Van week tot week Texelsche Berichten Henderson's „Vredesreis". Geen ontmoeting Daiadier-Hitler. Frankrijk-Duitschland Bewapent Duitschland zich? De Londensche conferentie Meer dan prachtig. is m ffl m N. V. T. E. M. KOOKT ELECTRISCH Kookplaat 1200 Watt met regelschakelaar f 11,75. CONSULTATIEBUREAU. We brengen In 'herinnering, dat Vrijdag a.s. het consultatiebureau voor zuigelin gen wegens verlof van de arts geen zit ting zal houden. LOOPT NIET TEGEN DE LAMP. Het is Augustus geworden en iedere fiets, welke in gebruik is^ moet met een nieuw belastimgplaatje zijn getooid. De controle daarop is gisteren reeds aange vangen. Denk daaraan, want ge wordt niet ^eerst gewaarschuwd maar dadelijk bekeurd, wanneer ge het nog waagt een fiets met een oud of in het geheel geen plaatje te berijden. AARDAPPELEN ALS VEEVOER. DRIE OLD. PER DUIZEND K.G. Het staat er met verschillende tak ken va,n bedrijf hier en elders miserabel voor. Aan de Noordbolljandsehe veilingen komt het bij herhaling voor, dat kool en aardappelen de minimumprijzen niet kun nen opbrengen en onverkocht blijven. De weg naar de mestvaalt o schande - ligt dan open Maar, zal men zich afvra gen, is er dan heusch geen ander middel om van deze producten af te komen; een zoodanig, dat er nog iets van terecht komt Inderdaad, er is nog wel iets mee te beginnen. Leest, wanneer ge hierin be langstelt, vooral de adv. van de L.T.B. in dit nummer. WAARSCHUWING AAN NALATIGE BOLLENKWEEKERS. Bollenkw'eekersl die tut nog steeds hun opgaaf voor de inventarisatie niet hebben ingeleverd, stellen zich bloot aan uitslui ting van teeltbewijzen. Doe het daarom VANDAAG nog, wanneer ge in gebreke bleef. Morgen kan het TE LAAT zijn. VEILING VAN TEXELSCH BOLLEN. De bollenveilingen zijn weer aan de gang, de klokken draaien weer en met belangstelling zien we naar de prijzen uit, vooral naar die, welke voor onze on volprezen Texelsche Golden Spur en Dub bele Von Sion kunnen worden gemaakt. Dat deze zidi zeer gunstig van hun naam- genooten elders onderscheiden en een veel hooger bedrag opbrengen is ook ditmaal weer duidelijk gebleken: We laten hier de officieéle no'teeringen volgen, zooais 'die vorige week door de veilingsdirecties zijn verstrekt. L1SSE H.B.G.Aanvoer 2500 man den. Goede kooplust. D.N. Von Sion Texel II f2.70 (niet van Texel: 300 p.m. f2,60). Golden Spur Texel 1 f2,90; II f2. (niet van Texel 325 p.m. f 1,65) L1SSE Hobaho. De aangevoerde nar cissen koinden nog niet gerangschikt wor den onder prima kwaliteit, al staan ze ook .als I aangeduid. D.N. Von Sion Texel 500 p.k. f3.70; 600 f 3.850 f 1.75. (niet van Texel II f 1.35; rond fl.— E.N. Golden Spur Texel 500 p.k. f3.25; 650 f2,60; 700 f2.35; 750 f2.— 1000 f 1.05 (niet van Texel fl.tot f0,90). DE ESPERANTO-TENTOONSTELLING De Esperanto-tentoonstelling, welke Zondag en Maandag, dank zij het Ge meentebestuur in de Ulo alhier door de Tex .Esp. Federatie kon worden georga niseerd, is een succes geworden. Ze werd druk bezocht en heeft zeer velen tot overtuigde voorstanders van de wereld hulptaal Esperanto gemaakt. Stellig heeft het gebodene de verwachting van velen overtroffen. Wie met e enige aandacht heeft rondgekeken, zal het opgevallen zijn, dat het Esperanto reeds aanzienlijk ver breid is en dat de laatste tijd vooral de taal groote opgang maakt. Meer dan hon derd week- en maandbladen verschijnen in het Esperanto, duizendtallen boeken zijn in het Esperanto verschenen (origi- neel'ot vertaald) op het gebied van kun sten en wetenschappen, religie, literatuur, enz. Groot zijn de profijten, welke de handel thans reeds vanhet Esperanto heeft. Alle groote jaarbeurzen correspon- deeren o.a. in het Esperanto en gaven gidsen in het Esperanto uit. Ook het toerisme plukt er de vruchten van. In groote oplagen werden prospectussen in het Esperanto gedrukt. Bij tientallen kon men ze tellen de boeken, kranten en pro- JS Het Texelsch MuseumNieuw- fg EB straat den Burg is geopend: Hl Maandags 10-12uur; Woensdags fg en Zaterdags 2—5 uur. ffl ES Hotel- en pensionhouders zul- ffl ffl len hun gasten een dienst bewij- tS 11 zen, door hen hierop attent te jg maken. U spectussen van allerlei aard, op deze ten toonstelling samengebracht. De aandacht zal zeker getrokken hebben de reclame, welke Stork—Hengelo, de bollenkwee- ker C. A. Juffermans 'te Hillegom, de fa brikant van Sanovite in het Esperanto ma ken. Interessant