Gemengd Nieuws Een Texelaar op de fiets naar Keulen. KIEKJES MAKEN. BLOEMBOLLEN VAN TEXEL. Coop. Veiling Hillegom U.A. te Hille- gom, 9 Aug.: Veel belangstelling voor goede partijen, flinke kooplust. Narcissen (Texelsche), matige kwaliteit: Golden Spur 440 pk. f2,90; 480 pk. 2,70; 450 pk. 2,80; 500 pk. 2,55; 600 pk. 2,05. Von Siom 490 pk. 3,45; 750 pk. 2,50; 830 pk. 2,15; 1000 pk. 1,25. Afname Tarwe oogst 1933. De Gew. Tarwe-Org. voor N. en Z.- Holl. deelen mede, dat ook van de tarwe oogst 1933 weer zoo spoedig mogelijk tarwe zal worden afgenomen voor opslag door de Organisaties, inzonderheid van kleine telers. Het wordt zeer op prijs ge steld, indien de grootene telers geen haast maken met het dorschen. Ook in het ko mende seizoen zal de tarweprijs met iminstens 10 ct. per maand stijgen, zoodat bewaren tevens beteekent een ihoogere prijs per 100 Kg. ERNSTIG WAARSCHUWEN de Orga nisaties tegen TE SPOEDIG dorschen. Dit gee'ft in veel ^gevallen, zooals reeds thans blijkt, zoodanig vochtige tarwe., dat ze geweigerd moet worden voor leve ring aan Organisaties en voor verkoop aan erkende handelaars. Men waarschuwe het district als men gaat dorschen en men levere direct na het dorschen een goed doorsnee-monster bij het district in. De Organisaties wijzen er de telers nogmaals nadrukkelijk op, dat bij ver branden van tarwe, ieder recht op beta ling der Organisaties vervalt. Zij zullen verstandig doen hun tarwe voor f12.— per 100 Kg. te verzekeren. FOKVEEDAG 30 AUG. 1933. De aandacht wordt verzocht voor de advertentie, waarin wordt meegedeeld, dat niet later dan morgen aangifte kan geschieden voor onze fokveedag. Schrijf vandaag nog, of, wanneer uvt aangifte geen geregistreerd wolvee betreft, loop even bij de heer A.J.Keijser aan. Voor geregistreerd is het adres als van ouds: J.Sijp, Landbouwhuis, Alkmaar. (Zie ook in 't 2e blad.) Officieel velllngsberlcht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen> der eieren konden zich Maandag goed op het peil der vorige week handhaven. Gemiddeld werd nog plm. 10 ct. per honderd meer betaald. De handel was evenwel minder vlug. Onze aanvoer liep in de afgeloopen week met 4000 stuks terug, uoor de verhoogde prijzen is reeds merkbaar, dat het gebruik hierdoor afneemt. De prijs per Kg. be droeg 54 tot 58 cent. Faillissement. In staat van faillissement is verklaard onze vroegere plaatsgenoot, Jhr. L. Stern, thans woonachtig te den Helder. Tot cu rator is benoemd Mr. A. Schenkeveld, Alkmaar, aan wiens adres schuldvorderin gen kunnen worden ingezonden. VERKOOP UW ROGGE EN GERST NOG NIET. De Gew. Tarwe-Org. voor N. en Z. Holland deelen mede, dat aan de rogge en gerstverbouwers in N. en Z.-Holland wordt geadviseerd hun rogge en gerst voorloopig nog niet te verkoopen. "Er is een steunmaatregel in voorbereiding, welke binnenkort in werking zal treden. Onder deze steunmaatregel zal alle rogge en gerst vallen, welke in 1933 is ver bouwd. Onder de reeds bestaande rogge- steun vallen slechts enkele roggetelers in Noord-Holland. De'thans op komst zijnde steunmaatregel zal ook de andere rogge omvatten. Landbouwers, die reeds n iet- gesteunde rogge en gerst van oogst 1933 hebben verkocht vóór 16 Augustus en ba 1 Augustus dienen hiervan vóór 20 Aug. a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan de districts-secretaris der Tarwe-Or- ganisatie in hun gebied of aan het adres Anna Paulownastraat 20. den Haag. Bij deze