HET TEXELSCHE 8LGEMBQLLENBEDRIJF. Dirk was best. Rein was in de achter hoede zieer goed. De halflinie speelde uitstekend. Gom is daar goed op zijn plaats. Ook de spilplaats is goed bezet. Jan kreeg ook een pluim, zelfs van de tegenpartij. Maarten verdient ook een pluim en was zijn plaats zeker waard. De voorhoede speelde haar beste spel in de opstelling van na de rust. Verheijen als rechtsb. gaat heel goed. N. de Graat speelde als rechtsbinnen een heel aardige partij. Nic. was weer "in orde. Ab. is snel, moet nog wat ^afcontrofe Teeren. Rein is als back beter dan linksbuiten. Toch waren zijn voorzetten en doorgeven dikwijls goed. Frisia is dit reisje meegevallen. Plan nen zijn reeds gemaakt voor een volgende wedstrijd, waarbij dan een nacht op ons eiland, bij onze leden, enz., zal worden gelogeerd. Dit doet ons buitengewoon genoegen. De heer Dalhuizen en z'n man nen zien we gaarne nog véle malen hier. Frisia was een prettig tegenstander in het veld en ook daarbuiten een aangenaam gezelschap. Zoo'n dag smaakt naar meer. Dankbaar voor deze prettige kennisma king en het goede voetballen roepen we Frisia een tot weerziens toe. o A.s. Woensdagavond zóu aanvankelijk op initiatief van S.V. liexel een wedstrijd gespeeld worden tusschen Texel 1 voor zoover dit elftal compleet kan zijn en een combinatie uit S.V.C., Texel en Zeemeeu wen. Door omstandigheden kon dit Woensdagavond nog niet. Voorgesteld wordt nu deze wedstrijd op Zondag 11 Juni te doen spelen. Woensdagavond voor leden van S. V. Texel trainen gewone tjjd. Vrijdag adspi- ranten. Zoo gezond als een vischje. Geen overproductie in Dubb. van Sion. en Golden Spur. Geen „saneering" noodig. In de Bollen streek kent men de Texelsche toestanden niet. N.V. T. E. M. Schenk nooit uit een waterketel e.d. zonder eerst de stroom uit te sohakelen. Korfbal. Seriewedstrijden van de Texelsche Korf- balbond, gehouden op de le Pinksterdag. Begunstigd door Traai zomerweer, bijna te warm om te korfballen, werd om 11 uur met de eerste wedstrijd aangevangen. Verdo-Nigro—D.T.S.: 4—1. De tweede wedstrijd O.K.C.Leeu warden 2: 30. Om 12 uur moesten spelen D.O.FI.—H. K.C. (den Helder). Wegens niet opkomen van HKC, gewonnen door DOH met 5-0. De ZwaluwLeeuwarden 10—7. Om 2 uur: E.L.T.O. (den Helder) Verdo Nigro: 22. Een kwartier ver lengd, stand gelijk. Bij doelwerpen be slist in het voordeel van Verdo Nigro. D.O.H.—O.K.C.8—0. Beslissing om de le, 2e en 3e prijs: Leeuwarden 1Verdo Nigro: 6—0. Leeuwarden 1—D.O.H.: 2—0. Verdo NigroD.O.H.: 13. Leeuwarden 1 le prijs; D.'O.H. 2e prijs; Verdo Nigro 3e prijs. Des avonds vond de prijsuitreiking plaats in de Oranjeboom. De gasten uit Leeuwarden werden inge kwartiérd bij de leden van de Korfbalclub D.T.S. de Waal. Zij hebben een zeer gunstige indruk van Texel gekregen. De Zuiderzeedijk brengt Friesland en Noord-Holland dicht bij elkander. Voor het spelen van wedstrijden o.m. is de kop van Noord-Holland daar wel mee gebaat. NIEUW VERVOLGVERHAAL. Vandaag plaatsen we het slot van ons vervolgverhaal „Het groote raadsel". We zullen het zeer op prijs stellen van onze lezers te mogen vernemen, of dit verhaai in de smaak gevallen is. Met uw oordeel zullen we zooveel mogelijk rekening hou den. In het volgend nummer vangen we met een nieuw verhaal aan. We hopen een goede keus te hebben gedaan. „Om het geld" zal de titel zijn. Een spannende ge schiedenis zal het zijn, juist wat we noo dig