&Ionnebrand f TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT VACANTIE VREUGDE. HOKVASTE BEREN! DAT IS KRAS. Texelsohe Berichten UIT TEXELS VERLEDEN. e Prins Nicolaas van Roemenië Zaterdag 15 Juli 1933. BEZOEKT TEXEL. De malaise is overal goed voor. Het is precies Haarlemmerolie. Het helpt overal voor. Als de loopjongen van oe 100 kwitanties, waarmede hij werd uitge stuurd, na uren terugkomt met 99 onbe taalde, omdat hij zoo lekker gezellig over rr€t mistrappen van Lagendaal en de strop die Piet van Kempen te Brussel heeft ge had, achter het draaiorgel van „Schele Tinus"" heeft staan praten, onder het ge not van eejn centspiraatje, dan voert hij als eenige verontschuldiging aan dat „op het monument" de menschen door de „mallasse" zoo slecht van betalen zijn De baas op zijn beurt stuurt zijn wissels terug, omdat de malaise niet toelaat, dat hij op tijd betaalt. Hij vraagt uitstel en schrijft een malaise-litanie. Als een reizi ger bij een winkelier binnenstapt, op een moment, dat deze achter met zijn vrouw juist een „tikkie mot" 'heeft gehad over de kinderen, dan pakt hij gauw de malaise bij de haren en zingt zijn klaaglied. Als Grootmoeder haar eksteroogen steken, komt het van de malaise. Als de groente boer in de stad twee kwartjes voor een klein rood kooltje vraagt, komt het van de malaise en als ik afdwaal van mijn onderwerp, komt het ook van de malaise. Waarmede ik maar zeggen wil, dat men tegenwoordig allengs meer de bedenke lijke methode gaat toepassen „hokvaste beren" te cultiveeren. Betalingen waartoe men overigens nog wel in staat is, stelt men met een doodnuchter gezicht uit met een beroep op de omstandigheden. Om standigheden, die dan mogelijk voor an deren gelden, maar die in vele gevallen waar betaling nog best mogelijk is, aan gevoerd worden. En waarom? Van dat rekken van betaling wordt het bedrijfs leven de dupe, onnoodig. Want hij, die nog wel kan betalen, maar de malaise aangrijpt, om onnoodig betaling te rekken, laat volgende instanties vastloopen. Beren in een beschaafd land is al erg genoeg, maar „hokvaste beren" zijn nog veel erger. De Harvard Universiteit heeft bij Bloemfontein de grootste telescoop van van het Z. halfrond opgericht. Het instru ment kost 30.000 pond sterling en kam een voorwerp 2000 maal dichter bij het oog brengen. Slakken zijn bestand tegen een afkoe ling van 75 gr. C., een kikvorsch ver draagt 25, een karper 14 gr. C. Op de wereldtentoonstelling te Chica go is een toren gebouwd, die 620 M. hoog is. m In de Vereen. Staten zijn in 1932 wel 1,43 miljoen auto's gemaakt. In Chicago worden elk jaar 27000 ver dwaalde honden opgepikt. In New York zijn nog 20000 paarden. De kip is een van onze oudste huis dieren. Reeds duizenden jaren geleden was zij in Azië bekend, vanwaar zij naar ons werelddeel en onze streken is geko men. In Bosnië wordt een proces geopend te gen een man, die de staat voor een groot bedrag benadeelde. Er zijn 2700 getui gen gedagvaard, volgens het Handélsbl. De „Graf Zeppelin" is in totaal 34 keer de Oceaan overgestoken. Er bestaan 450 soorten vleeschetende planten. In Portugal worden zulke plan ten door de huisvrouw in de kamers op gehangen, waar ze dienst doen als in- sectenvangers. Een in Australië voorkomende spin, die een zestiende c.M. groot is, wordt als de kleinste spinnesoort beschouwd. De grootste cheque, ooit uitgeschreven, is die van John Rockefeller geweest, toen hij voor de oprichting van een universi teitsfonds 20 millioen dollar beschikbaar stelde. Een barbier te Subotitza heeft een Joe- go-SIavisch record gevestigd voor het in- zeepen en scheren van een klant in maar 29 seconden. De nieuwste Engelsche onderzeeboot dieselmotoren leveren 5000 pk. bij 405 toeren per minuut. ÏT tr worden in Engeland per jaar 40 millioen ton kolen voor huisbrand ver bruikt, tegen 70 millioen voor de industrie Ze zou naar zee te zonnebaden Gebruind weer terug gaan naar de stad Ze heeft gebaad, meer 'dan haar lief was: O noodlot, 't was een regenuad. Hij zou de bloempjes buiten zetten, Eens echt genieten, wat een pret C>e storm en regen hebben samen Hem bij de bloemen thuis gezet. Een weekend zouden ze kampeeren Kampeeren was in één woord „fijn" De tent is uit elkaar gewapperd O heerlijk zomer-kainp-festijn. 