i Doorzitten^ TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT VIJF TIPS. VOORT I VOORT! VOORT! Ode aan de Rijwielplaat. „Hersenloos gedoe." Texelsche Berichten Maakt Texel aanspraak op steun ingevolge de Zuiderzee-steunwet? Kent gij uw kinderen eigenlijk wel Zaterdag 22 Juli 1933. DE TREK NAAR TEXEL. VOOR DE ZAKENMAN. 1. Een zwaartillend mensch is voor zakendoen niet geschikt; hij trekt de za ken met zich mee naar beneden. Maar ook een luchthartig mensch is in de han del niet op zijn plaats; hij denkt altijd nog wel tijd, geld en gelegenheid te zul len vinden en beseft dikwijls niet eens, dat hij ze alle drie reeds heeft verionen. 2. Om een bedrijf te leiden is werk kracht, durf, voortvarendheid, spaarzaam heid en zelfzucht moodig. Zonder die vijf eigenschappen heeft nog nooit iemand iets van beteekenis tot stand gebracht. 3. Onmisbaar is niemand. Ziekte en dood weten dat. Wacht niet tot zij u dwingen hét bijltje er bij neer te leggen. Verklaar u tijdig overwonnen, span de boog niet te strak. 4. Tucht veronderstelt gezag. Waar .ge zag is, heerscht orde, waar orde bestaat laat de welvaart niet lang op zich wachten. 5. Zorg dat gij ook uw arbeiders in staat stelt te koopen wat zij voor u maken: zie in hen uw klanten. We gaan verder Dat is de les van alle inspanning. Wij hebben ons voor iets druk gemaakt. We hebben al onze ijver, onze werkkracht en onze ambitie aan een zaak gegeven. De opgevatte taak is ten einde. Wat nu? We gaan verder. Voort. Er komen nieuwe eischen, er komt nieuwe arbeid waaraan we ons hebben te wijden. En met de oude Tollens zuchten we even over de „nim mer moe-gerende Tijd, voerman, die de wagen rijdt". Voort! Stilstaan kunnen we niet. Van dag tot dag moeten we gereed staan een nieuwe taak te aanvaarden. Arbeid te verrichten, die bij de ouden komt. Het leven is een steeds verder gaan. Indien we iets gereed hebben, dienen we ons voorbereid te houden op het nieuwe. We moeten zelfs te midden van het drukste werk ons voorbereid houden dat nóg oogenblikkelijker, spoedeischen- der werk ons overvalt. Daarom zooveel mogelijk en zoo gauw mogelijk het voor radige werk afgedaan. Voort! Voort! RIJMELARIJTJE. Een koj>eren plaatje, Waar een merk op staat, Voor een knaak bij de staat te bekomen. Maar mis je zoo'n plaat, Dan wordt heel kordaat Je zwijntje direct meegenomen. Al ben je soldaat Of regeerder van staat, Twee-vijftig moet ieder betalen. Dat is toch geen maat Van een zuivere graad Waar veel is daar moet men méér halen. Doch ben je een maat, Die niet geeft aan de staat, Dan krijg je een plaat met een gaatje. Dan rijd je op straat En geen mensch, die 't ontgaat Dat je kart met een armenplaatje. Wanneer in een straat, Slechts je fiets even staat, 'Ras is soms je plaatje vertrokken. Geen andere raad, Die ten dienste je staat Dan opnieuw een rijksdaalder te schokken. Al maak je je kwaad, Dat het vuur uit je slaat, De fiscus blijft gansCh onbewogen. Ueen jammeren baat, En geen rijwiel ontgaat Aan des ambtenaar's sj>eurende oogeu. Zoo'n statige plaat, Is een hedendaagsch kwaad, Verwenscht door een elk, vele malen. Ik staak m'n gepraat, Met een zucht doe 'k de daad, En ga een nieuw fietsplaatje halen. HU1B DE R11MELAAR. Wacht met het koopen niet tot de laat ste dag. Van Maandag af zijn ze aan de postkantoren verkrijgbaar. Kostelooze plaatjes zijn door hen, die daarop aanspraak kunnen maken, bij de Rijksontvanger te bekomen: 25 en 27 Juli en 3 Aug. ook des avonds van 810 uur. assssssssss ssssssa .jss&sU.vT'v. FOTO-WEDSTRIJD V. V. V. H.H. Hotel- en Pensionhouders, maakt uw gasten attent op de foto wedstrijd van de Propaganda-Commijssie der V.V.V.'s. (Zie pag. 1 Verschenen is zoo juist de Statistiek van de Scheepvaart in Ned.