schriftelijke opgaaf moeten de bewijsstukken als verklaring kooper, koopprijs, hoeveelheid verkochte Kg., zoo mogelijk een monster der partij, zooals ze werd verkocht, de datum van 'de ver koop worden overgelegd. DE COCKSDORP. Tentoonstelling. Een adv. in dit ummer herinnert er aan,, dat de bekende Tentoonstelling van Flo- ralia hier 26 en 27 Aug. gehouden wordt. Over een hier te houden Esperanto-ten toonstelling volgen nog nadere biezon- deiheden. Motorongeluk. Zondagmiddag omstreeks 1 uur had nabij hoeve Sir Robert Peel een motor ongeluk plaats. De heer G. van Eten Hel der reed op zijn motor in de richting van de Cocksdorp. Op de weg stonden eenige meisjes met de fiets aan de hand te pra ten. Juist toen de motorrijder naderde, maakten ze aanstalten om op te stappen. Een van de meisjes, mej. Tr. van Hoorn, kwam daarbij plotseling voor de motor, met het gevolg, dat ze werd aangereden en over de weg geslingerd. De motorrij der verloor de macht over het stuur. De motor sloeg over de kop en de heer G. kwam er onder terecht, terwijl bovendien de motor in brand geraakte. Eenige per- nen, die zich in de nabijheid bevonden, wisten hem gelukkig spoedig uit zijn be narde positie te bevrijden. De heer G. was in het gelaat vrij ernstig gewond en had, het bewustzijn verloren. Mej- Van Hoorn was er met eenige schrammen en ontvellingen aan arm en been afge komen, doch was natuurlijk zeer ge schrokken. Per auto werd ze naar de Cocksdorp gebracht. Dokter Westbroek, die spoedig ter plaatse verscheen, liet de gewonde motorrijder naar de in de na bijheid gelegen woning van diens zuster vervoeren. Hij constateerde een lichte her senschudding. De fiets werd geheel ver nield; de motor ook nogal beschadigd. Afstam'dsmarsdh. De heer T. Reuvers zat groot succes hebben met de afstandsmarsch rond Texel, waartoe hij het initiatief nam. Het aantal deelnemers (sters) is reeds groot, vooral ook komen er van den Helder, die zullen deelnemen aan de marsch over 30 K-M. Zij zullen starten te Oudeschild bij aankomst boot plm. 9,45 en meeloopen met de hoofdgroep langs de dijk tot de Mok, daarna via den Hoorn,, Bosch en Duin, Burg naar Oudeschild. Ook door Texelsche jongelui beneden 16 jaar kan deze 30 K.M. worden meegeloopen. Hier voor is de inschrijving uiterlijk tot Vrij dagavond 18 Aug. a.s. opengesteld. Ook zij zullen te Oudeschild starten. 9,45 uur. Ook zij zullen ontvangen de fraaie me daille met inscriptie. Extra premies wer den reeds beschikbaar gesteld en zullen nog gaarne in ontvangst worden geno men door de secr.-penn., de heer Brinks. Rustplaatsen en reglement zullen bij de start worden bekend gemaakt. OOSTEREND. Espeiranto-tentoonstelling. Het bestuur van de Texelsche Esperan to Federatie heeft reden' om met groote voldoening terug te zien op de .jl. Zater dag alhier georganiseerde tentoonstelling. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om met Esperanto ken nis te maken. Op sommige oogenblikken zagen er zich zelfs genoodzaakt terug te keeren. Anderen bekortten hun bezoek,, daar van een rustig bekijken en bespreken geen sprake kon zijn. 'Een flink aantal deelnemers aan de a.s. cursissen icon worden ingeboekt. DE KOOG. Demonstratie-Politiehonden. De demonstratie van de afd. N.