet is verstre ken, dus over ten hoogste 3 jaren ZON DER eenige verhooging, strafvervolging zal tiegen zulk een belastingschuldige NIET worden ingesteld. Bovendien kan aan hem, die de te weinig betaalde be lasting niet dadelijk en in eens kan vol doen, gelegenheid worden gegeven, het verschuldigde op eenigszins lange ter mijn aan te zuiveren. ZATERDAGAVOND. Het meest verheugend nieuws van deze week is ongetwijfeld het wapenbestand tussChen China en Japan, dat Woensdag ochtend te Tangkoe bij Tientsin is onder teekend. Het bevredigt het internationaal rechtsgevoel misschien maar weinig, dat China's recht voor het Japansch geweld heeft moeten bukken, maar de vrede is tenminste gewonnen. De voornaamste be palingen van het bestand zijn: le. Demilil- tarisatie van het gebied bezuiden de groote Ghineesche muur, dus benoorden Peking-Tientsin; 2e. ontbinding van de in dat gebied vertoevende Chineesclie corpsen vrijwilligers; 3e. hervatting van het verkeer op de spoorlijn Peking-Sjan- haikwam. Helaas zijn er reeds aanwijzingen, dat de voorloopige vrede tusschen China en Japan slechts het sein zal zijn voor her nieuwde intriges van Chineesche „gene raals", die onder een of ander voorwend sel de burgeroorlog gaan hervaften. Ben aanlokkelijk voorwendsel is het vader landslievend motief ,dat ze zich niet bij de overgave aan Japan kunnen aansluiten en derhalve de regeering van.Nanking moeten gaan bestrijden. De befaamde ge neraal Feng, eens de „christen-generaal", jmoet zich mede al op het burgeroorlogs pad hebben begeven. Uit Genève wordt nog steeds gemeld, dat de besprekingen vorderen, maar geen mensCh blijkt in staat te zijn om aan te geven, waaruit die vorderingen bestaan. Het Pact van Vier och ja, daaromtrent schijnt nu toch een accoord bereikt, na dat men er door allerlei aanwijzingen ziel en geest aan heeft ontnomen. Zelfs de Kleine Entente, welke van de week drie dagen achtereen in Praag vergaderde, heeft zich met de gewijzigde tekst van het Pact van Vier accoord verklaard, vaststellende dat het nu in geen geval er meer toe kan leiden, dat het ooit tot een herziening van grenzen komt. Er is in Genève voorts druk gebab beld tusschen enkele deputaties! over het door Frankrijk begeerde veilig heidspact. Voorstandiers er van zijn Frankrijk, Polen en de Kleine Entente, welke bij een veiligstelling van de na- oorlogsche grenzien het meeste belang hebben. Duitschland, Hongarije en Italië [hebben steeds geweigerd om over liet veiligheidspact ook maar te praten en die houding hebben ze deze week niet gewij zigd. Het pact bestaat uit twee deelen: le. de verklaring, dat in geen enkel geval tot geweld zal worden overgegaan en 2e. dat militaire bijstand zal worden verleend aan de aangevallen staat, doch de zóne, voor welke militaire bijstand wordt toe gezegd, mag elk land voor zich vaststel len en mede de militaire sterkte, waar mee Ihet eventueel regen de aanvaller zal stelling nemen. De vertegenwoordiger van Nederland heeft verklaard, dat hij ern stige bezwaren had, maar dat de houding zijner regeering tenslotte zou worden be paald door de mate van ontwapening, tot welke men in Genève zou geraken. Heette het aanvankelijk, dat in Genève een ontvvapeningsaccoord moest zijn be reikt, alvorens de economische conferentie op 12 Juni te Londen zou kunnen aan vangen, thans wordt er al rekening mee gehouden, dat men te Genève gelijk tijdig met Londen zal moeten voortvver- ken. N.V. T. E. M. Warmwaterreservoirs: steeds heet water voor ca. 7 ct. per dag SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: 2e Pinksterdag was „Frisia" uit Leeu warden de gast van de S.V. Texel. F. had een viertal invallers, maar als ploeg was het een goed geheel. Het warme weer deed niet vermoeden, dat hier een vlotte wedstrijd gespeeld zou kunnen worden. Ondanks deze be zwaarlijke factor is er een goede partij voetbal gespeeld. Onze