Het zeegat uit. Overname Slachtschapen. Gemengd Nieuws NprVPII<i en oversPannen> onrustig flGI VGUD en slapeloos, Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuw sterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De School voor Chr. Volksonderwijs heeft ihaar reisjes achter de rug. 5e, 6e en 7e klas brachten een heerlijk dagje Ln Amsterdam door waar Artis werd be zichtigd en vooral een boottocht over het IJ en door de grachten onvergetelijke in drukken heeft achtergelaten. 3e en 4e klas hebben een prettige dag jn Huisduinen gehad, ondanks het som bere, regenachtige weer. Hiervan hebben de kinderen echter geen hinder gehad. In de speeltuin hebben ze heel veel plezier gehad. De laagste twee klassen hebben een tochtje naar de Koog gemaakt, waar het ze natuurlijk ook aan mets heeft ont broken. Donderdagmiddag hebben de laagste klassen van de 0.1. school alhier een heerlijk uitstapje gemaakt naar de Koog. Prachtig weer troffen ze. Gisteren heeft de 4e klas een reisje naar Alkmaar, Sclioorl en Bergen ge maakt. Ook dit reisje slaagde naar wensch Heerlijke dagen heeft de jeugd weer doorgemaakt, dagen, waaraan ze in later jaren nog met innig genoegen zal terug denken. Zij, die door een bijdrage deze reisjes mogelijk maakten, zullen toegeven: Het geld is goed besteed. OVERGANGSEXAMENS Z.V.S. Overgegaan van de le naar de 3e klas: 1. D.E.Homberg, Beverwijk; 2. J.Holt- appel, Utredht, en 3. J.Ruitenbeek, Haar lem. Voorwaardelijk overgegaan: 4. H. A. Koen, A'dam, en 5. G.Gieles, den Burg. Niet overgegaan: geen. Daar onze Z.V.S. thans opgeheven is, zullen deze leerlingen hun studie aan een Z.V.S. elders moeten voortzetten» Bioscoop-Commissie. Nu Texel weldra een eigen bioscoop theater zal hebben het wachten is nog op de vervulling van eenige ambtelijke formaliteiten is ingevolge de wettelijke bepalingen hier een z.g. Bioscoop-Com missie in het leven geroepen. De heererv C. Graaf, C. Jonker, G.J.B. Mulder, J.C. Rab, J. Tiessen, S. Vellenga en F. v.dj Weijde zijn uitgenoodigd in die Comm. zitting te willen nemen. Hun taak zal zijn het uitbrengen van advies aan B. en W., het uitoefenen van toezicht op zekere! bepalingen der bioscoopwet (leeftijdsgren zen) enz. Met een geïmproviseerde motor- zeilsloep (wijlen reddingboot) van Texel naar Engeland. Ze zijn vertrokken, de ondernemende jongelui, Bob Kuiper (de Waal) en Kees Keijser Cz. (Steenenplaats), vertrokken met het scheepje, toegerust met een bui tenboordmotor en zeiltuig, met het doel de Noordzee over te steken en'Engeland, zoo mogelijk Great Yarmouth te berei ken. De start had plaats Donderdag te tien uur in den morgen, evenwel onder sledhts geringe belangstelling, want slechts weinigen was het uur van vertrek bekend. Avonds te voren was krijgsraad gehouden, waren de goede en kwade kan-sen nog eens overwogen en, werd een dikke boom overeind gezet over het weer, een factor, waarvan het slagen van het wel drieste plan goeddeels afhankelijk zou zijn. De slotconclusie was: We gaan! En de vol gende morgen vroeg reeds waren beide in de weer om aan tuigage, motor en ver dere technische en huishoudelijke inrich ting de 'laatste hand te leggen» Aan brand stof werd 120 L. benzine aan boord ge nomen, aan olie 15 L. Van hongerlijden zal de eerste dagen wel geen sprake zijn. Niet vanwege het sensationeele van de tocht waarbij de maag het zwijgen kan worden opgelegd, maar gezien de voor raad eetwaren, die werd ingescheept: een lading brood, een Texelsche kaas (een presentje van de handelaar Han Bakker); 'n blik gecons. vleeschwaren van A.Heijn; een paar flinke worsten (souvenirs van slagers Piereboom)eenige kilogrammen banamos, welwillend aangeboden door Burger groentenhandelaren; een flesch li monade, als frisch aandenken aan de zaak van Arnold Koorn; van de hotels Texel en De Oranjeboom elk een flesch meteen ons niet bekende, maar door de beide „zeevaarders" zeer gewaardeerde inhoud; van Rijk's Sigarenmagazijn een pak roo- kertjes. Vermoedelijk nog wel meer., maar daar kregen we geen kennis van. Over de technische inrichting en de boot schreven we reeds. Het radiotoestel ging niet mee. Men kwam ruimte te kort en bovendien zou het de vraag zijn, of het de gevolgen van een eventueel stort bad wei te boven zou komen. Twee auto- accu's zorgen voor des motors ontsteking Een soort canapé'tje, uit een oud Fordje gesloopt, dient de opvarenden tot zit plaats, althans voor zoover de navigatie, wind en water hun zullen veroorloven Dat noemt men „kleeding". Een geachte lezeres schrijft ons met verontwaardiging dames te hebben zien flaneeren in kleedij (eigenlijk in het over schot van wat eens kleeding genoemd kon worden,) welke de perken van het welvoegelijke verre te buiten ging. Ik zag dames, schrijft, ze, gekleed als kinderen met een kruippakje, in een broekje met korte pijpen. Moest de politie, vraagt ze, daartegen niet optreden? Wordt de goede zeden en de goede naam van Texel daar door geen geweld aangedaan? o Gelijk heeft ze, die lezeres, die zeker uiting geeft aan het gevoelen van talloos velen, die aanstoot nemen aan wat men met „kleeding" durft betitelen. Bij 25 jaar terug vergeleken, heeft de kleeding, vooral de zomerkleeding en kleedij voor strand en bad, een groote verandering ondergaan. De tijden veranderden en wij en onze kleeding daarmee. Dat gaat zoo op vrijwel alle gebied, maar wanneer men ziet, hoe sommige dames zich thans in het openbaar durven vertoonen, hoe zij het durven bestaan „gekleed" te gaan dan vraagt men zich af, of met die „goeie ouwe tijd" ook het laatste greintje fatsoen is vertrokken. Hooigewas en nagras. De uitslag van de verkoop van hooi gewas en verhuring van nagras voor „Na tuurmonumenten" door notaris Mulder was als volgt. We geven de bedragen resp. van 1933 en 1932 en venvijzen voor nadere biezonderheden naar de adv. van Woensdag 1.1. Jan Willekesland a. voorste bij de kaai 131 t 25b. achterste 10—6; Iheele naw. 37—37; Waterbakje 1 12—15; naw. 12— 5; Waterbakje 11 14—15, naw. 14—5; Waterschip met naw. 50-12; Listeland met inaw. 52—13; Riiedige stuk I met inaw. 235; Riiedige stuk II met naw. 275; Derdepartje met naw. 178; Prikstuk met naw. 38—6; Simon Ransland met naw. 37—5; Lammerenweid 51—32; naw. 5553; de Staart met naw. 9336. Totale opbrengst thans tweemaal zoo veel als in 1932. Illlll* In de eerste plaats moet U ||||||4> de frissche lucht in. Wat doet U IIIIN* voor de kost. iiiiil> Ik ben vlieger, dokter. TERSCHELLING. De Lutine-barging. Gistermorgen 10 uur is de toren van "''Beckers, waarmede men de miljoenen zal trachten te bereiken, maar het Lutine-ter- rein gesleept, waar hij gistermiddag zou worden neergelaten. Het weer is er gun-i stig toe. daarvan gebruik te maken. Zooals we schreven: Donderdagmorgen te ruim 10 uur verliet het scheepje de haven om met gang in Z.W. richting te verdwijnen. De zon overgoot de wereld, voor zoover we zien konden, met haar gouden licht. Een licht Z.O. briesje rim pelde het water