Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Texelsclie Esperanto Federatie TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Opening Zondag (morgen)- Vijf geboden. Dat kan gebeuren*. Texelsche Berichten Een ideaal Vacantie-oord. Esperanto tentoonstelling Werkverschaffing bij Oudeschild. UIT DE NOR. Zaterdag 29 Juli 1933. VOOR DE ZAKENMAN EN ALLE ANDEREN. Zoek naar ideeën; hebt ge ze niet, kijk dan uit uw oogen, denk logisch en kweek ze. Beter dat tien van uw ideeën misluk ken, dan dat er geen enkel bij u opkomt. Overredingskracht is een sterk wapen. Leer spreken, als zooveel, is ook dit door studie te bereiken. w Al zijt gij alleen-eigenaar van uw zaak, bij uw zaak blijft gij toch altijd in betrek king. Van uw zaak zijt gij de dienaar m nog striktere zin dan de jongste loop jongen. Hecht niet te veel waarde aan de erva ringen, volgt niet te dikwijls het advies van anderen op. Niet slechts zijn twee menschen of twee gevallen nooit het zelfde, maar bovendien is niets zoo nuttig als zelf ondervinding op doen en zelf fouten maken. Geduld, voorzichtigheid, tact en kalmte zijn mooie eigenschappen, zoolang zij niet traagheid, angst voor het nemen van be slissingen, zoetsappige gemaaktheid en onaandoenlijkheid beteekenen. VANDAAG: Je lacht naar een meisje en 't meisje dat lacht er, O, zalige liefde, warempel naar jou. TIEN JAAR LATER: Nu woon je tezamen zoo heel drie hoog achter Zes bloedjes van kind'ren en 'n kribbige vrouw. Wolveemarkten 2026 Juli. Omtrent de wolveehandel is er weinig verademing te melden. Vrijwel zonder uit zondering gaven de diverse markten een stug, traag of slecht verloop met hier en daar zelfs nog „iets" lager prijs. Al is de exportvraag de laatste weken al zeer gering, nu werd er met het toog op het warme weer al heel weinig voor uit voer gedaan. De wolmarkt. Na de gunstig verloopen En gelsche wolveilingen. Nu de Londemsche veilingen, bij goede verkoop een stabiel verloop hadden en daarop tevens een flinke partij met Hol- landsche wol vergelijkbare soorten is ver kocht, lijkt het ons juist deze prijzen eens om té zetten naar Hollandsche kwalitei ten bij reinheid, die in de beste kleij- weidestreken van ons land bij goede ver zorging kan worden verkregen (b.v. de kleistreken in Frieslands Noorden en West-Friesland, de Rijnstreek en de N. H. kleipolders). De prijzen zijn berekend op Engelsche condities, gebaald op ver zameiplaatsvoor prima 77 ct.eerste 62 ct.tweede 49 ct.; derde land 39 ct.derde 34 ct. Hierin ligt dus wel een waarschuwing voor de houders van fijne Texelsche wol (Ontleend aan Alg. Ned. Landbouwblt SPORTNIEUWS. ATHLETIEK. Geen kampioen wedstrijden, maar onderlinge wed strijden om kunst voorwerpen. De belangstelling hiervoor is, wat be treft de training, zeer gering. Dat is jammer. Immers, zonder voortdurende oefening is het onmogelijk dragelijke resultaten te be halen. En wat te zeggen van wedstrijden waarbij de minst slechte kampioen vvordt. Nee, dat wordt te gek; dat gaat niet. De Commissie heeft danook besloten, gezien de weinige oefening, waardoor re sultaten uit moeten blijven, de wedstrijden om het kampioenschap van Texel NIET door te laten gaan. Overwogen wordt alsnog onderlinge wedstrijden in hardloopen, hoogspringen polsstok hoog e.d. te houden om kunst voorwerpen. De commissie verwacht, dat ieder, die hier iets voor voelt, zijch vóór 15 Augustus opgeeft bij de heer-en: Ger rit Dros, Hotel Texel, of Nic. Ran, Juli- anastraat. Bij voldoende deelname zullen de wed strijden begin Sept. gehouden worden Geeft u zich nu dadelijk op en stel toch niet uit. Deelname 10 ct. per persoon per nummer. WAAR DE DENNEN GEUREN. Je ligt op het hooge duin en je kijkt uit over het eiland en over de zee. Het eiland: grijswit en materoen rijen de duinen zich in de stalen omlijsting van het water. Tusschen de lichte hellingen de donkere, golvende voren van de welig begroeide valleien. In de verte de zwarte, gekartelde lijn van een dennenboschje. Op de rand staan kantig en blinkend wit de laatste hooge toppen. De zee: schuimend en wit geaderd bij het strand, dan vlak en blauw met groene wolkenschaduwen. Aan -de horizon vaag en klein de romp en de schoorsteen- van een stoomschip, dat een verbazend lange rooksliert achter zich aan trekt. Tusschen het eiland en de zee vliegen de meeuwen af en aan. Heen recht op het -doel af, een blikkerend vischje in de sna vel. Terug in grillige vlucht, zwenkend, cirkelend, stijgend