hebben, omdat vve slechts tweemaal qer week, en dan nog met een klein trag- meijt, verschijnen. DAAR DREIGT GEVAAR. Op drukke dagen als we juist achter de rug hebben, en zooals we er nog vele zullen krijgen, dreigt er gevaar bij het. snelverkeer over de Koogerstraat op de plaats, waar de Wittekruisweg daarop uit komt. Vooral vreemdelingen zijn niet be dacht op het niet zelden druk gebruik dat van deze Wittekruisweg wordt ge maakt. Deze weg toch vormt de kortste verbinding tusschen Waalderweg en Koo- gerweg en in aansluiting op de Wilhel- minalaan tusschen Schilderweg en Koo- gerweg. Het verdient aanbeveling op eenige afstand van de gevaarlijke hoek een bord te plaatsen, waarmee auto- en motorrijders tot voorzichtigheid worden aangemaand. Laat ons de put NU dempen. Het kalt ligt er nog niet in. Maar gevaar loopt het zeker. Een drukbezochte vergadering. Op verzoek der leden van de afd. Texel van H.B.G. en Bloembollencultuur werd ©en vergadering gehouden, waarin het ontwerp-saneeringsplan en het be zoek van enkele bestuursleden aan de bollenstreek werden besproken. Ruim 100 leden waren tegenwoordig. Ook burge meester Oort. De voorz. van de afd. van Bollencul- tuur, de heer Leber,; hield een inleiding, waarna de voorz. van de afd. van het H.B.G., de heer M.D.Dijt, verder de ver gadering leidde. De verschillende handelingen, die reeds door de besturen waren verricht, werden goedgekeurd. In zijn rede wees de voorz. er op, dat Texel voor het Saneeriingsplan (C.B.C.) heeft gestemd. Het plan echter, zooals het er nu ligt, is van een geheel andere strekking en 'het zou zeer de vraag zijn, ot dit plan door het vak zou woruten aan vaard, gesteld dat het hierover mocht beslissen. Uit de besprekingen bleek, dat er op Texel ongeveer 450 kweekers zijn, van wie de helft minder teelt dan 1/2 H.A. De vergadering meende, dat saneeren ge zond maken bebeekende, dat wat betreft Dubb. v. Sion en Golden Spur was men bang, dat door dit jrlan in plaats van ren dabele, zooals nu, armlastige bedrijfjes zouden worden gemaakt. Texel toch ver keert in geheel andere omstandigheden dan de bollenstreek. Door toepassing van selectie, en dan vooral in Dubb. v. Sion en Golden Spur, heeft het zich aan de spits geplaatst wat deze soorten betreft. Veel wat maar even afweek heeft men vernietigd ©n thans zouden de kweekers van deze extra kwaliteit plm. 50 pet. moeten inleveren. Op Texel zijn betrekkelijk groote kweekers, die bijna niets anders telen dan genoemde artikelen en noo'dgedwongm (omdat kapitaal ontbreekt voor het op- koopen van minderwaardige handelssoor ten in de streek) zou men van deze prima narcissen gaan vernietigen. Vraagt het aan prof. Van Slogteren, hoe er op Texel volgens zijn aanwijzingen is gewerkt, om na jarenlange arbeid dit resultaat te be reiken. En als men dan prijzen hoort noemen, welke reeds door de kweekers zijn gemaakt, vraagt men zich. af, moeten deze artikelen worden gesaneerd? Het be drijf op Texel is zoo gezond als een visdiie in de zee; wij hebben geen over productie in Dubb. v. Sion en Golden Spur en dus geen saneering noodig. Er worden prijzen genoemd: van f4.00 f4,50 per 100 voor Dub. v. Sion en Gol den Spur en ook is er 110 bed Dubb. v. Sion verkocht voor f 11 per bed contant, en toch zou men willen ingrijpen door saneeren. De Texelaars gelooven, dat men in de bollenstreek niet op de hoogte is met de toestanden op het eiland. De vergadering