De Nieuwe Texelsche Courant No. 4767 46ste Jaargang Woensdag 30 Aug. 1933 Pension Zeerust Jeugdherberg „Panorama 1 TEXELS HOTELS EN PENSIONS. I Van week tot week Stormen, die de Volkenbond bedreigen De wapens neer? De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk. Wat wil Mussolini? Een economische oorlog tusschen Japan en Engeland Geloof en vertrouwen vereischt. Texelsche Berichten OP HET BOLLEN-KERKHOF IN DE P H. POLDER. •lilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll* LICHT OP L Uw advertentie k> dit bkd fWÜ op Texel huis aan huis gwlwat TEXELSCHECOURA Dit kiekje, dat we danken aan de zoon van onze burgemeester, de heer W. Oort Jr., geeft eenig denkbeeld van de enorme 1 toe veel lie id bollen, welke door Texelsche bollenkweekers ingevolge het saneeringsbesluit is inge leverd. Hierboven ziet men hoe de kuil bij Ceres", ontstaan door het uitgra ven van zand voor de dijkophooging, met bloembollen wordt gevuld. Het is maar een klein gedeelte nog, want hier ziet ge het „bollenkerkhof" bij Ceres in de P.H.Polder alleen. Zooals bekend, kunnen ook op „Vlijt" in Eier- land, en bij Nieuweschild bollen ter vernietiging worden aangeboden. Een groot kapitaal gaat hier letterlijk en figuurlijk ten gronde. Moge het beoogde doel hiermee nu ook Worden bereikt. 1 (OM UIT TE KNIPPEN). 1 Eig. B. LOLKEMA De Koog. Tel. no 5. Toegang voor houders van een trekkerskaart alleen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij vdi. Langeveld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.j iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4d. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6.-; 7,30; 8,-; 11,20; 12,30; 2 35- 5 35. Van den Helder': 7,-; 9,-; 10,-; 12,20; 2,-; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 9,-; 11,15; 5,20; 8,-. Van den Helder: 7,-; 9,-; 10,30; 12,20; 6,30; 9,15. Texel—Harlingen v.v. Maandags, Woensdags en Zaterdags: van Texel vm. 8,15 uur; van Harlingen n.m. 1,30 uur. Den Helder—Amsterdam v.v. Op werkdagen: van den Helder v.m. 7,15 uur; van Amsterdam nm. 2 uur. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 30 31 1 2 3 4 5 Sept 5,12 7.05 8,19 9,06 9,45 10,20 10.53 RIjWIELEN en RIJTUIGEN 8.29 ZATERDAGAVOND. Volgende maand komt te Qenève de Volkenbond weer in voltallige vergade ring bijeen en wel onder zeer biezondere omstandigheden. Wij gelooven niet, dat de politieke hemel in die paar weken zoo zal worden scnoongeveegd, dat oinze woorden zullen worden gelogenstraft. Se dert zijn oprichting zijn over het hoofd van de Volkenbond niet zulke stormen ge gaan als die, welke hem dit jaar bedrei gen. Allerlei vraagstukken, waarvoor men te Genève onmogelijk de oogen kan slui ten, hebben zich veel sneller toegespitst, dan enkele maanden geledien was te voor zien. Daar is de vastberaden houding van Japan, dat er niet vanaf is te brengen, een consequente militaire politiek te voe ren en dat zijn uittreden uit de Volken bond een veel meer Genève-v^andig ka rakter beeft gegeven, dan aanvankelijk het geval scheen te zijn- Daar is de vaste wil van het Hitleriaansche Duitschland, om het Rijk opnieuw te wapenen en alle vreemde volksdeelen, welke de tegenwoor dige Duitscbe regeering gelieft te be schouwen als behoorende tot het Ger- maansche ras weer terug te brengen tot het Derde Rijk, onverschillig tot welke vreemde staat zij thans behooren. Met bet ontwapeningsvraagstuk staat het >er niet gunstig voor. Vooral doordat men de laatste tijd zoowel in Engeland als in Frankrijk heel anders is gaan den ken. Dat zal Henderson wel gewaarwor den wanneer hij zijn Europeesche reis her vat zoodra hij zijn plichten als candidaat voor een tusschentijdsche verkiezing heeft vervuld. Het oogeoblik is nabij, waarop de Volkenbond eenige acute vraagstukken niet meer zal kunnen omzeilen en waarop zelfs een handigheid als die, waarover Aristide Briand besohikte, niét meer in staat zou zijn hem daarvoor te bewaren. In het Algemeen Secretariaat van de Vol kenbond en in de verschillende kanse larijen van