TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT ZANGERESSEN. SCHOPPEN. Texelsohe Berichten Esperanto- Tentoonstellingen Toegang vrij KIEKJES MAKEN. UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Gemengd Nieuws Woensdag 9 Aug 1933. Ik hoorde in een groote zaal een lied vol groote woorden; een pianist (zijn hoofd was kaal) trof prachtige accoor- den. Die zangeres was zelfbewust en zong dan ook uitstekend; haar voor dracht, vol voorname rust, was op effect berekend. De zaal was stampvol goed publiek, dat luid applaudiseerde, omdat 't de zang en de muziek klaarblijkelijk zeer waardeerde, 't Applaus groeid' aan tot een orkaan, die heel de ruimte vulde; de zangeres bleef buigend staan, ver heugd met al die hulde. Zij gaf een kushand links en rechts (naar wie kon haar niet schelen), en dit gebaar had weinig echts (zoomin als haar juweelen). Haar hoorders klapten onverflauwd, en jubelden eendrachtig, maar mij liet al haar zingen koud, al was het teclmisch prachtig. Ik hoorde in 'tn eenvoudig huis een vrouw een liedje zingen. In 't wiegje lag (stil als een muis) een van haar lievelin gen. De moeder suste 't zacht in slaap, want d' avond was gekomen; zij zong: Daarbuiten loopt een schaap, nu gaat mijn kindje droomen. De vrouw droeg een versleten jak, 't gelaat was enkel rimpel. Haar beverige stem klonk zwak, en 't liedje was zoo! simpel, 't Refrein ervan was: slaap nu zacht dat heeft mij diep bewogen, en haar eenvoudig liedje bracht de tranen in mijn oogen. Hij zou de kaart zich laten leggen, Benieuwd te weten of het lot Hem voor- of tegenspoed zou geven. Hoewel door menigeen bespot. De kaarten kwamen op de tafel, Betast, verschoven, stuk voor stuk, Al spoedig wend de zaak ontsluierd, De schoppen gaven hem geluk. Des avonds, in het stille laantje, Zoo tusschen licht en donker in. Liep hij voor 't eerst met zijn beminde, Het harte vol van liefdesmin. De vogels kweelden, hoog verheven, Hun nachtlied voor het slapen gaan. En stil, heel stilkens zag 't maantje Dit beeld van in'ge liefde aan. Hij droomde alsmaar van de schoppen, Van het geluk, dat komen zou. Zijn oog zag sChoone visioenen Dit meiske eenmaal als zijn vrouw. Hij bracht haar huiswaarts, ietwat schuchter. Maar niettemin, hij was verrukt. De kaartlegster had goed gelezen, Schoppen gaf nu al geluk. Een laatste kus in het portiekje Toen werd de schoppen juist z'n strop. Papa kwam zachtjes aangeslopen, En heeft hem van de deur geschopt. HU1B DE RIJMELAAR. SPORTNIEUWS. Texel I is het Zondag te N.N. niet ge lukt een overwinning te behalen. Met 1-1 Kwam het einde. Het was te warm voor voetbal. Geruime tijd had T. de leiding. Van het uitvallen van J.Gieles en Jo Ran wisten de gastheerem echter te profiteeren. Eenige goede kansen bleven onbenut. Met een beetje geluk had T. ondanks de inval lers nog een behoorlijke overwinning kun nen behalen. Zomers naar buiten te gaan om te voet ballen is moeilijk. Daarom maar gewacht tot de comp. We hopen nog enkele goede oefenwedstrijden te spelen en dan gaan we weer met frissche moed. Vrij onverwacht werden we in de gele genheid gesteld een wedstrijd op Maan dagavond te spelen tegen het Kampelftal van de V.C.S.B. Een kwartier na vastgestelde tijd wordt begonnen, waarbij al dadelijk blijkt, dat de gasten een zeer snel tempo spelen en de meesten over goede vaardigheid met de bal beschikken. De lie man laat bij T. op zich wachten. De eerste aanvallen zijn voor T\, die door de backs der tegenpartij worden af geslagen. Dan gaat de K-voorhoede er vandoor, weten het T-doel heel dicht te naderen. Jaap en Gom spelen een goede partij en maken gebruik van de keeper. Bij een T.