zou het op hooge prijs stellen, als de Commissie van Advies ge legenheid zou willen geven om de Texel sche toestanden nader toe te lichten. Laat Holland, zoo werd gezegd, toch voorzichtig zijn met die voorgestelde groote inkrimping, want mocht Amerika weer voor narcissen worden opengesteld, (welke kans grooter is dan ooit tevoren) dan zitten vve hier met een groot tekort en Engeland zal ons tegen veel geld wel weer volstoppen, evenals na het vorstjaar. Ook werd gewezen op het systeem van inlevering, waarna van de helft mag wor den opgeplant. Men achtte dat een groote bevoorrechting vam de financieel sterke kweeker, die door inkoop van een groote hoeveelheid leverbaar en plantgoed het recht zou verkrijgen om zooveel te plan ten als hij wil. Men achtte een bepaling, dat niemand meer dan 75 pet. van zijn te velde staande kraam mag opplariten, noodzakelijk om bevoorrechting tegen te gaan. Een lid zeide nog: de beslissingen, d.e genomen moeten worden zijn vele cn moeilijk; laat de Comm. van Advies en de Regeeringscomm. zich toch zooveel mogelijk laten voorlichten. De veran, woording, die zij op zich nemen, is zwaar, en een verkeerde beslissing kan. nood lottige gevolgen hebben voor vele kwee kers. Nadat aan de oud-voorz. van de afd. van het H.B.G. nog twee foto's van de gehouden Bloemententoonstelling waren overhandigd, nam de burgemeester liet woord. Hij verklaarde blij te zijn, deze vergadering te hebben kunnen bijwonen en zeide 'n betere kijk te hebben gekregen op wat de bollencultuur voor Texel reeds beteekeht, en op de plannen, die aarihan gig zijn. "De 'burgemeester zeide de steun van het gemeentebesluur toe. Indien de afdeelingen meenen uier een 'berpep oo te moeten doen. Hierna sloot de heer Dijt de vergade ring met dank voor de belangstelling. (De vergadering was voor de pers niet toegankelijk. Met toestemming van de secr. nemen we thans het verslag van die bijeenkomst over uit het Kweekersblad van 3 Juni.) DAT LIEP BEST AF. Groote brand voorkom en. Zondagavond omstreeks acht uur trok het de aandacht van de heer IJ. Brouwer, dat in de bakkerij van zijn huur, bakker C.DIBremer, aan de Koogerstraat, zooveel" ro,ok ontwikkeld werd, dat die door het dak een uitweg zocht. Samen met de heer Jn. Wegman, ging hij o.p onderzoek uit. De deuren van woonhuis, bakkerij en winkel waren echter gesloten en behalve een ventje van plm. acht jaar, dat in de kamer speelde, was er niemand thuis. Toen het kind een 'deur geopend had, kon men gaan zien wat er gaande was. De rook trqtseerende, traden W. en B. de bakkerij binnen, waar liet smoorheet was. Bij onderzoek bleek, dat zakken met steenkool,die tegen de heete oven opgesta peld waren, in brand stonden. Door water uit een pomp in de bakkerij was het ge vaar spoedig geweken. Brandmeester Lap kwam op een verzoek van de heer Weg man. spoedig een onderzoek instellen, maar de spuit was niet meer noodig., Zö?T werd een brand, die ernstige ge volgen bad kunnen hebben, gelukkig tij dig de kop ingedrukt. Voortaan zullen de kolen wei een ander plaatsje krijgen. Vierde Lammerenmarkt De lammerenmarkt was hier Dinsdag wat minder stug dan vorige week, maar de prijzen waren er ook naar. Ze liepen van f 3.50 tot f 7.maar door elkaar genomen, is nauwelijks f5.