-Indië over het jaar 1932, een boekdeel van 200 blad zijden. Het geheele boek bevat hoogstens vier pagina's leesbare tekst; de rest wordt gevormd door dorre cijfers, niets dan dorre cijfers, omtrent netto en bruto in houd van schepen, en vermelding van ha vens. vHggen en reederijen. Voor al dit minutieuse cijferzetsel, had de Landsdrukkerij blijkbaar geen tijd, waarom 't hoogst belangrijke werk? dan ook is uitbesteed bij een particuliere druk ker. De ,,lnd. Crt." merkt naar aanleiding van deze publicatie o.a. op: „Deze en dergelijke schrikaanjagende publicaties danken haar ontstaan aan een gouvernementsbesluit, soms vele jaren oud. In het geval van Scheepvaart da teert het van 13 Mei 1913. Zulk een gouvernementsbesluit is na tuurlijk onontkoombaar. Zelfs Scheep vaart kan het niet omzeilen. Niet de vraag of 's lands middelen in deze tijden wel toelaten zulk een kostbare en hoogst riskante, want weinjg ge vraagde uitgave te ondernemen, beslist over het al of niet ontstaan van dit ge- tallenboekdeel; slechts het bestaan van het gouvernementsbesluit geeft daarbij de doorslag. Zelfs al was het besluit honderd jaren oud en het land in staat van faillissement, verklaard, dan nóg zou de ambtelijke bu reaucratie zich niet „verantwoord" ach ten als zij, al was het slechts voor een enkel jaar, de uitgave achterwege liet. O, dat stomme, hersenlooze gedoe van onze bureaucratie". Door de Propaganda-Comin. der V.V. V.'s zijn tot nu toe dit jaar bijkans 1200 aanvragen behandeld tegenover in het heele vorige jaar plm. 600. Of Texel ook' in het centrum der belangstelling van uitgaand Nederland staat. Van kampeeren of logeeren gp een boerderij gaat voor menig stadsmensch een groote bekoring uit. Dit bewijzen de velen, die daar hun „tenten" opsloegen. Vele niet-beroeps-pensionhouders mogen zich na plaatsing van een of meer annon ces in groote bladen (Boekhandel Park straat mocht een record aantal opdrachten boeken) in taTrijke aanvragen, gevolgd door vele gasten veelal, verheugen. Dat deze uitbreiding van pensiongelegenheid ten koste van" hoteliers en beroej>spen- sions plaats heeft, is moeilijk aan te nemen, wanneer men weet, dat Texel dit jaar door zoo extra veel vreemdelingen zal worden bezocht. HOUDT DE NAAM HOOG. We houden er ons van overtuigd, dat allen zich gedrongen voelen Texels naam als toeristenoord bij uitnemendlieid hoog te houden; dat zij zich zullen beijveren de gasten voor zich te winnen, voor nu en later jaren, opdat nu zooveel bronnen op Texel trager vloeien of zelfs op droogden het toerisme een bron worde, waaruit immer meer kan worden geput. Gewetensgeld. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij de Inspecteur der Directe Belas tingen te den Helder de navolgende be dragen aan gewetensgeld ontvangen: 127,68; f88,96; f414,07; f233,54; f900; f 119,10; f500; f 14,39; f38,22; f 400; f 128,73; f90.— f180.