De toestand van de Wat ons bespaard bleef. Texelsche visscherij. Met Esperanto door de wereld. UIT TEXELS VERLEDEN. Gemengd Nieuws Een man met een baard. Onhoudbaar geworden. De afsluiting van de Zuiderzee werd ons noodlottig. Het gemeentebestuur zit niet stil, maar de ambtelijke machinerie te den Haag draait langzaam. Een protest-demonstratie. De crisis laat Texel niet ongemoeid. Integendeel. Zwaar is de last, waaronder landbouw en veeteelt, vrijwel het gan- sche zakenleven en de kleine renteniertjes gebukt gaan. Maar vooral de visscherij is het kind van de rekening. De visscherij behoort ongetwijfeld tot de meest ge troffen takken van bedrijf in onze ge meente ein broodnoodig is hier dan ook verleening van steun, hoe daai ook, wil niet onze eertijds welvarende visschersbe- vólking ten ondergang zijn gedoemd. Wat is hier toch het geval? De visch- prijzen zijn heel laag, maar zouden bij ruimer vangst toch nog veroorloven een weekgeldje te verdienen, maar hier is geen denken aan. Er is geen vangst, vrijwel alle visdh schijnt spoorloos Verdwenen. Vrijwel de gansdhe vloot van Oudeschild en Oosterend, bijkans 40 schepen tellende, is sinds weken tot werkloosheid ge doemd. Ook aan de zeegras-industrie is een eind gemaakt en hiermee aan de broodwinning, welke tientallen personen vonden in het maaien, vissdhen, drogen en exporteenen van wier. Oorzaak van deze toestand is de afslui ting van de Zuiderzee. Deze heeft be noorden de dijk zulke zware stroomen doen optreden, dat noch wiergewas_, noch visdh zich daar konden handhaven. En daar onze visschers op deze wijze de bron van 'hun bestaan 'teloor zagen gaan, is steunverleening dringend gewensdht. HOE? Dat is per slot van rekening een kwestie van bijkomstig belang, maar het meest voor de ihand ligt: aankloppen bij't Rijk, vermits hoofdoorzaak van deze ellende toch is: de afsluiting van de Zui derzee. DE ZUIDERZEE-STEUNWET. Dat deze afsluiting menigeen in zijn broodwinning schaden zou, ja, zelfs broo deloos zou maken, was te voorzien. Van daar ook de Zuiderzee-steunwet, inge volge welke op steun aanspraak kunnen maken alle vissdhers, die hun hoofdmid del van bestaan OP DE ZUIDERZEE hadden, en zij, die in daaraan verwante bedrijven werkzaam waren. De moeilijkheid sdhuilt voor Texel nu hierin, dat de minister nog niiet heeft uitgemaakt, of de zee, waar de Texelsche vissdhers in hoofdzaak hun bedrijf uit oefenden, tot de Zuiderzee behoort. Is dit wel het geval, dan is de Zuiderzee steunwet van toepassing. Indien de mi nister edhter concludeert, dat de vis scherij door de Texelaars op de W a d- denzee werd uitgeoefend, zal Texel uit hoofde van de Zuiderzee-steunwet geen aanspraak op steun kunnen maken. Dan zal een andere uitweg gezodht moeten worden, wamt dat er wat in 't belang van onze visschers gebeuren moet staat vast als een paal bovein water. Verslag van de Keuringsdienst voor Waren in het Keurimgsge- bied Alkmaar over het dienst jaar 1932. De directeur van bovengenoemde Keu ringsdienst heeft zijn verslag over 1932 uitgebracht en doet ons daarvan een exemplaar in druk toekomen. Een boekje van 32 blz. met nog acht bijlagen is het geworden, een uitvoerig relaas, waaruit het nut van deze dienst op duidelijke wijze naar vonen komt. EXe belastingcenten hieraan ten koste gelegd, zullen zonder twijfel goed zijn besteed. De