was het ook inzage te nemen van de correspondentie met een groot deel der beschaafde wereld, mo gelijk na enkele maanden ernstige studie. De tentoonstelling werd Zondagmiddag te ruim drie uur geopend door de Franschman Rob. Strasser, in het Espe ranto; zijn toespraak werd in het Hol- landsch vertaald. De heer Strasser zeide naar Texel gekomen te zijn, omdat hem bekend was, uat het een mooi vacantie- oord was niet alleen, maar ook omdat vele Texelaars zich op het Esperanto 'hadden toegelegd. In deze verwachting was hij niet teleurgesteld, want hij ont moette hier zeer vele Esperantisten, het geen hem zeer verheugde, daar hij alleen Fransch en Esperanto verstaat. Doel van de tentoonstelling was: be langstelling te wekken voor Esperanto en voor de cursus, welke over een paar maanden volgens de rechtstreeksche me thode door de Zweed Birger Karlsson zal worden gegeven. Al wel 24 personen gaven zich daarvoor nu reeds op. Giften voor het Witte Kruis. Wed. G.K., te Oudeschild, f2,50. Officieel veilingsberldht der Coop. P.T.V. „Texel". De veiling van Maandag had een vlot verloop. Tegen verhoogde prijzen gin gen de eieren van de hand. De productie neemt de laatste weken flink af. Momen teel is er nogal eenige vraag voor het butenland. Vandaar de verhoogde prijzen. De gemiddelde verhooging liep van 2U tot 25 ct. per honderd stuks. Evangelische samenkomst. Naar men ons meedeelt, zullen Zater-, dag en Zondag a.s. hier evangelische sa menkomsten worden gehouden met als sprekers de heenen K. Rozendal uit den Haag, en F. W. v.d. Horst, uit Leiden. Te de Koog wordt een openluchtsamen komst gehouden op Zondagmiddag a.s. en wel in de duinvallei bij die Badhuisi weg aldaar, (zie Zaterdag de adv.) ZATERDAGAVOND. De Europeesche ontwapeningsreis van Arthur Henderson, welke vorige week ten einde liep, heeft de conferentie van Ge- uève geen stap verder gebracht. Alle vraagstukken, die begin Juli aanleiding waren de conferentie te verdagen, hangen nog steeds verstikt in het prikkeldraad der tactische manoeuvres, door middel waarvan de verschillende naties trachten de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken op hun buurman te schuiven... Henderson heeft er zich thans in gesprek ken van man tot man van kunnen over tuigen, dat de boel feitelijk is vastgeloo- pen als gevolg van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland en datjuist door deze niemand een onmiddellijke ont wapening op het oogenblik nog voor mo gelijk houdt. Daarom heeft de president van de ontwapeningsconferentie er zich toe bepaald slechts een weg te banen tot compromisbesluiten en zelfs daarbij is hij nog op allerlei hinderpalen gestuit. Een daarvan gaf hem zelfs aanleiding om tijdens zijn verblijf te Berlijn er op aan te dringen, dat de Fransche minister-pre sident Daladier en de Duitsche rijkskan selier Hitier eens open en eerlijk met el kaar zouden spreken. Daar Henderson kort te voren Frank rijk had bezocht, en toen zoowel door Daladier als Paul-Boncour was ontvan gen, kon het de schijn hebben, als had hij te Parijs .een discrete opdracht ont vangen, te Berlijn dat denkbeeld aan de hand te doen. En het werd danook aldus opgevat. In werkelijkheid handelde Hen derson op eigen houtje. Wel ihad hij er te Parijs een balletje over op gegooid, maar Daladier had daarop zeer 'afwijzend gereageerd. Immers, om redenen van bin- nenlandsche politiek kon hij in een der gelijke samenkomst slechts een bron van verwikkelingen zien, daar de linksche par tijen al even weinig willen weten van „hartelijke" betrekkingen met het Hitleri- aansche Duitschland als de rechtsche groe pen. Maar ook de buitenlandsche poli tiek maakte hem huiverig bij sommige andere staten .de schijn te wekken als zou Frankrijk op het oogenblik lonken naar Duitschland. OP GESPANNEN VOET. Frankrijk staat op het oogenblik op ge spannen voet met Duitschland. De groote massa van het Fransche volk verklaart onmogelijk de „Hitler-waanzin" te kun nen begrijpen, het is van gevoelen, dat er in Duitschland iets nieuws en ver- HENRY PU YI. De a.s. koning van Mandsjoerije. ,v a vv .