Europa voelt men dat duide lijker dan ooit. En bij alle zelfbeheer- sching houden, naar ons van ingewijde zijde is verzekerd, de verantwoordelijke mannen eenigszins het hart vast voor de dingen, die komen zullen. De Oostenrijksohe bondskanselier Doll- fuss, „de kleine man", trommètt er elke dag opnieuw op los om de aandacht te vragen voor de gevaarlijke toestand, waar- ui zijn land zich bevindt door toedoen der Duitschers. De Duitschers vinden echter, dat hij veel te veel spektakel maakt en er maar liever mee op moest houden. De Duitschers (hebben hun aan Mussolini ge dane belofte, om Oostenrijk niet meer lastig te vallen, niet gehouden. Zij gaan althans voort met dit land te bombardee ren met radio-redevoeringen over de Duitsche zenders. Mede tengevolge daar van is Dollfuss nogal onverwacht naar Italië gevlogen en heeft hij langdurig met Mussolini over de toestan-d beraadslaagd. In Riccione, een badplaats aan de Adri- atische Zee, niet ver gelegen van de ri vier de Rubicon, die Julius Caesar inder tijd overtrok mét de gewichtige woorden: De teerling is geworpen. De teerling inzake het Duitseh-Oosten- rijksehe conflict is nog steeds niet gewor pen. Ook niet tijdens of na hef laatste bezoek van Dollfuss aan de groote tam boer-majoor. Wat er eigenlijk in Riccione is besloten en of er wel iets is besloten? Alleen weten wie, dat ook na Riccione de bespreking per radio werd voortgezet. Dollfuss zelf heeft er niet veel over ge zegd en in Londen en vooral in Parijs voelt men zich met de dag onbehaaglijker omdat de oplossing van het conflict nog maar altijd uitblijft. Dat Mussolini tot elke prijs wil voorkomen, dat Duitschland door Oostenrijk op te slokken want daarop zou onder de tegenwoordige om standigheden de „Anschluss" neerkomen, Italië's buurman wordt, is bekend. Dat hij Oostenrijk's levensvoorwaarden, die te genwoordig zeer treurig zijn en uit dien hoofde het nationaal-socialisme in de hand werken, wil trachten te verbeteren, is eveneens bekend. Dit willen Frankrijk en Engeland trouwens eveneens. Men krijgt echter de indruk, *dat Mussolini a,l- thams ten deele andere wegen wil bewan delen dan de twee andere leden van de z.g. viervoudige entente, voornamelijk Frankrijk. Dit land moet ook terdege re kening houden met zijn vrienden der Kleine Entente, die zoowel tegenover Hon garije als tegenover Italië nogal wantrou wig staan en omgekeerd. Buitendien zijn Mussolini's plannen voor een verwijderde toekomst waarschijnlijk heel anders dan die voor de naaste toekoms't. Voor de U.aaste toekomst is hij om talrijke redenen zeer vredelievend en gesteld op een goede verstandhouding tot Frankrijk. Voor de méér verwijderde toekomst denkt hij over deze dingen misschien wel eenigszins an ders. Men kan tenminste niet zeggen, dat de opvoeding, die hij het Itabaansche volk geeft, en de ijver, waarmee hij leger en vloot steeds sterker maakt, wijzen' op onverdeelde vredelievendheid in de ver dere toekomst, ot, zou men ook kunnen zeggen, of biezonder groot vertrouwen in ©en blijvende vrede. Dit maakt de zaak zooveel te lastiger en gevaarlijker, zoodat op het oogenblik nog niemand een uitweg vermag te bespeuren. Onderwijl roffelt de kleine tamboer onverdroten verder In Japan, waar juist 'n nationale of na tionalistische regeering is gevormd, is men met goed te spreken over Engeland. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan als ant woord op de maatregelen, die Engebend heeft genomen om bepaalde Japansche voortbrengselen van de Engelsche markt te weren, van plan is met spoed een soort handelsoorlog tegen Engeland te begin nen. Zoo wil Japan b.v. de Engelschen van, de Amerikaansche markt verdringen, zon der daarbij de Ver. Staten te schaden. Een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft verklaard, dat de opzegging van 'het Indisch-Japansche handelsverdrag, dat in October a.s. afloopt, en de ver hooging der tarief muren, gericht tegen de JapansChe waren, beschouwd worden als een bedreiging van het economisch bestaan van