keuring strekte zich uit over 76 gemeenten ook over Texel met to taal ruim 260.000 inwoners. Van welk een omvang ze was, blijkt uit het aantal, monsters, dat in het laboratorium werd onderzocht, totaal wel 17258, waarvan bijkans 12000 melkmonsters waren. Met een opsomming van wat ons be spaard wend, zouden we wel een 'kolom kunnen vullen. We doen echter maar een greep, hetgeen reeds voldoende de nood zakelijkheid van keuring demonstreert: In beslag genomen werd: cacao, welke mut en schimmelig was; chocoladestrooi sel, dat tarwemeel en spinsel bevatte en bovendien duf was; consumptie-ijs, dat blijkens daarin voorkomende bacteriën, onzindelijk bereid was; roomborstplaat, zonder een sikkepit vet, dus ten onrechte met de naam room pronkend; jujubes, welke onder de mijt zat; 62 potten jam, idem; 750 Kg. muffe en door spinsel verontreinigde erwten; appelmoes in blik, welke sterk gistte; tomatenpuree, welke kunstmatig gekleurd was; boekweitmeel, vermengd met tarwe of rijst; havermout met mijt of spinsel; melanges zonder bo ter; honing met een heeleboel mieren; (lekka-lekka!); bedorven paling en ma kreel (op een kermis aangeboden); an- thraciet, welke voor de helft uit asch bestond; cakepoeder voor eiergebak, dat echter vrijwel niets van een ei bevatte; enz. Hiervan is ook ons Gemeentebestuur overtuigd. Van Januari 1933 dateeren zijn pogingen om steun te bekomen tot leni ging van de nood der Texelsche vissche rij, hetzij door toepassing van de Zuider zee-steunwet op Texel, hetzij op andere wijze. Niet alleen schriftelijk is bij her haling om steun van rijkswege verzocht. Tweemaal is een bezoek aan het_ Depar tement gebracht, maar van de ernst van de toestand schijnt men te den Haag nog maar niet overtuigd. Althans de ambtelijke machinerie sukkelt daar in haar slakkengang voort en tot op heden is nog niets bespeurd, wat we meteen licht puntje zouden kunnen vergelijken. Is het niet een grove onbillijkheid een 'gemeente als b.v. Wieringen te doen dee- ien in de profijten van de Zuiderzee- steunwet, terwijl het de Wieringers bo vendien veroorloofd is het IJselmeer te bevisschen, tegenover Texel, dat zijn visscherij en zeegras-industrie te niet ziet gaan, niet profiteert van de Zuiderzee- steunwet en niet mag vïsschen op het IJselmeer? We misgunnen de Wieringers (we namen hen maar tot voorbeeld) hun voorrechten geenszins, maar komen op voor de Texelaars, die met hetzelfde recht op steun aanspraak kunnen maken. Ook al zou het waar zijn, dat onze vis schers hun bedrijf uitoefenen op de Wad denzee en niet op de Zuiderzee, dan zou dat nog geen motief zijn om hen van (steun uit te sluiten. Texel verlangt ook geen steun ingevolge de Zuiderzee-steun wet juist. Texel verlangt tegemoetkoming aan zijn gegronde bezwaren, voldoening aan zijn dringend verzoek om steun nu door dezelfde oorzaak, als welke de Zui derzee-steunwet in het leven deed roepen, visscherij en wierbedrijf met finale on dergang worden bedreigd. Om aan deze sinds lang gekoesterde wensoh kracht bij te zetten, verzamelden zich Woensdagmorgen plm. vijftig werk- Iooze vissdhers voor het gemeentehuis. Een deputatie, bestaande uit de bee ren Jb. Bruin, (s.d. raadslid), W. Dijker, S. Kuiper en C. Zegel, verzocht en ver kreeg een onderhoud met de heer burge meester. Later nam ook weth. Parlevliet aan de besprekingen