-i .r;: - IN ZUID-TUNIS. Daar ligt een dorp deels onder de grond. Men woont er, zooals men ziet, in holen. schrikkelijks is geboren en dat onder de druk daarvan de Fransch-Duitsche toe nadering, waarnaar de laatste jaren, voor- ai tijdens 'Briand ernstig werd gestreefd, met één slag vernietigd is. In leidende politieke kringen geeft men er zich re kenschap van, dat op het schaakbord van de Europeesche vrede een algeheele verschuiving heeft plaats gevonden en dat het zaak is de Fransche buitenland sche politiek in een nieuw kader te pas sen, waarin de factor Duitschland niet meer, gelijk in de jaren 1924 tot 1932 een positieve, doch een negatieve rol speelt. De regeering maant derhalve de pers gematigdheid te betrachten in haar polemiek met Duitsohland en spoort de openbare meeriïng aan het hoofd koel te houden, maar tevens is Zij vast beslo ten, zoodra de ontwapeningskwestie aan. de orde komt, het parlement in te lich ten over de ware stand van zaken. En deze is, dat Duitschland met man en macht bezig is zich opnieuw te Welpenen, Of het nu wel de moeite waard is te; trachten van de ontwapeningsconferentie te redden wat er te rédden valt,, of dat het beter zal zijn openlijk te erkennen dat ze schipbreuk heeft geleden op Duitsch- lands herbewapening en de houding van Japanziehier de vragen waarom het eigenlijk thans reeds gaat achter de di plomatieke en regeeringsschermen. Te Parijs heeft men de overtuiging ge kregen, dat Berlijn misschien wel bereid is allerlei plechtige beloften te doen, maar dat Hitier desniettemin voort zou gaan het geheele Duitsche volk te verinili- tariseeren waarmede reeds een aan vang is gemaakt en dat het er Duitschland in de grond slechts om te doen is een. rustpoos van enkele jaren te winnen, welke het zou kunnen gebruiken om zijn bewapening geheel te voltooien. De be- ARTHUR HENDERSON, DIE MET LEEGE HANDEN THUIS KWAM. MUSSOLINI'S GEBOORTEHUIS. In dit huis zag vóór vijftig jaar Italië's dictator het levenslicht. DR. HUGO ECKENER. Oe Duitsche luchtschip-kapitein Ecke- ner wordt 10 Aug. 65 jaar. richten over groote vliegtuigen-bestellin gen, welke Duitschland in Italië, Hon garije, ja zelfs in Engeland heeft gedaan, hebben de indruk versterkt, dat een toe stand is ontstaan, welke niet kan worden vergeleken met die, welke heerschte bij het begin der ontwapeningsconferentie in Febr. 1932. Noch Daladier, noch Paul- Boncour hebben de voorz. der ontwape ningsconferentie de ernstige vrees ver heeld, welke de jongste gebeurtenissen in Duitschland bij hen hebben gewekt. Te voren had het Britsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken Henderson reeds te verstaan gegeven, dat de druk, welke Londen inzake het ontwapeningsvraagstuk te Parijs kon uitoefenen, natuurlijk veel van zijn kracht verloren had, sinds Hitier in Duitschland aan het bewind is geko men .en de wapening van dit Rijk een bijna openlijk feit is geworden. Zelfs Mussolini, met wie Henderson misschien het openhartigst heeft gesproken, heeft niet getracht de Duitsche her-bewapening te loochenen. VEEL GEPRAAT EN WEINIG RESULTAAT. Londens Conferentie is verdaagd, tot over drie mnd. a 10 jaar. Daarover zijn de geleerden het nog met eens. Op ihaar is van toepassing „Hic jaeet, sed non tacet" Hier ligt zij, maar zij zwijgt niet. De verwachting is n.l. dat de confe rentie na haar dood tijdelijk dan of definitief nog zal doorpraten, en ver gaderen bij monde van ©en klein comité, bestaande uit eenige barer vooraanstaande functio.nnarissen waaronder minister Co- lijn, die volgens de Haagsche Post op zijn eentje meer gezond verstand, in zicht en doorzicht en ook goede wil op economisch gebied bezit dan een gros van zijn conferentiegenooten te zamen. Reuters persbureau weet te vertellen, dat men in Londen de toekomst der con ferentie zeer onzeker acht. Zij zal in haar geheef verdaagd worden tot een tijd en wijlede toestand der wereld voldoende verbeterd zal zijn! In de tus- schentijd kunnen verschillende afdeelingen ot groepen op verzoek van het bureau bijeenkomsten houden. In deze mededee- ling is vooral opmerkelijk, dat de con-i ferentie verdaagd zal worden tot de toe stand der wereld voldoende verbeterd zal zijn. Dat is inderdaad meer dan prachtig. De wereldconferentie was bijeengeroepen om verbetering te brengen in de toestand der wereld. En nu de heeren onverrichter- zake naar huis gingen zullen zij niet weer samen komen voor en aleer de toestand der wereld voldoende verbeterd is. Zon der hun toedoen. Maar waarvoor, mag men vragen, hebben we in dat geval nog een conferentie tot verbetering van de toestand der wereld noodig?

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2