— voor een lam betaald en f7,voor maar enkele puike dieren. De aanvoer bedroeg dit- inaaL 4798 stuks. Export van sdiapen en schapenvleesch. Wegens het nog steeds groote over schot aan schapen hier te lande en het zeer beperkt afzetgebied, worden nu en dan pogingen aangewend om nieuw af zetgebied te vinden in landen, waarheen tot dusver geen of zeer weinig export plaatshad. Veelal hebben die pogingen niet het ge- wenschte sucoes, doordat herhaling ervan afstuit op aanvankelijk geleden verlie zen. Op grond hiervan wordt hun, die be reid zijn zulke pogingen 'te ondernemen en systematisch voort te zetten, in over weging gegeven, zich schriftelijk te wen den tot het Vleesch-Export-Bureau, L. Burchtstr. 39 te Nijmegen, dat dan zal overwegen of en hoe aan vorenbedoelde verliezen tegemoet kan worden gekomen. ALLERLEI. Naar het Orgaan meldt, zijn wederom een elftal nieuwe leden toegetreden tot de afd. Texel van het H.B.G. o De afstandsrit van de L.R. Texel is Maandag wat ingekort ,daar deelnemers van den Helder met de laatste boot terug moesten. De „Volendammers", die het spring concours van de L.R. Texel zouden op luisteren, hebben ons in de steek gelaten 'Voor velen een teleurstelling. o-t Onder leiding van onze vroegere plaats genoot, de heer J.A.v.d.Vlis, bezocht een gezelschap van 19 onderwijzers en lee raren (ook dames), zelfs uit Hoensbroek en Veendam, de eilanden Vlieland en Texel. Onder leiding van drs. Makkink van ons Vogeltrekstation, is aan de vo gelbroedplaatsen hier een bezoek ge bracht. Van Vlieland is het gezelschap overgestoken met de botter van schipper M. Boon. o— Tex. Museum ontving van onze vroe gere plaatsgenoot, de heer C.H. Kramer thans te Purmerend, de reproductie van een schilderij van de Waal uit de tijd, dat de kerktoren door een storm nog niet van zijn oorspronkelijke spits was be roofd. o De Moedercursus gaat door. Meer dan 40 dames meldden zich aan. Gemeentebestuur, Comm. van Toezicht en Bestuur van Tex. Middenst. Vereen zullen alsnog pogingen in het werk stel len tot het behoud van onze Z.V.S. De leuze is „MEER LEERLINGEN". Oplossingen van onze Pinkster-koppen puzzle verwachten wij uiterlijk Maandag a.s. De eerste kwam gisteren binnen. De termijn voor de bijschriftwedstrijd voor de jeugd sluit Zaterdag. In asch gelegd. Door onbekende oorzaak is in de nacht van Zaterdag op Zondag het huisje aan de Schoonoorderweg, bewoond doormej J. Vollenhoven, met het bijbehoorende schuurtje in asch gelegd. Een deel van de boedel is gered. Verloren ging een paftij gereedschap van de heer A. Eelman, die echter verzekerd was. De spuit arriveerde, maar toen was er geen redden meer aan. DE PINKSTERDAGEN. WAT EEN WEERTJE. Als de muggen s avonds dansen, reken daar maar op meneer (zoo sprak ons een abonnee aan), is het 's' morgens lekker weer. En daar kwam me daar een „weekend" en een Maandag bovendien.. 'k Heb sinds ettelijke zomers zooveel zon nog niet gezien, 'k Denk niet, dat het mugdom s avonds zich aan danskunst heeft ge wijd; zij zijn veel te druk met steken, dus voor dansen is geen tijd. Pinkster vreugd en zomerweelde heeft ons al te gaar verrast. Rheumatiek komt uit de botten, zomerpakkie uit de kast. Warme zon en blauwe hemel, heilzaam koesterend en mild: Bijna zou je willen seinen: „Vriendelijk bedankt, De Bilt". En de eerste die me aan boord komt met ge klaag „wat is het heet", zeg ik een onvriendelijkheidje. ('k Heb de tekst nog niet gereed). Laat ons blij met deze zon zijn, 't eenig plekje in 't Heelal, waar malaise nog niet doordrong en wel nooit door dringen zal. WAT EEN