TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Twee Fotowedstrijden. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Esperanto- Tentoonstelling Toegang vrij. Woensdag 16 Aug. 1933. SPORTNIEUWS. J.l. Zondag stond in het teeken der ad- spnanten. Om 12 uur was de wedstrijd Texel AZeemeeuwen A vastgesteld, welke pas 20 mnt. later kon aanvangen. Texel A was het gelukt het kampioen schap van de gehouden Adsp. Comp. te behalen. Een medaille als vereen, prijs, elf draagspeldjes als persoonlijke prijs, vervaardigd door Begeer, werden uitge reikt door de voorz., waarbij de hoop werd uitgesproken, dat we nog vele ma len in de gelegenheid zouden worden ge steld adsp. comp's te houden.. Dan begint de wedstrijd. Z. heeft een flink elftal op de been gebracht, zoodat het een mooie wedstrijd kan zijn. Texel neemt de eerste aanval. Deze wordt af geslagen. Zij komen terug. Piet passeeit Wim Vlas en met een goed schot is het 1—0. Z. gaan het nu probeeren en hebben met de T-backs weinig moeite. Door slecht schieten gaan goede kansen ver loren. Vrij spoedig heeft Z. het spel in handen en moet T. zich tot uitvallen bepalen. Het tempo bij T. is zoek en er wordt traag en futloos gewerkt. Handig weet Jn.Br. de backs te pass-eeren en de partijen op gelijke voet te brengen. Dan weer een T-aanval, een hooge voorzet van P.Keiesom wordt door backs en kee per verkeerd beoordeeld, waarvan door Piet K. keurig werd geprofiteerd door met 'n omhaal de bal in het verlaten doel te doen verdwijnen: 21. Niet lang daarna ver geet Dick een voorzet te onderscheppen en met gelijke stand, 2—2, komt de rust. Na de hervatting is het met T. heele- maal mis en is het een geluk, dat Z. het schieten niet al te best meester is. Trou wens wordt er weer te slap gespeeld aan T-zijde, terwijl Z. een mooi tempo speelt. Als geheel heeft Z. dainook verdiend ge wonnen. Nog eenmaal weet Jn.Br. een bres in het T-doel te schieten, zoodat met 2—3 voor Z. het einde komt. Het is de laatste wedstrijden met T- adsp. geheel mis. Dit is toch wel niet het gevolg van veel trainen. Het resultaat van een mooie oefentijd is behaald slecht. Was er tijdens de comp. zoó gespeeld, het kampioenschap was zeker naar een andere vereen, gegaan. Om half acht begonnen Texel C—Tex. Boys B. Ook madat zij speldjes, de een voor kamp. Zaterdagmiddag comp., de an der als no. 1 in afd. B. adsp. dag, hebben ontvangen. Deze wedstrijd was een en al spanning en dito enthousiasme. Tot de rust zijn ze aan elkaar gewaagd. De bal gaat van doel tot doel, goede schoten worden ingezonden en weggewerkt. De backs aan weerszijden spelen een goede partij, waar bij die van de Boys sterker zijn. Enkele malen volgt een belegering op het T-doel. Met moeite weten de jongens zich dan los te werken. Uit één zoo'n aanval neemt B. de leiding. Uit een voorzet van Henk schiet Dick langs de paal in en de stand is gelijk. In de laatste minuut wordt een scherpe voorzetj waarbij de bal van de lat terug springt, gemeenschappelijk in het doel geworsteld, zoodat met 21 de rust ingaat. Na de rust heeft B. een midvoor, diie ver boven de leeftijd der andere jongens uitsteekt ongevraagd in het elf tal geplaatst, waarschijnlijk met het doel, zoo een overwinning te foroeeren. Toch wordt er weer flink aangepakt en de T.- jongens gooien er nog een sche.pje op. Bij een goed schot springt de 'bal terug van de paal. L. vangt op. Penalty. Keeper Iaat het gemakkelijk schot slippen: 22. Even later gaat de midvoor er alleen vandoor 32. Nu werken de T.