en dalend. Altijd door gakkel-en de zilvermeeuwen, krijten hoog en schril de vischdiefjes. En altijd door ruischt de branding. De helm ritselt en wuift in de wind. De zon steekt, het zand roostert, maar koel strijkt de zeewind over je handen -en langs je gezicht. En je blijft je liggen zonnen, als een duinhagedis voor z'n holletje, zon der -droomen en zonder gedachten, in op perste rust. Want je hebt vacantie en recht op luiheid, -en werkelijk, het is nergens zoo goed luieren als op de Waddeneilan den. Dat luieren is maar één van de vele vreugden, die zij de bezoekers sohenken. Hoe verfrisschend en louterend zijn de zwerftochten door het duinenland, waar achter elke hooge rug een nieuw pano rama ligt en elke vallei haar verrassingen heeft, hetzij een tot nu toe tevergeefs ge zochte bloem, hetzij een zeldzame vogel of een nooit eerder gezien insect. De trek van vacantiegangers naar de Waddeneilanden is de 'laatste ianen sterk toegenomen. Voor degenen, die een of meer van deze eilanaen al eens hebben be zocht, is dit een tamelijk bedenkelijk ver schijnsel. Elk jaar, als zjj van de boot' stappen, kijken ze in den beginne angstig rond. Hoeveel leelijke villa'tjes wellicht zouden er bijgekomen zijn? Zouden ze nog een dansvloer achter het badhotel hebben aangelegd? Het valt altijd weer mee. De Wadden eilanden zijn voorloopig nog niet te be derven. De zee is er zoo wijd, het strand zoo breed en de duinen zoo uitgestrekt, dat een paar honderd zomergasten meer of minder, er niet tellen. De dorpen, deze intieme, bekoorlijke dorpen van de eilan den, ook zij houden hun eigen karakter en bekoring, al is er hier en daar wel ietd bedorven. - De menschen, die een keer de schoon heid en de genietingen van de Wadden eilanden hebben leeren kennen, zijn bo vendien zoo dom, anderen met hun geest driftige verhalen aan te steken, hetzij in gesprekken met kennissen, hetzij in ly rische krantenartikelen, in plaats van te zwijgen en te jokken. Eigenlijk is dat maar goed ook. Prach tige vacantie-oorden als deze eilanden, die ook voor bezitters van schrale beur zen toegankelijk zijn, verdienen deze stij gende bekendheid. De pensions zijn er over het algemeen goedkoop en kampeer ders kunnen er te kust en te keur gaan. Het bootreisje naar het uitverkoren eiland is een feest op zichzelf, de aan komst een gebeurtenis, het verblijf een reeeks van gouden dagen en het afscheid een en al weemoed. „KUNE NI VENKOS". te DEN BURG in een lokaal van de U L.O.- schuol bij toegang naar Tex. Museum. middag 3 uur dour den Heer ROBERT STRASSER uit MULHOUSE-DORNACH (HAUT-RHIN), Frankrijk. De tentoonstelling is geopend Zondag 3D Juli 3 5 en 810 uur Maandag 3i juli 8—1U uur. TOEGANG VRIJ. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor de in October a s. aan te vangen cursus, welke geleid zal worden door de Zweed- sche Esperanto onderwijzer Birgm Karlsson Cursusgeld f6,waarvan f4,bij aan melding te voldoen. HET BESTUUR. Vakschool voor Meisjes Dén Helder. Bevorderd van -de le naar de 2e klas van de 2-j. voorbereidende cursus: Annegriet Kikkert, den Burg; Marie van Zeijlen, den Burg. Met vrucht doorliep deze de 2-j. cur sus: J. Smit, Oudeschild. Bevorderd van le naar 2e leerjaar op leiding costuumnaaister: J. de Beurs, Eierland. Bevorderd van le naar 2e leerjaar op leiding huishoudster: Bertha Epe, de Koog; Henny Keijser Cd., den Burg. Diploma huishoudster ontving: Neeltje Tiesse-n, den Burg (reeds eerder meege deeld.) GEDUPEERDE VEEHOUDERS! Begrijpt uw belang. Niet weinig Texelsche veehouders blij ken de dupe te zijn van het faillissement van de vee ver zekeringen Gentr. Onder linge en Twee Ver-eenigden. Zelfs moes ten zij in de meeste gevallen bij-dragen in de tekorten, sommigen f100 a f300. Een reuze-strop, in deze tijd vooral. Dat Co- mité's van verweer zijn opgericht, om hiertegen stelling te nemen en die bijdra gen tot een minimum te beperken, zoo mogelijk uit te schakelen, meldden we reeds. Maandagavond zou in De Linde boom -een bespreking plaats hebben tus schen gedupeerden op Texel en de heer Biesheuvel, voorz. van het comité te Slo ten, waartoe de heer C.Stoepker te Eier land id ie zich, hoewel geen belangheb bende, voor deze zaak zeer interesseert hen in ruime kring op de Maandagschie, markt had opgewekt. De opkomst was echt-er teleurstellend. Slechts twee toonden door hun aanwezigheid hun belang te be grijpen. Gaarne voldoen wij aan het ver zoek, nog eens op de noodzakelijkheid van een krachtige gemeenschappelijke actie te wijzen. Sluit u aan bij het Comité te Sloten dat zich de medewerking heeft verzekerd van Mr. Grosheidei die "van ad vies zal dienen tegen betaling van -een bedrag, -dat 1 pet. van het verzekerd be drag niet te boven gaat. Wie de fimanci- -eele gevolgen van het faillissement tot 'n -minimum wil beperkt zien, sluite zich bij Sloten aan. Adres: Comité van Actie te gen Gentr. O. en Twee Vereen. Sloten (N.