De Dans van de Dol'ar. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texels^he Berichten De avontuurBijke tocht naar Engeland. Gemengd Nieuws WOORDEN HEBBEN... Drie brieven. ElffiffiffilSSfflilESiS fflBSIlfSffiSlBSfflBBIS 11 eb Woensdag 26 Juli 1933. N.V. T. E. M. Gebruik pannen met dikke, vlakke bodem. Illlll# Professor: Hoe vindt men de lillik snelheid van de planeten om de Jlllll# zon? Illlll# Candidaat: Geweldig, professor, llllll# geweldig. Drie. maanden geleden was de dollar nog even volwaardig als onze gulden, de zer dagen had ze bijna een derde van haar waarde ingeboet en vooral de laatste twee weken daalde de eens zoo bewon derde dollar met een vaaartje. Dit werd veroorzaakt, lezen we in Handelsbelan gen", door de vlucht van het Amerikaan- schc kapitaal, waaraan weer vrees voor nog verdere depreciatie ten grondslag lag. In opmerkelijk korte tijd daalde de dollar in gelijke mate als het pond sterling, maar er is verschil in de fluctuaties van de Amerikaanscbe en de Engelsclve munt eenheid: de Engelschen deden hun best prijsverhooging te voorkomen, zij hielden de prijzen onder controle, maakten hun budget sluitend en overtuigden de wereld dat het pond veilig was. Zoo werd de val van het pond tegenge gaan, terwijl de Yankees de depreciatie van de dollar bewust aanmoedigden en daarmede de vlucht van liet kapitaal Het groote probleem is nu of een ver dere val van de dollar kan worden tegen gehouden, maar niemand kan zeggen of dit zal gelukken. Op de grootste econo mische conferentie, welke de wereld ooit gekend, wordt vertwijfeld gezocht naar middelen om stabiliteit te bereiken, maai er zijn weinig teekenen, die hoop geven in dit opzicht, en dat terwijl in de meeste landen duidelijke teekenen van herstel zijn waar te nemen. Dat herstel wordt door niets zoo bedreigd als door de fluctuaties van het geld; vandaar dat staatslieden en economen koortsachtig zoeken naar middelen om de noodlottige gevolgen van Amerika's politiek tegen te gaan. Hoe eerder Amerika 2?jn bedoelingen ruiterlijk kenbaar maakt, hoe beter, maar niémand weef met eenige zekerheid hoe ver president Roosevelt de stijging dei- prijzen en de val van de dollar wenscht te laten .gaan en of hij het nog wei in zijn macht heeft te decreteeren: tot hier Van Bob Kuijper en Kees Keijser. „Zes woorden slechts...." Donderdagmorgen verliet het motorzeil bootje, dat eenmaal als reddingsloep een zeeschip had toebehoord, bemand met Bob Kuijper en Kees Keijser, de haven. Ze zouden naar Engeland oversteken. Voor waar geen peulschilletje. Het duurde ech ter tot Zaterdagmiddag 3 uur 10 mnt., dat we eenig teeken van leven van hen ont vingen, een telegram van zes woorden: „Liggen Zeebrugge. Ruw. Wachten goed weer". Vergeefs hebben we op nader nieuws gewacht. Het bleef bij die zes woorden, die we spoedig aan de naaste verwanten van de „zeevaarders" hebben overgebracht, toen ons bij informatie bleek, dat de Texelsche Courant alleen van hun aankomst te Zeebrugge verwit tigd was, hetgeen we wel wat kras vinden, daar toch de ouders allereerst behoorden te worden gerustgesteld. Zaterdagmiddag zat het ondernemend tweetal dus te Zeebrugge, een plaatsje voorbij Knocke, Heyst en Duinbergen aan de Belgische kust. Hoe het hun op weg daarheen vergaan is? We zullen ons niet aan fantasieën te buiten gaan, maar dat het op hun tocht aan onze kust gespookt heeft, hebt ge in de dagbladen kunnen, lezen. Zij zullen hun hachje wel niet ge waagd hebben en een veilig plekje hebben opgezocht, toen de bui "kwam opzetten. Waar zij op heden uithangen? We weten het niet. De attracties van de badplaats Zeebrugge en voorbereiding van de ver dere tocht doet het hun bepaald aan tijd om te schrijven, ontbreken. SPORTNIEUWS. toe en niet verder. Deze onzekerheid heeft w ilde specula ties veroorzaakt en een hausse in Wall Street, die doet denken aan de hausse van 1929: een niet bepaald aangename herinnering. De onzekerheid duurt voort en men krijgt soms de indruk dat president Roose velt zelf nog niet precies weet, wat hij wil. De goudlanden weten dat wel en hebben duidelijke