Tot steun der N.Z.R M. Fokveedag. N.V. T. E. M. Gebruik paneen met dikke, vlakke bodem. Parnassia in de klei. In het Aug.-nummer van de Levende Natuur lezen we onder dit opschrift het volgende van de hand van dr. Jac. P. Thijsse: Verleden jaar Sept. vond ik aan de bin nenzijde van de zeedijk van de polder de Eendracht op Texel, omtrent de bocht een flink aantal mooi bloeiende Par nassia op ©en oppervlakte van enkele tientallen vierkante meters. Overigens was er wijd en zijd in het rond geen Par nassia te bekomen. Eerder had ik ze er nooit gezien. Het zag er heelemaal naar uit, alsof een wervelwindje in de duinen een hoeveelheid van het lichte zaad had opgesdhept en het hier had neergestrooid. Missdhien willen sommige onzer lezers, die in de vacantie op Texel vertoeven,, zoo lezien we in De Levende Natuur ©ens gaan kijken, o,f de planten er nog staan en in welke staat de kolonie ver keert. ;Het adres v.an dr. Thijsse is: Bloe- mendaal. Moed, Volharding en Zelfopoffering. Te den Helder is gevestigd de Vereeni- ging „Moed, Volharding en Zelfopoffe ring"; zij stelt zidh ten doel financieel of moreel hulp te verleenen aan hen, of de nagelaten betrekkingen, van hen, die bij hun pogingen om hun evenmensch te redden, 'hulpbehoevend worden of omko men. Namens het bestuur dezer Vereen., die wij in uw steun ten belangstelling aanbe velen, schrijft ons de heer A. JONGMAN, Vloo'tstraat 5, den Helder. Wij zijn zoo vrij onze Teden op Texel op te wekken, de nog resteerenue io'ten, van de vitrine met scneepje te verkoo- pen. Als elk lid zich daarvoor eens in spant, kunnen wij deze maand de verlo ting houden, wat het bestuur ten zeerste op prijs zou stellen. De heer J.Kooger, te Oudeschild, deelde ons meïïe, dat er plm. 100 loten zijn verkocht. Als elk lid nu nog eens dertig loten voor zijn reke ning neemt, dan is dat toch niet zoo erg. Op Callantsoog hebben 12 onzer leden in een maand tijd 500 loten voor een schil derstuk aan de man gebracht. De verloting had reeds plaats. Dus, mannen van Moed, Volharding en Zelfopoffering, de schou ders er even onder en allen gezamenlijk, een paar dagen in de weer. De loten zijd dan verkocht. Aangezien wij op 7 October a.s. het 25-jarig bestaan van de vereerii- ging feestelijk 'hopen te herdenken, op welk feest zeker alle leden van Texel aan wezig hopen te zijn, wordt de tijd kort. We hopen .dat de verloting voor die tijd heeft plaats gehad. B. Houtwipper heeft de prijs (het scheepje) nu aan de Koog geexposeerd. We vertrouwen ,'dat de leden zich met hem in verbinding" zullen stellen om ieder een 30 loten en die dan te ver- koopen. BLOEMBOLLEN VAN TEXEL. Op de veiling van Hobaho werden vo rige week besteed (officieel bericht) Von Sion Texel 500 per kist f4.650 pk. f3,65; 700 pk. f3.05. Golden Spur Texel 500 pk. f 3.600 pk. f 2.S5; 700 pk. f2.-. (zie ook bijblad.) De propaganda voor de filmavond van de Noord- en Zuidholl. Redding-Mij.., Maandag in Pen's Texelsch Bioscoop- Theater gegeven, heeft haar uitwerking niet gemist. Geen plaatsje bleef er, noch op het balcon, noch in de zaal, onbezet. Ondanks het vrij warme weer, maar zeker dank zij de populariteit, waarin zich de Redding-Mij. mag verheugen, was de be langstelling verheugend groot. Toch is het wenschelijk, dat die populariteit meer dan tot heden in klinkende munt wordt omge zet, want weet u om de dubbeltjes draait het ook hier. Ge had het wel be grepen zonder deze toelichting. Sinds 1S24 verricht de Mij. haar zegenrijk werk, daartoe uitsluitend door vrijwillige bij dragen in staat gesteld. En dat er heel wat noodig is .valt licht te vatten. Te ruim acht uur sprak burgemeester als voorz. der plaatselijke comm. der N. Z.R.M. ter inleiding een kort woord. Bur gemeester herinnerde aan scheepsrampen in het buitenland, waarbij tientallen men- schenlevens door reddingbooten aan wal Zet MA-LA1SE op de tocht Pakt hem beet, de „Crisis" Adverteer en merk dan op Hoe gauw de „crisis" ziek is. Wie adverteert, gaat hooger op, De omzet gaat aan 't stijgen. De „Tesselaar" komt