De Nieuwe Texelsche Courant No. 4755 46ste Jaargang Woensdag 19 Juli 1933 Van ',veek tot week De gevaarlijke klip. Geschokt vertrouwen. De toestand in de Vereen. Staten. UIT TEXELS VERLEDEN. Er op of er onder. Texelsche Berichten Gespannen toestand tus- schen Duitschland en Oostenrijk. Zomer sproeten SPRUTOL verdwijnen spoedig door een pot Uw advertentie In dit blad wtjrrft op Texel huis aan huls gelezm. TEXELSCHE COU is slads 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ADVERTENTIES: 15 regels 60 ct.' iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.73 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 ct STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 0,-; 10,-; 12,20; 2,-; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8,—. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; 6,30; 9,15. Texel—Harlingen v.v. Maandags, woensdags en Zaterdags: van Texel vra. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. Den HelderAmsterdam v.v. Op werkdagen: van den Helder v.m. 7,15 uur; van Amsterdam nm. 8 uur. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/s uur later.) 20 21 22 23 24 25 26 Juli 7,56 8.54 9,37 10,15 10,51 11,24 11.58 LICHT OP RI|W1ELEN en RIJTUIGEN 9.40 - ZATERDAGAVOND. Aristoteles, de oude Grieksohe wijs geer, zegt ergens: Beter de neef van wei nigen dan de broeder van duizenden. Pre sident Roosevelt is het daarmee niet eens. Hij begeert niet slechts niet de broeder van duizenden te zijn, maar zelfs niet de neet van weinigen, voor zoover tenminste die wéinigen niet in de Vereen. Staten- wonen. Hij is te dezen opzichte biezonder familiegezond. En vooral de Europeesche .neven laten hem koud. Dat heeft hij ge durende zijn korte presidenten loop baan dubbel en dwars bewezen, laatstelijk op de Londensche conferentie, die vooral zijn werk is. Speciaal op zijn „goud-neven" heeft hij het niet begrepen. Wanneer het him niet goed gaat, redeneert hij, of wan neer zij ernstige bezwaren tegen dit of dat hebben, dan is het hun eigen schuld. Laten zij óók van het goud afgaan, laten zij óók hun franken en lires en guldens losmaken van het gele metaal en Ameri- ka's voorbeeld volgen, wanneer de daling en het gehuppel van de dollar hun te 'machtig wordt. In elk geval is hij voor- loopig niet bereid om te hunnen behoeven of ten behoeve van wie ook, de dollar vast te zetten. Dit is wel de gevaarlijke klip, waarop de Londensche Conferentie is gestrand, of zoo goed als gestrand. President Roosevelt wil de menscbheid langs nieuwe wegen verlossen uit het moeras, waarin zij dreigt te verzinken. In elk geval wil hij zijn eigen volk op eigen manier redden uit de nood. Dat ihij bij een en ander geen vaste lijn volgt, is op zich zelf reeds een niet onbedenke lijk verschijnsel. En dat de toestand in Amerika ondanks deze politiek volstrekt met gunstig is en zelfs zorgwekkend be gint te worden, is een ander niet onbe denkelijk verschijnsel. Tot zeer kort ge leden had men, in de V.S. groot vertrou wen in President Roosevelt en had deze groot vertrouwen in zichzelf. Dit vertrou wen zijner medeburgers schijnt in de laat ste dagen ernstig te zijn geschokt en het zelfvertrouwen dito. Dit is het derde niet onbedenkelijke verschijnsel. De snel op gegane zon van de President kwam eerst tot stilstand en schijnt zich nu in dalende richting te bewegen. De regeering vain de Ver. Staten ziet de toestand thans zoo somber in, dat Roo sevelt een soort super-kabinet heeft ge vormd, bestaande uit leden der regeering met ©en aantal buiten haar staande per soonlijkheden. Dit kabinet heeft reeds be sloten tot tal van maatregelen ten einde het gevreesde ongeluk der geheele ineen storting met alle daaraan verbonden ge- TEXEL IN DEN JARE 1826. De menigvuldige zandbanken van deze streken waren nu duidelijk te onderken nen, daar ze grootendeels droog lagen. De konijnen zijn liier zonder tal, men ziet ze bij scharen loopen. Men vangt er op Eierland twee tot drieduizend jaar lijks. Dit geschiedt op tweeërlei wjjze; of met groote netten waar men ze tegen in jaagt én waar zij met de kop doorfoopen en zoo blijven vastzitten, of met fretten, die men de bek toenaait en zoo in de holen laat gaan; de jager staat dan met een klein net gereed, 0111 de konijnen, zoodra zij door de fretten uit de holen ge dreven worden, op te vangen. Men heeft ons de fretten gewezen; ze worden in houten kasten bewaard en met melk en brood gevoed. Alleen hier hebben wij ook eenige aanleg gevonden om de konijnen te beschermen, namelijk, op eenige hoog ten zijn vierkante heuveltjes van zoden gemaakt, die men bulten noemt, en die van binnen hol zijn. Deze dienen de ko nijnen voor toevlucht, wanneer zij door hooge vloeden van de duinen, waarin zij anders wonen, worden afgesneden. Men verkoopt de konijnen in het groot aan de pouliers in Amsterdam, welke ze zon der vel weder uitverkoopen, en niet de vellen een afzonderlijke handel drijven. Het haar wordt gebruikt voor de hoeden- makerijen en de afgeschoren huid voor de lijmkokerijen. 