gasten beschikten over een goede vaardigheid met de bal, (hun opzetten van aanvallen, hun aanslui ten der middenlinie en ook de goede sa menwerking tusschen de drie ltniën en bal terugspelen op de keeper, demonstreerden al reeds het betere voetbal. Een prettige geest in het elftal, voldoende respect voor de aanvoerder, ziedaar hog twee zeer goede eigenschappen. Bij T. was Br. G. verhinderd, terwijl M.V. vervangen moest worden. De links- buitenpl. werd nu door Ab.Dros en de reohtsh. door M.Koorn bezet. Niek wint de toss en verkiest voor de wind in de zon te spelen. De heer Dal huizen, aanvoerder van F., had menige hand te drukken. Dan brengt F. de bal aan het rollen en wordt de verdediging der gasten op de proef gesteld. Deze is echter in orde, goed 'terugspelen op de keeper of in sa menwerking met de halflinie worden voor- Ioopig de aanvallen weerstaan en komt onze verdediging in actie. Ook hier is alles op een goede wedstrijd ingesteld, terwijl door goed aansluitende voorhoe den nogal eens in de buitenspelval loo- pen. Zoo ontstaat een snel spel, waarbij: alle spelers behoorlijk worden betrok ken. Vooral het steunen der halfs, het snel doorgeven van de bal, waarbij in het veld de gasten veel beter spelen, wekt menigmaal bewondering. Bij het doel ge komen houden de gasten het spel te veel in het midden. Jaap is er goed in en moet nogal eens applausjes incasseeren. Texels verdediging speelt een prima partij. De halflinie is er eveneens goed in. Jn. Gi doet als spil weer goed werk en geeft veelal prachtig door. De voorhoede zit niet al te best in elkaar. Niiek echter weet menigmaal aardig door te breken en enkele goede schoten te lossen. N. de Graaf doet als binnenspeler aardig werk. Anton is beter op vleugel, de binnen plaats is ihem wat vreemd. Een zeer goede kans wordt naast geschoten. Na twintig min. geeft de rechtsb. van F. een goede voorzet, die onze back blijkbaar verrast, door de linksb. keurig ingeschoten; 10 min. later wordt de stand uit een corner op 20 gebracht. Aan de andere zijde ontkomt het doel een paar maal aan een doorboring, als de back juist over eigen doel trapt. Ook de keeper weet met Mede dank zij het buitengewoon fraaie Pinksterweer, werd de Paardensportdag van Maandag met zijn afstandsrit en springconcours een klinkend succes, het geen niet alleen strekte tot biezondere voldoening van Bestuur, leden en verdere deelnemers, maar vooral ook tot die van de heer Joh. Kikkert, van Wester- gieest, bij wie de leiding van het gansche ruitersfeest berustte. Wie de heer Kik kert kent en weet hoe warm zijn hart voor de paardensport klopt, Zal er met ons van overtuigd zijn, dat die leiding bij hem in veilige handen was. DE AFSTANDSRIT. Onder groote belangstelling stelden om streeks tien uur in ae morgen de deel nemende ruiters en amazones zeventig in getal zich op de Groeneplaats op. Van de L.R. Texel namen 15 leden deel, van den Helder 7, van „Heilo" één (mej. Govers Ed., van Alkmaar), van „West- Friesland één (Jb. Schoorl Gz., uit de Wieringermeerpolder.) Verder reden nog verscheidene Texelaars mee, die geen lid van de L.R. zijn. Tegen half elf gaf ruiter-hoonnblazer Wi van der Wal, het signaal tot vertrek ken en daar nam de afstandsrit een aanvang. Hoe de route zou zijn meldden we reeds. Hierin is echter een wijziging gebracht, zoodat van de Koog rechtstreeks, en niet via Oosterend en de Waal, naar den Burg werd gereden. In totaal werd pint. 40 K.M. afgelegd. Gerust werd bij de Fon teinsnol en aan de Koog. Geen enkel on geval deed zich voor en we behoeven ook van geen uitvallers melding te maken. Zoo frisch als een hoentje kwamen de dames en heeren omstreeks half vijf weer terug op de Groeneplaats, waar na een woord van dank van de leider de stoet werd ontbonden. SPRINGCONCOURS. Des avonds werd op het land van de heer A. J. Keijser bij het Gesticht een medaille uitgereikt