huis aan huis Maar daar kan 'k wel van zwijgen. werden gebracht. We herinneren ze ons nauwelijks meer. Ook uit eigen omgeving kennen we de voorbeelden van zelfopoffe ring en moed, aan de dag gelegd, wan neer het leven van anderen in de waag schaal werd gesteld. Een groote taak is voor de N.Z..R.M. weggelegd. Sinds haar oprichting werden plm. 6000 personen gered. Zij heeft recht op steun en waar deering van ons allen. Na nog eenige woorden van welkom te hebben gesproken, was het woord aan de heer H. de Boov jr.. die ons de geschie denis van 'de Mij. in korte trekken uiteen zette. Een storm van verontwaardiging zou zich ontketenen, wanneer we een in nood verkeerend schip geen hulp zouden bieden en toch was er een gaar honderd jaar terug van een organisatie op dit ge bied niets te bespeuren. Wel had men een zeeroovers-organisatie, welke van ge strande schepen 'haalde wat ze kon en aan redding van in 'doodsgevaar verkeeren.de manschappen niet dacht. In 1824 werd de N.Z.R.M. gegrondvest en sindsdien is ze geheel aangewezen op particuliere bijdra gen. Maar acht duizend Nederlanders of feren voor 'het goede doel. Dit aantal moet veel grooter worden, want het ma teriaal moet steeds in beste staat verkee- ren, behoeftige redders of hun nabe staanden hebben recht op een, zij het voorloopig kleine, wekelijksche uitkeering. Hiertoe de mogelijkheid te scheppen door het verwerven van meer contribuan ten, zou het doel van deze avond zijn. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de film. Ze bestaat uit drie deelen ©n duurt plm. drie kwartier.. Wat de film be helst, vertelden we reeds in vorig num mer. In herhaling zullen we niet treden, maar gaarne geven we nog onze waar deering te kennen over de verrassende, vaak artistieke wijze, waarop Mannus Franken de hem verstrekte opdracht heeft ten uitvoer gelegd. Het werk der Redd. M ij komt volkomen tot zijn recht en dwingt zeker alle respect a"f. Een enkel kiekje kregen we van de Cocksdorp te zien: 't reddingboothuis met de Eierland en de tweede schipper Bakker. Tractors met rupsbanden om de red dingboot naar zee te brengen, lijhkanon, vuurpijltoestel, wippertoestel, dj^jfanker, luchtkisten, zelfkeerende reddinguootei}, kortom., al hetgeen tot dit menschlievend vak behoort, zagen we op het witte doek verschijnen en zeker hebben allen na af loop wel een onvergetelijke indruk van de N.Z.R.M. en haar wakkere mannen, 'Hollands trotsch", meegenomen. Een aardig filmpje van Dick Laan, „Voetbal" geheeten, opgenomen ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van H. F.C. te Haarlem, werd als toegift afge draaid en voldeed de meesten wel. Pen's Bioscooptheater is deze avond in gewijd. Daar het eigen toestel nog niet opgesteld was, moest van een kofferki.no gebruik worden gemaakt. Dat de zaal zich voor het doel uitstekend leent, zal ieder hebben ontdekt. In de pauze were pianomuziek ten gehoor© gebracht en on derwijl ten bate van de Redd. Mij. gecol lecteerd. 'Wij besluiten met het inteelcenbiljet at te drukken, dat de lezer, zoo'K even kan, gelieve in te vullen en in te zenden. Ondergeteekende verklaart zich bereid tot 'een bjjdrage in eens van fJeen laarlj'ksche bjjdrage (tot wederQozeggens) van r Handteekening: NAAM Adres waar over de bijdrage kan wor den beschikt: (Opzenden naar Mauritskade 63, Am sterdam (O.) Officieel veilingsberiöht deT Coop. P.T.V. „Texel". De steeds kleiner wordende productie en een betere vraag uit het buitenland is op de prijs der eieren van danige invloed. De veiling van Maandag kenmerkte zich door een levendige kooplust met sterk verhoogde prijzen. De doorsneeprijs was plm. 60 tot 70 ct. per 'honderd stuks hooi ger. De prijzen liepen gedurende de vei ling nog steeds naar boven. 't Is te hopen, dat de bestaande prijzen zich in de loop der week zullen hand-' haven. EVANG.