1) volgen, te verhoeden. Op reusach tige schaal zal van staatswege voor werk verschaffing worden gezorgd. Verder zal getracht worden te komen tot een werk week van 35 uur met een minimum week loon van 14 dollar. Strenge maatregelen worden genomen tegen prijsopdrij vers, o.a. zal scherp op de broodprijzen wor den gelet. Alles zal gedaan worden om te trachten land en volk op de been te hou den. De groote leiders in de staal-, olie-, kolen- en houtnijverheid hebben in het bewustzijn van het gevaar, reeds volledige medewerking toegezegd. Dat is een .goed teeken. Een slecht teekan is echter, dat in het super-kabinet geen eenstemmigheid bestaat. Toch zal men wel zoo verstandig zijn, om ter wille van het goede doel ten slotte EEN lijn te trekken. Men zal moeten slagen. Anders staat het er met de weleer hooggeroemde en alom in menig opzicht benijde Vereen. Staten zeer slecht voor. Dat geldt van de Economische Wereld conferentie in Londen. Zij ligt nu, als niet alLe teekenen ons bedriegen, werkelijk op sterven. Een welingelicht blad schreef, dat de conferentie begonnen is een lang zame doch pijnlooze dood te sterven. Al heeft zij weinig tot stand gebracht, zij zal tenminst in een hartelijke „r" voor al niet vergeten atmosfeer kunnen wor den verdaagd. Heeft de dollar eenmaal opgehouden het blok der goudlanden te verontrusten en de internationale een dracht te verstoren, dan zal de conferentie met betere kans op sucoes> kunnen her leven. In verschillende commissies der conferentie wordt nog gewerkt en op sommige punten is daar zelfs eenstemmig heid bereikt. Maar over het algemeen is men van oordeel, dat geen nuttig werk kan worden gedaan voor en aleer de toe stand in Amerika zich ten goede heeft gekeerd. Als de conferentieledén onder hevig waren aan leedvermaak, konden ze nu lachen. De meesten echter zal het huilen wel nader staan. Er op of er onder! Dat is ook van toepassing op de ontwapeningsconferen tie. Eigenlijk heeft zij nooit echt ge leefd, was zij van haar geboorte af ster vende, althans zwaar ziek. Maar ondanks alles geeft toch de brave, sympathieke en achtenswaardige president Henderson de moed niet op. Hij is, nu voor het. oogenblik niets meer te presideeren valt, ontwapeningsreiziger geworden. Deze week was hij in Parijs waar hij Daladier en Boncour zijn waar heeft aangeboden. Of hij zaken heeft kunnen doen, is niet bekend geworden. En nu trekt (hij naar Rome en Berlijn. De socialist Henderson naar de fascist Mussolini en de nationaal- »spcialist Hitier! Voor zijn plezier doet men zooiets niet. Hij heeft er wat voor over, voor de goede zaak. PASSAGIERSD1ENST—ESONA DEN HELDER—AMSTERDAM. In dit nummer vindt ge 'n adv. van de N.V. Esona te den Heldor, betrekking heb bende op haar bootdienst Den Helder Amsterdam. De boot vaart op alle werk dagen en heeft voor reizigers van en naar Texel een speciaal tarief. We raden u aan de adv. uit te knippen. Beter is nog aan ons bureau een volledige dienstrege ling aan te vragen (kosteloos). Giften voor het Witte Kruis. H.D., het Noorden f2, KERKCONCERT IN DE N.H.KERK te den Burg. Men schrijft ons: Der traditie getrouw zal ook dit jaar weer een concert georganiseerd worden in de N.H. kerk alhier en wel op 9 Aug a.s. Tot het welslagen van dit concert zal zeker medewerken het optreden van de heer W. F. Broer van Dijk, hoboïst en violist bij het Residentieorkest te den Haag, die toezegde, op dit concert bei de instrumenten te zullen bespelen. Mu- zieklievende Texelaars zullen begrijpen, dat dit optreden kunstgenot van de hoog ste graad zal verschaffen. Medewerking van Texelsche zijde zal verleend worden door mevr. H. Visser -Dewald, viool, mej. E. Dijt, violoncel, J. Visser, kerkorgel