deel. Ook bij dit onderhoud kwam duidelijk naar vonen, dat het gemeentebestuur bij herhaling in den Haag om steun voorde visschers heeft verzocht. Ook B. en W. betreurden de langzame gang van zaken aan het Departement. Hët is aan te ne men, dat dé verandering van het Kabinet daarop remmend heeft gewerkt, maar dat het hoog tijd wordt, dat het tot daden komt, was' het algemeen oordeel. De pogingen zullen in den Haag worden voortgezet, om Texel te doen krijgen, wat het toekomt. Het ware te wenschen, dat ook Kamer- en Statenleden zich deze zaalc aantrokken en al hun best deiden om Texel niet langer het stiefkind te doen zijn, dat met leede oogem de voorrechten gewaar wordt, waar andere gemeenten aan de Zuiderzee in deelen. CONSUMPTIE-IJS wordt speciaal aan strenge controle onderworpen. Geen wonder, want enorme hoeveelheden ver dwijnen des zomers van dit frissohe goedje door het keelgat. Wordt aan de bereiding niet de uiterste zoirg besteed en de grootst mogelijke zindelijkheid be tracht, dan wordt die ijs-consumptie een bron van ernstige en talrijke ziektegeval len. Gelukkig is de tijd voorbij, dat het ijs in kleine woonvertrekjes en keukentjes werd bereid, waarbij de zindelijkheid wel eens in het gedrang kwam. Streng toe zicht blijft echter geboden. Wij mogen niet rusten, schrijft ons de directeur, .vóór het infectiegevaar, dat mensehen en kinderen van alle leeftijden en uit alle bevolkingsgroepen bedreigt, tot een mi nimum is teruggebracht. MELK. Het melkonderzoek had weer 'n uitgebreide omvang. Er werden niet min der dan 11924 monsters genomen en 274 maal werden stallen geïnspecteerd. We gens het voorkomen van uierziekte werd 4599 maal een monster genomen, tegen over vorig jr. 3118, waaruit de hardnekkig heid van deze ziekte wel zeer in het oog springt. Over het algemeen werd 'het vet gehalte op behoorlijk peil bevonden. Toe voeging van water schijnt haar aantrekke lijkheid nog iniet geheel verloren te heb ben. Het aantal prooessenverbaal steeg zelfs van 10 tot 13. De slechte tijd spreekt hier een woordje mee, in enkele gevallen was armoe de drijfveer. "De di recteur handhaaft echter zijn standpunt, dat slechts bij hooge uitzondering in ge val van watertoevoeging op clementie te rekenen is. Dat de tijdsomstandigheden ook van invloed waren op de reinheid der melk blijkt uit deze cijfers: 1,02 pet. der monsters was iets vuil (vorig jaar 0,66 pet.); 0,17 pet. moest vuil worden genoemd (vorig jaar 0.04 pet.) Wegens het ontbreken van een roerder in de melkbus van de slijters werd zesmaal procesverbaal opgemaakt. Ook werd een maal procesverbaal opgemaakt tegen een melkverkooper, die melk verkocht, zonder DOOR RUDI KöNIO. XI. In de ochtend van de 25e Mei begaf ik mij op pad naar de Belgische hoofdstad. Onderweg begon het weer, dat me tot nu toe gunstig was, te veranderen. On weer en stortbuien noopten mij te schui len. Het voorbijgaand buitje werd echter een bui voor de heele dag en zoo bereikte ik pas om 5 uur mijn voorloopig doel. Tot Zondag 28 Mei bleef ik inwoner van Brussel, zoodat ik voldoende gelegenheid had om de stad te bezien. Het is een pracht-stad, gedeeltelijk op heuvels ge bouwd, met tal van bezienswaardige ge bouwen. Zooals te begrijpen is, maakte ik ook hier weer met Esperantisten kennis. Van Brussel ging de tocht naar Laune bij Kortrijk