-Hol land van de Kon. Ned. Politiehonden Vereen., onder leiding van het bestuurs lid, de heer Van den Heuvel, uit Bussum, heeft Zondagmiddag onder groote be langstelling plaats gehad. Nadat de heer v.d. Heuvel een "kort woord had gesproken, nam de demonstra tie een aanvang. We kregen verbluffende staaltjes van houdend ness uur te zien. Ver schillende rassen van honden waren te genwoordig, zooals bouviers, DuitsChe Herder, Belgische herdershond, 't Meche- laartje. Als eerste experiment kregen we te zien, hoe vleesch over het terrein ge strooid werd: de viervoeters lieten het vleesch onaangeroerd en stapten rustig voort. Ook werd door een persoon, die als ,,boef" fungeerde, de honden een schotel met worst voorgehouden, doch hij had, hoe verleidelijk het aanbod ook was, geen succes. Achtereenvolgens moes ten de honden apporteeren met hinder nissen, hetgeen ook correct werd uit gevoerd. Merkwaardig was het te zien, hoe vurig de dieren 'de hun toevertrouwde voorwerpen bewaakten. Wee de man, die in hun nabijheid trachtte te komen. Een der moeilijkste experimenten was wel, dat de honden een verstopt voorwerp moesten terugvinden, zonder dat zij van het voorwerp „lucht" hadden, gekregen. Ook dit gelukte uitstekend. We kregen nog het transport van een misdadiger te MODERNE BOUWKUNST. De St. Adelbertkerk te Berlijn nadert haar voltooiing. Ze onderscheidt zich door haar moderne stijl en het ontbrte- ken van een toren. zien; verzet of vluchten zou hem duur te staan zijn gekomen, want bij de minste verdachte beweging beten de honden toe. Opmerkelijk was ook de gehoorzaamheid van de dieren, als zij werden teruggeroe pen. De aanhouding van een „strooper" beëindigde de demonstratie. De heer Van den Heuvel sprak tot slot een enkel woord waarin hij dank bracht aan alle aanwezi gen, in het biezonder aan burgemeester en wethouder van Texel, die door hun tegenwoordigheid blijk hadden gegeven het werk der Vereen, te waardeeren. Spr. eindigde met de beste weschen voor de bloei der Texelsche dressuurclub. Hier mede hebben ongetwijfeld allen, die deze interessante demonstratie bijwoonden, kunnen instemmen. Vootrnaam bezoek aan onze badplaats. Minster Verschuur, en de burgemeester van Alkmaar, mr. Wendelaar met hun respectievelijke echtgenooten hebben hun intrek genomen in het badhotel alhier. Per „zeepost". Op 31 Juli vond de heer dr. G. J. van der Plaats, Eindhoven, op 't strand bij paal 12 een flesch met daarin op eén houten lepeltje het verzoek van eventueel vinden melding te willen maken aan een zeker adres in Londen. Tevens stond er op vermeld, dat de flesch 26 Juni te water geworpen was. Aan het verzoek werd vol daan met het resultaat, dat dr. Van der Plaats ieen aardig briefje terugontvangen heeft met een kiekje van de drie daders, Bobbie, Eddie en Freda, kinderen van 1213 jaar en een ansichtkaart van de plaats, waar zij de flesch aan het zijte nat hadden toevertrouwd, Minster Shep- pey, een eilandje in de monding van de Theems. Een niet alledaagsohe corresDondemtie.. niet erg „bedrijfszèker", maar als het lukt, wel interessant. Esperanto in 'de Badplaats. Reeds 58 culrsisten. Reeds direct moest liet de vele vaste ■en tijdelijke bewoners van de Koog opval len ,dat er Zondag in de o.t. school iets oiezonders te doen was. D^ Esperanto- vlag wapperde en voorde ramen van een der lokalen waren Esperanto platen aan gebracht. De aangekondigde Esperanto- tentoonstelling zou er plaats vinden. Jammer, dat door de beperkte plaats ruimte niet alles kon worden uitgestald. De propagandisten zorgden er echter voor, dat niemand teleurgesteld de ten toonstelling