taal gesproken en het is van het grootste belang dat andere landen en wel Engeland voorop, definitief hun standpunt vaststellen. Voor Engeland en de andere landen die de gouden standaard hebben losgelaten, zijn er twee mogelijkheden. Als de specu- tatiekoorts in Amerika nog eenige tijd aanhoudt en de dollar nog een flink stuk verder daalt, kunnen zij dit voorbeeld volgen, maar wij gelooven geen oogenhlik dat Engeland dat wenscht: het zal zich veeleer inspannen het pond sterling stabiel en betrouwbaar te houden. De ander mo gelijkheid is, dat president Roosevelt maatregelen neemt de prijzen ongeveer te handhaven op het thans bereikte niveau en dat dit zal gebeuren is zeer waar schijnlijk: een snelle productietoename in Amerika zou tot een nieuwe prijsdaling leiden en dan barst de heete zeepbel. Als de president deze gedragslijn volgt en zijn doel niet tracht te bereiken door noodwetjes van tijdelijke aard, maar door permanente maatregelen, die tot hechte stabilisatie leiden, krijgt hij de steun van de geheele wereld, en dan is het eind van de economische crisis zeer nabij. M.a.w.alles hangt af van president Roosevelt's inzicht en van zijn moed, want een groot deel van zijn minder altruïsti sche landgenooten is op stabilisatie niet gesteld. De oogen van de geheele wereld zijn op Washington gericht. avond gekampeerd in schuren van de heer K. Lap nabij Loodsmansduin. Het was een waar feest voor de jeugd, die onder deskundige leiding excursies dooi de duinen maakte niet alleen^ maar ook kon spelen en draven naar "hartelust, ter wijl ook de factor „geringe kosten" tot het welslagen van deze dagen het zijne heeft bijgedragen. 11 H Het Texelsch MuseumNieuw- BB ffi straat den Burg is geopend: lil ffl Maandags 10-12uur; Woensdags BB en Zaterdags 2—5 uur. BS gj Hotel- en pensionhouders zul- 11 11 len hun gasten een dienst bewij- BB H zen, door hen hierop attent te BB 11 maken. ffl «rf-rEffigBffifflSBSEH ij? Ben padvinderskamp. Onder de Dennen bij liet Westerslag heeft een groep padvinders haar tenten opgeslagen; het is de St. Jorus-groejr uit Den BosCh, 'een aantal leerlingen 19 in getal van het Lyceum aldaar. Hopman is Dr. Van der Werff, aalmoezenier Drs. Hamers, vaandrig J. Stumpel. Donderdag hebben zij het kamp hier betrokken, dat vier groote tenten en enkele kleine tenten voor de leiders omvat. De groep bestaat uit de leden van vier patrouilles, die elk hun eigen keuken hebben. Iedere morgen wordt om half zeven re veille geblazen, behalve op dagen, dat een excursie op het programma staat. Dan gaat men een uur eerder uit de vee- ren. Eerst wordt in het kamp de mis bij gewoond; met dit doel is een eigen altaar in een der tenten ondergebracht. Vervol gens wordt ontbeten. Klokke tien moet alles op orde en in gereedheid zijn ge bracht voor de inspectie. Ook tenten en keukens krijgen dan een beurt. Des mid dags om 1 uur wordt het middagmaal ge bruikt en na de middagrust wordt ver- frissching gezocht in een heerlijk bad. Nu en dan verzamelen de kampeerders zich des avonds om het kampvuur. Ex cursies worden er vele gemaakt. Ook werd een bezoek gebracht aan Eierland, de Cocksdorp en de Vuurtoren, en zelfs aan een onderzeeboot te den Helder, waarheen het gezelschap met het Mok- bootje vervoerd werd. Het vertrek is bepaald op Vrijdag a.s. Het verblijf op Texel, moet de jongelui, naar we vernemen, uitstekend bevallen. Het kampeerterrein blijkt door de hop man voortreffelijk gekozen te zijn. Stel lig zullen zij ook andere padvinders-groe pen aanbevelen eenige kampdagen op Texel door te brengen. Giften voor (het Witte Kruis. N.N., Westergeest f 1.