—SAMENKOMST. IN HET PARK. Een advertentie in volgend nummer ver meldt, dat a.s. Dinsdag in het Park al-, hier een Evangelisatie-Samenkomst gehou den wordt. Een vijftal sprekers, onder wie Ds. Van der Leer, Geref. pred. te Ooster end, zal het woord voeren. Hun gemeen schappelijk onderwerp zal „De Crisis" zijn. Fer afwisseling zal „Excelsior", van Oosterend, dir. C.Bremer, eenige num mers ten gehoore brengen. D. HET CONCERT IN DE N.H. KERK. De Hobo. Op het kerkconoert van hedenavond zal door de heer Broer van Dijk, lid van het Residentie-Orkest, de hobo bespeeld wor den. De hobo is een blaasinstrument, be staande uit een rechte houten buis, die aan het uiteinde trechtervormig is verwijd. In de wanden zijn gaten geboord, die voorzien zijn van kleppen. Het mondstuk- bestaat uit twee op een metalen buisje samengebonden plaatjes speciaal riet, die aan het uiteinde een smalle spleet vormen. Bij Ihet aanblazen geraken de rietjes in trilling en dit geeft het instrument ©en mooie, zangerige toon, die in een kerk ruimte met orgelbegeleiding zeer tot haar recht komt. Bach gebruikte de hobo dan ook zeer veel in zijn kerkcantates. Op verzoek van bezoekers van een vorig concert, wordt ook dit jaar weer het Largo van Handel uitgevoerd door viool, violunoel en kerkorgel Het programma is niet biezondere zorg samengesteld. Af wisselend zullen de bezoekers op instru mentale (orgel, viool, cello, hobo) en vocale muziek (kerkkoor van dames) wor den vergast. De namen der musici en die van klassieke en hedendaagsche compo nisten (Beethoven, Handel, Bach, Fagel, Adams, Corelli, Rymsky-Korssakow) staan er borg voor, dat 'het hedenavond een avond van kunstgenot zal zijn. OP 30 AUGUSTUS. Wolkeuring op 26 Aug. Een advertentie in dit nummer vraagt van Texels veehouders de biezondere aan dacht. De fokveedag 'is n.l. vastgesteld op Woensdag 30 Aug. vandaag over drie weken en de samenwerkende or ganisaties zullen er een eer in stellen, die dag, crisisomstandigheden ten spijt,' uitstekend te doen slagen. Maar dan moeten allen ook de handen aan de riemen slaan. Dan moet ook op ieders medewerking kunnen worden gere kend. Door propaganda in wijde kring hoopt men deze Texelsche Fokveedag te doen deelen in de belangstelling van velen, ook van buiten het eiland. Texel moet demonstreeren, wat het op dit ge bied vermag. Het kan niet anders, dan tot voordeel strekken. De laatste maanden hebben we onze relaties met groote ex porteurs en vleeschgrossiers in belangrijke mate uitgebreid. Texels fokveedag 1933 zal stellig 'hun volle aandacht hebben, reden te meer om er van te maken wat er van te maken is. Bij voorbaat: alle succes toegewensöht. DE WOLKEURING is vastgesteld op Zaterdag 26 Aug. Wie daarbij uitblonken, hopen we in ons Fokveedagverslag te kunnen melden. Deelname aan deze keu ring wordt van deskundige zijde met na druk aanbevolen. Tees met aandacht de Fokveedag-adver- tentie. Knip haar uit. DE KOOG. SPELEN MET HEL LEVEN. Zondagmiddag waagden zich bij paal 19 twee personen bij het baden te ver in zee, waardoor ze in groot gevaar kwamen te verkeeren. Op het strand werd dit ge merkt en aanstonds snelde men met de reddingboei te hulp. Beiden konden nog juist bijtijds gered worden. Een van hen, Simon Hin, woonach tig te den Burg, was reeds bewusteloos. Dokter Boswijk, spoedig ter plaatse, ver leende geneeskundige hulp. Van 'het zuur stofapparaat werd daarbij gebruik ge maakt. Door doelmatige behandeling keer de 'het bewustzijn weer. H. is toen per ziekenauto naar huis vervoerd. Dat geval moge een nieuwe waarschuwing zijn om bij het baden niet ver in zee te gaan.. Waaghalzerij brengt onze badplaats on verdiend in opspraak. De badmeesters gebr. Dogger hebben 'n drukke dag gehad. Voortdurend moes ten zij signalen tot terugkeeren geven, aan baders, die verder in zee gingen, dam raadzaam was. Met de reddingsvlet zijn de badmeesters in zee gestoken, toen ze bemerkten, dat hulp noodig was buiten hun observatiegebied. Inmiddels werden de in nood verkeerende personen met de reddingboei gered. Bij het wrak van de „Hoydal" was een baadster in te diep water geraakt. Toege schoten hulp bracht haar naar 't strand terug. Tot zoover onze corresp. Nader vernemen we: Simon Hin, die