maar even. De eb liep en na korte tijd bevond zich het ranke scheepje midden in de groote plas tus- schen Texel en de vaste wal. Tot op heden Vrijdagmiddag zijn we zonder bericht. De weersomstandig heden zijn nog gunstig, zoodat uit dien hoofde geen reden tot ongerustheid be staat. Mogelijk hebben zij de steven met een naar Albion's kust gericht, maar er was ook sprake van, dat zij tot Hoek van Holland de kust zouden volgen, mis schien tot Ostemde of Duinkerken, om daar over te steken. Dit lijkt ons minder hachelijk. Een sextant is niet aan boord, zoodat eventueel afdrijven niet kan wor den geconstateerd, terwijl ook het compas niet geverifieerd en dus niet geheel be trouwbaar is. Dat zij op deze eerste groote reis de kust wel niet uit liet oog zullen verliezen, lijkt ons het aanneme- lijkst, temeer omdat de motor wel eens kuren vertoont en Bob en Kees een lee- lijke poets kon bakken, wanneer hij het midden op de Noordzee verdraait verder te draaien. Waar de heele onderneming op uitdraait? We hopen er voor hen het beste van. Bob heeft wat zeemansbloed in de aderen (hij is gedipl. 3e stuurman), Kees is Chauffeur van beroep, maar doet in stoutmoedigheid en ondernemingszin voor Bob niet onder. Beiden zijn er van overtuigd hun doel te zullen bereiken. Of wij geen lust hadden mee te gaan? Neen, liever niet. Dan maar met Balbo. Maar het spreekwoord zegt, dat je nooit weet, hoe een koe een haas vangt. En zoo zou het toch kunnen zijn, dat de „Archimedes", de laatste week 4,Texel" gedoopt, Engeland zal zien en be zoeken. LAATSTE NIEUWS (gisteravond, per telefoon): Vuurtoren Huisduinen: Gepas seerd 20 Juli v.m. 11 uur 10 mnt. in Z. richting. Later niets meer gezien. Kustwacht IJmuiden: niets gezien. Kustwacht Egmond a. Zee: niets gezien E>e boot zal of tusschen Egmond en den Helder aan land zijn gegaan of ze. heeft zee gekozen. Het weer houdt zich tot heden gunstig. ALLE DRUKWERK levert net en voordeelig de drukkerij van dit blad. Illlllllllllllllllllllllllllll Wolveehandel 13—19 Juli. Het verloop v.d. wolveehandel was ook deze week over het geheel zeer traag tot slecht met lage prijzen. Enkele markten zooals: Leiden en Leeuwarden gaven wel „iets" meer kooplust voor zuiglammeren tegen vaster prijzen, nu op beperkte schaaal weer consenten waren uitgereikt; doch op andere markten viel ook voor deze veesoort slechts een trage omzet waar te nemen. Kantoor Rijksontvanger. Het kantoor van de Rijksontvanger is geopend op alle werkdagen van 9—14 uur behalve Zaterdags. Dan is het van 913 uur geopend. „Herwonnen Levenskracht". De aandacht wordt gevestigd op de speldjesdag ten bate van de R.K. Vereen, tot bestrijding der T.B.C. „Herwonnen Levenskracht". Dat deze Vereen, de strijd tegen de gevreesde ziekte met alle macht voert is algemeen bekend. Aan steun zal het haar wel niet ontbreken. OFFICIEEL BERICHT. De fokkers worden er met nadruk op gewezen, dat uitsluitend dieren van goede kwaliteit, d.w.z. vette, goed bevleeschde dus slaChtbare schapen in aanmerking ko men voor afname. Daarom wordt ernstig in overweging gegeven, uitsluitend het gevraagde materiaal aan te voeren^ opdat men niet behoeft te worden teleurgesteld. Maandag werden 74 slachtschapen over genomen tegen de bekende prijs van 30 ct. per Kg. slaohtgewiCht. E>e heer Heide-t man, vleesChgrossier, die de dieren afge nomen heeft, was over de kwaliteit dezer schapen ten zeerste tevreden. Zorgt er nu voor dat dit ook Maandag het geval zaï zijn .Dan zullen