aan elk van de deel nemers aan de afstandsrit na een korte toespraak van de heer Joh. Kikkert, die zijn tevredenheid uitsprak over het ver loop van die lange tocht. Jullie leken allen wel leden van een rijvereeniging, sprak hij. Het was goed zoo. Bij monde van de heer A.J.Keijser werd hartelijk dank gebracht aan de heer 'J0I1. Kikkert, voor de vele moeite en zorgen, die hij zich had getroost. Een driewerf hoera van de ruiters bezegelde deze woor den. Hierna kon het springconcours een aan vang nemen. Vooraf werden eenige vrije oefeningen gehouden, waarbij de liefheb- r„-;k Wimen TWEE DAMES, DIE „DE BROEK AANHADDEN". moeite wel 'eens te redden. Aan de andere kant weten Dirk en zijn mannen to,t de rust stand te houden. Na de rust is in het T-elftal een wijzi ging gekomen. Rein speelt linksbuiten, Ab. binnen, Verheijen rechtsb. Dit blijkt een verbetering. Na plm. 7 min. weet Niek een ver doorgespeelde bal nog juist langs de uitgeloopen keeper te tikken en in het verlaten doel te deponeeren. Dan zet An ton scherp voor, de bal komt tegen de bovenlat, en wordt terugspringende, door Niek keurig ingeschoten. De stand is dan gelijk: 22. Het spel blijft in het voordeel der gas ten, maar Jaap heeft een goede kijk op het spel. Zijn omstellen is goed en menig schot wordt veilig door hem teruggezon den. De gasten blijven een snel tempoi spelen, maar onze halflinie zit er goed op. Was 't in de vette jaren zoo, Dat men aan 't slot zich vroeg: „Ik schatte toch niet iets te laag?" Nu zucht men: „Is 't wel laag genoeg EEN PAAR TE PAARD. ber volop gelegenheid kreeg de fraaie gang en houding van menige viervoeter te bewonderen. Met twee, vier en acht paarden tegelijk werd een hindernis ge nomen, wat als regel zonder haperen ver liep. Het was mooi om te zien, hoe acht maal vier hoeven de balk ongemoeid lie ten. De 'talrijke toeschouwers we ver namen van plm. 1000 kregen waarvoor ihun geld. Dit gold vooral van het spring concours, waarbij zevenmaal een hinder nis genomen moest worden. Over het al gemeen ging dat behoorlijk, vaak zelfs uitstékend. De prestaties van J.Schoort Gz. dwongen ieders bewondering af. Zijn paard nam alle hindemissen zonder moeite en met een gratie, welke geen mensch ont ging. Hij reed buiten mededinging mee en maakte geen enkele fout. Die uitslag was: 1. A. Wuis Sz., Noorden. 2. G. Koom Tz., "Westen- 3. Cor van Santen Gz., Waalenburg. De medaille voor het schoonste rijpaard werd toegekend aan ruiter Zoetelief Jz., van „Vredelust", met Dora. De jury, bestaande uit de heeren E. Noordijk, G. Leber en G.W.v. Santen, had in dezen geen gemakkelijke taak. De beste amazone werd bevonden mej. Joh. Kikkert, van Westergeest, van de op- riohting af lid van de L..R, een welver- dinde ouderscheiding. (Paard: Frits). Omstreeks half tien nam het Paarden- sportfieesi een einde. Het laat bij bestuur en deelnemers(sters) stellig een prettige indruk achter en bij het publiek," dat in zoo grooten getale van zijn belangstelling deed blijken, zeker niet minder. OOK DE BESTE RUITER VALT WEL EENS. Zoo verstrijkt de tijd; waarin beide doe len gevaarlijk worden benaderd, maar ge doelpunt wordt er niet meer. Eindstand 22. Even voor het einde moest de prima midhalr het veld verlaten. Gelukkig was. 'het niet ernstig. Voor onze jongens een zeer goede uit slag. Het is een prettige wedstrijd ge worden. Goed spel, prettige verhouding. Het spel der Texelaars is nog voor verbetering vatbaar. Balcointrole, goed op zetten van aanvallen, goed afwerken; dat moeten we krijgen. Bij de gasten viel het spel van de mid- ihalf biezonder op, maar ook de achter hoede kan er zijn. Dalhuizen speelde een keurige backpartij. Er was samenwerking in dit elftal. In de voorhoede werd het samenspel wat te ver doorgevoerd. Bij T. was Jaap in prima conditie. Ook TEXELSCHECOURA LICHT OP 1 1 i'

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1