niet goed zwemmen kon, zou in een kuil zijn geraakt, waardoor hij zijn evenwicht verloor en gevaar liep te verdrinken. Zijn kameraden, Nardus van Heerwaarden (Eierl.) en Mich, de Graaf Mz. (de C.) spoedden zich in allerijl naar hem toe, maar geen van hem vermocht hem aan wal te brengen. Ook zij waren geen beste zwemmers, wat hun echter met belette hun vriend hulp te gaan bieden. De G. moest terugkeeren, daar S.H. hem een oogenblik vastgreep, wat hem slecht be kwam. Met alle macht riep hij om hulp, terwijl Van H. zijn best deed H.. drijvende te houden. Lang had dat echter niet mo gen duren. Gerard Bakker Pz. (den Burg), door het hulpgeroep op de benarde po sitie van H. en V'an H. attent gemaakt ihjj zwom op een 100 M. afstand spoedde zich, zoo vlug hij kon naar Van H., van wie hij S.H., die intusschen het bewustzijn verloren vaü. overnam. Op de "tun zwemmende wist hjj H. naar 'het strand te brengen, waarbij hij werd ge assisteerd door Herm. Kooger, die even later Van H. en S.H. bereikt had. Gelukkig, dat het ongeval .geen droe vige gevolgen heeft gehad. Een ongeluk ligt anders op een klein plaatsje. Lezing van de wenken voor baders en zwemmers in dit nummer wordt met na druk aanbevolen. N.V. T. E. M. GEBRUIK GEEN KOOKPLATEN e.d. ZONDER deugdelijke aardverbinding. Evangelische samenkomst. De aangekondigde openluchtsamen komst, aan de Badhuisweg, Zondagmid dag onder begunstiging van prachtig weer gehouden, was niet druk bezocht, ver moedelijk toe te schrijven aan het warme weer, dat velen verlokt zal hebben naar 'het strand. De heer Van der Horst, uit Leiden, sprak over „Rust". Rust als onze positie ten opzichte van God. Jarenlang kunnen we naar de kerk gaan en toch geen deel hebben aan de rust Gods. Wij zien Jezus niet, laten ons niet leiden door God, we nemen onze Godsdienstige plichten waar doch als we eerlijk zijn, moeten we erken nen, dat 'het niet altijd is dienen van God, Helaas, laten de menschen zich dikwijls leiden door andere menschen, 'inplaats van door God. De suggestieve kracht van een prediker trekt meer dan ihet woord van God. We zijn gevallen koningen van Gods geslacht, doch Hij denkt met ontferming aan de verloren zondaar, totdat deze het „Abba" (vader) uitspreekt. Tweede spreker was de heer Rozendal die er op wees, dat het Evangelie een boodschap is van God. De natuurljjke mensoh Weet dit niet. God openbaart zich in zijn woord. 't Godsrijk is gemeenschap hebben mét God. Van nature ziet de mensch dit niet, omdat hij mensch is. Eerst moet hij we dergeboren worden. De menschenziel dorst naar vrede en liefde,. Aan het Vieir woudstedenmeer in Zwitserland staat 'het beeld van de rustgevende Christus, de reiziger tot bezinning brengend. Hij kan ons genezen van onze geestelijke blind heid. Laat ons Hem zoeken, opdat we niet berouw zullen hebben. De 'heer C. Dros Pz. sprak het slot woord, waarna de heer Alkema voorging in dankgebed. Deze bijeenkomst, waarin gezongen werd uit de bundel van Johan de Heer, werd besloten met een lied. DE COCKSDORP. i Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Reuvers Jz., legde vorige week te Zutp'hen met gunstig gevolg examen af voor de Hoofdakte. OOSTEREND. Wat de Exoelsior-bazar opbracht. Dezer dagen heeft men de rekening op kunnen maken van de in het voorjaar gehouden bazar ten bate van de muziek- vereeniging Excelsior. Voor het raden van het juiste bedrag was een mooie grijs be schikbaar gesteld (een boekenkastje). Een drietal personen raadde 'het iuiste bedrag, n.l. f875.De prijs werd bij loting toegewezen aan mei. Spaans, on derwijzeres aan de o.I.school alhier. D. OOST. Roeiien aan het straind te de Koog, Gebr. Daalder hebben, mede door de slechte uitkomsten der yisscheriL het plan opgevat gelegenheid te geven tot het ma ken van roeitochtjes van het strand te de Koog af. De heeren Daalder zijn bevaren zeelui en beschikken over een zeewaardige vlet, zoodat liefhebbers zich met een ge rust hart aan hen kunnen toevertrouwen. - S.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2