vermoedelijk weer plm. 80 schapen afgezet kunnen worden. De grossier verlangt alleen prima materiaal. Houdt idaar rekening mee. De goede naam van Texel moet gehandhaafd blijven. De definitieve afrekening der laatste zending lammeren voor Frankrijk is thans in handen van de Comm. Maandag a.s. heeft de uitbetaling plaats: le kwaliteit 57,5 ct. per KG. 2e kwal. 43 ct., dus iets minder dan volgens het voorloopige, niet-officieele bericht. DE KOOG. Kampeeren op het strand. Vijf en tachtig leerlingen ongeveer van de Goudsche H.B.S. hebben ophet strand alhier een kamp betrokken, waarvan een door haar grootte de aandacht trekt en een als keuken- dienst doet. Paardensport-demonstratie. Op het aangekondigde tijdstip was Woensdag de belangstelling van Let pu bliek voor deze demonstratie heel matig, maar toen echter even voor acht uur de ruiterstoet onder hoorngeschal ons dorp binnenreed, kwamen van alle kanten nieuwsgierigen aanloopen en bij de aan vang der demonstratie, eenigszins ver traagd, stond een vrij dichte haag van toeschouwers om het terrein. Ongetwij feld heeft men genoten van de prestaties, waartoe de ruiters in staat bleken te zijn:. Bij herhaling klonk een luid applaus en werden goedkeurende uitroepen gehoord, als de paard-en de hindernissen wisten te „nemen". Tevoren had het de bewonde ring reeds afgedwongen, hoe snel en juist de verschillende manoeuvres werden uitgevoerd. In galop sprongen de paar den over -d-e staketsels, die steeds hooger werden gesteld. Slechts een enkel rossi nant aarzelde soms. In de pauze hield een amazone een col lecte voor de kas der vereeniging. Wat we op het gebied van paarden sport hebben gezien, kon de toets der critiek glansrijk doorstaan. De vereen, heeft door haar prestaties badgasten en V.V.V. aan zich verplicht. Na afloop be gaven de ruiters zich naar lunchroom Selecta -om zich wat te verkwikken. OOSTEREND. Zakennieuws. Voor rekening van de heer K. Bakker werd hier een \Voon- en winkelhuis ge bouwd. De heer Bakker is voornemens hierin een schoenenzaak te vestigen, welke binnenkort zal worden geopend. D. OUDESCHILD. Zakennieuws. Vandaag zal de heer Fr. Zegel Kz. al hier zijn geheel gemoderniseerde en be langrijk uitgebreide winkel openen. De bestaande winkel herkent men niet meer. De inrichting is geheel overeenkom stig de -eisch van de tijd geschied en is zoowel practisch als aesthetisch. De fraaie plafonds met de daartegen aangebrachte lampien, de keurige kast met laden en vakken waarin hondertallen kleine artike len op overzichtelijke wijze zijn opge borgen, de nette stoffeering, de mat- nikkelen garnituren, het met zorg en smaak uitgevoerde schilderwerk kortom alles doet prettig en practisch aan. Ge lijkvloers vinden we de winkel voor de verkoop van ijzerwaren en huishoudelijke artikelen. Een ruime etalage doet een ver scheidenheid zien op ieder gebied. Een breede trap leidt naar de eerste verdie ping, speciaal ingericht voor meubelen, welke hier te kust en te keur te vinden zijn. De verdieping strekt zich uit over de „oude" winkel en de perceelen van de heeren K. Zegel Sr. en K. Zegel Jr. en beslaat danook een oppervlak van wel 460 vk. M. Met uitzondering van de loop paden, staat ze vol meubelen, wat zeker pleit voor een groote keuze. Ook pen sionhouders kunnen hier terecht. Witte ameublementen, ledikanten, Japansche ser viezen er is van alles. Hoe laag de prijzen wel zijn van de voorraden, welke de heer Zegel pas heeft ingeslagen, blijkt uit zijn advertentie