-aanvaï zit Arie er goed op en zijn doorzetten wordt beloond, als thij de terugspringende bal inschiet: 1—0* Dan volgen eenige snelle aanvallen op T-doel. K. heeft het eerst succes door de snelle rechtsbinnen, die door goed door zetten de stand gelijk weet te maken, ter wijl eenige tijd later dezelfde speler met een mooi boogschot de bal in de uiterste hoek doet verdwijnen. Dan is het rust.. Theo Lap komt dan het elftal comple- teeren. Nu is T. het meest in de aanval en komt de K-verdediging voor mbeïlijke problemen, maar keeper en backs zenden alles reiour. ixa goed s>amensj>el geeft Arie voor, Jan Br. zet keurig in en de stand is gelijk. De tijd verstrijkt. Dan vangt P.K. de bal op. Hij schiet in. Ech ter blijkt dat de tijd reeds verstreken was en dus wordt dit punt geannuleerd. Een pittige wedstrijd, vriendschappelijk en snel met vele goede momenten aan beide zijden, Ook deze wedstrijd heeft bij de zoovele wedstrijden, die we reeds tegen dit kamp spelen, een prettige in druk achtergelaten. De speldjes zijn ontvangen, jongens. Dus zijn ze nu spoedig in jullie bezit. Ze zijn mooi. Zie voor verdere berichten volgend nr. A.s. Zondag 8 uur Tex. Veteranen te gen een elftal der Gymnastiekvereen. al hier. D.D. TEXELSCHE BOLLEN. Aan de Hobaho-veilimg te Lisse werden Zaterdag voor bollen van Texel deze prij zen besteed: Golden Spur 400 pk. f3. -; 425 pk 12.70; 450 pk. 2.35; 600 pk. 1,90; 800 pk. 1.15. Dubb. von Sion 400500 pk. f4.90;550 pk. 4,15; 625 pk. 3,80; 650 pk. 3,60; 700 pk. 2,75. Crocus geel zift 12 en op 75; zift 11 65; zift 10 50; zift 9 35; zift 8 20; zift 7 20; zift 6 12. (Per telef. van de directie te Lisse..) te OOSTEREND ZATERDAG a.s. van 6,30—9,30 uur in de O. L. school aldaar, te DE KOOG ZONDAG a. s. van 4- 9 uur in de O. L. school aldaar. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor de in October a. s. aan te vangen cursus sen, welke geleid zullen worden door de Zweedsche Esperanto-onderwijzer Birger Karlsson. Cursusgeld f6,—, waarvan f 4,—bij aan melding te voldoen. Naar Terschelling en Lutine-tenrein. Morgenochtend is schipper Zuidewind voornemens met de IJstroom een bezoek te brengen aan Terschelling ein het Lu tine-terrein, de veel besproken strandings plaats van het eenmaal trotsche fregat, dat daar met een rijke lading gekelderd is. Het is een schooue gelegenheid om het zeker niet alledaagsche bergingswerk bo ven het wrak met zijn goudschat met eigen oogen te gaan zien, terwijl mede eenige tijd kan worden vertoefd op het mooie eiland onzer buren, hetgeen ook 'n attractie voor 'Texelaar en vreemdeling mag worden genoemd. Wie lust heeft de reis mee te maken, melde zich voor hedenavond bij de schip- per aan. Dat kan ook per telefoon (no. 51). Indien onverhoopt de tocht niet door gaat, bij onvoldoende deelname of slecht weer, zal 'dat o.m. aan ons bureau jijdig bekend worden gemaakt. De reis vangt om 8 uur aan en kost f2.50 per persoon. "Voor zoover inoocP" wordt hotel- en penricT1" vtrzöc'VVt de aandacht van hun gasten op deze rege len te vestigen. Uitslag verkooping. Gisteren werd door notarissen Mulder en Croin (Delft) de Mariahoeve in de P. H. Polder, groot 26.16.10 H.A., pu bliek verkocht. Kooper: Mr. O. Ketlitz., te Rijswijk, voor f10500. DE COCKSDORP. Wie loopt mee Texel rond? Voor de te organiseeren afstandsmarsch rond Texel, meer dan 60 K.M., bestaat groote belangstelling. Tientallen tippe laars zullen aantreden. Zooals we reeds schreven, nam de heer T. Reuvers het ini tiatief. Het eventueel batig saldo komt de