-adsp. nog harder. Tweemaal achtereen wordt nu de B-keeper gepasseerd, zoodat de kleine T-adsp. een met groote moeite en hard werken behaalde overwinning bevechten. Zij, die hier niet aanwezig waren, heb ben iets goeds gemist. Goed gewerkt, hoor jongens. De Texelsche bollenkweekers en de saneering. Op verzoek der leden, zoo meldt in dit nummer een adv., belegt de afd. Texel van het H.B.G. Donderdag a.s. een alg. vergadering, waarin de gevolgen van het saneeringsplan voor Texel onder het oog zullen wonien gezien. Om opkomst IN GROOTEN GETALE van ALLE kweekers wordt dringend ver zocht Burgemeester Oort met verlof. Burgemeester Oort zal Zaterdag met verlof gaan en een paar weken in Zwit serland doorbrengen. De a.s. Fokveedag. Naar we vernemen, wordt nog maar weinig belangstelling voor de a.s. fokvee dag betoond. Het aantal inschrijvingen is -nog maar gering. Het ligt voor de hand, dat de slechte resultaten van de veehou derij hieraan ten grondslag liggen, maar toch willen we gaarne nog eens een woord ter opwekking neerschrijven. Wie zich door moeilijkheden terneer laat slaan, is reeds overwonnen. Wie de kop laat hangen, komt er niet en ZEKER niet in deze tijd, nu ALLE zeilen moeten wor den bijgezet; nu juist energie wordt ver- eischt. Laat ons dit voor oogen "houden en ondanks moeite en zorgen toch trach ten de fokveedag te doen slagen. Laat ons toonen, wat Texel op dit gebied prestee- ren kan. Er zal een goede roep van uit gaan. Met verscheidene exporteurs en vleeschgrossiers is de laatste maanden juist contact verkregen. Zij zullen straks op onze fokveedag komen en aan de indruk, die zij daar krijgen, moet groote beteekenis worden toegekend. Moeilijkheden zijn er, om overwonnen te worden. „Als de schipper in de roef kruipt, loopt de boot op het strand". Alle hens aan dek daarom, allen meegewerkt om ook Fokveedag 1933 tot een sucoes te maken. Prof. Keesom. Prof. Keesom brengt wederom eenige tijd bij familie in onze gemeente door Den Helder—Amsterdam per boot. Wie goedkoop van den Helder naar Amsterdam wil reizen, en Tevens _genieten wil van een prettige reis door een tel kens wisselend landschap, ook door de Zaanstreek, make gebruik van Esona's bootdienst (adv. in dit nr.). Hebt ge ceel bagage Geen bezwaar. Wanneer ge daar van tijdig aan het Esona-kantoor kennis geeft, staat aan de haven te den Helder een vrachtauto gereed om uw koffers kosteloos naar de boot te vervoeren. Inlaten van zeewater. De droogte houdt nog maar aaUj tot groot genoegen van de vele badgasten en kampeerders ;op het eiland, maar tot groote schade en last van onze land- en tuinbouw en veehouderij. Het gras wordt ;op het land, waar nog aanwezig, op vele plaatsen tot hooi. Niet zelden moet bij gebrek aan gras hooi gevoerd worden, ö-ebrek aan drinkwater voor mensch en dier wordt dagelijks grooter. Om 'het dorstige land te drenken, zal van Donderdag (morgen) af door de Dertig Polders door de Schanssluis zee water worden ingelaten. N.V. T. E. M. Gebruik pannen met dikke, vlakke bodem. Vradhtverdeeling. Voor binnenvaartschippers bevat dit nr. een belangrijke mededeeling in de adv.- kolommen Een toelichtend artikel volgt Zaterdag. Inlichtingen van heden af aan het bureau van dit blad. Sdhapenpot-vertering- EINDELIJK. Aan het postkantoor zijn de cheques betaalbaar gesteld, welke een dezer dagen zijn toegezonden aan hen die aanspraak kunnen maken op een deel van het schapenpotje. Benigen hebben ze al verzilverd ook. Steun is ook har telijk welkom, al beduidt de uitkeering ook niet veel. DE KOOG. ONS PAARDENSPORTFEEST. Tot Vrijdagavond negen uur a.s. be staat in de Lindeboom nog gelegenheid tot inschrijving van deelnemers (sters) aan d-e paardensportwedstrijden op Zon dag a.s. Het feest wordt gehouden op het land van de heer C.Kuip alhier en zal ze ker ook -de belangstelling hebben van de vele badgasten op het eiland. Wie eeniger- mate met een paard vertrouwd is, neme deel aan Tally-Ho, dat is: 100 M. stap, 100 M. draf 'en 100 M. galop. Wie het eerst aan de eindstreep is, wint de prijs. Voor dit nummer vooral wordt groote deelname verwacht. Het volledig programma geeft een ad vertentie in dit nummer. Oefening met d-e reddingboot. Hedenmiddag vier uur heeft hier een oefening met de reddingboot plaats. DE COCKSDORP. De afstandsmarsch. Ter aanvulling van ons bericht in het eerste blad deelt men ons nog mee, dat reeds meer dan 40 personen zich hebben aangemeld voor de afstandsmarsch op a.s .Zondag. De start voor de marsch rond Texel heeft plaats te zes uur in -de morgen van hotel De Hoop. De route maakten we reeds bekend. Extra premies worden uitgeloofd door hotel de Hoop en strandtent Vita Nova (Kalf). Bij gunstig weer wordt het eein prachtige onderne ming. VLIELAND. Boschb-rarid. 