TWEEDE BL..AD TEXELSCHE COURANT Zomer sproeten SPRUTOL Texelsche Berichten VALSCHE MUNTERS. Wiens hoofd was dat? mm DE UITSLAG. Zaterdag 17 Juni 1933. ZOO SPRAK. MACDONALD (voorz. der Wereld conferentie te Londen, bij de sluiting vare de algemeene beschouwingen): Ik wensch de gedelegeerden geluk. Deze conferen tie is een der meest practisdhe en voorts varende, die ik ooit heb mogen leiden. LLOYD GEORGE: Het Verdrag van Versailles is een document, dat onder de moeilijkste omstandigheden is opgemaakt. Als iets daarvan juist is, dare is het de ontwapeningsclausule. Maar wat deden de onderteekenanen Zij hebben hun bewa pening nog vermeerderd. Zij hebben jaar op jaar hun weermacht versterkt, terwijl Duitschland steeds weer om de uitvoering van het vredesverdrag verzocht. Polen en Tsjecho-Slowakije, aan de Duitsche gren zen, hebben honderden stukken zwaar ge schut, Frankrijk heeft er duizenden. Dat zijn de landen, die Duitschland hebben ge dwongen het verdrag tot ontwapening te onderteekenen. Zij bezitten vele honder den bombardementsvliegtuigen en kunnen de Duitsche steden in puin leggen, terwijl aan Duitschland geen enkel bombarde mentsvliegtuig ter bescherming van zijn vrouwen ere kinderen is toegestaan. Kun nen wij er over verbaasd rijn, dat Duitsch land na 14 jaar in angst en vreeze te hebben geleefd, stormachtig wordt en zijn kalmte verliest PRESIDENT ROOSEVELT: Hetwordt steeds duidelijker, dat het vertrouwen in een politieke en economische wereldvre de bedreigd wordt door een zelfzuchtige en kortzichtige politiek. Wij hebben een verbetering van de sociale verhoudingen noodig, de bescherming van de incuvi- dueele menschererechten en een bevorde ring van de sociale gerechtigheid. Daar om geven wij ons moeite tot de vrede te komen door de wereld te bevrijden van aanvalswapenen. Z.'H. DE PAUS (over het Pact van Vier): De belangen van duizenden rnen- schen, die tegenover elkaar staan omdat zij van verschillende landen zijn, zijn nu geestelijk vereenigd. Dit verdrag van vier groote Europeesche mogendheden waar borgt de wereld een periode van tien jaar vrede, gemakkelijker wederzijdscht be grijpen en meer harmonie bij de weder- zijdsche belangen. DALADIER (Min. - Pres. Frankrijk): Wanneer de verantwoordelijke mannen van alle landen de gevaren beschouwden, die tegenwoordig het evenwicht der we reld en der beschaving bedreigen, hoe zouden zij zich dan aan hun plicht ont trekken, om alles in het werk te stellen,, teneinde tusschen de volken te herstellen' die geest van samenwerking, zonder welke er geen heil bestaat? verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat in de loop van de volgende week aan de huizen der inge zetenen zal worden gehouden de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen. Zij achten het niet ondienstig de in gezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en werd aangewend om datgene te doen, waartoe de staat ver plicht is, maar om buitengewone beloo ningen uit te reiken aan hen, die bij verschillende oorlogen voor ons Vader land en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Texel, 16 Juni 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT De Secretaris, JONKER. INRICHTINuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van 1 het bestuur van polder Eierland op Texel om vergunning tot het oprichten vaneen door electro-motoren te drijven bema lingsinrichting te de Cocksdorp op de perceelen, kadastraal bekend in sectie A., reos. 449, 473 en 1311. Op Woensdag den 28 Juni 1933, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen ait verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 14 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voorn. W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. De wolprijzen stijgen wat! Aan de heer Ir. M.D.Dijt danken we dit staatje van het verloojp van de wol- prijzen, overgenomen