in dit nummer. Bad-arti- kelen zagen we ook in ruime sorteering voorhanden, kinderspeelgoed als krui wagens, trekwagens, gummi dieren, enz. enz. voor iedere beurs. (Naether-artikelen) Op de 2e verdieping, waar we een kijkje namen, is het magazijn onderge bracht. Enorm, wat een voorraad. Van „uitverkocht" zal niet licht sprake zijn, tenzij de firma voortgaat zoo'n ijverig ge bruik van de advertentiekolommen te ma ken, waartegen de krant wel geen bezwaar heeft. (Vast niet. Red.) De algemeene indruk moet wel een zeer' gunstige zijn, zoowel van het gebouw als van de zaalc, welke daarin gevestigd is en welker naam ge leest in de t-egels, waarmee het winkelpui is bezet. Dat de leiding van het bedrijf in goede handen is, hebben achter ons liggende jaren af doende gedemonstreerd. Rest ons nog te melden, dat uitvoerders waren: metselaar A. de Kort, timmerman A. Blom Jz., schilder H. Blom Jz., lood gieter J. Kiljan, electricien P. Hemelrijk. Over 'het werk was de heer Zegel hest tevreden. C>e afwerking is in een woord schitterend, verzekerde hij ons. Veevcrvoer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden 1356 lammeren, 274 schapen, 37 var kens, 20 kalveren, 2 paarden ,6 biggen» BIJ SYDNEY zijn in de laatste 6 maan den bij misdadigers meer dan 2000 vuur wapens in beslag genomen, nu op 5 K.M. buiten de kust in zee geworpen. OPPERDOES sloot de gemeentereke ning 1932 met voordeelig saldo van 17000. De rekening ving aan met f 4700 zoodat nog een overwinst werd gemaakt van f2300. Rentelooze tuinderscredieten werden uit de gewone kasmiddelen vol daan. Uit de dagbladen van Woensdag: RADIO. Uit ongeveer alle deelen van ons land komen berichten over veel be tere ontvangst van de uitzendingen over Kootwijk, ook uit Z.-Frankrijk. OP HET BRAASSEMERMEER zijn twee zeilkano's door een rukwind omge slagen. Een persoon verdronk. ONDERWIJS. Minister Marchantover weegt opheffing van zeer kleine scholen. Nieuwe scholen in de plaats van oude zullen er alleen in uiterste noodzaak ko men. TE GEFFEN (N.-Br.) zijn een kapitale boerderij, stallen en een schuur met tien duizend Kg. hooi in vlammen opgegaan. De brandweer bleef thuis, omdat zij meende toch niets te kunnen uitrichten, terwijl de brandweer van 'Oss op de grens der gemeente bleef staan, omdat haar hulp niet gevraagd was. TE KATWIJK AAN ZEE waagde een gezelschap zich te ver in zee, waardoor vier personen in levensgevaar raakten. Drie personen werden gered, maar een 20-j. dame kwam om. Een les voor ande ren. GEDOOD. In de Haarlemmermeer bot sten een motorrijder en een auto. De duo berijdster werd op slag gedood. Hadden ze maar minder snel gereden. JAPAN. De militaire begrooting voor 1933 is met 150 millioen yen verhoogd, de marinebegrooting met 120 millioen yen, Verder zijn biezondere middelen voor de gas- en luchtbescherming beschikbaar. IN ZEVENBURGEN is uit een vroe gere vulkaan na een ontploffing een 300 M. hooge methaangasvlam omhoogge- schoten, die nu al vijf dagen onafgebro ken brandt, en niet gebluscht kon worden. De omgeving wordt des nachts over 10 K.M. verlicht alsof hét dag is. RECLAME. Op een loodrechte rots wand van een van de hoogste bergen, van het Sengsen-gebergte in Opper- Oostenrijk is met levensgevaar een zeer groot swastika-teeken geschildepJ: Nazi- propaganda. Daar de autoriteiten geen menschenlevens in gevaar willen bren-t gen, laten ze het niet verwijderen. Schoolreisjes. ifc

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6