verliet, integendeel. Zij ver stonden de kunst en het was verrassend te zien, hoe menschen, binnengekomen om de Esperantisten eens te vertellen, dat zij zich niet moesten verbeelden, dat Espe ranto ooit een kans zou krijgen, al spoe dig geheel ontnuchterd werden door de feiten. Ze moesten bekennen dat Espe ranto niet eens iets zou worden, doch reeds iets w a s. Het publiek kwam om 8 uur zoo flink opzetten, dat het slui tingsuur, aanvankelijk bepaald op 9 uur, ver werd overschreden. Zelfs te kwart over elf waren er nog veel belangstel lenden aanwezig en eerst 5 minuten voor middennacht konden de organisators het gebouw verlaten. Onder de belangstellenden merkten \ve o.a. op wethouder Parlevliet. Ook veel toeristen bezochten de tentoonstelling. Voor de a.s. wintercursussen werden tot nu toe 58 personen ingeschreven, terwijl zeer veel personen toezegden het aanmelden in ernstige overweging te ne men, omdat de cursussen toch eerst in October aanvangen. Bovendien is nog een collectieve aanmelding van een geheele vereeniging in uitzicht gesteld. Het 'is jammer, dat er in totaal op zijn hoogst zes cursussen kunnen worden gegegevn. Hieruit vofgt, dat er niet in alle dorpen cursussen komen .daar drie ervan ""bestemd zijn voor de vele cursisten te den 'Burg. Besloten is dan ook, dat de dorpen met de grootste deelname op een cursus kun nen rekenen, zoodat de belangstellenden in de andere dorpen dus op die cursussen zullen zijn aangewezen. Nu dus aan de slag om de cursus in het eigen dorp te krijgen. (Slot.) Onderweg passeerde ons een groote troep Hitler-soldaten, waarbij onze Quit- sche vrienden niet erg boften, want steeds moesten zij de Hitler-groet brengen;, hoe weinig zin zij er ook in hadden. De stra ten hingen vol van ihaken-kruis-vlaggen. Ook kwam er nog 'een "troep" Hitler- ieugd aan. in uniform. Kinderen van 7 14'iaar I'ieDen in 't gelid, gecommandeerd door oudere soldaten. Voor Duitschland Hoch! Arme kleinen. Des anderen daags was ik al vroeg in het Kongres Gebouw, nadat ik heerlijk in het „Gezellenhuis" geslapen had. De ge heele dag was het conversatie. Met alle mogelijke personen uit alle landen heb ik gesproken. En overal vertelden wij el kaar wat wij wilden. Zelfs menschen, die nauwelijks 3 maanden Esp. leerden, heb ik gesproken. Op zulke oogenblikken had ik iedere Esperanto-pessimist wel bij zijn haren het gebouw in willen sleepen. en iedereen had ik wel willen toeroepen: Wat is Esperanto toch heerlijk. Eén keer zaten wij met 12 personen uit 10 vera schillende landen om een tafeltje. Toen ik vertelde van de groote Esp. cursus, die deze winter op Texel zal gegeven worden, en waaraan vermoedelijk 100 personen zullen deelnemen, was het „eiland van de vogels" voorloopig niet uit het gesprek. U kunt u voorstellen hoe verheugd en te vreden ik 's avonds de „kapok" weer opzocht De volgende dag werden er twee Esp. films vertoond en 's avonds maakten we •een Rijn-tocht langs de verlichte oevers, welke zeer interessant en vrooljjk was. Chinees, Japanner, Engelschman, Ameri kaan, Spanjaard, Hollander, enz. enz.., kortom: blank en bruin zong de Esp. Rijnliederen. O, wat missen zij, die nog geen Esp. kennen toch veel. De andere dag verliet ik Keulen, nadat wij elkaar een „Tot ziens in Stockholm" hadden toegeroepen. Thans ging mijn tocht langs de Rijn door het Aardal, Ze vengebergte en Eifel, welks schoonheid u wel bekend zal zijn. Als ik deze zou beschrijven, zou