sportvereen. hier ten goede.. De uit te reiken medailles zien er keurig uit. Aan de eene kant is er Texel in ge graveerd, aan de andere kant vertoont ze een tippelaar. Een belangstellende heeft eenzelfde exemplaar, maar grooter, als extra prijs uitgeloofd. DE KOOG. BOUWTERREIN GEKOCHT. Mej. Marina Lap, den Burg, te|n mej. Willy Kool, Utrecht, kochten aan de Mi nister Ruijsweg, t.o.. Janneke, de Oprei, enz., een perceel bouwterrein van de heer S.C.Eelman, den Burg, groot resp. 7x25 en 10x25 vk. M. Zij zullen er voor zich zelf een woning doen optrekken. Voor ons Crisis-Comité. In de kiosk van V.V.V. Texel is het miniatuur schip geëxposeerd, dat ten bate van Texels Crisis Comité wordt ver loot. De loten kosten maar 25 ct.. en zijn verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat en aan nader bekend te maken adressen. De kas is bijkans leeg. Moge Texelaar en vreemdeling door een kwartje te offeren, steun verleenen aan het Comité dat op Texei zoo noodig over een groot bedrag moet kunnen beschikken. OUDESCHILD. Tentoonstelling. Het was meest van de zijde van vreem delingen, dat de reeds besproken Espe- ranto-tentoonstelling hier bezocht werd. Ieder kwam onder de indruk van wat hier te aanschouwen werd gegeven. Omtrent tentoonstellingen te DE KOOG en OOSTEREND verwijzen we naar de adv. Dagelijks melden zich nieuwe cur sisten aan. Thans totaal reeds 26, hoe wel de lessen pas in October aanvangen. „Foto's waardeert men tweemaal op haar best, 't eerst nadat ze klaar zijn en dan na vele jaren". Inderdaad, dat is wel een groot voor deel van de 'fotografie, dat men daarmee de herinnering aan oogenblikken en ge beurtenissen uit het leven, voor latere jaren kan vasthouden. Dit leert men eigenlijk pas inzien als men jarenlang ge fotografeerd heeft. Daarom bevelen wij de lezers, die kiekjes maken, aan ervoor te zorgen, dat zij van het huis, waar zij wonen en alle aardige hoeken, die zich daarin bevinden, een serie foto's maken, die ongetwijfeld onmiddellijk genoegen kan bereiden, doch die haar grootste waarde zal krijgen jaren later. Het fotografteren van binnenhuizen eischt meer aandacht en geduld dan 'het maken van kiekjes buiten, waar men een voudig maar op een knopje drukt, de film doordraait en een ander onderwerp zoekt. Voor de amateur-fotograaf, die echter iets meer voelt voor het mooie werk der fotografie zelf, zal het maken van binnen huisopnamen een niet geringe voldoening opleveren als hij na eenige niet zoo goed geslaagde proeven, tenslotte toch ook dit werk meester is en foto's gemaakt heeft van zijn huis, waardoor de herinnering daaraan altiid levendig gehouden wordt. Hoewel het nu niet onmogelijk is, met een gewone cloosvormige camera aardige interieursfoto's te maken, is voor dit doel toch veel beter een toestel met matglas waarop men vooraf kan instellen. In onze tijd van zeer gevoelige emulsies en lichtsterke lenzen, is het maken van momentopnamen binnenshuis niet geheel uitgesloten, maar toch moet men er op rekenen, dat meestal tijdopnamen gemaakt moeten worden. Daaruit volgt onmiddel lijk, dat het toestel op een statief moet staan. Voor dit doel moet men een statief nemen, dat zoo hoog mogelijk is. Een standpunt ter hoogte van minstens 1.60 M. ot nog beter 1.70 M. is gewenscht. Verder moet men ér wel op letten, dat het toestel zuiver waterpas en ook lood recht staat. Bij het maken van opnamen in suite kamers, zal men hét best zijn plaats zpe- ken naasr een der vensters., in een .hoek. Bij deze standplaats heeft men ook het voordeel, dat de lens niet rechtstreeks naar de groote vensters