-H.). Nadere inlichtingen verstrekt: C. Stoepker, Eierland. OUDESCHILD Slootdempïng. Het verheugt ons te kunnen melden, dat BenW. zich moeite geven om een werkobiect te vinden nabjj ons dorp om aan de groote werkloosheid der visschers- bevolking het hoofd te kunnen bieden. Een desbetreffend verzoek aan de In genieur va-n de Rijkswaterstaat is ingoede aar-de gevallen. Hij zei in principe zijn medewerking toe. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat B.enW. demping van de sloot bij de haven op het oog hebben. Kapitein Opitz vertrokken. Donderdagmorgen vroeg is kapitein Opitz, van Hamburg, die met zijn zeilboot een wereldreis onderneemt (zie vorig nr.), van hier naar Terschelling vertrokken om vervolgens via Ameland naar Zoutkamp (Groningen) te gaan, waar hij zijn schip voor de Oceaanreis goed laat opknappen. Op de terugreis komt hij hier vermoede lijk nog even aan. DE COCKSDORP. MEER VREEMDELINGEN DAN OOIT. Wat reclame vermag. De voor de -Cocksdorp gemaakte re clame ter bevordering van liet vreem delingenverkeer, o.m. door het versprei den van een Gids heeft goede resultaten, gehad. Nimmer toch zagen we hier zooveel vreemdelingen als deze zomer. Alle beschikbare pensions zijn bezet. Jam mer, dat zich voor dat doel niet meer personen interesseeren. Wc twijfelen er echter niet aan, of ook hier zal goed voorgaan goed doen volgen. Het bekende „schaap over de dam" zal ook hier wel van toepassing blijken te zijn. Het strand lokt dagelijks vele bezoekers, baadsters en baders. Vooral Zondags is" liet er ge zellig druk. Dat V.V.V. De Cocksdorp niet stil zit en zich alle moeite geeft om het dorp te maken tot 'n centrum van vreemdelin genverkeer van noordelijk Texel hebben we meermalen kunnen melden. Met sucoes zijn haar pogingen bekroond, die ten do-el hadden de beschikking te krijgen over een gedeelte van het zeestrand bij de Vuurtoren, zij het ook dat onze V.V.V. alleen het zoover niet -heeft kunnen bren gen. Het gemeentebestuur heeft mede werkt, terwijl ook de Tex. Middenstands- v-eneeniging er aan te pas kwam. De ge meente heeft voor een tientje van 15 Juli '33 t.in. 31 Mei 1934 het recht gekregen tot het doen plaatsen van badkoetsjes, tenten, stoelen, losse getimmerten, enz. op een door de Waterstaat aan te wijzen Igèdeelte van het strand over vijftig M. lengte. In hun voorstel aan de raad, om op het aanbod in te gaan, doelen BenW mee, dat het gemeentebelang meebrengt de Cocks dorp -de kans te geven, zijn doel te be naderen. DE KOOG. Het stranidfeest. In aansluiting op ons bericht in het le blad, verzoekt -de Commissie, welke het strandfeest alhier organiseert, nog de aan dacht voor het volgende. Deelname aan de wedstrijd zandwerken staat open voor kinderen van badgasten, te verdeelen in drie groepen: 69 jaar; 912 jaar; 1216 jaar. Voor deze wedstrijd en die, waaraan ALLE kinderen kunnen deelnemen zijn fraaie Driizen beschikbaar. De aandacht vraagt de Comm. tnyens voor de laninionoptocht. welke na de stoelendans eenouden wordt. Ieder deel- n-emier(ster) wordt door de Comm. aange raden ZELF VOOR EEN LAMPION TE ZORGEN, om teleurstelling te voorko- mgp. daar haar voorraad maar beperkt is. fiex. Fanfare zal door ziin medewerking te verkenen, het feest luister bijzetten. W-e hopen natuurlijk op strandfeest-vve-er opdat de zandwerken niet verwateren, de ispekn niet in het water vallen, de lam pions niet verwaaien Zoo'n feest valt en staat naar gelang het weer is i, h Hhl l j Waarom heb je eigenlijk dat geld verduisterd? Ik kon een vertrouwenspositie krij gen en had het geld noodig voor de ze kerheidsstelling. Je hebt een gouden armband gesto len. Wist je wat daarop stond? „Ter herinnering". Waarom heb je bij je arrestatie een verkeerde naam opgegeven? Thuis heb ik altijd geleerd, dat we onze goede naam moesten ontzien. Ik heb gezien, dat je een mooie fiets hebt. Hoeveel heeft die gekost? Vijftien maanden.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5