—. Dit artikeltje sluit aan op dat op de 2e pagina, waarin we uiteengezet hebben, wie ingevolge de Zuiderzee-steunwet in aanmerking komen voor steun. Texel stond er tot op lieden naast, want, zei de minister, de Texelsche vis- schers oefenen hun bedrijf NIET in hoofdzaak op de Zuiderzee uit, maar op de Waddenzee. En of nu het ge in een te - béstuur al beweerde, dat Z.Ex. zich er zoo niet af mocht maken, en mondeling een paar maal toelichtte dat Texel het zonder steun niet langer stellen kan liet schijnt aan een doovemansdeur ge klopt. De minister zou wel eens uitzoeken, of het misschien toch de Zui derzee was! We verwonderen er ons over, dat deze vraag zoo moeilijk te beantwoorden is, Wanneer onze geografische kennis te kort schiet, zijn er toch wel anderen, die ons kunnen inlichten en bovendien staan ons toch tal van boeken ter beschikking, die op die vraag een duidelijk antwoord geven. Wij meenen, dat Texel ten volle aan spraak maakt op een uitkeerimg ingevolge de Zuiderzee-steunwet. De Texelsche visschers oefenden in hoofdzaak hun bedrijf uit op de ZUIDER ZEE. Enkele bewijzen: 1. In Van der Aa's aardrijkskundig woordenboek lezen we, dat Texel ten Oosten behalve door de Texelsche ree-en de Pan begrensd wordt door de ZUIDER ZEE. 2. In Winkler Prins' Encyclopaedic le zen we, dat een natuurlijke grens tusschen Zuiderzee en Waddenzee niet bestaat, maar dat men dikwijls als grens neemt de lijn van Harlingen via Griend naar het Vlie. 3. In deze encyclopaedic lezen we verder dat sommigen de Zuiderzee in het N. be grenzen door de lijn EnkhuizenStavo ren, maar dat anderen de naam Zuider zee aan de (Heele watervlakte ten Z. van Texel, Vlieland en Terschelling geven. (Deze opvatting is stellig juist, want:) 4. In hetzelfde naslagwerk lezen we, dat de waddenzee benoorden Harlingen be gint. 5. Dat zich beoosten Texel de Zuider zee bevindt, zouden we ook willen aflei den uit het feit, dat in de Fransche tijd (18111814) Texel bij het „Departement van de Zuiderzee" was ingedeeld. w We zijn er van overtuigd, dat ons Ge meentebestuur niet stil zit om Texel recht te doen geschieden, maar zouden het z:er toejuichen, wanneer ook anderen die hun invloed ten goede kunnen aanwenden, eens op de bres zouden willen springen. Voor minder belangrijke aangelegenheden is door Kamerleden op Texel meer dan eens een onderzoek ter plaatse ingesteld. We hopen, dat volksvertegenwoordigers „van diverse pluimage" Texel iin deze belangrijke kwestie, waarmee 'het brood van hondertallen gemoeid is, niet aan zijn lot over zullen laten. Er valt hier goed werk te doen. Examens. Onze plaatsgenoote, mej. E. Dijt JSd., slaagde Donderdag te Amsterdam voor het Mercurius-Diploma Engelsche Han delscorrespondentie. R.K. Dubbel Marmenkwartet. In een hier Donderdagavond gehouden vergadering werd besloten tot oprichting van een R.K. Dubbel Mannenkwartet. Nadere biezonderheden volgen. N.V. T. E. M. Vul nooit een waterketel e.d. 9 wanneer deze ingeschakeld is. 9 9 U denkt zeker, dat ze geen pepermunt luden, omdat die volgens hun zeggen „bitter smaakt". Maar wanneer U luin KING geeft zult U bemerken, dat ze er dol op zijn De kwestie is dat de origineele KING Peper munt bereid is uit een edel na tuurproduct, waardoor het de bittere smaak mist die aan alle kunstmiddelen eigen is. KING is een lekkernij en medicijn tegelijk. KING Pepermunt. ";U'r v. DE BOKSER JACK DEMPSEY, oud-wereldkampioen, „in training". W' OM HULP TE BIEDEN aan gezonken onderzeebooten, moet deze nieuwe duikerklok van Amerikaansohe vinding zeer geschikt zijn. DE TENNIS STER CRAWFORD, de Australiër, die in Ihet Wembledon tournooi zoo'n sucoes had. HOE LAAT HET WAS. Is het ernstig met mijn vrouw, dok ter? Gaat nogal. Het zal u een nieuw zomerhoedje kosten.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5