gekeerd is, want daarvan zou het gevolg kunnen zijn, dat men een sterk gesluierde plaat of film kreeg. KINDEREN, ZOOALS ER ZIJN. Er liggen in een nest twee eieren.. Hoeveel liggen er, als ik er nog twee bij Leg Dat kan niet, want meester kan toch geen eieren leggen. o Geen grapjes nu. Je moest wat beter opletten. Ik zal je vader eens laten komen. Zou ik maar niet doen, meester, want die vraagt f 2.per visite. Bij de taalles vraagt meester: Weet je wel, Jopie, wat een voetganger is? Ja, meester, is het antwoord, (Jo- pie's vader heeft een autogarage), dat zijn menschen, die altijd auto's in de weg loopen. TERSCHELLING. LUTINE-GOUD Maandag is men opnieuw begonnen de toren boven het wrak leeg te zuigen om het toestel di)eper te doen zakken. Het is nu al twee M. lager gekomen. Bij gunstig weer zou er gister fcite tweede cylinder op geplaatst zijn. Hiertoe was de deining echter te hevig. Iedere gunstige weersgesteldheid wordt echter te baat ge nomen. Het werk verloopt over (het ge heel vlot, NET ZOOALS' DE HEER BEC KERS ZICH DAT VOORSTELDE. LAATSTE NIEUWS. Te Vlaardingen complex Vereen. Totnvfabr. afgebrand met 500 balen hen nep. Honderd man werkloos. Mevr. Blum de Niet, overleden te Aagtkerke, liet 1,125 miljoen gld ina aan liefdadige en kerkelijke instellingen. Bij een militaire opstand op Cuba vallen dooden en gewonden. Troepen on tevreden. Aftreden president geëischt. In de Ver. Staten voor het eerst 'n menschenroover ter dood veroordeeld :n.l.. Walter Mc Gee, die de dochter van de burgemeester van Kansas City ontvoerde. Bij Sjoepria in Bulgarije vermoord den bandieten een boerenvrouw voor de oogen van haar vier jeugdige kinderen. Daarna huis geplunderd Een van de boeven is opgespoord. 3Wi*. MOTORLOOS VLIEGEN. DE DUITSCHER Kurt Schmidt bleef 37 uur met een motorloos vliegtuig in de lucht en brak het wereldrecord met onge veer 16 uur. TWEE LUCHTHELDEN. 'Links Wilev Post. die in recordtijd om de wereld vloog, afscheid nemend van Balbo, die gisteren met zijn 24 vliegtui-i gen onder gunstig weer naar de Azomen gevlogen is. Uit de dagbladen van Zaterdag: DE FRANSCHE hoogleeraar 'in het recht, professor Levy. Bruhl, betoogt in een artikel, getiteld „Een geheele bevol king ter dood of tot zelfmoord veroor deeld", dat het nuttig zou zijn, wanneer de Volkenbond zijn tusschenkomst ver leende ten behoeve van de Duitsche Joden omdat een vonnis van de Volkenbond in staat zou zijn de geheele werjeld in op stand te brengen. EEN ERNSTIGE intern, kwestie is ge rezen, doordat 1300 leden van een Assy- risóhe stam via Irak en Syrië in Turkije zijn doorgedrongen. De moeilijkheid schuilt hier, dat Turkije ide Assyriërs met de doodstraf bedreigt, terwijl Irak hen niet meer wenscht door te laten. TE HAVANNA is een algemeene sta king uitgebroken, verbonden met demon straties tegen de regeering-Maohado. Het leger wordt gereed gehouden. DE ZWARE brand, die te Korinthe uit brak, is gebluscht. Schade vele tientallen millioenen drachmen. IN OOSTENRIJK zijn eenige Duitsche onderdanen, w.o. eenige journalisten, ge arresteerd, naar aanleiding van door hen feschreven artikelen over Oostenrijk. De luitsche politie heeft eenige Oostenrij kers als ongewenschte vreemdelingen uit gewezen en kondigt nog meer represail les aan. TE LUEBECK zijn marxistische lei ders aansprakelijk voor misdrijven, be gaan door hun partijgen ooten, wanneer deze niet gearresteerd kunnen worden. Tevens worden dan al de volwassen fa milieleden van de vermoedelijke daders it arrest gesteld. -i r-Sfi m yZ+ti 4

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5