'Vrijdagmiddag Werd brand ontdekt in een der fraaiste gedeelten der Staatsbe bosschingen, vlak achter het dorp, be westen het IJsclubternein. Hoe spoedig ook van alle kanten hulp toeschoot, voor komen kon niet worden, dat weldra hui z-enhooge vlammen opschoten en gewel dige zwarte rookwolken over het dorp dreven. Een en ander liet zich, voora' ook in verband met de N.O.-windv zeer ernstig aanzien. Toch werd uien met ver eende krachten, onder leiding van de Boschwachter, 'geassisteerd door de Rijks- eldwachter. j,le brand meester, jvaarbii duidelijk bleek het groote belang i'an z.g. brandoaden. ,van waaruit men door uitrukken ot omverhalen van boomen uit breiding van de brand kan voorkomen. Waarschijnlijk is weer roekelooze on- oorzichtigheid de oorzaak. Flesdh uit elkaar gesprongen. De familie K. wilde haar bessensap (eigen fabrikaat, oogst 1933) eens pro beeren. Juist op het oogenblik, dat een der flesschen geopend zou worden, sloeg deze met een hevige knal uiteen, zóó be zig, dat moeder en dochter talrijke won den aan armen en handen bekwamen, waarbij geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. De hals van de flesch sprong dooi de ruiten, terwijl eenige stukken glas door het behang in de wand drongen. Afblijven van de Blauwe Zeedistel. Dezelfde dag, dat bovengemelde onge lukken plaats vonden, wandelde een dame door het dorp met een prachtbos blauwe zeedistels. Ongelukkig voor haar liep ze tegen de lamp, d.w.z., tegen de Rijksveldwachter, die de planten in beslag nam en tegen de wetsovertreedster pro cesverbaal opmaakte. Wie 't nog niet wist, wete het nu: De Blauwe Zeedistel mag niet geplukt, noch vervoerd worden. TERSCHELLING. Naar het Lutiine-goud. Gistermorgen negen uur is het s.s. Hol land met de bok en de bovenste cylinder uitgevaren, ten einde deze op de toren te plaatsen. Daarvoor is, behalve rustig water, echter noodig, dat de toren eerst ruim anderhalve M. omlaag wordt gezo gen. Met kijkers kon men het werk van, de duinen van Terschelling volgen. (Uit de dagbladen van gisteren). Van de Propaganda-Commissie - V.V.V.'s en van de Texelsche Courant. We brengen, bij ilierhaling, het volgende onder de aandacht van amateur-fotogra fen: Door de Propaganda-Commissie van de V.V.V.'s wordt een fotowedstrijd ge organiseerd. Voor de best verzorgde, op Texel ge nomen toto's, geschikt voor reclame en waarbij het karakteristiek van Texel dui delijk naar voren komt, worden prijzen beschikbaar gesteld. Indiening van de toto's in tweevoud, waarvan één, waarop aan de achterkant naam en adres van de vervaardiger staat, vóór 15 September a.s. bij de secretaris der Propaganda-Com missie V.V.V. den Burg. Van de aangeboden foto's mag door de V.V.V. voor reclamedoeleinden gebruik worden gemaakt. De beslissing omtrent toekenning van de prijzen wordt in handen gesteld van een jury van 3 personen (niet deelne mers.) De uitslag wordt bekend gemaakt in de Texelsche Courant. Exemplaren van dat blad worden aan de deelnemers toege zonden. DE PROPAGANDA-COMMISSIE. V Tev-ens herinneren wij er aan, dat ons blad sinds vijf jaar ieder zomerseizoen een fotowedstrijd uitschrijft. Ook aan de -ze staat deelname voor iedereen open. Men kan voor beide wedstrijden foto's inzenden. Deelname aan de eene wedstrijd sluit deelname aan de andere niet uit. Wij sporen aan tot inzending van fo to's voor BEIDE wedstrijden. De voor waarden, verbonden aan de Texelsche - Ooura-nt-foto-wedstrijd, worden jaarlijks in de Vraagbaak voor Vreemdelingen afge drukt (Toezending geschiedt na ontvangst van 15 ct.afgehaald 10 ct.) VOOR IEDERE BRUIKBARE FOTO wordt door de Texelsche Courant een. gulden betaald. G-e kunt zooveel foto's inzenden als ge wilt. Niet-bruikbare foto's worden geretourneerd. HOTEL- en PENSIONHOUDERS wor den beleefd verzocht de aandacht hun ner gasten, voor zoover nog noodig, op deze mededeelingen te vestigen. Uit de