ik een boek kunnen vul len. En al dat moois zag ik dank zij Esp. Na een mooie West-Duitsche tocht trok ik België in om de grot van Remon- champs en de Ardennen te bewonderen. Bij de grens moest ik eerst een borgsom voor mijn fiets betalen. Ik was blij, dat ik in Spa weer eens een Esperantist kon spreken. Toen ik onderweg van "Spanaar Luik door middel van een handbeweging om water vroeg, kwam men met een groote kom bier aan. U neemt het mij wel niet kwalijk, dat ik meerdere malen „dorst" gehad heb. Ook passeerde ik nog een soldaten- kerkhof. Als men hier staat midden in het heuvelland, en men ziet die honderden kruisjes staan, van het dal tot op de heu vel, dan vraagt men zich af, of dat nu wel gebeuren moest. Dan voelt men beter dan ooit de noodzaak van een wereld taal, die de menschen ïh staat stelt, om elkaar te begrijpen. En deze taal is Es peranto. Na nog een dag in Bejgië te hebben doorgebracht, kwam ik via Maastricht ons land weer binnen. Een sohitterende tocht had ik gehad, zonder pech of lekke ban den. Veel buitenlandsche vrienden heb ik gekregen; veel moois gezien en dat alles dank zij Esperanto. SIEM DE WAAL. WENKEN VOOR DE AMATEUR FOTOGRAAF. 18. Voor het maken van mooie foto's is zonneschijn volstrekt geen voorwaarde. Vooral de laatste jaren hebben wij buiten gewone vorderingen gemaakt, want in vier jaren tijd is de gevoeligheid van het filmmateriaal voor onze amateurs niet minder dan achtmaal verhoogd. Kon men vroeger met een eenvoudige goedkoope camera alleen midden op de dag goede momentopnamen maken, nu kan men vrij wel de geheele dag en zelfs zonder zonne schijn, ook met eenvoudige toestellen de mooiste opnamen vervaardigen. Heden wilde ik ook iets peggen aan het adres van de duizenden^mooiweer-ama- teurs". Dat zijn zij, die alleen bij zonne schijn m' heldere hemel hun toestellen meenemen. Nu wil ik niet ontkennen, dat de meest aantrekkelijke foto's gemaakt worden met direct zonlicht, doch ik wil ook pleiten voor het maken van opnamen onder andere, schjjnbaar minder gunstige omstandigheden. Vooral wijl ik mij rich ten tot de amateurs ,die de eerste periode te boven zijn en ze wijzen op de schoon heid van wat men algemeen noemt leelijk weer. De beste gelegenheid voor het maken van mooie, karakteristieke foto's krijgt men echter bij buiig opklarend weer. Als de 'hemel van ons Hollandsch landschap gevuld is met schoon gevormde wolkge vaarten en de zon af en tee doorbreekt, en plaatselijke stralenbundels giet op het landschap, dam heeft men soms geen films genoeg om de mooie gevallen op te nemen. 19. Vele lezers zifllen waarschijnlijk weinig er voor voelen een parapluie mee te nemen, omdat dit hulpmiddel wat uit „mode" is. Toch kon het ook op onze fototochten van dienst zijn, juist op da gen met zulk prachtig buiïg weer eri voor het maken van tegenliohf-opnamen. Als het toestel stevig aan 'de riem om de hals hangt, kan men in de linkerhand de parapluie houden en deze doet op ideale wijze dienst als zonnescherm, waar mee men bij schuin tegenlicht de zon uit de lens kan weien. Uit de dagbladen van Zaterdag: DEN HAAG. Een tweede wetsontwerp is ingediend, dat besparing beoogt op het lager ondenvijs. Door de nieuwe leerlim- gemschaal volgend jaar reeds in te voe- 1 ren, komen dat jaar reeds 2525 onderwij- i zers minder voor 's Rijks rekening, het geen vijf miljoen gld. op de salarissen v O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2