en vandaar 29 Mei de Fransche grens over naar Lille. Alweer een ander land, een ander taalgebied. Over het alge meen is België me niet meegevallen. Ne derland steekt hier wel zeer gunstig bij af. In Lille trof ik veel mij uit lectuur bekende Esperantisten aan. O.a. werd ik daar voorgesteld aan Prof. G, Waringhien, Lid van het Esp. Taai comité en aan de heer A. Trotin, van het Radiostation Lille. Beiden verstrekten mij Waardevolle inlichtingen en van de heer Trotin kreeg ik zelfs een Esperanto-boek ten geschenke. Van Lille fietste ik meer dan 110 K.M. om Calais te bereiken. In Omer onderbrak ik even mijn tocht en had ik een interessante ontmoeting met Prof. E. Deligny, een Esperamto-veteraan, die de auteur van ons mooi Esfteranto, Dr, Zamenhof, persoonlijk gekend heeft, veel met hem correspondeerde en bijna alle Intern. Esp. Congressen bezocht heeft, 's Avonds 7 uur fietste ik Calais binnen, waar ik door pas-moeilijkheden moest blijven tot 2 Juni, op welke dag ik mij inscheepte naar Dover, Engeland. In Ca lais viel het mij op, dat aan het station op borden met opschriften als Biljetten, in- en uitgang, paspoorten, enz. de tekst in Fransch cn Esperanto gesteld was. Na een prachtige zee- en treinreis bereikte ik te half 4 Londen, waar ik door een vriend van mijn vroegere Esperanto-leer- meester werd afgehaald. Mijn leermeester was n.l. de Engelsche Esperantist Flo wer, van wie ik volgens de reChtstreeksche methode onderricht heb ontvangen. (Wordt vervolgd.) dat hij een winkel daartoe heeft, zooals het Melkbesluit dat eischt. Controle op de melkkranen: Van de geïnspecteerde kra nen wanen er 18 zeer vuil, 7 vuil, 24 ie(s! vuil (totaal 49 niet in orde), 182 zinde lijk. DE KEURING VAN WAREN. OP TEXEL werden ter plaatse ge keurd 14 fl. alcoholhoudende dranken; 83 fl. azijn, 555 brooden werden gewo gen, 273 partijen cacao en chocolade; 260 idem gebak en suikerwerk, 625 id. groenten, fruit, zaden; 205 id. jams en, vruchtensappen, 69 id. kaas, 256 id. thee, koffie en surrogaten, 102 fl. limonadesi ropen, 562 partijen meel- en grutterswa ren, 537 monsters melk, 4 monsters melk producten, 348 partijen specerijen en zout, 292 id. spijsoliën en -vetten, 116 id. sui ker, stropen en honing, 6 id. visch en visdhwaren, 10 id. vleesdh waren, 23 id. andere eet-en drinkwaren. TOTAAL: 4340 partijen op Texel gekeurd. In het labora torium werden van Texel onderzocht 686 monsters, waarvan 537 monsters melk. HET AANTAL BEZOEKEN in onze gemeente aan bakkers gebracht, bedroeg 93, aan winkeliers 159, veehouders 132, melkslijters 132. Zes >en veertig partijen werden op Texel aan de consumptie onttrokken en bleven ons dus bespaard; 19 daarvan be stonden in meel- en grutterswaren', 10 in groenten en fruit (ook in bussen). HET MELKONDERZOEK ojj Texel toonde aan, dat het gemidd. vetgehalte 3,13 pet. was (over 't heele keuringsge- bied 3,22). Het record behaalde Berkhout !met ,3,66 pet. Het laagst was Z.- en N.- Schermer met 2,90 pet. Aantal gevallen, waarin het vetgehalte op Texel niet aan de vereischte 2,75 pet. toekwam: 17. Aan 4 tal gevallen van „water en melk" op Texel twee, van uierziekte vier. Wegens watertoevoeging werd op Texel tweemaal f25 boete of 10 dg. heohtenis opgelegd. Eenmaal kreeg een bakker f10 boete of 3 dg. wegens het aanwenden van meer dan 20 pet. melk bij het bereiden van zijn deeg, dat hij met water en melk aan maakte. Ook was het brood niet met MB gemerkt. Een geval van uierziekte werd, blijkens 'het verslag, „geschikt voor f 15.