Japan. Alsnog zou men trachten de stijgende moeilijkheden tus schen Engeland en Japan bij te leggen door nieuwe vriendschappelijk onderhan delingen, doch men gaf toe, dat men in Japansche kringen weinig hoop op over eenstemming heeft. Algemeen acht men de handelsoorlog tegen Engeland in zijn scherpste vorm onvermijdelijk. Dat ziet er niet gunstig uit. Evenmin gunstig is het bericht, dat Japan Australië bedreigt met een boycot voor de Australische wol, wanneer de invoerrechten in Australië op Japansche nijverheidsvoortbrengselen zou den worden verhoogd, hetgeen in de be doeling der Australische regeering ligt. Economische oorlog dus. En economische 5ti$srxxviVf,IMy>,ew GIJ KIJKT NIMMER OP UW NEUS--- WANNEER? [Zie het antwoord hierachter.] oorlog is vaak de voorlooper vajn een oor log niet andere wapens. De beriohten uit de V.S. zijn zeer ver ward. De industrieele bedrijvigheid be weegt zich in langzaam dalende richting, daarentegen valt in de kleinhandel een stijging van de omzetten waar te nemen. De bazars in de groote steden hebben een vermeerdene omzet van 6 prooent verge leken met verleden j aar, en in de plattelandsdistricten zijn de omzetten ge stegen met 20 tot 55 pet., hetgeen nogal iets bcteckent. Buitendien zijn verschil lende gesloten banken heropend, tenge volge waarvan talrijke bevroren deposito's vrij kwamen. De regeering bevordert en steunt de heropening der banken zooveel mogelijk. Generaal Johnson, wie geen werk tc veel is, gaat nu lliet ciedietwczen reorgainiseenen. Hij wensdht geen kunst matige druk uit te oefenen. Crediet kan men niet foroeeren, sprak hij, noch per bevel uitbreiden. Er moet eerst een basis van geloof en vertrouwen zijn. De prij- 7jen mogen in geen geval op onredelijke wijze de (hoogte ingaan, aan de praktijken vain bedriegers en oplichters in het zaken leven zou hij snel een einde maken. De actie tot herstel kan koopkracht schep pen, doch wanneer deze koopkracht komt te staan tegenover te ihooge prijzen, dan zal Alles ineenstorten als een kaartenhuis. Tot zoover generaal Johnson. Het klinkt nogal optimistisch. In een onderhoud met een Fransdhe journaliste, verklaarde Roo sevelt, dat (het lot der wereld meer dan ooit afhankelijk is van internationale sa menwerking. Het ideaal zou zijn een in evenwicht brengen van de handelsbalan sen der afzonderlijke landen. Hierdoor immers zou een buitengewoon groote ver gemakkelijking kunnen intreden op het gebied van het goud- en geldverkeer en dus ook een verdere uitbreiding van de wereldhandel. Uit het bovenstaande leert men dat er althans in de V.S. ver antwoordelijke mensdhen zijn, idie de moed nog niet verloren hebben. Waaruit ande-, ren weder hoop kunnen putten op een betere toekomst in niet al te verre verte, en daar hoop doet leven hebben Johnson en Roosevelt wellicht een verdienstelijk werk verricht door te spreken gelijk ze deden..i Dienstregeling—T.ES.O. Denkt er om, lezers: morgen alleen nog is de zomerdienstnegeling van T.E. S.O. geldig, zooals ze op onze voor pagina is afgedrukt. Met ingang van Vrijdag VERVALLEN deze diensten: Op werkdagen van Texel: 7,30 en 12,30; van den Helder: 9.en 14.uur. Op Zon- en Feestdagen van Texel: 9.- ©n 20.van den Helder 10.30 etn 21,15. Bootdiemst Texel—Harlingen Vandaag wordt door de „Esona",. ge vestigd te den Helder, voor het laatst in dit seizoen van Texel op Harlingen v.v. gevaren. Texelsche bollen ter veiling. Veiling H.B.G.Lisse. Groote aanvoer. Goede kooplust. TEXELSCHE NARCISSEN: Golden Spur, 400 pk. f2,80; 500 pk. 2,553,20; 550 pk. 2,502,95; 625 pk. 1,852,50; 700 pk. 2,10—2,25; 800 pk. 1,50—2,20; 900 pk. 1,40. Von Sion: 500 pk. 5,906,40; 550 pk. 5,50-6,— 625 pk. 4,20—5,00; 700 pk. 5,60; 725 pk. 3,60—3,90; 900 pk. 1,95 '2,80; 1100 pk. 1.—. Bollen ter vernietiging Het is Donderdag en Vrijdag a.s. voor de laatste maal, dat tot inlevering van bollen gelegenheid wordt gegeven. Wie nu nog niet verschijnt, kan naar zijn teelt vergunning „fluiten", (zie adv.) -

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1