—. Fietspad naar de Cocksdorp. In de raad van Zaterdag zal o.m. be handeld worden het plan tot aanleg van een fietspad onder de duinen langs in de richting van de Cocksdorp. Een zeer toe te juichen onderneming. Een groot belang voor N. Texel vooral ook in de zomer maanden. Uitvoering van dit plan zal aan een drukker bezoek van dat gedeelte van het eiland ten goede moeten komen. WINKELSLUITINGSWET. Ingevolge de gemeentelijke verordening mogen van Maandag 24 Juli af tot en met lü Aug. a.s. alle winkels in onze ge meente op werkdagen tot des avonds ne gen uur geopend zijn. Esperanto-teintoo nstelling. Op Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. zal in een lokaal van de Ulo een Espe- ranto-tentoonstelling gehouden worden. Geopend: 's avonds S—10 uur. Zondag bovendien van 35 uur. Toegang vrij. Nader nieuws a.s. Zaterdag. KANTONGERECHT DEN HELDER. RIJDT RECHTS. Gisteren stond voor de kantonrechter te den Helder terecht J.B. wegens het buiten noodzaak ter lin kerzij van de (Schilder)weg rijden. Ver dachte ontkende pertinent, maar de - eisch luidde niettemin f 12,boete. Uit spraak f 10,of hechtenis. Een aan sporing voor allen om rechts te rijden, of, waar mogelijk, op het fietspad. NIET ROOKEN. Verder Stond terecht C.W., daar hij zich met een brandende eigaret in de Dennen had bevonden. Hij „kreeg" f 5,—, zoodat 't rookertje hem duur kwam te staan. Een nuttige wenk voor u en anderen. Aan het verbod moet streng de hand gehouden worden. DE KOOG. GEVAARLIJKE HELLING. Maandagmiddag tegen drie uur reed de jongeman Bonne, toen hij met een ra zende vaart de weg afkwam, welke van het badhotel naar liet dorp leidt, bene den gekomen tegen een hek aan, waar door hij over de kop sloeg en in het weiland terechtkwam. Hij kwam er be trekkelijk goed af. Aan neus en hoofd liep hij wonden op. Wie zijn leven liet heeft (en ook wat met dat van ande ren op heeft), volge dit voorbeeld niet na. Het geluk kon wel niet met U zijn. DEN HOORN. Reddingboei gevonden. Aan het strand achter den Hoorn werd een nog geheel gave reddingboei ge vonden, gemerkt BRIGHTON QUEEN - BRISTOL. OOSTEREND. Zakcnnieuws. Op verzoek namen we een kijkje in de nieuwe schoenenzaak van de heer K.Bak ker. Volgens ontwerp van de heer Jn Vermeulen is hier een mooi geheel be reikt. De eikenhouten étalage, voorzien van koperen opstand, geeft een mooie ge legenheid, om de artikelen op hun voor- deeligst te doen uitkomen. De verlichting is practisch en doelmatig in het plafond aangebracht. De winkel biedt een rui me gelegenheid om de voorraad over zichtelijk op te slaan. De eikenhouten toonbank maakt een goed effect. De winkeldeur is voorzien van ©en Lips dran ger, waardoor zje automatisch wordt ge sloten. Het geheel maakt een prettige in druk door de zachte tinten van het schil derwerk. De heer Vermeulen sprak over alle werk zijn volle tevredenheid uit. Uit voerders wanen: Jb. Drijver, timmer- en metselwerk, Cor Bremer schilderwerk; Gebr. Dros, electr. installatie. D. TERSCHELLING. OP WEG NAAR HET GOUD. De spanning stijgt met de dag, nu de pogingen om het Lutine-goud te bemach tigen in zoo gevorderd stadium gekomen zijn. VRIJDAG is de toren van Beckers op de zeebodem boven het wrak neerge laten. (De dagbladen gaven er foto's van). Om 9,15 des avonds kwam de toren welke 40.000 Kg. weegt, op zijn plaats. ZATERDAG zou 's morgens de koker op de toren worden geplaatst, maar kort na middernacht brak een onweersbui los die het ergste deed vreezen. Men keende naar de haven terug ©n liet de toren (kegel) achter. ZONDAG. Op de kegel moet nog een koker worden geplaatst. Het onderste deel van deze koker wordt in de nu vrij; eko- men bok gehangen, welke zich gereed houdt om weer uit te varen. In deze ko ker bevindt zich de motor, welke 15000 Kg. weegt ien dienen moet om het zand binnen de toren weg te zuigen. Dan zakt hij meer en meer om ten slotte op de roestmassa van de Lutine te komen, waar onder het goud voor het grijpen zou lig gen. ZOO WARM is het in Spanje, dat de werkzaamheden in het parlement moes ten worden gestaakt. De meeste leden woonden een'stierengevecht bij. Toen het betaaldag was, waren allen aanwezig, doch slechts .totdat de betaalmeester ge reed was. N.V. T. E. M. Vraagt demonstratie voor ELECTRISCH KOKEN. Twee kijken zuur. Als een derde vraagt wat er is, dan luidt vaak het stereotiepe antwoord: „Och.... woorden gehad". Woorden gehad! De aanleiding is vaak uiterst gering. Als de verwijdering wat lang duurt, weet men over en weer niet eens meer wat pre cies de aanleiding was. Men voelt zicli be- leedigd, in