— Hiermee willen we ons verslag beslui ten. Indien het ons gelukt is, hiermee 'het nut van de Keuringsdienst nog eens in het licht te stellen en de noodzakelijkheid aan te toornen, van een voldoen, aan de eisohen, door diverse verordeningen in het belang van 's menschen gezondheid, vooral gesteld, achten wïj onze moeite ruimschoots beloond. TEXEL IN DEN JARE 1826. In de tijd der eieren gaart men er dik wijls 1000 tot 1500 daags; deze pachter gaf ons de prijs even zoo op als de vorige. De tijd is van half Mei tot 21' Juni; als men later voortging, zouden ze niet meer goed zijn en zouden vooral de vogels afnemen. Een klein deel van Eierland, waar het huis staat, is door duin en dijk omringd; maar in Februari 1825 is dit toch over stroomd. Alleen het huis stond hoog ge noeg en bleef vrij. Wanneer er schej>en in deze streek verongelukken, worden de menschen en goederen in het Eierlandsche huis opge nomen; de bewoner heeft opzettelijk paar den om bij die gelegenheid te gebruiken. Op elk gedeelte der kust is bepaald, waar de menschen en goederen moeten worden verzorgd, wanneer er schepen stranden. Wij zagen bij dit huis nog stukken van vergane schepen liggen. Eierlands huis dient ook voor posthuis op Vlieland. Nadat we onze wandeling tot aan het noordelijkste zeestrand hadden voortge zet, zijn we teruggekeerd, maar langs een andere weg, namelijk, aan de oostzijde van het eiland. Wij reden nu voorbij de tweede pachter van het Buitenveld, de kwelderboer genaamd, en kwamen spoe dig aan de zeedijk. Deze beschut het eiland ten noorden, ten oosten en ten zui den; terwijl de duinen het aan de noord- westzijde tegen de ooeaan verdedigen. 7. DE BRITSCHE FASCISTEN hebben Zondag onder leiding van Sir Oswald Mosley hun eerste opmarsch door Lon den gehouden. De zwarthemden maakten een propagandamarsch door West-end, waar de stoet veel opzien baarde. Sir Oswald (vooraan) verklaarde, dat hij ook de andere groote steden van Engeland be zoeken zou. ANDREW MELLON, oud-minister van Financiën van Amerika is, zooals we Woensdag reeds meldden, vrijgesproken van de beschuldiging van belastingontdui king. Gesproken werd van voor een be drag van 220 millioen dollar. Ook de aam klacht wegens vermeende bevoorrechting van buitenlandsche scheepvaartmaatschap pijen hield geen steek. Mellon is een van Amerika's rijkstere Wat een man met een baard, ingezetene van Rotterdam, zooal 'te hooren krijgt (historisch) Van werklieden: Jan, daar gaat er een met je witkwast. Hij is met zijn bek in een vat zuurkool gevallen. Van boefjes: Piet, daar komt er een met voer voor je geit. Van twee schoftjes pal achter je: Jo, willen wij wedden? Ja, waarom? Dat die kerel meer haartjes op zijn gezicht heeft dan dat er klinknagels zitten in de Maas brug. (Zij kregen ieder een dubbeltje). Van een student: Kijk, daar heb je er nog een uit de oertijd. Van dienstmeisjes: Mag ik er eens in klimmen Van een aardig klein meisje: Kijk eens moe, die mijnheer heeft geen mond. Van heeren Je moet toch maar voor gek willen loopem. Tjonge, tjonge, wat ben ik mooi! Van een heel koor: Sik, Bik, sik, sik...,.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2