't Is zomer volgens de kalender, Maar zomerweertje is het niet. E>e vacantiebarometer daalt maar, Van vreugd staat hij haast op verdriet. HUIB DE RIJMELAAR. Doos 30 en 60ct. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand |uni 1933. Ingelegd f 11144,72 Terugbetaald 13570 65 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2425,93 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 11 Giften voor het Witte Kruis. P. D. te Oost fl, N.N. te Oosterend f2,50. Crisis-Varkenswet 1933. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden het bedrag van f5, geheven door de Besturen der Ge westelijke Varkenscentrales van de le den, die een grooter aantal varkens aan bieden dan overeenkomt met het toe gewezen aantal, te verhoogen tot f10, Overeenkomstig deze beschikking zal met ingang van 1 Aug. 1933 voor het merken van boventallige biggen f10, per stuk moeten worden betaald. Overzicht wolveemarkten 6—12 Juli. Omtrent de handel in wolvee valt weir nig nieuws te melden. De meeste mark ten, zoo niet alle, waren traag in omzet, terwijl de prijzen eerder nog iets ge- drukter waren, teder ingewijde weet trou wens, dat over het heele land genomen in deze afdeeling de zaken er niet roos kleurig voorstaan. Stijgende wolprijzen. De stijgende tendenz van de wolmarkt blijft aanhouden. De indexcijfers voor ge kamde Australische Crossbred te Brad ford waren volgens de Econ. Stat. Be richten van 12 dezer (alles omgerekend op goudbasis) 1925—100; 1926—83,9; 1927—89,8; 1928 —103,4; 1929—85,6; 1930—55,1; 1931 40,7; 1932—28,8; Jan. 1933—28,0; Febr. 1933—28,0;Mrt. —26,3; April 26,3; Mei 28,0; Juni 30,6; 6 Juli 34,7. (Ons welwillend meegedeeld door lr. M. D. Dijt). TEXEL IN DEN JARE 1826. N.V. T. E. M. Vraagt inlichtingen voor Q electrisoh koken. Hij klaagde, dat liet hem de laatste tijd was tegengeloopen. Ook heeft hij nu drie jaar lang een derde van de pacht afslag bekomen, zoodat hij nog met de onkosten en opcenten 1700 gulden be taalt. Van hier zijn we gereden naar 'Eier- land, dat te voren een afzonderlijk ei land heeft uitgemaakt, maar door de Zanddijk jnet Texel vereenigd is. Het is aan de westzijde door natuurlijke dui nen beschut en heeft ook duinen, die het zuidelijk van het Buitenveld afschei den; maar oostelijk ligt het voor de vloeden open en meermalen reden we danook door het water. De weide wondt - door het zeewater niet bedorven; de grond is goede klei en zou, zoo het land ingedijkt ware, zeer vruchtbaar zijn. Maar het zand stuift van de duinen era bederft het land volkomen en daar 't planten van duinhelm meer en meer ver waarloosd wordt, neemt deze verstui ving steeds toe. Dit geldt van het Bun tenveld en van Eierland, dat eveneensi voor schapenweide dient. In liet Eierlamdsche Huis woont de pachter van het gansche gedeelte van het eiland, hetgeen ook aan de domeinen behoort en waarin geen andere inwo ners zijn. De pacht beloopt 1800 gulden.; Op een houten toestel, de staak ge naamd, nabij het huis, overziet men Eier land en het Buitenveld en ziet men irt zee tot Vlieland. 5, ALLE DRUKWERK levert net en voordeelig de drukkerij van dit blad. MIDDENSTANDERS 3 Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG Handelsinformatie-en Incasso- Bureau voor den Middenstand, opgericht 1864, biedt u in deze tijden groote voordeden. Een volledig prospectus, waar- 3 uit zulks duidelijk blijkt met een ij exemplaai van de veertiendaag- sche zeer verzorgde courant, wordt op schriftelijke aanvrage p.o. verstrekt. I NV. PROVINCIAAL BELANG Amstelstr. 14. Tel 32000(6 lijn; n) 1 AMSTERDAM C. =5 Voor Middenst. Federaties en Bonden =3 kan een speciale overeenkomst geti of- ten worden ten behoeve hunner leden Op zijn rondvlucht door Europa met zijn eigen vliegtuig met het doel het vliegwe/.en te bestudeerem bracht gis termiddag Prins Nicolaas van'Roemenië ook een bezoek aan vliegkamp de Mok alhjer. We geven hier een kiekje van de Prins in vliegcostuum, genomen op liet moment dat hij zich toerust met een valscherm. GRATIS KIJKERS bij een voetbalmatch vind je overal, ook in Japan. Zie maar eens hoe vernuftig het daar soms toegaat. SLAVERNIJ. Abessinië was tot voor kort het eenige land, waar de slavernij officieel nog be stond. De Keizer maakte er echter een eind aan. Ons kiekje vertoont een in- landsch priester, die zich over eenige slaven ontfermd heeft. l 4 Iff batSL rs DE GIRAFFE WORDT GEVOED.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5