z'n wiek geschoten, veronge lijkt. Wat 't precies was? Hoe 't precies was? Ochwoorden gehad. De advocaat uit Strindbergs tooneelstuk „Droomspel" klaagt over de vele echtscheidingen: wat de aanleiding iseen kleinigheidje.,... een haringslaatjeluttele woorden. Laten we daarom oppassen op het eerste woord. Want „het ©ene woord haalt het andere uit" en hoe kinderachtig is 't ontstaan van de meeste ruzietjes, di© ontaarden in 'n verwijdering, soms voor het leven. Laten we zorgen geen „woorden saam te hebben". VAN EEN RIJKE OOM. In antwoord op je verzoek beste neef, zend ik je ingesloten de gevraagde tien gulden. Tevens maak ik van de gelegen heid gebruik om je op een schrijffout in je brief attent te maken: tien schrijft men met één en niet met twee nullen...,.' VAN EEN SCHOT. „Wanneer gij, mijnheer de Redacteur, niet ophoudt in uw blad flauwe grappen van zuinige Schotten te verkoopen, zal ik mij, zeer tot mijn spijt, genoodzaakt zien, uw blad niet langerbij mijn buurman te leenen" VAN 'N STUDENT *AAN ZIJN VADER. „U schrijft mij, dat werken uw eenige genoegen in het leven is. Daarom doe ik het niet, omdat u ons altijd voorgehou den hebt, dat een mensch niet voor zijn genoegen leven mag llllliHHUIIlllllUUIHUllllllillüHlUllllHUIIIIIlllllllll IIIIHIIIIilllllll UIT DE OUDE DOOS. ||||||ll|l!lllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHi VOOR VEERTIG JAAR. MEI 1893 was de heer Muller 25 jaar hoofd der school te Oudeschild. JUNI 1893 verving de heer H. Groe- newold de heer Gijswijt als directeur van Texelsch Fanfare. JLJN1 1893 werd te de Koog een groote uitgestrektheid gronds gekocht met het doel daar de bloembollenteelt op uit te oefenen. Reeds eerder waren daarmee op kleine schaal proeven genomen. Men had er succes mee en vond hierin aanleiding nu eens in het groot te beginnen. 4c# JULI 1893 kwam er een nieuwe kaap op Onrust, 600 M. meer naar het Oosten. 27 JULI 1S93 deelde burgemeester Stnck van Linschoten de raad mede, dat een aanvang zou worden gemaakt met het in orde brengen van het gemeente-archief. De geschiedenis herhaalt zich. Veertig jaar terug moest de Texelsche Courant schrijven (11 Juni 1893): De groote uitvoer van lammeren heeft thans plaats gehad; veel jong vee is ge bleven, dat wellicht zoo nu en dan bij kleine partijen zal worden verscheept. Nu kan men zich eenig denkbeeld vormen van de treurige toestand, welke de lage prijs der lammeren teweeg zal brengen. De af zet der lammeren toch, moet velen in de gelegenheid stellen om op de betaaldag (St. Jan) hun verplichtingen na te ko,- men; en die verplichtingen zijn niet wei nige: landhuur, rekeningen van hooi en ander veevoer, belastingenEn de bron, waaruit moet worden geput, is zoo goed als opgedroogd; een treurige toe stand voorwaar. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten, maar wie zal met eenige juistheid zeggen, waar ze nu geplaatst moeten worden? Menig scheepje is hier thans misschien reeds op strand geraakt en het is niet onmoge lijk, dat de totale ondergang van sommi gen daarvan alreeds niet meer te verhoe den is. Een combinatie van Texel zal heden avond een wedstrijd spelen op ons ter rein tegen een elftal van de Goudsch© H.B.S., dat met anderen van deze school op het Koogerstrand een kamp heeft op geslagen. Steeds droegen de wedstrijden tegen kampelftallen een prettig karakter, Leuke aanmoedigingen werden gehoord van de steeds zeer talrijke supporters der gasten. Ook nu hopen we op een derge lijke avond, goed spel en een gezellige stemming. Elftal TexelD.Geense Jac. Helsloot D.Visser M.Koorn M.Vlaming W.v.Zeijlen P. Bruin A.Huizinga G.Witvliet J.Bruin A. Idema. Res: A.v.d. Slikke en G. Coevert. Denkelijk wordt een dezer dagen nog 'n wedstrijd tegen een kampelftal gespeeld Ook voor de adspiranten zal een elftal worden gevraagd. Indien mogelijk krijgt ieder dan z'n beurt. Kampeereiule schoolj'eugd. Onder leiding van hun onderwijzers en onderwijzeressen hebben de kinderen van 6e en 7e klas van de o.l. school alhier van Zaterdagmiddag tot Zondag-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5