dagbladen van Zondag: BALBO is veilig te Ostia in Italië ge daald. Laaiende geestdrift van 200..000 personen. De tocht van 20.000 K.M., de halve omtrek van de aarde, werd in 100 vlieguren over 13 etappes volbracht. CUBA. President Machado is afgetre den Voorloopig is als zoodanig gekozen de minister van Onderwijs. Het paleis van Maclvado^ die naar de Bahama-eil. vluchtte, is door de woedende menigte ge plunderd. DEN HAAG. Het invoermonopolie voor graan treedt 14 Aug. in werking. Op tarwe, gerst, rogge, mals en rijst wordt f 1op haver drie gld. per 100 K.G. geheven. Uit de dagbladen van Maandag: BIJ OVERSCHIE zijn twee autobussen vol passagiers op elkaar gereden. Vijt inzittenden liepen arm- en beenbreuken op; 25 werden minder zwaar tot licht ge wand. De aanrijding zou in een mistbank hebben plaatsgehad. Een van de chauf feurs zou zijn afgeleid (zat te praten). De ander was al 24 uur in touw. CUBA De nieuwe president vormt oen nationale r-egeering uit alle partijen. Het congres is ontbonden. De staat van beleg duurt voort. Betoogingen zijn verboden.. BENZINE. Te St. Authonius in N.Bra bant is een vrouw door het ontploffen v. een benzinekooktoestel zwaar gewond. Haar huis werd vernield. Het dak rust inog op wat resten van muren. WIELERSPORT. De Haarlemmer Jac. van Egmond behaalde te Parijs het we reldkampioenschap. CHINA. Op de Jaingho zonk een veer boot, waarop boeren een groote kudde vervoerden. 44 boeren en al het vee ver dranken. BIJ HET SMOKKELEN aan de grens Frankrijk-België wordt meer en meer ge bruik gemaakt van afgerichte honden. De douanen plaatsen nu vallen om die hon den te pakken te krijgen. IN DE VEREEN. STATEN neemt het bierverbruik dagelijks toe. Drie mijjard glazen in vier nmd. V Uit de dagbladen van Dinsdag: BALBO's Eskader is nu op zijn stand plaats Orbetello aangekomen. IN DE RIJN zijn bij Eist twee geestelij ken bij het zwemmen verdronken-. DE NED. BANK verlaagt lieden de rentetarieven algemeen ophieuw met een half procent. DE BLIKSEM stak 300 H.A. pijnboo- men te Captieux in brand. Branden ver nielden elders 100 H.A, sparrenbosch. AAN MARCONI is het gehikt ultra korte golven over te brengen over een afstand van enkele honderden K M. te DEN HOORN op ZATERDAG a.s. van 7—10 uur (nieuwe tijd) in de O. L. school aldaar. Tevens gelegenheid tot aanmelding voor de in October a. s. aan te vangen cursus sen welke geleid zullen worden door de Zweedsche Esperanto-onderwijzer Birger Karlsson. Cursusgeld f 6,—, waarvan f 4,— bij aan melding te voldoen. LAATSTE BERICHTEN: De onlusten op Cuba eischten 350 dood-en, onder wie 12 van de geheime politie, en 750 gewonden. Engeland zou denken over de aan koop van 100 gevechtsvliegtuigen, snel heid 400 K.M. Te Medemblik had een ontploffing plaats in de kelder van het Makkers-huis d-er A.J.C. Groote schade wer-d toege bracht. De kostganger Wilkens van de inwonende fam. Ter Haar wend zwaar ge wond. Politie doet onderzoek. Bij Nieuwkoop is de 22-j. J. v.d. W-eij-den levensgevaarlijk door een schot hagel gewond toen hij bezig was ander mans fuiken te lichten. Rijksveldwacht Tijsterman, die gunstig bekend staat, is er bij betrokken. Hij moet het echter zoo niet bedoeld hebben. Bij Gravesend werd een 63-j. we duwe, die een van -haar twee Deen scha doggen per ongeluk op een poot trapte, door de dieren levensgevaarlijk gebeten. De dieren werden afgemaakt. MARKTBERICHTEN Eierveiling, Hollands Noorderkwartier dkmaar 12 Aug. Kipeieren Aanvoer 160.000 56-58 KG. 3,10 a 3,30 per 100 stuks 58 60 K.G. 3.20 k 3,50 60 62 3.40 k 3.70 62 64 3 50 a 3,90 64/66 —.0 a -- ,0 12000 eendeieren 1,80 a 2,00 Purmerend, 15 Aug. 605 Runderen waaronder 310 vette koeien f 0,54 a f 0,58 130 Gelde koeien 80 a 130 85 Melkkoeien 110 a 170 127 vette kalveren per KG 0,50 a 0,70 175 Nuchtere kalveren 5,— a 16, - 162 Vette varkens 32 a 35 33 Magere varkens - ,00 a 22.00 486 Schapen 6,a 16, 548 lammeren 4 a 9, 129 biggen 7,00 a 13,00 10 paarden 70 a 130 Mpeieren 3,20 3 60 t. endeieren 2,00 a 0,

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5