en het Hervormd Kerkkoor te den Burg. De prijs van het programma, tevens be wijs van toegang, is gesteld op 50 ct. De opbrengst is bestemd voor het fonds van de centrale verwarming. Men weet dat de Duitsohe en Oosten- rijksche nazi's in Oostenrijk weken ach ter elkaar ontelbare aanslagen per bom, revolver, dolk, brandfakkels, enz. enz. (hebben gepleegd op personen, en goede ren, met als gevolg veel slachtoffers, ten einde bondskanselier Dollfuss en zijn re geering per terreur weg te werken. On derwijl gaat bondskanselier Dolfuss ech ter zijn gang. Hij laat zich niet verjagen. De verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk blijft dus gespannen en daar in schijnt ook liet nogal plotselinge be zoek van Hongarije's premier Gömbös, die te voren een nóg plotselinger bezoek in Berlijn bad gebracht, niets te hebben veranderd. Misschien was het ook niet bedoeld om daarin iets te veranderen. Hoe het met de veiligheid in Oostenrijk gesteld is, blijkt zeer duidelijk uit dit be richtje, waarmee we dit overzicht willen besluit-en: Elke nacht worden alleen in Weenen door de politie 7 a 800 menschen aangehouden, waarbij men in de regel wa pens om te moorden, flesschen petroleum om brand te stichten, tangen om gelei dingen door te snijden, enz. enz. vindt. DOLLFUSS GOEMBOESS HENDERSON BONCOUR. N.V. T. E. M. Schenk nooit uit een waterketel e.d. zonder eerst de stroom uit te schakelen. Bij alle drogisten. EEN ONGEWOON BERGINGSWERK. Het zal algemeen beleend zijn, dat de Duitsclie vloot, welke na 1918 aan Ame rika moest worden uitgeleverd, dootr de opvarende Duitsclie officieren bij Scapa Flow tot zinken is gebracht. Sinds ge ruime tijd is men thans bezig de schepen te bergen. In totaal zijn nu 32 schepen van dc zeebodem opgehaald. Hierboven ziet ge hoe de vroegere kruiser „Vonder Tann", met de kiel naar boven, wordt weggesleept. Vele Texelsdhe veehouders gedupeerd. Laat oïns redden, wat inog te Inedden is. Namens de drie plaatselijke landbouw organisaties schrijft men ons: In 't Algemeen Landbouwblad van 13 dezer, komt dit verslag voor: Faillissement-De Twee Vereemigdien. De Onderlinge Veeverzekering-maat schappij „De Twee Vereenigden", geves tigd geweest te Utrecht, had in de kring der afdeeling „Putten" der H. M. van Landbouw een betrekkelijk groot aantal verzekeringen (ruim 50 posten) loopen. Aangezien deze verzekerden door de curator in dit faillissement natuurlijk vol gens de wettelijke bepalingen zijn aange schreven 10 pet. en binnenkort 20 pet. der verzekerde waarde te storten, werden daardoor meerdere personen in groote geldelijke ongelegenheid gebracht. Wat dit in deze geldlooze tijd zeggen wil, behoeft geen nader betoger. Het af- deelingsbestuur meende, dat door dit frau duleus bankroet (de Directeur bevindt zich reeds in arrest) er misschien termenj te vinden zouden zijn om langs juridische weg een tegen-weer met eenige kans op succes, op touw te zetten. Ofschoon het hier een onderlinge maatschappij geldt en de verwachtingen lang niet gunstig staan, riep het afdeelingsbestuur op verzoek alle verzekerden in een vergadering bij een. 80 pet. der betrokkenen bleek aan wezig te zijn en na de noodige toelichting bleek men eenparig van meening, dat men gemeenschappelijk adviezen van zeer be trouwbare raadgevers zou inwinnen om vervolgens naar bevind van omstandig heden te handelen. Een commissie van drie personen, die met de geheele leiding der actie zal wor den belast, werd benoemd, t.w. de heeren C. Arkenbout en W. Scheijgrond Wzn., beiden te Zuidland en J. van Pelt te Ab- benlroek. Voorloopig werd 3 pet. van't gevorderde bedrag geheven, teneinde de eerste noodzakelijke onkosten te dekken. De voorz. wees er met nadruk op, dat de afwezige 20 pet. der betrokkenen, (van meerderen werd toezegging gekregen) moreel verplicht waren deze zaak als goede leden van een jjezin financieel te steunen. Men kijkt zoo gaarne de kat uit de boom en laat anderen de kastanjes uit 't vuur halen. Voorwaar een misselijk standpunt. Mede waren aanwezig enkele bij deze zaak betrokken veehouders uit de kring der afd. Voorne. Er bestaat niet het miln- ste nezwaar voor de verzekerden in dit faillissement om zich bij deze actie aan te sluiten. De heer J. van Mar (on Jz. te Oostvoorne verstrekt méde bereidwillig alle inlichtingen.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1