uit de Econ. Stat. Berichten van 14 Juni 1933: Indexcijfers voor wol: gekamde Austra lische Crossbred (te Bradford): 1925 100 1926 S3,9 1933 Jan. 2S,0 1927 89,8 1933 Febr. 28,0 192S 103,4 1933 Maart 26,3 1929 85,6 1933 April 26,3 1930 55,1 1933 Mei 28,0 1931 40,7 1933 1 Juni 28,S 1932 28,8 1933 8 Juni 29,7 Deze cijfers zijn op goudbasis omgere kend en doen zien, dat thans een 'hóoger peil bereikt is dan waartoe we in 1932 konden komen, al is de prijs ook nog lang niet, zoo hij wezen moet. Geringde vogels. Door de heer L. Burgman, Eierland, werd in Waalenburg een geringde doode spreeuw gevonden (108155), door de heer B. C. Kikkert, Kerkeplaats, in het Mie- land (O.s.) een geringde doode kokmeeuw (56006). Bij onze informatie deelt men ons d.d. 15 Juni namens de directie vare 's Rijks Museum voor Nat. Historie mee, dat de spreeuw 25 Mei 1932 als nestjong in de Muy is geringd, de meeuw op 29 Mei 1928 in het ie land. MIDDENSTANDERS IIIIUllHUlittilllUUIimUlIHHËi s Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG §j ntnwnw Handelsinformatie- en Incasso- M Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar-1| uit zulks duidelijk blijkt met een exemplaar van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. NV. PROVINCIAAL BELANG S Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. 3 Voor Middenst. Federaties en Bonden H kan een speciale overeenkomst getrof- fen worden ten behoeve hunner leden Valsche rijksdaalder worden gefabriceerd, Te hoog zilvergehalte werd geconstateerd; De eisen was drie jaar, zoo stond vermeld, En toch kreeg men „meer waar" voor zijn geld. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: Donderdagavond vergaderde het bestuur in „de Oranjeboom", waar alle deelne mende clubs vertegenwoordigd waren tere einde de loting te houden voor de serie- wedstrijden en adspirantendag. Afd. A: A Zeemeeuwen 1; B SJV..C. 1C Tex. Boys 1D - Texiel 2; E De Mok. Zondag 9 Juli a.s. Aanvang 6,45: A te gen B. en om 8 uur C. tegen D. E. vrij geloot. 2e ronde: F winnaar A:B; G. winnaar CD. H. winnaar verliezers- ronde. Hiervoor wordt op Woensdag 12 Juli gespeeld tusschen verliezers (A-B) en idem (C.D.) Zondag 16 Juli: aanvang 1 uur F tegen G.; 2 uur E tegen H. 8 uur winnaars (F- G) tegen idem (EH.) Ie en 2e prijs is voor elk een beker;. Afd. B.: A Tex. Boys 2; B S.V.C. 2; C Texel 3; D Zeemeeuwen 2. 9 Juli: 12 uur A tegen B. 16 Juli: 12 uur C tegen D. 16 Juli: 7 uur winnaar (AB) tegen winnaar (CD). De prijzen zijn hier eveneens le en 2e prijs elk een beker. Programma adspirantendag, te houden op morgen 18 Juni. Afd. 1.: A SVC A; B Tex. Boys A; C Zeemeeuwen A; D Texel A. Programma: 1 uur: A tegen B; 3,15 uur C tegen D. 5.15 finale winnaar (A—B) tegen winnaar '(C-D.). Afd. II: A Zeemeeuwen B; B SVC B; ;C Tex. Boys B; D Texel B. Programma: 12 uur: A tegen B; 2,15 uur C tegen D; 4,15 uur finale winnaar (A—B) tegen win naar (CD.) Scheidsrechters12 u. Ant. Verheijen; 1 uur Dapper; 2,15 uur Ant. Verheijen; 3,15 uur K- Gieles; 5,15 uur K. Gieles 4,15 uur W. Winter. De hoeren scheidsrechters worden ver zocht bij eventueele verhindering even af te berichten aan het gewone adres Schil dereinde 63. Heel ons eiland heefd gepuzzeld. Elk, die las de „Tesselaar", Was in de vervlogen week een Pinksterkoppenpuzzelaar. 't Was een koppige beweging, Klopten soms de koppen niet, Dan de kop weer in de wind op Tot de kop zidh kennen liet. In het schaftuur, na de arbeid, Onder thee- en koppiestijd Werd een kop vaak op de kop 'tikt, Ook al was het na veel strijd. Maar ik zal niet langer plagen, Waarde lezer, uw geduld. Zelfs de koppigste der koppen Worden hier voor u onthuld. Nummer 1 dan van de serie Treedt Ihier voor u in de ring. 