DRUKTE. T.E.S.O. had heel drukke dagen:extra booten in de vaart. Wie durft van ma laise wagen? Waar is zoo'n N.V. op aard? U merkt het lezer: „Poezie is overal, overal, m'n vrinden!" Laat ons nu weer langs prozaïsche paden gaan en u ver tellen, hoe druk het was. Alle records op het gebied van Piinkstervervoer en -drukte zijn geslagen door de dagen rond Pink steren 1933. De Marsdiep alleen kon het lang niet af. Vaak voer ook de Dageraad en, zooals de laatste dienst Maandag van Texel, de „Landbouw" (voor rijwielen). Van deze dienst laten we de getallen van 1932 en 1933 hier volgen. Jaar, personen, fietsen, auto's en motors 1932 425 251 5 9 1933 660 327 5 10 Het personenvervoer was meer dan half zoo groot derhalve. Een zeer verheugend reit, dat moed geeft op „het" seizoen, dat Texel 'wacht. Het „aanbod" van auto's was grooter dan TESO kon verwerken. Biezonder druk was liet langs de hoofdverkeerswegen, maar van politie- wege deelt men ons mee, dat geen ver keersongeval van beteekenis is voorgeko men. Zeer druk was het op het haventer rein en op de Steenenplaats, waar immers vijf verkeerswegen op uitkomen. Doorde politie werd het verkeer echter in goede banen geleid. De Koog had het drukker ,dan men zich van eenige Pinksterdag herinneren, kan. Zoowel logeergasten als „dagjesmen- schen" kwamen in grooten getale naar onze badplaats. Dat gaat goed en doet moed scheppen voor Zomer 1933. Naar de H B S Er bestaat weer gelegenheid tot in schrijving van leerlingen aan de Helder- sche H.B.S. Wie daarvan gebruik willen maken, worden attent gemaakt op de adv. op de 4e pag. van dit nummer. Kranig werk. Uit den Helder meldt men ons dat Held. Fanfare onder leiding van de heer Th. C. Lugtenburg, de vroegere direc teur van ons Fanfare, op het concours te Oostzaan in de Superieure Eene-afd. met 105 punten een le prijs behaalde en in de Marschwedstrijd eveneens een le prijs en wel met 57Va punt, het hoogste aantal, dat die dag werd behaald. Verplicht nr. was Bach's Hamlet, vrij nr. Tamcred van Rossini. Voor tempo en opvatting van deze nrs. gaf het jury-lid Hazebroek een 10, de heeren Vlessing en Van Erp 'een 9. Van de heeren Hazebroek en Vlessing mocht de directeur nog een compliment voor zijn buitengewone prestatie in ont vangst nemen. In de eerewedstrijd werden 's avonds met Suite Oriëntale van Popy 41 p. behaald. Zondag worden alle cijfers bekend gemaakt. Deze uitslag onderstreept onze bewe ring, dat directeur Lugtenburg ons Corps op nog hooger peil had kunnen brengen, indien hij daaraan verbonden was geble ven. Officieel veilingsberidht der Loop. P.TV. „Texel". De prijzen der eieren konden zich on geveer op het peil der vorige week hand haven. De handel is zeer trekkend en de eieren worden bij afname van groote par tijen tegen zeer lage prijzen aangeboden. Of de reeds zeer lage prijzen zich in de loop der week zullen handhaven, moet nog worden afgewacht. Benoeming. De heer R. A. Holtrop, le kaasmaker aan de Eendracht alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd tot kaasmaker-be drijfsleider aan De Purmer bij Edam. E: amens. De 'beer J. J. Mets, oud-Texelaar thans te Amsterdam, slaagde een dezer Jagen voor Esperanto-diploma B. (leeraar). DE COCKSDORP. Sportnieuws. Uitslag korfbal Vlieland S.V.C. 4-0. Voetbal Vlieland S.V.C.33. De medaille van Sigarenmag. Wels is bij lo ting door Vlieland gewonnen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2