't Is Jack Dempsey door wiens vuisten Menig bokser „knock out" ging. (Ex) Burgemeester Jimmy Walker Is de tweede uit de rij. Hij is New York uitgebezemd Wegens groote schelmerij. Ramsay Mac Donald, de derde, Present als zoon van Eng'land hier, Was voor elk de meest 'bekende. Dit geldt ook van nummer vier. Dat's Briand, reeds overleden, Staatsman van de beste soort. Zijn gedacht'reis leeft bij allen, Die hem kenden, in eere voort. Ex-Kroonprins Wilhelm (Duitschland) Gaf ook niet de meeste last. Hij toch was verscheiden jaren Noodgedwongen onze gast. Zes en zeven, ja, dat waren d'Qnbekendste koppen wel: Mr. Paetal en Dr. Calmette, Maar Alb. Henkes wist ze wel. Acht: dat is de vliegenierster Amy Johnson (mrs Mollison). Zij vloog hooger dan die puzzlaar, Die haar maar niet pakken kon. Nu wij toch in 't luchtruim zweven Blijven w'in die hooge sfeer: Daar vaart Dr. Hugo Eckener Met zijn Zeppelin heen en weer. Zie, dat zijn ze alle negen, Die zoo koppig zijn geweest, Maar gij waart, geachte puzz'laars, Voor dat kopstel niet bevreesd. Zeker zijn er zeer veel puzz'laars, Die één kop hebben gepikt, Maar de vraag is: Wie heeft ze alle Netjes op de kop getikt. De redactie zal 't U zeggen, Daar dat in haar rooilijn ligt. Pinksterkoppenpuzz'laars't Beste. IK houd nu mijn k— maar dicht. HUIB DE RIJMELAAR. t*| t- m Onze Rijmelaar heeft u reeds verteld, wie de eigenaars van onze „Pinkster-kop pen" waren, 't Grootst aantal koppen, dat kon worden genoemd, bedroeg zeven. Een derde deel van de inzenders kon het daar toe brengen. Van de overige oplossers varieerde het aantal van vier tot zes Mac Donald en Dr. Hugo Eckener kwa men op ieders lijstje voor, terwijl op één na alle inzenders de koppen van Jimmy Walker, Aristide Briand en de ex-Kroon prins herkenden. De helft van de inzenders bracht Amy Mollison-Jo'hreson „thuis". Zij was het die destijds door haar koene solo-vluchten de wereld van zich deed spreken1 en die ook door haar plannen voor een oceaan- vlucht, nu met haar echtvriend, de aan dacht op zich vestigde. Een derde deel slechts van de oplossingen vermeldde de naam van de boksheld Jack Dempsey. Veelal werd hij met zijn Duitsche col lega Schmeling verward, met wie hij in derdaad veel punten van overeenkomst heeft. Struikelblokken leverden voornamelijk Mr. Paetal, president van de Nationale vergadering in Br.-Imdië, die destijds met Gandhi aan de z.g. Ronde-Tafel-Confe rentie te Londen deelnam; en Dr. Cal mette, bekend uit het proces te Lubeck; gevoerd naar aanleiding van een nood lottige vergissing bij het aanwenden van een praeparaat tegen t.b.c., ten gevolge waarvan tientallen zuigelingen, daarmee ingeënt, gestorven zijn. Enkele inzen ders zagen in laatstgenoemde Burgemee- ister W. de Vlugt (Amsterdam) of Masa- rijk (pres. Tsjecho-Slow.), hetgeen nog zoo kwaad niet bedacht is. Afzonderlijk vermelden we, dat de heer Alb. Henkes, de Waal, zoowel Mr. Pao tal als dr. Calmette heeft „opgespoord". Van de vele overige inzenders waren er maar twee, die of de een of de ander konden vinden. Bij loting tusschen de beste oplossers welwillend verricht door de neer A. Eelman, ambtenaar tere postkantore alhier werd als winnaar van de hoofdprijs (boek in prachtband) aange wezen Mej. Tine Bruin Ld., Waalderstraat. Voor het album met foto's van Texel van G. J. van Agtmaal kwam in aanmer king mev. S. J. Keijser—Rab, Schil- derweg. Een exemplaar op passepartout van de prachtige houtsnede van prof. Van Aarts, „De reddingboot gaat uit" zullen ontvan gen mevr. E. Panzer, den Burg, Schilder- eind; Mej. Ali Kiewiet, Koogereind; en de heeren A. ten Hooi, Schildeieired, en Rob. Eelman, Wolfskuilscheweg 67, Nijmegen. Een „troostprijs" ontvangt de heer A. Henkes, de speurder te de Waal, die zoo'n fijne neus had, dat hij de meest verborgen kopstukken wist te achterhalen. We besluiten met dank te brengen aan alle deelnemers voor hun moeite en voor de sympathieke woorden, waarvan ze hun oplossing niet zelden vergezeld deden gaan. I

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5